Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-02-08, 13:18   #1
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

**********
**********
**********

Tė nderuarė bashkėbisedues,

vėjė re se nė ditėt e sotme shumė fjalė po pėrdoren si nė shkrim ashtu edhe nė fjalėn e folur, tė cilat pėr mua janė tė reja nė Gjuhėn Shqipe.

Shembull i freskėt ėshtė njė fjali e shkruar tė cilėn lexova mbrėmė.

" Ime ka gjithashtu sy..."

E kuptojė qė ėshtė fjala pėr nėnėn, tė ėmėn por, nuk e kuptojė dot pse " " ?

Do tė isha mirėnjohės secilin tė mė shpjegonte, a ėshtė kjo formė e re pėr ta quajtur nėnėn, apo ėshtė gabim drejtshkrimi apo, apo ?

Pra le tė mbetet kjo Temė, temė nė tė cilėn sjellim fjali nga librat, diskutimi kėtu nė dardani dhe bisedat folėse nga jeta e pėrditshme, nė tė cilat nuk i kuptojmė disa fjalė apo pėr bashkėbiseduesin janė tė reja


Ju nderon


Kodra


__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 10-02-08, 20:02   #2
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Join Date: 12-11-06
Posts: 2,129
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Kodra,,,

e kam nje hall,,,
mos po na e nderrojne edhe fjalen

PAVARESI,

e po na bejne

M““VARESI,,,

se......

.
.
.
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-02-08, 20:22   #3
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

**********
**********
**********

Hmmmmmmm legenda, mė fute frikėn nė palcė edhe ti.

" Mė " pėr nėnėn, " M'varėsi " pėr Pavarėsin

shpėtona Zot se njė dreq i madh ka hy kėtu - Thoshte ktyne herė i pėrbetuari pėr M'varėsi Rrahman Morina.
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-02-08, 20:47   #4
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Join Date: 12-11-06
Posts: 2,129
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

....ahaha,KODRA,

larg qofte djalli,....ahaha


Quote:
Originally Posted by Kodra
**********
**********
**********

Hmmmmmmm legenda, mė fute frikėn nė palcė edhe ti.

" Mė " pėr nėnėn, " M'varėsi " pėr Pavarėsin

shpėtona Zot se njė dreq i madh ka hy kėtu - Thoshte ktyne herė i pėrbetuari pėr M'varėsi Rrahman Morina.


Last edited by legenda; 10-02-08 at 21:32.
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-02-08, 11:43   #5
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Quote:
Originally Posted by Kodra
**********
**********
**********

Tė nderuarė bashkėbisedues,

vėjė re se nė ditėt e sotme shumė fjalė po pėrdoren si nė shkrim ashtu edhe nė fjalėn e folur, tė cilat pėr mua janė tė reja nė Gjuhėn Shqipe.

Shembull i freskėt ėshtė njė fjali e shkruar tė cilėn lexova mbrėmė.

" Ime ka gjithashtu sy..."

E kuptojė qė ėshtė fjala pėr nėnėn, tė ėmėn por, nuk e kuptojė dot pse " " ?

Do tė isha mirėnjohės secilin tė mė shpjegonte, a ėshtė kjo formė e re pėr ta quajtur nėnėn, apo ėshtė gabim drejtshkrimi apo, apo ?

Pra le tė mbetet kjo Temė, temė nė tė cilėn sjellim fjali nga librat, diskutimi kėtu nė dardani dhe bisedat folėse nga jeta e pėrditshme, nė tė cilat nuk i kuptojmė disa fjalė apo pėr bashkėbiseduesin janė tė reja


Ju nderon


Kodra
Fjala Mė, eshte dialektore dhe ka filluar te perdoren shume ne mjedise te ndryshme.......!


I gjithe problemi endron tek gazetaret dhe shkruesit, te cilet nuk e njohin shqipen standarte, e dyta nuk ja kane idene se nga bie fjalori, e treta ne nuk kemi nje fjalor shqip qe te perfshije te gjithe hapesiren shqipetare nen strofullen e vet, pra, te beje nje permbledhje dhe specifike dialektore dhe te krijoje nje fjalor, me qellim qe fjalori oms te jete gjuha e gjirokastres apo Elbasanit...!

E kam thene disa here qe ne nuk kemi fjalor qe te na mbroje nga keto dukuri...!

Me te mira BE LK
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-08, 16:17   #6
Aerial
 
Join Date: 24-09-07
Posts: 43
Aerial
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

do tė thotė mėmė. Ka atdhe, ka edhe mėmėdhe.

Mund tė themi:

Nėna ime...
Mami im...
Mėma ime..
.


Ime mė... thuhet pėr ta theksuar fjalėn nėnė, dhe pėr t'i dhėnė shumėllojshmėri fjalisė. Nuk mund tė thuhet Ime mėmė, po thuhet ime mė.


Ma merr mendja se amė dhe mėmė janė e njėjta fjalė nė dialekte tė ndryshme.
Aerial Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-02-08, 00:04   #7
Vetima
 
Join Date: 21-08-05
Posts: 923
Vetima i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Quote:
Originally Posted by legenda
Kodra,,,

e kam nje hall,,,
mos po na e nderrojne edhe fjalen

PAVARESI,

e po na bejne

M““VARESI,,,

se......

.
.
.

Njime bash do kisha dasht te dija a shkruhet e thuhet PAVARSI apo PAMVARSI??
cila asht e drejt?

Falim nese e sqaroni ndokush!
Vetima Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-02-08, 00:46   #8
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
vjeshta's Avatar
 
Join Date: 01-05-05
Location: neutrale
Posts: 24,925
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Quote:
Originally Posted by Vetima
Njime bash do kisha dasht te dija a shkruhet e thuhet PAVARSI apo PAMVARSI??
cila asht e drejt?

Falim nese e sqaroni ndokush!

Pavarėsi,-a ,tė qėnit i pavarur (ekonomikisht e politikisht); tė qėnit i pavarur nga dikush tjetėr ose nga rrethana tė caktuara :pavarėsia kombtare.

Marr nga FJalori i Gjuhės Shqipe.
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-02-08, 21:58   #9
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,527
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Quote:
Originally Posted by Aerial
do tė thotė mėmė. Ka atdhe, ka edhe mėmėdhe.

Mund tė themi:

Nėna ime...
Mami im...
Mėma ime...


Ime mė... thuhet pėr ta theksuar fjalėn nėnė, dhe pėr t'i dhėnė shumėllojshmėri fjalisė. Nuk mund tė thuhet Ime mėmė, po thuhet ime mė.


Ma merr mendja se amė dhe mėmė janė e njėjta fjalė nė dialekte tė ndryshme.


Po si nuk ka Atdhe, por nuk ka mė-dhe por mėmėdhe

Shih ti more


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-02-08, 22:01   #10
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,527
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Quote:
Originally Posted by Aerial
do tė thotė mėmė. Ka atdhe, ka edhe mėmėdhe.

Mund tė themi:

Nėna ime...
Mami im...
Mėma ime...


Ime mė... thuhet pėr ta theksuar fjalėn nėnė, dhe pėr t'i dhėnė shumėllojshmėri fjalisė. Nuk mund tė thuhet Ime mėmė, po thuhet ime mė.


Ma merr mendja se amė dhe mėmė janė e njėjta fjalė nė dialekte tė ndryshme.
Ti mund te thuash Ime mėmė dhe ime ėmė ( e ėma) por kuuuuuuuurrrrrrrrėėėėėėėė Ime mė. Pikė e madhe e Shtypit


hhhhhhahahahahha

heeee po te ishte Kontinenti ketu do te na tregonte se si eshte mire

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-02-08, 11:14   #11
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Ja edhe njė fjali e re n'gjuhėn shqipe:

Quote:
Originally Posted by Artisti
Pikė e madhe e Shtypit.
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-02-08, 19:19   #12
arton bala
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 1,014
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Quote:
Originally Posted by rilinda
Ja edhe njė fjali e re n'gjuhėn shqipe:
Nejse edhe krejt e re nuk eshte, por thjesht nje pike normale qe ka pesu mutacione edhe eshte rrite..A m“pranohet ideja qe t“pasurojme kete teme me nje llaf te atille gjuhesor, ku mund te pyetet per fjale apo shprehje, te cilat i njohim ne gjuhe te huaja, por jo ne shqip?

P.sh. kisha deshiruar te njoh shprehjen adekuate shqipe per: "Verhältnismäßigkeitsgrundsatz". Simbas fjalorit online angöisht e quajne "principle of proportionality". A ka shprehje speciale ne shqip apo i mjafton shkences sone te gjuhes te perkthehet ky term nga anglishtja? Kush e din?
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-02-08, 12:36   #13
Aerial
 
Join Date: 24-09-07
Posts: 43
Aerial
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Quote:
Originally Posted by Artisti
Ti mund te thuash Ime mėmė dhe ime ėmė ( e ėma) por kuuuuuuuurrrrrrrrėėėėėėėė Ime mė. Pikė e madhe e Shtypit


hhhhhhahahahahha

heeee po te ishte Kontinenti ketu do te na tregonte se si eshte mire

.
T'i dukesh qė je plloqe pėr sa i pėrket gjuhės shqipe, pėr ēka ta mbushi mendjen ty unė?

Sikur e kam shpikur unė gjuhėn shqipe, dhe sikur vendosa unė qė tė thuhet ime mė. Shoku, gjuha zhvillohet vetė dhe nuk shpiket nga askush, thjesht shpiket dhe evolon ashtu vet, porsi njė gjallar. Fjala rrjedh nga fjala mėmė, dhe ėshtė zhvillim i vetvetishem kohor i kėsaj te fundit. Ti si nje gjuhėtar me famė dhe me shkollė qė qenke fjalės i hiqke vizėn dhe i vė nė fund pikė tė madhe tė shtypit (merre me mend se me kė po flas! Me njė njeri qė (.) e ndan nė tė vogėl dhe nė tė madhe tė shtypit).

Edhe kur te postosh nė tema serioze mbaji ato hahaha-tė pėr vete, dhe mos ndot ēdo temė qė tė zė mouse pahiri.
Aerial Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-02-08, 17:56   #14
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,527
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Quote:
Originally Posted by Aerial
T'i dukesh qė je plloqe pėr sa i pėrket gjuhės shqipe, pėr ēka ta mbushi mendjen ty unė?

Sikur e kam shpikur unė gjuhėn shqipe, dhe sikur vendosa unė qė tė thuhet ime mė. Shoku, gjuha zhvillohet vetė dhe nuk shpiket nga askush, thjesht shpiket dhe evolon ashtu vet, porsi njė gjallar. Fjala rrjedh nga fjala mėmė, dhe ėshtė zhvillim i vetvetishem kohor i kėsaj te fundit. Ti si nje gjuhėtar me famė dhe me shkollė qė qenke fjalės i hiqke vizėn dhe i vė nė fund pikė tė madhe tė shtypit (merre me mend se me kė po flas! Me njė njeri qė (.) e ndan nė tė vogėl dhe nė tė madhe tė shtypit).

Edhe kur te postosh nė tema serioze mbaji ato hahaha-tė pėr vete, dhe mos ndot ēdo temė qė tė zė mouse pahiri.

Zotėri Aerial, nuk e di prej kur flet gjuhėn shqipe, tė them tė drejtėn as qė jam i interesuar ta di .

Analizimet e Artistit janė tė tmerrshme hahahaha pra ruaju se ēka po shkruan!!!!.

Fillimi i analizimit:

Aerial shkruan: " Gjuha zhvillohet vetė dhe nuk shpiket nga askush"

Analiza e Artistit thotė : Gjuha nuk zhvillohet vetė, po tė mos ishin njerėzit tė cilėt gjuhėn e shtrembėrojnė si ju vjen qejfi i momentit, gjuha do tė kishte vetėm rrėnjėt e pastėrta, u pėrzien ata njerėz nė gjuhė, rrėnjėt e gjuhės marrin dimensione tė pakontrolluara e tani edhe tė ėmės, mėmės, nėnės i thuhet .

Analizim interesant deri kėtu apo jo hahahahhaa


Aerial shkruan: " Dhe ėshtė zhvillim i vetėvetishėm kohor i kėsaj tė fundit"

Analiza e Artistit thotė: Fjala mėmė, kurrėn e kurrės nuk mund tė bėhet mė, ngecja e mendjes sė njeriut dhe parafytyrimi i njė poeti apo shkrimtari se ai mund ta quaj tė ėmėn mė ėshtė pikėrisht ky "zhvillimi i vetėvetishėm kohor".

Pra ky nuk ėshtė zhvillim por ėshtė ngecje dhe parafytyrim i poetit apo shkrimtarit tė cilit i duket vetja se unė jam unė dhe e ėma duhet tė quhet mė apo ėshtė edhe njė gjė ku pėr shkak tė pėrshtatjes sė njė teksti ai mund ta quaj kėshtu, ku nė rast bėn gabim dhe e pėrdhunos titullin si Poet apo shkrimtar.

Fund Analizimi

P.s.

Sa pėr tė qeshurat, a e njeh ti shprehjen, tu qesh tu ngjesh hahahahaahahah
.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Last edited by Artisti; 25-02-08 at 17:57.
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-02-08, 14:56   #15
Aerial
 
Join Date: 24-09-07
Posts: 43
Aerial
Default Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Fillimi i analizimit te gomarllėqeve te Pseudo-Artistit:

Quote:
Originally Posted by Artisti
Analiza e Artistit thotė : Gjuha nuk zhvillohet vetė, po tė mos ishin njerėzit tė cilėt gjuhėn e shtrembėrojnė si ju vjen qejfi i momentit, gjuha do tė kishte vetėm rrėnjėt e pastėrta, u pėrzien ata njerėz nė gjuhė, rrėnjėt e gjuhės marrin dimensione tė pakontrolluara e tani edhe tė ėmės, mėmės, nėnės i thuhet .
Ky ėshtė kryegomarllėku i kryegomarllėqeve. Ėshtė shumė qesharake kur sheh se si njerėz qė nuk dinė as dy gjėra mbi gjuhėsine arrijnė tė bėjnė anal-izime tė tilla. Me kėtė kryeidiotėsi qė ky biēim artisti ka thėnė ka shkrirė gazit tė gjithė ata qė dine a-nė edhe b-nė e gjuhėsisė. Rrezik edhe tė vdekurit janė gajasur.

Gjuha zhvillohet vetė do tė thotė se gjuha evolon vetvetiu, sipas rregullave tė brendshme te saj. Ata njėrėzit e parė qė nisėn te emėrtonin sendet dhe dukuritė qė i rrethonin, nuk u mblodhėn nė njė kongres me dyer tė mbyllura, dhe nuk vendosėn qė copės sė fortė tė dheut me madhėsi sa pėllėmba e dorės t'i thonin gur, njė mė tė vogli guralec, e atij asaj cope qė ėshtė mė e madhe se trupi i njeriut ta thėrrisnin shkėmb. Por kėto fjalė erdhėn ashtu vetvetiu, me anė tė njė procesi evolues/ndryshues qė ndodh te ēdo gjuhė.

Sipas kėtij gomarllėku me brirė qė ka thėnė ardhisti, Shkodrėn qė tash e tutje duhet ta thėrrasim Shkon Nė Kodėr, sepse ata njėrėzit e parė e paskėn shtrembėruar gjuhėn si u ka dashur qejfi, e kanė masakruar me njė fjalė. Gjithashtu nuk duhet ta pėrdorim mė fjalėn mėmė sepse kjo ėshtė shqiptimi i keq i fjalės nėnė (nga njerėz tė papėrgjegjshėm kuptohet), ose anasjelltas nuk duhet te themi nėnė sepse disa njerėz pėr shkak tė dy tre dhėmbėve te thyera gjatė ngrėnies sė ndonjė cope mishi tė papjekur nuk e kanė shqiptuar dot saktė fjalėn mėmė, po u ka dalė n-nėė-n-nėė.


Quote:
Analiza e Artistit thotė: Fjala mėmė, kurrėn e kurrės nuk mund tė bėhet mė, ngecja e mendjes sė njeriut dhe parafytyrimi i njė poeti apo shkrimtari se ai mund ta quaj tė ėmėn mė ėshtė pikėrisht ky "zhvillimi i vetėvetishėm kohor".

Pra ky nuk ėshtė zhvillim por ėshtė ngecje dhe parafytyrim i poetit apo shkrimtarit tė cilit i duket vetja se unė jam unė dhe e ėma duhet tė quhet mė apo ėshtė edhe njė gjė ku pėr shkak tė pėrshtatjes sė njė teksti ai mund ta quaj kėshtu, ku nė rast bėn gabim dhe e pėrdhunos titullin si Poet apo shkrimtar.
Ata qė e kanė lexuar analizėn e kėtij tipi nuk besoj se kanė arritur ta kuptojnė se ēka dashur tė thotė autori artist me pjesėn: "ngecja e mendjes sė njeriut dhe parafytyrimi i njė poeti...". Kishim dėgjuar e lexuar pėrfytyrim po parafytyrim nuk e kishim hasur askund. Ndoshta ėshtė diēka para fytyrės, ose para fytyrimit. Megjithatė duhet ta pėrgėzojme kėtė talent tė ri tė gjuhės qė po pasuron fjalorin me perla tė tilla tepėr tė kuptueshme.

Kaq tė vėshtirė e ke pėr ta kuptuar pjesėn "zhvillim i vetvetishėm kohor"? E ke shumė tė thjeshtė, zhvillim ėshtė procesi i ecjes para, i evolimit, i ndryshimit, i vetvetishėm do tė thotė qė ka ndodhur vetė, pa ndihmėn e pa ndikimin e askujt, ndėrsa kohor do tė thotė me kalimin e kohės. Pra, dicka qe ka evoluar pa u ndikuar nga askush gjatė njė pėriudhe. Ta kapin antenat? Apo te duhen ca tė reja?

Mirė qė fjalėn "ime mė" e pėrjashtove, se qenka e shtrembėruar, po nga fjalėt axhė, xhaxha, mixhė ke do flakėrosh? Kujt do ia bėsh analizen tani? Ashtu siē axhė ėshtė "shtrembėrim" i xhaxha (ose e kundėrta) ashtu edhe mė eshte rrjedhim i mėmė. Dhe nuk thuhet kurrė veē, por vetem nė njė rast pėrdoret, kur themi: ime mė. Ky ėshte rasti i vetėm qe pėrdoret, nė ēdo rast tjetėr pėrdoret mėmė ose nėnė. Ime mė nuk pėrdoret nga cdo krahinė, por ėshtė pjesė e dialektit tosk.


P.S. Qesh se u bėrė pėr t'u qeshur. Moderatorėt e kėtij forumi, nėse ka, duhet tė duken ndonjėherė nga kėto anė se po qeshet shumė.Last edited by Aerial; 26-02-08 at 14:58.
Aerial Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 12:24.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.