Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-03-08, 18:47   #1
niemand
Kalimtar i rastit..
 
niemand's Avatar
 
Join Date: 15-03-07
Location: Philadelphia
Posts: 518
niemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashur
Post Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Nxėnėset e shkollės "28 Nėntori", Gentjana e Marsela, prej njė muaji pa mėsim


Gentiana ėshtė nxėnėse e klasės sė 8-tė nė shkollėn 9-vjeēare "28 Nėntori" nė lagjen Laprakė tė Tiranės. Bashkė me motrėn e saj mė tė vogėl, Marselėn nė klasė tė 6-tė gjenden prej njė muaji nė shtėpi, ndėrsa bashkėmoshatarėt e saj marrin ēantat e shkojnė nė shkollė. Kanė vėnė shaminė e islamit, ose siē njihet ndryshe ferexhenė. Kjo i ka penguar pėr tė mos qenė si gjithė tė tjerėt. Drejtoresha e shkollės, Lirie Ahmeti, nuk i ka pranuar nė mėsim, pasi vajzat e mitura janė veshur me kėto simbole fetare. "Nuk lejohet prezenca nė shkollė me kėtė uniformė, sepse shkolla ėshtė laike. Po kėshtu, shkolla ka njė rregullore tė brendshme, e cila parashikon mbajtjen e njė uniforme pėr tė gjithė nxėnėsit e shkollės", mėsohet t‘u ketė komunikuar drejtoresha prindėrve. Ata janė sorollatur dyerve tė shkollės, Drejtorisė Arsimore dhe Ministrisė sė Arsimit, por asgjė nuk ka ndryshuar nė sjelljen e titullarėve, qė nxjerrin pėrpara ligjin. Kanė kthyer mbrapsht prindėrit e interesuar pėr shkollimin e tė bijave, edhe pse me ferexhe. Sipas tyre, ligji e ndalon fenė nė institucionet e arsimit publik, qė ėshtė laik. Duke iu referuar ligjit pėr arsimin, nė nenin 7 thuhet se "arsimi parauniversitar publik ka karakter laik. Nė institucionet arsimore publike ndalohet indoktrinimi ideologjik e fetar".

Por kokėfortėsia e palėve ka ēuar nė braktisjen e arsimit bazė tė dy minoreneve. Saktėsojmė se arsimi 9-vjeēar ėshtė i detyruar nė vendin tonė. Por, me sa duket, autoritetet shtetėrore e kanė harruar kėtė fakt dhe po ēojnė drejt analfabetizmit dy nxėnėse, qė deri para njė muaji ishin me nota shumė tė mira nė mėsime. Nga ana tjetėr, prindėrit e tyre mbajnė njė qėndrim po aq tė rreptė, duke mos bėrė asnjė pėrpjekje qė dy fėmijėt e tyre tė shkojnė nė mėsim me uniformėn e shkollės dhe jo me atė fetare.

"Ne nuk i kemi detyruar aspak fėmijėt tanė tė vishen me shami", shprehet babai, Medeti, nė intervistėn e tij pėr "Shqip". Ndėrsa shton se "as nuk u thotė atyre ta heqin atė". Babai tregon se ka dėshirė qė vajzat tė shkollohen, ndaj dhe i ėshtė drejtuar gazetės "Shqip". I pyetur se a ėshtė e pėrcaktuar mosha kur njė femėr nė bazė tė Kuranit duhet tė veshė ferexhe, ai thotė se "nė bazė tė Kuranit njė femėr qė ka arritur nė moshėn e pubertetit duhet tė mbulojė pjesėt e turpshme tė trupit". Vajza e madhe e tij, 15-vjeēare, ėshtė nė nisje tė kėsaj moshe, ndėrsa e vogla ende jo, por gjithsesi ka vendosur tė ndjekė rrugėn e pjesėtarėve mė tė rritur tė familjes. Medet Hasani, bashkėshortja e tij dhe katėr vajzat janė besimtarė praktikantė myslimanė. Doktrinė kjo qė e ndjekin prej afro 6 vitesh, kur Medeti u njoh me islamin. Ai rrėfen pėr gazetėn se ka dėshirė qė fėmijėt e tij tė ndjekin rrugėt qė dėshirojnė nė jetė, por dėshira e tyre ėshtė tashmė e lexueshme. Tė ndjekin mėsimet e islamit, duke sakrifikuar edhe tė ardhmen e tyre.

Nė shkollėn 9-vjeēare "28 Nėntori", si nė ēdo tjetėr tė kryeqytetit, nxėnėsit vishen me uniformė nė shkollė, ndėrsa vajzat e familjes Hasani nuk e kanė pranuar atė, duke e kėmbyer me uniformėn fetare. Drejtoresha e shkollės u shpreh pėr "Shqip" se ka bėrė pėr njė muaj rresht punė edukative me vajzat, por ato nuk janė bindur tė heqin ferexhenė dhe tė veshin kėmishat e bardha dhe pantallonat xhins, si bashkėmoshatarėt. Nė kėto kushte, thotė drejtoresha, e vetmja zgjidhje ėshtė qė ato tė regjistrohen nė shkollėn e Medresesė. Nė tė kundėrt duhet tė zbatojnė rregulloren e brendshme tė shkollės "28 Nėntori", tė vishen me uniformė shkolle. Bindja fetare e dy motrave ėshtė mjaft e fortė, as mėsuesit dhe as nxėnėsit s‘kanė mundur t‘ua ndryshojnė. Bashkėmoshatarėt e Marselės dhe Gentianės janė nė moshė minore dhe nuk mund tė mbajnė qėndrim pėr sjelljen e tyre tė re. Aktualisht ato janė pa mėsim, marrin vetėm leksione fetare nė njė shkollė private iraniane.


__________________
O Zot per vete sdua gje jo.. por per prinderit nje nuse te bukur..!

Last edited by Bond; 05-03-08 at 19:01.
niemand Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 05-03-08, 18:51   #2
niemand
Kalimtar i rastit..
 
niemand's Avatar
 
Join Date: 15-03-07
Location: Philadelphia
Posts: 518
niemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashur
Default Titulli: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Neni §59

Gjobė pėr prindėrit qė heqin fėmijėt nga shkolla


Ligji pėr arsimin parauniversitar nė nenin 59 thotė si mė poshtė:

Kur nxėnėsit e moshės 6 deri 16 vjeē, tė cilėt i pėrfshin detyrimi shkollor, mungojnė pa arsye nė shkollė, ose e braktisin atė, prindėrit e tyre dėnohen pėr kundėrvajtje administrative me gjobė nga 1000 deri nė 10000 lekė, si vijon: Kur nxėnėsi mungon nė mėsim pa arsye 30-50 pėr qind tė kohės nė dy muaj tė njėpasnjėshėm, masa e gjobės ėshtė 1000 deri nė 3000 lekė dhe nė rast pėrsėritjeje gjatė po atij viti, gjoba bėhet 5000 lekė. Vendimi i gjobės jepet nga kryetari i bashkisė, sipas propozimit tė drejtorit tė shkollės. Kundėr vendimit tė gjobitjes mund tė bėhet ankim brenda 10 ditėve nga dita e shpalljes sė njoftimit nė gjykatėn e rrethit ku ėshtė kryer kundėrvajtja.
__________________
O Zot per vete sdua gje jo.. por per prinderit nje nuse te bukur..!

Last edited by Bond; 05-03-08 at 19:00. Reason: Shkruar me shkronja te zmadhuara e me ngjyra
niemand Nuk ėshtė nė linjė  
Old 05-03-08, 20:52   #3
dardan100
 
Join Date: 14-11-06
Posts: 255
dardan100 i dashurdardan100 i dashurdardan100 i dashurdardan100 i dashur
Default Titulli: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Quote:
Originally Posted by niemand
Nxėnėset e shkollės "28 Nėntori", Gentjana e Marsela, prej njė muaji pa mėsim
Drejtoresha e shkollės, Lirie Ahmeti, nuk i ka pranuar nė mėsim, pasi vajzat e mitura janė veshur me kėto simbole fetare. "Nuk lejohet prezenca nė shkollė me kėtė uniformė, sepse shkolla ėshtė laike. Nė institucionet arsimore publike ndalohet indoktrinimi ideologjik e fetar".

.
Rrofte laiciteti i shtetit. Vetem nje shtet laik eshte garant i vertete i lirive fetare, per te gjithe, ne menyre te barabarte! Dhe bash per kete qe sot Shqiperia (e jo Kosova) eshte lidere e tolerances fetare ne Evrope!

Last edited by dardan100; 05-03-08 at 20:58.
dardan100 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 05-03-08, 22:47   #4
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

fort mir paska veprue ajo shkolla qe i ka largue let shkojn nė iran more kush nuk i nal rruga mbar ju qoft atje


shqipriria ėsht tok shqiptare kujt i pelqen kultura shqiptare mir kujt si pelqen i urojna rrug tė mbar tė pa kthim
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė  
Old 05-03-08, 23:59   #5
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,409
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Dėbimi i nxėnėsve nga shkolla ėshtė alternativa mė e keqe qė mund tė ndėrmarr njė drejtues i kėtij institucioni . Kėta fėmijė duhet tė trajtohen nė mėnyrė tė veqant .Atyre duhet ofruar ndihmė e posaēme mbase munde te jenė nėn presionin e rrethit familjar i cili shpeshherė munde edhe te pėrfundoj tragjikisht .Nė kėtė moshė kėto vajza kanė nevojė pėr ndihmė e jo pėr pėrbuzje .Nėse kėtė nuk e marrin nga familja , shkolla nuk guxon tė bėj njė gabim tė tillė . Shkolla duhet tė dėshmoj se ėshtė e aftė t`i dalė nė ndihmė secilit nxėnės , aq mė shumė atyre qė rrezikohen t`u mbulohen tė drejtat .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-03-08, 00:06   #6
SoKoLi-i-Maleve
 
Join Date: 18-08-06
Posts: 1,196
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Re: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Me gjithse me vjen keq qe fmija po perdoren si mjet per me fitue ekstermistet, te cilet as qe ju bahet vone per mirevajtjen e fmijve.
Une kisha sugjerue qe prindet te mbahen pergjejgjes dhe te denohen simbas ligjit,sepse une mendoj se keta fmij jan te shtyr nga prindja qe kan ne mend ndoj agjend ,apo kan pas ndoj perfitim nga ndoj grup fanatikesh,qe tue perdor fmijn keta prind dhe keto grupe te testojn shtetin se sa mund te lozin me te,sa larg mund ta shtyjn,e ne tenjejten kohe dhe te meshifen mbas fes.
Kur shkolla asht laike,ska vend aty per doktrine fetare,te as nji besimi. Indoktrinimi le te bahet ne shkolla private,e jo ne shkolla publike laike,se per ndryshe nese te gjith don me fanatizem me manifestue simbolet e tyre ku do te mberrijm apo ku do te ndalojm.
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-03-08, 11:40   #7
device on line
 
Join Date: 11-09-07
Posts: 81
device on line me shokė shumedevice on line me shokė shume
Default Titulli: Re: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

sokol he burri i dheut ,nese pretendoni ne lirine dhe te drejten e aplikimit te fese ,perse atehere te denohen prindet ,kur mund lirisht te denohet drejtori i cili ua dhunon te drejten esenciale te cdo personi per veshjen e tyre.pse ti ,apo drejtori do vendosni per veshjen time se si do veshem une?? ,pasha Zotin me ndegju dikush nga afrika qendrore se nje gje e tille ndodhen ne mes te evropes dhe ne shekullin 21 do ishte habitur,me kete e vertetoni ate se asnjehere shkijet se kan ndale luften ndaj muslimaneve ,por vetem e kene nderuar metoden

ja qe mua sme pelqen qe drejtori te vije me kostum dhe kollare ne shkolle,mua me teper me duket e arsyeshme qe drejtori te vije me PIZHAME ne shkolle ,a ka logjike kjo???

per mua po, sepse ai drejtor paska ikur nga spitali PSIKIATRIK dhe te gjithe ata qe e permabjne kete vendim me duken mendimtare te tij
device on line Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-03-08, 13:32   #8
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Quote:
Originally Posted by dardan100
Rrofte laiciteti i shtetit. Vetem nje shtet laik eshte garant i vertete i lirive fetare, per te gjithe, ne menyre te barabarte! Dhe bash per kete qe sot Shqiperia (e jo Kosova) eshte lidere e tolerances fetare ne Evrope!

Dardan100....

Duke pare shkrimin tuaj dhe ngjarjen me verdallisen shume pyetje neper mendjen time.

Televizionet shqipetare kryesisht ketu ne Tirane ku jetoj dhe une, dhane kete lajm. qe nje drejtoreshe kishte perjashtuar nga shkolla keto nxenese qe mbenin shami.

Le te fillojme nga e para.

1. Rregullorja e ministrise se arsimit.
2. Rregullorja e brendeshme e shkolles.

1. Ne rregulloren e ministrise se arsimit thuhet: Se ne shkollat shqipetare eshte e ndaluar predikimi i besimeve fetare te ndryshme te ndryshme...!

Le te marrim thenjen e ministrisi mbi kete problem. Ajo nxenese qe ka vendos shamine nuk po predikon, Nese quhet predikim veshja, atehere pse mos te ndalohen veshjet me minisfunde e me rroba banjo qe bejne stundentet ne shkollat shqipetare, ne te cilat kam studiuar une dhe ka veshje nga me skandalozet.

Pra veshja nuk specifikohet ne ministrine tone te arsimit...!

2. Rregullorja e shkolles. Ne rregulloret e shkollave shqipetare (qe per fat te keq asnje shkolle nuk ka rregullore), nuk kemi degjuar se nuk lejohet mbajtje e simboleve fetare.

Une mbaj mend qe ne shkolle te mesme kam pas shoqe klase me kryq ne qafe, gjithashtu vathet gjithmone i mbante me nja dy kryqa te medha. Por kurre nuk kam degjuar te keshillohet per mos mbajtjen e simboleve te tilla, e leje ma me i perjashtu.

Te dashur vellezer shqipetare nga kosova, mos hamendesoni kot se problemi nuk eshte tek rregullorja por tek njerezit.

Me kujtohet para disa muajve ne vitin 2007, ne shqiperi dolen ne faqet e internetit disa filmimi porno te bera ne nje gjimnaz te tiranes. Askush nuk reagoi nga profesoret, drejtoret, ministria etj. Ka reaguar vetem drejtoria e arsimore e tiranes e pyetur nga mediat e jo konference per shtyp.

Pak pas kesaj ngjarje qe permenda me siper, lindi nje ngjarje tjeter dhe me e turpeshme, nje profesor i shkolles se mesme shperndante disqe me ushtrime fizike dhe ushtrime SEXI. Po ishin shume video porno qe permbante ajo CD. Kete veper e kishte bere Profesori i Fizikes.

Profesori kurre nuk u perjashtua nga detyra, por nga buja e madhe mediatike u leviz nga nje shkolle tek tjetra.

Pra mora dy shembuj nder qindra qe ekzistojne ne shkollat tona.

1. Veshjet skandaloze te nxenesve pa fustane por vetem ne breke
2. Videot porno qe filmohen dhe shperndahen nga nga nxenesit dhe profesoret.

Keto te dyja nuk i benkan pershtypje drejtorise se shkolles, por shamia e vajzave muslimane u benka....!

Une shikoj se ketu bisedohet ne erresire te plote ne kete lemi dhe nuk din askush asgje se si eshte e verteta.

Ne shqiperi kemi nje minister arsimi krishter te devotshem, shamija e nxenesve musliman ja zen syte. Detyrimisht do i largoje nga shkolla.

Nuk eshte problem rregullorje por problem njerezish...!

Duke ju lene te pershendetur dhe duke ju lutur qe mos vazhdoni me me keto injoranca pa kuptim, ju uroj nje dite te mbare...!

BE LK
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-03-08, 15:55   #9
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Pėrjashtohen pasi mbanin shami, reagon KMSH: Tė zbatohet Kushtetuta


Komuniteti Musliman i Shqipėrisė ka reaguar pas mospranimit nė bankat e shkollės tė dy nxėnėseve nga shkolla 28 Nėntori, pasi mbanin shami nė kokė. Nė njė deklaratė pėr shtyp, Kryetari i kėtij institucioni, Selim Muēa, ka sqaruar se veshja e vajzave muslimane me shami koke nuk ėshtė simbol dhe indoktrinim fetar, por njė obligim i besimit Islam.

“E drejta e arsimimit dhe e lirisė sė besimit, mbėshtetet dhe garantohet me ligj nga Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė. Duke marrė parasysh se, edhe nga drejtoria e shkollės nuk zbatohet rregullorja pėr uniformėn, rasti i lartpėrmendur nuk cenon karakterin laik tė arsimit publik parauniversitar, duke qenė se nuk ėshtė propagandė, por liri e besimit dhe preferencė individuale”, thuhet nė deklaratėn e shpėrndarė pėr mediat.


Komuniteti Musliman i Shqipėrisė si institucion pėrfaqėsues i tyre nė vendin tonė kėrkon “qė ēėshtjes nė fjalė t’i jepet zgjidhje brenda Kushtetutės, normave etike dhe rregullores sė shkollės, tė cilat nuk pėrmbajnė ndalesa tė tilla, duke mos marrė masa ekstreme pėr t’i privuar nxėnėset nga e drejta e shkollimit tė tyre”.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-03-08, 16:57   #10
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

*
Ka luftėra tė shpallura dhe tė pashpallura. Kėsaj radhe kemi tė bėjmė me njė luftė tė shpallur. Mirėpo, megjithėse e shpallur, ajo mban emėrtim tė rrejshėm: „war against terrorism“ (lufta kundėr terrorizmit…). Faktikisht kjo ėshtė luftė e imponimit/diktatit (tė rendit tė caktuar) politik dhe ekonomik. Ndryshe, kėtu kemi tė bėjmė me ektremizmin materialist – materializmin ektrem, mė tė egrin e tė gjitha kohėrave. Materializmi, nga ana tjetėr (siē do tė thoshin tė krishterėt), ėshtė puna e vet Satanait. Nė kėtė mėnyrė qartėsohet ajo qė muslimanėt e quajnė Dexhall, kurse tė krishterėt Antikrisht.

Prandaj, e ashtuquajtura „war against terrorism“, nuk ėshtė asgjė tjetėr pos luftė kundėr tė mirės, dritės, Hyjnores… Pėr fat tė keq, neve jemi renditur nė anėn e saj. Pėr ta dėshmuar lojalitetin (besnikėrinė) tonė nė kėtė front ndodhin ngjarje si kjo, e qė kanė ndodhur shpesh edhe mė heret.

Kėtu pra qėndron e gjithė e vėrteta. Kush nuk e ka kuptuar sot, do ta kuptojė nesėr, nėse nuk i bėhet (tepėr) vonė!

Gjitha tė mirat


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-03-08, 17:52   #11
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Re: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Quote:
Originally Posted by Guri i madh
po qashtu kallxo preshevar se po behet politik me kto vesheje viteve te fundit nuk e di kur do te vetdisoheni se nuk lejohen ne institucione veshje te tilla
Edhe Tirana paska ndjekur shembullin e Skėnderajt : pėrjashtojnė nxėnėse tė mitura nga shkolla. As kėtu as atje nuk u gjet njė "modus vivendi" mes shkollės dhe nxėnėsve tė "inkriminuara"!
Lojtari kishte dhėnė njė kėshillė tė mirė se si duhej vepruar.
Ky farė "laiciteti"(fjalė e praktikė jo shqiptare) ka lindur nė 1905 nė Francė(Ligj qė ndante shtetin nga kisha). Edhe sot, pas 103 vjetve, ai ligj shkelet pėr ēdo ditė nėpėr shkolla franceze. Eshtė habi se drejtorėt e shkollave tė kėtij vendi janė mė tolerantė se ata tė Tiranės dhe Skėnderajt. Kjo tolerancė fetare ėshtė edhe mė e ngritur nė vendet nordike evropjane, nė britani tė madhe, e sidomos, nė SHBA.
Nja dy-tri fjalź tė Gurit tė math mė tėrhoqen vėmendjen:
-Shqiptarėt nuk janė tė gjithė tė krishterė; janė edhe muslimanė, e disa gra bajnė shami e ferexhe mbi kokė. Ndoshta Guri nuk paska parź kurrė tė tilla!
-Dy vajzat shqiptare nuk duhet tė shkojnė askund, as nė Iran, sepse ndodhen nė atėdheun e vetė. Si do tė merrte guri sikur fshatari t'i kėshillonte njė katoliku tė shkojė nė Itali se paska varė nė qafė njė zingjir me kryq ?!
-"...kur do te vetdisoheni ..." ? Mos ka dasht tė shkruaj "kur do tė vetėdisohemi"?! Nėse jo atėherė guri po na del diēka tjetėr e jo shqiptar! Po flet nga pozita e minoritarve.
Sa pėr Iranin, se guri edhe pėr kėtė na paska folur, ai ka qenė perandori qysh nź shekullin e 4-ė para erės sė Krishtit! E perandori pers i asaj kohe quhej Darius! Qytetrim i vjetėr pra, kulturė e lashtė ėshtė Irani. Madje pikėrisht pėr kėtė arėsye, gjuhźtar tė shekullit 19-tė konsideronin se e gjithė kultura dhe gjuhėt e popujve evropjan e kanė zanafillėn tė popujt Indo-Iranas. As shamia as ferexheja nuk e penguna Iranin tė ketė sot ingjenjer e fizikantė tė aftė tė prodhojnė "armė bėrthamore". Shumė shtete ku nuk "bahet shamia e ferexheja" nuk e kanė atė aftėsi!
Sa na pėrket ne shqiptarve, njė proverb popullor thot :"Sipas vendit bohet kuvendi". Ligjet qė propozohen e miratohen nė kuvend duhet tė mbėshtetėn dhe tė pėrfillin edhe strukturėn fetare tė vendit tanė. Tė kuptosh mirė rrethanat kohore e hapsinore nė vendin ku jeton dhe tė veprosh nė funkcion tė atyre rrethanave quhet "intelligence en acte"(inteligjencė nė veprim); tė bartėsh njė ligj francez dhe tė zbatosh nė njź vend tjetėr quhet "budallėk nė veprim"(kjo e fundit nuk ka ekuivalencė nė frėngjishten!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-03-08, 17:55   #12
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,513
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Quote:
Originally Posted by BE LK

Ne shqiperi kemi nje minister arsimi krishter te devotshem, shamija e nxenesve musliman ja zen syte. Detyrimisht do i largoje nga shkolla.

Nuk eshte problem rregullorje por problem njerezish...!

Duke ju lene te pershendetur dhe duke ju lutur qe mos vazhdoni me me keto injoranca pa kuptim, ju uroj nje dite te mbare...!

BE LK

A mos po i mbrojka shamia ato vajzat te mos bejne projektet qe i ke permend ?

Ju te ashtuquajturit musliman, mos mendoni qe jeni me te miret dhe populli i Zotit sepse keshtu menduan edhe hebrenjet.

Shikoni njerezit sipas karakterit qe kane, se eshte e kote te keshe shamin ne koke kur nuk ke karakter.


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Last edited by Bond; 06-03-08 at 18:29.
Artisti Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-03-08, 18:04   #13
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Re: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Edhe Tirana paska ndjekur shembullin e Skėnderajt : pėrjashtojnė nxėnėse tė mitura nga shkolla. As kėtu as atje nuk u gjet njė "modus vivendi" mes shkollės dhe nxėnėsve tė "inkriminuara"!
Lojtari kishte dhėnė njė kėshillė tė mirė se si duhej vepruar.
Ky farė "laiciteti"(fjalė e praktikė jo shqiptare) ka lindur nė 1905 nė Francė(Ligj qė ndante shtetin nga kisha). Edhe sot, pas 103 vjetve, ai ligj shkelet pėr ēdo ditė nėpėr shkolla franceze. Eshtė habi se drejtorėt e shkollave tė kėtij vendi janė mė tolerantė se ata tė Tiranės dhe Skėnderajt. Kjo tolerancė fetare ėshtė edhe mė e ngritur nė vendet nordike evropjane, nė britani tė madhe, e sidomos, nė SHBA.
Nja dy-tri fjalź tė Gurit tė math mė tėrhoqen vėmendjen:
-Shqiptarėt nuk janė tė gjithė tė krishterė; janė edhe muslimanė, e disa gra bajnė shami e ferexhe mbi kokė. Ndoshta Guri nuk paska parź kurrė tė tilla!
-Dy vajzat shqiptare nuk duhet tė shkojnė askund, as nė Iran, sepse ndodhen nė atėdheun e vetė. Si do tė merrte guri sikur fshatari t'i kėshillonte njė katoliku tė shkojė nė Itali se paska varė nė qafė njė zingjir me kryq ?!
-"...kur do te vetdisoheni ..." ? Mos ka dasht tė shkruaj "kur do tė vetėdisohemi"?! Nėse jo atėherė guri po na del diēka tjetėr e jo shqiptar! Po flet nga pozita e minoritarve.
Sa pėr Iranin, se guri edhe pėr kėtė na paska folur, ai ka qenė perandori qysh nź shekullin e 4-ė para erės sė Krishtit! E perandori pers i asaj kohe quhej Darius! Qytetrim i vjetėr pra, kulturė e lashtė ėshtė Irani. Madje pikėrisht pėr kėtė arėsye, gjuhźtar tė shekullit 19-tė konsideronin se e gjithė kultura dhe gjuhėt e popujve evropjan e kanė zanafillėn tė popujt Indo-Iranas. As shamia as ferexheja nuk e penguna Iranin tė ketė sot ingjenjer e fizikantė tė aftė tė prodhojnė "armė bėrthamore". Shumė shtete ku nuk "bahet shamia e ferexheja" nuk e kanė atė aftėsi!
Sa na pėrket ne shqiptarve, njė proverb popullor thot :"Sipas vendit bohet kuvendi". Ligjet qė propozohen e miratohen nė kuvend duhet tė mbėshtetėn dhe tė pėrfillin edhe strukturėn fetare tė vendit tanė. Tė kuptosh mirė rrethanat kohore e hapsinore nė vendin ku jeton dhe tė veprosh nė funkcion tė atyre rrethanave quhet "intelligence en acte"(inteligjencė nė veprim); tė bartėsh njė ligj francez dhe tė zbatosh nė njź vend tjetėr quhet "budallėk nė veprim"(kjo e fundit nuk ka ekuivalencė nė frėngjishten!fshatar veq e pash se me mue paske diskutue po nuk e lexova krejt shkrimin pasi kemi diskutue edhe ma heret per ngjarje te tilla


askush nuk i ndalon nxenset apo nxansit se po e mbajkan nji shenj islame PSH hanen me yll po as kryqin

po duhet ta dim se nė institucione nuk lejohen NINXHAT
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-03-08, 18:10   #14
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Quote:
Originally Posted by Artisti
A mos po i mbrojka shamia ato vajzat te mos bejne projektet qe i ke permend ?

Ju te ashtuquajturit musliman, mos mendoni qe jeni me te miret dhe populli i Zotit sepse keshtu menduan edhe hebrenjet.

Shikoni njerezit sipas karakterit qe kane, se eshte e kote te keshe shamin ne koke kur nuk ke karakter..
Hebrejt ende mendojnė se janė "popull i zotit" dhe i zoti dhe kanė plotėsisht tė drejtė. Bile kėtė e kanė dėshmuar edhe nė art(Artist) edhe nė shkencė : ua tejkalojnė tė gjithė popujve tjerė.
Edhe ju tė ashtuquajturit "tė krishterė" mos harroni kurrė se Krishti ka qenė hebrej; se hebrejėt dhe arabėt(Izraeli dhe Ismaeli) janė kusherinjė tė njė gjaku!
Remember!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-03-08, 18:21   #15
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Mbanin ferexhe, drejtoresha pėrzė dy vajza nga shkolla

Allahu me Madhninė e Tij, e ka detyru drejtoreshėn me i pėrjashtu ato dy ēikat! Kush ėshtė ma i fortė se Allahu?!?!?!

Plus:

Ato ēikat, pėrshkak tė vuajtjeve qė ua ka shkaktu drejtoresha, dhe pėrshkak tė qėndresės sė tyra ndaj urdhėrit tė drejtoreshės pėr mos me e hjekė shaminė... garant e kanė fitu xhehnetin. Por, pėrmes drejtoreshės e kanė fitu!
Shumė pshtjellshėm veq, po get qė t'trijat e meritojnė xhennetin...
Kur ta kqyrsh knej (apet ma mir anej :D), ato ēikat njiherpėrnjiher e paskan hupė xhennetin, sepse shkolla ėshtė Xhehnet edhe parajsė... (nejse n'parajsė po thojnė qė ka edhe ēika t'hijshme pa shami e pa kurrgjo)...


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 03:10.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.