Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Poezia
User Name
Password
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-09-08, 08:33   #16
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: "Enderr"!

Quote:
Originally Posted by natyra
"Enderr e merguar"!
``````````````````
Ne shpirt e sakatuar
perse valle jam ketu?
e c'me duhet nje gje e tille,
qe seshte e imja kurr!
as nuk do jete,
po t'jetoja dhe mija vjet,
qeshte kjo dhembje?
qe nuk me lere te qete,
kushe kete rruge ma mesoi?
nga vendlindja kush m'deboi!
Ishte armiku,qe ne shpirt m'trazoi
qe m'deboj nga vendi im,
rrugeve t'botes n'perendim
pikon gjak o loti im,
se q'me mbyte vetmin,
qe s'me lere t'gezoj lirin,
aty ku s'eshte vendi im,
aty ku s'ndegjoje zera shqip
aty ku s'kendon bilbili n'pip
aty ku me mungon dashuria,
aty ku nuk eshte,e imja liria
as toka e shtruar me dhe,e balten,
as lumenjet,qe ndritin naten
as gurra,ftohta t'rugoves lashte
jo as guacat kur bertasen,
qe nga gjumi ato te zgjojn
as zogjet e malit kur cicerojn
asku nuk eshte si vendi im,
asgje te embel nuk gezoj,
rri menduar,ne pikellim"
me shkoj jeta ne mergim...!

....shkroj
Natyra
E bukur e dhimbshme E fuqishme ndjenjė thellė prekse e vuajtur domethėse e pasur e mbushur me emocione goditėse vajtuese pasqy<rė mjerimi paraqitje reale dhimbje fat tragjik i shqiptarit ikje mergim
vertet perfshirje e tė gjithave tragjikė e paraqitur e ndjekjeve udhė e llahtarshme e shqiptarit e pa fund e pa kuptim dhe me plot psehe absurde qė nuk i gjendet pergjigjja
por vetem loti dhe gjėmimi pergjigjet ne ket trokitje te ndergjegjes e cila perveq rėnimimit nuk ka forc tjeter kjo vjershė esht mjaft elegjike paraqet ne menyr mjaffft
reale ndjekjen kurbetin rrethanat mallkimet dhe rruget absurde te shqiptarve gjithmon ne ndjekje nga armiku shekullor si dhe dhimbjet shkaktuese nga stervuajtja qe shkakton fati i zu i ziu kurbet
0Mendoj se natyra ktu me mjaft sukses e paraqet ne vargje me shum mjeshtri
Tė lumtė penda ty natyrė tė pėrgzoj per mjeshtrinėe paraqitjes me stil tė bukur
dhe real suksese te vazhdueshme te uroj ne punen tende krijuese
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 13-09-08, 08:40   #17
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: "Enderr"!

Quote:
Originally Posted by natyra
"Mikut...!
~~~~~~~~~
Ndal o mik ku shkon
mos ik' dhe kesaj here
sa ti them do fjale,
paskam harruar kur me ke folur,
per te mramten here,
valle,se si ndryshuakan gjerat,
dhe atehere kur njeriu si pret?!
gjithmon kam menduar,
se miqesia nuk vdes!
por dhe kam menduar
se nuk ndryshon,
por jo jo,nuk qenka ashtu?
ndonjihere dhe te menduarit drejte,
te del e gabuar,
thon se, aty ku tregojn drethe shum
merr shporten e vogel,
ni fjale popullit thoshte dikur,
mbjelle pak se merr shum,
por tani gjithqka eshte kthyer
ne te kunderten,
mbjelle shum e merre pak,
kaluan vite e shum vjet,
as kend nuk gjeta si jam vet.

Te fala mikut per shum vjet...!

Natyra
Vrejtje me vendė pasqyrim paraqitje teper goditėse fjalė ,e arsye qortim thirrje miqsisė sė harruar fjala si pushkė qė vret apeli si dhimbje qė gjėmon
mikut qė i bėhet vrejtje nė formė zhgenjimi zhgėnjim qė mallėgjyeshėm tundon
pėrshėndetje natyra
urime urime urime
penda jote mjeshtrore te mos ndalet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-09-08, 03:39   #18
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: "Enderr"!

Dikush shkon,e dikush vjen..!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~
I gjalli me t'gjallin.....
(i vdekuri me t'vdekurin)!
thon populli.....
Prandaj, mos me thuani qe kam vdekur!
dhe mos me thuani qe jam tretur,
pa miqe dhe shoke nuk kam mbetur,
shkojn te vjetrit,e vijn te rinjet
pa shoqeri as n'der nuk dilet,
por duhet ditur shokun shok,
mos t'ja bere pas shpinde grop!
mos u bej qe se ke njoft,
me i nxan bese kujt eshte be zor!
eshte ber zore pasha zotin,
behet njerzit sikur nuk t'shohin,
n'rruge me t'pa nuk te flet,
e kthen koken dhe hec shpejt,
thua se kush,nga pas po e ndjek...
qesaj pune si thon mare...
menja e madhe gjen belan!
qofshit mire nga do jeni.....
miqe e shoke te qdo vendi.....!

Jupershendet
Natyra&Hajla Rugovase

Last edited by natyra; 29-09-08 at 03:43.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-09-08, 07:51   #19
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: "Enderr"!

Quote:
Originally Posted by natyra
Dikush shkon,e dikush vjen..!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~
I gjalli me t'gjallin.....
(i vdekuri me t'vdekurin)!
thon populli.....
Prandaj, mos me thuani qe kam vdekur!
dhe mos me thuani qe jam tretur,
pa miqe dhe shoke nuk kam mbetur,
shkojn te vjetrit,e vijn te rinjet
pa shoqeri as n'der nuk dilet,
por duhet ditur shokun shok,
mos t'ja bere pas shpinde grop!
mos u bej qe se ke njoft,
me i nxan bese kujt eshte be zor!
eshte ber zore pasha zotin,
behet njerzit sikur nuk t'shohin,
n'rruge me t'pa nuk te flet,
e kthen koken dhe hec shpejt,
thua se kush,nga pas po e ndjek...
qesaj pune si thon mare...
menja e madhe gjen belan!
qofshit mire nga do jeni.....
miqe e shoke te qdo vendi.....!

Jupershendet
Natyra&Hajla Rugovase
Natyra me plot tė drejtė tėrheq vrejtjen ajo nepermes pendes paraqet vuajtjet dhe absurdet e shoqeris se sotme ku njerzit po thuajse po vyshken per se gjalli nga
nji lloj interesi absurd dhe mendjemadhsija e mosperfilljet injorante nga mosmirnjohet dhe mos mirsjelljet e nga ersira e pa kulturė debile nga sjelljet po thuajse idiote dhe infantile nga mos rrespekti i njerzve te cilet mundohen te jen dikushi me sjellje injorante dhe hundė pėrpjetė
Shum bukur natyra ne kto vargje e paraqet kohen sot te sjelljeve absurde te kota tė disa njerzve qe perziejn injprancen me koktrashsi e naivitet mendjemadh
Njeriu qe nuk ka kurfar vlerash njerzore mundohet ta paraqes madheshtin e tij me an te mendjemadhsis por ajo esht dukuri barbare e sjelljes e pa kulturė.
Ankiumet e natyres jan ankime shu,m te drejta ne kto vargje
E nderuara natyra te uroj suksese ne krijimtari je e mrekullueshme vazhdo e shkruaj
per dukurit negative ne shoqerin tonė sepse njerzit po ndryshojn krejtesisht ne munges kulture
Un kam provuar mikesha ime e nderuar te shkruaj pasi kam ardh nga pushimi isha ne kosov e shqiperi por ne mesazhet tua private nuk po pranohet po del se nuk vijn mesazhet prandaj rregulloje aty qe perveq postimeve tua te prannohen edhe mesazhet
un te kam shkruar ne temen tende kur erdha prej pushimi por ti nuk u pergjegje dhe nuk po kam si me te shkruajt kur posta jote private nuk po funksionon po del e bllokuar
ne temen ku te kam shkruar kur erdha nga pushimi ti nuk je pergjegjeur
Deshiroj te di SI JENI A JENI TE GJITH MIRė SI SHKOJN OPUNET TE JU
NUK GJETA FORM TJETER TE SHKRIMIT VETEM KSHTU PRA TE FALA NGA UN BESOJ SE DO TE PERGJEGJESH E NDERUARA MIKESHA IME UN NUK HARROJ ASNJIHER MIQ E SHOKė E SHOQE QE I KAM MIQ E MIKESHA ME TE CILėT ASNJIHER NUK TURBULLOHET MIQSIJA
NEPER VITE E MOTE BESOJ SE NUK DO TE KET ASNJIHER DIQKA TE KEQE NE MES TE MIQVE TE SINQERT
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-10-08, 23:14   #20
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: "Enderr"!

Ah,more lirik,do doja qe te quaj dhe mik si dikur,por ja qe diqka e ka bere te zbehur dhe miqesin ton,dashur a pa dashur,kete nuk e marre mbi vete,sepse une jam ni njeri qe nuk reagoj,pa patur ndonje fakt,dhe faktin dua qe ta them ketu pikerisht,pas mundimit qe keni marrur te me shkruani nen temen e titulluar Mikut...ngase me keni pershendetur,njiherit dhe vlersuar,p.s. (por ne nje fare menyre tregon sikur dhe jeni prekur nga ajo poezi,ku pikerisht thuani qe miqesia jon eshte ashtu dhe si ka qen,dhe disa here te kam shkrua ne MP...po ti e kishe mbyllur mesazhin dhe nuk po depertonin mesazhet),ne fakt une e kam mbyllur MP...meqse nuk eshte dhe kohe e gjate,( qe kure e kam mbyllur MP)ku dhe para shum asaj kohe,ju jam drejtuar stafit drejtues, se dikush mi kontrollon MP....ne nikun tim, apo ku ta di une se si...?!
ku as ata nuk ndermuaren nje gje te tille,se qfare po ndodhte?! perndryshe ata thonin se nuk kemi dijuni per kete,dhe nga aty jam detyruar qe (ta mbylli MP)edhe se me keqardhje,po ja se mu imponuar qe ta beje nje gje te tille!
sidoqoft,ti je ai qe prej kohe ke humbur qe kur jeni kthyer nga Kosova qe ishit ne pushime,ku dhe as nuk e kam dijt kohen kur keni shkuar as kur jeni kthyer,ku rastesishte kam hasur ne nje shkrim qe disa anetar te kishin uruar mire se ardhje nga Kosova...edhe se te kisha shkruar ne MP....para disa ditve dhe aty me eshte kthyer menjihere mesazhi e thoshte se eshte i ngarkuar dhe nuk pranon dot'mesazhin tuaj,mirepo si e thashe dhe me pare,mesova qe kishit qen per pushime ne Kosove...nga anetar qe te kishin uruar kthim....dhe menjihere te kam shkruar mbi temen tende tek "oda"dhe nga aty te tregova se nuk me pranohen mesazhet per tek ju,(shkaku qe e keni te ngarkuar kutin e mp)....me keni then e nderuar Natyra me vjen keqe qe te ka ndodhur ashtu, megjithate une i kam fshire disa mesazhe dhe mund te me shkruani dhe nga MP....mirepo prap kisha problem dhe nuk me pranohej mesazhi per tek ju,keshtuqe ngela,pa te then prap qe nuk me pranohen mesazhet drejtuar kutise se juaj private...nuk e shihja te arsyeshme qe ta beje alarmate,keshtuqe hiqe pa e verejtur,se ti nuk me ke shkruar as pershendetur ne ndonje teme si me pare, ku zakonishte jemi pershendetur permes temave cilat qofshin ato....mendoj se nuk ka qen dhe aqe me rendesi qe te shkruhemi vetem per MP...ku miqesia dhe shoqeria e sinqert,si q'ishte ne mesin ton dhe nga disa te tjere qe kam njohur nen kete forum,FD...Ajo nxen vend ku do,gje qe mund te shprehet dhe haptas padyshim,qofte dhe permes temave te ndryshme,gjithashtu dhe n'per vargje e pse jo...?
thjeshte si autor mund te shprehim vullnetin e lire...secili nga ne,gje qe e natyrshme kjo,ne e dim se qpesh ju kemi drejtuar njeri tjetrit me fjale miqesore publike, normal.... faktikisht qe dhe ti si autor dhe poet i njohur qdo here ju jeni pergjigjur me respekt dhe ndjeshmeri qdo njeri anetar/e nen kete forum,p.s.(ne perjashtim te disave,qe ta mundesosjshin,per t'ju kundervu,ne raste te tilla)!,ku jan bere si te zakonshme,dhe se fatkeqsihte keto ndodhin ne mesin e te gjithve.....!

....Nje di te them qe te kam konsideruar jo veq si mik, por edhe si ni vella.
kjo ka qen prezent imja njekohesishte dhe familjes time ne pergjithesi...kjo nenkupton qe edhe djalit qe kam ne Kosove, ia kam rrefyer disa nga vuajtjet tuja,njiherit dhe mbi jeten dhe vepren tende...i cili me keqardhje per ty,sikur me ngushllonte mua,sepse une ju rrefeva dhe atij per njohjen ton te ngusht miqsore qe kemi ne qdo Forum dhe qe mbajm respekt per njeri tjetrin ne qdo fjale dhe ne qdo shkrim......Dhe Ai para disa muaj u plagos,(nga njerez te panjohur)pikerisht kur po kryente detyren e vet si anetar i SHPK-es Kosoves( per te cilin keni pas dijuni, spas fjalve te mija qe ti kam rrefyer per te,) Prandaj ai eshte plagosur ne oret e vona te mesnates,po ne qytetin e njohur PEJA ku dhe ai VET eshte banor i atij qyteti....Por fale Zotit qe ai shpetoj,dhe se qe nga ajo dite, mesova dhe me shum per miqe dhe njerez cilet ishin per te, dhe per mua, e ne pergjithesi familjes time....megjithate e ke ditur e se ke ditur,per rastin e tij,eshte pun e jotja...por une jam shum e befasuar ne Ty pikerisht si dhe ne shum tjere,sigurisht nga ata/o qe kam qen me afer me ta, qofte permes shkrimeve qofte mesazheve private..ku dhe disa kan qen si pjese dhe ne msn-timin...dhe kjo eshte realiteti qe kam mbetur e zhgenjyer,mund te them dhe e habitur se si nuk dual ni anetar/e qe t'me thot nje fjale me te voglen,per keqardhje,mbi rastin e tim bir,te cilit ia kam kushtuar me fjale si poezi....mbi temen qe thot poezit e mija te sjellura nga ni tjeter Forum...dhe si thon kurr nuk eshte von per nje fjale te mire,megjithate mendoj se eshte von teper von,sepse poezia aty ka qen e shenuar me date dhe dite...prandaj ajo tregon faktin.

p.s.dhe mos ma thuaj se nuk te ka ren ne sy tema ju lutem,se pastaj tregon realitetin se sa keni lexuar nen temat e mija dhe sa keni shtruar interesim mbi to,(pra jo si me par),dhe ky eshte realiteti i nderuar lirik...?!

Prandaj besoj ne mirekuptim,dhe thjeshte jam nder ata/o qe flase realitetin pa hezitim....mbi te gjitha

Natyra-Jufalemnderit nga gjithe ju.....!

P.s.thon se miku i mire shihet ne ditet e veshtira,keshtuqe dhe kjo u pa tashme,nga shum miqe dhe shoqe nen kete forum dardan.

meqse me keqardhje po e them,se kaqe dhe kjo puna e vertualitetit.lol!

Last edited by natyra; 09-10-08 at 23:19.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-10-08, 06:31   #21
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: "Enderr"!

SA KEQ

E nderuara Natyra
Nė radhė tė parė mė vjen shum keq per plagosjen e djalit dhe u trondita nga ky lajm kjoftlargti
ne kosovė si duket nuk do te largohet leht sidomos zonene pejes e ka mberthyer fort duke shkkatuar
dsia vrasje eplagesa te cilat nuk po zbulohen ato ndodhen pas luftes ne kosovė dikush po nxitė vazhdimisht sherre ne ato anė

Nė kosoven e pas luftes ndodhen shum gjėra te kqija vrasje plagosje qerime hesaspesh ne prapaskenė nga duar tinzare gjithnji pas shpine
TY MIKESHA IME E SINQERT DUA TE LEHTESOJ E TE THEM MOS U MERZIT PER KET Tė KEQE QOFT E KALUAR DHE SHYQYR QE TE KA SHPETUAR DJALI
POR liriku as ne ednerr nuk din gjė pėr kėt rast qė tė jesh e bindur e di se ti i beson shum fjales
time prandaj edhe bindesh 100% SE E DIN QE UN NUK TE GENJEJ JO TY POR ASKEND
NUK E KAM ZAKON AS MASHTRIMIN AS GENJESHTREN KETY DY VESE NUK PO U BLEJKAN QENKAN TE LINDURA DHE UN AS NUK I PATA TE LINDURA AS NUK I BLEVA AS NUK DO TI BLEJ NDONJIHER
Pra nuk kam fare informim per ket rast ne kohet e fundit kisha do halle shum ne kosov kam shkuar
ne korrik nga fillimi korrikut ndejta 15 dit dhe asnjiher nuk e kam qel internetin ose ndoshta shum pak nuk me kujtohet ndoshta mund te kem shikuar ndonji imeil rastesisht as ate nuk e besoj
jam kthye nga kosova dhe menjiher ne filim te gushtit isha ne shqiperi ku ndejta deri ne fillim te shtatorit
Ti e din se ne shqiperi i kam miqt atje dhe un rri ma gjat e nuk kam shkuar ma ne kosov se kam krye ne korrik
agjat qendrimit ne shqiperi nuk ekam hap internetin shum pak kam shikuar diqka dhe kam dal sepse
ne pushime zakonisht pak e shiqoj internetin
dhe vetem kur vi ktu ne gjermani ne shtepin time un rifilloj te hy ne internet kur jam ne kosov e ne shqiperi dua ta pushoj koken pak por edhe te them te drejten po thujse nuk kam kohė sepse atje
ja kshtu jo plazhi e jo takimet me njerz etj nuk e praktikoj hyrjen ne internet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-10-08, 06:42   #22
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: "Enderr"!

Un kur erdha nga pushimi provova ne privat te shkruaj por nuk arrita nuk ishte e mundur
nuk mund te shkruaje te ti ishte e bllokuar nuk i di arsyet pse as sot nuk esht e mundur
prandaj vetem kshtu hapur me ka mbet me shkrua
dhe po te them se nu jam fajtorė un besoj se ti bindesh ne sinqeritetin tim un nuk e kisha lan pa shkue te djali ne pejė ne asnji menyr sikur ta dija ket rast edhe pse adres nuk kam do ta kisha kekruar ty adresen dhe do ta vizitoja pa dyshim
KJO NUK DO TE KISHTE NDODH NE ASNJI MENYR QE UN TI SHMANGEM AS NUK VJEN NE SHPREHJE KJO POR UN TE BETOHEM SE NUK KAM DITUR FARE PER KET RAST SE U Bė NJI
KOHė QE U SHKEPUT DISI SHKRIMI JO PER DIQKA POR JA KSHTU HALLET E JETES NGA NJIHER TE SHKEPUSIN
tI EDIN SE UN HER PAS HERE VAZHDIMISHT KAM PYET A JENI MIR SI JENI SI ESHT FAMILJA A KA DIQKA TE RE DHE KE SHKRUAR KE THėNė TE GJITH MIR JEMI ZAKONISHT GJITHQKA MIR ISHTE DHE KSHTU PERFUNDONIN FJALET TONA ME QDO TE MIR DHE TE FALA FAMILJES E TASH KAH PATA ME DIT UN QE ESHT PLAGOS DJALI JO NE ASNJI MENYR JO KJO MUA ME VJEN SI PREJ QIELLI
AS TI NUK PASKE MUNDUR ME HY NE PRIVAT TE UN PER QUDI KA MUNDSI QE NDOSHTA TE KEM HARRUAR ME FSHI FUSHAT SE NGANJIHER KUR ME KAPIN TERMINET PARA ME SHKATRROJN
KUR U BANA GATI ME SHKU NE GUSHT NE PUSHIM NJIQIND DETYRA ME DILNIN POSHT E PERPJET SI DUKET ATHER PASKA NDODH KJO NGJARJE POR TE LUTEM MOS MA SHIH PER TE MADHE DHE MOS U HIDHRO NGA UN SE TI E DIN ME NJEH E DIN SE UN NUK E KISHA LAN KURR PA U LAJMRU POR NE PUSHIME ZAKONISHT NUK E HAPI INTERNETIN SHUM RRALL
DHE NUK PASKAM DEGJUAR PER RASTIN SINQERISHT
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-10-08, 06:46   #23
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: "Enderr"!

Ndoshta ti je zhgenjyer edhe ne te tjeret qe nuk te kan shkruar edhe ne mua por ti edin se ka nji kohė te gjat vetem aty ktu te temat sofra dardane etj se nuk kemi hy ma teper ma ne biseda nuk kemi pas per shembull diqka konkrete per te thėnė meqense e di se ti kur ka diqka te re te ju sigurisht me shkruan andej po habitem si mund te mbete hatri ndaj meje kur ti e din qind per qind se nuk kam ndegjuar per rastin
sa per bllokimin ne pm ajo ndodh se mua shum njerz me shkruajn ne privat e nganjiher bllokohet por kjo nuk esht arsyeja qe te zhgenjehesh kaq shum e te hidhrohesh sepse se pari per ket esht dasht me e dit ti se mua ka kohė qe nuk me ke shkruar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-10-08, 07:11   #24
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: "Enderr"!

POR TE jemi te sinqert un tash nganjiher po lodhem dhe nuk mund ti percjelli tegjitha shkrimet
sepse perveq shkrimeve ketu ne ket forum un percjelli edhe forume tjera e gazeta publicistike tema te ndryshme perveq asaj te kam thėn se kam shum ngarkesa e termine se paku ti bile esht dasht me ma dit hallin
bile ju kam thėn disa njerzve pashė besen ma qit ndermend ti kur ka diqka s eun i harroj gjanat e terminet per shkak te ngarkesave as aderesen ne pm privat po habitem kush e di se qka do te kt ndodh se un ekam pastruar njiher po habitem edhe ktu si nuk ke arrit me shkru
prandaj po ta them sinqerisht e miqsisht se je ngutur me ket paraq itje ktu se nuk jam ai un i cili nuk solidarizohem me njerz nuk jam ai un qe rri indiferent sidomos po me habit shum fjla jote te cilen nuk jam mesuar ta ndegjoj asnjiher ne ket menyr nuk kisha besu se me drejtohesh kshtu kur ti edin shum bukur se njeriu ka halle sot e pa e informuar dikush nuk ka si me dit kurgja bile ne kto far vrapimesh si te hallakatur pas termineve e halleve te jetes njeriu ka mundsi mos me u informu per shumqka
te the te drejten forumin dardania e vizitoj ma shpesh se forume tjera shum ma rrall nuk mund te arrij te behem rob i kompjuterit se ti vet e din se sa po i duhet njeriut ne jet me ec
por edhe nji gja dije se un pm e kam hapur ekam pastruar fushen qe sa koh dhe ka njerz q eme kan shkruar i kam marr shkrimet e tyre ne privat bile edhe urata me ka shkruar me ka pershendet nji dit e kam pyetur a mos din gjė per natyren e cila tash sa koh sikur u zhduk as nuk po mud ti shkruaj
dhe me tha se as ajo nuk din dhe ka koh qe nuk jm shkruar me te
kaq
prandaj habitem habitem nuk kam tekst
ti e din se un nuk shkruhem per qdo her me njerz dhe vetem kur ka diqka te rendesishme
ose her pas here pranaj edhe njeriu bjen ne harresa e nese dikush nuk ja qet diqka nder mend kalojn muaj e nuk edin sepse ti e sheh qfar dinamike ka jeta sot prandaj besoj se e kupton
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-10-08, 07:13   #25
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: "Enderr"!

ky shkrim i yti me ka lenduar pak pak dhe me ka gjet ne befasi dhe krejtsisht pa faj nuk ke arrit te me informosh ne asnji menyr kursesi dhe me len fajtor pse nuk te kam shkruar habitem
sikur un te kisha dit e te mos kisha shkruar fare ke pas te drejt me u hidhru
por kshtu
si thua ti me ke lan pa tekst
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-10-08, 20:53   #26
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: "Enderr"!

SA KEQ

E nderuara Natyra
Nė radhė tė parė mė vjen shum keq pėr plagosjen e djalit
dhe u trondita nga ky lajm
Kjoftlargti nė kosovė si duket nuk do tė largohet leht nga sherret
sidomos zonen e pejes e ka mbėrthyer fort
duke shkkatuar
dsia vrasje e plagesa tė cilat nuk po zbulohen ato ndodhen pas luftes nė kosovė
ma se tepermi ne rajonin epejes dikush po nxitė vazhdimisht sherre nė ato anė

Nė kosoven e pas luftes ndodhen shum gjėra te kqija vrasje plagosje qerime hesaspesh nė prapaskenė nga duar tinzare gjithnji pas shpine keto kan befasuar per te keq opinionin shqiptar e me gjer


TY MIKESHA IME E SINQERT DUA TE LEHTESOJ E Tė THEM MOS U MERZIT PER KET Tė KEQE QOFT E KALUAR
DHE SHYQYR QE TE KA SHPETUAR DJALI
POR liriku as ne ednerr nuk din gjė pėr kėt rast qė tė jesh e bindur
e di se ti i beson shum fjales time pra

prandaj edhe bindesh 100%
TI E DIN QE UN NUK Tė GėNJEJ JO TY POR ASKEND
NUK ME PASKAN RA NE SY ATO VARGJE KU TI JA KE KUSHTUAR POEZINė VERTET JO
NUK E KAM ZAKON AS MASHTRIMIN AS GENJESHTREN
KETO DY VESE NUK PO U BLEJKAN QENKAN TE LINDURA
DHE UN AS NUK I PATA TE LINDURA AS NUK I BLEVA
AS NUK DO TI BLEJ NDONJIHER
Pra nuk kam fare informim per ket rast AS NUK ME KAN RA NE SY VARGJET TUA SINQERISHT
ne kohet e fundit kisha do halle shum dhe nuk po arrij te gjitha ti lexoj temat e vargjet
PO nė kosov kam shkuar
ne korrik
nga fillimi I korrikut TE VITIT 2008
ndejta 15 dit NE KOSOV i vizitova disa te aferm dhe vrapova pas mundsi ve te botimit te nji libri
dhe asnjiher nuk e kam qel internetin
ose ndoshta shum pak nuk me kujtohet ndoshta mund te them
ndoshta
mund te kem shikuar ndonji imeil rastesisht
as ate nuk e besoj
Jam kthye nga kosova dhe menjiher ne filim tė gushtit 2008 isha ne shqiperi
ME FAMILJE NE PUSHIOME NE DETI TE MIQT TE VJEHRRA IME BASHK ME NUSEN DHE FEMIJT
ku ndejta deri ne fillim te shtatorit
Ti e din se ne shqiperi i kam miqt atje
dhe un rri ma gjat ANDEJ
e nuk kam shkuar ma ne kosov se kam krye ne ME KOSOV NE korrik
Gjat qendrimit ne shqiperi nuk e kam hap internetin shum pak
kam shikuar diqka dhe kam dal sepse
ne pushime zakonisht pak e shiqoj internetin
dhe vetem kur vi ktu ne gjermani ne shtepin time un rifilloj te hy ne internet
kur jam ne kosov e ne shqiperi dua ta pushoj koken pak
por edhe te them te drejten po thujse nuk kam kohė
sepse atje
jO TAKIMET ME NJERZ jo plazhi ETJ nuk e praktikoj hyrjen ne internet
KAM MARR PJES NE DISA DASMA ANDEJ KAM QEN I FTUAR E KSHTU KALOVA EDHE KET PUSHIM SIVJET
ME VJEN KEQ TI KE TE DREJT QE JE ZHGENJYER ESHOQERIA NUK TE KAN SHKRUAR
POR MOS NA GJYKO TI KE TE DREJT POR UN DISI PO TE THEM SINQERISHT NUK EKAM PA TEMEN KU KE SHKRUAR NE VARGJE
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-01-09, 05:47   #27
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: "Enderr"!

* Do i Thur kujtimet si Kuror*
*********************
Por si Bjeshket me debor
do i ndaje per gjitha stinet
por me se shumti rugoves time...
s'do i le ne harres
do i mbaj ne kujtes
e gjithe ato
ne shpirt do i mbjell,
sikur lulet ne pranver
a'do shkoj dhe kesaj here ?
bashk me ty per ti mbledh
si perhere,
dashurin ti mos ma vjedh
si perhere ....

.....autore
Natyra

Last edited by natyra; 21-01-09 at 05:48.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-01-09, 06:00   #28
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: "Enderr"!

"Enderr"!
................
Erdha me pranveren
sa shum isha e gezuar
Shqipet' per ti takuar
malli m'kishte perveluar
ne gryk per ti-perqafuar
sa shum me mungonin,
nga ata/o qe si-takova
vetes mbaja-meri !
thyer si got prej dore,
qielli mbuluar gri,
vera u be-dimer..:(
ne shpirt se'q me ngriu,
kur ua ktheva shpinden
isha e merzitur,
sa shum "lote" ce derdha!
si shirat ne pranvera
si zakon qe ka,
token per ta lare
ata "shi" qe binte,
rrjedhshem per mbi mua
nga ju qe u ndava!
me lotet e mija,
natyren thava!...

Hajla nga-rugova.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-01-09, 19:19   #29
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: "Enderr"!

Jo gjithecka s'eshte e mundur!?

Jo s'eshte e mundur,
gjithnje ate ce duam se arrijm dot,
e mundur eshte ate ce se duam
dhe diqka ce me vite na len pas,
ndonse,injoranca,fyerjet,gjelozit
dhe ma ne fund e pa kapshme,
cka ne duam!...

Eh sa mire do ishte,
ce njeriu ti ka gjitha ne dor vet
dhe ce per tere jeten,(apo nje caste)!
ti arrij gjitha endrrat dhe gezimet ce do...

Por e kot, e kot esht kjo arritje!
ngase gjithecka kthehet ne te kunderten,
dhe atehere kur ne duam
nuk mundem!

....nga autore
Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-05-12, 07:23   #30
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: "Enderr"!

VETMIS!
Neteve te errta,pa gjum
po me kafshon vetmia
mbrenda vetes
degjoi zera te shtjerrta
mbyll syt dhe enderroi
kraherorin tend
te Etur!
mundohem te te ngjitem
petaleve tatjete
permes imagjinates
..se Epur
Enkas,per dashurin
qe kishim ne dy..
E nuk e di se ku m'je tretur,
por e di se me mua me nuk je
ne anketh,qe mos valle te takoi diku!
dhe askund nuk te gjej
por une nuk do ndalem
...se gjurmuari
per tek ti...
ne drit a po ne ferr
Dua te jem me Ty..!!

E jote(bukuroshe-dem.b....)Natyra:(Last edited by natyra; 13-05-12 at 07:27.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 21:31.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.