Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-05-08, 20:56   #1
amari
 
Join Date: 17-06-05
Location: Prishtine
Posts: 153
amari has disabled reputation
Default Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Islami nė Kosovė para pushtimit Osman ?!
Xhamia e fshatit Mlikė (Gorė) e vjetėr qė nga viti 1289"All-llahu ekber, All-llahu ekber, ..., Esh-hedu en la ilahe il-lall-lah, Esh-hedu en la ilahe il-lall-llah ...".
Kkjo thirrje po pėrhapej nė fshatin Mlikė tė Gorės nė Dragash ende pa zbarkuar pjesėtarėt e ushtrisė osmane kėtė javė. Mirėpo, historianėt pohojnė se kjo thirrje ėshtė dėgjuar nė tė njėjtin fshat qysh nga kohėt e hershme, bile edhe para ardhjes sė osmanėve nė Ballkan.
Nė kėtė zonė malore thirrja e xhematit pėr faljen e namazit ėshtė bėrė nga xhamia qė besohet tė jetė ndėr faltoret e para tė besimit islam nė Ballkan. Si e tillė nė bazė tė fakteve historike tė gjetura deri tani supozohet se themelet e saj janė vendosur nė bazė tė iniciativės sė familjeve tė ardhura nga Halepi i Sirisė, tė cilėt me vete kanė bartur edhe traditėn shpirtėrore, duke e ngujuar atė nė kėto bjeshkė, me ē'rast edhe kanė influencuar banorėt lokalė.
Sipas historianėve janė disa elemente qė bėjnė tė besohet se ky objekt i kultit ka qenė i ndėrtuar para ardhjes sė osmanlinjėve dhe si i tillė dėshmon se Islami nė kėtė zonė ka filluar tė praktikohet para pushtimit nga forcat e superfuqisė sė atėhershme botėrore.
"Mbishkrimi i Xhamisė nė fshatin Mlikė flet se nė kėtė trevė islamizmi ka qenė prezent qė nė shekullin XIII, pėrkatėsisht para pushtimit tė Prizrenit (1459) dhe tė rajonit nga Osmanėt", ka konfirmuar historiani Parim Kosova, njėherėsh pėrgjegjės i kompleksit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.
Nė bazė tė tė dhėnave qė ai ka grumbulluar gjatė hulumtimit tė Gorės dhe veshjeve tė saj tradicionale gjatė shekullit XX, ai ka hasur edhe nė veēantitė e kėsaj xhamie, ku nė bazė tė shėnimeve besohet se ndėrtimi i saj ėshtė bėrė disa shekuj mė parė.
Sipas njė vėrtetimi tė lėshuar nga Ministria e Vakufeve – Drejtoria e pėrgjithshme e myftinjve dhe tė arsimit fetar tė qarkut tė Halepit tė Republikės Arabe tė Sirisė, datė 10 tetor 1995, pos tė tjerave theksohet: "...qė disa anėtarė nga familja Al Aga nga Halepi (Sirisė), kanė filluar tė vendosen nė kėtė fshat prej vitit 1205 deri nė vitin 1291, ku edhe e ndėrtojnė xhaminė nė fshatin Mlikė...Xhamia ėshtė pronė e kėtyre familjeve tė shpėrngulura myslimane arabe dhe nuk ėshtė prej ndėrtimeve osmane", ka sqaruar Kosova.
Njė gjė e tillė sipas kėtij historiani dėshmohet edhe nga mbishkrimi i gdhendur nė gurė, qė ndodhet nė murin e Xhamisė, i cili thotė "...ėshtė rindėrtuar nė vitin 1822/3 (Hixhri 1238), nga ana e Ahmet Agės dhe xhamia e parė kishte qenė e ndėrtuar nė vitin 1289 (Hixhri 688)...". Sipas kėtyre dy argumenteve, Parim Kosova ka shpjeguar qė mendohet se ky objekt fetar, pas xhamive tė Kėrmahallės nė Gumulxhine nė Bullgari dhe tė qytetit Madan (tė ndėrtuar mė 1233) tė Bullgarisė Jugore dhe Xhamisė sė vjetėr nė qytetin e Beratit, ėshtė prej faltoreve tė para Islame nė Ballkan.
Tė gjitha kėto tė dhėna shtojnė besimin se Xhamia nė Mlikė ėshtė ndėrtuar 100 vjet para Betejės sė Kosovės, pėrkatėsisht 170 vjet para rėnies sė Prizrenit nėn pushtimin osman. Ndėrkohė qė edhe sot lagjja ku ndodhet xhamia quhet Helepovci, derisa qyteti i Halepit nė atė kohė ishte nė kuadėr tė Bejlikut tė familjes aristokrate Dylkadėrogullari.
Megjithatė, kjo pasuri e rrallė e trashėgimisė kulturore e historike, qė dėshmon pėr ecejaket shpirtėrore tė kėsaj treve nuk ėshtė arritur tė ruhet nė formėn e saj origjinale. Nė shekullin XIX objekti fetar ėshtė kapluar rastėsisht nga flakėt, nė tė cilėn mėnyrė janė shkatėrruar gjėra tė shumta tė vlefshme qė ishin bartur brez pas brezi. Sipas Hoxhes sė tanishėm tė xhamisė "xhamia ishte djegur rastėsisht nė vitin 1822/3, e atėherė ishin djegur eshe shumė dokumente e libra, si dhe vetė tapia e xhamisė...", ka spikatur Kosova.
Ndonėse kjo fatkeqėsi ka lėnė pasoja negative nė ruajtjen e objektit qė dėshmon pėr kultivimin e traditės, kulturės e jetės shoqėrore tė banorėve tė kėsaj ane, ajo nuk ka mundur t'i shlyej gjurmėt e zhvillimeve shpirtėrore dhe thellimit tė besimit. Ndikimi qė kjo xhami ka lėnė nė praktikimin e fesė islame ka qenė i konsiderueshė m, duke mos harruar nė kėtė drejtim edhe Kukli Begun e Opojės dhe familjen persiane tė Hysen Agė Shtekut tė vendosur ne Kolesjan tė Lumės, tė cilėt gjatė shekullit XVI patėn ndikim tė madh nė procesin e islamizimit nė popullsinė e kėtij visi. Ndėrkohė xhamitė e tjera qė vlenė tė pėrmendėn janė ajo e fshatit Kukalan tė ndėrtuar nė vitin 1515, ajo e krahkoshtės nė vitin 1528, e Brodit, Leshtanit, etj. Pėr mė shumė, tė gjitha fshatrat e Gorės nė pjesėn e Kosovės sot kanėxhamitė e tyre, tė cilat janė aktive dhe mirėmbahen nga ana e besimtarėve.


Burimi: Koha Ditore


amari Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 12-05-08, 21:42   #2
Boro
 
Boro's Avatar
 
Join Date: 12-05-08
Location: ballkan
Posts: 45
Boro i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Gjeja me e mire qe ka mundur ti ndodh keti kombi eshte islami,permes kesja feje,ata arriten te ruajn gjuhen,identitetin.faleminderit ooooooo All-ah
Boro Nuk ėshtė nė linjė  
Old 12-05-08, 21:56   #3
luckyman
 
Join Date: 18-03-07
Posts: 3,371
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Quote:
Originally Posted by Boro
Gjeja me e mire qe ka mundur ti ndodh keti kombi eshte islami,permes kesja feje,ata arriten te ruajn gjuhen,identitetin.faleminderit ooooooo All-ah
Slushaj Boro ,nemoj da zejbavash!!!
luckyman Nuk ėshtė nė linjė  
Old 12-05-08, 22:12   #4
Boro
 
Boro's Avatar
 
Join Date: 12-05-08
Location: ballkan
Posts: 45
Boro i vlerėsuar jo keq
Talking Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Quote:
Originally Posted by luckyman
Slushaj Boro ,nemoj da zejbavash!!!
kallcom ku e ki mesu kaq mir gjuhen se un se di as ni fjal valla ,po ma merr mendja se paske pas shoqeri te forte,e te paska pa kan shum keq se jemi nda prej shkive ,po besoj se ti e bon hallin per me nejt me ta
Boro Nuk ėshtė nė linjė  
Old 12-05-08, 23:27   #5
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Quote:
Originally Posted by Boro
kallcom ku e ki mesu kaq mir gjuhen se un se di as ni fjal valla ,po ma merr mendja se paske pas shoqeri te forte,e te paska pa kan shum keq se jemi nda prej shkive ,po besoj se ti e bon hallin per me nejt me ta
Ky hala kerkon neper skuta "vllaznim-bashkim" hiqju tij....
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė  
Old 12-05-08, 23:53   #6
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Quote:
Originally Posted by amari
Islami nė Kosovė para pushtimit Osman ?!
Xhamia e fshatit Mlikė (Gorė) e vjetėr qė nga viti 1289"All-llahu ekber, All-llahu ekber, ..., Esh-hedu en la ilahe il-lall-lah, Esh-hedu en la ilahe il-lall-llah ...".
Kkjo thirrje po pėrhapej nė fshatin Mlikė tė Gorės nė Dragash ende pa zbarkuar pjesėtarėt e ushtrisė osmane kėtė javė. Mirėpo, historianėt pohojnė se kjo thirrje ėshtė dėgjuar nė tė njėjtin fshat qysh nga kohėt e hershme, bile edhe para ardhjes sė osmanėve nė Ballkan.
Nė kėtė zonė malore thirrja e xhematit pėr faljen e namazit ėshtė bėrė nga xhamia qė besohet tė jetė ndėr faltoret e para tė besimit islam nė Ballkan. Si e tillė nė bazė tė fakteve historike tė gjetura deri tani supozohet se themelet e saj janė vendosur nė bazė tė iniciativės sė familjeve tė ardhura nga Halepi i Sirisė, tė cilėt me vete kanė bartur edhe traditėn shpirtėrore, duke e ngujuar atė nė kėto bjeshkė, me ē'rast edhe kanė influencuar banorėt lokalė.
Sipas historianėve janė disa elemente qė bėjnė tė besohet se ky objekt i kultit ka qenė i ndėrtuar para ardhjes sė osmanlinjėve dhe si i tillė dėshmon se Islami nė kėtė zonė ka filluar tė praktikohet para pushtimit nga forcat e superfuqisė sė atėhershme botėrore.
"Mbishkrimi i Xhamisė nė fshatin Mlikė flet se nė kėtė trevė islamizmi ka qenė prezent qė nė shekullin XIII, pėrkatėsisht para pushtimit tė Prizrenit (1459) dhe tė rajonit nga Osmanėt", ka konfirmuar historiani Parim Kosova, njėherėsh pėrgjegjės i kompleksit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.
Nė bazė tė tė dhėnave qė ai ka grumbulluar gjatė hulumtimit tė Gorės dhe veshjeve tė saj tradicionale gjatė shekullit XX, ai ka hasur edhe nė veēantitė e kėsaj xhamie, ku nė bazė tė shėnimeve besohet se ndėrtimi i saj ėshtė bėrė disa shekuj mė parė.
Sipas njė vėrtetimi tė lėshuar nga Ministria e Vakufeve – Drejtoria e pėrgjithshme e myftinjve dhe tė arsimit fetar tė qarkut tė Halepit tė Republikės Arabe tė Sirisė, datė 10 tetor 1995, pos tė tjerave theksohet: "...qė disa anėtarė nga familja Al Aga nga Halepi (Sirisė), kanė filluar tė vendosen nė kėtė fshat prej vitit 1205 deri nė vitin 1291, ku edhe e ndėrtojnė xhaminė nė fshatin Mlikė...Xhamia ėshtė pronė e kėtyre familjeve tė shpėrngulura myslimane arabe dhe nuk ėshtė prej ndėrtimeve osmane", ka sqaruar Kosova.
Njė gjė e tillė sipas kėtij historiani dėshmohet edhe nga mbishkrimi i gdhendur nė gurė, qė ndodhet nė murin e Xhamisė, i cili thotė "...ėshtė rindėrtuar nė vitin 1822/3 (Hixhri 1238), nga ana e Ahmet Agės dhe xhamia e parė kishte qenė e ndėrtuar nė vitin 1289 (Hixhri 688)...". Sipas kėtyre dy argumenteve, Parim Kosova ka shpjeguar qė mendohet se ky objekt fetar, pas xhamive tė Kėrmahallės nė Gumulxhine nė Bullgari dhe tė qytetit Madan (tė ndėrtuar mė 1233) tė Bullgarisė Jugore dhe Xhamisė sė vjetėr nė qytetin e Beratit, ėshtė prej faltoreve tė para Islame nė Ballkan.
Tė gjitha kėto tė dhėna shtojnė besimin se Xhamia nė Mlikė ėshtė ndėrtuar 100 vjet para Betejės sė Kosovės, pėrkatėsisht 170 vjet para rėnies sė Prizrenit nėn pushtimin osman. Ndėrkohė qė edhe sot lagjja ku ndodhet xhamia quhet Helepovci, derisa qyteti i Halepit nė atė kohė ishte nė kuadėr tė Bejlikut tė familjes aristokrate Dylkadėrogullari.
Megjithatė, kjo pasuri e rrallė e trashėgimisė kulturore e historike, qė dėshmon pėr ecejaket shpirtėrore tė kėsaj treve nuk ėshtė arritur tė ruhet nė formėn e saj origjinale. Nė shekullin XIX objekti fetar ėshtė kapluar rastėsisht nga flakėt, nė tė cilėn mėnyrė janė shkatėrruar gjėra tė shumta tė vlefshme qė ishin bartur brez pas brezi. Sipas Hoxhes sė tanishėm tė xhamisė "xhamia ishte djegur rastėsisht nė vitin 1822/3, e atėherė ishin djegur eshe shumė dokumente e libra, si dhe vetė tapia e xhamisė...", ka spikatur Kosova.
Ndonėse kjo fatkeqėsi ka lėnė pasoja negative nė ruajtjen e objektit qė dėshmon pėr kultivimin e traditės, kulturės e jetės shoqėrore tė banorėve tė kėsaj ane, ajo nuk ka mundur t'i shlyej gjurmėt e zhvillimeve shpirtėrore dhe thellimit tė besimit. Ndikimi qė kjo xhami ka lėnė nė praktikimin e fesė islame ka qenė i konsiderueshė m, duke mos harruar nė kėtė drejtim edhe Kukli Begun e Opojės dhe familjen persiane tė Hysen Agė Shtekut tė vendosur ne Kolesjan tė Lumės, tė cilėt gjatė shekullit XVI patėn ndikim tė madh nė procesin e islamizimit nė popullsinė e kėtij visi. Ndėrkohė xhamitė e tjera qė vlenė tė pėrmendėn janė ajo e fshatit Kukalan tė ndėrtuar nė vitin 1515, ajo e krahkoshtės nė vitin 1528, e Brodit, Leshtanit, etj. Pėr mė shumė, tė gjitha fshatrat e Gorės nė pjesėn e Kosovės sot kanėxhamitė e tyre, tė cilat janė aktive dhe mirėmbahen nga ana e besimtarėve.


Burimi: Koha Ditore
KUr lexon kesi llojė artikujshė , tė rikujton edhe menyren serbe per falsifikime historike , mirpo keta Helepet , as vetė se dijnė se cka janė dhe nga kan ardhė, msa e dijnė hashkalit e gabelet se nga dreqin kan ardhė.
Por, nese i futesh ne analizė njė shkrimi tė tillė , ose njė shkrimi pabazė qe nuk ka bazė as ne histori e as ne shkrime , atehere konstatojmė fare lehtė se poplli shqiptar i krishter ka pasr kulturė dhe pakicave u ka leju ardhjen ne vendin e tyre dhe mbrojtjen e tyre , cka do tė thotė se jemi popull paqdashes qe nga kohet me tė vjeta.
Mirpo, shtrohet pytja se cka ndodhi me keta te Gores (Goranet ) qe nuk dijnė as shqip e as turqishtė e as arabishtė, cka ndodhi me gjuhen e tyre qe sot e flasin si serbishtė.
Ju pohoni se islami rujti mosasimilimin atehere shtrohet pytja se cka ndodhi me keta qe himben gjuhė e krejt cka kan e se dijnė se as nga janė.
Veshja e tyre krahasohet mirė e kjart me shumė veshje tjera si nga Brusi , Sanxhaku , Novi Pazari etj.
Por , nuk egziston asnjė fakt qe keta tė ken ardhurė ne ato vite ose tė kishin ndertuarė ndonjė xhami , por keta si lojrat tjera serbe , kerkojnė tė nxjerrin dicka qe qenkan popull i vjeter ketu , njejtė sikur serbet qe pretendojnė me kisha se gjoja kishat i kan ndertuarė ata por kishat janė tė shqiptarve me shekuj paraardhjes se tyre.
Nese e llogarit vetem njė gjė , atehere verehet mirė se ne shkrimin e juaj me lartė nuk bazohemi me fakte por vetem me citime kot se koti.
Tash ehde magjuper e hashkalit do tė dalin se kan ardhur me heret me islam ne trojet tona , ndoshta edhe e vertet sepse magjup tė krishter nuk gjenė ne token shqiptare.
Atehere , cka qenka puna e ketij islami qe ju besimtarė i qenkeni bindur dhe mirpitur, nga kush se??!!
Qenka perhap tash permes magjupve e jo turqve ....!!!
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-05-08, 18:58   #7
eksperti 1
 
Join Date: 01-12-06
Posts: 176
eksperti 1 i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

lene psikolog ,se pari duhet te japish pergjigje andej nga te pyetem ,mos kerce si kengur nga nje teme ne tjetren , e dime sa e ke hapin ,sta mar per te madhe se edhe vellezerit i ke ne forum goxha ndihme ke, vetem desha te di a jane ata te tadiqit apo te nikoliqit her si do jane vellezerit tuaj
eksperti 1 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-05-08, 22:25   #8
SoKoLi-i-Maleve
 
Join Date: 18-08-06
Posts: 1,196
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Re: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Edhe pak sigurisht do te sjellni artikuj qe kan ekzistue xhamija ne treva shqiptare edhe ne kohen e Abrahamit apo te Mojzehut, 3000-4000 vjete para se me u krijue kejo lloj ideologjije.Apo ndoshta edhe Iliret dhe Pellazget ishin Musulman?


Cfare spo ndihet sot nga kesi historianesh!

Last edited by SoKoLi-i-Maleve; 13-05-08 at 22:26.
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-05-08, 22:30   #9
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

me siguri edhe para lindjes se muhmetit kena qen musliman


bile po thojn se muhameti ka lind ne kosov
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė  
Old 14-05-08, 12:48   #10
eksperti 1
 
Join Date: 01-12-06
Posts: 176
eksperti 1 i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

e shifni , kur skeni argumente ia filloni me tallje ,kjo eshte alamet injorance ska se si quhet ndryshe. guri ,sokol vertet eshte humbje kohe me ju, dhe kjo me ben te jeme me i forte ne fe dhe ne komb, ju kur mendoni se na beni dem dijeni se ne kini bere nder ju jemi shume falemenderues per punen qe beni ,vec kshu vazhdoni se do na lehtesoni punen heheheh
eksperti 1 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 14-05-08, 20:43   #11
Boro
 
Boro's Avatar
 
Join Date: 12-05-08
Location: ballkan
Posts: 45
Boro i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

kush esht aj arrnaut fatkeq qe po mi fshin postimet e mija,mos e fshehni doren kur te gjuani me gur, ooooooo strumca.
Boro Nuk ėshtė nė linjė  
Old 14-05-08, 20:45   #12
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Quote:
Originally Posted by Preshevar
Ky hala kerkon neper skuta "vllaznim-bashkim" hiqju tij....preshevar ti ke than se turqit nuk kan qen pushtus po qlirimtar po ky ahmari po thot se kan qen pushtus
Islami nė Kosovė para pushtimit Osman
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė  
Old 14-05-08, 21:19   #13
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Quote:
Originally Posted by eksperti 1
lene psikolog ,se pari duhet te japish pergjigje andej nga te pyetem ,mos kerce si kengur nga nje teme ne tjetren , e dime sa e ke hapin ,sta mar per te madhe se edhe vellezerit i ke ne forum goxha ndihme ke, vetem desha te di a jane ata te tadiqit apo te nikoliqit her si do jane vellezerit tuaj
Akoma je i vogel me bacen....

Me mirė mundohu tė arrish koncepte ne jetė qe herdokur tė kesh mundesin tė flasesh .
Cdo tė mirė.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 14-05-08, 21:33   #14
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Quote:
Originally Posted by Boro
Gjeja me e mire qe ka mundur ti ndodh keti kombi eshte islami,permes kesja feje,ata arriten te ruajn gjuhen,identitetin.faleminderit ooooooo All-ah
Tmerri me i madhė qe i ka ndodhur popllit tonė ėshtė ky.
Asnje femer me shkollė, pa shkollim , duke tentyśarė tė e asimiloj kombtarishtė dhe etnografishtė.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 14-05-08, 22:03   #15
Boro
 
Boro's Avatar
 
Join Date: 12-05-08
Location: ballkan
Posts: 45
Boro i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Islami nė Kosovė para pushtimit Osman!

Quote:
Originally Posted by Psikologu
Tmerri me i madhė qe i ka ndodhur popllit tonė ėshtė ky.
Asnje femer me shkollė, pa shkollim , duke tentyśarė tė e asimiloj kombtarishtė dhe etnografishtė.
oooooo i verber, oo i mjere a nuk po sheh apo nuk po don me pa se sa femra sot hyn ne dyert e univerziteteve, po ski faj ti jo por besimi yt qe te ka dergu ne nje rrug te humbur.


Boro Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 01:04.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.