Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-06-08, 17:29   #1
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Shtypja e gjakut

Shtypja e gjakut .

Te dashur forumist sot kisha nje kontroll mjeksore dhe njekohesisht ne nje bised me nje mike ku kishim te njejtin hall gjumin ,ku edhe shpesh na ndodh kur kemi probleme edhe me gjum apo me lodhje jo te zakonshme e para qe na bie ndermend eshte se mund te ket luajtur shtypja e gjakut .

Pasiqe ne ketu edhe kemi mjekun Z.Nakun ,kam deshire qe nga ai te kemi keshilla dhe gjithashtu me forumistet se sa mendojne se cila shifer e shtypjes se gjakut eshte normale dhe se a luan rol edhe mosha ?!!

Ju uroj diskutime te kendshme !


__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 13-06-08, 21:49   #2
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Shtypja e gjakut

Tensioni arterial (t.a.) eshte presioni qe gjaku ushtron te muret e eneve te gjakut. Ky tension varet nga ritmi dhe nga forca e tkurrjes se zemres, nga volumi i gjakut dhe nga rezistencat e arterieve, venave dhe kapilareve qe kundershtojne fluksin e gjakut. Mekanizmat
Rregullimi i tensionit arterial varet nga aktiviteti i qendrave vasomotore qe ndodhen ne tru dhe nga shume substanca te tjera ne organizem. Kur, per ēfaredolloj arsye tensioni arterial ulet, ne veshke prodhohet renina, qe duke vepruar mbi angiotensinogjenin e transformon ne angiotensin. Kjo e fundit ka nje rol vazongushtues dhe shkakton ngritje te tensionit. Angiotensina gjithashtu rrit prodhimin e aldosteronit nga gjendrat mbiveshkore. Aldosteroni mban jonet Na+ dhe thith uje gjate filtrimit te urines ne veshke. Si pasoje e ujit te thithur rritet volumi i gjakut qe kontribuon ne rritjen e tensionit. Edhe adrenalina, noradrenalina, kortikosteroidet, hormonet e tiroides (T3 dhe T4) kane efekt hipertensiv.
Vlerat dhe matja e tensionit arterial

Zemra shtyn gjakun ne menyre homogjene dhe pulsante. Ne ēdo sistole do te nxirret nga zemra nje volum i caktuar gjaku e me pas ka nje moment pushimi, qe quhet diastole. Gjate diastoles zemra mbushet perseri me gjak, per te vazhduar ne sistolen e ciklit te ri. Kjo menyre e punimit te zemres me faza aktive dhe pasive shpjegon faktin pse ne vlerat e tensionit arterial kemi nje vlere minimale qe korrespondon me diastolen dhe nje maksimale qe korrespondon me fazen e sistoles. Metoda me e perdorur per te matur t.a. (tensionin arterial) eshte me ane te nje instrumenti qe quhet sfigmomanometer dhe vlerat jane te shprehura ne mmHg. T.a. peson lekundje te medha gjate dites, duke arritur vlera me te uleta ne oret e para te mengjesit. Lekundjet e tjera te t.a. varen nga aktiviteti fizik, nga temperatura dhe tensioni psikik. Por ka edhe lekundje te vlerave te t.a. ne baze te seksit dhe moshes. Perveē ketyre, ekzistojne dhe raporte shume te ngushta midis t.a. dhe semundjeve kardiovaskulare.


Sipas mjekeve eshte normal nje tension arterial poshte 140 mmHg per presionin sistolik dhe 90 mmHg per presionin diastolik, dhe konsiderohen optimal vlerat 120 mmHg me 80 mmHg.

Modifikimi i dietes

Sipas mjekeve, eshte pergjithesisht i pranuar fakti qe zvogelimi i sasise se kripes (Na+) (kripe kuzhine, e perbere nga Na+ dhe Cl-) eshte i dobishem ne njerezit me hipertension. Po sipas tyre, ka rezultuar qe nje diete e cila korrespondon me gjysmen e sasise se kripes qe eshte prezente ne ushqimin e vendeve te industrializuara, mund te ule tensionin arterial maksimal deri ne 6-7 mmHg dhe ate minimal ne 5-6 mmHg. Problemi me i madh ne aplikimin e uljes se sasise se kripes ne dieten e pacienteve me hipertension arterial eshte veshtiresia e pacienteve per ta pranuar dhe respektuar per nje kohe te gjate kete lloj diete.

Shtesa e kaliumit

Nje diete e pasur me kalium ka nje rol mbrojtes nga komplikacionet e zemres dhe eneve te gjakut te hipertensioni. Kaliumi mund te ule vlerat e t.a. deri 9-10 mmHg per tensionin maksimal dhe 5 mmHG per ate minimal. Ndersa shtesa e magneziumit mund te ule tensionin arterial mesatar deri ne 8-10 mmHg.

Ushtrimet fizike

Sipas eksperteve, 30 minuta ne dite ushtrime fizike, si ecje ose vrapim i lehte, mund te pakesojne dukshem rrezikun e prekjes nga semundjet e zemres. Per te pasur nje zemer te shendoshe nevojiten me shume sesa ushtrime te thjeshta fizike. Ngritje peshash ndihmojne ne formimin e muskujve, por te dhenat e reja thone se nje prej muskujve qe perfiton nga ky sport eshte edhe zemra. Nga aktivitetet fizike te mundshme te tipit dinamik dhe aerobik mjeket keshillojne vrap, ēiklizem, marshim, not, qe perbehen nga levizje te perseritura te shume muskujve me mungese te forcave te rezistences. Stervitja e aplikuar te pakten 3 here ne jave per 30 minuta ose me shume, ul tensionin arterial deri ne 5-10 mmHg per maksimumin, dhe 10-15 mmHg per ate minimum.

Zvogelimi i peshes trupore

Rregullimi i peshes trupore konsiderohet si nje mjet efikas dhe pa efekte negative per uljen e vlerave te t.a. Zvogelimi i peshes trupore me 1 kg ben qe edhe t.a. te ulet me 1 mmHg. Nje njeri qe eshte 10 kg mbi peshen ideale dhe ka nje presion qe eshte 10 mmHg mbi vlerat optimale, ne qofte se arrin peshen ideale do t’i rikthehen edhe vlerat optimale te presionit.

Perdorimi i kafeines dhe nikotines

Perdorimi i kafeines mund te shkaktoje rrahje te shpeshta te zemres dhe nje rritje te perkohshme te tensionit arterial. Kerkime per perdorimin kronik te kafeines nuk kane gjetur ndonje lidhje midis perdorimit te kafese dhe vlerave te t.a. Efekti favorizues i duhanit ne arterioskleroze eshte dokumentuar te vdekjet per kardiopati ishkemike dhe vaskulopati cerebrale te duhanpiresit e medhenj. Ndalimi i duhanit, pavaresisht nga efektet mbi t.a. zvogelon rrezikun kardiovaskular te pacientet me hipertension. Numri i madh i te semureve me hipertension te duhanpiresit sugjeron nje rol te rendesishem te duhanit te kjo lloj semundje.

Tensioni dhe zemra, ku lidhen dy semundjet
Tensioni i larte shpesh eshte quajtur “nje vrases i heshtur”. Nje studim i fundit tregon se nje grup ilaēesh te klases se diuretikeve, te perdorur qe para 50 vjetesh, jo vetem qe kushtojne shume me pak, por jane edhe me te efektshme sesa ilaēet e reja qe firmat farmaceutike i reklamojne me aq buje. Per uljen e tensionit ne nivele normale ekzistojne rreth 180 lloj ilaēesh. Por sipas studimit te fundit, ilaēet e klases se diuretikeve jane me te efektshmit per kete qellim. Nga ana tjeter, keto medikamente jane me te mira jo vetem per uljen e tensionit, por edhe per parandalimin e komplikacioneve kardiovaskulare.
Zemra

Sipas te dhenave shkencore, sa me i shendetshem te jete njeriu ne moshe te re, aq me e qendrueshme do te jete gjendja e tij shendetesore dhe me i paket rreziku nga problemet e zemres. Te gjithe ata te rinj qe nuk gezojne shendet te mire, me kalimin e kohes ndeshen me nje rrezik me te madh per t’u prekur nga semundja e zemres. Ata qe bejne nje nivel te ulet ushtrimesh fizike kane 3-6 here me shume mundesi te vuajne nga tensioni i larte, diabeti dhe probleme te metabolizmit, sesa njerezit qe kryejne ushtrime rregullisht. Ndersa ata qe bejne shume pak stervitje fizike kane me shume shanse per nivele te larta kolesterine.

Analiza
Shenja e pare e semundjes se zemres ne 50 per qind te rasteve vihet re vetem kur zemra pushon se rrahuri. Por tani nje analize e thjeshte e gjakut mund te shpetoje jete njerezish. Analiza e gjakut quhet CRP ose Proteina Reaktive C, e cila mund te zbuloje mjaft heret problemet ne venat e gjakut, duke krijuar keshtu mundesi per kurim te suksesshem. Shkencetaret besojne se prekja e artereve te zemres eshte shkaktari nxites i shume goditjeve ne zemer. Kjo eshte edhe arsyeja qe nje nivel i larte i Proteines reaktive C mund te jete vdekjeprures, edhe kur niveli i kolesterines eshte i ulet.
Alkooli, shkaku kryesor i semundjeve ne zemer

Ulja e sasise se alkoolit luan nje rol te madh ne kontrollin e vlerave te tensionit te njerezit qe perdorin alkool.
Pirja e pijeve alkoolike paraqet rrezik si per meshkujt, ashtu edhe per femrat. Studimet kane zbuluar se ata qe pine me teper se 21 gota vere ose birre ne jave kane 70 per qind mundesi te medha te vuajne nga sulmi ne zemer. Nga ana tjeter, ne kete grupim alkoolistesh, ata qe mund ta vuajne te paret atakun jane te gjithe personat qe e kane te trasheguar semundjen e zemres.

Ilaēet e tensionit ulin 40% semundjet e zemres

Ilaēi Diovan per trajtimin e presionit te larte te gjakut tani mund te perdoret edhe ne trajtimin e semundjeve te zemres. Sipas te dhenave, ilaēi Diovan ul rastet e vdekshmerise ne 41 per qind tek te semuret nga zemra. Semundjet e zemres perbejne nje problem te madh shendetesor ne Shtetet e Bashkuara. Ēdo dite 1500 amerikane diagnostikohen me semundje te zemres.

Keshilla
Te gjithe njerezit qe kane probleme me tensionin dhe zemren duhet te bejne 30 minuta ushtrime fizike ne dite
Ecja apo vrapimi i lehte ulin rrezikun e prekjes nga semundjet e zemres
Ata qe kryejne ushtrime intensive, siē jane ngritja e peshave, e ulin edhe me shume rrezikun e prekjes nga semundjet e zemres
Shume prej medikamenteve qe perdoren per te kuruar tensionin e larte, sherbejne edhe per te kuruar semundjet e zemres.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Last edited by Naki; 13-06-08 at 22:26.
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-08, 21:53   #3
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Amina's Avatar
 
Join Date: 16-10-06
Location: Gjermani
Posts: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Shtypja e gjakut

Sa e di une shtypja normale e gjakut duhet te jete 120/80 mmHg e perndryshe Mjeku Naki e paska spjegu si duhet.
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-08, 21:55   #4
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,253
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Shtypja e gjakut

Kurr nuk e kam kontrollue bre , zemren top e kam hehhee
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-08, 22:12   #5
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Shtypja e gjakut

Si shfaqet tensioni?
Shenjat klinike tė tensionit tė lartė janė; dhimbje koke, marrje mendsh, miza ose pamje e mjegulluar para syve, zhurma nė vesh, lodhje, etj. Problem ėshtė fakti se nė shumicėn e rasteve njerėzit nuk janė tė ndėrgjegjshėm pėr praninė e tensionit pasi ai vjen duke u rritur gradualisht dhe shenjat nuk janė shumė tė qarta pėr personin dhe njerėzit mund tė themi se arrijnė tė kenė njėfarė ambientimi me kėtė tension tė rritur, sidomos kur ai ėshtė nė shifrat 140-160 pėr sistolikun (tensioni i lartė) dhe 90-95 diastoliku (tensioni i ulėt).

Faktorėt e rrezikut pėr shkaktimin e tensionit tė lartė janė dy llojesh; i kontrollueshėm nga vetė njeriu si obeziteti (dhjamosja e tepėrt), marrja e tepėrt e kripės, alkooli (kur ai merret rregullisht me mbidoza), jeta sedentare (pasive pa lėvizje) dhe stresi.

Ndėrsa tė pakontrollueshėm nga njeriu janė; trashėgimia, pasi dihet se nė 70% e rasteve tensioni ėshtė i trashėguar, mosha e personit, sidomos nė njerėz mbi 35 vjeē deri nė 50 vjeē, kur fillojnė ndryshime nė enėt e gjakut tė trupit tė njeriut.
Ēfarė mund tė bėhet pėr tė parandaluar kėto probleme?
E rėndėsishme pėr tė gjithė njerėzit ėshtė qė tė paktėn njė herė nė vit, veēanėrisht pėr moshat mbi 35 vjeē, tė bėhet njė kontroll me analiza ku tė kontrollohen pėr nivelin e sheqerit nė gjak, gliceminė, yndyrnat, azoteminė, kreatineminė. Po ashtu njė analizė gjaku dhe urinė dhe tė masin tensionin arterial herė pas herė pėr ta zbuluar sa mė shpejt sėmundjen e hipertensionit. Mbi tė gjitha duhet tė drejtohen te mjeku pėr tė marrė kėshillat e nevojshme apo mjekimin qė ju duhet pėr ta mbajtur nė shifra sa normale tensionin e tyre. Problemet e tensionit sjellin dėmtime nė zemėr, veshka, trurin, enėt gjakut dhe nė tė gjithė trupin.

__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Last edited by Naki; 13-06-08 at 22:17.
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-08, 23:10   #6
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Shtypja e gjakut

Z.Naki te falenderoj per inkuadrimin dhe per kete njohuri qe na solle ne kete teme .


Ju thoni qe normalja eshte 120/80 a nuk mvaret nga mosha kjo ?.

p.sh .une sot bera nje vizit mjeksore dhe tensionin e kam pas 100/70 ku mjekja me tha qe eshte normale per moshen qe ke .

....edhe diqka une para disa vite kam pas tension 80/60 dhe per trupin tim ka qene normale .
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!

Last edited by Linka_pz; 13-06-08 at 23:11.
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-06-08, 23:07   #7
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Shtypja e gjakut

Quote:
Originally Posted by Linka_pz
Z.Naki te falenderoj per inkuadrimin dhe per kete njohuri qe na solle ne kete teme .


Ju thoni qe normalja eshte 120/80 a nuk mvaret nga mosha kjo ?.

p.sh .une sot bera nje vizit mjeksore dhe tensionin e kam pas 100/70 ku mjekja me tha qe eshte normale per moshen qe ke .

....edhe diqka une para disa vite kam pas tension 80/60 dhe per trupin tim ka qene normale .
Tensioni Arterial,

Pėr tė gjitha Moshat shtypja me vlerė 120/8o konsiderohet OPTIMALE.
Pėr tė gjitha Moshat shtypja me vlerė mė tė vogėl 140/90 konsiderohet NORMALE

Vlerat e tensionit arterial mė tė vogla se 100/50 konsiderohet tensione arteriale tė ulta,pėr derisa nuk kemi pengesa subjektive dhe ndihemi mirė me kėto vlera tė tensionit arterial nuk ka vend pėr panik.
Tensionet e ulta arteriale janė tregues tė mungesės sė lėngjėve nė trup,konsiderohet ēė njė pėrson pėr qdo kg tė peshės ēė posedon ,duhet tė konsumojė nga 30 ml lėngje mbrena 24 orėve.
Njė person me peshė 70 kg (70 kg x 30 ml=2100ml) do te duhejė tė pinte,konsumonte 2 litra lėngje mbrenda 24 orėve.

Mosha luan rolė nė tensionin e gjakut nėse lėngojmė nga sėmundjet Kardiovaskulare,Disa shkaktarė qė ndikojnė nė ngushtimin e enėve tė gjakut siq janė duhani,pasqyrja e lartė e shehqerit,yndyrės dhe anomalitė e lindura .Nė kėto raste nėse ėshtė diagnostifiku stenozat-ngushtimet e enėve tė gjakut duhet tė luftohen kurohen menjanohen shkakėtarėt e sėmundjes dhe nė tė njejten kohė ėshtė e njė rėndėsie tė veqantė tė kemi vlera tė tensionit arterial mbi 11o/70.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-06-08, 14:08   #8
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Shtypja e gjakut

Quote:
Originally Posted by Naki
Tensioni Arterial,

Pėr tė gjitha Moshat shtypja me vlerė 120/8o konsiderohet OPTIMALE.
Pėr tė gjitha Moshat shtypja me vlerė mė tė vogėl 140/90 konsiderohet NORMALE

Vlerat e tensionit arterial mė tė vogla se 100/50 konsiderohet tensione arteriale tė ulta,pėr derisa nuk kemi pengesa subjektive dhe ndihemi mirė me kėto vlera tė tensionit arterial nuk ka vend pėr panik.
Tensionet e ulta arteriale janė tregues tė mungesės sė lėngjėve nė trup,konsiderohet ēė njė pėrson pėr qdo kg tė peshės ēė posedon ,duhet tė konsumojė nga 30 ml lėngje mbrena 24 orėve.
Njė person me peshė 70 kg (70 kg x 30 ml=2100ml) do te duhejė tė pinte,konsumonte 2 litra lėngje mbrenda 24 orėve.

Mosha luan rolė nė tensionin e gjakut nėse lėngojmė nga sėmundjet Kardiovaskulare,Disa shkaktarė qė ndikojnė nė ngushtimin e enėve tė gjakut siq janė duhani,pasqyrja e lartė e shehqerit,yndyrės dhe anomalitė e lindura .Nė kėto raste nėse ėshtė diagnostifiku stenozat-ngushtimet e enėve tė gjakut duhet tė luftohen kurohen menjanohen shkakėtarėt e sėmundjes dhe nė tė njejten kohė ėshtė e njė rėndėsie tė veqantė tė kemi vlera tė tensionit arterial mbi 11o/70.

Ju falenderoj shume per keto njohuri .
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-06-08, 10:38   #9
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Shtypja e gjakut

Quote:
Originally Posted by Amina
Sa e di une shtypja normale e gjakut duhet te jete 120/80 mmHg e perndryshe Mjeku Naki e paska spjegu si duhet.
Ne fakt normalja dhe standartja eshte 12 / 8 apo siq i thote naki 120 / 80. Por kjo nuk eshte e thene qe t jete gjithmone kjo normale, sepse varet dhe tipi i njerezve dhe organizmi i tyre, dikush mund ta kete dhe 10 / 7 e kjo mund te jete shume nermale per kete njeri, sepse jo gjithmone mund te jete 12 / 8 !

Por ajo qe e shqeteson linken, mendoj se eshte thjehste problem moshe dhe asgje me shume, pra dihet se kur arrin nje moshe te tille 17/18/19/20 shume nje rez kane shqetesime te tilla dhe veqanerisht femrat. Kjo nuk eshte ndo nje problem ehste thjeshte faktor qe e shkakton mosha ...!

Dhe ne fund doja te falenderoja nakin nga thellesia e zemres per keto shpjegime te detajuara !

C'do te mire BE LK


__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 19:17.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.