Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-06-08, 00:26   #1
Estella
...........
 
Estella's Avatar
 
Join Date: 09-11-07
Location: .........
Posts: 9,645
Estella has disabled reputation
Default Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

Tani shkaqet mund te jen te shumta. Por nuk don me than qe ne ato momente nervozizmi total te shprehesh realisht cfare ndjen per ate person, Ti thuash me urrejtje ato Ndjenja qe nuk ke pas kurre mundesi ti thuash, por, edhe kjo mund te ndodhi, nga humbja e kontrollit. Ne kto raste nuk di tamam cfare mund te ndodh brenda dikujt, dhe inati qe te avullon si te ben te reagosh sepse deri tani e konsideroj veten te jem nje person shum e kontrolluar e rralle me ndodh ta humb kontrollin mbi cfare po them e cfare po bej.

Thjesht ne disa raste duhet te mundohesh te kuptosh personin qe ka kte reagim ekstrem, e nese behet fjal per dike qe te intereson, t'ja falesh ose ta lesh te kuptoj vet qe ka gabuar, pa i ber presion.

Ne kto raste mund te pergjigjem prap me kontrroll dhe nuk lejoj te dal nga kontrollli

si mendoni ju si duhet ti marrmim kto shfryrje ndjenjash ?


__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.

Last edited by Estella; 15-06-08 at 00:35.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 15-06-08, 12:31   #2
Estella
...........
 
Estella's Avatar
 
Join Date: 09-11-07
Location: .........
Posts: 9,645
Estella has disabled reputation
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

Une mendoj se KURR MOS SHKRUAJ APO MOS FOL KUR JE ME NERVA, SEPSE MUNGON ARESYEJA.......


Mendoj se ata njerz ne kso momente nervozimi nuk mendojn qka flasin edhe deshirojn te na bejen vetem e vetem te ndihemi keq duke ditur se ati personi i len nje fjal qe vret dhe smund ta harroj

Une per vete ju iki atyre situatav para se tja them ate qe sdua te ja them ose mendohem mire a do te kem forc me von te kekrkoj falje per ato fjal te thenaOk mendimi im per fund eshte se un i marr 50% ato fjal te thena ne ato momenete si fjal realisht te menduara por te pa thena ..... :)
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-06-08, 12:48   #3
Alkimisti_ch
 
Alkimisti_ch's Avatar
 
Join Date: 07-06-08
Location: Univers
Posts: 1,457
Alkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashur
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

Quote:
Originally Posted by Estella
Une mendoj se KURR MOS SHKRUAJ APO MOS FOL KUR JE ME NERVA, SEPSE MUNGON ARESYEJA.......


Mendoj se ata njerz ne kso momente nervozimi nuk mendojn qka flasin edhe deshirojn te na bejen vetem e vetem te ndihemi keq duke ditur se ati personi i len nje fjal qe vret dhe smund ta harroj

Une per vete ju iki atyre situatav para se tja them ate qe sdua te ja them ose mendohem mire a do te kem forc me von te kekrkoj falje per ato fjal te thenaOk mendimi im per fund eshte se un i marr 50% ato fjal te thena ne ato momenete si fjal realisht te menduara por te pa thena ..... :)
Estella kjo eshte teme e qelluar prandaj do te them mendimin tim shkurt lidhur me kete..

Zakonisht situata te tilla shpesh mund te ndodhin ne jeten e perditshme prandaj duhet patur kujdes se si po reagojme se me pas ndodhe qe mund te behet vone.
Une per vete qe ne momentet e para kur marr ndodnje lajm qe mua nuk do me shkonte per shtat ter ate presionin e brendshem qe e kam mundohem ta spjegoj duke i ber pyetje vetes ne heshtje dhe ne refren: Si ka mundesi te ndodhe kjo, a eshte e mundur, nuk po besoj, pse te ndodhe keshtu kur ka mund te ndodhe ashtu....etj. duke bere pyetje vetes menjiher mundohem te analizoj shkaqet dhe pasojat per te kerkuar shtegdaljen nga kjo situate e pakendeshme ne te cilen jame gjetur.
Kjo gje arrihet duke ruajtur gjakftohtesine e duke krijuar nje ekuiliber te emocioneve per ti kontrolluar ato me lehte dhe pasi te kem bere kete ateher do te gjej kohe dhe do te flas me njerzit qe i kam afer e e qe besoj ne aftesine e tyre per te me degjuar. Te jeni te bindur se nese provoni ne kete menyr do te keni me lehte pavarsisht se ēfare problemi do te keni, e une shpresoj dhe uroj qe asnjiher te mos keni ndonje problem te tille.
Prandaj qe te mos ndodhe kjo kini mendjen se si po silleni ne jeten e perditshme.
__________________
Qeveritaret jane valet, populli eshte era, shteti eshte anija, dhe koha eshte deti.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Alkimisti_ch Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-06-08, 13:03   #4
Domira
 
Domira's Avatar
 
Join Date: 02-02-05
Posts: 16,792
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

Nese ndodh qe te thuhet dicka ne moment inati dhe nervozizmi atehere duhet qe ne kohe te pershtatshme te sqarohet kjo, te kerkohet falje ne menyre qe te behet pajtimi.
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-06-08, 15:23   #5
Penelope
 
Penelope's Avatar
 
Join Date: 09-06-08
Location: Ne boten time
Posts: 1,682
Penelope i pazėvėndėsueshėmPenelope i pazėvėndėsueshėmPenelope i pazėvėndėsueshėmPenelope i pazėvėndėsueshėmPenelope i pazėvėndėsueshėmPenelope i pazėvėndėsueshėmPenelope i pazėvėndėsueshėmPenelope i pazėvėndėsueshėmPenelope i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

lehte eshte te diskutohet per kete qeshtje ne gjendej qetesie, miq ! Kur jemi tej mase te zemruar, te lenduar te zhgenjyer, nganjehere leme tere ate qe kemi brenda ne menryre verbale ndaj atij qe mendojme se e ka shkaktuar kete, edhe pse me vone ndoshta pendohemi, kjo eshte normale, ngase njerz jemi dhe kemi nevoje te leshojme ndonjehere ndonje gabim. Nuk e shof te arsyeshme te gjykoj dike ne nje rast te tille, ne baze te asaj qka thote ne ato momente te renda, bilem do perpiqesha ta kuptoja..e me vone kur arsyeja te gjeje rrugen, do mund te flitet ne qetesi per te gjithat...zakonisht ate qfare njerzit thone ne gjendje zemrimi nuk e mendojne ashtu, prandaj te falim, eshte njerzore...
Penelope Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-06-08, 00:56   #6
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

Quote:
Originally Posted by Penelope
lehte eshte te diskutohet per kete qeshtje ne gjendej qetesie, miq ! Kur jemi tej mase te zemruar, te lenduar te zhgenjyer, nganjehere leme tere ate qe kemi brenda ne menryre verbale ndaj atij qe mendojme se e ka shkaktuar kete, edhe pse me vone ndoshta pendohemi, kjo eshte normale, ngase njerz jemi dhe kemi nevoje te leshojme ndonjehere ndonje gabim. Nuk e shof te arsyeshme te gjykoj dike ne nje rast te tille, ne baze te asaj qka thote ne ato momente te renda, bilem do perpiqesha ta kuptoja..e me vone kur arsyeja te gjeje rrugen, do mund te flitet ne qetesi per te gjithat...zakonisht ate qfare njerzit thone ne gjendje zemrimi nuk e mendojne ashtu, prandaj te falim, eshte njerzore...
t'gjithe e dijme se zemerimi nuk t'keshillon drejte...ama njerez jemi, a...! edhe pse jam shume e duruar, vitin qe lam mbrapa dhe sivjet m'ka ndodhe 2-3 hera t'humbas toruan...!!! 2 herat e para nuk kishte t'bente me mua/veten time zemerimi, mirepo thjeshte nuk duroj dot t'shoh t'jetrin te keqtrajtohet, dhe heren e fundit ishte rasti me nje manipulante/rrenacake patologjike, kur kam kuptuar se per tere ato vite kishte aktrue dhe abuzue sinqeritetin/dignitetin/pafajesin dhe statusin tim shoqeror athere i eshte "lejuar" zemrimit/nervozes t'nxjerrin "dhembet" e tyre...!


ps:citimi i mendimit t'Penelopes ishte pajtim me ēdo fjale t'saj...!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Last edited by Urata; 16-06-08 at 00:57.
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-06-08, 02:39   #7
ShEjToNkA
______________
 
ShEjToNkA's Avatar
 
Join Date: 11-07-04
Location: Nė Zemėr tė...??!!!
Posts: 20,127
ShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?


Lum ai/ajo qė edhe nė momente tė tilla, inati dhe nervozizmi, dinė dhe kontrollon vehten duke tejkaluar me heshtje kėtė gjendje.
Pėrndryshe, ato fjalė do mbesin tė pa shlyera pėrgjithmonė tek ai/ajo pėrson qė do ia thuash dhe do lenė pėrgjithmonė pėrshtypjen me tė keqe qė mund tė eksitoj, ku as pendimi nuk i arsyeton dotė!
ShEjToNkA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-06-08, 03:06   #8
Alkimisti_ch
 
Alkimisti_ch's Avatar
 
Join Date: 07-06-08
Location: Univers
Posts: 1,457
Alkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashur
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

Quote:
Originally Posted by ShEjToNkA
Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?


Lum ai/ajo qė edhe nė momente tė tilla, inati dhe nervozizmi, dinė dhe kontrollon vehten duke tejkaluar me heshtje kėtė gjendje.
Pėrndryshe, ato fjalė do mbesin tė pa shlyera pėrgjithmonė tek ai/ajo pėrson qė do ia thuash dhe do lenė pėrgjithmonė pėrshtypjen me tė keqe qė mund tė eksitoj, ku as pendimi nuk i arsyeton dotė!
Te lutem me ler te qete shejtonke se ta kam marr diēka inati.
__________________
Qeveritaret jane valet, populli eshte era, shteti eshte anija, dhe koha eshte deti.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Alkimisti_ch Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-06-08, 09:35   #9
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
>>{SpOnGeBoB}<<'s Avatar
 
Join Date: 08-06-07
Location: In the battle of Love...
Posts: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

sha zoten hiq nuk ja fali dakiken, me sa gazep po vjen ai moment e qato fjele mos me ja thane, ajo nuk osht ma nervozizem. A shtek qe e priti edhe njihere edhe a vjen a nuk vjen ai moment mu nervozue nuk kam kohe, se qysh e dij une ktyne herave kan thane punen e soti mos me lane per neser, e pse mi lane qato fjale per heren tjeter kur te nervozohet njeri. Amo qato fjale kur thuhen duhet mi mendu mire jo vetum shkllapa shllupa sikur ku hece njeri ne lloq, amo me ja thane edhe mi kallezue mire qka osht nervozizmi edhe hiq mos u merziten per ate pune. Vetum kur ta pash qe ai tjetri ka me sha ate dakike qe e ka pru momentin e tina te nervozez edhe inatit mu takue ne termin me momentin tane.
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-06-08, 22:44   #10
Breshka
 
Breshka's Avatar
 
Join Date: 06-12-07
Location: N'gji t'Lovely
Posts: 5,174
Breshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

e kom cek sa her jam tolerante edhe nese me nervozon dikush toleroj shum edhe valla fjalet jane: MIR DE ASHTU PO E LEM OK KREIT
__________________
Fal,...por mos harro kurr
Breshka Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-08, 00:42   #11
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

Asnjeher sme ka ndodh te dal jasht kontrolles...normal qe kam pas konflikte apo probleme por gjithmon i kam zgjedh ne meny shum te thjesht pa sharje apo fyerje....

Nese une jam nervoz varet per qka jam....separi e analizoj situaten e masnej veproj po gjithmon me bised te qet,,,,ajo qe me ben me shum nervoz eshte padrjetesia edhe ma shum e perdori shprehjen:A je normal"......qysh e ben kete apo ate,,,????
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-08, 00:51   #12
Virti
 
Virti's Avatar
 
Join Date: 13-05-06
Posts: 13,618
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

fjalet qe i them, mbesin ashtu!
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-08, 01:07   #13
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Amina's Avatar
 
Join Date: 16-10-06
Location: Gjermani
Posts: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

Quote:
Originally Posted by Virti
fjalet qe i them, mbesin ashtu!
Pajtohem me virtin plotesisht.
Jan situata te jashtezakonshme, dhe nuk ndodhin shume shpesh. Por kan nje efekt "mesimi". Kur e din qe ke te drejte me nje mendim te shprehur, qofte edhe ne moment nervoze, atehere nuk ka nevoje pendim.
Nuk eshte edhe aq tragjike, ne raste te duhura bile bile e nevojshme!
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-08-08, 00:49   #14
Estella
...........
 
Estella's Avatar
 
Join Date: 09-11-07
Location: .........
Posts: 9,645
Estella has disabled reputation
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

Mendoj se shumica atyre qe penohen me von ose ne nje menyr mundohen t'kerkojn t'falur duan tju ikin gjithe atyre fjalve qe kan than me heret me arsye se kan qen mometne nervoze,ku Un personalisht mendoj se Ato momemte ata persona qesin gjithe jasht at qe kan mbajur perbrenda .... :)
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-08-08, 14:27   #15
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalet e thena ne nje moment inati dhe nervozizmi?

e fjala ashte shume e rende,nuke munde ta sherosh kurre plagen qe e merr nga goja e njerzve,,,prandaj edhe pse jemi nervoz duhemi me kontrrollu veten se tybe ste mbet kush afer kurre


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 21:28.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.