Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
User Name
Password
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-08-08, 14:48   #1
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Sose te ndryshme

Sose te ndryshme ......

Sose per sallata

Soset jane baza per shijen e sallates ,ndersa cilesia dhe atraktiviteti i tyre nuk varen vetem nga kombinimi i prodhimeve ,por edhe nga specifika e shijes se sosit.
Eshte mire ta dini : Shtesa e thjeshte me vaj dhe uthull do te jete e mire nese ne nje luge uthullshtoni tre luge vaj.
Largojuni uthulles se alkoolit ,sepse eshte shume e ashper ,ndersa vajin e ullirit perdoreni vetem per sallata te caktuara dhe vetem nese jeni te sigurt se e duan ata per te cilet e pergadisni .Sos Andaluzian

2 Dl jogurt
2 luge keēap
1 kokerr qep (e vogel jo e madhe )
2 domate
1 spec i fresket
leng limoni , kripe

E grim qepen dhe i qerojme domatet .E grim specin .
Me mixer e rrahim jogurtin ,keēapin ,qepen, lengun e limonit dhe hehim kripe .
I mixojme te gjitha keto dhe krijojme sosin andaluzian .
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 15-08-08, 11:41   #2
Domira
 
Domira's Avatar
 
Join Date: 02-02-05
Posts: 16,792
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Sose te ndryshme

Qe nje sos per jufka ose tagliatelli...ose makarona qfare te doni...

Fergoni nje qepe ne margarin, maze a cfare yndyre te deshironi, vec mos e fergoni shum same mbyt krejt por vetem derisa te marri ngjyren si ne te verdhe

Grini nje spec (ma se mirti te kuq) dhe fergoni bashk me qepen.

Shtoni dhe grimca te vogla te mishit cfardo qe te deshironi, por me pershute behet me miri
Pastaj kesaj fergese i shtoni nja 3 thelba huder te grimcume poashtu.

Pasi qe te fillojne te skuqen te gjitha bashke shtoni nji gjysem litri ajke dhe leni le te zije disa minuta (nja 5) ne zjarr te mesem.

Kur te filloje te trashet kjo mase i shtoni nje katrore supe me shije te mishit qe keni perdorur ose vegete ne vend te kesaj.

Hidhni melmesa si biber te zi, majdanoz ose origano ne vend te majdanozit.

Para se ta largoni sosin nga zjarri nese doni shije edhe me te mire (dhe hala me yndyrshem ) shtoni kaqkavall afersisht 50 gr.

Pasi te shkrihet edhe kaqkavalli sosi eshte gati per ta servuar me makarona ose jufka ose ndonje lloj tjeter te makaronave. Kete sos mundeni ta servoni edhe me pilaf. Pse jo. Perdorni omagjinaten se edhe ashtu, ne te gjithe ketu ne DF jemi deshmuar per imagjinate te bujshme

KINI KUJDES!!!
MOS I HANI GISHTAT pahiri

p.s.Kjo eshte recete ala "domira"
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!

Last edited by Domira; 15-08-08 at 11:42.
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-08-08, 14:12   #3
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Sose te ndryshme

Domira mire se erdhe ne kete teme ,t`lumshin duart se sosi qenka per merak duhet me provu me doemos .


Vaj me bime erezash

Ne 1L vaj ulliri hedhim disa dege rozmarine , sherbele .levande ,lisen dhe majdanoz te thate .Shtoni dy thelpinje hudher te grire dhe nje gjethe dafine .
Mbylleni shishen dhe lereni te qendroj kater dite .
Kete lloje vaji mund ta perdorni per sallata te ndryshme.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-08-08, 14:57   #4
Domira
 
Domira's Avatar
 
Join Date: 02-02-05
Posts: 16,792
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Sose te ndryshme

Mire se te gjeta dhe te pergezoj per temen Linka.
Nese e provon sosin Linka te befe mire...ishalla te pelqen

Uthulla e sallates duket se behet e shijshme...nje dite do ta provoj edhe une.
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-08-08, 12:13   #5
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Sose te ndryshme

SOS ME KĖRPUDHA

Materiali dhe pėrgatitja: 1 qepė e grirė imėt fėrgohet dhe i shtohen kėrpudhat (sipas deshires )dhe fėrgohet edhe pėr disa min. i shtohet pak hudhėr, kripė, piper, ajkė dhe ujė mishi. Zihet pak nė temperaturė tė ulėt, dhe sherbehet me mish viqi,lope apo pule .

Ju bėftė mirė!
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-05-11, 00:00   #6
Elina
DAHA-SUPERADMYNISTRATORE
 
Elina's Avatar
 
Join Date: 14-03-07
Location: Fairytopia
Posts: 14,088
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Sose te ndryshme

Quote:
Originally Posted by Linka_pz View Post
SOS ME KĖRPUDHA

Materiali dhe pėrgatitja: 1 qepė e grirė imėt fėrgohet dhe i shtohen kėrpudhat (sipas deshires )dhe fėrgohet edhe pėr disa min. i shtohet pak hudhėr, kripė, piper, ajkė dhe ujė mishi. Zihet pak nė temperaturė tė ulėt, dhe sherbehet me mish viqi,lope apo pule .

Ju bėftė mirė!
Kete lloj te sosit e bej edhe une...e ben mishin shume te shishem...i jep nje shije hmmm
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Dr. Ibrahim Rugova
Elina Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-06-11, 21:44   #7
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,527
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Sose te ndryshme

Quote:
Originally Posted by Linka_pz View Post
SOS ME KĖRPUDHA

Materiali dhe pėrgatitja: 1 qepė e grirė imėt fėrgohet dhe i shtohen kėrpudhat (sipas deshires )dhe fėrgohet edhe pėr disa min. i shtohet pak hudhėr, kripė, piper, ajkė dhe ujė mishi. Zihet pak nė temperaturė tė ulėt, dhe sherbehet me mish viqi,lope apo pule .

Ju bėftė mirė!


Ke harruar Verėn e thatė tė bardh.

Njė gotė e gjysmė, pėrndryshe nuk shijohet!!

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-06-11, 21:58   #8
rastesishT
Nothing to declare
 
rastesishT's Avatar
 
Join Date: 01-12-05
Location: Ne Horizont
Posts: 2,027
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Sose te ndryshme

Quote:
Originally Posted by Artisti View Post

Ke harruar Verėn e thatė tė bardh.

Njė gotė e gjysmė, pėrndryshe nuk shijohet!!

.

Qashtu tregoju bre Artist.
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-06-11, 22:00   #9
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Sose te ndryshme

ani qka e die une knublau soze per piza aglio olio


ani pizat qipole
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-08-11, 13:38   #10
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Sose te ndryshme

......e di nja po nuk ju dha receptin, hahah..


  Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 00:10.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.