Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-08-08, 20:12   #31
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Shkurtimisht :

- Pjese nga Bibla u perkthyen ne gjuhen Angleze nga Beda i Adhuruari( 673-735).

Papa Inocenco III ne 1199 deklaron:
"Misteret segrete te fese nuk jane per t'ju shpjeguar te gjithe njerezve te botes sepse nuk mund te kuptohen nga te gjite".

Papa Gregorio VII :
"Jo pa arsye Zoti ka vendosur t'i mbaje segret Shkrimet e Shenjta per vende te caktuara..

- Psalmet u perkthyen nga Richard R.hampole ( 1300-1349).
- Dhjata e Re u perkthye ne 1380 ndersa e tere Bibla ne 1382 nga John Wycliffe- profesor ne Oxford.
Rreagimet :
Arqipeshkvi Arundel ne 1412 i nis papes kete mesazh duke ju referuar Wycliffe:
"Ai individ i ulet dhe i denuar me harrese,lajmetare i dhe bir i Anti Krishtit,qe ka kenaqur perversitetin e tij duke perkthyer Shkrimet e Shenjta ne gjuhen tone meme.."

Nje Keshill Provincial i Oxfordit:
"Askush ne te ardhmen nuk duhet te perktheje nga vullneti i tij Shkrimet e Shenjta ne anglisht,asnjeri nuk duhet te lexoje keto shkrime,liber,traktat te perpiluar ne kohen e John Wycliffe..."

- William Tyndale (1494-1536) per te perkthyer Biblen ju desh te largohej nga Anglia.
- John Rogers (1500-1555) publikoi perkthimin me te plote te Bibles qe njihet si Bibla e Matthew. Rogers eshte martiri i pare Protestan i vrare nga Kisha Katolike.

- Versioni i autorizuar i Bibles eshte ai i Mbretit James Stuart ne 1611. Pra mbreti ketu si ne rastin e Shen Kostandinit qe themeloi Krishterimin dhe e perhapi me te gjitha mjetet represive,percakton Fjalene Zotit.Aristokracia percakton se cfare duhet te thuash ti ne kishe !!

E shikon me sa entuziaem e priten perkthimin e Bibles ne Britani,ne nje shtet dhe popull sovran ?? Ndersa ti me brrockollis se Kisha levroi gjuhen shqipe se e deshi shume ate,ne nje vend si Shqiperia(hipotetike) dhe populli shqipetare i roberuar nga dy Perandori Kristjane,Anzhuine qe na ndertojne kisha,Serbe,Bullgare,Helene qe na mbushin token me objekte te tilla !!!
Keshtu trajtoheshin ato qe perkthenin Biblen. Perse nuk mei Bibel ne shqip meqense e deshen kaq shume??
E ka fajin turku?? Perse sot Papa Benedikti XVI kerkon te riktheje latinishten si gjuhe kishtare ??
hawk Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 19-08-08, 20:39   #32
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Quote:
Originally Posted by Psikologu
Mos sot Evropa po demton dicka imazhin e shqiptarit qe ndihmon ne ndertimin e shtetit si nga ana ekonomike, juridike por edhe sociale.

Po perse mbi kisha u ndertuan xhamiat??!!

Mos edhe Konstantini i madhė duhet hequr zvarr se pas pak kohe e lejoj krishterimin ne Iliri e vendet tjera.

..mes simboleve te njohura krishtere gjendet edhe njala si nje peshk karakteristik per Strugen dhe rrethinen e saj.

nga shekulli XV jane vertetim per vazhdimin e jetes se monakeve e cila mund te ndiqet ne gjithe shekullin e mesem rreth bregut te Liqenit te Ohrit.
Ohri ishte kryqender e Kishes Ortodkse Bullgare,jo sllovene aq me teper shqipetare. Kishat,manastiret dhe cdo istitucin sateli kane ne Oher-Struge jane vetem simbole Ortodoksizmit sllavo-helen. Elementi shqipetaret diskriminohet nga Kisha.
Mos te vinin turqit sot Ofri do te ishte Patriarkana Bullgare dhe nuk do te fliste ship fryme njeriu ne Lindje te liqenit te Ohrit.
Shekulli i XV mbeshtet edhe me teper shkrimet e mia sepse pohon qe kisha prosperoi tek fqinjte sllavo-helen qe mbollen trojet tona me fene qe kishin nacionalizuar.

Nuk e kam ditur qe "ngjala" qenka simbol Kristjan apo i denje te qendroje ne krah te kryqit,apostujve etj. A e din se cfare po shkruan apo..vapa....Dil nganjehere,mos rri kaq shume ne shpelle.

Kostandini nuk lejoi gje por e shtetzoi sic beri Enveri me pronen. E perhapi kete ideologji me persekutim. Ne ishim te pushtuar nga Perandoria e Kostandinit dhe u detyruam te pranojme nje fe duke flakur ate shekullore pagane perndryshe shen Kostandini te linte pa toke,pa te drejta(e atehershme),pa fene tende,pa shtepi,pa jete.
Se harrova te shkruaj me lart.Kostandini sihet bir i paligjshem,sepse e ema nuk ishte martuar me Kostancon,i nje jo-iliri.

Mbi kisha jane ndertuar xhamia ashtu sic jane ndertuar kishat mbi tempujt pagan te tokes Ilire. Kishat dhe xhamiat jane tempuj importi,paganizmi eshte produkt ilir. Kete e zhduku Krishterimi i huaj. Perse shqetesohesh kaq shume per faktin qe nje fe aziatike spostoi nje fe tjeter aziatike ??
Ka mjaft xhami neper boten perendimore qe jane kthyer ne kisha,nuk me habit se ndodhi ne tokat shqipetare.

Europa po te ndihmon??
Jooo...po a nuk ishte kjo Europe qe na coptoi per qef te fqinjeve,qe na la ne Komunizem,qe na prodhoi 1997,qe UCK-ne e quante trroriste(gjer ne Janar te 1999-Forein Office),qe mund te zgjidhte ceshtjen Kosovare qe ne 1995 ne Daiton??
Aman thuaji Europes se Shqiperia ka gjysmen e popullsise pa pune,ka gjysmen e qytetareve rrugeve te Europes e cila po i ndihmon duke ju dhurauar lek,shtepi,rrespekt e dinjitet.

Si mund te ecim perpara ne o Psiko kur ka njerez qe mendojne si ti se Europa po na ndihmon dhe Europe do te thote Krisht.
hawk Nuk ėshtė nė linjė  
Old 20-08-08, 02:16   #33
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Quote:
Originally Posted by hawk
Ohri ishte kryqender e Kishes Ortodkse Bullgare,jo sllovene aq me teper shqipetare. Kishat,manastiret dhe cdo istitucin sateli kane ne Oher-Struge jane vetem simbole Ortodoksizmit sllavo-helen. Elementi shqipetaret diskriminohet nga Kisha.
Mos te vinin turqit sot Ofri do te ishte Patriarkana Bullgare dhe nuk do te fliste ship fryme njeriu ne Lindje te liqenit te Ohrit.
Shekulli i XV mbeshtet edhe me teper shkrimet e mia sepse pohon qe kisha prosperoi tek fqinjte sllavo-helen qe mbollen trojet tona me fene qe kishin nacionalizuar.

Nuk e kam ditur qe "ngjala" qenka simbol Kristjan apo i denje te qendroje ne krah te kryqit,apostujve etj. A e din se cfare po shkruan apo..vapa....Dil nganjehere,mos rri kaq shume ne shpelle.

Kostandini nuk lejoi gje por e shtetzoi sic beri Enveri me pronen. E perhapi kete ideologji me persekutim. Ne ishim te pushtuar nga Perandoria e Kostandinit dhe u detyruam te pranojme nje fe duke flakur ate shekullore pagane perndryshe shen Kostandini te linte pa toke,pa te drejta(e atehershme),pa fene tende,pa shtepi,pa jete.
Se harrova te shkruaj me lart.Kostandini sihet bir i paligjshem,sepse e ema nuk ishte martuar me Kostancon,i nje jo-iliri.

Mbi kisha jane ndertuar xhamia ashtu sic jane ndertuar kishat mbi tempujt pagan te tokes Ilire. Kishat dhe xhamiat jane tempuj importi,paganizmi eshte produkt ilir. Kete e zhduku Krishterimi i huaj. Perse shqetesohesh kaq shume per faktin qe nje fe aziatike spostoi nje fe tjeter aziatike ??
Ka mjaft xhami neper boten perendimore qe jane kthyer ne kisha,nuk me habit se ndodhi ne tokat shqipetare.

Europa po te ndihmon??
Jooo...po a nuk ishte kjo Europe qe na coptoi per qef te fqinjeve,qe na la ne Komunizem,qe na prodhoi 1997,qe UCK-ne e quante trroriste(gjer ne Janar te 1999-Forein Office),qe mund te zgjidhte ceshtjen Kosovare qe ne 1995 ne Daiton??
Aman thuaji Europes se Shqiperia ka gjysmen e popullsise pa pune,ka gjysmen e qytetareve rrugeve te Europes e cila po i ndihmon duke ju dhurauar lek,shtepi,rrespekt e dinjitet.

Si mund te ecim perpara ne o Psiko kur ka njerez qe mendojne si ti se Europa po na ndihmon dhe Europe do te thote Krisht.
Ohri edhe sot ka shkollen fillore qe quhet Shen Klementi i Ohrit , nuk ėshtė zhdukur aspak , edhe pse simbas regjistrit tė sotem komunal, egzistojnė vetem 5% te popullates shqiptare , tė tjeret janė maqedonas , rom , turq , vllah , boshnjak etj .

Tė krishteret Ilir ndiqeshin nga Konstatini sepse ky ndalonte ketė fe , perderisa e zyrtarizoj e ky nuk ja imponoj askuj ketė fe me dhunė por e pa qe kjo fe vetem ishte thelluarė shumė tek Iliret dhe per ketė arsye edhe u zyrtarizua.
300 vite me heret kjo fe ishte e pergapur ne trojet Ilire.
IPor Evropa ka ndihmuiarė cdo here, edhe ne kohen e para komunizmit , edhe ne kohen e komunizmit e pas komunizmit por edhe tash , perderisa Shqiperia tė mos futet prapė ne antarsin e shteteve islame.
Kosoven do tė e ndihmonte perendimi ne krye me Papen dhe dr Rugoven , ishte perendimi qe i mundesoj atij qe tė kontakton edhe presidentin e SHBA-se Klintonin , pra krejt vinte nga bota e krishter jo nga bota islame.
Evropa nuk tė ka ndarė asnjehere , por tė ka ndarė turiqa sepse llogariste tokat shqiptare si tė saja personale, tė njejten gjė deshironte tė e bente edhe serbia vetem ne njė stil tjeter.
Cka ka ketu me shumė tė thuhet??!
Mos mendove se do tė thuhet se krishterimin u+ a imponoj kush me dhunė shqiptarve , edhe pse vete Konstatini si njė pagan do tė shkonte vetė ne kishė vullnetarė, edhe pse Flori u pushkatua ne Ulpian vetem se kishte ndertuar mbi tempull njė faltore tė krishter dhe u pushkatua nga sundimtaret Romak.
Iliret ishin ata qe u presekutuan per shkak tė fes sse tyre tė krishter ,e me vonė deri me ardhjen e turqis keta nuk u presekutuan nga askush pasi krishterimi u lirua si fe.
Kush do tė e kishte detyruar Konstantinin tė behej i krishter ??!!
Edhe Kodi i Car Dushanit ishte pėr shfarosjen e katolikve shqiptarė , pra cdo kush kunder kesaj feje , e tash lexojmė se edhe xhihadistet e kan po tė njetin qellim.
Kush do tė kishte detyruar Papen Gjon Palin e dytė tė u ndihmonte shqiptarve ose me mirė pėr Papa Klementin do tė shkruan edhe biografi francez i Klementit XI- Albani.
M.Reoule e ka theksuar kete qast te pa kujdesur te Papes pėr qėshtjen kombėtare, duke thėnė: "Gjon Francesk Albani, qe kishte prejardhje shqiptare, u kujdesua posaqėrisht pėr fatin e Kishės nė vendin e paraardhėsve te tij. Me nismėn e tij u mblodh Kuvendi i Ipeshkvinjeve katolike tė Ballkanit (14-15 Janar 1703). Kjo ishte nje fitore e madhe pėr kulturėn dhe kombesine shqiptare, mbasi qė klerikėt ishin tė paret, qė filluan tė shkruanin nė gjuhėn shqipe dhe tė krijonin pėrmendoret e para tė letėrsisė shqipe."


Pra , krishterimi nuk ėshtė mit por fakt i dokumentuar ne historin shqiptare.
Per ty , dhe ata si ti , sigurishtė se nuk ėshtė e vertet se duhet tė ishte ndryshe , por cka tė bejė....Ngushllime
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 20-08-08, 19:15   #34
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Quote:
Originally Posted by Psikologu

Tė krishteret Ilir ndiqeshin nga Konstatini sepse ky ndalonte ketė fe , perderisa e zyrtarizoj e ky nuk ja imponoj askuj ketė fe me dhunė por e pa qe kjo fe vetem ishte thelluarė shumė tek Iliret dhe per ketė arsye edhe u zyrtarizua.

Kosoven do tė e ndihmonte perendimi ne krye me Papen..

Kush do tė e kishte detyruar Konstantinin tė behej i krishter ??!!
Edhe Kodi i Car Dushanit ishte pėr shfarosjen e katolikve shqiptarė
Kush do tė kishte detyruar Papen Gjon Palin e dytė tė u ndihmonte shqiptarve...


Pra , krishterimi nuk ėshtė mit

Nuk kam pohuar qe Krishterimi eshte mit por ka mite.

Car Dushani i perkiste fese tende,asaje qe ti e quan fakt.

Perandori nuk e zyrtarizoi fene i nisur nga Iiria. Ti po i jep kesaj treve vlera vendimarrese qe kurre nuk i ka patur.
Kostandini nuk ishte i krishtere gjer ne shtratin e vdekjes ku u pagezua dhe i la kishes "testamentin" qe shekuj me vone do te zbulohet se ishte fallso dhe nje shpikje e klerit. Kostandini leshon kete testament dhe i dedikohet Krishtit pasi kishte vrare djalin dhe bashkeshorten....!! Hadje shenjetrore hajde.
E detyroi oportunizmi,mundesia per te qene lider i nje besime te ri,per ta modeluar kete fe qe predikonte "nenshtrimin ndaj shtetit",perhapja e saj ne provincat e Lindjes.Kostandini ka jetuar shume pak ne Rome.Ai preferoi provincat. Kush e detyroi car Borisin te pagezohej, e ne kete menyre i gjith populli bullgar te kalonte nga Paganizmi ne Krishterim ?? Jane disa rrethane qe nuk kane lidhje me bindjet fetare.

Pak gjeopolitike:

Cila eshte ndihma e Papa Gjon Palit II ?? Akoma nuk eshte njohur Kosova nga Vatikani(ndihma e pare e munguar). Ky shtet nuk e njohu Bosnjen por ne te njejten kohe menjehere pas Gjermanise njohu Kroacine?? Ndihma e Gjon Palit II te dhene Kosoves eshte si ajo deklarata drejtuar forcave amerikane per te ndaluar bombardimet ne Irak ne luften e fundit. Kjo quhet ndihme ?? Ndihma do te ishte sikure Papa t'i hipte avionit e te shkonte ne Bagdad ose ne Prishtine apo ne shtete te tjera qe luftohej.
Per ta konkretizuar ate cka pohova me lart: "jane disa rrethana politike" na sherbejne kater momente te ketij Pape.

I pari lidhet me vrasjen e Ipeshkvit Oscar Romero ne 1980 trupa paramilitare te nje force fashiste e mbeshtetur nga USA. Kjo klike kriminale luftonte kunder forcave majtiste qe kishin mbeshetjen e popullit,zeri i te cilit ishte bere vete Romero. Ai u vra ndersa mbante meshen...ka nje film mjaft prekes mbi jeten e ketij martiri te vertete te popullit te vet.
Kur Romero ishte ne jete Papa i kerkoi te mbeshteste shtetin pra kliken diktatoriale salvadorene !! Romero kundehtoi duke e quajtur kerkesen e Atit te Shenjte "padrejtesi". Ndersa martirizohen klerike te vrare ne luften civle te Spanjes nga forcat e Frontit Popullore pasi Kisha doli haptazi me diktatorin Franko(1936),pra pasi keto klerike u fashistizuan,nuk martirizohet ipeshkvi Romero madje as nuk beatifikohet !! Ketu politika qendron para fese. Ti me pershkruan martire te lyer me mjalte,legjenda e perralla,qe me vone adhurohen.Romero eshte nje rast per adhurim.

I dyti lidhet po me Salvadorin,konkretisht me me vrasjen e gjashte jezuiteve ne 1989 nga forcat fashiste filoamerikane. Gjon Pali II nuk u vizitoi as varrin gjate vizites ne Salvador ne 1996 !!

I treti i perket Nikaraguas se gjymtuar nga terroristat Kontras te cilet te mbeshtetur nga Regan masakruan me mijera sandiniste ne nje kohe qe Sandina ishte ne pushtet. Ne vend qe Papa t'u kerkonte ketyre levizjeve dhe rregjimeve diktatoriale filoamerikane te ndalinin dhunen,arrin gjer ne ate pike sa trasferon prifterinjte dhe ipeshkvet qe me trimeri kundershtuan keto forca. I famshem mbete episodi kur Papa i terheq vemendjen priftit nikaraguan Ernesto Cardenal,qe kishte mbeshtetur sandinistet pra popullin e masakruar,dhe heshti zerat e disa besimtarev qe ulerisnin : "Duam paqen" !!

I katerti eshte rasti i shpalljes se Lacalle arqipeshkv i salvadorit ne 1996. Lacalle menjehere u shpall edhe "gjeneral nderi" i ushtrise salvadorene qe ishte vrare popullin n ekerkim te lirise dhe vete Romeron e gjore. Lacalle mroi 2 ilion $ per nje katedrale te re nga ARENA,e themeluar nga Rberto D'Aubuisson qe mendohet te jete edhe paguesi i vrasesit te ipeshkvit Romero. As Lacalle dhe as Gjon Pali II nuk vizituan varrin e martirit Romero!!! e

Per kuriozitet,ipeshkvet amerikan katolike deklaruan njezeri se kndidati per Presidence,J.Kerry(katolik,jo si Bushi)nuk ishte i pershtatshem per kungimin. Veprim qe ka shtyre mjaft idnivide te votojne republikanet !!
Dalai Lama nuk u prit nga Benedikti XVI per te mos prishur maredhenjet me Kinen...
A nuk jane keto momente,popuj,shtete qe kerkonin ndihmen dhe ju mbyll dera duke ju lene heronjte ne harrese dhe duke ju vrare shpresat ??
Edhe mos njohja e Kosoves i perket gjeopolitikes ku Vatikani luan.

Ti jeton me enderra dhe perralla.


P.S
Sill fakte te tjera per te mbrojtur "ilirizmin" e palit dhe te tjereve.

Last edited by hawk; 20-08-08 at 19:18.
hawk Nuk ėshtė nė linjė  
Old 21-08-08, 01:00   #35
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Quote:
Originally Posted by hawk
Nuk kam pohuar qe Krishterimi eshte mit por ka mite.

Car Dushani i perkiste fese tende,asaje qe ti e quan fakt.

Perandori nuk e zyrtarizoi fene i nisur nga Iiria. Ti po i jep kesaj treve vlera vendimarrese qe kurre nuk i ka patur.
Kostandini nuk ishte i krishtere gjer ne shtratin e vdekjes ku u pagezua dhe i la kishes "testamentin" qe shekuj me vone do te zbulohet se ishte fallso dhe nje shpikje e klerit. Kostandini leshon kete testament dhe i dedikohet Krishtit pasi kishte vrare djalin dhe bashkeshorten....!! Hadje shenjetrore hajde.
E detyroi oportunizmi,mundesia per te qene lider i nje besime te ri,per ta modeluar kete fe qe predikonte "nenshtrimin ndaj shtetit",perhapja e saj ne provincat e Lindjes.Kostandini ka jetuar shume pak ne Rome.Ai preferoi provincat. Kush e detyroi car Borisin te pagezohej, e ne kete menyre i gjith populli bullgar te kalonte nga Paganizmi ne Krishterim ?? Jane disa rrethane qe nuk kane lidhje me bindjet fetare.

Pak gjeopolitike:

Cila eshte ndihma e Papa Gjon Palit II ?? Akoma nuk eshte njohur Kosova nga Vatikani(ndihma e pare e munguar). Ky shtet nuk e njohu Bosnjen por ne te njejten kohe menjehere pas Gjermanise njohu Kroacine?? Ndihma e Gjon Palit II te dhene Kosoves eshte si ajo deklarata drejtuar forcave amerikane per te ndaluar bombardimet ne Irak ne luften e fundit. Kjo quhet ndihme ?? Ndihma do te ishte sikure Papa t'i hipte avionit e te shkonte ne Bagdad ose ne Prishtine apo ne shtete te tjera qe luftohej.
Per ta konkretizuar ate cka pohova me lart: "jane disa rrethana politike" na sherbejne kater momente te ketij Pape.

I pari lidhet me vrasjen e Ipeshkvit Oscar Romero ne 1980 trupa paramilitare te nje force fashiste e mbeshtetur nga USA. Kjo klike kriminale luftonte kunder forcave majtiste qe kishin mbeshetjen e popullit,zeri i te cilit ishte bere vete Romero. Ai u vra ndersa mbante meshen...ka nje film mjaft prekes mbi jeten e ketij martiri te vertete te popullit te vet.
Kur Romero ishte ne jete Papa i kerkoi te mbeshteste shtetin pra kliken diktatoriale salvadorene !! Romero kundehtoi duke e quajtur kerkesen e Atit te Shenjte "padrejtesi". Ndersa martirizohen klerike te vrare ne luften civle te Spanjes nga forcat e Frontit Popullore pasi Kisha doli haptazi me diktatorin Franko(1936),pra pasi keto klerike u fashistizuan,nuk martirizohet ipeshkvi Romero madje as nuk beatifikohet !! Ketu politika qendron para fese. Ti me pershkruan martire te lyer me mjalte,legjenda e perralla,qe me vone adhurohen.Romero eshte nje rast per adhurim.

I dyti lidhet po me Salvadorin,konkretisht me me vrasjen e gjashte jezuiteve ne 1989 nga forcat fashiste filoamerikane. Gjon Pali II nuk u vizitoi as varrin gjate vizites ne Salvador ne 1996 !!

I treti i perket Nikaraguas se gjymtuar nga terroristat Kontras te cilet te mbeshtetur nga Regan masakruan me mijera sandiniste ne nje kohe qe Sandina ishte ne pushtet. Ne vend qe Papa t'u kerkonte ketyre levizjeve dhe rregjimeve diktatoriale filoamerikane te ndalinin dhunen,arrin gjer ne ate pike sa trasferon prifterinjte dhe ipeshkvet qe me trimeri kundershtuan keto forca. I famshem mbete episodi kur Papa i terheq vemendjen priftit nikaraguan Ernesto Cardenal,qe kishte mbeshtetur sandinistet pra popullin e masakruar,dhe heshti zerat e disa besimtarev qe ulerisnin : "Duam paqen" !!

I katerti eshte rasti i shpalljes se Lacalle arqipeshkv i salvadorit ne 1996. Lacalle menjehere u shpall edhe "gjeneral nderi" i ushtrise salvadorene qe ishte vrare popullin n ekerkim te lirise dhe vete Romeron e gjore. Lacalle mroi 2 ilion $ per nje katedrale te re nga ARENA,e themeluar nga Rberto D'Aubuisson qe mendohet te jete edhe paguesi i vrasesit te ipeshkvit Romero. As Lacalle dhe as Gjon Pali II nuk vizituan varrin e martirit Romero!!! e

Per kuriozitet,ipeshkvet amerikan katolike deklaruan njezeri se kndidati per Presidence,J.Kerry(katolik,jo si Bushi)nuk ishte i pershtatshem per kungimin. Veprim qe ka shtyre mjaft idnivide te votojne republikanet !!
Dalai Lama nuk u prit nga Benedikti XVI per te mos prishur maredhenjet me Kinen...
A nuk jane keto momente,popuj,shtete qe kerkonin ndihmen dhe ju mbyll dera duke ju lene heronjte ne harrese dhe duke ju vrare shpresat ??
Edhe mos njohja e Kosoves i perket gjeopolitikes ku Vatikani luan.

Ti jeton me enderra dhe perralla.


P.S
Sill fakte te tjera per te mbrojtur "ilirizmin" e palit dhe te tjereve.
Hjade njeri hajde, paske marrė boten pėr tė i korigjuar gabimet e tė krishterve , kurse pėr tė tilla kemi me thes e vagon per islamin.
Ishim tek historia e shqiptarve , ose tė themė me shkurt tek " erresira shekullore shqiptare " fal islamit tendė nen umbrellen e bashkimit islam duke shlyer kombe e krijuar bashkesi fetare.
Konstatini , pasi po kthehemi prapė aty , ai falej ne kishė para se tė zyrtarizohej feja e krishter, po tė mos ndalemi vetem tek Konstatini , tė shkojm edhe me tutje , tė shofim se cka beri islami pėr trojet shqiptare??!!
Na jep nji tė mirė qė mund tė quhet progres, kur deri ne vitin 1945 shqiptaret njifen si popuj me analfabet ne Evropė dhe Ballkan , edhe pse , edhe serbet e greket nen sundimin turk , nuk u ndalua gjuha e tyre, nuk u ndalua progresi , sepse nuk kishin islamin , e ata qe un islamizuan , ata mbeten analfabet deri ne fund.
Mos tė shkojm tash te bredhim neper botė, se sido qė tė vepronte Papa , kryesorja se ka shkruar libren se si ėshtė i lejuar seksi me kafshet ashtu si benė Homeini.
Vrasjet ne Iran ne kohen e Revolucionit studentor janė tė panumerta , a thua tash tė mirremi me boten??!!
Njė shkollė shqipe e cila mundesoj shkrim leximin shqip nen ndikimin e islamit,sille nes eka mundesi, une tė sjelli me dhjetra ne kohen e krishterimit nder shqiptarė.
Ketu shifet dhe vlersohet progresi.
Mos u merrė me histori tė Pirrakve e Ferraj se behesh gazi i botes.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 23-08-08, 14:08   #36
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Islami ka qenė cdo herė ne trojet tona njė sherbim pėr pushtuesin osman , dhe mbi popullin e pashkolluar , tentonte tė humbte ndjenjat kombetare duke krijuar keshtu , simbas islamit ndnejna vetem fetare siq e urdheron islami.
Lexo mė poshtė;


Vizita e Sulltanit nė Kosovė mė 1911

Po u japim njė pėrmbledhje tė thjeshtėsuar nga osmanishtja tė Ligjėratės sė mbajtur nga dijetari i nderuar i Islamit, Haxhi Ismail Hakki Efendiu para namazit tė xhumasė.

Ligjėrata historike nė Kosovė e vitit 1911 qė u bėnte thirrje muslimanėve pėr bashkim


Po u japim njė pėrmbledhje tė thjeshtėsuar nga osmanishtja tė Ligjėratės sė mbajtur nga dijetari i nderuar i Islamit, Haxhi Ismail Hakki Efendiu para namazit tė xhumasė, nė tė cilėn ndėr mijėra besimtarėt e tjerė ishte i pranishėm edhe kalifi Osman, Mehmed Reshati.
Ismail Hakki Efendiu e filloi ligjėratėn e tij duke lexuar ajetin nga sureja Huxhurat qė i urdhėron besimtarėt pėr vėllazėri dhe paqe nė rast tė prishjes sė marrėdhėnieve tė tyre dhe pastaj duke kaluar nė komentimin e ajetit ai e mbajti kėtė ligjėratė:


Falja e namazit tė Xhumasė nė Fushė Kosovė nė prani tė 100 mijė vetave me ardhjen e Sultan Reshatit

Falja e namazit tė Xhumasė nė Fushė Kosovė nė prani tė 100 mijė vetave me ardhjen e Sultan Reshatit

"Nuk ka dyshim se lidhjet e vėllazėrisė qė gjenden nė shoqėritė Islame nė pajtim me urdhėrat Kur'anore do tė qėndrojnė tė forta deri nė ditėn e Kijametit. Tė gjithė muslimanėt janė tė obliguar nė mbrojtjen e kėtij parimi nga pikėpamja e fesė. Nuk dyshojmė aspak nė atė se pa marrė parasysh fjalėve tė pabaza tė pėrhapura nga armiqtė, vėllezėrit tanė shqiptarė do t'i mbeten besnikė kėtij kuptimi.


Populli autokton shqiptar, qė nga e kaluara me ndjenja tė larta dhe me njė solidaritet tė plotė i ka shėrbyer fesė Islame, pozitės sė Hilafetit dhe famės e autoritetit tė shtetit duke shėnuar kėshtu njė ndėr faqet mė tė ndritshme tė historisė Islame. Ata njihen botėrisht pėr sakrificat e tyre me shpirt e me mall qė i bėnė nė kohėrat mė tė vėshtira e nė sprovat mė tė mėdha pėr pėrparimin e fesė dhe tė shtetit.


Shqiptarėt e nderuar nuk ishin nė njė shkallė mė tė ulėt se shoqėritė tjera Islame nė aspektin e shkencės dhe tė diturisė. Ashtu siē u zhvilluan nė mesin e tyre vezirė tė devotshėm dhe me veti mė tė larta se shokėt e tyre, komandantė qė nė fushėbeteja me sukses e shpien pėrpara ushtrinė Osmane, po ashtu nga mesi I tyre dolėn shumė dijetarė dhe njerėz tė udhėzuar, tė ditur tė cilėve u merrej mendimi dhe shumė tė tjerė tė cilėt meritojnė lėvdata. Ėshtė e vėrtetė e pamohueshme se vėllezėrit shqiptarė tė ditur me tė cilėt krenohemi nė qarqet shkencore, shkrimtarėt dhe komandantėt qė e zbukurojnė ushtrinė tonė janė duke e gjallėruar dhe lartėsuar famėn e Perandorisė Osmane.


Vėllezėr tė nderuar! Nuk ekziston asnjė ndasi apo pabarazi ndėrmjet jush dhe popullit turk nė udhėheqjen e shtetit, sigurinė e vendit dhe nė tė gjitha ēėshtjet sociale dhe ekonomike. Tė dy shoqėritė, me ndihmėn e All-llahut, janė nė lidhje dhe nė harmoni si mishi me thonjtė. Kėto parime nuk pėrmbajnė dyshim dhe janė e vertėtė e qartė. Jemi anėtarė tė njė feje qė na bėn tė gatshėm pėr tė dhėnė jetėn tonė pėr mbrojtjen e vėllazėrisė sonė. Nuk kemi qėllim tjetėr pos shėrbimit tė mirė ndaj fesė sonė tė shenjtė dhe atdheut tonė dhe nė kėtė drejtim nėse ka nevojė edhe do tė japim shpirtin.

Sultan Reshati nė prani tė qindra mijėra shqiptarėve tė tubuar me ardhjen e tij nė Kosovė nė qershor tė vitit 1911

Mirėpo mė duhet ta them me keqardhje se nė mesin tonė ka tė tillė qė guxojnė t'i shmangen idealeve tona tė larta, qė me injorancė na shpiejnė nė situata jo tė mira, tė cilat nuk pėrputhen me fenė dhe Sheriatin tonė. Kėto tė kėqia dhe teprime janė lėvizje tė kota si mos zbatimi i ligjeve tė shtetit dhe mos bindja ndaj drejtėsisė sė tij, tė cilat pa dyshim se nuk janė tė drejta. I dėrguari ynė duke iu pėrgjigjur pyetjes sė shoqėruesve tė tij tha "Feja ėshtė kėshillė" duke e shpjeguar atė si kėshillė me ihlas, duke iu larguar tradhėtisė dhe duke i vėnė nė vend amanetet ndaj Pejgamberit, udhėheqėsit tė Muslimanėve dhe tė gjithė vėllezėrve tė fesė. Shpėtimi i vėrtetė i fesė Islame gjendet nė zbatimin e kėtyre parimeve tė njėpasnjėshme duke iu shmangur kaosit.


Ajeti Kur'anor "O ju qė besuat! Mos e tradhėtoni All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij" e udhėzon kėtė tė vėrtetė nė drejtimin e duhur. Kundėrshtimi dhe rebelimi pa arsye ndaj urdhėrave tė drejta tė udhėheqėsve ėshtė rebelim ndaj All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij. Bindja ndaj tė gjithė kėtyre ėshtė obligim individual. Ajeti "Bindjuni All-llahut, tė dėrguarit tė Tij dhe udhėheqėsve nga ju" ėshtė mjaft i qartė.


Njė ndėr veprat e kėqia dhe teprimet ėshtė edhe vrasja e njeriut. Sipas njė hadithi, njerėzimi ėshtė ndėrtesa e All-llahut dhe i mallkuar ėshtė ai qė e rėnon kėtė ndėrtesė. Dėnimi pėr kėtė krim shumėfishohet nėse i vrari ėshtė nga populli dhe feja e njėjtė e tė vrarit. Ky ajet ėshtė shpallur pėr vrasėsit qė janė nė kėtė gjendje: "Kush e vran me qėllim dhe pa tė drejtė njė besimtar, ai do tė jetė nė Xhehennem pėrgjithmonė". Ky ajet dėshmon se ata kurrė nuk do tė shpėtojnė nga zjarri i Xhehennemit. Me pėrjashtim tė mohimit dhe idhujtarisė, nuk ekziston ndonjė kėrcėnim mė i madh hyjnor se nė kėtė rast. Pėr kėtė arsye ky ajet e tmerron injorantin dhe i bėn tė dridhen nga frika ata qė e dinė madhėshtinė e All-llahut.

Stacioni i Prishtinės i zbukuruar nė prag tė vizitės sė Sultan Reshatit (Mehmetit tė V-tė) nė Kosovė mė 16 Qershor 1911

Nė njė hadith tjetėr thuhet "Nėse dy muslimanė pėrdorin armė ndaj njėri-tjetrit, edhe vrasėsi edhe i vrari janė nė zjarr". E pyetėn "O i dėrguari i All-llahut, po e kuptojmė pėr vrasėsin. Por pse tė dėnohet edhe i vrari?" Resulullahu u pėrgjigj: "Sepse edhe ai ishte aktivizuar pėr vrasjen e shokut dhe tė vėllait tė tij nga feja".
Njė ndėr mėkatet tjera tė mėdha ėshtė edhe dezertimi nga ushtria dhe mos zbatimi i detyrės sė xhihadit. Po ashtu nė njė hadith thuhet se ky krim ėshtė njė ndėr mėkatet mė tė shėmtuara dhe mė tė mėdha. Njė ndėr sjelljet e kėqia e tė dėmshme qė mundėsojnė dobėsimin bile edhe rėnien e Islamit dhe tė shtetit ėshtė prishja e marrėdhėnieve tė muslimanėve nėpėrmjet fitneve. Kjo gjendje, Zoti na ruajtė, pėrdoret gjithmonė nga armiqtė tanė pėr tė lėkundur fuqinė e Islamit qė buron nga bashkimi ynė. Pėrderisa muslimanėt janė tė bashkuar dhe u pėrmbahen dispozitave tė vėllazėrisė fetare ndėrmjet vete, i tėrė guximi i armiqve thehet. U prishen tė gjitha llogaritė qė i kanė bėrė.


Nė kohėn e shtypjes dhe pengesave, duke u rritur ndasitė dhe mendimet e kėqia ndėrmjet muslimanėve dita-ditės afrohej rreziku i shpartallimit dhe i ndarjes. Siē e dimė tė gjithė nė vitet e fundit dhe posaēėrisht nė muajt e fundit tė asaj periudhe ishim nė buzė tė greminės. Ishim nė prag tė rėnies. Po jepej vendimi pėr ndarjen e gjithė kėtyre vendeve tė bukura, pėr ndarjen e tokave tė bekuara tė Rumelisė qė e sollėn dhe e ngritėn Perandorinė Osmane nė nivelin e njė shteti tė madh. E falėnderojmė Zotin, me ndihmėn e Tij, shpėtuam nga ky rrezik dhe nga kėto fatkeqėsi tė mėdha, duke shpallur sistemin parlamentar dhe parimet e reformimit. Ne arritėm lirinė dhe pėrparimin e pėrhershėm kur Zoti na dhuroi kėtė kalif me nam. Tash duke nxjerrur mėsim nga kėto situata tė kėqia qė i kemi parė dhe pėrjetuar dhe duke u kushtuar kujdes vėrejtjeve, tė mos kthehemi nė gjendjen e mėparshme.

__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 23-08-08, 14:10   #37
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

T'i pėrmbahemi tė vėrtetave tė fesė sonė, parimeve themelore tė sheriatit tonė tė ndritur qė kanė tė bėjnė me njerėzimin e shoqėritė, vendimeve qė e formėsojnė civilizmin tonė. T'i pėrmbushim obligimet tona fetare. T'i pėrmbahemi tė vėrtetės dhe drejtėsisė. Tė kalojmė mirė me ēdokend. Tė mos bijmė pre e fjalėve tė tradhėtarėve. T'i lėmė armiqtė qė na kanė rrethuar dhe pjesėrisht kanė hyrė nė mesin tonė dhe tė mos merremi me njėri-tjetrin. Tė pėrpiqemi nė shtimin e kombit tonė. Tė mos e zvogėlojmė popullsinė tonė duke masakruar njėri-tjetrin. Duke u bazuar nė rregullat e fesė sonė dhe nė vendimet e udhėheqėsit tonė, tė sillemi mirė me kombet tjera dhe me tė gjitha shoqėritė e Perandorisė Osmane. Kjo tokė e bukur e Rumelisė u kurorėzua me ardhjen e mbretit pėrkrahės tė sistemit parlamentar. Le ta dijmė vlerėn e tij nderuese qė na jep hare, gėzim dhe ndriēim. Namazi i xhumasė qė falet sot sė bashku me Padishahun e nderuar, i falur nga i tėrė ummeti, ėshtė njė namaz qė nuk ka tė ngjashėm nė historinė Islame.
Gjatė periudhave tė shtypjes, edhe mbledhjet e mrekullueshme fetare ishin tė ndaluara. Me kėtė rast del nė pah qartazi se reforma u hapi rrugėn mbledhjeve tė tilla tė mėdha e madhėshtore dhe se "Dijaneti" e "Hyrijeti" janė dy urdhėra tė mėdha e tė pavdekshme.
Ta kujtojmė atė ditė kur u pranua lutja e sinqertė "O Zot, bėje fitimtar popullin tim dhe mė mundėso mua tė bie dėshmor" e Sulltan Muratit; atė ditė qė pėr shkak tė rėnies sė tij dėshmor ishte ditė zie, kurse pėr shkak tė fitores ishte ditė feste. Siē ishte ajo ditė e paharruar nė historinė Islame, edhe ky namaz i Xhumasė nė tė cilin nuk ka dyshim se marrin pjesė tė gjithė shpirtėrat e dėshmorėve do tė mbetet deri nė pafundėsi nė kujtesėn e Ummetit. "


Pėrfundon ligjerata e Myftis sė Sulltanit

Pra shifet kjart se si flisnin hoxhallaret dhe si kerkonin tė mbeten rober akoma , kekronin ketė nga njė popull i pashkolluar.
Atehere mos i moho Klerin Kastolik dhe tė Krishter shqiptar qe ne histori kan vendin e vetė pėr lirin , gjuhė dhe identitet kombetarė.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 23-08-08, 23:25   #38
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Copy-paste eee...
Morali qe kerkon te besh vlen per Kishen qe i ka sherbyer cdo pushtuesi qe ka shkelur tokat jo vetem shqipetare por edhe gjetke,gjithmone nese feja e pushtuesit perkon me ate te Kishes.
Bogdani nuk kerkonte clirimin e tokave shqipetare por pushtimin nga nje fuqi kryqtare. Ka patur prifterinje ne sherbim te spiunazhit malazez dhe serb,grek dhe italiano-fashist. Sic te kam shkruar diku tjeter Kisha bashkepunoi me te gjithe rregjimet fashiste te botes.Keto vetem ne shekullin e kaluar sepse mesjeta dhe antikiteti i vone jane deshmi e gjalle e simbiozes kishe-pushtet laik qe do te thote fatekeqesihst edhe bashkepunim mes pushtetit shpirterore dhe pushtuesve e masakruesve te popujve sic ishin: Perandoria Romake,Bizantine,Bullgare,Serbe,Mbreteria Anzhunine,Republika e Venedikut,Mali i Zi,Greqia e pushtues te tjere te tokave shqipetaro-ilire qe kane patur dhe vazhdojne te posedojne identitet kristjan,qe kishen e kan vendosur ne krah te djathte.
Vete Nene Tereza humbi identitetin kombetare nga feja.

"Njite me Mret t'Stamolli
me i bamun ball Nikollit"

Jane vargje te atij qe ke zgjedhur te identifikohesh ne foto.

Te keshilloj ndonej shkrim tendin dhe jo largim kilometrik nga tema duke u aventuruar ne ceshtje identiteti kombetare ne fillim te shekullit te kaluar qe per hire te se vertetes nuk egzistonte akoma pervecse tek rilindasit dhe programet Austro-Hungareze. Te kam ritheksuar disa here lexo N.Clayer.

Me deshiren per t'u rikthyer tek tema,meqense ke marre persiper rolin e avokatit te historiografise se vizitave turistike te Palit,na trego pak :
sa eshte historikisht(laikish) i vertetueshem Jezusi,baza e fese qe pranuan me "bindje","njohje intelektuale" dhe ne menyre thlellesisht "besnike"(sa ta braktinisnin ne momentin e pare qe ju dha mundesia me ardhjen e Perandorise Osmane) iliro-shqipetaret??
hawk Nuk ėshtė nė linjė  
Old 23-08-08, 23:35   #39
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Quote:
Originally Posted by Psikologu


Pra shifet kj-art..

Ne gjuhen standarte duhej shkruar "qarte".
Bashketingellorja "q" eshte germe qe percakton nje "tingull" karakteristik te gjuhes shqipe.
Gjuha turke nuk e permban kete germe. Eshte e cudtitshme qe une musliman perdor nje germe te gjuhes shqipe dhe jo te asaje turke por me e cuditshmja eshte se ti perdor nje tingull turk te shqiperuar !!
"kj" eshte korrispektive e "k" ne turqishtene shkruar por qe ne gjuhen e folur turke kjo germe shqiptohet ne formen "kj".
Fjala turke "peke" shqiptohet "pekje",nje tingull i perafert me "q" shqipe qe une e perdor ndersa ti qe leron gjuhen kishtare ke huazuar nje kombinim osman...

Kjarte Psikolog efendi ??
hawk Nuk ėshtė nė linjė  
Old 24-08-08, 02:54   #40
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Quote:
Originally Posted by hawk
Ne gjuhen standarte duhej shkruar "qarte".
Bashketingellorja "q" eshte germe qe percakton nje "tingull" karakteristik te gjuhes shqipe.
Gjuha turke nuk e permban kete germe. Eshte e cudtitshme qe une musliman perdor nje germe te gjuhes shqipe dhe jo te asaje turke por me e cuditshmja eshte se ti perdor nje tingull turk te shqiperuar !!
"kj" eshte korrispektive e "k" ne turqishtene shkruar por qe ne gjuhen e folur turke kjo germe shqiptohet ne formen "kj".
Fjala turke "peke" shqiptohet "pekje",nje tingull i perafert me "q" shqipe qe une e perdor ndersa ti qe leron gjuhen kishtare ke huazuar nje kombinim osman...

Kjarte Psikolog efendi ??
Marove me korigjime tė gjuhes e hajtė...
Tash po permbahemi ne temė , dhe per qudi , nuk lexova asnji koment pėr hoxhen dhe viziten e Silltanit ne vitin 1911.
Poplli i shkret , nxitej nga hoxha qė tė i sherben Sulltanit dhe tė perdor Sheriatin si menyrė tė jeteses.

Ky ishte islami qe vorferoj popllin shqiptar nė tė gjitha aspektet jetsore.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 16-09-08, 21:29   #41
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Shkrimi lidhet me piken e ketert te temes time.


Krishti Prekristjan


Jezusi sipas emertimit Yeshua eshte personazh i njohur si nga burime fetare ashtu edhe nga ato laike, por i perket nje periudhe pararendese te Jezu Krishtit qe ndertoi Kisha(do ta sqaron ne nje moment te dyte).

Krishti etimologjikisht eshte termi helen “Cristos” qe do te thote “i Lyer”, nga hebraishtja “Mashiah”. Nga fjala e fundit perdoret sot “Mesia” qe eshte nje sinonim i Krishtit.
Personazhi bartes i ketij titulli apo emertimi,sipas botekuptimit Biblik,ka ngjashmeri me personazhe te tjera Hyjnore parardhese. Analogjia shtrihet ne te gjitha aspektet me karakteristike te “Shpetimtarit”.
Nje rol te vecante nder besimet prekristjane te struktuara ne doktrine pa dyshim i takon Zoroastrizmit. Lind ne mijvjecarin e II p.K ne tokat e Iranit te sotem per t’u shnderruar ne fe zyrtare gjate dinsatise se Akemenideve. Kjo fe lidhet me profetin Zarathustra qe ngriti Ahura Mazden,Zotin e Drites dhe Urtesise ne pidestalin me te larte duke tejkaluar edhe Mitren-nje nga Hyjnite e mevonshme romake. Tek Zoroastrizmi gjejme figuren e Shejtanit,Xhennetin,Ringjalljen,Krijimin e njeriut te pare,madje edhe Heden-in qe ne Bibel e gjejme me emrin Eden, dhe elementa te tjera te perbashketa me besimet e sotme monoteiste. Hyjnia Mitra e besimit Mazdaik e trasportuar ne Rome njihet si “i lindur nga guri” ashtu si Krishti qe lindi ne nje shpelle. Zona perreth Vatikanit ku Pjetri (ne italisht do te thote “gure”)sipas “urdherit te Jezusit” themeloi Kishen,ne te vertete ishte nje territor kushtuar(shuguruara) Mitres. Ahura Mazda simbolizohet nga Dielli qe lufton perkrah Drites,Forcat e Erresires dhe kaosi. Dielli ne vitin 274 shpallet si Hyjni themelore e Perandorise Romake,nga Aureliani,me emrin Sol Invictu qe festohej me 25 dhjetore pas festes se Saturnalit. Ne vitin 337 papa Giulio I inkuadroi kete date ne festivitetin Kristjan me emertimin e Krishtlindjeve. Kostandini i Madh ne bustin e tij ne Kostandinopoje perfaqesohet me kuroren ne formen e diskut diellore me rrezet qe sipas Kostandinit ishin gozhdat e Krishtit! Ne Malakia 3:20 Zoti i qiejve identifikohet me frazen: “ Dielli i drejtesise”; Ne Mateun 23:37 dhe Luken 13:34 lexojme se Biri i Zotit do te mbledhe te gjithe nen “krahet e Tij”. Dielli egjiptian dhe jo vetem,pasyqrohej me krahe. Faraoni ishte “Mbreti i Mbreterise”, “Bariu i grigjes” dhe etiketa te tjera te njejta me ato te mevonshmit Jezus.

Analogji edhe me interesante paraqet binomi Krisht-Hr Nr Mr.
Hyjnia e fundit i perket Egjiptit te lashte. Ne mungese te zanoreve emri lexohet si: Horo Nar Mer, Heru, Horus etj.
I lindur nga Isida dhe Osiri,sebashku formojne Trinine(nje nga shume trinite egjiptjane) e pare te njour nga njerezimi,3.000 vite para lindjes se Krishtit. Titujt,epitete apo emrat e Hr jane nga me te ndryshmet : “e Verteta” , “Drita”, “Bariu i Mire”, “ i Lyeri”, “Biri i Zotit” etj, te gjitha jane edhe sinonime te Krishtit.
“Une dhe Ati jemi e njejta gje..” – deklaron Jezusi. Hr dhe Ati jane e njejta gje. Hr eshte Ati qe reflektohet tek i Biri, Jezusi deklaron se eshte Biri ne te cilin Ati cfaqet. Gjitashtu Jezusi shpallet si Drita e botes ne te njeten menyre si Hr eshte Drita e perfaqesuar nga Syri simbol i shpetimit.


(*)HR dhe (-)KRISHTI

*(Hr) Lind me 25 dhjetore
-(Krishti) Lind me 25 dhjetore
*Eshte Biri i Hyjnise kryesore
-Eshte Biri i Zotit
*Pagezohet me uje nga Anubi
-Pagezohet me uje nga Gjoni
*Anubi eshte “ai qe pagezon”
-Gjoni eshte Pagezori
*Lind ne Anu,ne “te ashtuquajturin “vend i bukes”
-Lind ne Betlehem, ne “shetpine e bukes”
*Bariu i Mire qe mban shkopin mbi shpatulla
-Bariu i Mire qe mban qengjin
*Ne barke me Hr jane 7 persona
-Ne barke me Jezusin jane 7 peshkatare
*Eshte qengji
-Eshte qengji ( i sakrifices)
*Identifikohet me Tat-in ose kryqin
-Identifikohet me kryqin
*Burrerohet 30 vjec,me pagezim
-Pagezohet 30 vjec
*I mbiquajtur KRST
-I mbiquajtur KRISHTI
*Atum-Ati, Hr-Biri, Ra-Shpirti i Shenjte
-Ati-Biri-Shpirti i Shenjte
*Biri i nje virgjereshe dhe i Ra
-Jezusi bir i virgjereshes dhe Krishti biri i Zotiti
*Ai qe mbjell,Seth ai qe shkaterron
-Ai qe mbjell,Djalli ai qe shkaterron
*Lufton me Seth-in tek mali
-Lufton me Djallin tek mali
*Ylli qe lajmeron lindjen e Hr
-Ylli i Lindjes qe lajmeron lindjen
*Ai qe vjen ne paqe: lu-em-Hetep
-Paqe-sjellesi
*Femija qe jep mesim ne Tempull
-Femija qe jep mesim ne Tempull
*Fashot e mumies te paqepura
-Veshja pa qepje
*Har-Khuti,12 ndjekesit
-12 Apostujt
*Aani qe deshmon fjalen e Ra dhe ekzistencen e Hr
-Gjoni deshmitare i fjales se Zotit dhe ekzistencs se Jezu Krishtit
*Segreti i Mistereve i zbuluar nga Taht-Aan
-Segreti i Mistereve i zbuluar nga Gjoni
*Ylli i mengjesit
-Ylli i mengjesit
*Dhuron Yllin e mengjesit ndjeksve
-Dhuron Yllin e mengjesit ndjekesve
*Emri i Ra ne fytyren e te vdekurve
-Emri i Atit i shkruar ne balle
*Parajsa e yllit polare, Am-Khemen
-Qyteti i shenjte i ndicuar nga nje yll i vetem qe nuk eshte as Dielli dhe as Hena
*Har-Shesu,sherbetoret e Hr
- Sherbetoret e Jezusit
*I mbiquajtur “NATZAR” – segreti i fshehur
-Krishti i Nazaretit
*Vdes dhe ringjallet pas tre diteve
- Vdes dhe ringjallet pas tre diteve
*Kryen shume mrekulli: sherimi i te semureve,ringjallje
- Mrekulli: sherimi,ringjallja..

“Une kam ardhur nga Parajsa. Sepse ky eshte vullneti i Atit, qe kushdo qe shikon Birin dhe beson tek Ai,do te kete jeten e pafundme, dhe une do ta ringjall diten e fundit”- pohon Krishti, ndersa Hr: “ Jam Ai qe pershkon Parajsen. Une udhetoj perms Sekhmet-Arm(Parajse). ..”.

Perafersisht pas shekullit te 12 p.K ne Orient ishin te perhapura legjenda dhe shkrime rreth Virishna-s, shpetimtare pagan. Lindja e Virishna-s eshte identike me ate te krishtit,nga nje virgjereshe,pas nderhyrjes se Shpirtit ose te Fantazmes se Shenjte. I porsalinudri rrezikoi vdekjen qe ne femijeri nga sundimtari tiran Kansa dhe per te shpetuar prinderit u larguan ne Gokul,porte gjithe femijet nen moshen dyvjecare u vrane sic beri Heroid ne Jude. Engjejt dhe barinjte asistuan lindjen e Virishna-s,lindje qe erdhi conform porfecive. Ai u prit si “Shpetimtari(Messia) i njerezimit”. Sherimet e semundjeve te ndryshme,ngjallja e te vdekurve,sherimi i verberise,largimi i djajve,jeta ne varferi, na kujtojne Krishtin e jetuar 1200 vite pas Virishna-s. Ashtu si Jezusi ai u kryqzua mes dy hajduteve,pas vdekjes erdhi nga Bota e te Vdekurve per te jetuar ne Parajse,perballe deshmitareve.

Beddou nje Hyjni i vjeter kineze lindi rreth vitit 1077 p.K,mesimet e tija u perhapen ne Japoni,Cejlon dhe natyrisht Kine. Beddou ose Fot lindi ne Kashmir nga nje virgjereshe me gjak mbtererore(ashtu si Maria pasardhese e Davidit),mbreti urdehroi vrasjen e te gjithe femijeve meshkuj te lindura te vit, jetoi ne shkretetire per 30 vite dhe predikoi te Verteten,largoi djajte,ndermori mjaft mrekulli,i trahegoi mesimet e shenjta dishepujve te tij ne momentin e vdekjes.

Quetzakoatl,lindi reth vitit 300 p.K ne Meksike,nga nje e virgjer me emrin Chimalman. Ndoqi nje jete te thjeshte,u terhoq ne shkretetire per t’u adhuruar me vone si Hyjni. Vdiq mes dy hajduteve,por u ringjall pas tre ditesh. Simboli i tij ishte “Ylli i Mengjesit” dhe ashtu si me Krishtin rreth ketij personazhi ka nje legjende te lidhur me nje kupe te shenjte qe ju ofrua kur ishte i kryqezuar.

Pas vrasjes aksidentale nga nje gjuetare, Krishna u ngrit ne qiell duke i falur te gjithe. Kjo ndodhte 310 vite para ardhjes ne kete bote te Krishtit.
Perpara se Krishti te citonte Atin Qiellore,helenet njihin si te tille Zeusin…

Last edited by hawk; 16-09-08 at 21:37.
hawk Nuk ėshtė nė linjė  
Old 15-12-08, 21:18   #42
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Pali dhe mirazhi Ilir“Ja kristiani i pare, themeluesi i natyres kristiane! Perpara atij kane ekzistuar vetem disa ndjekes sektesh hebraike.”
Nietzsche, Morgenrote 1,68 -1881.Vizion i pergjithshem mbi ambientin paulician

Sauli lind ne Tarso, kryeqendra e Kilikise ( Turqia e sotme) rreth viteve 5-10 pas Krishtit, ne nje familje te klases se mesme me origjine hebraike nga fisi i Benjaminit. Eshte njohes i gjuhes hebraike dhe aramaike sebashku me greqishten-gjuha nderkombetare e kohes. Gjitashtu, nga fjalet e Palit mesojme se ka ndjekur shkolla talmudike(kryesisht ate te rabinit Gamalieli) dhe doktrina hebraike eshte e mirenjohur nga predikuesi i ardhshem i fese se re. Formimi fetare i Saulit nuk vjen vetem nga hebraizimi, origjinat dhe mundesite ekonomike, por edhe nga besimi prekristjan i rajonit ku lindi dhe jetoi “Apostulli”.
H.G.Wells eshte i mendimit se ai qe me vone do te njihej me emrin Pal eshte influencuar nga Mitraizmi per faktin qe ky kult pagan eshte i mirenjohur ne Kiliki dhe vendlindja Tarso eshte nje nga qendrat e adhurimit te Mitres. Rendesine e kultit mitraik ne Tarso e konfirmon Plutarku tek “Vita Pompei”( c.24). Nganjehere Mitra njihet si “Zoti i lindur nga shkembi”- pohon Samuel Golding. Pali ne Letren e I Korintasve 10:4 shkruan : “…pinin[pasardhesit- D.D] nga i njejti shkemb shpirterore…Ai shkemb ishte Krishti”. Sipas Bohling, Leipoldt dhe Durant ne kete qytet ekzistonte nje kult dedikuar Sandan-it, Perendia e bimesise, i cili vdiq dhe u ringjall ashtu sic beri edhe vete Mitra, pa anashkaluar edhe ekzistencen( ne te njejtin qytet) e kulteve te Atis, Osirit dhe Adonit qe vdiqen dhe u ringjallen. Pa dyshim nje nga meritat e Palit eshte trasformimi i vdekjes se Krishtit ne nje lloj sakrifice Hyjnore ku gjaku i Birit fal mekatet e popullit. Teroria e faljes se mekateve me sakrifica njerezore njihej nga babilonezet qe sakrifikonin per hire te perendise Marduk te zbritur ne toke nga Ea ( i Ati). Herkuli dhe Dionisi misherojne plotesisht kete model. Ne kultin e Mitres gjaku i demit te sakrifikuar pastron individin nga mekatet. Tertuliani, nje nga eterit[themeluesit-D.D] e Kishes, pranon se paganet njihnin sakrificen dhe lidhjen e saje me faljen e mekateve. “Akoma sot ne Rome derdhet gjak njerezore per nder te Jupiterit latin”- pohon Tertuliani rreth vitit 200. Nje nga intelektualet me te medhenj te Krishterimit primitv, Origeni, ne shekullin e III sjell deshmi te sakrifices per hire te shpetimit te komunitetit ne boten heleno-latine dhe barbare.

Ne kete ambjent u rrit Sauli qe filloi nje karriere ne administraten romake dhe shpejt u rrembye nga vala e herezise se personazhit me emrin Yeshua te cilin Sauli nuk e njohu kurre. Ai fillimisht eshte nje persekutues i ndjekesve te pare te Krishtit. Merr pjese ne martirizimin e Stefanit, martiri i pare. Kjo deri ne momentin emblematik te ktheses si rrezultat i vizionit te Krishtit. Pikerisht ky vizion eshte interesant ne aspektin e vertetueshmerise te burimeve te cilat kane arritur ne ditet tona. Ka tre pjese Biblike qe e citojne. Aktet e Apostujve, 9:7 : “…Shoket e udhetimit te Saulit u ndalen pa fjale: zerin e degjuan por nuk verejten njeri”. Aktet e Apostujve, 22:9 : “..Edhe shoket e mi shikuan driten [ate cka shikoi edhe Pali-D.D] por zerin nuk e degjuan..”. Ne te dy rastet Sauli pyet: “kush je ti ?” , pra ai shikon personin qe shoqerohet me nje drite te fuqishme. Aktet e Apostujve, kapitulli 26, Pali i rrefen historine e vizionit te Krishtit[drites- D.D] Herodit, por ne kete tregim(version)nuk gjendet Anania e kapitullit 9 dhe 22. Qe te tre rrefimet-versionet e vizionit paulician qe me pas shnderruan Saulin ne nje propagandues te devotshem, nuk korrespondojne. Kjo moskoherence per te vetmet fakte qe disponojme mbi Palin zbeh shume historicitetin e kesaj figure.
Burimet mbi veprimtarine e shen Palit.
Deri sot nuk ka asnje epigraf ose deshmi autoresh jokristiane mbi jeten dhe veprimtarine e Palit. Te dhenat qe disponojme jane teresisht fetare.
Se pari jane Aktet e Apostujve ku Pali ka nje pjese te konsiderueshme vecanarisht ne pjesen e dyte. Se dyti jane vete Letrat e Palit te cilat numerohen rreth 13. Kohet e fundit mjaft studime kane hedhur poshte autenticitetin e autoresise se Palit ne keto letra. Se treti, shkrimet e themeluesve te Kishes si Jeronimi, Klementi , Eusebio etj, disa shekuj pas jetes se Shenjetorit. Se fundi, te dhenat Apokrife ku hyjne: Letra e III Korintasve, Letrat e Palit dhe Pjetrit, Aktet e Palit, Letra e Senekes etj. Sic shihet autoret jane biblike ose kishtare. Dokumentacioni i lene nga Pali eshte shkruar ne gjuhen greke dhe kopja me e vjeter ne dispozicion eshte “P46” qe permban pothuajse te plota letrat korintasve, hebrenjeve, romakeve, selanikasve, filipianeve, kolosianeve, galatianeve, efesianeve. Mungojne letrat derguar Titit dhe Timit qe B.Eherman ne “Gesł non lo ha mai detto” u kundershton kategorikisht autoresine pauliciane nga stili, gjuha dhe permbajtja. Ky papir datohet rreth viteve 175-225, nje shekull e gjysem pas vdekjes se Palit! Scot Bidstrup ne “The Bible and Christianity: the Historical Origins” rreshton letrat selanikasve(2), korintasve(2), filipianeve, romakeve, Filemones dhe kolosianeve (kjo e fundit me rezerva) si pjese e veprimtarise se Palit, ndersa te tjerat jane nga autore te tjere te mevonshem. Perseri edhe ky autor perjashton letren e Titit qe eshte me rendesi pasi ketu ndodhet nje i ashtuqujtur “fakt” i vizites se Palit ne Iliri. Periudhen pauliciane e kane jetuar mjaft historiane dhe kronikane te famshem si : Marko Anneo Lukano, Silio Italiko, Klaudio Tolomeu, Valerio Massimo, Tito Petronio, Marko Valleio Paterkolo, Teoni i Izmirit, Flegonti, Plutarku, Apolloni, Seneka, Taciti, Fedro, Flavio Josifi, Kuinto Ruffio, Plini i Ri, Plini i Vjeter,Gaio Valerio Flako, Filoni i Aleksandrise, Lisia, Marko Fabio Kuintiliano, Dionis Pruseu, Appian Aleksandini, Horo Lucio etj. Ne kete liste jane edhe disa nga emrat me te ndritur te historise antike qe cuditerisht nuk njohin as Palin dhe as personin te cilin ky hebre i helenizuar e ngriti ne piedestal.

Faktet mbi viziten e Palit ne token Ilire

Sic e citova me lart, burimet kryesore jane biblike. Qe te gjykohet duhet degjuar jo vetem akuza ose i akuzuari, por te dy palet qe ne rastin tone reduktohen ne nje te vetme sepse burimet jane gjithmone kishtare, pra te nje ngjyre qe nuk eshte historike. Ne keto burime te pretenduara per fakte ka tre momente te vetme.

 Letra Titit

Kjo leter eshte nga me te dyshimtat persa i perket autoresise se Palit. Ne kapitullin e 3 verseti 12 shkruhet :“Kur ta dėrgoj te ti Artemin ose Tihikun, nisu e eja te unė nė Nikopol, sepse atje vendosa tė kaloj dimrin”. Kjo sipas Bibles qe disponojme ne gjuhen shqipe. Nikopoli apo Nikopoja eshte nje qytet bullgar dhe epirot. Ne Bibel flitet per Nikopojen e Epirit te themeluar nga Oktaviani ne vitin 31 para Krishtit ne gjirin e Ambrakise qe eshte edhe skaji me jugore i Epirit dhe tokave Ilire. Ne antikitet kur kufinjte politik nuk njihnin qendrueshmerine e atyre nacional dhe kur popullsia e ndermjetme kryente rolin e “jastekut” eshte e veshtire te flitet per nje ndarje me thike, te qarte ne aspektin etnik, kulturore, ekonomik, social, gjuhesore, fetare etj mes popullsive kufitare ne nje mase te atille sa te percaktohen kufinj. Me te vertete Nikopoja ben pjese tek Epiri gjeografik, por ajo u themelua pasi kjo krahine ishte nen sundimin latin ne provincen e Maqedonise. Popullsia kufitare edhe sot e kesaj dite eshte e predispozuar drejt perzierjes me popullsite fqinje. Ne antikitet ku kufiri etnik nuk ekzistonte kjo perzierje ishte normale. Gjeografikisht Nikopoja ben pjese ne Eprin ilir, etnikisht dhe gjuhesisht eshte vestire te percaktohet nje shumice madje eshte mjaft i guximshem atributi ilir, ndersa politikisht eshte pjese e Perandorise Romake qe nga ana administrative i perket Maqedonise,sic e pohova me lart. Zonat urbane jane te banuara kryesisht nga popullsi latine dhe helene qe ne nje zone kufitare jane edhe me evidente. Keshtu nese une shkoj ne Nishin shqipetare deri ne shekullin e XIX, Podgorice, Janine etj, edhe pse aty ka shqiptare, eshte e veshtire te bind njeri qe vizitova Shqiperine dhe u fola shqipetareve, ne kushtet e realitetit te sotem.
Pervec veshtiresive qe paraqet prezantimi i Nikopojes si qytet Ilir apo i banuar me ilire, fragmenti i shkeputur nga Letra e mesiperme ka nje pjese e cila mjafton per te deshmuar se Pali nuk kishte arritur akoma ne kete qytet. Ai i kerkon Titit ne nje forme urdherore ta takoje ne Nikopoje. Sikure Pali te ndodhej ne kete qytet nuk do te perdorte ndajfojlen “atje”, por “ketu” sepse kjo e fundit eshte ndajfolje vendi qe perdoret kur subjekti(Pali) ndodhet afer vendit(Nikopojes). “Atje” perdoret pikerisht per te treguar se Pali nuk ka shkuar akoma ne Nikopoje. Kjo plotesohet nga “vendosa te kaloj”. Ai ka vendosur te kryej nje veprim qe nuk e ka kryer akoma madje nuk ka filluar ta veje ne jete. Veprimi mbetet nje qellim i ardhshem. Pali ne nje te ardhme ka vendosur te shkoje atje, ka vendosur te dimeroje ne Nikopoje. Ky qytet qe nuk eshte sinonim i Ilirise por vetem i nje skaji gjeografik me popullsi te perzier, me kulture helene, do te prese Palin. Shembull: une kam vendosur te bej propagande ne favor te shqipetareve te Maqedonise dhe per kete do te kaloj dimrin atje ne ishujt Hawai. Kjo verteton se une ne kete moment qe po shkruaj kam shkelur SHBA-ne? Nese une shkel ne Hawai a mund te bind njeri se amerikanet tani e njohin ceshtjen e shqipetareve te Maqedonise? Ne kete kapitull te kesaj letre te dyshimte persa i perket autoresise, Pali akoma nuk e ka vizituar Nikopojen ne ekstremin jugore te Ilirise, prandaj nuk mund te merret si fakt vizite.
hawk Nuk ėshtė nė linjė  
Old 15-12-08, 21:43   #43
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Quote:
Originally Posted by hawk

Pali dhe mirazhi Ilir“Ja kristiani i pare, themeluesi i natyres kristiane! Perpara atij kane ekzistuar vetem disa ndjekes sektesh hebraike.”

Nietzsche, Morgenrote 1,68 -1881.
"Faktet" mbi viziten e Palit ne token Ilire:..........


Qyteti i Apollonise

Veprat e Apostujve 17:1 : “Duke kaluar neper Amfipol dhe Apolloni mberritem ne Selanik…”
Ky paragraf adreson enderrimtaret ne Apollonine e Ilirise. Nga vete fjalet e Palit verehet qe ne Selanik perfundon [momentalisht ne kete paragraf] udhetimi i cili kalon nepermjet Amfipolit dhe Apollonise. Ky udhetim ben pjese ne itinerarin e dyte te Palit qe fillon nga Antiokia e Sirise per te vazhduar ne Derbe, Lister, Antiokia e Pisidise, Troade, Samotrake, Neapoli, Filipi, Amfipoli, Apolloni, Selanik, Berea, Athine, Korint, Efest, Cezarea, Jeruzalem, Antiokia e Sirise. Lista biblike nuk permban asnje toponim te tokave ilire pervec pretendimit Apolloni. Eshte i vetmi udhetim i Palit qe kalon ne Apolloni dhe i vetmi udhetim i rrefyer ne Bibel ku permendet nje emer qyteti Ilir, por a eshte me te vertete Apollonia e Ilirise?
Ne rrefimin paulician, “Apostulli i 13-te” per te arritur ne Selanik kalon me pare nga Amfipoli dhe me pas nga Apollonia. I gjithe udhetimi pershkruhet dhe ka nje logjike gjeografike. Shmangia e Palit ne Apollonine e Ilirise do te thote nje perjashtim ekstrem jashte logjikes, aq me teper ne nje periudhe kur nuk ekziston avioni. Nese Pali nuk shkoi me avion, i mbetej vetem rruga Egnatia qe perpara Apollonise ilire numeronte ne tokat e paraardhesve tane disa qytete te rendesishme cuditerisht te pa permendura nga Pali. Amfipoli ishte rreth 100 km nga Selaniku. Sipas tezes qe mbeshtet Apollonine Ilire ne itinerarin palucian, Pali per te arritur ne sinagogen e Selanikut duhej te shkonte nga Amfipoli i Maqedonise antike ne Apollonine e Ilirise, rreth 800-1000 km rruge , per me teper pa asnje mbrese dhe kronike sic jane ato te Palit neper qytete te ndryshme! A nuk do te ishte me e mundshme udhetimi permes qendres tregtare te Apollonise, 55 km nga Selaniku, per te arritur kete qytet? Bota nuk njeh vetem Apollonine e Ilirise, por te pakten edhe tre qytete me te njejtin toponim. Sot, Apollonia e shkelur nga Pali, eshte nje komune e vogel e Greqise ne gadishullin Kalkidik, e ndodhur ne rrugen mes Amfipolit dhe Selanikut.Udhetimi paulician ndjek nje rend urban te njepasnjeshem qe vjen ne Apolloni nga Amfipoli me synim Selanikun. Kilometrat qe ndajne Amfipolin nga Apollonia jane perafersisht 45, ndersa kete te fundit nga Selaniku 55, Selanikun nga Berea 75 e keshtu me rradhe. Ky burim biblik nuk percakon asnje qytet ilir, aq me teper Ilirine. Asnje studjues nuk eshte ne gjendje te barazoje Apollonine biblike me ate ilire. Do te ishte vetem absurd ky fluturim nga disa qindra kilomentra pa asnje memorie te denje per rrefim nga shenjetori.

Iliria ne Letren romakeve 15:19

“me fuqi tė shenjave e tė mrekullive dhe me fuqi tė Shpirtit Shenjt. Kėshtu, qė prej Jerusalemit e pėr qark nė Iliri e kam pėrhapur Ungjillin e Krishtit”.
Ky version eshte marrur nga Bibla online me copyright te Kishes Katolike te Kosoves ne sitin e don Robert Jakaj (Ulqin) qe bashkepunon me Rrota, Karitasi Venecian, Qendra Rinore “Ate Lorenc Mazrreku” (Peje), sipas perkthimit original te mons.Simon Filipaj. Verseti korrespondon me nje variant (fantazioz) te Bibles protestante ne shqip.

“ Through mighty signs and wonders, by the power of the Spirit of God; so that from Jerusalem, and round about unto Illyricum, I have fully preached the gospel of Christ”. King James Version.

“ by the power of signs and wonders, by the power of the Holy Spirit, so that from Jerusalem and as far round as Illyr'icum I have fully preached the gospel of Christ”. Revised Standart Version, RVS.

"...from Jerusalem, and in a circuit round to Illyricum, have fully preached the glad tidings of the Christ” . The Holy Bible ESV.

“con la potenza di segni e di prodigi, con la potenza dello Spirito. Cosģ da Gerusalemme e dintorni fino all`Illiria, ho portato a termine la predicazione del vangelo di Cristo”. Versioni zyrtare ne Itali, CEI ’74. Versioni zyrtare perputhet plotesisht me LDC botuar ne Torino. CEI eshte Konferenca Episkopale Italiane, nje lloj asambleje e ipeshkeve ne Itali, organi me i rendesishem katolik ne Itali( jashte Vatikanit).

Fjalet e nenvizuara ne KJV perkthehen : “ perreth [kufirit D.D] deri ne ”. Ne RVS : “ deri ne ”, ketu perdoret edhe “round” – perreth, pra “ nga Jeruzalemi dhe perreth, deri ne”. Tek Holy Bible ESV : “ ne kufirin rreth “. Ne CEI ’74 : “ perreth, deri ne “, po keshtu edhe versioni LDC.

Keto 5 versione distancohen nga perkthimi ne shqip! Si ka mundesi qe vetem per te krishteret shqipetare Pali e vizitoi Ilirine? Kjo eshte situate normale per Biblen dhe per te gjithe librat e perkthyer qe humbin origjinalitet gjate perpunimit gjuhesore. Paraqitet si nje fakt i parevokueshem ilirizmi i udhetimit paulician thjeshte duke u nisur nga ky perkthim qe nuk korrespondon me versionet me prestigjoze katolike dhe jo vetem, pasi nese verejme me vemendje fragmentit shqip i mungojne elemente gramatikore. Keshtu, “qe prej Jeruzalemit e per qark ne Iliri” permban nje fillese misionare qe eshte Jeruzalemi dhe nje mbarim qe eshte Iliria, pra dy kufinj. Jeruzalemi perfshihet sepse Pali rrefen “qe prej Jeruzalemit” e cila do te thote se eshte nisur nga ky qytet-deshmuar ne disa pjese biblike. Iliria mbetet me nje perfshirje relative sepse nuk percaktohet nga : “perqark ne Iliri“. “Perqark” lidhet me Jeruzalemin duke ju referuar rajoneve perreth ku Pali predikoi. Mungon parafjala “gjer” perpara emrit “Iliri” qe do t’i jepte ketij rajoni kuptimin e nje kufiri i cili percaktohet ne te 5 versionet e mesiperme ne gjuhet angleze dhe italiane. Nese “perqark” do t’i kushtohej Ilirise do te duhej nje ndryshim i vogel pa lidhesen “ne”, pra : “perqark Ilirise”, por as ky pohim nuk perfshin qartesisht Ilirine ne udhetimin paulician pasi “perqark Ilirise” mund te nenkuptoje vetem kufirin. Ndajfolja “perqark“ ploteson emrin Jeruzalem, per rrjedhoje i mungon parafjala “gjer ne“ emrit Iliri. Kjo parafjale e ndodhur ne Bibla te tjera shnderron Ilirine ne kufi te pakalueshem te udhetimeve pauliciane. “Gabim” shqiperimi apo gabim strukturore gjuhesore, fragmenti nuk e perfshin Ilirine as ne formen qe na serviret ne shqip. Ajo cka i mungon eshte nje “neper” e thjeshte e cila vene perpara emrit Iliri do te vertetonte se Pali (sipas asaje qe thote Pali dhe askush tjeter) propagandoj ne kete toke. Per nje moment le te supozojme qe 5 versionet jane te gabuara, qe Pali sipas perkthimit ne shqip ka udhetuar neper Iliri, atehere duhet te gjejme mjaft pershkrime qytetesh te vizituara. Ne cilin kapitull fshihen ato ?! Aq e vogel dhe e parendesishme ishte Iliria sa te mos linte asnje perjetim tek “Apostulli”? Mjafton kjo mangesi banale qe shnderrohet ne fatalitet per mbeshtetesit e perkthimeve te cilet e shikojne Palin ne Iliri, per te hdhur poshte te gjithe keshtjellen e kashtes, pa anashkaluar se i vetmi burim eshte Pali dhe asnje autor tjeter. Mund te kete qene edhe ne Bahamas, por duhen fakte ne te cilat nuk mund te shnderrohen as ca perkthime te “gabuara”. E keqja eshte se Pali nuk ka konfirmues burimore te asaj cka pohon, me e keqja eshte Iliria e Palit vjen nga nje leter e gjykuar fallso, nga nje Apolloni e ndodhur ne Greqi dhe nga nje perkthim i gabuar (i paqarte, i paperputhshem me versione te tjera) qe nuk permban asnje element (detaje) nga kjo propaganda fetare sic ishte ne normalitetin paulician. Vertetueshmeria historike ndahet nga euforia emotive qe tenton te shnderroje mitin dhe legjenden ne vertetesi .
hawk Nuk ėshtė nė linjė  
Old 16-12-08, 11:10   #44
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Nė shkrimin e juaj , do tė mund tė lidhem pėr tė i analizuar mė origjinal tė dhenat e juaja ne lidhje me pėrhapjen e krishterimit tek shqiptaret, pra me predikimin e shen Palit ne trojet Ilirijane.
Ju bazoheni nė "fakte " kush shkruani se ;

Quote:
“ Through mighty signs and wonders, by the power of the Spirit of God; so that from Jerusalem, and round about unto Illyricum, I have fully preached the gospel of Christ”. King James Version.


Po kush ėshtė King James qė tė i marrim faktet e tij si tė verteta apo tė i hedhim poshtė.
Nė menyren poetike , King James perkthen Biblen ne gjuhen angleze ne vitin 1611 pra ne menyren e pėrkthimit tė tij edhe pse ėshtė largė perkthimeve Biblike New International Version dhe se pėrkthimi i tij nuk ėshtė asgjė me shumė veqse njė parafrazė e cila bazohet ne skriptek kryesore tė Textus Receptus.
Duka u munduarė ė bazohet nė keto pėrkthime , ky me njė dobesi tė madhe benė perkthimin Biblik duke ju ikur shumė frazave dhe parafrazave , por i urdheruarė nga Jakobi i I i Anglisė , perkthimi behet thuajse pak me modernė pėr gjuhen angleze , gjė e cila tenton te krijoj njė Bibel King-ijane me versionin e tij dhe mu pėr atė quhet edhe Bibla e King James-it dhe jo Bibla e shenjtė.


Mirpo, edhe pse me njė ndryshim , Bibla e King Jamesit sa ju perket Ilirve shkruan se ;

Quote:
“ Through mighty signs and wonders, by the power of the Spirit of God; so that from Jerusalem, and round about unto Illyricum, I have fully preached the gospel of Christ”.
Fjala round about unto pėrkthehet pėr rhethė dhe nė cka do tė thotė se per rrethė Ilirisė dhe nė Iliri.


Ketu mė poshtė gjundet Bibla KJV , pra Bibla e King James-it:

http://quod.lib.umich.edu/k/kjv/browse.html

Se egsistenca e Ilirve gjindet edhe ne Bibel , kjo ėshtė njė deshmi e madhe pėr lashtesin e Ilirve dhe pėr kulturen Ilire, edhe pse dihet fare mirė se Iliret kontribuan shumė ne ruajtjen e fes se krishter sepse njifet emri i shejteve dhe papateve ilir ne historin boterore.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 24-12-08, 23:56   #45
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Spekullimi me mitet e Krishterimit

Quote:
Originally Posted by Psikologu

Nė menyren poetike , King James perkthen Biblen ne gjuhen angleze ne vitin 1611 pra ne menyren e pėrkthimit tė tij edhe pse ėshtė largė perkthimeve Biblike New International Version...

Fjala round about unto pėrkthehet pėr rhethė dhe nė cka do tė thotė se per rrethė Ilirisė dhe nė Iliri.

Se egsistenca e Ilirve gjindet edhe ne Bibel , kjo ėshtė njė deshmi e madhe pėr lashtesin e Ilirve dhe pėr kulturen Ilire, edhe pse dihet fare mirė se Iliret kontribuan shumė ne ruajtjen e fes se krishter sepse njifet emri i shejteve dhe papateve ilir ne historin boterore.


Iliret permenden ne Bibel dhe kjo deshmon direkt se ato nuk ishin te krishter pasi kishin nevoje per evangjelizim. Citimi i tyre ne Bibel behet vetem nje here dhe pikerisht tek ky verset i KJV qe eshte nje version standart ashtu si edhe te tjere te ashquajtur standarte ne qarkullim ne Britanine protestante. Une nuk u mjaftova me kaq. Solla versionin zyrtare te Vatikanit,te CEI, qe i ndalon Palit hyrjen ne Iliri me fjalen "fino a". Kjo perben nje kufi qe pali nuk e kaperceu kurre. Nese ai do ta kalonte kufirin ilir dhe nese do t'i sillej Ilirise perreth sic e perkthen Psikologu,qe nuk me duket Psikologu i vjeter por nje tjeter dhe kjo nuk eshte seriozitet,nuk ka arsye te mos citoje asgje nga kjo Iliri qe ai pretendon te kete vizituar. Zyrtarisht sot nuk njihet Iliria si pjese e itinerareve pauliciane. Permendja e saje deshmon ekzistencen si rajon dhe si popull.
Pali komenton te gjitha rajonet qe shkel ne rethinat e Ilirsie. Me rrethina duhet nenkuptuar pjesa jugore e kufinjeve. Ama Pali nuk hyn kurre ne detaje Ilire !!Versioni i Mbretit James eshte dokument kishtare i rendesishem qe ve ne binare dokumente te tjere te meparshem te cilat Vatikani nuk lejonte prkthimin ne gjuhe jo latine. Mund ta etiketoni si poetike por e gjithe Bibla ne vetvete eshte nje tregim ne forme narrative ne veten e trete. KJV eshte vetem nje derivat i Biblave latine qe jane derivate te atyre helene nga te cilat kane mbetur ca fragmente te shekullit te II dhe III. Nje nder to eshte edhe permbledhja e letrave te Palit. Me e vjetra nuk permban a Letren e Titit dhe asnje Apolloni Ilire,por vetem nje Ilir kufitare.

U takon te vertetoni "shetitjen" pauliciane ne Iliri. Nuk mjafton nje perkthim i shtremberuar qe nuk i njihet as origjina. Duhe detaje, por Bibla nuk i permban! Gjer sa te gjenden, Pali mbetet nje personazh i spekullueshem per motive fetare. Te bazosh nje fe apo proces fetarizimi ne genjshtra dhe hipoteza e hamendje nuk ka nevoje per komente.

Qe ka patur pape dhe shenjetore nga tokat ilire kjo nuk mohohet. Eshte e veshtire te vertetohet ilirizmi i tyre pasi ne Iliri jetonin popuj te ndryshem. Ne qytete, madje shumica ishte jo ilire..dhe elitat vinin nga qytetet.
Mos te harrojme se edhe Diokleciani, Perandori "persekutues" ishte nga Iliria. Padardhesit e ilireve i kane dhene figura te shquara edhe besimeve te tjera. Nese logjikojme ne kete menyre nuk mbarohet kurre.

Struktura e diskutimit eshte : iliret jane pagane, moren krishterimin nga pushtuesi romako-bizantin dhe me vone nga sllavo-helenet, Pali si predikator udhetoi neper Medhe, por Ilirine kaq te "rendesishme" e citon vetem ne nje vend me nje fjale dhe aty si pike kufitare.


hawk Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 16:09.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.