Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-09-08, 22:03   #16
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Quote:
Originally Posted by Amina
Ani Fshatar shko e shkruje keshtu tek tema ime hehehe
Me falni "bitte"(nuk di a shkruhet keshtu a jo)! se valla paskena dal nga tema pa qellim!
Do ti kethehem, do t'i kethehem prap temes tende! Mos ke dert ēiko! Nuk t'harroj unė jo!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 01-09-08, 22:13   #17
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Jo vetem per here te pare po deri sa ta kuptoj nje njeri mendoj dhe jam ,se duhet te jemi pak te rezervuar ,....une per vete komunikoj mundohem te jem e hapur e buzeqeshur por jo shume ,derisa ta njoh mire personin .
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-09-08, 23:32   #18
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,415
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Kam respekt te vecant per njerezit qe te shikojne drejte ne sy .Te tillet e bejne komunikim me te lirshem ngase syte flasin shume per personalitetin e secilit .Nje aspekt tjeter me rendesi eshte edhe buzeqeshja .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-09-08, 23:37   #19
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Amina's Avatar
 
Join Date: 16-10-06
Location: Gjermani
Posts: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
Kam respekt te vecant per njerezit qe te shikojne drejte ne sy .Te tillet e bejne komunikim me te lirshem ngase syte flasin shume per personalitetin e secilit .Nje aspekt tjeter me rendesi eshte edhe buzeqeshja .
LOJTARI
edhe per mua shikimi ne sy gjat nje bisede me bene te kuptoj se ky njeri koncentrohet ne mua dhe ne biseden qe kemi per momentin. E kjo me pelqen shume
__________________
"Someone like You....."

Last edited by Amina; 01-09-08 at 23:40.
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 12:40   #20
jadore
 
jadore's Avatar
 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,225
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Quote:
Originally Posted by Amina
LOJTARI
edhe per mua shikimi ne sy gjat nje bisede me bene te kuptoj se ky njeri koncentrohet ne mua dhe ne biseden qe kemi per momentin. E kjo me pelqen shume
qy , qka eshte keshtu t'ont ..shikimi ne sy , shikimi ne sy .. te gjithe peng te shikimit qenkeni ..!!!
wow , valla une per veti shume e komplikuar jam ne kete drejtim , as vete nuk e di qysh tek si , pse , fajet ja le kimise , e fizikes , pozitiviteti qe me ofron personi qe me shoqerone ,.. ka raste qe komunikimi zgjat 30 min , dhe me duket ore , ka raste qe oret me duken minuta ..fajin kryesore ja le energjise qe krijohet ne ate rreth bisede , cilen energji e lirone bashkebieduesi , pastaj qe ne fillim nje sekuence shikimi me mjafton nga kepucet der tek floket ku i permbledh 100 %te detaleve dhe pastaj e di se sa do ta torturoj une bashkbiseduesin me prezencen time dhe ata te vehten.. shkurt hesapi .. hahaha
kuku edhe une cfarte konkludimi paskem jam , po zakonishte komunikimet i kam ne mardhenje pune ku aty krijohet rrethi virtuoz , kush eshte luani e kush preha , kush ke e mbizotron , keshtu qe harroj qe komunikova per here te pare me ta , (drejten me ju tregu ne keso raste me shume i kqyri qka kane vesh ,dhe si po ekspozohen , sa dine te kene nje reprezentim te vetevetes dhe mangesine gjate bisedes profesionale apo ate qe harruan ta thone ,qe te dij se deri ne cilen shkall influoj tek ata .. eh nga rezultati i sontazheve ne kete drejtim del qe ose jam per ta arrogante ose shume e sinqerte .. paramendoni a ..)
ups, ishalla nuk e kam ketu ndonje bashkbisedues pune..

Last edited by jadore; 02-09-08 at 13:12.
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 13:13   #21
lyra2
 
Join Date: 28-04-07
Location: Aty ku e kam vendin...
Posts: 6,246
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Quote:
Originally Posted by jadore
qy , qka eshte keshtu t'ont ..shikimi ne sy , shikimi ne sy .. te gjithe peng te shikimit qenkeni ..!!!
wow , valla une per veti shume e komplikuar jam ne kete drejtim , as vete nuk e di qysh tek si , pse , fajet ja le kimise , e fizikes , pozitiviteti qe me ofron personi qe me shoqerone ,.. ka raste qe komunikimi zgjat 30 min , dhe me duket ore , ka raste qe oret me duken minuta ..fajin kryesore ja le energjise qe krijohet ne ate rreth bisede , cilen energji e lirone bashkebieduesi , pastaj qe ne fillim nje sekuence shikimi me mjafton nga kepucet der tek floket ku i permbledh 100 %te detaleve dhe pastaj e di se sa do ta torturoj une bashkbiseduesin me prezencen time dhe ata te vehten.. shkurt hesapi .. hahaha
kuku edhe une cfarte konkludimi paskem jam , po zakonishte komunikimet i kam ne mardhenje pune ku aty krijohet rrethi virtuoz , kush eshte luani e kush preha , kush ke e mbizotron , keshtu qe harroj qe komunikova per here te pare me ta , (drejten me ju tregu ne keso raste me shume i kqyri qka kane vesh ,dhe si po ekspozohen , sa dine te kene nje reprezentim te vetevetes dhe piken e dobet gjate bisedes ne profesion qe harruan ta thone ,qe te dij se deri ne cilen shkall influoj tek ata .. eh nga rezultati i sontazheve ne kete drejtim del qe ose jam per ta arrogante ose shume e sinqerte .. paramendoni a ..)
ups, ishalla nuk e kam ketu ndonje bashkbisedues pune..
..hahhahaahhaha s'di bre Jadore,mvaret nga momenti,ndodh qe per here te pare e takoj,ndi afersi(ndodh edhe gaboj) dhe anasjelltas.Pra kurr nuk kam kriju rregulla te sillem me "protokol".Me paramendim nuk e mbivlersoj vhten para askuj,Mund te ndodhe qe nga pershtypja e pare, vazhdon apo nuk vazhdon shoqeri ....
__________________
...
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 13:28   #22
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Quote:
Originally Posted by lyra2
..kurr nuk kam kriju rregulla te sillem me "protokol"....
Tash mos u anko pse nuk ndodhesh nė listėn e ambasadorve tė parė tė Kosovės!
Nės synon ndonjė post tė ngjashėm(dipomatik) duhet t'i rrespektosh rregullat dhe tė sillesh me "protokol"!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 13:33   #23
Tizziano
Never say never
 
Join Date: 02-09-08
Location: N'toke
Posts: 17
Tizziano i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Komunikimi ishte/eshte/do jete arma kryesore e lidhjes dhe ndryshimit te botes. Kjo aftesi eshte zhvilluar ne menyra te ndryshme dhe koherente ne te gjithe boten. Aftesite komunikuese tek njerezit i hasim qe ne lashtesi, me metoda mjaft te perparuar qe realisht lene me goje hapur dhe studiuesit me te medhenj te kohes. Njerezit e kane formuar kete instikt ne menyra te ndryshme, si pershembull ato te religjioneve, qe kane pak a shume nje hyrje dhe pershendetje baze per secilin njeri, qofte kush qofte, i zi apo i bardhe kjo nuk ka rendesi per ta, e kjo metode u ka lehtesuar shume menyren e komunikimit. Te krishteret kane pershendetjet e tyre pak a shume te njejta ne te gjithe boten, muslimanet po ashtu, kjo si hyrje i ndihmon mjaft per te afruar apo distancuar dike. E them kete sepse kemi te bejme me menyra te larmishme te komunikimit, kjo si baze gjuhesore dhe traditore. Kemi dhe nje fenomen tjeter qe eshte hapi i dyte qe tregon kete aftesi, kjo eshte aftesia komunikuese e c'do njeriu. Njerezit jane te ndryshem per shume gjera, e ndryshimet me te medha i kane ne komunikim, sepse kjo i konfirmon ata per aftesite e tyre shoqerore dhe kulturore. Aftesi te tilla jo vetem qe mesohen por, lindin, lindin bashke me fenomenin njeri dhe zhvillohen ne baze te aftesive dhe angazhimeve te c'do personi ne kete lemi. Por kemi dhe komunikimet prefesionale. Ketu mund te bejne pjese mesuesit apo oratoret e ndryshem. Komunikimi modern ka njohur nje zhvillim te vrullshem dhe shume vulgar. Bota virutale dhe ajo reale po e ndajne boten ne dy pjese, ku fundi i seciles nuk do kuptohet kurre. ....

Last edited by Tizziano; 02-09-08 at 13:36.
Tizziano Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 14:01   #24
Alkimisti_ch
 
Alkimisti_ch's Avatar
 
Join Date: 07-06-08
Location: Univers
Posts: 1,457
Alkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashur
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Une po knaqem tu lexu komentet e juaja lidhur me kete teme dhe sikur po bashkekomunikoj edhe pse nuk po ju shoh e nuk po ju takoj. Nje gje eshte e qarte, emeruesi i perbashket i ktyre postimeve te deritanishme eshte se komunikimi perben bazen themelore te asaj qe neve perfaqesojme si individ, apo te asaj qe neve ngerthejme brenda karakterit tone, eshte leternjoftimi me real mbi identitetin ton pesonal te krijuar, mbi ate se si jemi e kush jemi ne, si sillemi ne nė raport me rrethin dhe me natyren prandaj ketu do te kthehesha tek fjalte e urta popullore qe shume mire e vertetojne kete qe e thash me larte: "Tri her mendo e nje her fol". Andaj kujdes se si flisni e si e perdorni gjuhen e komunikimit, si i zgjedhni fjalet e duhura ne momentin e duhur, sepse shesh pa dashje ndodhe qe te lendojme dike. Gjithsesi nese vjen deri te ndonje keqkuptim apo keqintepretim ateher mos heshtni per te ja len kete kohes qe ti zgjedh ato mospajtime por flisni per kete mbi bazen e argumenteve dhe ne menyr sa me te hapur sepse keshtu ndihmoni qe te zhduken paragjykimet. Mė pas, kur paragjykimet egzistojne apo vine ne shprehje ne mase te madhe ateher nuk munde te flasim per nje komunikim te mirfillte.
E pastja kur komunikimi i mirfillte humbet kuptimin, krijohet hapsire per genjeshtra, maskime, trillime, shantazhime e te cilat pastaj shume lehte shpien ne kriza, probleme e deri ne konflikte.
Per fund nese nisemi sipas teorise se - per ēdo problem paskesh nje zgjidhje, ateher ketyre zgjidhjeve gjithsesi duhet te ju prije komunikimi dhe vetem komunikimi, keshtu do te ndjeheni me njerzor.
__________________
Qeveritaret jane valet, populli eshte era, shteti eshte anija, dhe koha eshte deti.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Alkimisti_ch Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 14:19   #25
ShEjToNkA
______________
 
ShEjToNkA's Avatar
 
Join Date: 11-07-04
Location: Nė Zemėr tė...??!!!
Posts: 20,127
ShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Quote:
Originally Posted by lyra2
..hahhahaahhaha s'di bre Jadore,mvaret nga momenti,ndodh qe per here te pare e takoj,ndi afersi(ndodh edhe gaboj) dhe anasjelltas.Pra kurr nuk kam kriju rregulla te sillem me "protokol".Me paramendim nuk e mbivlersoj vhten para askuj,Mund te ndodhe qe nga pershtypja e pare, vazhdon apo nuk vazhdon shoqeri ....
E citova ketė shkrim ngase pak a shume e gjeta vehtėn kėtu.
Njė gjė e kam se nė qoft se pėr herėn e parė s'mė shko biseda mė dikend, nuk do mė shkoj kurrė. Por ka raste edhe atėherė, sic paska thėnė Lyra, qė pėr herė tė parė takoj dike, ndjej afėrsi, lirshmeri komunimi dhe tė gaboj, por kjo mė ndodh shumė, shumė rallė, ngase ajo nė fillim qė thash mė ndodhė shumicen absolute tė rasteve.
Pėrndryshe, tek unė s'ka as protokoll e as kusht, nuk e shiqoj njerin si duket por e shiqoj (ndėgjoj) si shprehet.
__________________
Korrektėsia ėshtė gjėja mė hyjnore nė shpirtin e njeriut!
ShEjToNkA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 14:59   #26
Adrenalina
Natyrale
 
Adrenalina's Avatar
 
Join Date: 28-06-07
Location: Ne tok te zotit.
Posts: 1,671
Adrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Me kujdes derisa te njoh kam deshir te rrespektoj mendimet e njerzve....po nuk me pengon fort jam shume e lire shprehem shume mik pritse!
__________________
Qdo premtim nga kurreshtaret sado solemn qe te jet, eshte fjal ere japet vetem per ta kaluar kohen!
Adrenalina Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 15:31   #27
jadore
 
jadore's Avatar
 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,225
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Quote:
Originally Posted by ShEjToNkA
E citova ketė shkrim ngase pak a shume e gjeta vehtėn kėtu.
Njė gjė e kam se nė qoft se pėr herėn e parė s'mė shko biseda mė dikend, nuk do mė shkoj kurrė. Por ka raste edhe atėherė, sic paska thėnė Lyra, qė pėr herė tė parė takoj dike, ndjej afėrsi, lirshmeri komunimi dhe tė gaboj, por kjo mė ndodh shumė, shumė rallė, ngase ajo nė fillim qė thash mė ndodhė shumicen absolute tė rasteve.
Pėrndryshe, tek unė s'ka as protokoll e as kusht, nuk e shiqoj njerin si duket por e shiqoj (ndėgjoj) si shprehet.
a nal tash shejtonke , se ketu te prita ..
nuk e shiqoj njeriun si duket por e shiqoj si shprehet ..!!

po e analizoj kete shembullin tend , une te them ne takimin e pare .. isha miss word ne 2004 - do te me ushqeje biseden kur pasmja tregon qe as per konkurente mehalle nuk do te isha ..!!
ta zeme komshiut tim te pare te lodhure nga skamja kur i takoj , a me duhet ti flas per shopingun e fundit qe bera , apo per menyne e re te x restorantit dhe shijen qe kishte ajo ..edhe kur ai me thote dola ne pazar sot e kur u ktheva drekova ..
apo qe me ka ndodhur te takoj dhe femiun 6 vjeqare me kancer ne tru , me duhet ati ti tregoj qe kur kam qene ne moshe te tij une vrapoja e luaja deri ne kohen e mbremjes , e pastaj duke u rrite beja kete e kete e tash do e bej ate e ate sepse e kam ne plan per te ardhmen ... kur ai me thote jam i smuar por mundohem ta largoj nga mendimi im kete apo ti them sa keq vdekjen e paske te pashmangur , kur veq e shof nje hije gjalle ne kemb..!!!
keshtu eshte dhe me interkomunikimin me njerzite e tjere kur deshiron te hulumtosh cilat interesa te lidhin per nje bisede , kur shiqimi i percon te dhena trurit , eshte shija qe e reprezenatojne veteveten te tjeret se cfare preformanca apo zgjidhje kane ne jete ,flet ajo qe quhet pastaj gjuha e trupit , gjuha e mendjes telepatike , qe te dergone sinjale , me kete duhet te flasesh thelle ... , me kete mos i fol per rmb por per filma indian apo muzik turke apo ur degjon se sa me pasion flet per tallava sa do te me kuptonte po ti flisja pse arjet e muzikes klasike te ngjalline iluzionin per jete ,une jo nuk e do e paktikoja sepse pastaj e dij qe do vinin minutat e tmerrshem te heshtjes kur truri nuk te punon me se cilen teme ta kapesh per interes te perbashket , prandaj e them qe praktikoj qe vete imigji i krijuar i komunikueit tim per here te pare , me eshte rrefyes se sa do te ishte e kenaqshme biseda jone , qe me ndodh te befasohem , eshte e mireseardhur kjo kthes , dhe atehere dy pike per nje here vlersohet bashkbiseduesi im tek une .

Last edited by jadore; 02-09-08 at 15:33.
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 21:23   #28
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Varet nga rrethi ,roli ,ēėllimi i komunikimit,por sidoqoftė mundohem tė jemė i hapur,i thjeshtė,tė krijoj njė atmosferė normale tė bisedimit,ti japė bashkėbiseduesit mundėsin dhe kohen tė flasė,tė ndėgjojė me vemendje dhe tė kemė njė komunikim interaktivė.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 22:58   #29
prishtinasi
 
prishtinasi's Avatar
 
Join Date: 09-03-06
Location: Tokyo
Posts: 3,096
prishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

hmm...si me ata qe i njoh, pa aktru fare!
be yourself, no matter what they say...
prishtinasi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-09-08, 23:57   #30
ShEjToNkA
______________
 
ShEjToNkA's Avatar
 
Join Date: 11-07-04
Location: Nė Zemėr tė...??!!!
Posts: 20,127
ShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si komunikoni per her te pare me njerzit qe nuk i njihni?

Quote:
Originally Posted by jadore
a nal tash shejtonke , se ketu te prita ..
nuk e shiqoj njeriun si duket por e shiqoj si shprehet ..!!

po e analizoj kete shembullin tend , une te them ne takimin e pare .. isha miss word ne 2004 - do te me ushqeje biseden kur pasmja tregon qe as per konkurente mehalle nuk do te isha ..!!
ta zeme komshiut tim te pare te lodhure nga skamja kur i takoj , a me duhet ti flas per shopingun e fundit qe bera , apo per menyne e re te x restorantit dhe shijen qe kishte ajo ..edhe kur ai me thote dola ne pazar sot e kur u ktheva drekova ..
apo qe me ka ndodhur te takoj dhe femiun 6 vjeqare me kancer ne tru , me duhet ati ti tregoj qe kur kam qene ne moshe te tij une vrapoja e luaja deri ne kohen e mbremjes , e pastaj duke u rrite beja kete e kete e tash do e bej ate e ate sepse e kam ne plan per te ardhmen ... kur ai me thote jam i smuar por mundohem ta largoj nga mendimi im kete apo ti them sa keq vdekjen e paske te pashmangur , kur veq e shof nje hije gjalle ne kemb..!!!
keshtu eshte dhe me interkomunikimin me njerzite e tjere kur deshiron te hulumtosh cilat interesa te lidhin per nje bisede , kur shiqimi i percon te dhena trurit , eshte shija qe e reprezenatojne veteveten te tjeret se cfare preformanca apo zgjidhje kane ne jete ,flet ajo qe quhet pastaj gjuha e trupit , gjuha e mendjes telepatike , qe te dergone sinjale , me kete duhet te flasesh thelle ... , me kete mos i fol per rmb por per filma indian apo muzik turke apo ur degjon se sa me pasion flet per tallava sa do te me kuptonte po ti flisja pse arjet e muzikes klasike te ngjalline iluzionin per jete ,une jo nuk e do e paktikoja sepse pastaj e dij qe do vinin minutat e tmerrshem te heshtjes kur truri nuk te punon me se cilen teme ta kapesh per interes te perbashket , prandaj e them qe praktikoj qe vete imigji i krijuar i komunikueit tim per here te pare , me eshte rrefyes se sa do te ishte e kenaqshme biseda jone , qe me ndodh te befasohem , eshte e mireseardhur kjo kthes , dhe atehere dy pike per nje here vlersohet bashkbiseduesi im tek une .

Pse bre Jador, hiqshe kaq zahmet e me pritsheeeee ???:D

Po,mooooooj, ate shembullin e pare qė ke marrė, natyrisht se do ta ushqeja bisedėn tėnde dhe pyetje ime e pare kishte me qenė: a te zgjedhėn virtualisht miss apo ku i patėn sytė juria??? Ndėrsa atij fcijut tėnd, nuk do kisha pas nevoj t'i rrėfehesha pėr blerejn time te fundit pėrderisa do mundja tė zhvilloja ndonje bisedė tjetėr me tė.
Por pa u marr detajisht me gjithesecilin shembull nė fjalė, shkrimin tim do e pėrfundoj duke tė thėnė se unė kam principet e mia, ti ke tė tuajat, ai tjeteri tė vetat.. e kėshtu me radh.
Unė edhe nėse nuk pajtohem me mendimin tėnd gjisesi respektoj, ashtu sic qėndroj prapa principeve te mija tė cilat i praktikoj.
Sėrish po e them se jam e dhanur shumė pas tė shprehurit, dhe besom harroj te shof njerin si duket ( e aq mė pak se cfare firme mbante ne rrobat e tij ) duke e ndegjuar!
Dhe shkrimi im mė lartė ka pėrfaqėsuar vetėm opininon tim pa u drejtuar askujt dhe s'ka pas tė bėj me asgjė, mė shumė se me vet mua!


__________________
Korrektėsia ėshtė gjėja mė hyjnore nė shpirtin e njeriut!
ShEjToNkA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 06:46.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.