Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-11-08, 13:52   #1
ideologu
Banned
 
Join Date: 24-03-08
Posts: 84
ideologu
Default Vdekja!

Fenomeni Vdekja!

A ėshtė Vdekja njė dukuri krejtėsisht e natyrshme e cila nė praktikėn e saj integrale, ndodhet nė raporte konsoliduese e tė mirėekulibruara me fenomenėt tjerė themelorė tė Gjithėsisė?! Posedon njė vlerė tė njėjtė a homogjene sa i pėrket rėndėsisė primordiale tė pėrcaktimit tė pėrgjithėshėm tė rolit tė saj nė jetėn e pėrditėshme tė Njerėzimit!
A pėrbėn ndoshta ajo nė vete njė element tė artikulluar tė kaotizmit makabresk e cila me efektin e saj riguroz e definitiv, vė ne crregullim tė plotė tė tėrė harmoninė e organizuar tė jetės sė Njeriut mbi tokė?!
A ėshtė ajo njė dukuri frikėnxitėse! Tronditėse, tmerruese, e fatale! Dhe rrjedhimisht ne duhet tė bėjmė gjithėcka qė kemi nė dispozicion tė mundėsive tona reale, pėr tė bėrė evitimin e pakushtėsishėm e ultimativ tė saj nė cdo instancė potenciale tė procesit natyror tė quajtur Jetė!
Apo ajo me tiparet e saja autentike alternativisht nė tė vėrtetė, ėshtė thjeshtė princip tejėsisht transhendent i njė realiteti irrealistik tė krijuar nga paragjykimet e ndryshme subjektive, qė pėr qėllim tė vetėm aprior kanė nėnshtrimin e plotėsishėm tė faktorit Njeri, aspiratave universale tė tjetėrsimit e tė robėrimit tė automatizuar tė tij, nė kuadėr tė luftės sė perjetėshme e tė papushuar tė klasave!
Tė gjithė e dimė mirė se Vdekja ėshtė njė dukuri e Natyrės e cila ėshtė e pashmangėshme pėr tė gjithė. Me padiskutim! Nė jetėn e Njeriut tė kėsaj Bote si faktorė principalė tė trajtimit, tė Lindurit, Jeta, dhe Vdekja, konsiderohen tė jenė dukuritė mė eminentė tė pėrvojės sė tij globale! Dy fenomenėt e parė qartė nga cdokush nga ne pėrjetohen si nocione relativisht pozitivė, dhe pėrgjithėsisht tė akceptueshėm! Ndėrkaq Vdekja nė anėn tjetėr, ėshtė definicion krejtėsisht i urryer, qė shumicėn e Njerėzimit e tmerron paskajshmėrisht, e me pamasė! Nuk do mendė se njė konceptim i tillė pėr dukurinė e Vdekjes ėshtė paramenduar qė nė fillim, nga vet Krijuesi. Ergo, para edhe vet krijimit tonė si krijesa tė gjalla, tė planetit Tokė. Nuk ka dyshim! Mirėpo truri (funksional) njerėzor si produkt fenomenal i dhuruar nga Qielli i cili pėrndryshe akoma nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė i ekzaminuar nė tėrėsinė e tij komplete e deri nė fund megjithate, gjithėmonė e pandėrprerė vetes i pėrgaditė sfida e objektive tė reja tė hulumtimit nė sferėn e studjimit tė plotėsishėm e radikal tė kėsaj qė ne e perceptojmė si Jetė. Pėr tė qenė sa mė pragmatik e sa mė i suksesshėm nė atė ndėrmarrje pėrpos tjerash, edhe aspektet e fenomenit Vdekje, duhet natyrisht analizuar nė mėnyrė tejet tė pėrafėrt, e deri nė imtėsi tė detajuar!
Punė kjo mjaft e ndėrlikuar faktikisht, mirėpo me arritjen e rezultateve tė shpresuara nė domen, shumė paqartėsi pėrfundimisht do tė shihnin dritėn e tyre nė jetė, dhe asisoji botėkuptimet tanimė tė ndėrtuara tė Njeriut si faktor relevant i Dimensionit Tonė, do tė fitonin njė kahje tėrėsisht tjetėr! Njė kahje diametrisht tė kundėrt nga kjo tė cilėn e posedojnė aktualisht!
Pėr tė bėrė njė nismė tė mirėfilltė nė kėtė projekt tė madh, inicialisht Realiteti nė tė cilin po jetojmė sot, duhet medoemos vėrė nėn prizmėn e ekzaminimit tė thellėsishėm, e pragmatik!
Nė atė drejtim nėnpyetjet kryesore mbi ate se cka ėshtė nė tė vėrtetė Realiteti?!, a ėshtė ai nė esencė mjaftėsisht i akomoduar me pėrshpresimet e tona tė sajuara pėr jetėn qė nga stadiumi i fėmijėrisė?!, e a ia vlen qė pėr hirė tė mosperturbimit tė rendit ekzistues e funksionues tė etabluar nė atė Realitet pėrgjat tėrė kėtij cikli tė Jetės tė bėhemi robėr tė pashpresė tė perpetuitetit tė tij kohor?!, kuptohet, vetėm cka e zėvendėsojnė njėra tjetrėn me papushim. Dhe zgjidhja e tyre imediate, metodike, e erudite nė ndėrkohė, nė cdo aspekt tė mundshėm tė imagjinuar, na e lehtėson dukshėm rrugėn e mėtutjeshme tė arritjes deri nė nė fazėn finale tė atij projekti!
Pra cka ėshtė Realiteti?!
A ėshtė ai dukuri qė nė bazė korrespondon me tė vėrtetėn (realen) e kompaktėsisė sė gjėrė tė Universit, apo ai ėshtė vetėm prodhim i fabrikuar e fiktiv i Njeriut vet, me objektiv unik e tė vetėm nė pronėsi: manipulimin e abuzimin e si tė njeriut ashtu edhe tė ambientit pėrreth, me gjithėcka tjetėr qė ndodhet nė te!
Kur kjo cėshtje njėherė tė elaborohet me mbarėsi e si duhet, dhe kur mė pastaj nga ai proces pėrfundimisht tė pėrfitohen njohuritė e perceptimet satisfaktore tė projektuara, prej konceptit tė Realitetit zhvendosemi menjėherė nė ate tė Jetės. Edhe aty krejt kuptueshėm nė pėrdorim i fusim pėrafėrsisht tė njėjtėt kriterė tė evaluimit mendor njerėzor. Dhe mė nė fund tė gjitha ato tė arritura sistematike nė mėnyrė tė kategorizuar, i orientojmė drejt analizimit tė rrėnjėsishėm tė dukurisė vijuese qė mbetet: konceptit tė fenomenit Vdekje!
Kėtu sidoqoftė duhet nė thelb nėnvizuar se nė kėtė segment ndėrlidhės ndėrkohėsisht, sqarimi filozofik i njėrės dukuri nė tė madhe mundėson edhe definimin e sė tjetrės mė vonė. Ekstrakcionet e bėra nga e vėrteta e pastėrt apo e mundėshmja konkrete (probabiliteti) nė tė parėn, efektivisht na shėrbejnė konvenueshėm nė eksperimentimet e rradhės nė tė dytėn!
Edhe kėtu pra disa lloje tė nėnpyetjeve si mė parė: a ėshtė Jeta ajo qė ne jemi tė instruktuar tė e pėrjetojmė?!; A ėshtė ajo e mjaftėsishme pėr nivelin tonė tė llojit tė krijesės qė kemi tė imponuar si rol nė jetė?!; Dhe a duhet tash ne vetėm sa pėr tė ruajtur njė tė ashtuquajtur balanc tė sendėrtuar nė tė, me qėndrimet e tona tė pėrzgjedhura indiferente dhe me mosangazhimin e duhur nė saje tė meremetimit tė ideologjisė sė vobekėt prezente tė Njeriut tė Rėndomtė, tė sakrifikojmė tė tėrė ardhmėrinė idealiste tė Njerėzimit nė Planet?!
Pyetjet e sė njėrės rrjedhimisht nga vetvetiu bėhen nė njė aspekt edhe pėrgjigjet e sė dytės! Ndonėse ashtu esencialisht vetėm kur nė pah kemi cėshtjen e Vdekjes si ndodhi terrorizuese pėr Njeriun. Mosrrespektimi a mosidolatrimi i nocionit Jetė, kushtėzon konsekutivisht edhe mospėrfilljen a indiferencėn kundrejt nocionit Vdekje!
Sidoqė tė jetė kėtu nė rradhė tė parė hulumtohet vlera e vėrtetė filozofike e dukurisė sė fundit, e jo vetėm njė e tillė e natyrės psikologjike tė saj!
A ėshtė Vdekja me tė vėrtetė ashtu si qė ne e njohim ate tė jetė?! Etapė e fundit e Jetės! Eksperiencė e dhembėshme, dhe e vėshtirė! Me ogure ekstremisht tmerrėnxitėse e tejet tė kobėshme! Pozitė krejtėsisht e parrugėdalje dhe pėr fatin tonė pėrfundimtare! Me pa asnjė gjasė shprese tė shpėtimit nga ajo!
Shumica nga ne nė jetė, gjithėkush kemi patur rastin tė ndodhemi ndonjėherė afėr Vdekjes kuptohet. Ka tė tillė qė me gjasi pėrgjat aktit tė Vdekjes kanė qenė prezentė edhe personalisht. Vdekje tė natyrshme apo vrasje makabre nė periudha tė ndryshme tė luftės! Deri mė tash cdosecili nga ne kemi dėgjuar versione tė panumėrta mbi definicionin e Vdekjes! Tė arėsimuarit intelektualė nė anėn tjetėr pėrmes literaturės sė shumtė tė lėmisė sė filozofisė me cdo siguri nė kontekst kanė pėrfituar dituri rudimentare, kompetente, e didaktike, mbi karakterin dominues tė dukurisė! Supozime e hipoteza tė llojllojshme tė natyrės parimore tė kėtij fenomeni nė botėn akademike me rregullėsi, janė bėrė dhe bėhen edhe sot gjithėkah nė Botė. Mirėpo me sa ėshtė e njohur oficialisht, akoma ndonjė definicion ekzakt e institucional mbi vėrtetėsinė e tij koherente, nuk ėshtė arritur nė asnjė aspekt relevant. Droja kėtu ndėrkaq ėshtė, qė as nė tė Ardhmen nuk do tė introduktohet ndonjė progresim i mirėfilltė, nė kėtė drejtim tė selekcionuar!
Deri mė sot pra si qė shihet, shumėcka enigmatike nė atė kėrkim!
Predominante nė fund gjithėsesi do jetė cėshtja, se a do tė vazhdojmė edhe mė tutje me tė njėjtin vendėnumėrim?! Me tė pėrherėshmen ngecje nė iluminim! Me pa asnjė hap tė suksesshėm nė horizont! Dhe pėr jetė e monė, tė ngulfatur nė injorancė! E tė mbetur deri nė vdekje, tė katandisur nė stagnim!
Ku tė dihet!

nderime!


ideologu Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 12-11-08, 14:57   #2
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vdekja!

Shum gjėra i thua vet
nuk besoj se mund ti shmanget kush kti fenomeni
nji far domosdoshmėrie paraqitet nė kėt sekret
te natyres
vdekja i ngjanė nji sekreti natyrorė

por edhe tė natyrshmes

jeta tejet e gjatė mbushė gjithqka tė pėrjetimit tonė dhe bėhet

bajat monotone neper shekuj

secila vazhdimisi e matutjeshme

rutinore fillon e vyshket dhe kalon ne vuajtje
per kto kushtzime nuk jemi ne fajtorė jemi krijesa te kushtzuara

paramendojeni sikur t e jetonim njimij vjet

gjithmonė me te njejten rutinė


ha pi fol ec kryej detyra perditshmėri

dhe kur mbushet gjithqka qė ėsht njohur dhe ėsht shijuar


ather spontanisht ne nji far mentaliteti njezorė kerkohet diqka tjeter

kerkohet

ndrrimi por zgjedhja per ket nuk gjendet


imponohet nji ndjenjė monotone

dhe nevoja per ndrrime rrnjesore

te behemi perseri te ri nuk eksiston mundsia


si zgjidhje perendija e ka zgjedh vdekjen si fikje e te gjitha
kujtesave

dhe te qenshmes

dhe perjetimeve gjat jetes


vdekja esht shlyerje dhe errsirė tjetersim

fund i emocionit dhe perjetimeve

natyra me ligjet e saj krijoj tejtersim te pamshirshem ndaj njeriutproces jo vetem per njeriun por per te gjitha qenjet dhe botaniken


edhe gjethet ndrrohen proces i pa shmangshėmsecili nga ne nuk do te kishte deshir t e jetoj njimi vjetsepse do te mallengjehehsin per brezat e moshes dhe brezit tonė do te vuanim ma teper se do te knaqeshim
se vet pėr gjithqka qka i takonte brezit do te qujhej mallengjim
dhe vet njeriu do te

kerkonte te jet me brezin
te shkoj me brezin ku do

paramendoje pas njimij vjete nji jet tjeter me at qfar emban ne mend
nese ne do te jetonim njimij vjet do te mbanim ne mend bizantin

dhe nga ndryshimi i madh nuk e di se si do te ndjeheshim

jeta perbehet prej emocioneve dhe perjetimeve ka kushte te veshtirra kushtzohet
dhe ndrron neper afate kohore
nuk e ebesoj se do te ishte shum e mebel me ket struktur perberje qe e ekemi si qenje qe
mbushemi dhe hargjohemi


vdekja mund te quhet katandisje tragjike

si e veshtir per tu perjetuar

por si ndrrim

raduikal nga nji diqka ne diqka tjeter


ajo shuan emocionet dhe kujtesat e ksaj jete

shlyen gjtihqka dhe humben te gjitha lidhjet


me ket botė rutiinore te perditshme


dhe dikur mbushen te gjitha emocionet dhe
vetvetiu organizmi njerzor psiqika dhe shpirti kerkon ndrrime

ne e vrejm se dikur bėhet bajat edhe futbolli edhe muzika edhe ahengulodhemi prej pleqerie
prej mbushjeve rutinore

dhe vetem hovi rinorė na i mban ė knaqsitė e freskta


duke qen se vazhdimisht shpalosemi


si idealist

si e sheh ti kendveshtrimin jetsorė ne ardhmeri

per gjėra madhore pajtohem me ty


por ato ma teper ne kto kushte siq esht krijuar konstrukti njerzorė

ato mbeten ma teper subjekt imagjinata te idealeve

se sa realitet i nji praktike tė mundshme

----------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-08, 15:06   #3
Obama
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Vdekja!

Jemi lindur per mos vdekur.

Nė fakt, secili prej nesh ndėrron Jetė.

Kalojm prej nje faze nė njė tjeter. (jo me reinkarcione si budistėt, por ne jet reale)

Duke mos e prishur rendin e temės, kisha dashur te dij nese shkenca ka nje pozicion rreth perceptimit te vdekjes ?

Me respekt, dhe mir u takofshim atje.
  Reply With Quote
Old 12-11-08, 19:38   #4
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vdekja!

Quote:
Originally Posted by Obama
Duke mos e prishur rendin e temės, kisha dashur te dij nese shkenca ka nje pozicion rreth perceptimit te vdekjes ?

Me respekt, dhe mir u takofshim atje.
shpeshhere kjo ndjenje me pushton dhe me ben pesimiste, e di qe eshte nje gje qe do ndodhi dhe shyqyr eshte per te gjithe te pakten, por prape ndonjehere nuk gjej ngushellim...nejse,po i kthehem pyetjes pak me shkenctarisht...

Koha i gelltit gjithmone bijet e vet-thoshin greket e lashte.Njeriu njehere pat tentuar ta sfidoje kete fakt dhe deshtoi madje duke humbur eshte qetesin dhe lumturin e jetes.
Qe nga atehere vetem tani vone zhvillimi i papare i shkencave bioteknologjike ka marr guxim te shtroje pyetjen fillestare te njeriut mbi mundesin e "vdekjes se vdekjes".
Qytetrimet dhe njerzit gjithemon jan perpjekur te kuptojne vdekjen,semantiken e saj,dikush e ka pare ne te te keqen absolute e dikush te miren absolute.
Njeriu eshte qenje per te vdekur....


vdekja eshte prova me e forte qe na ben te ndjehemi te gjalle....
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-08, 19:55   #5
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vdekja!

[quote=~AnnA~]


vdekja eshte prova me e forte qe na ben te ndjehemi te gjalle....[/quote]

.........atje nga kemi ardhun,ndoshta egziston njesoj administrata e cila kujdeset per shenimet e tona,parapergatitjen para se te vijme ne kete bote,i rregullon shenimet,sa do te jetojme ( ),i percakton karakteristka tjera dhe te pergjithshmet,nese gabon- ne kete bote ne jesim te pasun ja anasjelltas.....pergatitet gjthqka per udhetimin tone ne te panjofshem dhe me ne fund - LINDIM,pa ide se ku jemi,ne nje bote komplet te panjohur...e jetojme..........dhe me ne fund duhet te kthehemi atje dikund,ndoshta ne shtepi te perhershme dhe kjo naj kjarteson se :

te gjithe jemi te vdekur,vetem gjindemi perkosisht ne pushim vjetor.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-08, 19:59   #6
kroni i etheve
 
Join Date: 24-07-08
Posts: 39
kroni i etheve i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Vdekja!

un mendoj se eshte nje tem shum e qelluar dhe me ndjnja te pa pershkruara dhe kjo esht nje dukuri natyrore une kam lexuar pak per persona te cilet kan qen gjysem te vdekur te nje reviste e cila u quajt "Jeta pas Vdekjes" dhe aty ka qen nje person icili ka qen i vdekur dhe ju ka kthy shpirti prap me anen e mjkve ndersa aj tregon se si i ka pa te afermit e tij ne boten tjeter pas nje kohe aj ka ber vetvrasje se gjoja ne boten tjeter qenkq shum ma mise ketu.te nderur bashkbisedues nuk e di a esht e vertet por kshtu ka shkruar ne ket revist ndoshta ka edhe raste te tjera.
__________________
Rri vlla nkatun me kerr e me kali
kroni i etheve Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-08, 20:25   #7
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vdekja!

Njeriu nuk e ka te lehte qe njehere te notoj neper keto vale (shkrime) ne kete teme qe eshte si Oqean!
Per nga natyra une deshiroj te jem i thjeshte dhe edhe ketu temes po i qasem nga nje kand i veqant popullor!
Njani don me i ba bisht VDEKJES dhe thot do i mshifem Xhebrailit te mos me gjeje ku jam!
Mendoj e mendoj dhe u fut ne oxhak me mendimin se ketu eshte i sigurt!?
Erdhi VDEKJA dhe e gjet e po i tregon arsyen e vizites dhe po i thot dil ketu se i kam nja dy fjale!
Allahile a edhe ktu me gjete a?
Po more nga une nuk mund te mshifet askush .
Une mendova se ketu nuk me gjen ??
Jo more qysh jo po taksirati i yt koka me deke dhe ate ME FAQE TE ZEZE ( se erifi ishte ba fute ) nga oxhaku e me me pas prite si burrat bile te kisha marre me FAQE TE BARDHE!!
Per boten ,cfare ne e njohim, Lindja dhe Vdekja jan kufinjet ne mes te cilve neve levizim si qenje te gjalla dhe si "Vetedije"kete rruge e bejme ne forma te mundeshme dhe te ndryshme!
Edhe e para e edhe e dyta ,per neve jan ENIGME e keshtu edhe do te mbesin .Kjo nuk don te thote qe neve nuk duhet te ballafaqohemi edhe me Enigmen por NJEREZORE do te ishte qe me shum te kujdeseshim per Realen kurse keto dy pika te skajshme ne mes te ciave sillet bota ti marrim si nje detyrim qe nuk mund t'i iket .Bota ,te cilen neve e njohim,fillon me lindjen dhe mbaron me vdekjen dhe e tera qe shtrihet jasht ketyre dy pikave eshte e larget -e pa arriteshme per rezonimin ton qe jo njehere ,gjate jetes, bindet se NUK DIN!!
Populli thot;
Cka nuk ki qare,nuk eshte zor!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Last edited by GURI SYLAJ; 12-11-08 at 20:29.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-08, 22:58   #8
ideologu
Banned
 
Join Date: 24-03-08
Posts: 84
ideologu
Default Titulli: Vdekja!


Allahile a un e pasna postu qat shkrim a?!
Fijjuuu po larg paskna shku brej (hahaha!)!
Zoti e di se shka kam nis me than aty. Po pėrmbajtje tė koklavitun tek paska!

Cka dėshiroj tė them me kėte se unė personalisht nė kėtė moshė qė kam sot (mbi 40 e uhuu) kam arritur tė thyej shumė barriera e komplekse tė tė ashtuquajturit kod tė sjelljes (e tė mendimit edhe) tė ngritura nga kush tjetėr jo pos njeriut vetė! Qysh prej fėmijėrisė sė herėshme e pata vėrejtur se hesapet me kėtė botė nuk janė ashtu si duhet tė jenė. Ciltėria e drejtėsia nė tė nuk zėnė gjithėmonė vendin e tyre tė merituar. Kurrėsesi! Pėr ate edhe gadi se gjithėherė pėr arėsye tė natyrės sė qėndrimeve tė mia revoltuese me kontinuitet isha aktor i situatave mjaft konfliktuoze nė shoqėri. Tė lėshuar pe kurrė nuk kam ditur. I tillė jam edhe sot kuptohet! Por sot nė dallim prej tė sė kaluarės nė tė gjitha kėto aspekte shikoj me paragjykime disi pak mė tė moderuara. Kam lexuar si shumica mjaft literaturė. Tė shkrimtarėve tė ndryshėm. Dhe si resultat i atij mundi kam ardhur nė pėrfundim se dallimi prej njė njeriu nė tjetėr, nuk ėshtė aq sa kujtohet. Nė esencė njeriu ėshtė egoist e egocentrik, dhe akoma nuk kam hasur nė vetėm edhe njė pėr farė qė ėshtė objektiv e modest! Modestia ėshtė njė ndėr cilėsitė mė bujare tė njeriut si krijesė. Sikur ajo tė ekzistonte kund kuptohet. Pėr ate edhe qysh moti kam pėrfunduar tėrėsisht me favorizimin apo idolatrimin e ndonjė personaliteti tė shquar e tė lartė. Qoftė ai i letėrsisė, qoftė i shkencės, historisė, apo i politikės. Predispozitat tona origjinale qė nga fillimi, tė tė gjithėve na janė pėrafėrsisht tė njėjta! Nuk besoj nė legjendat ky mė i menqur se ai, apo ai mė trim se tjetri! Cdo gjė nė jetė kushtėzohet e relatohet nga njė sėrė e faktorėve e tė marrėdhėnjėve paraprake vendimtare. E qė pjesa dėrrmuese e njerėzve ndodhen nė gjendje tė paarėsimuar mjaftėsisht, tė mos thuhet nė analfabetizėm, ajo sqarohet me anė tė segmentit qė bėra mbi pėrjetimin e Realitetit i cili na ėshtė servuar e imponuar jo ashtu si qė duhet tė jetė nė tėrėsi, por ashtu si qė dikush i hierarkisė mbretėruese ka dashur arbitrarisht tė e pėrjetojmė! Ai Realitet natyrisht pastaj ka kontribuuar nė keqėsimin e kushteve materiale e jetėsore tė pozitės sė ulėt tė Njeriut, dhe pėr ate edhe ndodhemi kėtu ku jemi edhe sot. Nė kaotizėm! Unė ti e ai i tjetri nuk jemi automatikisht mė tė menqur vetėm pėr faktin se kemi patur fatin tė arėsimohemi e tė kryejmė shkollime. Tė kishin qenė kushtet ndryshe edhe skena e tanishme do tė ishte ndryshe! Mirėpo tash ajo ėshtė ashtu si ėshtė. Dhe pėr moment, nuk mundemi tė efektuojmė modifikime tė shumta. Pėrndryshe nė kėtė botė qė nga fillimi i saj si njė e tillė e civilizuar gjithėmonė pėr njeriun e thjeshtė ka patur pengesa nė saje tė hapėsirės e mundėsisė sė iluminimit tė tij! Sa mė injorant tė jetė ai, aq mė i manipulueshėm do tė jetė! Nė anėn tjetėr disa koka tė vėrteta mendore pėr arėsye tė ruajtjes sė jetės sė tyre fizike, janė distancuar rregullisht nga cdo ideologji jokonvencionale. Qartė se aty kėtu ka patur edhe tė atillė qė pėr hirė tė ideve tė tyre tė pamposhtėshme nuk e kanė kursyer as jetėn. Por ata nė botė ishin tė pakėt! Tek ne konkretisht kemi disa intelektualė akademikė tė renomuar tė cilėt nė vend tė konfliktuozitetit e tė luftės kanė pėrzgjedhur heshtjen e qetėsinė apatike. Kur mendoj mė thellė, pikėrisht edhe ky aspekt mė ka shtytur tė e pėrpiloj shkrimin e temės! Ata me siguri asisoji veprojnė pėr shkak se e parapėlqejnė Jetėn para Vdekjes! Atėherė pra nėse ashtu, tė bėjmė njė hulumtim tė hollėsishėm nė atė cėshtje, dhe tė shohim se a janė ata nė tė drejtė kur bėjnė atė atė papėrgjegjėshmėri imorale. Frika e pafrenuar e Vdekjes a duhet tė ekzistoj tek njė njeri i pjekur, e tek njė intelektual i arrirė i domenit profesional?! Tė analizohen faktet e dėshmitė njė nga njė nė atė hulumtim nuk ėshtė punė e gabueshme! Nėse pas atij akti arrihet deri tek ndonjė argument qenėsor inovativ, mirė shumė. Nėse jo prap kthehemi nė baza tė mėparėshme, dhe si tė pandryshuar qė do tė jemi, do tė vazhdojmė me jetėn si edhe mė parė! Mirėpo me sa po vėrehet sot nė Botė askund nuk janė duke u ndėrmarrė iniciativa tė kėtilla pėrparimtare! E kjo me siguri qė dikujt ato iniciativa iu janė anteriorisht edhe kundėrshtare. Edhepse kėtu duhet tė potencohet se pėr tė mundur tė u kyqur integralisht nė kėtė cėshtje, njeriu me tė vėrtetė duhet tė ketė eksperiencuar shumė cka nė jetė. Qartė jo gjithėkush ėshtė i aftė tė i kanalizoj mendimet e trurit deri nė njė paskajshmėri absolute! Tė provohet tė kėrkohen edhe sekretet mė tė fshehura tė botės sė imagjinatės, nuk ėshtė edhe aq lehtė! Kohė tė gjatė kushtėzon ajo ndėrmarrje. Me padyshim!
Gjithėsesi rrugė tjetėr tė daljes nga kėto mure tė ngritura tė Realitetit zhgėnjyes, pėr Njerėzimin nuk ekziston! Ndėrkohėsisht qė pėr dikė si unė tė predikoj mbi mosfrikėn e Vdekjes, nuk paraqet vėshtirėsi. Pėr dikė qė nuk ka asgjė mė tė humbė e tė sakrifikoj! Por si ėshtė gjendja pėr ate qė i ngėrthyer deri nė fyt nė histerinė e shijimit tė dukurisė sė Jetės edhe nė ėndėrr tmerrohet nga Vdekja. Pėr dikė qė i stacionuar nė njė moshė tė re tė jetės kurrėsesi nuk mund tė paramendoj tė ndahet nga pėrditėshmėria e krijuar e tij. Tė lė prapa pasurinė! Familjen! Fėminė e bukur e simpatik! Vėshtirė shumė pėr njė njeri qė i takon dimensionit tė thjeshtė tė botės kėtu poshtė. Pėrkundrazi pėr ata qė janė zhvendosur nė dimensione tė tjera tė perceptimit tė Realitetit tė Pėrgjithėshėm tė Gjithėsisė, ai problem nuk paraqet ndonjė ndėrlikueshmėri tė veqantė! Pėr atė punė edhe, tė specializuar janė mendimtarėt. Nė ata dėshirojnė e kanė vullnet tė punojnė me kėso pyetje tė rėndėsishme ekzistencialiste e metafizke kuptohet!
ideologu Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-08, 22:59   #9
ideologu
Banned
 
Join Date: 24-03-08
Posts: 84
ideologu
Default Titulli: Vdekja!

Tė lindurit, Jeta dhe Vdekja!
Mjaft logjikshėm, nė tė parė!
Por trajtimi metodik, pak mė i komplikuar sidoqoftė!
Ne nuk ishim ata tė cilėt ndikuam nė shkaktimin e as njėrės, as tė dytės, e pėrfundimisht nuk mundemi tė ndikojmė as nė veprimin e sė tretės! Kėto dukuri janė krejtėsisht jasht mundėsive tona tė involvimit tė cfarėdokofshėm. Mirėpo mėnyra e konkludimit logjik rreth natyrės probabile tė dukurive tė cekura, ekziston qartėsisht e eksponuar nė horizont! E tėrė kjo mund tė sqarohet thjesht me prezencėn apo ekzistimin e Krijuesit!
Rrespektivisht me esencėn e natyrės dhe tė karakterit tė tij funksionues. Meqė tashmė Ai ekziston, a ėshtė Ai i drejtė nė raport me njerėzit apo ėshtė krejtėsisht tiran dhe i pamėshirė?! Cila tezė korrespondon kėtu?! Si ėshtė e krijuar Bota?! A pėr ndėshkim apo pėr jetesė?! Apo ndoshta pėr eksperimentim, a sprovė, e testim!
Pas shqyrtimit tė njėpasnjėshėm tė tė gjitha supozimeve e hipotezave nė atė lėmi, patjetėr ndonjėherė njeriu arrin deri tek pėrfundimi i dėshiruar! E ai sa mė pėrket mua, indikon se Vdekja nuk ka statut mė tė rėndėsishėm se dukuritė tjera nė fjalė, dhe se ajo nė asnjė mėnyrė nuk meriton aq shumė rrespekt tė panevojshėm sa ne i kushtojmė sot!
Jemi tė lindur, jetojmė, dhe vdesim, dhe asgjė ekstraordinare me atė rend tė imponuar e tė vazhdimshėm! Edhe pas Vdekjes pėr kėndė ėshtė paramenduar paraprakisht, do tė ketė jetė, pėr kėnd jo, nuk do tė ketė! Ne mbi ate me saktėsi e konkretizėm nuk mundemi tė dimė mjaftėsisht, mirėpo supozime tė kualifikuara mund me papengesė tė bėjmė. Sipas kėtyre tė fundit del qartė se ata tė cilėt nuk kanė bėrė padrejtėsi e shėmtime markante mbi tė pafajėshmit, duhet tė jenė titularė tė njė jete tjetėr, nė njė jetė tjetėr! Rrjedhimisht, ata tė cilėt kanė gabuar madhėrisht, do tė pėsojnė madhėrisht! Ndonėse prapseprap mbi kėto aspekte delikate, vetėm i plotfuqishmi Krijues ėshtė Ai i cili posedon tė dhėna tė plotėsishme e definitive. Kush tjetėr jo!
Sa pėr sqarim pak mė ilustrativ mund tė merret shembulli i vrasjes sė njė njeriu tė drejtė! Apo nė rast ekstrem edhe i njė foshnje tė njomė! Cka thot mendja nė ato momente?! Natyrisht se ne tė konstruktuar kėshtu si qė jemi, ato akte i pėrjetojmė si makabre e tragjike. Por a janė ato me tė vėrtetė tė tilla?! A ka nevojė Krijuesi tė dėrgojė kėtu poshtė njė monstrum pėr tė e masakruar fėminė e pafajshėm?! Kur masakrimi ndodhė, a ka mundėsi e aftėsi Krijuesi tė intervenoj?! Apo arma automatike e perpetruesit e thika e tij, qenkan mė tė fortė se edhe vet Projektuesi i kėsaj Gjithėsie?! Cila ėshtė?! Cka na rrefen logjika?! Sipas mendimit tim nė kėtė botė pa vullnetin e Krijuesit, nuk zė vėnd asgjė qė do tė interpretohej makabre e tragjike! Nuk ka fuqi nė kėtė Univers qė i ikė mbikqyrjes absolute tė tij! Gjithėcka nė botė ėshtė vetėm fiktive e prodhim i imagjinatės sonė tė thjeshtė! Dhe asnjė foshnjė nuk pėson dhembje trishtuese, ashtu siq ne e perjetojmė! Njė skenė ėshtė ajo tė cilėn ne e shohim me sy, dhe njė krejtėsisht tjetėr, qė me tė vėrtetė ngjanė prapa Realitetit tonė tė akceptuar si qenėsor e primar! Pra gjithėcka kėtu merr formė relative, dhe asgjė nuk i adaptohet pozicionit tonė tė mbetur inferior! Tė mos harrohet se ne Njerėzit, nė sipėrmasat e Gjithėsisė jemi krejtėsisht tė vegjėl e insinjifikantė! Krijuesi nuk ka nevojė tė paraqesė llogari pėr veprimet e tija nė asnjė pikėpamje! Ne jemi krijesa tė rėndomta tė tija, me pasnjė tė drejtė implikimi e vendimėmarrjeje! Cka na duhet ne nė ndėrkohė, ėshtė vetėm tė rirreshtohemi nė rrugė tė drejtė, dhe tė provojmė tė mbledhim sa mė tepėr plusa pėr njė mėshirėsi eventuale tė tij nė perspektivė. Asgjė tjetėr! Se kush, ku, e si vdes nuk ėshtė punė e jona ajo! Nė aeroplan, i masakruar nė pėrleshje, a nė gjumė, ato janė kompetenca superiore tė domenit tė tė madhėrishmit Krijues! Vėni re se kjo nuk do tė thotė nė asnjė mėnyrė qė ne tash duhet krejtėsisht tė bėhemi pre e fatit tonė tė instaluar mbi ne, dhe tė mos tentojmė tė bėjmė asnjė tentim nė drejtim tė preventimit tė fatkeqėsive kėrcėnuese e potenciale. Jo pėrkundrazi! Ne jemi tė krijuar me qėllim tė demonstrimit tė zotėsisė sė vlerėshme poseduese, dhe vetėm asisoji mund tė pėrfitojmė favorizimin e tė madhit Krijues! Tė kėqiat duhet dėbuar! Luftėrat parandaluar! Armikun luftuar! Nė tė kundėrtėn do tė konsiderohemi si qenje tė padobishme, dhe si tė tillė nuk do tė kemi gjasa tė njė pėrjetėsie tė projektuar!
Cdogjė ka qėllimin e vet tė pėrpiluar qė nė nismė!
Cdogjė supervizohet me pėrpikmėri ekzakte! Mossinqeriteti, mashtrimi, dinakėria, e padrejtėsia, me keqbėrėsinė e ligėshtinė, janė cilėsi qė nuk pranohen si kaluese nė botėn e mrekullueshme tė Krijuesit Tonė tė quajtur Zot!
Kėshtu mendoj unė!
E nuk di pėr tė tjerėt!
Nė jetė sidoqėtė jetė siqė dihet dominon sentenca: "Cdosecili i gjallė, ėshtė bartės i pėrgjegjėsive tė veta personale!" Apo edhe ndryshe: "Cdonjėri nė jetė, bart kryqin e vet tė pėrzgjedhur!"
E unė qėmoti, jam mėsuar tė bartė pėrgjegjėsitė e mia nė kėtė jetė! Duke njėkohėsisht bartur, edhe kryqin mbi qafė kuptohet!

nderime!

Last edited by ideologu; 12-11-08 at 23:00.
ideologu Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-11-08, 14:01   #10
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vdekja!

I nderuar ideologu
ne mesin e faqes nde r te tjera me ra ne sy edhe nji diqka intresante
a jemi nė kėt botė vetėm tė ndėshkuar pėr vuajtje apo edhe t ejejtojm si njerz
Tė vjetrit i kam ndegju duke thėnė nė gjuhen popullore shtat dit jan nė kėt dynja gjashtė idhnim e nji sefa
pra siq shihet vuajtja ma teper e percjell njeriun gjat jetes dhe un jam kunder vuajtjeve aq tė mdha qė na u paracaktuan nė kėt botė kur i kujtoj lotete dhimbjet katastrofat vaujtjet tragjeditė dhe njerzt qė ma kurr nY jet nuk vijnė nė vetvete me duken shum gjėra aq paradoksale
aq absurde aq te pa kuptimta pse njeriiu duhet te vuaj kaq shum mendoj s ekto jan dhimbje teper tė rėnda dhe shtrohet pyetja pse u dashka jeta me gjith kot dhimbje
nuk flas nga pesimizmi mos me keqkupto“ por shepsh her them gjithqka ne djall te mallkuar le te shkoj
qka u mor vesh gjith kto katastrofa i paska jeta
nji urė kaluese tragjike qenka dhe ne poezit e mia ka shum prej tyre qė nuk jan ne forum e kam shkruar nji titull pse neper vuajtje
dhe grindje me zotin pra te dy kto vjersha i kam ne krijimet e mia q enuk i kam qit ne forume
dhe aty ka shumqka ku un ne ato vargje portestoj kunder nji jete te tillė ka shum mos pajtime me gjithat krijuesit nuk ke fuqi as nuk ke gjasa me i ndalu vperimin e peraracaktuar modelin e ksaj jete siq ai e ka nderttuar
kalimi neper detyrim vuajtje pse ne shum vargje te mia poetike jan shtjelluar kto tema sepse kam kaluar vet neper disa vuajtje dhe dhimbje
ne shum raste njerzit me kan quajtur poet i dhimbjes edhe para se me u njoft neper forume kush ka lexuar matereiale te miat ather

por poezie esht kerkuese emocionale neper fondet dhe hapsirat e pa fund te te gjitha fenomeneve
dhe te arsyeve te qenshmes eksistenntes

njeriu pamvarsisht te gjitha ktyre na del i pa fuqishem per t e ndrruar diqka ktu dhe vet rrejdhat e jetes jan plot mundiime e sakrifica gjithqka perben mundin dhe vuajtjen edhe vet vrapi pas ekzsitences
prandaj un e kam thanė e dhe ne nji vend se kemi ardh per te permbushur deshirat e dikuj nė planet

ose per te permbushur nevojat qe paraqet toka per banorė dhe interesat esaj te jetes dhe formess s evet njeriu e mbush ket vakum dhe esht objekt pak gzimi emashtrimi e shum vuajtje
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-11-08, 14:05   #11
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vdekja!

Un jam duke percjell me vemendje secilin detal qka ke shkrue dhe qka ke dashtė me thanė dhe jam duke pa se ne shum qellime ku e ke synimin e gjith ksajė por po e them njeriu esht vetem nji kukull ne te gjitha lojrat me mish ky esht mendimi im esht objekt i deshires se dikuj vuan ma teper s ete gjith edhe se kafsha s e ka emocion dhe menquri ka vuajtje dhe nuk po flas nga pesimizmi
por po them se qdo kund perballet me luften dhe mundimin vaujtjen pse aathere erdhem per te vuajtur a nuk jemi te destinuar per ket qellim
asnji variant tjeter jetsor dhe alternativė nuk ka qe jeta te tjetersohet ndoshta me nji kusht
nese njerzt behen ma te zgjuar dhe e zgjasin jeten e i ndihmojn shum njeri tjetrit qe te ken saa ma pak vuajtje
nese zhvillohet deri ne at masė vetedija qe njeriut ti zvoglohen barret dhe vuajtjet e jetes
por vdekjes esht e pa mundur te ju shmangen qenjet e gjalla q ejan mbi dhe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-11-08, 14:10   #12
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vdekja!

nuk edi se qka do te sjellin zhvillimet qe vijn po provohen gjithfar lloj qelizash e shkencas h
sa do te jet njeriu i aft per qudira shkencore por procesi i lindjes vdekjes dhe jetes me vuajtje vazhdon te jet perseritje e njejet shekullore me te gjitha dhimbjet dhe peripetit e veta
te habisin kto te verteta nga njiher thosha pse kam ardh ne ket botė q ju desht kujt kjo
pse te jem ai un qe e pashė boten pasi duhet te vdes jam qenje vdekatare
si nuk e pat ket fat dikush tjeter
pra ne te gjith filozofin e ksaj shihet pendimi
pse
sepse e dijm qe jemi kalimtar kndej dhe ftofemi mandej kah vullneti
vuajm kur e paramendojm jemi te te vetedishem dhe ne fakt nji jet jemi ropatur per nji qellim perfundimtar per vdekjen anuk esht katatsrof kjo ndersa ne vdekjen ne nuk njohim asgje
ne at proces ne nuk kemi kurfar njohurish pamvarsisht se qka fantazojn njerzt
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-11-08, 14:11   #13
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vdekja!

un mendoj se vdekja esht nji shuarje perfundimtare dhe njjjeriun e shoh vetem si nji rrogtarė te ksaj bote ashtu si i kemi ne kafsht sheerbtor edhe dikush na ka ne
ne jemi ne sherbim te jetes dhe globit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-11-08, 14:12   #14
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vdekja!

shrerbim kalimtar neper breza qe perfundon me orarin e caktuar tragjik
dhe nuk di si te quhet ky emer tjeter
ne poezit e mia e kam emruar me nji emer por nuk po e shkruaj ktu
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-11-08, 14:13   #15
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default

sherbimi qe i bejm ne planetit tokes punes vlimit te jetes shihet dhe ne fund qka ne fund fundi dhe qka pas fundit krymba qe han mish ne ne jemi trup per ushqyerje a nuk esht kjo fyerje per trupin tonė q ekrymbat te ushqehen me ne

un nuk jam i menqur do te ishte poezia ime me ket titull ekam shkrue nji poezi un nuk jam i menqur
dhe secili varg shkon neper pseehe
u habitem me sherbimet qe i bejm ne ztokes djhe me trajtimin qe e perjetojm ema ne fund krymbat me qelb ushqehen me ne
tragjike gjithqka tragjike per njeriun si qenje me vetedije pra jemi sherbim i ushqimit per insekte

por kur kthehemi ne anen tjeter e mendojm per shpirtin na paraqiten qudira gjithfar lloje dhe variante te trajtave e te menyrave te ti se si ai pretendon te jet qiellorė
ose esht qiellorė nuk jam specialist i gjithqkajave dhe dijeve dhe te gjitha sferave
por nganjiher them trupi dhe shpirti ku si pse bashk e pse ndahen ne fund kujt i sherben kjo
shum gjerman po i djegin kufomat q ete mos behen ushqim krymbash po e lanė me nen shskrim ket veprim
te njeriu po paraqiten tash lloj lloj te menduarit rreth ksaj dhe po mendohem edhe un shpeshher
disa her i kemi pas kto tema me njerz dhe arset pse duan tash ti djegun kufom,a ejo ma ti varrosin
gjithnji e ma teper po paraqiten variante ddhe botkuptime te ndryshme

nganjiher me shkon mendja e them a jemi objekt dhe destinim i krymmbave qellim material ushqimi
per insekte

nganjiher vetja ne duket maronet ne duar te natyres s e pamshirshme e cila gjat jetes dhuron edhe bukuri por ne krahasim me vuajtjet q e vijn githqka me duket mashtrim

shpesh gjendem ne mes te nji mendimi te detyruar dhe te nje dije te ekuilibruar
dhe nuk di per cilen te percaktohem ma teper dijen e ekuilibruar natyrishte adhoroj shum por
mendimet e detyruara me qojn kah disy imponime rreht vet konceptit te thelbit jetė dhe mbarė filozofis se sajė
gjenialitetet dhe diagnostifikimet si dhe te mistershmet shpesh her takohen si nji trekandsh
ne jeten time ku analitike me dergon neper pafundsi dhe mos gjetje te
formules pse gjithqka kshtu dhe kjo pse gjithqka kashtu imponon pastaj anime te ndryshme
kah e perbuzshmja fatalja estetikja motivuesja tragjika dhimbja perfunduesje definuesja pseh ja
adhuruesja dhe gjthqka rreth eksistetentes dhe pas eksistentes
te gjitha kto jan nji kopleksitet teper psecifik kur merren ne definime kur merren ne shqyrtime kur merren per tu zjgedhur dhe per tu percaktuar kur merren per te shoshitur ne te gjith filo zofinė e arsyeeve dhe te tipeve dhe te vet gjithqkajes qe perben jeten dhe vdekkjen e te kureshtjen pas jetes per shpirtin dhe idenė apo te qenshmen q emund te vazhdoj ne forma tjera te quhet e jetuar

kur isha i ri njerzit me shikonin me dyshim kishte edhe asi qe menonin se jam ndoj budallė e flas vetmevete
si shpirtė poeti gjithnji kam menduar ku do te shkoj shpirti dhe transformimi
per transformimin mendoja ne trajta dhe forma
njeriu dhe trupi i tij ne vdekje a mund te shendrrohen ne diqka tjeter
eshtrat mbesin gjat por as ata gjithnji nuk qendrojnė ahyjm pastaj ne qenje tjera te nytres ne botanikė ne lule ne sallat ne druj ndersa shpirti ynė ku kah hyn e ku shkon
prinnderit me thonin te mos mendoj aso gjėrash se per mishen time jan thellsi te demshme se gjithqka e din zoti por mua me mundonin gjithnji thellsirat edhe sot nuk ju ndahem

pikrisht per kto fenomene kam menduar s ene jemi ne sherbim te natyres ashtu siq esht plehu
dhe kalojm neper tajta te ndryshme transformohemi sepse natyra vazhdon te mbijetoj ndersa truoat tan nuk jan ma prezent
shperberja emishit tonė sheprndahet ne dhe varret gjithmon nuk jan ato ndryshojnė
ndersa plehnimet tarnsformohen trupi yne sherben ne natyr ashtu si trupi i kafshve prandaj mendoj
nganjiher s emos jemi objekte ne sherbim

disa sheknctarė po perpiqen neper shkencave te fizikes te te spjegojn fenomenin jemi bij te zotit apo te rastesisė
nes ejemi bij te rastesisė ather jemi rob nes ejemi bij te zotit a mund te besojm sipas gjykimeve te pas vdekjes se do te jetojm si shoirtė nji pas jetė apo jan kto vetem opiume te optimizmave
sa pe ti mbajt njerzt ne vullnet ose jan vertet fenomene
qe aftesia njerzore nuk i perthtekon ti zberthej pe r at s eesht i kufitzuatr
truri njerzore per perceptime t etilla mbetet mister enigmė

shpesh her jam perpjekur te analizoj dhe te zberthej njerz libra dijetar q ekam lexuar por kam has ne
veshtrisi te mdha te feniomenit dhe intresantes jam ba objekt i luhatjeve te ndryshme neper mendime
por gjithnji me ka dal pse pra psehja dhe fenomenet e saj
prandaj edhe e kam shkruar titullin e vargjeve pse neper psehe
nuk di sa e kan kuptuar lexuesit poezin time dhe neper shum analiza te jetes
jam munduar ti zberthej kto enigma
nji nder vargjet e mia esht e dhe titulli i poezi s hiqi
qe simbolizon vdekjen prej hiqin ne hiq pas hiqit hiq pse neper hiq o hiq
kah shkohet prej hiqit ne hiq
pra filozofija e thanun me simbolikė te versieoneve dhe trajtave jetsore e pas jetsore esht shprehur te un edhe neper mes vargjeve te mia
edhe ket e kam shkruar ktu ne forumin dardania

natyra esht nji organizim fminor qe te prodhoj risi te verteta pa rėnė nė anarkinė e universit
thot nji biolog franqez
dhe kjo me shtyn te mendoj ete thellohem ne ket thėnje te kti dijetari a qendron ne fakt kjo
ather nese kjo qendron kjo teori njeriiu po del objekt i sherbimit
te natyres pra me vet vdekjen e vet behet prodhim i s e vertetes
duke kaluar vazhdimisht dhe duke u mishruara neper trajta dhe forma por gjithmon ne sherbim te natyres

njeriu i takon materjes dhe materja ju nenshtorhet ligjeve te for“ta te fi zikes por veoprimet njerzore i takojnė lirisė dhe fitzika nuk e spjegoin dot kėt paradoks pra ky apo jo
po ku ben pjes liria ather nes e jo ne ligjet ematerjes te cilen fizika dot nuk e spjegon
por i bėn dredha
te ndryshme pasi kjo nuk i nenshtorhet materjes
dhe perben disciplinė ne vete fenomen liria kujt i takon dhe ku ben pjes kjo nes ejo ne ligjet e materjes

disa astrobiolog mundohen ta gjejn origjinen e jetes kerimet jashttoksore intelegjente
dhe deri sa nuk gjendet origjina e jetes veshtir mund te gjendet edhe rsee vdekjes dhe pas vdekjes
nese shendrrohemi ne materje apo ne liri si obejtive apo subjektive gjithqka mebetet akoma ne vulat eshkences dhe te dijeve te holla
jan mbi nji milard yje ku kerjkohet origjina ndersa kanalet e radios hyjn vetem ne nji miljon deri me tani
komunikimi vazhdon por shkenca esht ne perspektive vetem ne shum e shum breza akoma shqisat e trurit nuk an arrit nivelin
e zhvillimit per kompleksitete te tilla aq shkencoreLast edited by Bond; 13-11-08 at 17:09.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 16:22.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.