Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-11-08, 00:39   #1
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Dhurimi i gjakut-shpetim i jetes!

Ne ditet e sotme gjaku konsiderohet si ilaē ne “boten spitalore”,si ilaē themeltar i cili nuk ka analog.Nje kirurg nuk mund te futet ne operacione nese nuk ka rezerva gjaku, nje hematolog nuk mund ti ndihmoje pacientit te vet nese nuk ka rezerva te mjaftueshme. Sa per ta konkretizuar ēeshtjen mund te japim shembull anemite e renda si Sindroma Mielodsplastike, Leuēemite, anemine Aplastike…etj. Ku pacienti ka te nevojshme te marre gjak nje here ne 2 jave.
Per te perballuar keto nevoja si burim i vetem mbetet qenia njerezore. Eshte e nevojshme dhe e keshillueshme qe cdo qytetar te dhuroje gjak vullnetarisht 1 ose 2 here ne vit. Fitimiet e ketij veprimi jane te dyanshme, sjell dobi si per dhuruesin dhe per pacientin i cili e ka te domosdoshme.
Shpesh here shoqata te ndryshme bejne fushata per te motivuar civilet te dhurojne gjak dhe gjithmon theksojne anen humane te ketij veprimi. Por, eshte per tu habitur se perse nuk i motivojne civilet duke permendur dobite qe i sjell dhurimi i gjakut donorit? Megjithese jetojme ne shekullin e 21, shkencetaret nuk kane kryer kerkime serioze mbi kete ēeshtje. Megjithate ekzistojne disa hipoteza ku thuhet se dhurimi i gjakut stimulon prodhimin e rruazave te kuqe te gjakut, pengon akumulimin e hekurit ne trup dhe mund te uli rrezikun e semundjeve te zemres,sidomos tek personat qe vuajne nga semundja e hemokromatozis.
Disa studime kan bere te ditur se ataket ne zemer dhe semundjet e tjera te zemres jane verejtur me pak tek personat qe kane dhene gjak ne krahasim me ata qe skan dhene fare. Dy studime te kryera nga Universiteti i Kansas’it dhe Universiteti i i Kuopios ne Finland, vertetojne se duke dhene gjak burrat (mbi 40 vjec) dhe grate pas menopauzes, lehtesojne trupin e tyre nga masa e lart e hekurit i cili mendohet se kontribon ne semundjet e zemres duke nxitur kolesterolen LDL te pershpejtoj procesin e atherosklerozes. Dhurimi i nje uniti gjak largon 250mg nga rezervat e hekurit ne trup. Tek dhuruesit qe nuk pin duhan eshte verejtur nje ulje rreth 30% ne semundjet e zemres. Rritja e kolesteroles LDL ne gjak ndikon negativisht ne muret e damareve duke u bere edhe shkas per pershpejtimin e atherosklerozes, gjithashtu mendohet se demtimi mund te preke edhe damaret ne pjeset e tjera te trupit si syri, truri etj.
Ne raste te veēanta leshimi jasht vene i gjakut perdoret edhe si kure per semundje te ndryshme nen vezhgimin e mjekut.
“Flebotomia si kurim duhet te keshillohet nga mjeku dhe njekohesisht te aprovohet nga doktori i bankes se gjakut. Receta duhet te permbaj masen e gjakut qe duhet te hiqet, frekuencen dhe masen e hematokritit qe i duhet dhene pacientit pas leshimit te gjakut. Gjaku i pacientit nuk duhet perdorur per transfuzion allogjenik per shkak te gjendjes shendetesore te pacientit.”


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 20-11-08, 15:25   #2
Eddi
 
Eddi's Avatar
 
Join Date: 20-11-08
Posts: 422
Eddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Dhurimi i gjakut-shpetim i jetes!

Pershendetje dhe faleminderit per artikujt qe dergon.
Meqe njoh Anen dhe ne jeten reale mund te them se si ne virtualitet si ne realitet eshte mjaft energjetike.Do ishte bota e mrekulueshme sikur te kishte pak me shume si ty Ana!Last edited by Eddi; 20-11-08 at 15:27.
Eddi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 22:14.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.