Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
User Name
Password
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetReply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-12-08, 17:04   #46
Shqiptare_ne_Turqi
 
Shqiptare_ne_Turqi's Avatar
 
Join Date: 22-09-08
Location: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Posts: 2,388
Shqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by selvija
Ok shkruj disa fjal per vjehrrat pasi qe dallendyshja me uroj lufte paqje me vjerrushken

Sipas mendimit tim vjehrra dhe reja kuptohen se jan si nata me dit si gjarpri me hardhucen me nje fjal

porr sinqerisht duhat ta rrespektojm prindrit e djalit kur ta duajm dhe vendosim me te tjetojm pa qare dashte e pa dasht duhet edhe konsiderojm si prindet qe kemi lan dikund tjeter,

personalisht per veten time vjerren e kam te smur qe sa vite me dhimet aq shum sa qe me beso e dua gati sa nenen time dhe rrespektoj aq shum,,sa qe nese shkoj ne pushime ndonje nat nuk gjendet ne shtepi i detyroj menjehr ta marrin se me doket ajo shtepi shum e that
vjehrren kam has sheherlike une katundare hahahha hiq spo i shkon sq per fetyre por nejse
ka marak me mengjes me ja pru kaffen me shtika takk e takk pika ime me e dobet eshte qe me shtin per qdo dit te veshem bukurrr dhe migrojna taman si nje nuse e 4-5 ditve dhe mu ngridhe ahha kuku hiq spo muj duroj nganiher po duhet me kthy koken anash me sha tinza hmmm tyy ****,,
per vjehrrin qkam qka them e kam shum shum te mir ai ndryshe sme thrret oj qika jam,,

Dallendysh dhe motra shqipater qka tho thuni cila paskem me afar lufte dhe paqen hahah

Duni vjehrrat se edhe ju se shpejti do uleni ne vendin e tyre ,,qka mbilesh do korresh...
http://video.google.com/videoplay?do...79415319765795

Burri: Ra dera? Kush mund tė jetė?
Nusja: Kush tjetėr pėrveē nėnės tende.
Burri: Si the? Nuk tė kuptova...
Nusja: Ē’ka kėtu pėr tė mos u kuptuar?! Pėrsėri mamaja jote erdhi...
Burri: Mos e ngri zėrin, do tė tė dėgjojė...
***
Nėna : Shpirti mamit, po kaloja kėtej dhe thashė t’ju shikoj njė herė. Shpresoj tė mos ju kem shqetėsuar..
Djali: Ē’ėshtė ajo fjalė moj mami?! Mirė e bėre qė erdhe. Edhe neve na kishte marrė malli...
Nėna: Po ti moj bijė, ēfarė ke qė nuk flet? Mos je gjė sėmurė?
***
Nėna: Mesa duket, nusja qenka si pa qejf. Mė mirė tė ngrihem. Edhe babai juaj mund tė merakoset. Ditėn e mirė dhe kujdesuni pėr veten...
Djali: Po pse kaq shpejt moj mami? Ti sapo erdhe. Tė kishe ndenjur pėr darkė tė paktėn. Apo jo shpirt...
Nėna: Jo, jo, njė herė tjetėr. Po gjetėt kohė, hajdeni ju se ju presim..
Nusja: u ngrit ja tash me kaloj ,,,hhahahaha


Selvije,aty ku i zmadhova rreshtet mendoj plotesisht ashtu dhe uné, e tjerat,ndryshojn nga jeta e secilit qe i kem ndryshe,por te ne Shqiptarét e Kosovés (ne shumicen ) akoma ndikojn do faré zakonesh qé ish dasht moti me u zhduk,si njé popull nder ma i lashti ne Evrope me keto tradita shum te pa nevojshme dukem dhe primitiv,. Sésht problemi i dukjes por ma tepér qe shkakton pa kenaqesira ,prandaj shpresoj se sa ma shpejt té ndryshon ky mentalitet.

e qitu ne fund e paske dhan nje shembull te keqe per nuset ,nuk ben keshtu ncukk
__________________
Nuk ka rėndėsi ku dhe si keni jetuar. E rėndėsishme ėshtė ēfarė keni bėrė aty ku keni qenė. (Xhorxha O’kife)

Last edited by ShEjToNkA; 19-12-08 at 00:38.
Shqiptare_ne_Turqi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 18-12-08, 01:08   #47
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by Penelope
hahah e dashur Natyre,

po me knaqesi do e kisha nje vjeherr poete, dhe me te cilen kuptohem aq mire,fantazi kishte qene,,,
hahahahah me te madhe kam qeshur,moj e nderuara penelope te falemnderit per vlersmin,njiherit dhe per respektin e dhen ndaj meje...te jam mirnjohese

duke te deshiruar gjitha te mirat ne jete...
Natyra

Last edited by natyra; 18-12-08 at 01:09.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-12-08, 08:55   #48
Terminatori
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Femra si ne rolin e nuses si te vjehrres eshte e pa bome rehat prej vet natyres keshtu qe djalit/burrit ne kete rast i duhet me gjet balansin me dyajave lufta mes tyre nuk perfundon kurr deri sa jan ne nje kulem te dyat deri ne vdjeken e njeres prej tyre demek rastet e shpeshta te vjehrra i ngjet e para shpesh mosha e bon te veten...

Kur e kemi parasysh femren e pa bone rehat, gjithmon ne kete rast jo gjithmon nana e ka me vend apo nusja tash edhe nese e ki nane respektin ja jep si nene e shtepis zoj e shtepis qe ka shume perparsi, ama jo nane qe vepron per inati dhe kwyr me i bo zullum vazhdimisht res vetem pse mundet, sepse nusja eshte e huaja aty u duhet pak frm me marr ne fillim deri sa ti mson sendet,edhe pse nuk o keq qe ne fillim pak me ja msue udhen me pak zullum ama jo shume por pak..qe me dit qe skoka rendi ktu qe... i shtin hunt gjithkund nusja...


Edhe kisha me dite qka po ju mundon kjo teme juve qe ne gyrbet kush nuk rrin me vjehrri spaku ne swe mas 3,4 mujve fill ne banes te vete...

Kit teme u dasht me qel meshkujt qe martohen ne gyrbet e shkojn te ''burrat '' e tyre prej kosove edhe meshkujt qe jetojn ne gyrbet qe jan ne zore me miqq tu e pague haraqin hahaha
  Reply With Quote
Old 18-12-08, 10:43   #49
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

puna e vjehrres dhe e res eshte mit, na ka mbet ashtu palidhje ne koke, se ne kohen e sotit ku diskutimet jane pak ma ne nivel me anetaret e shtepise, i pakesojne mundesin e konflikteve, ktyneher nga mosdija apo mungesa e komunikimit ne mes vete kane lindur probleme te kota, qe nuk ja vlene as nje sekond te jetes me e humb me to.
Sot Reja e Vjehrra ne te shumten e rasteve jane ( e ato qe ende nuk jane mund te jene) edhe shoqe................
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-12-08, 11:35   #50
AlbaSoft
 
AlbaSoft's Avatar
 
Join Date: 28-04-08
Posts: 1,678
AlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Armike te perjetshme
AlbaSoft Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-12-08, 14:03   #51
Deanna
 
Deanna's Avatar
 
Join Date: 17-12-08
Posts: 30
Deanna i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Po mir oj gra, a bytha e lisit ja u bani burrat e juaj qe po qitni shkelma per nenat e tyre?

E ju burrat a i doni hiq nanat e grave tuaja?
Deanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-12-08, 14:13   #52
Terminatori
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by Deanna
Po mir oj gra, a bytha e lisit ja u bani burrat e juaj qe po qitni shkelma per nenat e tyre?

E ju burrat a i doni hiq nanat e grave tuaja?
Per pytjen e pare ja kam dhan hakun grave ne nje faqe pak ma heret, ndersa per pytjen qe ja ke bo meshkujve demek neve...

r respektoj deri sa nuk fillon me petlav mu mundue me qit kanun ne shpi te dhandrrit permes qikes, me i dhan ideja qikes qysh me veprue qika ne familjen e burrit si ne familjen moderne, e tani ja nis me lyp pare per me shkue te nona naile ne viti, eetj etj... si tja nis me hy llugave,veq i tham, lemi thmin e ec kadale.. shko me nonen tende te nana naile hahahahah
  Reply With Quote
Old 18-12-08, 14:20   #53
Deanna
 
Deanna's Avatar
 
Join Date: 17-12-08
Posts: 30
Deanna i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by Terminatori
Per pytjen e pare ja kam dhan hakun grave ne nje faqe pak ma heret, ndersa per pytjen qe ja ke bo meshkujve demek neve...

r respektoj deri sa nuk fillon me petlav mu mundue me qit kanun ne shpi te dhandrrit permes qikes, me i dhan ideja qikes qysh me veprue qika ne familjen e burrit si ne familjen moderne, e tani ja nis me lyp pare per me shkue te nona naile ne viti, eetj etj... si tja nis me hy llugave,veq i tham, lemi thmin e ec kadale.. shko me nonen tende te nana naile hahahahah
Po qetu o krejt problemi, se ju nuk po pranoni me u perzi nenat e grave bash ashtu si perzihen nanat tuaja.
Dakord jam per nje jet ne harmoni me vjehrren, ama jo edhe me mar per burr djalin e mamase, qe edhe ate pune me e ba duhet me e vet nonen.
Deanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-12-08, 14:24   #54
Terminatori
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by Deanna
Po qetu o krejt problemi, se ju nuk po pranoni me u perzi nenat e grave bash ashtu si perzihen nanat tuaja.
Dakord jam per nje jet ne harmoni me vjehrren, ama jo edhe me mar per burr djalin e mamase, qe edhe ate pune me e ba duhet me e vet nonen.
Jo bo ai mashkull nuk eshte me vet nonen sa here.... , nejse i ki do ksi me voth qe tuten me fjet veq me nuse hahaha pa fjet edhe nana dhomen perskej me ja ni brimen.

Veq valla edhe me baballak e me vjeherr nuk nejta ni shtepi apo qytet e sa here te kam qef... tme bjen huji me que lutjen te vjehrra a pe aprovon kerkesen time e qe ky eshte nje fakt ne perendim ne familjet shqiptare kur po i improtojn dashurit e tyre prej Kosove dhandrri duhet aty nja 3,4 vjey nuse shpie me kon hahahaha
  Reply With Quote
Old 18-12-08, 14:27   #55
Deanna
 
Deanna's Avatar
 
Join Date: 17-12-08
Posts: 30
Deanna i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by Terminatori
Jo bo ai mashkull nuk eshte me vet nonen sa here.... , nejse i ki do ksi me voth qe tuten me fjet veq me nuse hahaha pa fjet edhe nana dhomen perskej me ja ni brimen.

Veq valla edhe me baballak e me vjeherr nuk nejta ni shtepi apo qytet e sa here te kam qef... tme bjen huji me que lutjen te vjehrra a pe aprovon kerkesen time e qe ky eshte nje fakt ne perendim ne familjet shqiptare kur po i improtojn dashurit e tyre prej Kosove dhandrri duhet aty nja 3,4 vjey nuse shpie me kon hahahaha

Ke te drejte per burrat nuse qe po i marrmi prej Kosove.

Veq nje gje se kam kuptu kurr tek ata. Ku po i lojne ****** kur po nisen me marr nuse diaspore?

Last edited by uliksi31; 18-12-08 at 15:29.
Deanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-12-08, 14:33   #56
Terminatori
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Kusht per mi marr letrat, po duhet ma zi se me te hujen me nejt... bile me nejt me te hujen nanes e babes sajna ski mi sherbye kafe e qaj e me i shetit me limozin e vizita neper mjek po thjesht e ki ni dreq... e ne familje shqiptare i ki 10 dreqen qe duhet me ja u bo qefin qaty o ma shtire..

E gjeni edhe ju njo qeshtu e boni synet prej vakti i keni edhe ju 6 pikat qe ja caktoni per me marr ne perendim ama te perkohshme jan nese din me u nxjerrr jo jo per ton jeten... hahahah si Kosoves.

Une se pranoj kurr at menyr jetese...
  Reply With Quote
Old 19-12-08, 09:31   #57
Lona
 
Lona's Avatar
 
Join Date: 06-12-03
Location: tetove
Posts: 3,906
Lona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėm
Send a message via MSN to Lona
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

E respoktoje vjerren se eshte nena e burrit tim, dhe me shume se vjerra ne ate familje te burrit askush tjeter nuk te don ti si nuse aty.

Po ti respektojsh, normal se edhe ty edhe familja juaj (prinderve) eshte e respektuar.
__________________
Kur me dhe dashurin zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturin..Uppsss
Lona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-12-08, 19:42   #58
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by Lona
E respoktoje vjerren se eshte nena e burrit tim, dhe me shume se vjerra ne ate familje te burrit askush tjeter nuk te don ti si nuse aty.

Po ti respektojsh, normal se edhe ty edhe familja juaj (prinderve) eshte e respektuar.
Nje shprehje shum e bukur...(nuk don koment),komplimente Lona...

gjithe te mirat
Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-12-08, 18:27   #59
Prishtinasja_
 
Prishtinasja_'s Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Larg Prishtines
Posts: 11,614
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by Lona
E respoktoje vjerren se eshte nena e burrit tim, dhe me shume se vjerra ne ate familje te burrit askush tjeter nuk te don ti si nuse aty.

Po ti respektojsh, normal se edhe ty edhe familja juaj (prinderve) eshte e respektuar.
Lona,

Sa mire do ishte me nda gjitha nuset kete mendim me ty !
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!

Last edited by Prishtinasja_; 21-12-08 at 18:27.
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-12-08, 18:37   #60
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Dallandyshja_718's Avatar
 
Join Date: 17-10-08
Location: Ne perendim... :D:)
Posts: 4,333
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Respektin e ka dhe do t'a kete, sa t'jete/jam gjalle...Une mendoj se eshte kusht i domosdoshem per harmoni bashkeshortore, respekti ndaj vjehrres (nenes s'burrit).
Do t'kete aq respekt sa qe kam deshire t'a kete nena ime nga rejat e saj...Nese gjerat shiqohen keshtu, kjo teme nuk do t'kishte nevoje te diskutohet, hiē...


__________________
Me viēa nuk l’vrohet!
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 06:34.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.