Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Poezia
User Name
Password
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-07-09, 12:06   #1846
Uragani_99
 
Join Date: 17-02-09
Location: Ne Oceanus Procellarum
Posts: 201
Uragani_99 has disabled reputation
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

O z. Liriku mos u merr dhe mos humb kohė me tė tille njerėz tė paciptė,tė pakurrizor ,qė nuk kan lidhje as pse jetojnė.Larg nga tė tillet,mos u mėrzit se cfar thojnė kėta far bashibuzukesh.Detyrė e tyre ėshtė kjo sepse janė tė paguar per kėso gjėrash.Me pershendetje i nderuari Lirik
Uragani_99 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 16-07-09, 12:15   #1847
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Le Te Dihet Hapur Dhe Publikisht Makreshi Antari I Dardanisė Me Pseodinimin Makresh Qe Nuk Dihet Se A Shkruan Nga Austria Apo Zvicrra

E Ka Kercnuar Me Vrasje Autorin E Vargjeve Shqiptare Lirikun Xhelal Ferizin -


Bile Thot Ksaj Vere Do Ta Vras Ne Lule Te Ballit

E Do Te Ja Ngrij Shurren Ne Gjoks Poet It Shqiptar Xhelal Ferizit

Per Ket Kercnim Duhet Te Lajmrohen Te Gjitha Institucionet Shtetti Policia

Te Gjith Lexuesit Shqiptar Le Ta Dijn Ket Fakt Qe U Pa Me Dy Syt E Ballit

Keta Jan Rryma Islamike Shqiptaro Vrasese Qe Kan Hy Ne Koosvė E Ne Shqiperi Qe Populli Shqiptar Duhet Te Alarmnohet Prej Tyre Se Vetem Kob Do Te Na Sjellin E Lumej Gjaku Vllavrasje Po Ju Paralajmron Dhe Alarmon Poeti Juaj
Shqiptar Me Kohė Mos Thuani Nuk Ekam Ditur Pasojat E Radikalizmit Islamik

Ne Kosovė Do Te Jen Tragjike Per Kombin Shqiptarė
Keta Jan Keto Rryma Radikale Talibane Qe Ne Afganistan Ju Ka Ra Fuqia Por Jan Forcuar Ne Kosovė

Qe E Rrahen Hogjen Muslimanin Modern Ne Gllogofc Te Drenices
Deri Sa U Bė Tollovi E Madhe Gati U Nis Lufta Civile
Vllavrasese Ne Mes Te Shqiptarve -

Dhe Nsderhyri Policia Sepse Aq Ishte Rrezik Sa Per Pak Kersiti


Personalisht E Njoh Hogjen Elikofcit Te Drenices Qe Edhe Ai Dhe Shum Tjerė Musliman Te Moderuar Qe Un Kam Biseduar Me Ta E Ndjejn Ket “rrezik Prej Talibanve Shqiptar Te Kosoves Bile Ky Makreshi Qe Po Do Me E Nisė Me Atentat Ndaj Meje Ksaj Vere Diku Qe Po Do Me Me Vra

Esht Nji Nder Kryesoret E Tyre Qe Te Dihet

Me Tregonte Higja I Likofcit Musliman Modern

Qe I Ka Varrosur Jasharajt Se Qfar Rreziqesh I Kanosen Kosoves Me Rrymat Radikale Dhe Perej Nga Po Vijn Ato


Dhe Hogja Vet Me Ka Treguar Se Qfar Rrymash Te Rrezikshme Radikale Kan Hy Ne Kosovė


Me Hogjen Kemi Biseduar Me Orė Te Tėra Rreth Kti Problemi -


Te Radikalizmave Dhe I Brengosur Ai Flsite Per Kosoven Aq I Brengsur Sa Qe Ma Vonė U Deshmua Qka Tha Se E Flsite Te Verteten Dhe Eperjetoj Sulmin Hogjen E Kan Kercnuar Me Zhdukje Edhe Shum Te Tjerė Musliman Modern Ne Kosovė


Pikrisht Kto Rrymat Ekstreme Qe Po Vijn Ne Trojet Shqiptare


Plani I Tyre Esht Ta Bejn Kosoven Irak Te Luftes Civile Duke Derdhur Lumej Gjaku Te Shqiptarve Te Pafasjhem Te Muslimanve Modern

Tolerant Dhe Kulturorė Demokrat Te Eurpoes

E Te Derdhin Lumej Gjaku Nder Ta Tash Jam Edhe Un Ne Shenjester Te Taliban Makreshit I Cili E Tha Hapur Kercnimin Ne Faqen Dardania

Viktimė E Tyre Tash Po Dal Un Autori I Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizi


Ky Makreshi Esht Betuar Se Do Te Me Vras Ksaj Vere Do Te Me Godas Ne Lule Te Ballit
Ja Pra Kush Jan Rrymat Talibane E Te Ahhmadin Ne Gjadit T E Iranit Qe Po Filloj N
'me Vrasjen E Poetve Dhe I Pari Po Fillon Ky Makreshi Viktima E Par E Talibanizmit Po Bie Poeti Xhelal Ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-09, 15:09   #1848
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Quote:
Originally Posted by Uragani_99
O z. Liriku mos u merr dhe mos humb kohė me tė tille njerėz tė paciptė,tė pakurrizor ,qė nuk kan lidhje as pse jetojnė.Larg nga tė tillet,mos u mėrzit se cfar thojnė kėta far bashibuzukesh.Detyrė e tyre ėshtė kjo sepse janė tė paguar per kėso gjėrash.Me pershendetje i nderuari Lirik

-----------------------------

I nderuar urragani tash mereni me mend esht intresant te dij lexuesi se me qfar njerzish pata punė un ne jeten time dhe em qfar njerzish u ballafaqova me gjithfar lloj truri e koktrashi-
prandaj veshtirsitė e mia u shfaqen ku do neper burgje edhe te krijimtaria evargjeve edhe kahdo jeta me solli pengesa njerz qe me dilnin ne rrugėen e jete dhe me pengonin nen kto kushte un kam punuar kam shkruar sa e sa her jam detyruar me e lanė penden nese e merrni per bazė tash se ne burg e para burgu po ashtu jam balalfaquar me ordiner spiuna njerz te degjenruar qe e i nxiste sigurim,i i shtetit jugosllave pengojeni ngacmojeni nevrikosne lirikun-
nuk e di per te tjeret por ne aktakuzen time te denimit nga gjygji shkruan
xhelal ferizi denohet me burg te rėndė qka ne fillim nuk e kuptoja

ne at shprehje mshefej fjala burg i rėbdė pra me maltretime provokime nervozime te ndryshme-
perse na denonte udb ja jugosllave e na ngarkonte me kto vuajtje -
e bzrgime kaq te gjata vetem e vetem per shkak se ne shqiptart kerkonim liri a snuk ishim terrrorist as nuk qitnim bomba
as nuk bėnim teror as kurgja vetem kerkonim liri ja pra se qfar masash merrnin s erbet masa aq te ahspra merrnin kunder nesh rinisė shqiptare te kosoves se vitit 1981 kunder riinisė patriotike shqiptare-
ishte ky qmimi i lirisė qe e paguam ne per tu tallur sot t e tzjeret me te me ndasi e klane e sabotime me mohime e poshtrime ndaj njerzve q e u angazhuan per qeshtjen kombtare -
edhe tani po ajo nervozė po vazhdon kunder atdhetarve me kercnime si rasti i kti makreshit e shum tjerve mua jeta po me shkon me kercnime duke dnejtur gjithmonė ne gatishmer per tu perlshur me armiqt q enuk i njoj tash kohete fundit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-09, 21:02   #1849
premium
 
Join Date: 25-03-08
Posts: 5,868
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Ahh bree Makresh.. pse ore miresh me fjale fyese ... shife se ka ankesa ...
verejtja e dyte per ty???? treta nuk tolerohet???
Kerkoj falje ne emer te Makreshit , mos te ndodhin me ofendimet ndaj poetit '' LIRIK''
Tungii kalo mire ne mesin tone ... mos ki derd nga Makreshi ,, kam disa shoq taliban qe ja ndalin kercnimin e Makreshit.... ti burr flej pa qorrapa : D
premium Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-09, 22:08   #1850
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Shume i nderumi Lirik!

Per Makreshin te garantoj se nuk eshte as taliban ,as rryme islamike qe kercnon e vret as,as por nje djale shume simpatik ,shqiaptar sikur une edhe ti , ndoshat pak ma fetar i mire por me tjerat sen nuk ndryshon nga neve!
Shume mire do te ishte te ulni biseden ne rrafsh se bilahin ,besomeni ,se edhe nese doni me ngjite gure kush nuk ua njeh ata gure, krejt cka mbetet edhte nje fjale e mire!
Besomeni se ,ne te gjitha debetet tona ketu eshte nje bisede vllezerore dhe as me pak e as me shume se tybe askurrfar faktori nuk jemi ne per me vendose dicka .E themi nje mendim ashtu sikur nve na paelqen dhe nuk duhet te habitemi nese dikujt tjetr nuk i duket me vend.Ai ka nje bindje tjeter .Por te perdoren ofendime te renda nuk ia kemi nevojen.
Mos te na ndodhe edhe neve ,sikur atyre dy pleqeve ,qe jan rrehe dy here ne mes veti ,nje here ne rini e njehere ne pleqni, per nja bagel!!

Edhe te Feja e edhe te politika neve jemi amatore te klases parashkollore e tjeter eshte qe i bejme qef vetes!!
Ju pershendes dhe ju lus te keni konsiderate vllezrore per njeri tjetrin !
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Last edited by GURI SYLAJ; 16-07-09 at 22:09.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-09, 22:38   #1851
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Falemnderit Baca Syl, e theve gardhin.

Nuk jam vrasės, e besa as kercenues jo. Un Xhelal Ferizit i kam dhen komplimente ketu per perrallat e tia edhe pse t'ju them te verteten, as qe i kam lexuar, por thosha ne vete qe do ti vinte mir dhe keshtu do ta enkurajoj poetin qe te ndihet i lumtur me rezultatin e punes se tij.

Sa per kercenimet, kjo u nis tek shakaja e flakareshes qe Liriku e mori me grada te nxehta dhe mu duk shum qesharake sa qe vazhdova dhe u talla me te (Pardon)

Jo per bes, nuk e qoj as doren e as alltin mbi asnjerin ketu edhe pse nuk pajtohem me nje pjes te ketyre antareve pjesmarres te keti forumi. Pra lirik, ke Besė nga un qe nuk do te vras e as nuk do te rrahi.

Nese prap nuk pajtohesh me mua, at here te kesh seriozisht kujdes sepse nuk do t'shoqroj me ! E as nuk do te mbroj kunder prengave dhe sherrave atje ku te njoh dhe me njeh.

Tash shkova te bej gjume, se nesra e xhuma e mos po pik najkush.
Selam Alejkum,,ps: Baca Syle, me t'mira.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-09, 23:13   #1852
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Quote:
Originally Posted by Makresh
Falemnderit Baca Syl, e theve gardhin.

Nuk jam vrasės, e besa as kercenues jo. Un Xhelal Ferizit i kam dhen komplimente ketu per perrallat e tia edhe pse t'ju them te verteten, as qe i kam lexuar, por thosha ne vete qe do ti vinte mir dhe keshtu do ta enkurajoj poetin qe te ndihet i lumtur me rezultatin e punes se tij.

Sa per kercenimet, kjo u nis tek shakaja e flakareshes qe Liriku e mori me grada te nxehta dhe mu duk shum qesharake sa qe vazhdova dhe u talla me te (Pardon)

Jo per bes, nuk e qoj as doren e as alltin mbi asnjerin ketu edhe pse nuk pajtohem me nje pjes te ketyre antareve pjesmarres te keti forumi. Pra lirik, ke Besė nga un qe nuk do te vras e as nuk do te rrahi.

Nese prap nuk pajtohesh me mua, at here te kesh seriozisht kujdes sepse nuk do t'shoqroj me ! E as nuk do te mbroj kunder prengave dhe sherrave atje ku te njoh dhe me njeh.

Tash shkova te bej gjume, se nesra e xhuma e mos po pik najkush.
Selam Alejkum,,ps: Baca Syle, me t'mira.ATHERE RRI URT PRA MAKRESH MOS ME NGACMO

QKA U Bė KSHTU QE FILLOVE ME ATO NGACMIME -
UN E KUPTOJ FETARIZMINE MAKRESHIT DHE TE MOS MENDOOJ MAKRESHI SE NUK E KUPTOJ NJERIUN FETARė -
POR MAKRESHI DHE SHUM TE TJERė NUK E KUPTOJNė AKOMA THELSSINė E ARSYEEVE TE MIA PSE NE DUHET TE DUKEMI MUSLIMAN MODERN -
SEPSE QDO LLOJ PAMJE APO FEREGJJE SERBIA DHE RUSIA PO NA EPARAQET PARA BOTE SI FUNDAMENTALIZEM DHE PO MUNDOHET TE NA ZHDUKė NGA FAQJA E DHEUT-
MANDEJ UN JAM I INTRESUAR QE MUSLIMANET SHQIPTARė NE KOSOVė TE JEN NE MARDHENJE VLLAZRORE DHE HARMONI FETARE ME SHQIPTART KATOLIK DHE SHQIPZTART ORTODOKS -
QDO LLOJ RADIKALIZMI FETARė I PRISHė KETO EKULIBRA DHE
NESE PRISHEN RAPORTET VLLAZRORE ME VLLEZRIT SHQIPTARė TE NJE GJAKU ATHER NUK KA SHQIPNI ETNIKE TE CILEN UN E SHOH ENDERR DHE FLEJ ME TE DUKE E DASHUR -'
DHE DO TA DUA GJITHMONė -
TE GJITH E DINI JU SE UN E DUA SHQPERINė ETNIKE DHE SE NE SHQIPTART EKEMI SPECIFIK POZICIONIN DHE DUHET TE JEM I SHUM AFER NJERI TJETRIT-
NUK KAM DESHIRė ASPAK QE TE RADIKALIZOHET E TE PROVOKOJ ASNJENA FE PER DIQKA POR SHQIPTART I DUA SHUM TE KUJDESSSHEM E SHUM TE MENQUR -
QE TE JEN SHUM LARGPAMS TE JEN SHUM TE AFERT NJERI ME TJETRIN KISHA E GJAMIJA E TE MOS PROVOKOHET NDOJ EKSTREM NGA ASNJERA FE-
MIRė THA URRAGANI NE NJI RAST LIRIKU TREMBET NGA FUNDAMENTALIZMI SE MOS MO PO PSON POPULLI SHQIPTAR NDOJ TE KEQE NGA EKSTREMIZMI -
JAN DISA PARAQITJE JO TE MIRA KOHET E FUNDIT Q E PO UA VRASIN SYT DISA DISA VESHJE JO TE MIRA QE NA KAN ARDH NE KOSOVė-
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-09, 23:37   #1853
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Athere Rri Urt Pra Makresh Mos Me Ngacmo

Qka U Bė Kshtu Qe Fillove Me Ato Ngacmime -

Un E Kuptoj Fetarizmin E Makreshit

Dhe Te Mos Mendooj Makreshi Se Nuk E Kuptoj Njeriun Fetarė -


Por Makreshi Dhe Shum Te Tjerė Nuk E Kuptojnė Akoma Thelssinė E Arsyeeve Te Mia

Pse Ne Duhet Te Dukemi Musliman Modern -


Sepse Qdo Lloj Pamje Apo Feregjje Ose Veshje Qe Ju Ngjanė RadikalveSerbia Dhe Rusia Po Na E Paraqet Para Bote Si FundamentalizemDhe Po Mundohet Te Na Zhdukė Nga Faqja E Dheut Nepermes Ksaj Propagande -

Duke Ndersyer Kunder Nesh Kombe Tjera


Mandej Un Jam I Intresuar Qe Muslimanet Shqiptarė Ne Kosovė Te Jen Ne Mardhenje Vllazrore Dhe Harmoni Fetare Me Shqiptart Katolik

Dhe Shqiptart Ortodoks


Qdo Lloj Radikalizmi Fetarė I Prishė Keto Ekulibra


Dhe


Nese Prishen Raportet Vllazrore Me Vllezrit Shqiptarė Te Nje Gjaku


Ather Nuk Ka Shqipni Etnike Ma

Te Cilen Un E Shoh Enderr Dhe Flej Me Te Duke E Dashur -'si Ideal


Dhe Do Ta Dua Gjithmonė -


Te Gjith E Dini Ju Se Un E Dua Shqperinė EtnikeDhe Se Ne Shqiptart Ek Emi Specifik Pozicionin Ne Europė


Dhe Duhet Te Jem I Shum Afer Njeri Tjetrit-


Nuk Kam Deshirė Aspak Qe Te Radikalizohet E Te Provokoj Asnjena Fe

Por Shqiptart I Dua Shum Te Kujdessshem E Shum Te Menqur -

Te Mos Prekun Ne Flaken Fetare Ku Mund Te Ndezet Sherri Si Benzina

Dhe Te Shembet Kombi Atdheu
Shqiptart Te Jen Shum Te Afert Njeri Me Tjetrin

LargpamsKisha E Gjamija E Te Mos Provokojn Ndoj Ekstrem

Fetarė


Nga Asnjera Fe-te Mos Ket Provokime Dhe Te Mos E Lendojn Njera Tjetren

Sepse Jemi Nji Popull Nji Gjak Nji Gjuhė Nji Atdhe Nji Shqipni Etnike


Mirė Tha Urragani


Ne Nji Rast


Liriku Trembet Nga Fundamentalizmi I Ciles Do Fe E Rrymė Sepse Radikalizmi Ekstrem Vetem Sherre Sjell Dhe Shkatrrime Katastrofale


Se Mos Mo Po Pson Populli Shqiptar


Ndoj Te Keqe Nga Ekstremizmi -per Ket Shkak Liriku Ju Trembet Ekstremizmave

Sepse Shembet Atdheu E Shqiptaria Etnike Te Cilen Liriku E Do Shum Pa Hile Me Shpirtė


Jan Disa Paraqitje Jo Te Mira Kohet E Fundit

Q E Po Ua Vrasin Syt Disa Disa Veshje Jo Te Mira Fetare

Qe Na Kan Ardh Ne Kosovė- Ato Ma Teper Jan Veshje Te Krahinave Te Shkretirave Por

Paraqesin Nji Lloj Sktremi Dhe I Vrasin Syt Te Tjerve

Last edited by lirik; 16-07-09 at 23:38.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-09, 23:42   #1854
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Shume i nderumi Lirik!

Per Makreshin te garantoj se nuk eshte as taliban ,as rryme islamike qe kercnon e vret as,as por nje djale shume simpatik ,shqiaptar sikur une edhe ti , ndoshat pak ma fetar i mire por me tjerat sen nuk ndryshon nga neve!
Shume mire do te ishte te ulni biseden ne rrafsh se bilahin ,besomeni ,se edhe nese doni me ngjite gure kush nuk ua njeh ata gure, krejt cka mbetet edhte nje fjale e mire!
Besomeni se ,ne te gjitha debetet tona ketu eshte nje bisede vllezerore dhe as me pak e as me shume se tybe askurrfar faktori nuk jemi ne per me vendose dicka .E themi nje mendim ashtu sikur nve na paelqen dhe nuk duhet te habitemi nese dikujt tjetr nuk i duket me vend.Ai ka nje bindje tjeter .Por te perdoren ofendime te renda nuk ia kemi nevojen.
Mos te na ndodhe edhe neve ,sikur atyre dy pleqeve ,qe jan rrehe dy here ne mes veti ,nje here ne rini e njehere ne pleqni, per nja bagel!!

Edhe te Feja e edhe te politika neve jemi amatore te klases parashkollore e tjeter eshte qe i bejme qef vetes!!
Ju pershendes dhe ju lus te keni konsiderate vllezrore per njeri tjetrin !

GURI SYLAJ TE PERSHENDES PER PARAQITJEN TENDE DHE URTESINė TENDE

ME VEND PO FLET DHE ME DUKET SE JAM QETSUAR TASH PAK SE ME TE THAN TE VERTETEN JAM HIDHRUE SHUM NE MAKRESHIN POR ME KENI QETSUAR TASH

DHE JU FALEMINDERIT
SEPSE SOT GJITH DITEN KAM PASU STRES E HIDHRIM NEVRIKOSJE -
E PRANOJ SE JAM PAK I SERT POR JO PA ARSYE DHE NORMALISHT E NJOH MIQSINė EW URTESINė-
POR I KAM MERZI KERCNIMET DHE POSHTRIMET E FYERJET -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-09, 23:46   #1855
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Un Me Makreshin Do Te Mirkuptohemi

Por Makreshi Duhet Te Me Kerkoj Falje


Per Ato Fyerje

Sepse Makreshi Esht Ma I Ri

Dhe Duhet Me Ja Dit Rendin


Pastaj Un Dhe Makreshi Mund Te Jemi Miq E Shokė

Por Ky Duhet Me Me Kerku Falje Dhe Ka Gabu Qe Ka Provu Me Me Tremb Se

Se Veq Ma Shum Ma Qitke Flaken Por Nejse Beri Mir Qe Doli E U Mirkuptuam
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-09, 23:57   #1856
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

L0L,
Te pershendes Lirik.


Fund i keti kapitulli.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-07-09, 00:24   #1857
premium
 
Join Date: 25-03-08
Posts: 5,868
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Sa kėnaqsi dtthotė ja vurėt kufirin e hajgares ...
Sizakonisht Makreshi nėpėr debate ėshtė shprehur i qetė ...
kam lexu tekstet e tij ,, ku ma shumė tė tjerėt kan hedhur fjalė banale ( nėse ishte tema pėr fejėn).
Mendoj se Makreshi nuk ėshtė as fundamentalist as ekstremist .... por njė faktor i cili jep randėsi ligjeratės Islame tė lexuar se si shkruan nė librin e shenjt Kur'an...
premium Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-07-09, 08:05   #1858
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Quote:
Originally Posted by premium
Sa kėnaqsi dtthotė ja vurėt kufirin e hajgares ...
Sizakonisht Makreshi nėpėr debate ėshtė shprehur i qetė ...
kam lexu tekstet e tij ,, ku ma shumė tė tjerėt kan hedhur fjalė banale ( nėse ishte tema pėr fejėn).
Mendoj se Makreshi nuk ėshtė as fundamentalist as ekstremist .... por njė faktor i cili jep randėsi ligjeratės Islame tė lexuar se si shkruan nė librin e shenjt Kur'an...
-----------------------------

Un nuk jam nji njeri qe mun d te mendoj dikush e te me kualifikoj si njeri qe nuk marr vesh -
por terrorin psiqik sulmet nenshtrimin poshtrimin provat poshtrimet fyerjet zullumet nenshtrimet- shkeljet nuk i duroj pamvarsisht se qka ndodhė me mua a me vret kush a jo a me varė kush a jo a me djeg kush a jo
“dhe provokimet ndikojn keq te un -
por kur njeriu sjellet mirė me mua dhe ofron marrveshje e mirkuptim e rreespekt un jam njeri qe e njoh marrveshjen mshiren humanizmin fe ligj drejtesi dialog mirsi e te gjitha i njoh-
I edukuar sipas tradites shqiptare un nuk kam deshira qe te jem njeri qe ja hakun ose ja shkeli te drejten dikuj ne rastin tim kishte mjaft provokime te kqija nga njerzt-
ne rastin e makreshit un emora serizozisht kercnimin dhe te them te drejten mjaft keq u ndeza -
meqense u mirkuptuam dhe makreshi u deklarua keshtu dhe ndryshoi sjelljen -
un nuk kam tash asgjė te keqe me makreshin dhe nuk kam asnji problem me ket djalosh per te cilin ne fakt nuk e dija qe qenka nji djalosh por mendoja kush mund te jet ky njeri qe po me shet trimri fyerje e provokime-
Meqense kur dikush me kerkon falje emarceshje un e njoh edhe faljen edhe marrveshjen
me makreshin nuk kemi ma asgjė te keqe -
forumi vazhdon normal si gjithqka ma parė dhe ky siq tha makreshi esht fund i mosmamrrveshjeve fund i kapitullit pra nuk kemi asgjė te keqe me makreshin meqense makreshi i permisrsoj sjelljet ne fakt nuk e kisha te kjartė sjelljen e makreshit e merroa si kercnim sepse ka te tjerė qe me jan kercnuar neper forume dhe kam shkuar shum keq me ta deri aty sa ka ardh puna me kan detyruar te ju kerkoj mejdan hapur por nuk kan dalur vetem kan kercnuar me gjith far lloj fjlesh te zeza e te kqija-
kshtu qe kjo ka ndikuar per keq te un dhe me ka ndryshuar ne disa raste perndryshe un e njoh marrveshjen dhe marveshjet per paqe e miqsi dhe e kur njeriu sillet mirė me mua poashtu e ka te njejtin shperblim nga un dhe edeh natyrsisht zbutem sjelljet e mira e zbusin njeriun por sjelljet e kqija krijojn alergji te secili njeri.
MENDOJ SE NJERZT mbi te gjitha duhet te ken shum kujdes fjalorin dhe sjelljen qka kjo ka shum rendesi ne jetė me njerz per te mos e acaruar diken ose per te mos i shkaktuar hidhrim ose nervozė ose reaskion negativ alergjik sepse sjellja e mirė me njerz esht shum ma emirė dhe ma e dobishme se sa sjellja e keqe -
sjellja e mirė me njerz krejtisht endryshon njeriun dhe i sjell njeriut tjera dispnome ndersa sjellja e keqe e shendrrojn njeriun ne situatė zhgenjyese ne situatė te pa shtegdalje te keqe ne situata te palakmueshsme e detyrojn me reagu keq e kshtu me radhė pra gjithnji njerzit esht mirė te ken kujdes per shembull te sjelljet fyerjet kercnimet sepse ati shkaktojn shum lendime dhe reagime te kqija te njerzit.
NaTYRISHT SE UN NUK KAM INTERESA TE NGATRROHEM ME BASHKATDHETARė SE NUK JAM KAFSHė POR TE THEM TE DREJTEN ALERGJIK NDAJ FYERJEVE JAM E NDAJ KERCNIMEVE

SIDOMOS -
DHE ATHER ME KAPLON NERVOZA DHE NDJEHEM KEQ NDAJ PERSONIT QE FYEN DJE GJITH DITEN KAM PAS STRES E NERVOZė TE KEQE DHE NDJEHESHA KEQ
ISHA NE DISPONIM TE KEQ DHE ME KAN VREJT EDHE TE TJERET KTU NE VENDIN KU JETOJ -
KAM DALė DHE KAM ECė ECė NEPER QYTET PLOT NERVOZė DHE TEPER I HIDHRUAR -
NE MAKRESHIN PER SJELLJET E TIJ

Megjithat pas kti ndryshimi te makreshit kerkim faljes s e tij dhe sqarimit te tij -
me kaq po i japim fund kti kapitulli-ne menyr paqsore'
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-07-09, 08:19   #1859
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Quote:
Originally Posted by premium
Sa kėnaqsi dtthotė ja vurėt kufirin e hajgares ...
Sizakonisht Makreshi nėpėr debate ėshtė shprehur i qetė ...
kam lexu tekstet e tij ,, ku ma shumė tė tjerėt kan hedhur fjalė banale ( nėse ishte tema pėr fejėn).
Mendoj se Makreshi nuk ėshtė as fundamentalist as ekstremist .... por njė faktor i cili jep randėsi ligjeratės Islame tė lexuar se si shkruan nė librin e shenjt Kur'an...
----------------------------
premium mos qit zjarrė ne benzin por jepi fund tash kapitullit -
mos kqyr me e la tash krejtsisht makreshin dhe mekatet e tij ne sjellje-
fjala poet i qmendur pulagji vargje kanceroze pllumagji ta ngrij shurren ne gjoks tradhtar i kombit -
do te vie te ti me syza e terror psiqik ngacmues e kercnues -
ku e di un kush jan njerzit me maska e kush po kercnon kur te gjith me maska po

shkruajn
nder te rrallet jam ne forume me emer e mbiemer -
por meqense u mbyll ky kapitull te mos shjkkojm tash ma andej se u kry
mori fund marrveshja
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-07-09, 17:58   #1860
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Dritarja e kujeteses
----------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------------
Neper dritaren e kujteses
ne secilen pik te shiut,meditim
sikur,bota ime,sillej rreth forteses
me vargun ne gji jetim
----------
sa larg po m,flutronin ,shekullmendjet ,n,flatra
se mendjet,krih m' kishin marrė
kaltrisht,e lakmueshem,me joshnin kah vatra
kah gjurmet qe i solla zvarrė
-----------
secila pikė e shiut njė lot
mergim,kjo mbretri llahtare
kam pi aq hidhur shiun e huaj n' per mot
n'lakmi te dikurshme moshatare
-------------
duart e lagura drejt qiellit
dritares se kujteses,zgjatė
lutesha per kallijt e miellit
per token time te ngratė
--------------
thellueshem kundroja re t' huaja
qe ecnin dikah me nxitim
me shiun disi po luaja
kur ,harroja se jam n' meditim
----------
me lagte ngapak,ne gji
kur era e sillte ,lehtsisht
qerpikun ma joshte me pi
qfar,loti i natyres,knaqsisht

dritarja ime e kujteses
largsinė qe ma sjell,n' meditim
un i biri i harreses
me shiun perfshihem n'lotim
autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 17:36.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.