Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-03-10, 19:24   #31
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Quote:
Originally Posted by Makresh

I paske rrotullu syt Makresh po nuk po te kuptoj pse???

Titullin e ke bere:
"Behu si Mejremja e Shenjte"

Kujt i dedikohet ky titull, kush mund te beht si ajo, a munde te behemi vetem nga vullneti i yne te shenjta? Shum her po shkruni se Zoti e dallon, shenjteron, e ban profet vetem ate qe ai ka deshire???
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 25-03-10, 20:00   #32
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

a ska shans ma mu ba mejreme,so moda atehershit
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".

Last edited by emine; 25-03-10 at 20:02.
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-10, 21:56   #33
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Mė falni, e kam njė pyetje shumė tė thjeshtė, nė fakt doja tė ju pyes si duhet shkruar apo theksuar emri: Merjeme ose Mejreme?
Ju falėnderoj paraprakisht. :)
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-10, 22:00   #34
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Jo!!
Jerusalemi 1900 vite para Krishtit permendet ne shkrimet Egjiptiane .Atehere kur nuk kishte as Jahudi (si fe e kam fjalen) ,as te krisjter e as Musliman!!
S'po i besoj syve te mi !

Me t'vertet s'me paske lexuar aspak ???

Qe sa egzistojn piramidat e egjiptit te lutem ?
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-10, 22:33   #35
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Nuk keni nevoje me ju besu syve por fakteve.
Rreth 1900 vjet para Krishtit ,ne shkrimet Egjiptiane ,permendet emri i Jerusalemit me emrin "Urusalim".Si Qytet-Shtet me Mbret ,pallat dheZotin e qytetit Schalim.
Kurse rreth vitit 1000 para Krishtit Davidi e merr qytetin (pushton) nga Jebusitet.
Ne vitin 952 para eres se re.Salomoni nderton Tempullin e pare.
Per mos me e zgjate vetem deri ne fillimin e Epokes se Re Jerusalemi ndertohet e shkatrrohet disa here.Dy here edhe nga Nabukadnezar Mbret i Babilonit .Koha kur njihet edhe egzodi i popullit Hebre!
I njejti"Fat" e percjell kete "Toke te shenjet" edhe ne Epoken e Re deri ne ditet tona kur vijat ndarese shkruhen me gjak.
Edhe sot qyteti eshte i ndare ne pese pjese .
-Bregu i Tempullit
-Pjesa Hebreje
-Pjesa Muslimane
-pjesa Krishtere dhe
-pjesa Armene
Duhet permend edhe nje fakt interesant .
Qe nga pushtimi i qytetit, nga Sulltan Selimi ,Jerusalemi ishte nje qytet i parendesishem per rreth 400 vite ,nene Perandorin Osmane.Deri ne vitin 1917 kur pushtohet nga Anglezet!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Last edited by GURI SYLAJ; 25-03-10 at 22:38.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-10, 23:19   #36
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Quote:
I paske rrotullu syt Makresh po nuk po te kuptoj pse???
Po t'kēyri seri

Quote:
Originally Posted by Murgesha
I paske rrotullu syt Makresh po nuk po te kuptoj pse???

Titullin e ke bere:
"Behu si Mejremja e Shenjte"

Kujt i dedikohet ky titull, kush mund te beht si ajo, a munde te behemi vetem nga vullneti i yne te shenjta? Shum her po shkruni se Zoti e dallon, shenjteron, e ban profet vetem ate qe ai ka deshire???

Per te gjitha ata dhe ato qe mund te perfitojn/m per vete dhe pas praktikimit, ti transmetojm.

Ne kemi nje shembull : Muhamedin a.s.

A mund ta arrijm nivelin e tij te urtesis ? Sigurisht qe jo, eshte e pa-mundshme por detyr obligimi e kemi qe ta ndjekim rrugen e tij a.s. deri ne diten e gjykimit.

Ne kemi shanc te madhe qe kemi kaq shum Pejgamber nga gjithesecili nxjerrim mesime unike e qe na jan te nje ndihme te madhe ne perditshmerit tona te mbi-stresuesara ! Duke e privuar veten nga keto mesime, ne e mundojm shpirtin tan me budalleqe te nivelit me te ulet ! Si psh, ka njerez qe besojn ne apokalipsin e 2o12-tes ! Ka tjer qe bien ne depresione dhe i japin fund jetes, sepse nuk deshirojn ta perjetojn vitin 2012, sigurisht keto ishin shembuj nga me te ultit por ka edhe tjer qe e zejn veten kinse dikushi dhe me mendjamadhesin e tyre o bejn korrupsion, o vjedhin, nxisin urrejtje, ndarje, perēarje, e nga me te zezat qe s'ja vlen te permenden, si rezultim i mos praktikimit te mesimeve profetike jemi duke u rradhitur nga popujt evropjan ku vetevrasja eshte ne rritje te vazhdueshme. Sepse sot me te gjitha propagandat pro-perendimore qe shfaqen ne televizonet tona, ne jemi duke u shendrruar ne ta, injoranta ne besim ! Injoranta duke mos e kuptuar esencen e jetės mbi tok !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-10, 23:28   #37
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Quote:
Originally Posted by emine
a ska shans ma mu ba mejreme,so moda atehershit
Pajtohem me ty. Sot eshte moda e degjenerimit, kurse si Merjemja a.s.,.. s'do te kete me ! Por se paku, mundohuni te jeni te devotshme si ajo ! Asgje s'ju kushton, eshte ne te miren tuaj, familjes dhe farefisin tuaj !


Quote:
Originally Posted by Idila
Mė falni, e kam njė pyetje shumė tė thjeshtė, nė fakt doja tė ju pyes si duhet shkruar apo theksuar emri: Merjeme ose Mejreme?
Ju falėnderoj paraprakisht. :)

Merjeme (Mariam/Miryam qe dmth "E dashur, e shtrenjt" sipas nje fjalori)
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-10, 23:31   #38
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Nuk keni nevoje me ju besu syve por fakteve.
Rreth 1900 vjet para Krishtit ,ne shkrimet Egjiptiane ,permendet emri i Jerusalemit me emrin "Urusalim".Si Qytet-Shtet me Mbret ,pallat dheZotin e qytetit Schalim.
Kurse rreth vitit 1000 para Krishtit Davidi e merr qytetin (pushton) nga Jebusitet.
Ne vitin 952 para eres se re.Salomoni nderton Tempullin e pare.
Per mos me e zgjate vetem deri ne fillimin e Epokes se Re Jerusalemi ndertohet e shkatrrohet disa here.Dy here edhe nga Nabukadnezar Mbret i Babilonit .Koha kur njihet edhe egzodi i popullit Hebre!
I njejti"Fat" e percjell kete "Toke te shenjet" edhe ne Epoken e Re deri ne ditet tona kur vijat ndarese shkruhen me gjak.
Edhe sot qyteti eshte i ndare ne pese pjese .
-Bregu i Tempullit
-Pjesa Hebreje
-Pjesa Muslimane
-pjesa Krishtere dhe
-pjesa Armene
Duhet permend edhe nje fakt interesant .
Qe nga pushtimi i qytetit, nga Sulltan Selimi ,Jerusalemi ishte nje qytet i parendesishem per rreth 400 vite ,nene Perandorin Osmane.Deri ne vitin 1917 kur pushtohet nga Anglezet!
Un besoj qe Ibrahimi a.s. dhe Luti a.s. kan jetuar para me shum se 2 mijė vite/ para piramidave.
E keta ishin Musliman.

“ E Ne shpėtuam atė e edhe Lutin nė atė tokėn qė e kemi bekuar pėr njerėz “ (Bėhet fjal per Jerusalemin, Kuran 22/71)“Ndėrsa Sulejmanit (ia nėnshtruam) erėn e fortė qė sipas dėshirės se tuj ecte me tė deri te toka tė cilėn e kemi bekuar Ne. Ne jemi tė gjithėdijshėm pėr ēdo gjė. “ (Tokėn e bekuar > Jerusalemin, Kuran 22/81)


“ E atij populli qė ishte i nėnshtruar i trashėgam lindje e perėndim tė tokės, qė Ne e bekuam (me tė mira), ndėrsa pėr durimin qė patėn, u plotėsua fjala mė e mirė (premtimi i vėrtetė) e Zotit ndaj beni israilve; rrėnuan atė qė bėnte faraoni i tij, si dhe atė qė kishin ndėrtuar ata. “ (Pėrsėri behet fjal per Jerusalemin qe eshte mes Perendimit dhe lindjes, (Kuran 7/137)
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-10, 23:43   #39
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Quote:
Originally Posted by Makresh
Po t'kēyri seri
Per te gjitha ata dhe ato qe mund te perfitojn/m per vete dhe pas praktikimit, ti transmetojm.

Ne kemi nje shembull : Muhamedin a.s.

A mund ta arrijm nivelin e tij te urtesis ? Sigurisht qe jo, eshte e pa-mundshme por detyr obligimi e kemi qe ta ndjekim rrugen e tij a.s. deri ne diten e gjykimit.

Ne kemi shanc te madhe qe kemi kaq shum Pejgamber nga gjithesecili nxjerrim mesime unike e qe na jan te nje ndihme te madhe ne perditshmerit tona te mbi-stresuesara ! Duke e privuar veten nga keto mesime, ne e mundojm shpirtin tan me budalleqe te nivelit me te ulet ! Si psh, ka njerez qe besojn ne apokalipsin e 2o12-tes ! Ka tjer qe bien ne depresione dhe i japin fund jetes, sepse nuk deshirojn ta perjetojn vitin 2012, sigurisht keto ishin shembuj nga me te ultit por ka edhe tjer qe e zejn veten kinse dikushi dhe me mendjamadhesin e tyre o bejn korrupsion, o vjedhin, nxisin urrejtje, ndarje, perēarje, e nga me te zezat qe s'ja vlen te permenden, si rezultim i mos praktikimit te mesimeve profetike jemi duke u rradhitur nga popujt evropjan ku vetevrasja eshte ne rritje te vazhdueshme. Sepse sot me te gjitha propagandat pro-perendimore qe shfaqen ne televizonet tona, ne jemi duke u shendrruar ne ta, injoranta ne besim ! Injoranta duke mos e kuptuar esencen e jetės mbi tok !
Une nuk e kam shembull Muhamedin, as Mejremen andaj te lutem mos me perfshij ne mendimet e tua!!

Stresi eshte semundje bashkekohore qe ka kapluar me te madhe klasen punetore te Evropes e te shteteve tjera te zhvilluara!!

Per cka?

Koha po ecen, dinamika e jetes sot eshte e sterngarkuar!

Une e mbaj mend veten si femije, me shum pak kerkesa jemi rrit une dhe vellezrit e motrat! Kurr nuk e kam par baban tim te stresuar sepse nuk i kemi tejkalu kerkesat e mundesive te tija! Jetonim 8 anetar prej te ardhurave te tija dhe shumica e gjerave te nevojshme nuk na ka munguar kurr!

Femijet e mi kan kerkesa te medha, une si nene stertresohem nese nuk mundem te ja plotsoj ato kerkesa, punoj une dhe burri por nuk mund ti plotesojm te gjitha kerkesat e diteve te sotme!
Normal qe paraqitet stresi.
Del ti ketu e na thua ndiq rrugen e filan pejgamberit, filan shenjtores se do te kesh te mira!
Po te jetonin sot ata profet e ato shenjetore s“kam kurrfar dyshimi se do ti gjente kjo qe po na gjen ne sot e nuk e besoj se do te kishin mundur ta perballonin dinamiken e jetes se sotme. Le qe si kish njohur askush, por do te qeshej bota me ta. Sot edhe femiu 5 vjeqar e din se pa seks nuk ka shtatzani, e para 2000 vitev e lehte ka qen te genjehen njerezit, te shfaqen mrekulli, te dalin profet, lajmet jan bart goje me goje, sa qe njeher nje mbret rrenen e leshuar nga goja e tij ne mengjez, ne mbremje e besoi si te vertet kur e ndegjoi me veshet e tij!!!!!

Eja e thuaj punetorit/punetores perendimore te ndjek rrugen e Mejremes/Marise ase te Ises/Jezusit se do ti largohet stresi, te zhdep ne dru!

Per ty po dihet qe je ne paqe me veten e Zotin, si duket nuk je i martuar, nuk punon e ki kohe te mjaftushme per tu marr me Zot, shenjt e profet...!!

Smu pergjigje ende!

Hajde jo une qe jam e martuar e kam femije, po nese nje vajze e virgjer Behet si Mejremja e Shenjte, si do te mbetet ajo shtatzane????
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 00:14   #40
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Une nuk e kam shembull Muhamedin, as Mejremen andaj te lutem mos me perfshij ne mendimet e tua!!

Stresi eshte semundje bashkekohore qe ka kapluar me te madhe klasen punetore te Evropes e te shteteve tjera te zhvilluara!!

Per cka?

Koha po ecen, dinamika e jetes sot eshte e sterngarkuar!

Une e mbaj mend veten si femije, me shum pak kerkesa jemi rrit une dhe vellezrit e motrat! Kurr nuk e kam par baban tim te stresuar sepse nuk i kemi tejkalu kerkesat e mundesive te tija! Jetonim 8 anetar prej te ardhurave te tija dhe shumica e gjerave te nevojshme nuk na ka munguar kurr!

Femijet e mi kan kerkesa te medha, une si nene stertresohem nese nuk mundem te ja plotsoj ato kerkesa, punoj une dhe burri por nuk mund ti plotesojm te gjitha kerkesat e diteve te sotme!
Normal qe paraqitet stresi.
Del ti ketu e na thua ndiq rrugen e filan pejgamberit, filan shenjtores se do te kesh te mira!
Po te jetonin sot ata profet e ato shenjetore s“kam kurrfar dyshimi se do ti gjente kjo qe po na gjen ne sot e nuk e besoj se do te kishin mundur ta perballonin dinamiken e jetes se sotme. Le qe si kish njohur askush, por do te qeshej bota me ta. Sot edhe femiu 5 vjeqar e din se pa seks nuk ka shtatzani, e para 2000 vitev e lehte ka qen te genjehen njerezit, te shfaqen mrekulli, te dalin profet, lajmet jan bart goje me goje, sa qe njeher nje mbret rrenen e leshuar nga goja e tij ne mengjez, ne mbremje e besoi si te vertet kur e ndegjoi me veshet e tij!!!!!

Eja e thuaj punetorit/punetores perendimore te ndjek rrugen e Mejremes/Marise ase te Ises/Jezusit se do ti largohet stresi, te zhdep ne dru!

Per ty po dihet qe je ne paqe me veten e Zotin, si duket nuk je i martuar, nuk punon e ki kohe te mjaftushme per tu marr me Zot, shenjt e profet...!!

Smu pergjigje ende!

Hajde jo une qe jam e martuar e kam femije, po nese nje vajze e virgjer Behet si Mejremja e Shenjte, si do te mbetet ajo shtatzane????
Un s'jam i martuar, kam shume pak kohe, punoj dhe njekohesisht studioj (jo-teologjin).

Para ca vite kam perjetuar momente te forta te stresit, saqe as frym nuk arrija te mirrja sepse e ardhmja ime ishte ne loj! Atehere nuk disha asgje per fejėn, si shumica isha "musliman" e asgje me shume deri sa aksientalisht, rash ne shkrimet e shenjta dhe fillova ti kushtoj kohe, aq me shume qe lexoja, aq me shume kuptoja dhe bindja qe kjo eshte e verteta, vinte gjithnje duke u rritur ! Kete stres qe sia deshiroj askujt, nuk u shua pa iu dorezuar krejtesisht Zotit te gjithesis. Edhe e din cka ? Nuk isha nje person qe kerkoja cdo gje me cdo kusht, por vet rrethi dhe ndikimi i shoqerish ishte i till. Profesoresha ime e shkreta pat ra ne depresion, me kujtohet qe prej asaj dite qe s'erdhi ne shkoll, su duk me ! Se me gjithe deshir do i kisha ndihmuar !

Po te ishin ata Profet gjall, bota do te ishte shume me e avancuar dhe me e mir se kjo ne te cilen ne jetojm sot.
Njeri i par s'kishte prinder, mos me thuaj qe ate e krijoi "natyra", dhe jo pas mijera vitesh, por ne te njejten kohe, beri edhe nje tjeter, por kesaj rradhe nje grua qe mund te bashkohet me nje burr, nga i cili mund te lindin femij ???..... a a a a a a edhe me interesant !!!!!!! Natyra paska krijuar ēdo lloje kafshe, shpend e gjitchka qe jeton duke i krijuar edhe opoziten tjeter, femren ?! Mmmm nejse, besimi eshte i lir, e lir te besosh edhe keshtu.

Hajde tash ti :

Ti qe ke femi, qe je pedagoge, mesuese e femive tu mund tia mesosh rruget e besimit qe gabimet qe ti ke ber, te mos i perserisin ata

Tash nese vajza yte behet Si merjemja a mbetet shtatzan ? Po. Si Merjemja do te mbetet shtazan, vetem se kjo do te ket nje burre.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 00:41   #41
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Quote:
Originally Posted by Makresh
Un s'jam i martuar, kam shume pak kohe, punoj dhe njekohesisht studioj (jo-teologjin).

Para ca vite kam perjetuar momente te forta te stresit, saqe as frym nuk arrija te mirrja sepse e ardhmja ime ishte ne loj! Atehere nuk disha asgje per fejėn, si shumica isha "musliman" e asgje me shume deri sa aksientalisht, rash ne shkrimet e shenjta dhe fillova ti kushtoj kohe, aq me shume qe lexoja, aq me shume kuptoja dhe bindja qe kjo eshte e verteta, vinte gjithnje duke u rritur ! Kete stres qe sia deshiroj askujt, nuk u shua pa iu dorezuar krejtesisht Zotit te gjithesis. Edhe e din cka ? Nuk isha nje person qe kerkoja cdo gje me cdo kusht, por vet rrethi dhe ndikimi i shoqerish ishte i till. Profesoresha ime e shkreta pat ra ne depresion, me kujtohet qe prej asaj dite qe s'erdhi ne shkoll, su duk me ! Se me gjithe deshir do i kisha ndihmuar !

Po te ishin ata Profet gjall, bota do te ishte shume me e avancuar dhe me e mir se kjo ne te cilen ne jetojm sot.
Njeri i par s'kishte prinder, mos me thuaj qe ate e krijoi "natyra", dhe jo pas mijera vitesh, por ne te njejten kohe, beri edhe nje tjeter, por kesaj rradhe nje grua qe mund te bashkohet me nje burr, nga i cili mund te lindin femij ???..... a a a a a a edhe me interesant !!!!!!! Natyra paska krijuar ēdo lloje kafshe, shpend e gjitchka qe jeton duke i krijuar edhe opoziten tjeter, femren ?! Mmmm nejse, besimi eshte i lir, e lir te besosh edhe keshtu.

Hajde tash ti :

Ti qe ke femi, qe je pedagoge, mesuese e femive tu mund tia mesosh rruget e besimit qe gabimet qe ti ke ber, te mos i perserisin ata

Tash nese vajza yte behet Si merjemja a mbetet shtatzan ? Po. Si Merjemja do te mbetet shtazan, vetem se kjo do te ket nje burre.

Jo! Njeriu i pare u krijua nga nje grusht dhe, Zoti ja dha frymen, prej brinjes se tij e krijoi gruan!!!

Te ndjekim shembujt e profeteve:

Perveq Isait te gjithe te tjeret ishin njerez luftarak, vranin njerez, merrnin nga 10 e me teper gra, njeri ban seks me bijen e vet, tjetri marton motren e vet, tjetri merr bijen e axhes se vet, cili duhet te na flej me teper ne zemer e ta ndjekim rrugen e tij???

Mos i bishtero pytjes me vajzen time!!!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 05:42   #42
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Mire mengjes .
Ndoshta edhe keni te drejte sepse ketu njeri po flet per FIKSONE e tjetri per qytet real si te gjitha qytetet tjera te botes!!
"Toka e Bekuar" hiq me pak se 400 vjet ishte nje qytet aspak i rndesishem ne Perandorin Osmane.Qe nga pushtimi i Sulltan Selimit ne vitin 1516 e deri ne pushtimin Anglez ne vitin 1917.
Kurse Kultura Egjiptase daton qe prej vitit 3100 para Eres se Re! Dinastia Zero...!!?
Por -ne Afrike eshte gjete skelet njeriu i vjeter rreth 3.5 milion vjet.Ajo qe dijm ne eshte pak ,shume pak . Por ai qe meson e ka nje mundesi ,mundesine qe te bindet se nuk din!!!
Historia e njeriut ndahet ne dy pjese .Ne fakte dhe ne Fiksione .(qe ndoshta pa te drejte do i quaj perralla)!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Last edited by GURI SYLAJ; 26-03-10 at 05:43.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 08:07   #43
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

E drejta juaj ti quani "perralla". Kur Zoti thot ne Kur'an qe bekuam kete Tokė ! S'ka dyshim qe Ai e ka bekuar ate, pra ka egzistuar edhe para 3100 viteve p.e.s.! ,.... ku edhe ishte Xhamia Al-Aksa !

T'ju them te drejten s'po ju kuptoj se pse po incistoni kaq shum mbi emertimin e Jerusalemit ?
Gjesi edhe te ju.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 08:15   #44
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Jo! Njeriu i pare u krijua nga nje grusht dhe, Zoti ja dha frymen, prej brinjes se tij e krijoi gruan!!!

Te ndjekim shembujt e profeteve:

Perveq Isait te gjithe te tjeret ishin njerez luftarak, vranin njerez, merrnin nga 10 e me teper gra, njeri ban seks me bijen e vet, tjetri marton motren e vet, tjetri merr bijen e axhes se vet, cili duhet te na flej me teper ne zemer e ta ndjekim rrugen e tij???

Mos i bishtero pytjes me vajzen time!!!
Opa, tash e knaqe krejt.

I ke dy opcione ne kete bot :
Ti bindėsh Zotit, ti respektosh urdheresat e tij duke i nenshtruar dhe duke shpresuar Meshiren dhe Xhenetin !
apo
Mos ti bindėsh Zotit, te mos i respektosh urdheresat e tij duke i perēeshur mesimet e Tija gjithduke e siguruar Denimin e Xhehnemit te perjetshem !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 12:06   #45
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bėhu si Merjemja e Shenjtė

Quote:
Originally Posted by Makresh
Opa, tash e knaqe krejt.

I ke dy opcione ne kete bot :
Ti bindėsh Zotit, ti respektosh urdheresat e tij duke i nenshtruar dhe duke shpresuar Meshiren dhe Xhenetin !
apo
Mos ti bindėsh Zotit, te mos i respektosh urdheresat e tij duke i perēeshur mesimet e Tija gjithduke e siguruar Denimin e Xhehnemit te perjetshem !

Kush e permendi Zotin e besimin ne te???


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 06:51.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.