Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
User Name
Password
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-07-09, 15:41   #1
Tomori
 
Join Date: 23-06-04
Posts: 11,890
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Default SS SKENDERBEG"Divizioni qe luftoi kunder Serbeve.

Ne 3 shtator te vitit 1943,Italia kapitulloi.Gjermania u detyrua te pushtonte Shqiperine.Gjermanet derguan nga Greqia divizionin 100 Jaeger dhe divizionin 297 te kembesorise nga Serbia si dhe divisionin e I-re Gjerman alpin.Keto trupa u organizuan nen -XXI trupat alpine- E cila ishte nen komanden e Gjeneralit Paul Bader.

Forca te tjera duheshin perseri dhe si rrjedhoje u mor vendimi per te krijuar nje division SS(schutzstaffeln),divizion malor.Ne prill te 1944,filluan rekrutimet per ne SS-ne shqiptare te drejtuara nga Partia Naziste e Shqiperise.Duke vepruar sipas urdherave te Reichsfuehrer SS Henrich Himmler,filloi ndertimi i nje divizioni SS alpin me vullnetare Shqipetar me date 17 prill 1944.Ne krye te kesaj detyre u vu Josef Fitzhum.

Komanda e larte e SS-ve planifikonte te krijonte nje divizion alpin me 10.000 ushtar.SS-ja dhe komanda e larte e shqiperise kishte rregjistruar 11.398 vullnetar te cilet deshironin te benin pjese ne kete divizion.Shumica e ketyre vullnetareve ishin nga Kosova nga veriu i shqiperise dhe nga maqedonia.Gjermanet sponzorizuan Xhandarmerin Shqiptare,policine speciale dhe trupat para-luftarake.Te gjithe keta ishin nen kontrollin e drejtperdrejte te ministrit te brendshem Shqiptar Xhaferr Deva.

Divizioni i Skenderbeut u formua dhe u stervit be kosove.Nga 11.398 vullnetar qe deshironin te hynin ne divizion, 9.275 plotesonin kushtet per te hyre ne Waffen SS dhe filluan stervitjen.Si perfundim 6.491 Shqipetar vullnetare te zgjedhur u bene pjese e Divizionit te Skenderbeut.Ketyre trupave Shqiptare ,ju bashkangjiten trupa Gjermane nga Gjermani dhe nga Austria,te cilat kishin sherbyer me pare ne divizionin e 7 alpin "prinz eugen"i cili ishte vendosur ne Bosnje.
Divizioni 21 Alpin i Waffen SS "Skenderbeu" kishte gjithsej 9000-9500 trupa.

Emri origjinal i divizionit:21 Waffen Gebirds Division der SS"Skanderbeg"(Albanische Nr.1).Zyra qendrore e SS-se vizatoi nje simbol te vecante per divizionin,qe ishte simboli i Shqiperise shqiponja me dy koka,dhe fjala "Skanderbeg" e shkruar me te bardhe ishte siper Shqiponjes.Ky simbol mbahej ne krahun e majte.Kurse ne jakat e xhaketave vendosej nje helmete qe permbante perkrenaren e Skenderbeut.Dhe ne koke ne pergjithsi Shqiptaret mbanin qeleshen e bardhe tradicionale shqiptare dhe refuzuan te mbanin beretat qe sollen Gjermanet dhe qe kishin simbolet naziste te Totenkopf(Koka e vdekjes)
dhe shqiponjen e bardhe siper swastikes.Shumica e Shqiptareve ne divizion ishin Mysliman nga sekti Bektashi dhe Suni.Por gjithashtu divizioni kishte edhe qindra Shqipetar te fese katolike.

Divizioni SS Skenderbeg luftoi kundra serbeve te cilet kishin pushtuar kosoven deri atehere kur Gjermania kapitulloi.Pas shkrirjes me 1945 se divizionit shume Shqipetare ju bashkuan divizionin te 32-te Panzergrenadier."MINISTRI I MBRENDSHEM SHQIPTAR XHAFER DEVA"

__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:18.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.