Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-10-09, 03:09   #16
Marco
Banned
 
Marco's Avatar
 
Join Date: 26-06-06
Posts: 995
Marco i dashurMarco i dashurMarco i dashurMarco i dashur
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Quote:
Originally Posted by Guri i madh
vllaznillak po na vjen me vjell nga kto marifetllaqet e ktyre qe abuzojn edhe me fmi


sa ma shum qe lexoj kso shkrimesh une si musliman i lindur po edhe i rritur po detyrohna me u largue nga kjo fe qe nuk len metod te ndyt pa e perdor , duke mendue se do ti josh njerzit qe ta adhurojn ket fe , a nuk po e din se veq po e largojn ELEKTORATIN
Ti nuk je Mysliman, pse fol ne emer te muslimanizmit ku vet ke tregu se nuk i takon fes Myslimane....Marco Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 25-10-09, 03:18   #17
Marco
Banned
 
Marco's Avatar
 
Join Date: 26-06-06
Posts: 995
Marco i dashurMarco i dashurMarco i dashurMarco i dashur
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Ta them me sinqeritetin me te madh se une nuk jam prej tyre. Une e besoj Zotin nje deri ne frymen e fundit.

Po mbasi paske marr mundin te me citosh thuama ti ku shpien keto "mrekulli"?

2000 pelegrinazhe ne dite atij femiu 9 muajsh!!!!!!!!
Nvaret se cilen fe e Beson , Besimi Islam i ka disa parime
Besimi i plot te Allahu , , Axherimi i Ramazanit, Xhunjezimi per Allahun 5 her ne dite , ato nuk e lejojn te sillet njeriu ne menyren e sjelljeve tua, kurse nese i takon ndonjė fes tjeter qe lejon te luash edhe rolin e myslimanes per keqperdorim , ateher kerkoj falje per te tillet
Marco Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-10-09, 14:03   #18
mustafa89
 
Join Date: 13-01-09
Posts: 1
mustafa89
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Qafiri sbezon Ju ikeni Zemrat E mbyllta Qkado me NDodh Sdot Besoni Se jeni KUfar.

ALLAHU thet Nė Kuran SIkur ALLAHU TKISH PA HAJR NE zemrat e tyre DOt i Kishte Udhėzu.

E ju WALLAHI BILAHI TALLAHI DOT BINDENI PO ATHERE DOT JENI NE ZJAR TE XHEHNEMIT PŹRgjithmon As ka vdekje Ma atje Se dot Kishi Pat qef Me vdek AS pėr banorėt e xhenetit ska e as pėr xhenemlit.

Kur tju Vjen Shpirti Ne fyt DOt bindeni Ju Dot keni Adhab tė rand Kur tjau Merr Shpirtin Meleku maut juve kufarėve qe se besoni Allahun nje.

Dhe dot Kini Adhab nė varrė deri nkijamet E nditen E gjykimit Dot hidhni shakaz pėr Xhehenem MELAIKET SHAKAZ DOT JU HEDHIN POSHT NXhEHENEM 70 Vjet FEll O kufar.Dhe dot Jeni Lėnd djegse e XHEHENEMIT Dhe dot Jeni Pėrgjithmon.
ALLAHU AKBAR
mustafa89 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-10-09, 15:09   #19
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Jo per te ju besu por perkundrazi une do i detyroja te perballen me ligjin te gjithe ata qe qendrojn pas lojrave kaq fyese per Besimin Islam . Kjo behet vetem per te perfitu ndonje grusht para!!
A e ka lodhe mendjen dikush cfar don te thot kjo!??
Do te ishte miere te na thot dikush cfare eshte qendrimi i krereve te Besimit Islam ? Si ata e komentojne nje lajm te tille???
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-10-09, 16:41   #20
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Quote:
Originally Posted by Maxi

Mrekulli nė njė fshat tė Dagestanit nė Rusi. Njė fėmijė nėntė muajsh ka lėnė pa fjalė mjekėt tė cilėt nė trupin e tij kanė vėrejtur pjesė tė shkruara nga libri i shenjtė Islam Kurani. Fillimisht, pa fjalė kanė mbetur prindėrit e djaloshit Ali Jakubov. Menjėherė pas lindjes sė djalit tė tyre ata kanė vėrejtur se nė mjekrėn e tij tė shkruar nė gjuhėn arabe emri ALLAH. Nga ky moment pjesė tė Kuranit janė paraqitur pothuajse nė tėrė trupin e Aliut tė vogėl.
Nėna e djaloshit thotė se ajo dhe bashkėshorti i saj nuk kanė qenė shumė religjioz para se tė paraqiten citate tė Kuranit nė trupin e djalit tė tyre. Fillimisht nuk kanė pasur guxim tė flasin pėr kėtė dukuri nė trupin e birit tė tyre, mirėpo nė fund kanė vendosur pėrė kėtė tė njoftojnė mjekėt. Sipas fjalėve tė nėnės sė Aliut, Medina Jakupova, nė momentet kur pjesė tė Kuranit paraqiten nė trupin e tij djaloshi qanė dhe ngritet temperatura e trupit tė tij.
“Paraqiten ne pjese tė ndryshme tė trupit nė duar nė kėmb e nė trup. Kur ndoshė kjo ai mundohet shumė qanė dhe ngritė temperaturė dhe atė natė nuk bėn aspak gjumė”, theksoi Medina Jakupova.
Ėshtė e ēuditshme qė ajetet e Kuranit vazhdimishtė ndryshojnė nė trupin e Aliut tė vogėl tė paktėn dy herė nė javė. Mjeket thonė se nuk mund tė shpjegojnė kėtė mrekulli. Mirėpo shpjegojnė se shkrimi nė trupin e Aliut nuk ėshtė artificial.
“Njė dukuri tė kėtillė nuk mund ta shpjegoi nė asnjė mėnyre medicina. Mbishkrimet ne trupin e djaloshit paraqiten me ngritjen e temperatures”, tha mjekja.
Mrekulli e Zotit! Ky ėshtė shpjegimi i vetėm qė mund ti jepet njė dukurie tė kėtillė. Shumica e banorėve lokal besojnė se fėmiu ėshtė shenjė nga Allahu, i cili e ka dėrguar kėtė djalosh nė mesin e tyre me qėllim qė tė parandaloj konfliktet dhe mosmarrėveshjet nė rajonin e Dagestanit.
Muhamed Zeqiri (ALST M)
Mrekulli, fenomen paranormal, dicka e pashpjegueshme per njerezit, ekspertet e fushave te ndryshme...pyetje pa pergjigje (?)

S'eshte mire as te besohet symbyllazi sikurse qe s'eshte mire te refuzohet pa menduar dot.

Ne baze te videos kisha thene se eshte shenje. Shenje per afrimin e DD-se. Kjo s'eshte as e para e as e fundit shenje. Ato, kush i percjell me me vemendje, me me perkushtim...jane duke u shpeshtuar. Jo vetem nder muslimane por edhe nder pjesetare te komuniteteve tjera sikurse edhe nder (te ashtuquajturit) ateiste.

Ceshtje tjeter eshte kush se si (nuk) e beson dhe eshte pune per te.


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-10-09, 20:34   #21
luckyman
 
Join Date: 18-03-07
Posts: 3,371
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

http:/web246m.dynamic-kunden.ch/maria/verfuehrung.htm/

Last edited by luckyman; 25-10-09 at 20:35.
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 08:28   #22
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Jo per te ju besu por perkundrazi une do i detyroja te perballen me ligjin te gjithe ata qe qendrojn pas lojrave kaq fyese per Besimin Islam . Kjo behet vetem per te perfitu ndonje grusht para!!
A e ka lodhe mendjen dikush cfar don te thot kjo!??
Do te ishte miere te na thot dikush cfare eshte qendrimi i krereve te Besimit Islam ? Si ata e komentojne nje lajm te tille???

Baca Syl, nuk te thot askush beso apo mos beso, por un kam par gjera edhe me te ēuditshme se ky shkrimi mbi foshnjen !

Allahu ne Kur'anin e tij famėlart i adresohet skeptikėve : Nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndyshimin e natės dhe tė ditės, ka argumente tė qarta pėr ata qė kanė arsye dhe intelekt.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 08:38   #23
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Quote:
Originally Posted by Makresh
Baca Syl, nuk te thot askush beso apo mos beso, por un kam par gjera edhe me te ēuditshme se ky shkrimi mbi foshnjen !

Allahu ne Kur'anin e tij famėlart i adresohet skeptikėve : Nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndyshimin e natės dhe tė ditės, ka argumente tė qarta pėr ata qė kanė arsye dhe intelekt.
I nderuar!
Nuk eshte ceshtje e besimit e e mosbesimit por thjeshte ceshtje e manipulimit dhe e mashtrimit!
Pikrisht ceshtje e INTELEKTIT !!
Une nuk po e mohoj se femiu vuan nga ndonje alergji ,qe eshte shume e pranueshme ,dhe se ne lekuren e tij lajmrohen shenja te caktuara por te shkruhen fjali te tera dhe aq kjarte kjo eshte nje genjeshter e llojt me te ulte.Para 50-60 viteve do e shitnje shume shtrenjet edhe ne Kosove!!!
A e keni mendu se nese kjo eshte e vertete lirisht mund te themi se eshte fjala per nje Profet te Ri dhe se ajo qe qendron ne Kuran se Muhamedi a.s eshte i Derguari i fundit nuk qendron!
Genjeshtra te tilla nuk eshte as hera e pare e as e fundit qe plasohen nga qarqe qe pikrisht deshirojn te shperfaqin kinse INJORANCEN ne Besimin Islam .Kjo eshte me te ardhe keq nga ata njerez qe plasojn e edhe nga ata qe ju besojne ketyre lojrave !!!

Te kujtohet kur "Fluturonte kali" ne Kosove!!
Deri edhe mjetet e informimit rane viktime e keti"fluturimi " dhe pikrisht per nje mungese te forces per te logjiku drejt dhe me besim te plote dicka te tille!
Dhe cfar na doli ne fund????
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Last edited by GURI SYLAJ; 26-10-09 at 08:44.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 08:47   #24
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
I nderuar!
Nuk eshte ceshtje e besimit e e mosbesimit por thjeshte ceshtje e manipulimit dhe e mashtrimit!
Pikrisht ceshtje e INTELEKTIT !!
Une nuk po e mohoj se femiu vuan nga ndonje alergji ,qe eshte shume e pranueshme ,dhe se ne lekuren e tij lajmrohen shenja te caktuara por te shkruhen fjali te tera dhe aq kjarte kjo eshte nje genjeshter e llojt me te ulte.Para 50-60 viteve do e shitnje shume shtrenjet edhe ne Kosove!!!
A e keni mendu se nese kjo eshte e vertete lirisht mund te themi se eshte fjala per nje Profet te Ri dhe se ajo qe qendron ne Kuran se Muhamedi a.s eshte i Derguari i fundit nuk qendron!
Genjeshtra te tilla nuk eshte as hera e pare e as e fundit qe plasohen nga qarqe qe pikrisht deshirojn te shperfaqin kinse INJORANCEN ne Besimin Islam .Kjo eshte me te ardhe keq nga ata njerez qe plasojn e edhe nga ata qe ju besojne ketyre lojrave !!!

E kush po thot qe do te jet Profet ? Askush, por, ne te kundėrten, na eshte ber me dije qe nje dirigjues i drejt per njerzimin do te vie ! Shenjat e nje ushtrie ne emer te drejtesis hyjnore duhet pergarditur ! Un kete keshtu e kuptoj, me par kur than qe ajo vajza ne fund te libanit vajtonte gurė diamanti askush si besonte, por kur u vertetua para kamerave askush s'pati guximin ta komentoj, qe ndoshta edhe ate do ta quani si "video-montazh" dhe s'do e merrni parasysh as deshmin e saj, por kjo eshte e drejta juaj : Te besosh apo te mos-besosh ! Dhe nuk jan vetem keto shenja qe paraqiten en boten Islame, keto shenja paraqiten an e kend globit, dhe thuajse ne ēdo besim !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 08:47   #25
Qorri
 
Join Date: 19-02-09
Posts: 295
Qorri i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Besimi eshte ceshtje personale e njeriut.Nese besojme ne Zotin nuk dmth qe duhet te besojme ne shpikje qe realisht jane ne kundershtim edhe me vet Kur'anin.Kete e bazoj ne Kuran aty thuhet qe Kurani nuk do te perseritet dhe nuk
ka nje profete te dyte qe do te vije me te njejtin liber te shenjet(KUR'AN).


Kjo qe shkruhet bie ne kundershtim edhe me fjalen e Allahut edhe ben kete femije
me profete se Muhamedi a.s.Kjo mund te jete bidat sepse gjerat e tilla nuk do te perseriten... Ju te gjithe e dini se Kurani per dallim nga librat e tjere ua eshte derguar arabve si qortim,si kercenim ngase nuk u kishin besuar preofetve te maparshem.


Andaj nese Zoti do te dergonte ndonje liber tjeter gje qe nuk paralamerohet as ne librat e meparshem; ky 'fenomen' eshte nje mashtim falltoresh..dhe ata qe i besojne bejne shirk dhe mekate njesoj si ata qe e kane shpikur kete mekat, kjo shpikje rrene eshte ne kundershtim me dispozitat Kuranore.

Zoti nuk ben mekate ai nuk shpik gjera per te mos i kuptuar njerzit dhe po te ishte e vertete kjo do te ishte derguar ne gjuhen qe ai popull do ta kuptonte e jo ne gjuhen arabe ngase Zoti i din te gjitha gjuhet dhe kur Ai ,Zoti ne te kaluaren dergoj porofete dhe libra te shenjet i dergoje ne gjuhet e popujve qe popujt te kuptojne porosite e tij.

Ne Kuran thuhet qe Kurani nuk do te perseritet as nuk do te rishkruhet as nuk mund te kopijohet ... mashtrimet e ketilla jane mekate e mekate bejne edhe ata qe u besojne atyre qe krijojne bidate/risi/

Last edited by Qorri; 26-10-09 at 08:54.
Qorri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 09:02   #26
premium
 
Join Date: 25-03-08
Posts: 5,868
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Mrekullive dhe mugjizeve te All'llahut nuk besonin ...
por, si komentoni shenjave dhe vrejtjeve te All'llahut se jane te paralajmruara??
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 09:09   #27
pirro
FUND!
 
pirro's Avatar
 
Join Date: 17-12-05
Posts: 4,455
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to pirro
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Sot e lexova ne gazeten Koha ditore se ati femise ju kishin zhduk shenjat. A din kush qysh shpjegohet kjo?
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 09:36   #28
Qorri
 
Join Date: 19-02-09
Posts: 295
Qorri i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Quote:
Originally Posted by premium
Mrekullive dhe mugjizeve te All'llahut nuk besonin ...
por, si komentoni shenjave dhe vrejtjeve te All'llahut se jane te paralajmruara??

Zoti ka derguar profete dhe libra te shenjte per t'i qortuar mosbesimtaret... vet njeriu eshte mrekullia me e madhe e Allahut te cilit Allahu ia nenhtroje diellin qiejte e token... Keto shkronjat shpikse jane bidate nuk jane mrekulli te Allahut...Ata qe manipulojne me kete femije ishin te sektit Shia pra ky sekt edhe foto ka sajuar per te derguarin e Allahut...Ne Kuran thuhet njerzit sajojne profete te rrejshem te cilve nuk duhet besuar... dhe cdo shpikje njerezore eshte bidat e jo mrekulli e Allahut.Makresh, ajo qe thua se nje femije dikun paska vajtuar diamant eshte e mundshme shkencerisht... eshte e mundshme se trupi i njeriut ne perberjen e tij anatomike-gjenetike-biologjike dhe permbajtsore permban hekur, por permban edhe elemente tjera mineral0-kimike ... eshte e mundshme qe ne sasira gati te padukshme qe t'i nxjerrim mineralet nga trupi ne nje forme ose tjeter.


Ekzistojne minerale te ngurta dhe likuide pra nje gje e tille nuk eshte mrekulli por eshte e mundshme ngase ne jemi trupa toksore dhe me perberje toksore planetare e gjerat e ketilla jane teresisht te mundshme...Por me ata 'diamant' qe paska derdhur ai/jo femija duhen te jetoj me shume se 5000 vite per te nxjerre nje madhesi 100 here me te vogel se kokra e grunit.
Qorri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 10:38   #29
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

Quote:
Originally Posted by Qorri
Makresh, ajo qe thua se nje femije dikun paska vajtuar diamant eshte e mundshme shkencerisht... eshte e mundshme se trupi i njeriut ne perberjen e tij anatomike-gjenetike-biologjike dhe permbajtsore permban hekur, por permban edhe elemente tjera mineral0-kimike ... eshte e mundshme qe ne sasira gati te padukshme qe t'i nxjerrim mineralet nga trupi ne nje forme ose tjeter.


Ekzistojne minerale te ngurta dhe likuide pra nje gje e tille nuk eshte mrekulli por eshte e mundshme ngase ne jemi trupa toksore dhe me perberje toksore planetare e gjerat e ketilla jane teresisht te mundshme...Por me ata 'diamant' qe paska derdhur ai/jo femija duhen te jetoj me shume se 5000 vite per te nxjerre nje madhesi 100 here me te vogel se kokra e grunit.
Mrekullia e asaj voglushės qė lotonte gurė diamanti i ngjan mrekullis se keti voglushi, ato shenja kan ndodhur ne nje periudhe te shkurtėr, dhe me pas jan zhdukur ; Ajo pat deshmuar qe ne enderr i vinte nje njeri i veshur me te bardha i cili e siguronte qe nuk duhet te ket frig sepse cdo gje do te ndodhe si eshte me se miri, njesoj si ne enderren e atijj afrikanit 4 vjecar i cili ne enderr e kishte mesuar Kur'anin apo pjes te kur'anit permendesh !
El Xheuzije r.a. pat then : “ E vėrteta eshte shume me e madhe se sa ajo qė ne e dimė "

Last edited by Makresh; 26-10-09 at 10:40.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 11:57   #30
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Kur'ani nė lėkur (mrekulli..apo?!!!)

*„Kush i kėrkon shenjat ai dhe do t’i gjejė ato“

Nė bazė tė shumicės sė reagimeve tė deritashme (atyre negative) konsideroj se nuk ėshtė shikuar as ideoja e as ėshtė lexuar teksti.

Dikush e quajti rastin si ardhje e njė Profeti tė Ri. Kjo s’ka tė bėjė me Profetėr por me mrekulli. Mrekullitė shėrbejnė kryesisht pėr t’i bindur skeptikėt si dhe pėr t’ua pėrforcuar besimin atyre qė besojnė.
Disa filluan ta komentojnė edhe Kur’anin Fisnik pėr tė argumentuar se nė tė ardhmen (pas Profetit Muhammed) nuk do tė ketė mė Profetėr. Kėtyre mund t’ua pėrkujtoj edhe njė gjė qė shkruan poashtu nė Kur’an: “Nė ēdo periudh/epokė nga njė libėr”. Nėse i lexoni (kush don) komentet e mia tek tema: “Shenjat e Kijametit”, aty jam shprehur se ēfarė nė tė vėrtetė ėshtė Kijameti. Kijameti ėshtė fundkohė, fund i njė kohe, epokeje, ere apo si ta quajmė…Unė jam i bindur (sepse pjesėn kryesore tė kohės e kaloj me kėso gjerash) se kemi tė bėjmė me njė epokė tė re. Epoka e Re, sipas astronomisė quhet epoka e Ujorit. Kurse epokėn qė po e lėmė pas ėshtė Epoka e Peshqve (peshkun si shenjė epokeje mund ta hasim nė libra tė shumtė qe ka tė bėjė me religjionin, sidomos tek tė Krishterėt).

Edhe shprehja “profet” duhet studjuar mė gjėrė… Ekziston libėr i posaēėm (shqip)qė i shpjegon tė gjitha kėto. Mirėpo, edhe pa kėtė libėr, nėse e studjojmė Kur’anin pak mė shumė mund tė vijmė shumė lehtė nė konkludim se jo tė gjithė emrat qė janė tė shėnuara aty kanė tė bėjnė me profetėr. Mė parė kemi tė bėjmė me tė Dėrguar. Me tė Dėrguar tė profileve tė ndryshme: profetėr, mėsues (shpirtėror), mbretėr…Kryesore, kemi tė bėjmė e njerėz tė ngritur, njerėz shumė mė tė zhvilluar se mesatarja jonė por edhe tė rangjeve tė ndryshme…Ashtu siē ka pasur tė Dėrguar tė ndryshėm nėpėr periudhat e mėparshme (qė mund t’i hasim nė Kur’an, Bibėl e Shkrimet tjera tė Shenjta), njėsoj ka pasur edhe mė vonė. Tė atillė ka edhe sot. Do tė ketė edhe nė tė ardhmen. Sepse, pa ardhjen e tyre njerėzimi (masa e gjėrė) do tė vetėshkatėrrohej.

Tė gjitha kėto shenja kanė tė bėjnė pikėrisht me kėta Tė Dėrguarit e sotėm…
Natyrisht, numri mė i madh i tė vetėquajturve "profetė" ėshtė i rremė. Sikur qė ka shumė shenja tė rreme (falsifikuara) ashtu ėshtė edhe me te dėrguarit...Kujdes!!!

Edhe nga Rusia e urrejtur nga ne mund tė vijė diēka e mirė. “Kurrė mos thuaj >kurrė<”Nė fotogalerinė e mėposhtme ka raste tė shumta mrekullishė, natyrisht ka edhe raste tė dyshimta, tė manipuluara me programe tė ndryshme si me photoshop etj. Por, jo tė gjithat janė tė falsifikuara.
Janė gjėra qė kėrkojnė kohė pėr tė ardhur deri tek ndonjė pėrfundmimn i drejtė se a janė tė vėrteta apo tė rrejshme.
http://galeria.kurandhesunet.net/thumbnails.php?album=4
Mė poshtė kemi raste kryesisht tė vėrteta. Disa do t’i rihasni nga ato mė lartė, megjithėse kėtu bėhet fjalė pėr mrekulli tė tė gjitha llojeve, religjioneve…
Kjo ėshtė nė anglisht.
http://miracles.mcn.org/

Kjo tjetra nė gjermanisht.
http://www.diewunderseite.de/

Askush nuk ėshtė i ftuar pėr tė besuar nė to. Sejcili le tė mendojė e logjikojė vet. Le tė mendojė edhe pėr atė se sa qesharak mund tė dalė ai qė jep komente negative tė pabaza.


*


__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 00:04.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.