Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
User Name
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-11-09, 06:49   #1
BACALOKU
 
Join Date: 17-01-06
Posts: 285
BACALOKU has disabled reputation
Default Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

Po e hapi ket tem me debatue me fakte se qka bani per te miren e kombit e majta 'shqiptare'
sipas fakteve dhe deshmive te bollshme e majta shqiptare ishte nje ndihmes e madhe e armiqve per ta pengue ma shum qashtjen e pavarsis kuptimplote te Shqipnis etnike dhe te kosoves ne veqanti. tuj i marr per baz fatet e shumta qe per 50 vjet e majta e shkatrroi Shqipnin i ndihmoi komunizmit qe ta asimiloi qenien komtare shqiptare .edhe ne kosove e majta si pjes e strukturave udebeske dhe udhheqesit e saj me
biografi shum te deshmuar antishqiptare me lidhje udebeske e sollen edhe ne kosove faren marksiste leniniste tuj mbjell terror,kercenime vrasje hajni e qkamos qe veq armiqt shki e rus dijn me ba.pra frymzimi nga enver hoxha milladin popoviqi mugosha tempo tita ,rankoviqi e ma n fund ky bashkpunori dhe prijesi e se majtes serbosllave ne territoret e 'jugosllavis' millosheviqi vrasi i mijra njerzve e te ketij regjioni .kjo fara kriminale marksiste ne kosove e udhhequr nga njerzit e deshmuar antikomtarisht deri sot ia ban kosoves varrin ne te gjitha menyrat.Kush jan te majtet dhe sa do te ishte kosova ma e perparueme sikur te majtet te mos kishin ndihmuar armiqt shki dhe aletatet etyre per ta pengue pavarsin e kosoves.un jam i menimit se serbia tuj pas duart e xhata ka rekrutuar me dekada 'shqiptar' mendje leht dhe analfabet si puna e klyshve stalinist 'shqiptar' qe disa jan ne pushtet sot e disa sillen si llutalica rrugve e kysmet pej Zotit edhe kta qe jan ne pushtet pershpejti kan me met rrugve.deshiroi qe te bisedohet me fakte dhe te mos shpifet vetem faktet jan valide per ket tem. I lus moderatoret : ata qe shajn dhe ata qe provokojn te u fshihen shkrimet.E di qe faktet jan te dhimshme po qka ti bajsh ashtu si jan edhe duhet te paraqiten. e kerkon koha historia e cila pmvarisht nga teket e dikujt qe te shtremberohet ose mshefet dhe te paraqitet sipas deshirave te rrugve e kafeve duhete dhe do ta thot fjalen e vet finale ne lidhje me te gjitha zhvillimet 50-60 vjeqare ne trojet shqiptare e posqaerisht ne KOSOVE.


BACALOKU Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 25-11-09, 08:01   #2
Dreni2
 
Join Date: 30-05-09
Posts: 71
Dreni2 i vlerėsuar mirė
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

Qka ashte qikjo i majt edhe i djatht tregomni ma se pari , se un po mendoj se i djatht ashte me ja kajt Djathin edhe me sjell me te djathten ( me demek me vjedh me te djathten ) edhe me shkru me te djathten , e i majt me ja kajt Mjaltin e me sjell me te shmajten edhe me vjedhe me te shmajten ..

A kan karakteristika tjera kta te majtit edhe te djathtit n“kosove ??????
Dreni2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 09:01   #3
BACALOKU
 
Join Date: 17-01-06
Posts: 285
BACALOKU has disabled reputation
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

Quote:
Originally Posted by Dreni2
Qka ashte qikjo i majt edhe i djatht tregomni ma se pari , se un po mendoj se i djatht ashte me ja kajt Djathin edhe me sjell me te djathten ( me demek me vjedh me te djathten ) edhe me shkru me te djathten , e i majt me ja kajt Mjaltin e me sjell me te shmajten edhe me vjedhe me te shmajten ..

A kan karakteristika tjera kta te majtit edhe te djathtit n“kosove ??????

te majt jan qata qe jan regjistrue ne kominternen internacionale.pdk psk etj.ose te majta jan qata qe kan marr pjes n sofje me vllaznit e tyne ideologjik serb rus e bugar .me fjal tjera krejt ata qe ja armiq te shqiptaris dhe te amerikes jan te majt.
BACALOKU Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 09:36   #4
shfletuesi_
Djale Drenice
 
shfletuesi_'s Avatar
 
Join Date: 21-10-08
Location: Nė vėndin e ngjarjeve
Posts: 20,904
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to shfletuesi_ Send a message via MSN to shfletuesi_ Send a message via Yahoo to shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

E lexoj Deklaraten e Pavarsis, eshte duke qeveris Kosoven edhe po shtron asfalte sa po mundet..... Keto i beri e Majta :)
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 09:50   #5
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

*

Ne Kosove, trojet shiptare por edhe ne Ballkan (me erjashtim te vogel te Greqise) s'mund te flitet per parti te majta.

Per te qene i majte duhet te kemi dicka te djathte. E djathta, ne anen tjeter, duhet te kete tradita te gjata prej disa dekadash. Parti e djathte do te mund te quhej Balli Kombetar. Ball kombetar apo parti konzervativo-reaksionare nuk ke ne asnje parti te sotme te vetme. Pra, elemente reaksionaro-konzervative ke ne te gjithe partite, pa marre parasysh se si (vete)quhen ato. Ne te gjitha partite kemi gjithashtu elemente te majta, e qe me "te majte" ne nekuptojme dicka te keqe qe e quajme komunizem. Po t'i shikojme partite deri diku vertet te majta ne Europe e gjetke... di ta kuptojme se tek ne s'ka parti as te majta, as te djathta.

Te ne kemi vetem parti lideresh. Kemi parti te Sali Berishes, te Fatos Nanos, te Rugoves, te Thacit, te Ramushit...Dhe, sa here te largohet lideri i tyre, ajo parti shpartallohet, prishet apo "reformohet". Merreni shembull LDK-ne, pastaj ate partine e Prosperitetit Demokratik ne FYROM, e cila, me humbjen/largimin e liderit humbi gati e tera...

*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 10:06   #6
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

Kete qe e shtron per debat 4peace ,edhepse veshtire do te kuptohet ,sepse ketu qellimi eshte tjeter ,shpjegohet nga fakti se kjo pjese e Ballkanit nuk ka tradite te politikes shumepartiake .Bilem edhe mentaliteti apo te gjykuarit ne politike eshte i kohes se Feudalizmit .Ketu ende identifikohen Mreti e Pushteti.
Partia politike eshte ende larg profilizimit te mirefillt!!
Kurse ,se cfar solli njera e cfar tjetra eshte leht me e vertetu!
Cfar sollen Rusia e Kina per shqiptaret tash e 60 vjet dhe cfar solli Amerika vetem per 20 vitet e fundit .
Nje gjykim i drejte dhe pa emocione e tregon tere te miren e edhe te keqen!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 11:14   #7
BACALOKU
 
Join Date: 17-01-06
Posts: 285
BACALOKU has disabled reputation
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

per ballkan nuk po flasim ktu po per shqipni e posaqerisht per kosove.se n greqi dihet se ekzistonjn dy parti te mdhaja e te vjetra qysh pej mas lufte se dyt e papandrehut e majt dhe e micotakisit e djatht. ndersa ato si 17 nentori ajo asht organizat e majt terroriste.ne kosov ne vitin 1989 ringjallet LIDHJA E PRIZERENIT me ne krye presidentin historik Ibrahim Rugoven dhe ne saj te kesaj lidhje qe asht vazhdimsi e lidhjes se Prizrenit sot Kosova ka ket pavarsi. padyshim se njeri ma i madh te shqiptaret asht Dr Rugova. me ardhjen e tij ne ket toke dardane u ringjall lidhja e prizerenit por me emnin lidhja demokratike e kosoves.Lidhja e prizerenit ishte nona e lidhjes demokratike te kosoves dhe me krenari e thrrasim se LDK asht partia e djatht ma e vjetra jo veq ne ballkan po edhe ne europ.
BACALOKU Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 11:41   #8
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

***

Harrova te ceki edhe ate se, tek ne, pervec qe s'ka edhe sot e kesaj dite parti te profiluara qe mund te quhen te majta, te djathta...por kemi ende (edhe sot e kesaj dite) te bejme me parti lideresh (sic e thash me heret), pas te cilave parti lideresh kemi klanet. Pra, me nje fjale, kemi parti klanesh, krahinash, nahishė, mėhallash.

Natyrisht, keto nuk ekzistojne ne mendjen e atyre qe fantazojne dite e nate.

Bacaloku, po t'i merrte ne dore arkivat e "Rilindja" te kohes se shpartallimit te LKJ-se, do ta kuptonte shume bukur se te gjithe ata qe per cdo dite braktisnin LKJ futeshin ne LDK.

Ne Kosove te gjitha partite dominojne me elemente "te majta". Dy nga keto vecohen: "te majtat" enveriste dhe "te majtat" titiste.

Kesaj vere u hap debati nga disa "analiste" lidhje me kete ceshtje. As keto, pa marre parasysh orientimin e tyre klanor nuk nxorren asgje ne drite per te ditur cila eshte e majte apo e djathte. Pastaj u cua Ramushi e u vetshpall i djathte, duke menduar se mjafton te posedosh kapital te akumuluar per t'u quajtur e djathte... dhe anasjelltas, duhet te jesh i varfer per te qene i majte.

Shembull e kemi partine socialdemokrate te Gjermanise. Edhe ajo merr pjese rregullisht ne internacionalen socialiste... por shikoja punen: mjafton te lexosh per dy ikonat e kesaj partie e pastaj e kupton: Willy Brandt dhe Helmut Schmidt...sa kane kontribuar per vendin e tyre dhe boten mbare...

Ta shikojme si shembull Sllovenine. Milan Kuēan ka qene komunist i perbetuar deri ne diten e fundit te ish-Jugosllavise. Mirepo, kur i erdhi radha per t'u treguar konstruktiv e deshmoi gjithe ate qe s'ka te beje me ngjyrime politike por me konstruktivitetin...Vijen e tij e pasoi Janez Dernovsheku...deri ne vdekje: shikojeni ku eshte Sllovenia sot!!!

Ne Kine kemi ne pushtet ende Partine Komuniste. Kina, per cdo vit ka ngritje ekonomike fantastike dyshifrore (mbi 10%).

Kjo teme qe ne hapje te saj eshte tendencioze qe per qellim e ka ta ngrise njeren parti (lexo:klan) duke i "kritikuar" te tjerat... "per inati t'vjehrres".

Eshte nje fjale tejet e urte popullore shqipe qe thot: "Mos ia kshyr zhgunen po kshyrja punen".

"Zhguna"* kemi bere, sic thuhet, me kerr...
Pune, per fat te keq, po kemi gjithnje e me hiē!!!


*"zhguna" = ngjyrimet partiake/klanore, fisnore, mėhallore...


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 12:32   #9
BACALOKU
 
Join Date: 17-01-06
Posts: 285
BACALOKU has disabled reputation
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

un mendoi qe natyrisht kemi te majt dhe te djatht dhe un mendoi qe ne qdo levi
zje ka nuanca te majta por un flas konkretisht per Kosove dhe per shiptaret.cdo kombi,populli ,levizje ,partie,grupi i ka pri dikush dhe nese dikush i prin nuk do te thot parti lideri ose mahalle ose fshati e qyteti. por do te thot se ai lider asht i perkrahur nga ajo mas njezish siq ishte i perkrahur lideri shiptareve Ibrahim Rugova. Lideri shqiptarve nuk e kishte fut askend me dhun ne ldk dhe natyrisht qe kish prej tana niveleve popullore pjesemarres ne ldk ishte pothuajse 94% e popullit ne ldk dhe kjo nuk ishte ba me dhun kjo ishte ba me vet deshir. Pra ishte nje vetdeshir gjith popullore se perhere te par shqiptaret e verjten se kjo asht ardhmeria e tyne dhe ashtu ju bashkuan ldk. ju bashkuan te majtet ju bashkuan komunistat se ne kosove kjo edhe ishte masa e gjer pra ishte komunizem. ballista kishte me pakice dhe ajo pakice mund te numrohej ne gishta e nder ta ishte Ibrahim Rugova me dem baba dem. por dihet se programi i kesaj partije asht program i vazhduesheshem i lidhjes se PRIZERENIT dhe kjo ishte arsyja qe kjo parti mori kahje jo me te partise por te nje levizje gjithpopullore komtare me synimin e vetem clirimin nga sundimi i huaj. synim qe kishte edhe lidhja e prizerenit.Pra partia social demokrate ne gjermani merr pjes ne levizjen e partive socialiste por nuk mund te karahsohet me pdk e thaqit se ajo i ka nja 60 vite mas qlirimi dhe nuk akuzohet per vrasje as terror kunde rivalve politik.helmut shmiti ishte ne pushtet 12 vjet socialdemikratet dothote shum me pak se krahu i djtht helmut Kolli 16 vite. edhe tani po shihet se sa keq ka humbur social demoktratet ne gjermani edhe ne france etj. Edhe europa sot e ka nje president te djtht dhe kjo asht ba me angazhimin dhe ndikimin gjermano-franqez.Kjo tem nuk asht hap me tendenc por ti mos trego kashelasha e nese tu bisedohet bisedo dhe nese jo mos paragjyko pse asht hap kjo tema .Leje ti millan kuqanin se ai nuk asht antar i lpk.


tema:qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare kjo asht tema 4 peace

Last edited by BACALOKU; 25-11-09 at 12:34.
BACALOKU Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 22:20   #10
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 
MemphiSx's Avatar
 
Join Date: 11-12-03
Location: StAteS Of GjAkOvA
Posts: 12,416
MemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėm
Send a message via MSN to MemphiSx
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

Quote:
Originally Posted by shfletuesi_
E lexoj Deklaraten e Pavarsis, eshte duke qeveris Kosoven edhe po shtron asfalte sa po mundet..... Keto i beri e Majta :)


Buhauhauhuahuduabdabsbabusbabsyabs8baysbay8buyabus E lexoj Deklaraten e Pavarsis...tha ahhahaah pernima shkrim ma qesharak skom lexu moti!!!
Ta merr menja se qka ka bo..qe e ka lexu deklaraten e Pavarsis :D
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....
MemphiSx Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 23:49   #11
Dreni2
 
Join Date: 30-05-09
Posts: 71
Dreni2 i vlerėsuar mirė
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

hajt se pe dha edhe un nji kontribut per kosoven ..

Ne jeten politike shumpartiake kemi dy pole te ndryshme te dimensioneve ideologjike , e djathta dhe e majta . Burimi i ketyre ideologjeive ashte konflikti ne mes te Konzervativeve dhe i partive qe kundershtojn kta te paret e qe quhen parti te majta . Ne mes te ketyre dy blloqeve jan partit e mesit ( Qendres ).
Karakteristik krysore e ketyre dy blloqeve ashte se :
Partit e majta mendojn se drejtsia ekonomike dhe pasuria nuk ashte e barabart dhe duhet me i zvoglu diferencat ne mes te atyre qe kan dhe atyre qe nuk kan .
Partit e djathta mendojn se pasuria dhe ekonomia ashte merit e individit dhe diferencat duhet edhe me ekzistu. Keshtu qe politika nuk duhet me u perzi ne ndamjen e fuqis dhe pasuris individuale.
Ndersa keshtu paraqiten te radhitura partit ne baze te ideologjis :

Marxsist – Socialist – Liberal – Konzervativ – Monarkist– Fashist
Marxist ( Komunist ) , karakteristik e komunistit ashte se ai nuke deshiron ekonomin e tregut por ekonomin e planit , nuk e don konkurrencen ne politik , nuk e don shtypin e lire , nuk i don zgjedhjet hiq , kuadrat zgjidhen simbas degjushmeris ndaj LIDERIT , nuk i don Besimet tjera ( se zot ashte LIDERI ), babe e kan Liderin e nane partin , kudershtart kan qef jo me i burgos perjet jo me i likfidu pa gjygje . shembull te komunistit jan Stalini , Enveri ; Tita , Kastro , Chavezi ...

Socialistat :
Kta jan bijt e komunistav ose vet komunistat te cilet ne nji moment te caktum pas shembjes se Shtetit te tyre ideal ( Komunizmit ) kan nderru teshat dhe luftojn per pushtet ne nji sistem shumpartiak . karakteristik e tyre ashte se korruptohen leht , policin e kan te korruptume , gjykatat po ashtu , vjedhin ne zgjedhje , shantazhojn , kontrollojn shtypin , televizionin gjithashtu pasurin shtetrore e ndajn ne mes veti duke e shitur krejt me pak LEK. Keshtu qe kure te vine ne nji faze tjeter te zhvlillimeve politike te vendit te jan sa ma te gatshem Ekonomikisht per sfidat e reja te radhes .

Social demokratet jan parti e dalur nga partia Socialiste , po du me tha Bijt e socialistav ase vet socialistat me tesha te reja . dmth kta jan te gatshem tashe per nji sistem tjeter ku ka liri te shtypit , korrupcioni ashte ne kontroll , policia dhe gjygjsia po ashtu , gjithashtu edhe zgjedhjat jan ne nivel te duhur . Sistemi ideal ekonomik per social demokrat ashte Mix i ekonomis se tregut dhe ekonomis shtetrore , kan qef shum me pas firma komunale ku mujn me i punsu te degjushmit( edhe tendera me qel ) kapak kan qef edhe me pas monopolizim te disa sferave si psh .. Shkollat , shendetsin , transportin publik , sherbimet komunale etc .

Me partit e djathta nuk po merrna tash se spo kom koh , po edhe ska parti te djathta njiher per njiher .. ishalla bahen ne te ardhmenDreni2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-09, 08:41   #12
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

E djathta, e majta...!Demokracia,...diktatura

E mira e keqja....Amerika me oxidentin,..Rusia me orientin

Per gjashtdhjet vite e provuam te majten("mire" i patem punet?) tashe jemi rreshtu ne te djathten,ta shofim pas gjashtdhjet viteve ku do te jemi!?
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-09, 09:30   #13
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

Edhe ne "oxident" egziston e majta dhe e djatha, dhe her e majta e her e djatha e qeverisin shtetin, sherro !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-09, 10:26   #14
shfletuesi_
Djale Drenice
 
shfletuesi_'s Avatar
 
Join Date: 21-10-08
Location: Nė vėndin e ngjarjeve
Posts: 20,904
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to shfletuesi_ Send a message via MSN to shfletuesi_ Send a message via Yahoo to shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

Quote:
Originally Posted by MemphiSx
Buhauhauhuahuduabdabsbabusbabsyabs8baysbay8buyabus E lexoj Deklaraten e Pavarsis...tha ahhahaah pernima shkrim ma qesharak skom lexu moti!!!
Ta merr menja se qka ka bo..qe e ka lexu deklaraten e Pavarsis :D

Po de pse cka ka te keqe ketu ? asi e shpalli ma mire se po duhet juve but e lezem se po ju bjen n'tutn e tani po merdhezni po nervozohni :)
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-09, 10:41   #15
Domira
 
Domira's Avatar
 
Join Date: 02-02-05
Posts: 16,792
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Qka kontriboi e majta per qashtjen shqiptare ne pergjithsi e veqanarisht ne Kosove.

BACALOKU te pergesoj per temen sepse per mendimin tim kjo teme eshte nje prej temave ma te qellume te nenforumit te politikes...
Sa asht leht aq edhe vshtir mu pergjigj ne ket tem.

Leht sepse as ne te gjallet ende nuk po muj i qelim syt prej prej "kontributit" te se majtes. Mua me
duket se ma se lehti dhe ma s“drejti, me tregu secili pervojen e vet personale e familjare mund ti japim pergjijge temes. Me kete deshta me than se, nese i shikojme trojet shqiptare e ne vecanti Kosoven nga aspekti i ndertimit dhe infrastruktures, qofte urbane apo rurale, i kemi pas teper te kqija, primitive, te shkateruara...

Nese e analizojme nga aspekti i kualitetit te jeteses, deri vone gjithashtu keq shume bile, pervec atyre qe kane arrit me arsimim dhe pune me u plasu si shtrese e mesme. Kurse per te privilegjuarit qe kane qene te majte dhe i kane sherby majtizmit ose ma mir me than regjimit majtist, ata kane jetu mire, familjet e tyre kane pase jete te mire, ata jane pajtu me majtizmin dhe me cdo gja qe majtizmi ka ofru ne dem te te mires se te gjith njerzve neper katune e qytete dhe sidomos ne dem te atyre te cilet kane sakrifiku dhe le qe nuk kane pranu majtizmin por e kane luftu dhe e kane sakrifiku mireqenjen e familjeve te tyne. Kto gjana kane qen prezente deri tash vone, deri para disa vitesh...

E ne aspektin e lirise shpirtnore te njeriut majtizmi ka kontribu me shkatrrimin e vetedijes njerzore per kombin dhe te miren e kombit me tendenca te vazhdushme per ta xhveshur njeriun totalisht nga dashuria per vetevehten, per qenien ose ekzistimin e vet, per traditen e vet, per lirine e vet, per te kaluaren e vet te lashte dhe per vlerat e veta shpirterore...

Majtizmi ka aludu ne izolim, ne izolim shpirteror e mendor, ne izolim gjeografik, ne izolim arsimor te mirfillte dhe te lire, ne izolim mbrenda kombetar, ne izolim ne mes te fshatit dhe qytetit e tj.
Majtizmi ne Kosove ka qene ideologji shume naive ne nji aspekt, sepse ka arrijt qe ne gjiun e vet ti fus njerzit dhe ti helmoje qe kinse ne emer te barazise ta URREJE dhe te punoje perjetsisht kuner djathtizmit. Keshtu u shperla, u xhvesh njeriu prej ndjenjes per te qene i lire komplet si njeri.

Njeriu nuk ben te mendoje qe te zgjedh vet se si do te jetoje, a do te merret me zejtari, a do te behet pronar i nje kompanie, a do te shfrytezoje kualitet e veta per tu pasuru, a do te zgjedhi qe te hape nje shkolle, a do te jet pronar i nje gazete, a do te jet pronar i nje shkolle private, ordinance e tj.

Keshtu e majta e shkaterroi qenien shqiptare duke e bere rob te regjimit me dhune, me metoda te ndeshkuese, me burgje prej te cilave shumica nuk dolen plotsisht te shendoshe edhe shume prej tyre dolen te dermuar, nje pjese nuk dolen fare...

Majtizmi familjet tregtare i shendrroi ne familje shume te varfera, kurse disa klyshe qe i bani per veti i
shendrroi ne qytetare me privilegje te perjetshme dhe me arsimim te mire i cili sot e ksaj dite jo vetem qe ka lane gjurme te majtizmit por ende po infiltrohet neper vende kyqe dhe po perpiqet me ba pune e dreqit, sepse zanatin e kane te vjeter (po flas per faren e majtistave shkatrrimtare te devotshem).
Qellimi i majtizmit te shqiptaret dhe sidomos te shqiptaret ka qene qe ta shuaje perfundimisht qenien shqiptare, ndjenjen per te qene shqiptar, dashurine per vetevehten. Kurse aresyja e trajtimit te tille te majtistave ka qene qe shqiptaret perfundimisht te largohen nga ndjenja e tyre shekullore dhe gjenetike per te qene i lire, per te qene DEMOKRATE dhe ajo qe esht ma e randsishmja per te qene proAMERIKAN. Qe pra ktu lidhet e zgidhet nyja.

Kurse shume shqiptare te mencem qe kane qene dha jane majtist, duke u deklaru proamerikan po mendojne se pernime e kane mashtru Ameriken. Jo jo, ska cka fshihet, Amerikanet na e njohin palcen edhe shyqyr qe esht ashtu, Amerikanet e dijne se pjesa dermuese e shqiptareve kane sakrifiku sinqerisht dhe e kane dashte Ameriken sinqerisht. Prandaj na njohin mire dhe jane miq te vertete te shqiptareve.

Demokracia ne trojet tona ka rrenjet e thella, qe nga historia e hershme dhe fale Zotit dhe SHBA erdhi perseri aty ku ka qene e natyrshme prezenca e saj.
Fjala DEMOKRACI eshte e besueshme vetem atehere kur del nga goja e nje demokrati te vertete siq ishte Presidenti Rugova e jo nga lloj lloj njeriu qe mendon se asht ka e mashtron popullin e vet ose SHBA.
Boll njiher se ju lodha po edhe juve ndoshta ju lodha.

BACALOKU ju pershendes dhe dal kysmet apet.


__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 04:20.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.