Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
User Name
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...



Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-12-09, 21:24   #976
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

“SIGURIMI I ATDHEUT”: NEXHAT DACI ISHTE DHUNUES I STUDENTEVE DHE PĖRDORUES DROGE
Prishtinė, 5 maj 2005- Organizata paramilitare “Sigurimi i Atdheut”, e “bekuar” nga kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova, pėrveē kundėrshtarėve politikė (PDK, AAK), ka vėzhguar edhe personalitete tė larta tė LDK-sė, siē ėshtė rasti me kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, Ramush Tahirin dhe Ahmet Aliashanin. Kėshtu dėshmohet nė dokumentin rreth 500 faqesh tė hartuar nga “SIA”, i cili dokument nga PDK i ėshtė dorėzuar zyrės sė shefit tė UNMIK-ut, Soren Jessen Petersen.

burimi ka arritur ta sigurojė njė kopje tė dokumentit tė “Sigurimit...”, nga zyra e njėrit nga kėshilltarėt e Dacit, dhe nė kėtė numėr sjell nė origjinale dosjen e Dacit, Tahirit dhe Aliashanit, pėrveē emrave tė disa personave, tė cilėt paraqiten me nistore, pėr tė mos i dėmtuar qoftė ata si qytetarė tė Kosovės, qoftė procesin hetimor.
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 08-12-09, 21:24   #977
Dreni2
 
Join Date: 30-05-09
Posts: 71
Dreni2 i vlerėsuar mirė
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI , Agim VELI

Jep 500 euro pėr tė vrarė inspektorin


Nga Express mė 08.12.2009 nė ora 9:43

Policia nė Mitrovicė ka arrestuar dy persona tė cilėt kanė tentuar tė vrasin njė zyrtar komunal. Bėhet fjalė pėr tentim vrasje me pagesė ku E. Jahiri, 25-vjeēar, i nacionalitetit ashkali, dyshohet e ka marrė 500 euro dhe kallashnikovin nga S. Ahmeti, i nacionalitetit shqiptar, pėr tė ekzekutuar inspektorin fito-sanitar tė Komunės sė Mitrovicės.....

Ndoshta nuk ka te beje sen me temen por deshta me ju tregu se sa po kushtojka jeta ne kosove ... se ketu po flitet per 100 000 mije e 500 000 euro per nji vrasje .

E mjere ashte ajo Tok edhe aj Vend ku jeta nuk ka kurfar vlere. ( 500 euro)
Dreni2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:26   #978
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Tė dhėnat operative mbi aktivitetin antikombėtar dhe imoral tė Nexhat Dacit dhe kėshilltarit tė tij Ramush Tahiri



Pas disa interesimeve rreth figurės sė Nexhat Dacit, pėrmes lidhjeve tona tė fshehta operativa nė Tėrnovc, Bujanovc, e Prishtinė, vijmė deri tek disa tė dhėna interesante pėr personalitetin N. D dhe R.T.

N.D ėshtė i lindur nė fshatin Tėrnovc, K. e Bujanovcit. Biografia e tij familjare ėshtė e dyshimtė, ka tė dhėna se vėllai i N. D., R. D. ka qenė i zgjedhur nė organet vetėqeverisėse serbe dhe se ka qenė gjithnjė nė kontakt me sigurimin shtetėror.

Po ashtu pėr N. D. ka pasur sinjale tė tilla si i ri gjatė shkollimit nė Beograd. Nga burimi operativ S. E. qė ka njohuri familjare pėr tė, thotė se N. D. nė rini ka pėrdorė drogėn. Duke qenė nė shkollim nė Beograd ka tė dhėna se atje nė njė rast ėshtė zėnė me drogė. E ka arrestuar Njėsia e Sigurimit Publik tė Beogradit, duke e liruar shumė shpejt dhe sipas tė gjitha tė dhėnave Sigurimi Shtetėror i Beogradit e ka marrė nė bashkėpunimin.

Nexhat Daci, si mėsimdhėnės i UP-sė, dy herė ka qenė i lajmėruar pėr dhunime nga studentet e veta. Njėra prej tyre ka qenė D. N. (emri i njohur pėr redaksinė), nga Gjakova, studente e Kimisė dhe tjetra njė studente N. N nga Kqiqi i madh i Komunės sė Vushtrrisė (Vuqiterrnės). Por lidhjet e tij me Sigurimin Shtetėror Serb e kanė shpėtuar.



Mendohet se Daci ka dhunuar shumė studente...



Kėto kanė qenė rastet e vetme tė lajmėruara nga studentet, por mendohet se ka dhunuar edhe shumė studente tjera. Njėra prej tyre, 1983 S. T. nga Gjilani ka bėrė vetėvrasje pėr shkak tė dhunimit qė iu ka bėrė nga N. D, por burimi operativ qė e di kėtė rast, mendon se familja e vajzės reagon shumė keq dhe duhet pasur kujdes me dal kjo si e vėrtetė. Gjatė njė kohe tė gjatė tani pothuajse nė mėnyre tė hapur ka bashkėjetuar me A. N., tė cilės edhe ia jep titullin doktoreshė e shkencės. Nga Sigurimi Shtetėror Krahinor, njeriu qė e ka ditur kėtė problematikė mė sė miri ka qenė operativisti B. K, i cili aktualisht kemi njohuri se gjendet nė Turqi. Shefi mund tė gjendet pėrmes S. (emri i njohur pėr redaksinė), ta kontaktojė dhe ai mund tė pėrdoret pėr opinion, tė vėrtetojė tė lartpėrmendurat. B. K nė bazė tė njė burimi operativ qė gjatė ka punuar me tė, ka ikė nė Turqi i frikėsuar nga kriminelėt e krahut tė luftės tė AAK-sė dhe tė PDK-sė, edhe pse ėshtė treguar gjithherė patriot i vėrtetė.



Veprimtaria e Tahirit gjatė Qeverisė sė Bukoshit ka qenė e dyshimtė, ėshtė implikuar nė shumė ngjarje nė Kroaci



Ramush Tahiri ka prejardhje nga Ferizaj, ėshtė dhėndėr i A. A., e ky i fundit ka qenė dhe ėshtė bashkėpunėtor i Shėrbimit Serb, aktualisht i Shėrbimit Maqedon, i cili ka qenė dėshmitar kyē nė vitin 1956 kundėr Adem Demaēit dhe Zekeria Canės. Ėshtė mirė tė pyetet pėr kėtė profesor Cana.

Veprimtaria e R. T. gjatė Qeverisė sė Bukoshit ka qenė e dyshimtė, ėshtė implikuar nė shumė ngjarje nė Kroaci, dihet rasti i Gospiqit. Nė Tiranė ka tė dhėna nga burimet tona operative se sė bashku me Xhavit Halitin dhe Hashim Thaēin, kanė pėrgatitur eliminimin e gazetarit kombėtar Ali Ukaj.

Ka tė dhėna se kohėve tė fundit R.T. mban lidhje edhe me njerėz tė kriminalizuar tė ashtuquajtur krahu i luftės. Burimi ynė operativ A.T me shumė se njė herė e ka parė sė bashku nėpėr vendet e fshehta me disa nga udhėheqėsit e SHIK-ut. Mendojmė se ky njeri ėshtė shumė i rrezikshėm dhe mund t’i shkaktojė dėme tė rėnda LDK-sė. Mirė ėshtė tė veprohet kundėr tij.



17.04.2002- B-130/ 25-1704002/



Aliashani duhet tė japė sqarime pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit



Ahmet Aliashani i lindur nė fshatin Tėrrnovc, komuna e Bujanovcit, i moshės diku 50 vjeēare, i martuar, tani me vendbanim nė Prishtinė.

Ahmet Aliashani, shkollėn e mesme e ka kryer nė Bujanovc, ku mė pas regjistron Akademinė Ushtarake nė Ish-APJ, Drejtimi i Kėmbėsorisė.

Pas kryerjes sė Akademisė Ushtarake tė ish APJ-sė, promovohet nė Gardėn e oficerit toger ku edhe caktohet tė shėrbejė nė Armatėn e V (e pestė), nė republikėn e Bosnjės dhe Hercegovinės, nė Garnizonin e Trebinjes, ku nė kėtė garnizon ka shėrbyer Njėsiti i Shėndetėsisė (sanitetit).

A. A ka punuar nė Trebinje (ku janė paraqitur pėr herė tė parė elementet ēetnike nė Trebinje tė udhėhequra nga kryetari i Kuvendit tė Trebinjes, ēetniku Bozhidar Vuēureviq, ku promovimin e ushtarėve e bėn me Kokardė Ēetnike, mu nė kazermėn ku ka shėrbyer dhe ku ka qenė prezent z. Ahmet Aliashani.

Pas shpėrthimit tė luftės nė Slloveni nė vitin 1991, mė pas nė Kroaci, edhe njėsiti ku ka shėrbyer z. Ahmet Aliashani, kur mbi 99 pėr qind tė eprorėve jo serbė nė veēanti shqiptarė braktisin ish- APJ, z. Ahmet Aliashani nuk e braktisė APJ-nė dhe iu bashkėngjitet UJ, ku dhe merr pjesė aktive nė luftė nė anėn e UJ (Serbisė). Entiteti serb nė Bosnje nėn komandėn e gjeneralit Ratko Mladiqit dhe kryetarit Radovan Karaxhiqit, ku Ahmet Aliashani ka marrė pjesė aktive nė luftė kundėr Armatės Kroate dhe popullatės kroate nė rajonin e Hercegovinės, Mostarė, Caplinė dhe nė rajonin e gjerė tė Dubrovnikut, ku Ahmet Aliashani nxihet rob nga Armata Kroate nė rajonin e Hercegovinės, dhe dėrgohet nė Burgun Ushtarak tė Armatės Kroate, ku nė atė kohė ka komanduar me njėsitet kroate gjenerali Janko Bobetko, veteran i luftės.
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:28   #979
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Ahmet Aliashani paraqitet nė opinion se tani ėshtė njeriu i parė te Rugova



Gjeneralnėnkoloneli Aleksandėr Demitrieviq, gjeneralnėnkolonel Mile Babiq, gjeneralnėnkolonel Bane Millovanoviq (KOG), dhe shumė tė tjerė nga Beogradi dėrgohen pėr nė Shqipėri, ēka bie ndesh me tė gjitha veprimet e tė gjithė eprorėve tė Shqipėrisė, tė cilėt nė atė kohė vetėm sa e kishin braktisur APJ-nė mbi 99 pėr qind kishin kaluar nė perėndim (Gjermani, Zvicėr, Angli dhe vende tė tjera tė Evropės dhe kuptohet njė numėr i ėshtė bashkangjitur Armatės Kroate dhe Boshnjake nė luftė kundėr APJ-sė, dhe njė numėr shumė i vogėl, simbolik ishte nė Kosovė dhe asnjė oficer shqiptarė qė kishte braktisur APJ-nė nuk ka kaluar nė Shqipėri pėr tė kėrkuar vendstrehim, pėrveē Ahmet Aliashanit.

Mund tė ndodhė qė ndonjė oficer ka kaluar nėpėr Shqipėri pėr nė Itali apo vende tjera tė perėndimit, ku mė pas nė Shqipėri ndodhin shumė gjėra tė rėndėsishme (nė dėm tė popullit shqiptar tė Shqipėrisė, siē janė demonstratat e dhunshme tė vitit ’97, ku edhe hartohet njė plan nga ish-gjenerali i Armatės Shqiptare, Kiqo Nestaf, me prejardhje greke, i cili ka qėndruar nė Greqi dhe ka qenė nė kontakt tė rregullt me Shėrbimin Informativ Grek dhe Jugosllav, ku plani ėshtė bėrė pėr ndarjen e Shqipėrisė nė mes tė Greqisė dhe tė Serbisė. Vija e ndarjes ka qenė lumi Shkumbin. Ēka Ahmet Aliashani duhet tė jap sqarime rreth kėtij plani).

Vrasja e Ministrit tė Mbrojtjes sė Kosovės, z. Ahmet Krasniqit, ku gjithashtu Ahmet Aliashani duhet tė japė sqarime, ku ka qenė nė kontakte dhe lidhjet e tij. Ahmet Aliashani nė Qeverinė e Bujar Bukoshit ka qenė i ranguar nė postin e lartė, njėherit ushtrues i detyrės tė zėdhėnėsministrit tė Mbrojtjes, por asnjėherė nuk ka hyrė nė Kosovė gjersa kanė hyrė trupat e NATO-s.

Ahmet Aliashani nė Shqipėri ėshtė lidhur me Rr. I. nga fshati Tėrrnovc, Komuna e Bujanovcit, person i cili i takon grupeve mafioze qė janė tė organizuar nė Itali, Shqipėri dhe Serbi, ėshtė person i kyēur nė trafikun e organizuar tė drogės dhe tė prostitucionit si dhe njeri i cili kėrcėnon me likuidime.

Gjithashtu ėshtė i lidhur me personat e rrjetit tė organizuar tė trafikut tė drogės dhe tė femrave nga Ukraina, Rusia, Bullgaria dhe Shqipėria pėr nė Kosovė. Nė rajonin e Gjilanit dhe tė Kamenicės ka njė rrjet tė kriminelėve, tė cilėve u ka paguar rrogė pėr t’i shėrbyer Ahmet Aliashanit dhe Rr.I. si truprojė. Rrogat ua kanė dhėnė nė vlerė prej 400 marka gjermane.

Gjithashtu nė bashkėveprim me njė person nga Kamenica, e ka dhunuar njė femėr. Rr. I. e ka detyruar atė femėr t’iu bėjė femra grupit tė tyre, ku gjendet edhe Ahmet Aliashani. Kėta persona janė: Z. Rr. nga Kamenica, i lindur 1961 apo 62, i afėrm me Shėrbimin Serb.

Sh. M., A. M. dhe Xh. K. tė afėrm me Shėrbimin Serb. Kėtyre personave Rr. u ka paguar rrogė 400 marka gjermane, si truprojė pėr veti dhe tė Ahmetit.

Rr. I. e ka keqpėrdorė vajzėn N. K. (emri i njohur pėr redaksinė), dhe tani kjo vajzė ka devijuar psikikisht, pikėrisht nga Rr.I. Gjithashtu janė tė lidhur me kėtė rrjet tė organizuar tė trafikut tė drogės dhe tė femrave: S. K nga fshati Dajkovcė, komuna e Kamenicės dhe tani jeton nė Ferizaj, F. R nga Kamenica, djali i axhės sė S., M. K. ka punuar deri mė 12 qershor tė ’99, nė sigurimin Shtetėror Serb dhe ende punon, tani gjendet nė Vranjė dhe kohė pas kohe kalon nė Leskovc. S. dajė e ka F. D. punėtor i Sigurimit Shtetėror Serb nė Gjilan dhe Kamenicė, ku gjithashtu ka punuar gjer mė 12 qershor tė ’99, kur edhe janė tėrhequr forcat jugosllave nga Kosova. Tani Rr. ėshtė i lidhur me kėta persona si dhe Ahmet Aliashani. Gjithashtu Ahmeti paraqitet nė opinion se tani ėshtė njeriu i parė te Rugova dhe urdhėron njerėzit se kush duhet tė punėsohet nė komunėn e Kamenicės. Nė tėrėsi kryetari i Kuvendit Komunal tė Kamenicės, z. Sh. S., ka rėnė nėn ndikimin e Ahmet Aliashanit, ku Ahmeti dhe Rr. pa ndėrprerė bėjnė presion te strukturat komunale, pikėrisht qė personat e rrjeti tė tyre tė punėsohen.

15 prill, 2002 Prishtinė, me respekt B- 25 / 130 “Plaku”
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:29   #980
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Njėsiti special i SHPK-sė merr kontrollin mbi sigurimin e Presidencės sė Kosovės

“Orė policore”

Prishtinė- Shėrbimi Policor i Kosovės praktikisht qė nga e mėrkura rreth mesnatės ka marrė kontrollin mbi sigurimin e jashtėm tė Presidencės sė Kosovės. Rreth Presiencės sė Kosovės janė parė pjesėtarėt e Njėisė pėr Mbrojtje tė Afėrt tė SHPK-sė (CPU) tė cilėt gjatė njė operacioni spektakular kanė ēarmatosur rojet e sigurimit tė jashtėm tė Presidencės. Mė pas ata janė urdhėruar tė largohen menjėherė nga territori presidencial. Ndėrkohė qė, nė Presidencė kanė mbetur vetėm rojet e sigurisė sė brendshme.
Ekziston mundėsia qė aksioni pėr largimin e sigurimit tė deritashėm tė Rugovės nė kėtė mėnyrė ėshtė bėrė pas paralajmėrimeve tė fundit pėr inkriminimin e mundshėm tė njė kėshilltari pėr siguri tė presidentit (mediat nė Prishtinė zėnė nė gojė Ramė Marajn) nė aktivitete tė paligjshme si dhe kėrcėnimeve qė janė bėrė nga organizata ilegale “Sigurimi i Atdheut”. Arsye tjetėr mund tė ketė qenė edhe vendosja e mjeteve pėrgjuese-zbuluese brenda Presidencės nga shėrbime zbulimi, gjithnjė pa dijeninė e presidentit Rugova.
Burimi i gazetės thotė se presidenti ka kėrkuar masa shtesė tė sigurisė, tė cilat janė aprovuar edhe nga PSSP-ja, pasi qė edhe vetė Rugova ndihej i kėrcėnuar.
Pas hedhjes sė bombės ndaj Presidencės vitin e kaluar, sipas burimit tė gazetės Ramė Maraj kishte bėrė ristrukturimin e sigurimit tė presidentit duke punėsuar vetėm njerėzit qė i njihte nė mėnyrė qė gradualisht ta merrte kontrollin mbi Presidencėn pėr tė krijuar rrjetin e vet tė komunikimit. “Dhe kjo mund tė ketė shkaktuar frikė tė presidenti pėr marrje tė kontrollit nga Maraj. Ndoshta vetė presidenti ka kėrkuar sigurimin nga SHPK”, tha ky burim.
Tė enjten derisa presidenti ende nuk ishte rehatuar me sigurimin e ri, Maraj gjithnjė sipas burimit tė “Lajmit”, me njerėzit e tij mbante mbledhje nė “Grand”.
Mundėsinė e vendosjes sė mjeteve pėrgjuese nė Presidencė kishin filluar ta vėzhgonin edhe hetuesit ndėrkombėtarė. Afera pėlciti kur njė firmė kontraktuese akuzoi Presidencėn se nuk i kishte paguar paratė pėr aparaturėn e porositur tė zbulimit. Njė hetues ndėrkombėtar qė nuk don tė identifikohet thotė se kėto aparate pėrgjimi mund tė jenė tė porositura nga ndonjė shėrbim i huaj i fshehtė, dhe kjo sipas tij ėshtė njė delikt zyrtar qė mund t’i shkaktojė pasoja tė mėdha politike Presidencės. “Pėr kėtė ėshtė paraparė qė Presidencės t’i kontrollohet imuniteti”, tha ai.
Ndoshta aksioni i SHPK-sė mund tė lidhet edhe me intervistimin e Bujar Bukoshit tė martėn nga hetues policorė pėr shkak tė kėrcėnimeve nga “Sigurimi i Atdheut”. Bujar Bukoshi, ndėrkaq nuk e konfirmoi intervistimin nga hetuesia. “Nuk kam lidhje me kėtė punė. Nė Presidencė ka ndodh dhe mund tė ndodh gjithēka dhe mua aspak nuk me habit”, tha Bukoshi pėr “Lajm”.
Sipas burimit akti policor tregon mosbesimin brenda sigurimit tė Presidencės dhe nė njėfarė mėnyre ėshtė bėrė njė sterilizim i objektit nga mjetet pėrgjuese qė ishin instaluar nė Presidencė pa njohurinė e presidentit.
20 minuta para se tė ndodhte aksioni, Maraj kishte dalė nga Presidenca dhe faktikisht atij i janė kėputur tė gjitha lidhjet me Presidencėn.
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Remi Dourlof tha se policia ka vendosur qė tė jetė mė vigjilente pas kėrcėnimeve dhe paralajmėrimeve tė fundit tė disa liderėve politik. “SHPK ka nevojė tė jetė mė vigjilente dhe kemi vendosur qė tė shtojmė masat e sigurisė te Presidenca pėr tė qenė mė vigjilentė se ēfarė po ndodh atje”, tha Dourlof.
Sipas shefit tė Departamentit tė Rendit Publik, Sheremet Ahmeti nėse SHPK ka marrė kontrollin mbi Presidencė duhet pyetur burimet qė “Lajm” i paska brenda Presidencės. “Unė nuk jam nė dijeni pėr kėtė.Shko veti burimet tua nė Presidencė”, th kolonel Ahmeti duke mbyllur receptorin e telefonit.
Tė njėjtėn e tha edhe kolonel Rrahman Sylejmani, shef i Departamentit tė Policisė Kriminale nė SHPK. “Nuk e di nėse SHPK ka marrė kontrollin pėr sigurimin e Presidencės . Nuk e di nėse ky aksion ėshėt pasojė e hetimeve qė po i bėn policia e UNMIK-ut nė lidhje me shkrimet e fundit nė gazeta. Kėto janė masa tė sigurisė, asgjė mė tepėr nuk mund tė them pėr kėtė”, tha Sylejmani.
Ndėrkohėzėdhėnėsi i Presidencės, Muhamet Hamiti tha se UNMIK-u dhe SHPK-ja kanė vlerėsuar se Presidenca ka nevojė pėr masa shtesė tė sigurisė dhe kėto masa sipas tij kanė filluar tė praktikohen qė natėn e sė mėrkurės. “Pjesėtarėt e Shėrbimit Policor tė Kosovės qė nga mbrėmė janė vendosur nė Presidencė pasi qė UNMIK-u dhe SHPK kanė vlerėsuar se duhet tė vendosen masa shtesė tė sigurisė nė Presidencė”, tha Hamiti.
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:32   #981
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

JA KUSH ĖSHTĖ VRASĖSI I INTELEKTUALIT XHEMAJL MUSTAFA



Sipas dosjes sė “Sigurimit tė Atdheut”




Personi vrasės qė e jep “Sigurimi i Atdheut” D. Zh., thuhet se ka lidhje shumė miqėsore me kėshilltarin pėr siguri tė Ibrahim Rugovės, tė dyshuarin me bazė tė fortė pėr organizimin e shumė vrasjeve politike tė pasluftės, Ramė Marajn. Opinionit i ėshtė i njohur fakti se Maraj u bė kėshilltar pėr siguri nė kabinetin e Ibrahim Rugovės vetėm pas vrasjes sė ish-shefit tė FARK-ut, Tahir Zemaj
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:33   #982
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Dosja e “Sigurimit tė Atdheut” e dorėzuar ditė mė parė nė UNMIK, e titulluar si Dosja 2005/02/SIA, pėrveē qė paraqet tė dhėna shumė interesante dhe shqetėsuese pėr opinionin publik dhe vendin, nė njėrin nga raportet e spiunimit nga ana e punėtoreve operativė tė “Sigurimit tė Atdheut”, flet gati nė detaje edhe pėr zbulimin e vrasėsve tė intelektualit dhe bashkėpunėtorit tė Ibrahim Rugovės, Xhemajl Mustafės.

Raporti qė flet pėr vrasjen dhe vrasėsit e Xhemajl Mustafės mban datėn 18 tetor 2002. Raporti fillimisht pėrshkruan gjendjen e pėrgjithshme nė Kosovė dhe mundėsinė e rebelimit gjithėqytetar, tė pėrgatitura nga grupe tė ndryshme anekėnd Kosovės. Pastaj, nga tė dhėnat e raportit tė datės 18 tetor 2002 jepet edhe emri i njė personi nga qyteti i Podujevės, pėr tė cilin thuhet se ka organizuar dhe vrarė Xhemajl Mustafėn nė hyrje tė banesės sė tij nė qendėr tė Prishtinės.

Personi D. Zh. Nga Podujeva ėshtė person i cili merret me akte kriminale (likuidime tė njerėzve nė Prishtinė dhe mė gjerė). D. Zh. ka lidhje tė ngushta me oficerėt A. SH. dhe D. G. nga Shqipėria, njėri prej tė cilėve konsiderohet si shumė i rrezikshėm dhe tashmė i ėshtė ndaluar hyrja nė Shqipėri. Nė raport konkretisht thuhet se personi D. ZH. ka dorė nė vrasjen e Xhemajl Mustafės dhe ekipin e ka nė Shqipėri, pėr ku edhe udhėton shpesh.

Personi vrasės qė e jep “Sigurimi i Atdheut”, D. Zh. thuhet se ka lidhje shumė miqėsore me kėshilltarin pėr siguri tė Ibrahim Rugovės, tė dyshuarin me bazė tė fortė pėr organizimin e shumė vrasjeve politike tė pasluftės, Ramė Marajn. Opinionit i ėshtė i njohur fakti se Maraj u bė kėshilltar pėr siguri nė kabinetin e Ibrahim Rugovės vetėm pas vrasjes sė ish-shefit tė FARK-ut, Tahir Zemaj.

Pėr Ramė Marajn, ky kėshilltar i Ibrahim Rugovės, tashmė ka tė dhėna se qėndron pas rrėmbimit dhe pastaj karbonizimit tė patriotit Shaban Manaj, hedhjen e bombės nė oborrin e shtėpisė, krimit dhe haremit tė Ibrahim Rugovės. Sipas burimeve nga Klina, Ramė Maraj qėndron edhe pas vrasjes sė kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Klinės, njeriut tė urtė, Ismet Rraci.

Maraj gjithashtu tanimė dihet nga tė gjithė vendorėt e ndėrkombėtarėt se ka organizuar edhe shpėrthimin me bombė teledirigjuese ndaj eskortės sė Ibrahim Rugovės mė datė 15 mars tė kėtij viti, nė qendėr tė Prishtinės.

Ndėrsa KFOR-i, UNMIK-u dhe SHPK-ja, duke pasur tė dhėna tė sigurta se nė shtėpinė e Rugovės nė Velani po pėrgatitej diēka e keqe pėr Kosovėn, reaguan. Njė burim ndėrkombėtar thekson se i inkriminuari Ramė Maraj “na ka shpėtuar pėr 20 minuta”.

Rama kishte ikur, por kishin mbetur armėt ilegale, bombat teledirigjuese, para nga punėt e pista, rreth njė milion euro, nė shtėpinė e pistė tė Ibrahim Rugovės.

A thua e ka kuptuar dhe ndien Ibrahim Rugova se themelet e perandorisė sė tij tė vogėl tė krimit kanė nisur fuqishėm tė dridhen.

KFOR-i, policia e UNMIK-ut dhe SHPK-ja, kėtė strehė tashmė jo tė sigurt pėr kriminelėt shumėngjyrėsh, duhet ta pastrojnė deri nė themel.

epoka e re
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:33   #983
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Dosja e “Sigurimit tė Atdheut” e dorėzuar ditė mė parė nė UNMIK, e titulluar si Dosja 2005/02/SIA, pėrveē qė paraqet tė dhėna shumė interesante dhe shqetėsuese pėr opinionin publik dhe vendin, nė njėrin nga raportet e spiunimit nga ana e punėtoreve operativė tė “Sigurimit tė Atdheut”, flet gati nė detaje edhe pėr zbulimin e vrasėsve tė intelektualit dhe bashkėpunėtorit tė Ibrahim Rugovės, Xhemajl Mustafės.

Raporti qė flet pėr vrasjen dhe vrasėsit e Xhemajl Mustafės mban datėn 18 tetor 2002. Raporti fillimisht pėrshkruan gjendjen e pėrgjithshme nė Kosovė dhe mundėsinė e rebelimit gjithėqytetar, tė pėrgatitura nga grupe tė ndryshme anekėnd Kosovės. Pastaj, nga tė dhėnat e raportit tė datės 18 tetor 2002 jepet edhe emri i njė personi nga qyteti i Podujevės, pėr tė cilin thuhet se ka organizuar dhe vrarė Xhemajl Mustafėn nė hyrje tė banesės sė tij nė qendėr tė Prishtinės.

Personi D. Zh. Nga Podujeva ėshtė person i cili merret me akte kriminale (likuidime tė njerėzve nė Prishtinė dhe mė gjerė). D. Zh. ka lidhje tė ngushta me oficerėt A. SH. dhe D. G. nga Shqipėria, njėri prej tė cilėve konsiderohet si shumė i rrezikshėm dhe tashmė i ėshtė ndaluar hyrja nė Shqipėri. Nė raport konkretisht thuhet se personi D. ZH. ka dorė nė vrasjen e Xhemajl Mustafės dhe ekipin e ka nė Shqipėri, pėr ku edhe udhėton shpesh.

Personi vrasės qė e jep “Sigurimi i Atdheut”, D. Zh. thuhet se ka lidhje shumė miqėsore me kėshilltarin pėr siguri tė Ibrahim Rugovės, tė dyshuarin me bazė tė fortė pėr organizimin e shumė vrasjeve politike tė pasluftės, Ramė Marajn. Opinionit i ėshtė i njohur fakti se Maraj u bė kėshilltar pėr siguri nė kabinetin e Ibrahim Rugovės vetėm pas vrasjes sė ish-shefit tė FARK-ut, Tahir Zemaj.

Pėr Ramė Marajn, ky kėshilltar i Ibrahim Rugovės, tashmė ka tė dhėna se qėndron pas rrėmbimit dhe pastaj karbonizimit tė patriotit Shaban Manaj, hedhjen e bombės nė oborrin e shtėpisė, krimit dhe haremit tė Ibrahim Rugovės. Sipas burimeve nga Klina, Ramė Maraj qėndron edhe pas vrasjes sė kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Klinės, njeriut tė urtė, Ismet Rraci.

Maraj gjithashtu tanimė dihet nga tė gjithė vendorėt e ndėrkombėtarėt se ka organizuar edhe shpėrthimin me bombė teledirigjuese ndaj eskortės sė Ibrahim Rugovės mė datė 15 mars tė kėtij viti, nė qendėr tė Prishtinės.

Ndėrsa KFOR-i, UNMIK-u dhe SHPK-ja, duke pasur tė dhėna tė sigurta se nė shtėpinė e Rugovės nė Velani po pėrgatitej diēka e keqe pėr Kosovėn, reaguan. Njė burim ndėrkombėtar thekson se i inkriminuari Ramė Maraj “na ka shpėtuar pėr 20 minuta”.

Rama kishte ikur, por kishin mbetur armėt ilegale, bombat teledirigjuese, para nga punėt e pista, rreth njė milion euro, nė shtėpinė e pistė tė Ibrahim Rugovės.

A thua e ka kuptuar dhe ndien Ibrahim Rugova se themelet e perandorisė sė tij tė vogėl tė krimit kanė nisur fuqishėm tė dridhen.

KFOR-i, policia e UNMIK-ut dhe SHPK-ja, kėtė strehė tashmė jo tė sigurt pėr kriminelėt shumėngjyrėsh, duhet ta pastrojnė deri nė themel.

epoka e re
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:35   #984
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

JA DISA AKTIVITETE KRIMINALE TE SALIHAJT
Prishtinė, 6 maj 2005 - Ka shumė tė dhėna se njeriu i parė i “Sigurimit tė Atdheut” nė regjionin e Ferizajt konsiderohet Adem Salihaj. Ai strukturėn e kėsaj organizate e ka pasur tė shtrirė nė shumė segmente si nė politikė, nė organet e sigurisė dhe nė ekonomi etj. Bazė ekzekutive e kėsaj strukture ka qenė dhe ende ėshtė grupi i truprojave tė tij, nė krye tė te cilėve ėshtė N. Sh., si dhe lidhjet e tij familjare, B. S. Nė kėtė kontekst do tė dėshironim tė ishim me tepėr tė sqaruar mbi disa implikime tė tij nė aktivitetet konfliktuoze dhe tė jashtėligjshme. Kėshtu thuhet nė fillim tė dokumentit tė parė prej 30 faqesh qė Partia Demokratike e Kosovės (PDK), ia ka dorėzuar para disa ditėve UNMIK-ut pėr hetim, tė cilin dokument gazeta ia ka dalė ta sigurojė nga njė burim ndėrkombėtar, por pėr tė mos i dėmtuar procesin hetimor, i cili besohet se ka filluar ndaj zv/kryeministrit Adem Salihaj dhe disa ministrave nė Qeverinė Kosumi, nė kėtė numėr do ta botojmė vetėm njė pjesė tė kėtij dokumenti.

Shumė nga aktet e dyshimeve pėr veprime jashtėligjore tė Adem Salihajt, edhe nė “Epokė...” i ka bėrė publike pėr opinion edhe kryetari i PReK-ut, Bujar Bukoshi, si dhe kryetari i KK tė Ferizajt, z. Faik Grainca.

Megjithatė, PDK-ja nė kėtė dokument ngrit edhe disa shqetėsime mbi probabilitetin e implikimit tė z. Salihajt edhe nė strukturat paraushtarake nė rajonin e Ferizajt, Kaēanikut, por edhe mė gjerė nė vend.



Atentatet apo vetatentatet mbi Adem Salihajn



Nė dokumentin e hartuar nga PDK thuhet se mė 12.06.2000, duke shkuar nė shtėpi, pas manifestimit tė ditės sė hyrjes sė forcave tė NATO-s dhe tė UĒK-sė, Adem Salihaj raporton njė tentim atentati ndaj tij nė rrugėn “Astrit Bytyqi”, nė Ferizaj.

Sipas njė burimi (emri i njohur pėr redaksinė), nė kėtė rast Adem Salihaj ka gjuajtur me revole nė drejtim tė atentatorit.

“Revolen qė e mbante Adem Salihaj, e kishte pa leje. Shumė gjėra kanė mbetur tė pasqaruara deri mė sot, ka ekzistuar vėrtet diēka reale apo ishte diēka e trilluar nga z. Salihaj nė kėtė histori? Motivet se pse ishte ai i armatosur, ka pasur kėrcėnime mė herėt, paralajmėrime apo ėshtė pėrgatitur enkas pėr atė ditė? Aq mė tepėr kur kemi tė dhėna se po atė ditė, Adem Salihaj nuk kishte pranuar tė ishte pjesėmarrės i pėrbashkėt nė manifestimin qendror pėr tė festuar ditėn e ēlirimit tė vendit, por nė mėnyrė provokuese kishte organizuar nė baza partiake LDK paralelisht manifestim, duke shėtitur nėpėr rrugėt e qytetit, duke bėrė provokim tė hapur dhe duke tentuar tė fusė konfrontim mes qytetarėve. Nė manifestimin qendror merrnin pjesė mijėra veta, kurse nė manifestimin e Adem Salihajt merrnin pjesė afėr 100 veta”, thuhet nė dokumentin e PDK-sė, ku dhe kėrkohet nga organet e hetuesisė sqarime pse ndodhėn tė gjitha kėto ngjarje nė tė njėjtėn ditė.
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:35   #985
Arb
 
Arb's Avatar
 
Join Date: 09-10-04
Location: Little Dardania, NEW YORK
Posts: 11,552
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Ky magjupi i SHIK-ut ia paska nis me na sjell shkrime te gazates magjupe Epoka e Re...
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:36   #986
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Vetėplagosja e Adem Salihajt?!



Nė njė pjesė tė dokumentit tė PDK-sė thuhet se nė janar tė vitit 2001, Adem Salihaj nga pakujdesia e vet, me revole vetėplagoset nė shtėpinė e tij, me ē’rast lėndon kėmbėn e tij.

“Kishte spekulime edhe rreth kėtij rasti, qė as kurrė nuk e bėnė tė qartė pėr opinionin publik”.



Tentim-vrasja e Adem Salihajt?!



“Nė maj tė 2003, Adem Salihaj mori pjesė nė njė konflikt tė armatosur nė fabrikėn e tij tė stiroporit tė ashtuquajtur “Styrofer” nė Ferizaj, fabrikė tė cilėn asnjėherė nuk e ka deklaruar si pjesė tė tij pronėsore dhe tė dy ortakėve tė tjerė. Deri te ky konflikt erdhi pėr shkak tė mosmarrėveshjeve nė ndarjen e interesit, me ē’rast Adem Salihaj tenton disa herė ta godasė S. B. me revole dhe se konflikti ėshtė evituar vetėm pas intervenimit tė SHPK-sė, e cila ishte lajmėruar nga punėtorėt e fabrikės. Pas intervenimit policia e ka shoqėruar deri nė stacionin e policisė me tre ortakėt e pėrfshirė nė konflikt Adem Salihajn, G. M. dhe S. B. Policia e SHPK-sė e ka mbyllur kėtė rast dhe nuk e ka bėrė publike dhe se eprori i cili e ka mbyllur rastin ėshtė XH. XH.”, thuhet nė dokumentin e PDK-sė.

Sipas kėtij dokumenti, pas kėsaj Xh. Xh. ėshtė shpėrblyer nga Adem Salihaj qė nė atė kohė ka qenė kryetar i KK nė Ferizaj, duke ia punėsuar gruan nė KK tė Ferizajt dhe duke ia ndarė njė parcelė pėr ndėrtim nė hyrjen e qytetit dhe atė me dokumente tė falsifikuara.

Mė vonė, thuhet nė dokument, gjatė tentimit tė Xh. Xh. pėr tė investuar nė parcelėn e ndarė nga KK, erdhi deri tė konflikti nė mes tė familjes L. e cila ishte pronare e vėrtetė e parcelės dhe kryeshefit komunal S. K., i cili tenton me ēdo kusht qė tė realizohej premtimi i bėrė Xh. Xh.

“Nė mes familjes L. dhe S. K. erdhi edhe njė konflikt fizik nė lokalet e KK tė Ferizajt. Mirėpo, pas insistimit tė vendosur tė familjes L. kjo nuk u realizua dhe pėr faktin se njė anėtar i kėsaj familjeje punonte si pėrkthyes nė policinė e UNMIK-ut, dhe se pėr kėtė i kishte njoftuar edhe shefat e tij, kėshtu qė Xh. Xh. nuk e kishte ndjekur mė gjerė kėtė ēėshtje. Kjo ngjarje solli nė pah edhe falsifikimin e dokumentit nė Drejtorinė pėr Kadastėr, Pronėsi dhe Gjeodezi nė KK tė Ferizajt. A ėshtė nė dijeni UNMIK-u pėr veprimet e tilla tė z. Salihajt, dhe a mund tė jetė i tillė zv/kryeministėr vendi?” pyet PDK, nėpėrmjet dokumentit.
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:37   #987
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Talking Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Quote:
Originally Posted by Arb
Ky magjupi i SHIK-ut ia paska nis me na sjell shkrime te gazates magjupe Epoka e Re...
hahahhahahaaa
ti mundesh me shajt me thane qka te duesh
se fort po te dhembe keto jan fakte
hahahahaaa gajret durim durim durim
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:38   #988
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Bartja e armatimit nga “Sigurimi i Atdheut”



Sipas dokumentit qė PDK i ka dorėzuar UNMIK-ut, ka tė dhėna se mė datėn 10.07.2003, njė njėsit i “ Sigurimit tė Atdheut” nga shtėpia e Sh. Sh. nė rrugėn 28 Nėntori nė Ferizaj, ka organizuar bartjen e njė sasie armatimi, armatim eksploziv, mjete pėr aktivizim me teledirigjim, armė Kallashnikovė dhe municion pėr tė.

Nė dokument thuhet se nė kėtė aksion kanė marrė pjesė N. Sh., Sh. Sh., G. N. (truproje tė zv/kryeministrit), H. M. dhe njė person i Prishtinės N.N.

“Bartja e armatimit ėshtė organizuar me dy vetura. Nė njėrėn veturė ka qenė armatimi i vendosur, kurse vetura tjetėr ka ecur para tij pėr tė vėzhguar rrugėn mos ka pika kontrolli apo polici. Aksioni ka pėrfunduar me sukses dhe kjo sasi e armatimit ka pėrfunduar nė fshatin Mramurė tė Komunės sė Prishtinės, nė shtėpinė e M. G. Pas lėnies sė armatimit grupi ėshtė kthyer nė shtėpinė e Adem Salihajt (tani zv/kryeministėr dhe i ka raportuar pėr rrjedhėn e aksionit)”, thuhet nė dokumentin e PDK-sė.

Po ashtu, nė kėtė dokument thuhet se mė datėn 9.12. 2003, pjesėtarėt e “Sigurimit tė Atdheut” me njė veturė kombi tė bardhė dhe me njė mbishkrim tė njė firme (e njohur pėr redaksinė), kanė bėrė bartjen e njė sasie tė armatimit nga lokalet e firmės “F...” nė rrugėn e “Reēakut”, nė drejtim tė Pejės.

“Kjo sasi e armatimit ėshtė dėrguar nė Pejė, vetura ėshtė ndalur nė oborrin e KK tė Pejės. Aty veturėn e ka pritur U. R. dhe M. G. Nuk dihet se ēfarė ėshtė bėrė me tej. Tė gjitha kėto veprime tė z. Adem Salihaj, a janė pjesė e ndonjė pėrgjegjėsie tė deklaruar para UNMIK-ut, apo ndonjė autoriteti vendor, institucional, qė arsyetojnė veprimet e tyre me karakter tė dyshimtė qėllimi dhe implikimi?”, thuhet nė vazhdim tė dokumentit.
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:39   #989
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Trajnimi diversiv i pjesėtarėve tė “Sigurimit....”, pse dhe kundėr kujt?



Nė njė pjesė tė dokumentit tė PDK-sė, thuhet se mė datėn 23 .10. 2003, nė orėn 10.00, nė lagjen Velania, nė shtėpinė nė tė cilėn tani ndodhet dyqani “G-G”, nė katin e dytė ėshtė mbajtur njė trajnim nė tė cilin kanė marrė pjesė rreth 20 persona nga pjesė tė ndryshme tė Kosovės.

“Nė mesin e tyre kanė qenė edhe disa njerėz tė afėrt tė z. Adem Salihaj. Qėllimi i kėtij trajnimi ka qenė pėrgatitja e kėtyre personave qė tė pėrdorin mjete eksplozive mekanike dhe me teledirigjim. Ligjėruesit kanė qenė nga Shqipėria. Gjatė mbajtjes sė takimit masat e sigurisė kanė qenė jashtėzakonisht tė mėdha. A ėshtė bėrė kjo me dijeninė e Presidencės, KFOR-it, UNMIK-ut, apo ndonjė institucioni legjitim dhe legal kosovar apo ndėrkombėtar? Ēfarė fshihet prapa kėtyre qėllimesh dhe trajnimesh?”, thuhet ndėr tė tjera nė dokumentin e PDK-sė, qė tashmė gjendet nė UNMIK dhe besohet se organet e hetuesisė nė heshtje janė duke hetuar njė nga njė tė gjitha rastet e lartpėrmendura.
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:39   #990
Arb
 
Arb's Avatar
 
Join Date: 09-10-04
Location: Little Dardania, NEW YORK
Posts: 11,552
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Quote:
Originally Posted by Kosovelli
hahahhahahaaa
ti mundesh me shajt me thane qka te duesh
se fort po te dhembe keto jan fakte
hahahahaaa gajret durim durim durim
Fakte? Cka jane faktet sipas teje?

Fjale Shqip qe dhunohen nga magjupi Muhamet Mavraj e magjupe te tjere, edhe krijojne dosje te imagjinume, nuk jane fakte. Edhe mos na e flliq forumin me shkrime te Epokes magjupe...


Arb Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



Hyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 06:08.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.