Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Informatika
User Name
Password
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-01-10, 16:52   #1
Bujari10
 
Join Date: 10-01-10
Posts: 3
Bujari10 i vlerėsuar jo keq
Angry PC Si behet FORMAT

kam problem me kompjuter, nuk po mund te bej formatizimin sepse nuk po starton nga CD, kam provuar disa here edhe me disa ndryshime te vogla ne Boot sequence. por prap njejt. nese mund te me tregoni dikush ne qfar menyre mund te bej formatizimin???Last edited by Bujari10; 10-01-10 at 16:54.
Bujari10 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 10-01-10, 19:18   #2
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Quote:
Originally Posted by Bujari10
kam problem me kompjuter, nuk po mund te bej formatizimin sepse nuk po starton nga CD, kam provuar disa here edhe me disa ndryshime te vogla ne Boot sequence. por prap njejt. nese mund te me tregoni dikush ne qfar menyre mund te bej formatizimin???
PC-HD Formatim/Participim
HD Formatim/Participim

Pyetje nuk ėshtė e thjeshtė, sepse ju nuk keni dhėne pyetje, tė thuash tė drejtėn e formatimit tė kompjutrit tuaj, ose njė pjesė (partition) tė hard disk.
Por tė filloj nga mė e lehta (i cili ėshtė ndoshta pėr ju) i nevojshem Versioni: hard disk me njė ndarje.

Memory nė hard disk ėshtė pėrshkruar nė pėrputhje me dadoteka sistemin (default nė XP: NTFS). Kjo do tė thotė qė disku ėshtė i ndarė nė blloqe, tė cilat do tė ndajnė tė dhėna.
Formati ėshtė njohur tani, fshirja blloqeve.
Kjo do tė thotė se tė gjitha tė dhėnat pėr ndarjen e hard disk do tė fshihet. Nėse ju doni tė ruani ende diēka: "Jepi tani!


Ka dy mėnyra pėr tė formatin e njė hard drive: Forma e shpejtė dhe normale. Formatim i shpejtė do tė thotė se tė dhėnat nė disk nuk fshihen, por vetėm bėn ndarjen e blloqeve sė bashku me tė dhėna. Pėrmbajtjet, pra, teorikisht ende janė nė disk, por nuk mund tė identifikohen. Formati i shpejtė zakonisht ėshtė e mjaftueshme, bėhet gjithashtu nga disa orė vetėm disa minuta.


Kur ju instaloni Windows, ju do tė u kėrkohet ku duhet tė marrė atė pėr tė instaluar, atėherė ju mund tė bėni ndarje formatim.
Pjesa tjetėr ėshtė bėrė nga Windows vetė.


Nėse ju doni tė bėni formimin pa njė instalim tė ri Windows (disk qė instalon Windows, tė tilla si njė drive USB)click My Computer mbi pajisjen, dhe pastaj kliko Format. Zakonisht mjafton nė qoftė se ju klikoni OK.

Ndiqni udhėzimet nė ekran - ėshtė nė fakt krejt e thjeshtė. Nėse ai jep zė “sone partisė "budalla" dhe pastaj ju u mbetet tė lexoni “stupid”. Ju mund tė u bėjė mė shumė argėtim, por ju doni njė sistem tė punės, apo jo?
nė qoftė se ju njihni gjuhėn anglisht...lexo.

Shpresoj se kėto dy menyra u kan ndihmu,sepse mua nuk me duket tė tregojė gatishmėri shumė pėr tė mbledhur tė dhėna bazė pėr njė proces mjaft kompleks, tė formatimit dhe reinstallim sistemit.
Kompjutri eshte i juaj e jo i imi….:)
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Last edited by Kercovari; 10-01-10 at 19:21.
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-01-10, 20:06   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Quote:
Originally Posted by Bujari10
kam problem me kompjuter, nuk po mund te bej formatizimin sepse nuk po starton nga CD, kam provuar disa here edhe me disa ndryshime te vogla ne Boot sequence. por prap njejt. nese mund te me tregoni dikush ne qfar menyre mund te bej formatizimin???


Ma se miri eshte me ba formatizimin me nje program profesional si qe eshte Partition Magic ,

Nese vertete nuk te starton PC i yt nga CD-ROM atehere duhet ne BIOS te ndryshosh kete dhe te besh qe fillimisht te starton nga CD (gjdo BIOS e ka kete mundesi), nese prap nuk starton atehere CD-ROM eshte defekt.

1.Por nese e arrin ta startosh nga CD-ROM atehere me CD Windows (cilido verzion) e ban formatizimin si ne foto:2. Opcioni tjeter eshte ta formatizosh duke perdore Disk Management:3.Nje nga opcionet e thjeshta eshte duke kliku mbi hard diskun (particionin) me anen e djathte te mausit dhe duke zgjedhe opcionin e formatizimit (kjo nuk vlene per particionin ku gjendet OS, qe zakonisht eshte C;\)
*** Apo thjesht masi qe nuk te bejka CD , formatizoje me deskete (floppy); merre ketu MS-DOS

http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm

Komandat qe te nevojiten me siguri i din, vetem po te perkujtoj:

Format C: (e formatizon C particoinin)
Format C: \Q (e formatizon C particionin shpejt)
Label C: Windows (ja jep particionit C emrin Windows)

Hajt sukses tani edhe nese prap smundesh mi ra n`fije, prit edhe naj dit derisa ta Formatizon hasha qeverin e shihe qysh po ja ban ai banja edhe ti
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-01-10, 22:16   #4
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Pak me gjere e gjate..per te mesuar sigurisht...

Support Microsoft

Ndarjen e formatimit hard drive me Windows XP Setup

Ky artikull pėrshkruan se si bė njė ndarje hard disk (pėrgatitjen) dhe format para se tė instaloni Windows XP me programin setup Windows XP. Ky artikull gjithashtu pėrmban informacion mbi gjėrat qė duhet tė konsiderojnė para se bėhet ndarje apo format hard drive, si edhe si lidhje me burimet qė do t'ju ndihmojė kur ėshtė e nevojshme pėr tė zgjidhur problemet. Ky artikull ka pėr qėllim dedikim tė pėrdoruesve tė avancuar.

Ju mund tė pėrdorni metoda tė tjera pėr ndarjen e formatimit hard drive para se ta instaloni Windows XP, pėr shembull, Fdisk dhe Format. Pėr mė shumė informacion rreth asaj se si tė pėrdorin Fdisk dhe Format Formati i punės pėr ndarjen e hard drive tuaj, kliko artikull e mėposhtme nė Bazėn e Njohurive Microsoft:
255.867 (http://support.microsoft.com/kb/255867/) Si do tė pėrdorė Fdisk dhe Formati pėr ndarjen e njė hard disk / ndarje

Nėse Windows XP ėshtė tashmė nė kompjuterin tuaj dhe doni qė tė krijojnė ndarje tė tjera sistemi apo ndarje boot, ju mund ta bėni kėtė me programet e Windows XP me Disk Menaxhimin. Pėr mė shumė informata rreth asaj se si e keni pėrdorur diskun e Windows XP menaxhimin e programeve pėr ndarjen dhe format hard drive tuaj, kliko artikull e mėposhtme nė Bazėn e Njohurive Microsoft:
309.000 (http://support.microsoft.com/kb/309000/) SI TĖ: Disk Pėrdor Menaxhimit tė konfiguroni disqe bazė nė Windows XP

Para ndarjes dhe formatimin e hard drive
Para ndarjes dhe formatimin e hard drive, sigurohuni qė keni drejtuar hapat e mėposhtėm:
Pėrgatitja drive e vėshtirė, ndiqni udhėzimet e prodhuesit
Nėse jeni duke pėrdorur njė disk SATA , kaloni kėtė hap dhe pėr tė vazhduar nė pjesėn "Pėrcaktimi i llojit sistem i skedarit qė do tė pėrdoret. Nė qoftė se ju pėrdorni njė disk IDE, vendosur kėrcyesit dhe kabllo nė varėsi tė funksionit tė hard disk (pėr shembull, "master" ose "rob"), dhe do tė kryejė tė gjitha ndryshimet e nevojshme pėr tė BIOS tuaj (ose ndryshime CMOS). Pėr tė vendosur kėrcyesit dhe kabllo dhe pėr tė kryer tė gjitha BIOS apo CMOS ndryshimet e nevojshme, shikoni dokumentacionin pėr kompjuterin tuaj ose motherboard tuaj. Ju mund tė kenė nevojė tė lidheni me prodhuesin.

Pėrcaktoni llojin file sistemi qė do tė pėrdoret
Ju mund tė pėrdorni ose NTFS ose filesystems FAT. NTFS ėshtė sistem i preferuar kartelėn te hard drive format, nėse nuk doni tė drejtoni ne njė version tė mėparshėm tė Windows, tė cilat nuk mund tė lexojnė particioneve NTFS. Pėr mė shumė informacion nė lidhje me dallimet midis FAT dhe fotografi sistemeve NTFS, shih nenet e mėposhtme nė Bazėn e Njohurive Microsoft:

100.108 (http://support.microsoft.com/kb/100108/) Pasqyrė e FAT, HPFS, dhe NTFS
310.525 (http://support.microsoft.com/kb/310525/) Pėrshkrimi i sistemit fotografi FAT32 nė Windows XP
Nėse disku tashmė pėrmban tė dhėna, ruajeni.
Mbėshtetur tė gjitha tė dhėnat e rėndėsishme para se tė vazhdojė. Pėr shkak tė ndarjes dhe formatimin e njė makinė tė vėshtirė, tė gjitha tė dhėnave janė fshirė pėrgjithmonė nga kjo ndarje. Ju mund tė shikoni informacionin e tanishme ndarje pas fshirjes tė dhėnat tuaja. Pėr mė shumė informacion nė lidhje me pėrdorimin e shėrbimeve Rikthim, apo magjistar pėr tė transferuar skeda dhe settings, shih nenet e mėposhtme nė Bazėn e Njohurive Microsoft:
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-01-10, 22:17   #5
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

320.820 (http://support.microsoft.com/kb/320820/) Si do tė pėrdorė tė shėrbimeve Rikthim pėr tė mbėshtetur skedarėt dhe dosjet nė Windows XP Home Edition
309.340 (http://support.microsoft.com/kb/309340/) Si tė pėrdorni tė shėrbimeve Rikthim nė Windows XP pėr tė rivendosur fotografi dhe dosjet
293.118 (http://support.microsoft.com/kb/293118/) Pėrdorimi magjistar pėr tė transferuar skeda dhe cilėsimet nė Windows XP
306.186 (http://support.microsoft.com/kb/306186/) Pėrdorimi magjistar pėr tė transferuar skeda dhe parametrat duke pėrdorur Windows XP CD-ROM
306.187 (http://support.microsoft.com/kb/306187/) Pėrdorimi magjistar pėr tė transferuar skeda dhe konfigurimet me njė disk magjistar nė Windows XP

Nėse nė njė hard disk software ka mbulesė me makinė, ose ka njė program menaxhimi disk, tė sigurt se kėto (tė sistemit).
Nėse kompjuteri juaj pėrdor veshje software disk drive pėr mbėshtetjen e madhe, sigurohuni qė software ėshtė kompatibil me Windows XP para se ta pėrdorni programin Windows XP Setup pėr ndarje, apo nė format drive. Nėse mbulesė drive nuk ėshtė instaluar nė software, kontaktoni spftware prodhuesin pėr tė parė nėse software ėshtė i pajtueshėm me Windows XP. Nėse ju nuk e dini se mbulesa drive software e ka tė instaluar nė kompjuterin tuaj, ju lutemi kontaktoni prodhuesit e hard drive ose motherboard.

Nėse ju doni tė reinstaloni disa software, kontrolloni nėse keni disk tė duhur.
Sigurohuni qė keni disqe origjinal apo tipar qė ju mundėson tė instalosh programet software pas ndarjes dhe formatimin drive. Sigurohuni qė keni versionin e plotė tė programit origjinal, ose ju keni blerė njė pėrmirėsim pėr njė program. Tė kryhen pėrmirėsimet e shumta tė programe do u tė kėrkojė njė kontroll nė pėrputhshmėrinė para se ju mund tė u instaloj update. Nėse nuk keni CD origjinale ose floppy disqe , ju lutem kontaktoni prodhuesit software "para se tė vazhdojė me punėn.

Nėse keni updated drivers pajisje periferike, duhet tė bėjė kopje rezervė.
Nėse updated shoferėt e pajisjes periferike t`juaj (tė tilla si modems, printera, etj)tė instaluar, sigurohuni qė shoferi i ri nė pajisje tė tjera se doni me makinė formatimin dhe ndarje janė tė ruajtura, qė ju mund ta instalosh pas instalimit tė sistemit operativ.

Konfiguro kompjuterin nė mėnyrė qė tė filloj nga CD ose DVD drive .
Kompjuteri juaj duhet tė konfigurohet nė boot nga CD ose DVD drive duhet tė jenė tė aktivizuara pėr tė filluar atė nga Windows XP CD. Nė disa raste ju mund tė keni pėr tė ndryshuar parametrat ne BIOS tuaj nė kompjuterin tuaj. Pėr mė shumė informacion rreth asaj se si tė konfigurosh kompjuterin tuaj pėr tė filluar nga CD ose DVD drive, shih dokumentacionin pėr kompjuterin tuaj. Ju mund tė kenė nevojė tė lidheni me prodhuesin.

Pėr kompjuterat qė nuk janė nga CD ose DVD drive, por mund vetėm tė jetė e filluara nga startup disk, sigurohuni qė keni setup disk pėr tė drejtuar programin setup nė lexuesin floppy.

Shėnim Ju mund tė merrni Windows XP Setup boot disks nga Microsoft, por vetėm nėpėrmjet download. Disqe boot janė nė dispozicion pėr tė drejtuar programin Setup nė kompjuterat qė nuk mund tė pėrdorė njė bootable CD-ROM. Nėse ju mund tė filloni kompjuterin tuaj nga njė CD-ROM, ose nė qoftė se njė rrjet-instalimi i bazuar ėshtė nė dispozicion, Microsoft fuqimisht rekomandon se metodat i instalimit. Produktet e ardhshme pėr tė instaluar nga disketa boot nuk do tė jetė e mundur
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-01-10, 22:18   #6
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Ndarjen dhe format diskun me Windows XP Setup
Ju mund ndarje diskun me Windows XP Setup dhe format. Pėr ta bėrė kėtė, ndiqni kėto hapa:
Hapi 1: Ndarja e Hard Drive juaj
a. Fut CD-nė Windows XP CD ose DVD drive, ose futur parė Windows XP Setup boot disk nė drive floppy dhe ristartoni kompjuterin pėr tė filluar XP Windows-up program.

Shėnim Nėse pėrdorni Windows XP Setup boot disks, insert disqe tė tjera , shtypni ENTER ēlirėt tė vazhdojė.
b. Nėse ju kėrkohet tė zgjedhin ēdo opsionet qė janė tė nevojshme pėr tė nisur kompjuterin nga CD ose DVD.
c. Nėse kontrollues hard disku juaj kėrkon njė palė tė tretė-me kusht njė nga OEM (Original Equipment Manufacturer): shtypni mbi [F6] qe tė specifikojė shoferit. Pėr mė shumė informacion nė lidhje me pėrdorimin [F6] pėr tė siguruar gjatė instalimit tė njė pale tė tretė shoferi-OEM pajisje, shikoni nė vijim artikull nė Bazėn e Njohurive Microsoft:
314.859 (http://support.microsoft.com/kb/314859/) Limited mbėshtetje OEM shofer me [F6] pėr tė instaluar Windows XP ose Windows Server 2003
d. Mirė se vini nė faqe, shtypni ENTER.

Shėnim Nė qoftė se ju pėrdorni Setup Disks () 6 disqe bootable, ju jeni nxitur nga Setup, insert Windows XP CD.
e. Shtypni [F8] pėr Windows XP End User License Marrėveshjes.
f. Nėse njė i instalimit ekzistues Windows XP ėshtė zbuluar, ju jeni tė nxitet pėr ta riparuar atė. Shtypni [Esc] (jo) pėr tė riparuar.
g. Tė gjitha ndarėse ekzistuese dhe jo zonat tė portiticionuara janė tė shėnuara pėr secilin disk. Zgjidhni ēelėsat arrow njė ndarje ekzistuese ose krijoni njė ndarje tė re duke pėrzgjedhur hapėsirė unpartitioned ku ju doni tė krijoni njė ndarje tė re. Ju gjithashtu mund tė shtypni C pėr tė krijuar njė ndarje tė re duke pėrdorur zonėn unpartitioned.

Shėnim Nėse ju doni tė krijoni njė ndarje, dhe njė ose mė shumė ndarje tashmė ekziston, ju duhet sė pari tė fshini ekzistuesen () partition (s) para se tė mund tė krijojnė ndarje tė reja. Nėse ju shtypni D fshij njė ndarje ekzistuese, atėherė ju duhet tė shtypni L (apo ENTER, dhe pastaj L, nėse ėshtė e ndarjes System) pėr tė konfirmuar se dėshironi tė fshini ndarje. Tė pėrsėris kėtė proces pėr tė gjitha ndarėse ekzistuese qė ju shtoni ndarje tė reja. Nėse keni fshirė tė gjitha ndarėse, ju mund tė zgjidhni hapėsirė qe rezulton, unpartitioned dhe shtypni C per te krijuar ndarje tė reja.
h. Pėr tė krijuar ndarje duke pėrdorur madhėsinė maksimale, shtypni ENTER. Pėr tė pėrcaktuar madhėsinė e ndarjes, ndarja e re tė hyjė njė vlerė nė MB, dhe pastaj shtypni ENTER.
i. Nėse ju doni tė krijojnė ndarje tė tjera, hapat e pėrsėris g dhe h.
j. Pėr format e ndarjes dhe pėr tė instaluar Windows XP, shkoni te hap 2.

Nėse ju nuk dėshironi tė instaloni Windows XP, shtypni F3 pėr tė hudhe programin setup dhe do tė kryejė hapa pas nė kėtė rast nuk mund tė ketė sukses.

Pėr format e ndarjes pa instaluar Windows XP pėrdorni njė program tė ndryshėm.
Hapi 2: Format hard drive dhe pėr tė instaluar Windows XP
a. Zgjidh duke pėrdorur ēelėsat arrow pėr tė zgjedhur ndarje nė tė cilėn ju doni ta instaloni Windows XP, dhe pastaj shtypni ENTER.
b. Zgjidhni opsionin e formatimit qe ju dėshironi tė pėrdorni pėr formatin e ndarjes. Opsionet e mėposhtme janė tė disponueshme:
o Ndarja duke pėrdorur sistemin fotografi NTFS (Quick)
o Ndarja duke pėrdorur sistemin fotografi FAT (Quick)
o Ndarja duke pėrdorur sistemin NTFS file
o Ndarja duke pėrdorur sistemin fotografi FAT
o Sistemin aktual fotografi paprekur (pa ndryshime)
Shenimet
o Mundėsia pėr tė u larguar nga sistemi aktual skedar ėshtė nė dispozicion kur ėshtė nė ndarjen e zgjedhur pėr tė krijuar njė ndarje tė re.
o Nėse ndarja e zgjedhur tejkalon pėrmasat e 32 GB, nuk ėshtė FAT file sistemin opsion nė dispozicion.
o Duhet, nė qoftė se ndarja e zgjedhur ėshtė mė i madh se 2 GB, programin Windows Setup pėrdor sistemin FAT32 file (shtypni ENTER pėr tė konfirmuar).
o Nėse ndarja ėshtė mė e vogėl se 2 GB, pėrdor sistemin Setup file FAT16.
o Nėse keni fshirė ndarjen sistemin dhe pėr tė krijuar njė ndarje tė re sistem pėr tė instaluar Windows XP nė njė ndarje, megjithatė, ju jeni shkaktarė pėr tė zgjedhur njė skedė pėr ndarjen e sistemit dhe ndarjen boot.
c. Shtypni ENTER.
d. Ndiqni udhėzimet e instalimit nė ekran tė Windows XP formate ndarje programi Setup . Pas Setup ka mbaruar ju restartoni kompjuterin, ju mund tė pėrdorni Windows XP disk menaxhimin e programeve pėr tė krijuar ndarje shtesė, apo nė format. Pėr mė shumė informacion rreth asaj se si pėrdoret disk Windows XP menaxhimin e programeve pėr ndarje duke pėrdorur edhe formatimin hard driverit tuaj, kliko artikull e mėposhtme nė Bazėn e Njohurive Microsoft:
309.000 (http://support.microsoft.com/kb/309000/) SI TĖ: Disk Pėrdorimi dhe Menaxhimit dhe disqe konfigurimi nė bazė tė Windows XP
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-01-10, 22:18   #7
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Para se tė keni instaluar njė sistem operativ si Windows XP, ju duhet sė pari tė krijoni njė ndarje primar nė diskun e parė fizike (Disk 0) nė kompjuterin tuaj. Pastaj ju formatoni njė sistem fotografi me kėtė ndarje tė krijuar ndarje e ashtu-quajtur sistem.

Ju gjithashtu mund tė krijoni njė ndarje tė veēantė pėr sistemin operativ nė ndonjė disk fizike tė vėshtirė. Kėtu,behet fjalė tė njė ndarje boot. Sistemi i ndarjes mbi Disk 0 mund tė pėrdoret gjithashtu si njė ndarje boot.


Pėr mė shumė informacion mbi trajtimin e problemeve tė ndarjes nė Windows XP, kliko nenet e mėposhtme nė Bazėn e Njohurive Microsoft:
316.505 (http://support.microsoft.com/kb/316505/) Windows XP Does Not Available njohin tė gjitha Disk Space
310.359 (http://support.microsoft.com/kb/310359/) NTFS makinė logjike mundet qė, pas pėrdorimit Fdisk nuk mė duket me (anglisht)
310.561 (http://support.microsoft.com/kb/310561/) Madhėsia maksimale Ndarja Pėrdorimi i FAT16 File System nė Windows XP
314.097 (http://support.microsoft.com/kb/314097/) Si tė pėrdorni Convert.exe pėr tė kthyer njė ndarje nė sistemin NTFS file
301.340 (http://support.microsoft.com/kb/301340/) Formati i punės pėr njė ndarje me njė format FAT (File Alokimi tabela) gjatė setup nuk ėshtė e mundur
307.844 (http://support.microsoft.com/kb/307844/) Si mund tė ndryshojė detyra letėr me makinė nė Windows XP
315.224 (http://support.microsoft.com/kb/315224/) Si do tė heqė Lilo Linux Boot Manager nga Linux
Pėr informacion mė shumė, shih nenet e mėposhtme nė Bazėn e Njohurive Microsoft:
314.470 (http://support.microsoft.com/kb/314470/) Ndarja Pėrkufizimi i Sistemit Ndarja dhe Kėpucėt
314.878 (http://support.microsoft.com/kb/314878/) Default Madhesia Cluster pėr FAT dhe NTFS file sistemeve
310.525 (http://support.microsoft.com/kb/310525/) Pėrshkrimi i sistemit fotografi FAT32 nė Windows XP
314.081 (http://support.microsoft.com/kb/314081/) funksion tė Boot.ini skedar nė Windows XP
Pėr mė shumė informacion nė lidhje me krijimin dhe menaxhimin e ndarėses nė Windows XP, kliko nenet e mėposhtme nė Bazėn e Njohurive Microsoft:
307.654 (http://support.microsoft.com/kb/307654/) Si ta instaloni dhe pėrdorni Recovery Console ne Windows XP


Informatat nė kėtė artikull kanė tė bėjnė me:
· Microsoft Windows XP Home Edition
· Microsoft Windows XP Professional
Cdo link keni mundesi me Google translate te lexoni edhe ne shqip,por me nje perkethim jo efikas.Poashtu edhe ne gjuhen angleze.


Kliko ne google translate..>
vendose ne dritare:
http://translate.google.com/?hl=de#de|sq|

http://support.microsoft.com/kb/313348/de

Ne gjuhen shqipe me pas keni te perkthyer pak a shume ne form te kuptueshme gjithcka qe ju intereson.Mesoni me shume,ngase formatimet te PC-HD dhe sitemet e makinave punuese nuk jan te ngjashme me njera tjetren.dhe mund te u ndodhe duke mare keshilla nga te tjeret te shkaktoni deme edhe me te medha Pc-se juaj.Kėrēovari

Microsoft

Microsoft ka konfirmuar se nė Commons, Bazėn e Njohurive dhe informacionit nė lidhje me punėn nė dispozicion. Microsoft nuk jep garanci, pėr REFERENCATmė lartė dhe pėr informacion mė shumė, kur pėrdoret me rezultatet e ose te pa dėshiruara
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-01-10, 23:15   #8
Bujari10
 
Join Date: 10-01-10
Posts: 3
Bujari10 i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Ju falewnderoj shum per keto sqarime, une kam kerkuar edhe literatur per te mesuar me shum si mirmbahet kompjuteri dhe ne rast te ndonje problemi ta zgjedhe perdorimi i shum i madh sidomos tash permes internettit po vjen deri te disa pengesa.
Bujari10 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-01-10, 21:03   #9
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Quote:
Originally Posted by Bujari10
Ju falewnderoj shum per keto sqarime, une kam kerkuar edhe literatur per te mesuar me shum si mirmbahet kompjuteri dhe ne rast te ndonje problemi ta zgjedhe perdorimi i shum i madh sidomos tash permes internettit po vjen deri te disa pengesa.
Une per veti nuk mund te quaj kete ndihme sepse,per te be riformatim qofte te sitemit punues te pc-se ose hd riformatim dhe participim goxhe per mua eshte nje pune e madhe qe ne asnje menyre me dy tri klik te miucit nuk arrihet..megjiathate...:

Pc formatim ?..kur mė.. !

Me dy a tri klik nė maus as pc-e programer tė shkėlqyer nuk ia arrin qėllimit shpesh,por duhet edhe tė njihen teknikat e fomatimit dhe participimit Hd-dhe sistemi punues.

Karakteristike ėshtė qė pėrpara se tė merren hapa formatimi duhet tė bėhen kopje tė funkcionit tė pajisjeve periferike
Qė pas formatimit te keni mundesi qė tė manipuloni me instalim te pajisjeve tė cilat pas cdo formatimi paraqesin problem ne linje verje..funkcionalitet sepse ndodh qė tė keni fshi nga memorja e bordit ame funkcionet e maparshme.Pastaj,sistemi punues dallohet nga Windows98 p.sh mė WindowsXp dhe ne kohe tė fundit Windows Vista.Dhe pėr tė u ik kėtyre pergjegjsive njė mundisi funkcionale eksiston qė kur tė mos keni nevoj formatimi te sistemit.

Nė fakt,me kėtė program ju bėni ndarje tė njė hapsire ku do tė vendosen pėrmbajtje qė duani tė ruhen nė pc-e,dhe hapsira tjetėr ato qe duhet ė fshihen dhe kėshtu nuk ngarkoni pc-e asnjehere,me kėtė nuk keni nevoj as pėr riformatim.
Ėshtė I pėrshtahsėm si pėr pėrdorim individual,poashtu pėr shkolla,internet kafe..etj,dhe ėshtė falas.http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/sharedaccess/default.mspx
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Last edited by Kercovari; 13-01-10 at 21:06.
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-01-10, 20:01   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Quote:
Originally Posted by Bujari10
kam problem me kompjuter, nuk po mund te bej formatizimin sepse nuk po starton nga CD, kam provuar disa here edhe me disa ndryshime te vogla ne Boot sequence. por prap njejt. nese mund te me tregoni dikush ne qfar menyre mund te bej formatizimin???


1. Nese e ke bere BIOS keshtu si ne foto dhe prap nuk te starton nga CD, atehere e ke CDROM/ DVD ROM te demtuar ose eventualisht shiko data kabllin a e ka mire te kyqyr ne CD ROM dhe ne motherboard 9natyrisht shihe edhe kabllin e energjis).2. Titulli i pytjes sate eshte pytja nr 2: PC Si behet FORMAT

Ne kete pytje ke marre pergjegjen ne shkrimin tim te pare.

3.
Quote:
Originally Posted by Bujari10
Ju falewnderoj shum per keto sqarime, une kam kerkuar edhe literatur per te mesuar me shum si mirmbahet kompjuteri dhe ne rast te ndonje problemi ta zgjedhe perdorimi i shum i madh sidomos tash permes internettit po vjen deri te disa pengesa


*** Ketu mund te them qe formatizimi eshte i nevojshem shpesh here, per arsyje te ndryshme, si qe jane: Windows nuk te straton(ka mundesi me startu ne menyra te ndryshme por dikujt qe nuk i din ato ma lehte dhe ma mire eshte ta formatizoj HD), Windows eshte renduar shume dhe punon ngadale(gjdo gje qe kerkon nga ai duhet te pritet nje kohe te gjate dhe keshte te ben nervoz) edhe per kete ka zgjidhje por prap per ate qe nuk ka njohuri te nevojshme dhe qe nuk ka qka te humbe (dokumetet, fotot etj. i vendos ne nje CD/ DVD), zgjidhja eshte prap te formatizimi, pastaj ndrrimi i sistemit operativ eshte gjithsesi ma e mire te behet me formatizim sesa te behet nje "upgrade' etj. etj.
Thjesht po te tregoj ne gjuhen e perditshme pa perkthime te faqeve te internetit sepse pastaj jo qe do te vish ne dileme ti me ato shkrime, por as une nuk do ti kuptoja ato perkthime bukvale.
Kurse nese ndokush te thote se me formatizim "ndodh qė tė keni fshi nga memorja e bordit ame funkcionet e maparshme" (po mendoj qe bordi ame dmth "motherboard"), atehere te gjitha frigat nga kjo ti hjeki une dhe pergjegjsine e marre une, sepse ti po e ban formatizimin e HD apo nje particioni te HD e kurrsesi te bordit ame (motherboard) dhe tek e fundit motherboard nuk formatizohet fare :), ai (motherboar) ka nje chip te cilin e quajn BIOS (Basic Input Output System), ne at chip ka nje program te vockeeeeeeeeeel qe i tregon PC-s qka duhet te kerkoj gjate startimit (dhezjes se PC) si psh se qka ka nga hardweri dhe dhe ku te kerkoj "boot" , ky pra (chipi) nuk formatizohet, por ka mundesi me u ba flash (dmth me u ndrru me nje vezrzion me te ri), por kete nuk te kisha preferu ta besh kurre as ty a as askujt nga FD sepse per kete duhet njohuri shume ma e thelle, dhe ne rast deshtimi te mbetet e vetmja zgjidhje te blesh nje chip te ri per motherboard perkates (e veshtire qe do ta gjesh) ose ne mungese te tij te nevojitet motherboard i ri.

Pra shoki, mos me zgjate shume, kapi fotot e dokumentat qe te nevojiten, e qiti me nje USB dhe "tufja" formatizim (prap po te them shiko se qfare te kam shkru dhe nese prap nuk je i sigurt se si duhet bere, prite hashen derisa ta formatizoj qeverine e ne te njejten menyre banja edhe ti )

PS: Une per vete nuk e formatizoj PC-n tim, por kete problem e kam zgjidhe keshtu:
1. Kam bere nje particion te mshefur (hidden).
2. Kam bere nje "primary particion" (80GB), qe e shfrytezoj si C:\ (ketu pra instalohet Windowsi.
3. Kam bere nje "particion te zgjeruar" (pasi qe Windowsi eshte aq i "menqur" dhe njeh vetem 4 particione primare, atehere ne kete partcion kam bere disa "particioine logjike", aty jane D:\, E:\, F:\.
4.Ne C:\ kam instaluar sistemin operativ si dhe te gjitha programet dhe aplikacionet qe i perdori, si dhe AV, Anti spam etj. Ne fund kam bere pastrimin e C:\ me nje program perkates (psh tune up utilities) dhe me ne fund kam bere defregmentimin e C:\.
5.Kam ristartu PC nga CD dhe me nje program per kete pune (psh ghost, une e perdori power quest) kam bere nje "backup" ne ate particionin e pare te mshefur.
*** Tash sa here te "me lodhet" PC e baj rikthimin e te gjitha atyre qe kisha ne diten e instalimit per disa minuta.
Pastaj e beje update windowsin si dhe programet tjera, dhe prap e beje "backupin" me te njejtin emer qe dmth e zavendesoj ate backupin e vjeter me kete te riun me updatet e reja.
Dhe keshtu ne vend se te humb gjyse dite per riinstalimin e te gjitha atyre aplikacioneve qe dua ti kam , i humbi maximalisht 1 ore e gjyse...

Hajt se te lodha, sukses ty, zc
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-01-10, 10:35   #11
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Windows nuk mer pėrsipėr asnje pergjegjsi per keshillat qe jep..une ska si te i dal para bebes qe ka kriju sitemin kompjuterik..por...:

Pc-e formatimi

Nėse unė shkoj nė My Computer(Tavolina e punės), pastaj HDD, miuc click i majtė..dhe, Formatimi ... dhe pastaj mė vonė ai tregon se tė gjitha programet ku kam qasje nė kėtė mekanizem punues duhet tė jenė te mbyllur!

Si mund ta bėjė mė sė mirė me Cd XP?..a e kamė unė kėtė CD?Dhe nėse e posedoj...:

Ti supozon se unė e kam njė CD bootable tė aftė... !
Dhe mė thua une tė vendos CD ne sistem pune dhe tė kyē PC. PC-e kryen verpimtarinė boot dhe mua mė mbetet tė bejė zgjidhje..riinstalim..pastaj dihet ēdo gjė ecėn automatikisht sepse nė kėtė rast vepron vetė Windows..ose me kerkese tė veqantė..!
Pyes:Si tė zgjidhet ky problem nese unė nuk e kam njė CD...?


Mė parė nė hyrje pajisje boot BIOS ndoshta mbi CDROM C: a:pėrpara ēdo veprimi duhet tė bėjė kontrollė ketij hapi.....! ..Ke dhėnė keshilla si tė verpoj unė nė kėt rast..?!

Ndoshta ke mendu se nuk ka nevojė pėr xp,thjeshtė tė bėjė risi booting?-, mė parė tė vendos xp cd dhe tė ve nė punė(Start):para cd duhet tė tė shtyp njė tast tė rėndėsishėm qė boot nė fund tė vjen shpejtė...dhe (nėse nuk ndodh kur kam nevoj pėr hapin e parė boot..?patjetėr me duhet mua pėr tė pasqyruar si first boot device tė konfiguroj sitemin e mekanizmit punues..apropo tė deaktivizoj Hdd boots..?!..(dhe tė shkoj nė Bios)...?!Pse?!Ti nuk me ke dhėnė keshilla pėr kėtė..ndoshta une e di...po nėse jo..?!:

Atėherė kėrkoj nga cd scans meny ... bėjė scanim gjeneral vetėm njė herė... tani jam nė meni...duhet te dorzohem ose ēka tė bėjė?..ti nuk e ke thėne se unė duhet tė kėrkoj vėtėm Xpriinstalim, po jo edhe riparim ose diēka tjetėr...? Pastaj duhet te fshi ndarėset(Particionet) dhe tė pėrcaktojė tė reja (nė varėsi tė madhėsisė HDD )..dhe pastaj tė instaloj ne C: Windows XP...vetėm pas ketij verpimi bėhet automatikisht formatimi po edhe dosjet kopjohen..tani pc-e vepron nė boot...por,mua mė ka mbetė qė HDD(plaka e ngurtė) tė rivendos si first boot device dhe te lejoj instalim tė Win..!Ti mo lalė nuk mė i ke tregu kėto pune as nė formė kėshille tė shkrutėr...!


Dua te shlly vetem perticionet(ndarjet) qe janė nė sistem,...thjesht i fshi keto ndarje, dhe le tė tjerėt tė qeta . Pastaj unė mund tė pėrdortė gjitha dosjet p.sh nė D: pas instalimit tė sistemit operativ nė C: si zakonisht kam qasje. Nėse i kam fshi tė gjitha ndarėset, e di se pas instalimit thjesht duhet tė klikoj dy herė mbi p.sh. D:, dhe do tė mė kėrkohet qė mė parė tė bėjė formatin tė ndarjes se parė, sepse kėtė ndarje e kam fshi..!Ska asnje kėshillė dhe asnje ndihmė nga ti ne keto raste..!Pse mo lalė?

Njė kėshille shkurtė edhe nga une pa diplōme..po sa me kan kuptu hallexhinjte ?

« Fute CD-nė dhe boot . Windows i njeh tė dy disqet. Ndarėset, ju mund tė krijoni vetė. Nė parim, vetėm lexoni ēfarė setup ju tregonė. Mė shumė ju nuk duhet tė hyni kėtu. Kodi ėshtė hyrė nė ndėrfaqen Windows pasi tė restartohet.
Fut CD-nė dheboot, Ndiq Windows udhėzimet,eventuel duhet fshirė ēdo ndarje.Pastaj krijoni ndarje tė reja me madhėsinė qė ju dėshironi ta instaloni (ndarjen e Windows-it30GB) format HDD (te kėrkon pė tė instaluar) , Windows do tė formatohet ,dosjet do tė kopjohen nė hard disk, pastaj kompjuter ristarton risi…tani mos bėj boot nga CD por vetėm start normal,tani Windows ėshtė instaluar kurse ju u mbetet tė jepni Key kode tė juaj.”

Nese ndonje kėshilldhėnės ka kuptuar kėto rreshta kėshille ne fund qė kam sjellė une..bravo o koft!

Cilat jan menyrat e formatimit dhe ēka duhet tė dimė mbi sistemet e mekazmave punees kompjuterik?
Ku dhe ēka duam tė ndajmė pėr tė bė formatime….!
Ēka duhet tė dallojmė kur themi Pc-e formatim?Pc-e nėnkupton tė gjithe kompjutrin,kurse formatime kemi tė HD-Plake e ngurt,formatim tė makanizmit dhe sitemit punues,klasifikim te Windows pc-e versioneve..s.psh:

Windows

Windows XP: Foramtim,riformatim?

Hard drive formatim me FAT32?

Disk Formatim?

Windows 98: Ēfarė dueht ndėrmare pėr ndarje tė mėdha me FDISK?

C: drive formatim?

Formatimi: drive Format C nė XP ose Windows 2000 dhe shlyerjes sė tė gjitha tė dhėnat?


Windows XP: driver riformatim?
Hard disk?

Convert Windows 2000: Sipas NTFS?

Formatim hard drive me FAT32?

Formatim boot sektori dhe riparim
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-01-10, 11:34   #12
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Quote:
Originally Posted by Bujari10
kam problem me kompjuter, nuk po mund te bej formatizimin sepse nuk po starton nga CD, kam provuar disa here edhe me disa ndryshime te vogla ne Boot sequence. por prap njejt. nese mund te me tregoni dikush ne qfar menyre mund te bej formatizimin???
Bios..

Unė kam dashtė qė mė heret pėr kėtė problem te bėjė tė ditur?..por kam qef paksa tė nxis tema interesante..njeherit tė m♪7sojmė tė gjithė sėbashku.Ndryshe,edhe per seks tė mesojsh me shumė te duhet partnere ose partner,po ralle kush e kupton kėtė.

Pėr tė startuar nga CD mė parė duhet te kontrollosh“Botsekuencat“,te rikonfigorojsh,ose tė paktėn tė njihesh me konfigurimet duku u pėrmbajtur udhezimeve.

Kur nuk tė jepet mundesia nga asnje CD boot veprimtari nese paraprakisht nuk ke vendosur BIOS.Kur ky funkcion funkcionon ather tė jepet mundesia me CD tė rregullojsh ēdo gjė,participimet,formatime,shlyerje dhe krijime tė reja..Njė ndihme nėse nuk u kam kuptu kėq,hudhe nje shikim ketu dhe ndiq udhezimet qė tė vendosish BIOs mė pare..dhe pastaj ecin punėt si duhet.Eshtė pėr Wndows Xp po gati edhe Windows tė tjėrė jan tė ngjashėm pėrpos Windows 98 nuk jam i sigurt.
Pėrmes google translate ke pėrkthim deridiku nė anglisht,dhe nese ka nevojė do tė bėjė pėrkthim tė gjithė procesit nė shqip

http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=de&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.chip-link.de.vu%2FSETUP.html&sl=de&tl=en


Kėrēovari

__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-01-10, 22:27   #13
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Nuk starton fare, cilin hap duhet ta ndermarre? ( qysh me ja bo tash)

Faleminderit paraprakisht
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-01-10, 23:05   #14
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

DEA e nderuar,


Sė pari ju duhet tė siguroheni aktualisht a qarkullon rryma elektrike nė pc-e. Kur edhe monitori reflekton dritė s`ka asgjė tė bėjė me vetė PC,sepse monitori nė tė vėrtet varet nga fuqia elektrike shtesė.

Nė qoftė se PC nuk ka energji elektrike, atėherė ndoshta duhet tė provoni pėrsėri furnizimit me energji eletrike.
Shiko sinjal dritėn e rrymė furnizuesit nėn ose mbi celsin start a ndriqon?


Nese po,nesėr do tė pregatis disa udhėzime ēka mund tė konsiderohen si suport primarė nė kėto raste..
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Last edited by Kercovari; 15-01-10 at 23:06.
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-01-10, 23:11   #15
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PC Si behet FORMAT

Aha me fal se nuk paskam qene e qarte ne pyetje, rryme ka patjeter edhe dhezet po nuk e ka fuqin te hapet faqja e XP-se. mbetet tek faqja e zeze me disa te dhena ne anglisht , dhe asgje me teper as andej e as kendej mo, veq duhet me e ndal direkt


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:31.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.