Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
User Name
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-01-10, 13:44   #1
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

SI TE DELET NGA KTHETRAT E VIZAVE KROATE
Te dashur lexues le te diskutohet kjo teme ne detale dhe hollisht me analiza
si te delet nga kthetrat e vizave kroate.
Mbyllja e rrugve te kalim shtigjeve ishte politike e shekujve qe nga parahistoria .
Sllavet luftuan per rruget strategjike te ballkanit dhe u munduan te ja mbyllin shtigjet e rruges europes dhe nuk arriten ndersa shqiptarve po .
Presidenti korat stipe mesiq para pak kohe shkoi ne kosove pa pik turpi e fytyre per at gjest mosmirnjohs qe ua beri shqiptarve viza dhe plaqkitje parashė
si shperblim per ndihmen qe ia dhan luftarėt shqiptarė si dhe perkrahjen qe e pati nga shqiptarėt kroacia gjat gjith historisė.
Mosmirnjohs te tillė si kroatet esht per tu befasuar ndersa stipe mesiqi ka shkuar vetem per te nda interesat mafioze sekrete te ndikimitt e sferave te mallrave per tregti duke u munduar qe mallrat kroate te mvarsojne kosoven
dikur mallrat serbe ishin ato ne tregjete kosoves keto perpjekje sot i ben kroacia .
Paftyresia e politikes tone ku asnji fjale nuk u fol per vizat qe i qiten mergimtarve shqiptar deshmon se perveq interesave te mallarave dhe korrupcionit asgjė nuk bėhet mbi parimet e drejtesise dhe interesave te popullit .
Gazetarucet tanė te strukur ne vogelsite e tyre fshatareske provincialiste
deshmojne se jan vasal te poltikave vegla por kursesi nuk jan gazetarė te mirfillt por kan uzurpuar mediat dhe jan nen kontrollin e padronve nuk guxojne ta levizin as veshin me asnje fjale pa urdhrin dhe lejen e padronit se qka duhet shkruar.
Si nuk u gjet asnji gazetar shqiptar qe ja perplas ne fytyre mesiqit qofte edhe ma te voglen fjale per vizat qe kroacia dhe maltretimet qe ua qet udhtarve shqiptarė mergimtarė qe kan leje qendrim te perhershem ne boten e jashtme ne europen e lire dhe ne shum shtete tjera ne krahasim me te cilat kroacia nuk esht kurfar faktori
pra mergimtarėt shqiptar kan qendrim dhe ne shengen e kroacia nuk ka te drejte te ju qet viza e maltretime ne kalim tranzit per ne shtepi te tyre por keto lojra jan me prapavija plakitje te püarave dhe prapavija politike -
Mendoj se edhe mafien kroate duhet qit ne gjygj te strasburgut se bashku me mafien italiane qe ndajne parate e mergimtarve shqiptar me plaqkitje dhe marrveshje neper konsulata ku e caktojne numrin se sa duhet dhene viza e sa duhet te kalojne me traget italian neper otranto -
megjithat per inate te italise me se miri do ishte qe te merren traget
grek thjesht per inat te mafies kroato italiane qe bejne kso marrveshje ne kurriz te shqiptarve .
RRUGET E KROACISE PO NDERTOHEN ME PARA TE VIZAVE TE MERGIMTARVE SHQIPTAR DHE DUKE I GJOBITUR ATA RRUGES PER TEJKALIM
SHPEJTESIE MENDOJ SE DUHET TE GJENDEN TALENT DHE EKSPERT TE MIRE SHQIPTAR QE ME ANE TE ANKESAVE DHE PETICIONEVE TE AKUZOJME KROACINE NE GJYGJINE STRASBURGUT PER KET MALTRETIM VIZASH QE E BEN PA ARSYE NDAJ SHQIPTARVE


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 19-01-10, 13:48   #2
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

Zvarritja dhe ndales a e rrugve qe i behet mergimit shqiptar esht me motive politike plakitse dhe prapavija maltretuese prandaj duhet gjygj ne strasburg me peticion kunde r politikes se kroacise -
pas ketyre sjelljeve qe beri kroacia me kosoven ne lidhje me vizat
nuk duhet lejuar mallrat kroate ne kosove
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:00   #3
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

qe ne vitin 206 kroacia ka nenshkruar me minsitrin dugolli nji far marrveshje per tregti te lire ne mes te kroacise dhe kosoves
ne prani te unmikut ndermjet kosoves dhe kroacise ku prezent ishte edhe unmiku
shkembim mallrash kishte 7 miljon eksportoj kroacia ndersa kosova 270 euro
deri ne vitin 2008 me duket se tash jan rritur import eksportet

interesat e afaristve te te dy vendeve ekzistojne per shkembim me te madh te mallrave

por ketu luhet loja

qysh ather u pa se kosova nuk do te perfitoj nga marrveshje e ksaj tregtie te lire
dhe nuk dihet nen qfar kushtetsh u percaktua dhe u nenshkrua
kur administratori i unmikut e ka nenshkruar at marrveshje me ministrin kroat
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:03   #4
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

bojkotoni mallrat kroate deri sa ata sillen me kaq harbuteri e regjime vizash plaqkitje dhe maltretime ndaj shqiptarve -
kam degjuar se treqind miljon euro kroacia bėn eksport me kosoven mallra-ndersa kosova e skllaveruar - bėn vetem nji miljon euro eksport ne kroaci-

qfar imponimi i pozites skllaveruese kolonialisten serbi e zevendsoj tash kroacia e sllovenia-
sllave kush e merr at miljon euro kush e fut at miljon euro qe po u eksportojka ne kroaci-
kush esht ai nga kosova qe nuk i zhvlerson te gjitha kontratat e kroatve -
kush kush esht ai person -

si ka mundesi nji pa barazi e tillė ne eksport ndersa regjim vizash nga ana e kroatve

rreth treqind invalid shqiptar jan qe jan demtuar ne kroaci ne luften kunder serbe ndersa me mija shqiptarė ne forma te ndryshme kan ndihmuar luften ne kroaci me mija ushtar me rrezik kan dezertuar nga ushtria serbe e i jan bashkangjitė ushtrisė kroate qfar mosmirnjohje -
kroacia as nuk e mendonte lirinė shpina dhe vuajtja e kosoves ia solli lirinė kroatve-

qfar mosmirnjohje dhe tash na qesin viza per nji kalim te thjesht tranziti ndersa me qindra lloje vizash kan per shqiptarė ku zhvaten paratė e shqiptarve mergimtarė pa mshirshėm -
qfar hajduterie e pa cipė e pa turp e pa fytyrė ata maltretojn shqiptarė me viza sa te ndyra e te pa civilizuara antishqiptare veprimet e tyre ndersa shqiptarėt qendrojn indiferent dhe durojn qdo lloj poashtrimi nga ana ete gjithve vertet ė
qohuni o shqiptarė mos u bėni shpirtė perpiquni per te drejtat tuaja e jeten tuaj me te cilen tallen kush do qohet ma heret me ju
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:04   #5
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

Sikur te isha un ne qeveri ose ne pushtet -

do te isha angazhuar per fonde nga banka botrore -

e ne marrveshje me italinė-

do ta kisha nderttuar nji tunel autostrade -SHQIPERI ITALI

nen deti ne menyrė qe shqiperia dhe italia te lidhen ne me s vete -
jan hiq ma teper se 50 kilometra tunel -dhe del drejt e ne bari ose ne brindisi-


pastaj ne shqiptart do te udhtonim te gjith andej dhe do
ti shmangeshim kroacisė-

dhe shteteve sllave -

qe na maltretojnė me viza kalimi -

por kroacia
pastaj do te kishte ne voj per ne-

dhe kalimin kah ne dhe ne -

E ne shenj hakmarrje do ti behej i njejti maltretim kroacis me viza qe e i esht bė shqiptarve-

dhe po aq vite aq kohė sa i ėsht bė shqiptarve-

dhe ne fund te fundit gjithsesi per ne shqiptarėt esht i nevojshem ai tunel -

NE MARVESHJE ME AMERIKANėT DHE JAPONEZET -

NE DUHET TA NDETRTOJM at tunel me qdo kusht esht sukses jetik per ne tuneli kalimi

nji tunel te tillė qe lidhet me autostraden lindje perendim -


dhe te kemi dalje me itali e cila esht dritarja e vetme e shqiptarve-

per ne europė -

dhe ti anashkalojm vendet sllave -

sepse ato nuk kan dallim nga serbija -

tuneli do te ishte i ngjajshem si tuneli i la manshit qe lidh ė francen me angli
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:04   #6
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

Kroacia per veq sjelljeve te tilla antishqiptare me viza po deshmon gjithnji e ma teper se ka pretendime qe te skllavroj ekonominė tonė shqiptare duke u padronizuar ajo ne vend te serbisė -
te njejtin rrol po perpiqet ta luaj kroacia -

qe ajo te zevendsoj serbinė e dikurshme ne eksport te malrave ndaj kosoves ne menyr qe kosova te behet si koloni e saj eimportit te mallrave te dyshimta kroate -

njejt si serbia kur ajo kosoven e mbante si sklleve -po perpiqet kroacia ta luaj rolin e serbisė ne kosovė e shqiperi me rastin e centralit berthamorė shum te rrezikshem per ne shqiptarėt -


si dhe me imopnim kolonial mallrash importi-qe kosova detyrohet ti importoj nga kroacia mllra te dyshimt dhe pa cilsi -


sjelljet jan te ngjajshme si te serbisė e cila dirigjonte kolonizonte kosoven me importe te detyrueshme mallrash nga serbia -

ndersa qmimete kosoves nuk e lejonte koosven ti ngriste as eksportin -

por e shfrytzonte pamshirshem vet serbia ajo diktonte si te donte -
sidomos kulmi i te keqes esht kur kroacia po provon te ndertoj central berthamor ne shqiperi -

pikrisht ne shkoder -

qe per ne shqiptart paraqet rrezik -

ne radhė te parė per kombin shqiptar dhe krejt ballkanin -


por elektriken energjinė don ta shfrytzoj kroacia-

per vete -

qfar poshtersie dyftyrsie ustashe antishqiptare cinike -
prandaj ka ardhur koha qe ti kundervihemi veprimeve kroate -
qe te mos rrijm si shpirta te skllavruar -

kroacia ne e ka ndalur
rrugen tranzite kalimin e thjeshtė per ne shtepi-
perse e ben ket veprim serbia se paku nuk e ndaloj rrugen e shqiptarve por kroacia e beri ket veprim antishqiptar shum te poshter e idiotik -

sa i perket centralit ne shqiperi
ne kemi mjaft ujra ne trojet etnike shqiptare -

dhe ka menyra tjera per perfitimine energjisė me anė te hidrocentraleve tona ujore ne trojet etnike -
me kto veprime te rrezikshme shum kombe e shtete deshmojn se nuk na e duan te miren ne shqiptarve -
por na e bejn gropen pas shpine-
POSHTė TRADHTIA ANTISHQIPTARE KOMBI SHQIPTAR NE PROTESTA MASIVE KUNDER BLLOKADAVE DHE RREZIQEVE
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:06   #7
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

Vizat Kroate
Vizat Kroate

--------------------------------------------------------------------------------

Kroacia nuk leJon nė kalim tranzit popullin shqiptarė pa viza -
dhe tallet me me ne shqiptarėt e diaspores qe jetojmė ne europė e kemi leje qendrimi te perhershme ne ato vende ku punojm e jetojmė-
kroacia na bllokon me viza-
ata na e kan bllokuar shtegun e levizjes sė lirė-
nuk na lejojn as tranzit kalimin ne drejtim te atdheut tonė shqiperisė dhe kosoves - a ėsht ky veprim i kroatve antishqiptarizėm-
nga ana e kroacisė siq po duket veprim i qellimshem antishqiptarė-

a duhen marrė masa ndaj kroacisė-
dhe qfar masash -
dhe a e ka populli shqiptarė kėt mundsi-
po mendoj dy shtetet shqiptare shqiperia dhe kosova -

qė ta kushtzojnė kroacinė ta detyrojn te ndryshoj sjellje -
ose liri kalimi -ose stop te gjitha kontratave te tregtisė e mallrave me kroacinė -
sanksionime te mallrave e tregtive -
apo qdo lloj marrveshje tjeter me koracinė derisa sa ajo sillet kshtu me ne -
dhe ku jan shkaqet qe kroacia sillet keshtu me ne dhe pse-
a mund te ja ndaloj dikush ket sjellje-a ka gisht europa ne ket lloj sjellje te kroacis ndaj shqiptarve apo rusi e serbia apo dikush tjeter -


ne duam kalim te lirė tranzit neper kroaci sepse andej e kemi rrugen e kalimit nga europa ne drejtim te atdheut tonė etnik -
me viza dhe kso lloj bllokimesh ku vetem ne shqiptarve na bllokoi nga te gjith popujt tjer europian -
me ket sjellje kroacia po tregohet qka tjeter per veq se antishqiptare
ju lutem jepni komentet tuaja gjerė e gjat e mirė pasi te jeni menduar mirė dhe me analizė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:08   #8
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

Nuk e di nuk e kam tė kjartė- por shpesh mendoj vet me vete- qka paskemi qenė ne shqiptarėt kėshtu q'ėsht puna jonė pse
si-
ku bėjm pjesė ne ne ket planet te quditshem qe quhet glob me dhe -
si mund tė jetojmė ne kėshtu deri kurė mund tė tallen me ne kush te do-
tė gjith me radhė pra-
mendoj nganjiher qfar jete paskemi pasur ne shqiptarėt -
dhe si mund tė lejohen tallje tė tilla me ne -
a kemi far kurrizi a principi ose vendosmerie ose uniteti qė ti kundervihemi poshtersive te tilla antishqiptare-
dhe veprimeve te tilla maltretuese per ne -

Maqedonia nxjerri vizat per shqiptarė por menjiher u reagua ndaj kti
provokimi -
bile edhe europa nderhyri e disa shtete
por pėr kroacinė jo as nuk e trazoi kush-

Kroacia edhe gjat luftes ne ish jugoslavi ne kohene sllobodan millosheviqit ndrroi fytyren ----
ia ktheu shpinen amerikes europes perendimit dhe beri kompromis me seerbi per ndarjken ebosnjes -kur bota demokratike ishte kthyer kunder serbve ajo pikrisht beri bisedime te fshehta me ta ne kurriz te bosnjes dhe befasoi boten kur filoj te bisedoj me kasapet e ballkanit serbet-

--franjo tugjmani me millosheviqin me kasapin serb -
qė e urrente gjith bota-
bėri pazare me ciptimin e bosnjes dhe ne dem te interesave te shqiptarve te kosoves -

Gabimi ma fatal i amerikes ishte ky lejim -
dhe vonesa ne intervenimin per bosnjen---

amerika u manipulua nga shum mashtrues ---
dhe nuk e kuptonte me kohė lojen serbo kroate
Nuk duhej lejuar as edhe nji serb tė vetėm nė bosnje sepse te gjith ata jan ardhacak dhe kolon ne bosnje-
ndėrsa ne qverisje te kroacisė duheshin njerz properendimorė por jo“““ne fakt jan njerz proru s siq po shihet ne veprime dhe perendimi nuk don me pa - sepse i jan mbyllur syt sepse e sht krijuar nji far simpatije ndaj kroatve por mua kroacia me duket serbi e dyt me kso lloj veprimesh e sjelljesh -
njerz poreserb prorus jan teguar me disa sjellje-
qe ndihmonin politken pansllaviste -dhe ishin poashtu disa mbeturina te komunizmit ne kroaci si ai franjo tugjman pansllav qe i sherbenin kujt tjeter perveq rusve me sjeljet e tyre -

-mbeturina fashisto komuniste te perziere me gjithfar kopilizmash shoven-
te perzier me sisteme te ndertuara nga ndryshku i trurit pansllav qė pėr synim dhe qėllim kishte -

Rusia dhe serbia
cakun e europes perendimore ma saktesisht perendimin dhe detin E KISHIN-

pra sėrbėt qetnik ne kto pika u koncentruan---

kah perendimi-----


ata pra serbianet me kohė qysh ne shekujt 6 e 7 te mesjetes s e hershme u joshen nga perandoria latine--

me ndihmen e agjentve latin qė ksihin pushtuar gadishullin e ballkanit tokat ma te bukura ilire shqiptare --
qe i kishin futur nen sundimin e vet---

ata joshnin pastaj grupe te mdha sllave nga rusia ukraina qe ta popullzojnė gadishullin ballkanik
NE KETO GRUPE TE MDHA NOMADESH BENIN PJES EDHE SERBT E KORATET sllav ardhacakte cilat asimiluan pastaj fiset ilire gjysm te romanizuara
qė ma parė roma i kishte gjysmėasimiluar----

Interesi ne keto zona pra daton qysh nga kohrate hershme
ilirėt e ksajė ane -------kroatet sllav u bashkuan me ssllav tjer ne invazion drejt ballkanit -
ku pastaj roma iku u shkrinė me sllav nen dhunen dhe trysninė sllave ---

poashtu edhe serbet sllav te njejtat veprime kanibaleske i kan bė
dhe zhduken nji teritor e popul po thuaj se ---

serbet kolonizuan rajonet e ilirisė dalmatisė dhe kroacisė e bosnjes-----
qe nga ajo kohė ata krijuan enklava serbe---
ne knin dubrovnik bosnje e regjione tjera tė asaj ane tė perendimit ata shkuan deri ne ister dhe ne zonat ma te thella te tokave ilire ----------
Kroatet katolik her pas here luftonin me ta --------por kishte edhe mjaft martesa te perziera ne mes te serbve e kroatve me serb dhe bashkjetesė edhe pse serbet kishin frejt kryesorė te kroacisė---------

Gjat kohes se luftes se dytė botrore kroatet dhe serbet u pergjaken ne luftra e masakra ma qnjerzore te pa para askund -
kishte pergjakje e masakra ne mes te qetnikve serb dhe kroatve ustash-


por edhe ne anen tjeter edhe bashkime te partizanve serb dhe partizanve kroat -
pra aq sa kishte urrejtje e prerje kokash kishte edhe bashkim vllazrime-
her nen petkun e masken e komunizmit her ne masken e pseudoashurisė-
her nen masken e disa interesave qe kroacia kishte nga serbia
Edhe ne kohrat e pas vitit 1990 1991 kroacia dhe serbia pereseriten te njejtat gjėra serbet bėnė masakra ne kroaci kan dhunuar femra kroate kan masakruar kroat numer te madh dhe deshte ta shuajn kroacinė-
edhe pse kishte masakra tė tmershme ne te dy a net por masakra e dhunime mbi kroatet nga ana e serbve ishin llahtare-

prap se prap kroacia gjentte menyra dhe metoda e kohra per te ra ne pazare me armikun e sajė jetik serbin qetnik --

Dashuria e tyre neper mes thikes e interesit e her kompromisit per pazare te ndryshme e marveshje te mshefta-
siq ka bė marrveshja kroacia me serbi---

gjithmonė edhe ne kohen e mbretėrisė serbo kroato sllevene
ku shqiptarėt ishin rober -
perseri u vendos bashkkim vllaazrimi serbo kroat -


ku u vendos qė tė bėhet bashkimi i tė gjith sllavėve nė njė shtet ne krye me serbin udhheqse te kti projekti anti njerzorė anto botrorė -
dhe filloi tė quhet jugosllavi ne te cilen dominonte serbia dhe kroacia tradhtoj perseri perendimin dhe shqiptarėt - qe ma par ajo i quante aleat -
ekroacia cila filloj ti mosperfillte interesat e perendimit-
duke bė pazare e kompromise me millosheviqin -

nji satelit rus ne mes te europes si serbia e shtinte edhe lroacin ne kthetra --
---
sepse flamurin pansllav per pushtime te reja ne ballkan te politikes shovene ekspansioniste dhe te arnatimit t e rrezikshėm e udhheqnin sėrbėt ---


por kishte edhe mjaft kroat proserb---

e slloven proserb e boshnjak proserb -----
qe ishin edhe ma te kqi se serbet vet ---

nė disa raste----------
qė jan dėshmuar me proserbizmin e tyre tradhtarė---


Duke qenė se edhe pas mbarimit te luftes me serbinė--- edhe ne mes te luftes ---

kroacia donte kompromise dhe pazare tė mshefta me serbinė ---
pėr ndarjen e bosnjes ---
dhe shuarjen e atij nacionaliteti
deri sa amerika flente------

dhe vonė i doli gjumi ---
edhe kur i doli nuk ua ktheu boshnjakve fuqinė ---

dhe kroatve------ por po thuajse boshnjakt mebeten peng te serbve ---
ndersda serbia ka ndikim te madh edhe sot nė politiken kroate---


Pra marrveshje te mshefta serbi kroaci ekzistojn edhe sot---

kursesi tė vjen ajo ditė kur kroacia te bllokoj serbinė---
e tė ndeshkoj per t e kalueren e sajė si kriminale---

masakruese gjenocidiale ---
pra qe kroacia te jet vertetė besnike aleate e perendimit europes dhe shqiptarve -


por ju jep privilegje serbve ---dhe i bllokon shqiptarėt ---


ne teritorin e sajė-----

ndersa pasaporta serbe qarkullon pa kurfar viza ne token kroateSėrbėt kan tė drejta nė kroaci nė shkolla biznese nė hyrje dalje pa viza---

ndersa shqiptarėt nė kroaci qė jan numer shum i madh aty ---

dhe jan me shekuj ---

e disa jan ilir vendas neper shekujt e historisė ---

nuk i kan as tė drejtat elemntare ne kroaci ------
as nuk kan kurfar shkolle nė gjuhen shqipe---

ndėrsa ne shiptaret neper euoropė qė jemi mergimtarė---

dhe kemi leje qendrimi ne shtetet e perendimit ---

nuk kemi as te drejt kalimi nper kroaci pa viza tranzit .
Qfar absurdi ky ---

gjithnji kam menduar si e si te behet realitet ėndrra ime
qė me vite ėndrroja qė tė hapet nji tunel nėn deti i cili lidhte italinė
dhe perendimin me shqipėrinė e kosoven ---


nė mėnyrė qė transporti ynė dhe njerzit tanė tė kalojnė andej---

por kroacisė tė ja kthejmė hakmarrjen me te njejten mėnyrė qė asnjiher ajo neper tokat tona tė mos kaloj pa vizė---

sepse kroacia askuj tjeter nė europė nuk ja bėri kėt veprim vizash pėrveq shqiptarve---


Sėrbėt qė deri dje kan pre kan gri kan pjekė kroat kan rjepur e masakruar pėr sė gjalli ---

kan bė gjat gjith kohes me shekuj krime mbi ta burgosje perndjekje -
njė gjė tė tillė ---
ndersa neper burgje kan burgosur shum kroat ---
gjat kohes se komunizmit te ish bashkimm vllazrimit socialsit jugosllav ---

megjithat kroatėt ndaj sėrbve sillen tash si qingja e kunderr shqiptarve si ujq -

kurse ndaj ne shqiptarve sillen si ujq edhe pse ne asnji borgj nuk ua kemi kroatve

Last edited by lirik; 19-01-10 at 14:08.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:09   #9
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

Poilitika e tillė e sjelljes kroate ndaj shqiptarve
qė maltreton shqiptarėt
veqmas
duke e vequar si popull nė mbarė europen
ėsht fyerje dhe poshtrim per ne
dhe ka pėr qėllim urrejtjen pėrbuzjen dhe sjelljen antishqiptare

politikanėt tanė as qeveria e shqipėrisė as ajo e kosoves
nuk kordinuan nji bashkim asnjiher nji reagim tė pėrbashkėt
ndaj ksaj shėmtie ksaj sjellje antishqiptare te kroatve proserb
po ju them proserb sepse te tillė u treguan me kto veprime

qeveria shqiptare nuk u kujdes qė tė bėj qmos qė lejim kalimi i shqiptarve apo hyrja nė kroaci tė bėhet pa viza kurfare
por shqiptarėt tė ken tė drejt edhe te kalojn edhe te qėndrojnė aty me aktivitet biznesi po tė duan pse serbet e kan nji te drejt t e tillė e shqiptarėt jo sepse politka kroate esht proserbe dhe sillet si e tillė
para hundve para syve te perendimit sillest ashtu para syve te amerikes
dhe kta si duket nuk kan qka i bėjnė apo e tolerojnė vet

Kroatėt e kan qendren e tregtisė nė prishtinė dhe tiranė
qė un mendoj s e duhet tė mbyllet menjiher
ajo dhe tė ndalohet
qdo mall kroat te mos hyj ne kosovė e nė shqipėri
por askush nga shqiptarėt tė mos blej mall kroat
nė shenj proteste ndaj ksaj sjlelje qe shqiptarve ua bėjn me viza te rrepta
ti bėhet bojkot mallit kroat per shkak tė sjelljeve antishqiptare tė qeveris kroate
pėr shkak tė zullumit tė vizave ndaj shqiptarve

dhe tė ju qiten viza te rrepta kroatve

per shqiperi dhe kosovė por edhe ne gjith europen e perendimin

dhe tė insistojmė edhe te shtete tjera te europes qė kroatve tė ju qesin viza
pėr shkak tė sjelljes antishqiptare
me kėto viza

Kroacia nuk duhet lejuar qė tė tallet me shqiptarė me viza
kalimi
ne duhet tė bėjmė perpjekje kombtare kolektive reagime kombtare
ndaj kti shemtimi e poshtrimi

NE duhet qė andej kah rumunia tė qelim nji koridor
autostrade
gjermani austri hungari rumani
maqedoni kosovė shqipėri
nė mėnyrė qė shqiptarėt te mos ken nevojė pėr kroatėt tė kalojnė andej kah kroacia
por qė tė mos lejojn ė as kroatet tė tallen me ne
si tė duan ata
veqmas me popullin shqiptarė sqi po tallen me kto viza qė nuk jan asgjė tjeter perveq poshtrime per ne
por tė mos mendojnė kroatėt se kurr nuk do tė ken nevojė
per kalimin neper tokat tona sigurisht do te vie dita kur shqiptarėt do te ua kthejn ket peshqesh me te njejten menyrė qe kroatet na e bėnė ne
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:11   #10
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga daniel00
Ndarja ...
Nje fjale goje
Por ndarja eshte e rende, shpirtin ta nxjerr.
Te ndertosh nje ndarje per te qene
Esht' m'e zorshme se te ngresh nje piramide.
Si yjet jane vertete vizat ,
E njerezit kerkojne hapsira te medha me po aq mund.
por jeta e shqiptarit s'eshte galaktike
Qe te nxeje kaq yje e katastrofa e shkrumb.
Ne jeten e ngushte koha vertet s'mjafton
Per nje vize te vockel,
Per Kroaci,
Harrese.
Pleksen pasaportat vjeterohen e rrudhen
dhe bardhesia e tyre lajmeron ndarjet kufinjte
E une si kengetar i thinjur shetites syqorruari
Kerkoj lemoshe
neper ambasada.
Era e dimrit te than ne rradha
Rradha te pafundme si dallge deti .
E mileti u be grusht perpara kangjellave
duke uluritur trishtuar.
Te gjitha keto rikujtoj
Ripertyp.
Ne dhembe guret e zemerimit me kerrcasin,
Asfalti i zi me varet nofullave te lodhura.
Keshtu pra, vule e mallkuar.
Keshtu pra, viza ime kroate.
.................................................. ....................
ja si e pershkruan nji bashkatdhetarė i yni pritjen para kangjallave te ambasades kroate -
ku njerzit shqiptar te perulur te perbuzur prisnin para amabsades se kroatve e ata me fodullizem e perbuzje silleshin dnaj qytetarve shqiptar per nje viz kalimi ne drejtim te shtepisė ne drejtim te tokes se quajtur
shqiperi etnike
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:12   #11
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

vbmenu_register("postmenu_2194274", true);

kroacia me sjelljet e sajėqe ua bllokoj shtigjet e liris shqiptarve te rrugess e tranzitit
beri gabim te madh me kto sjellje dhe u tregua mosmirnjohse ndaj shqiptarve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:12   #12
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

NJė JETė Mė SHKOJ ME VIZA DHE QEVERIT TONA KOSOVė SHQIPERI

NUK JAN TE AFTA TE BėJN DIQKA PER QYTETARėT E TYRE-
SE PAKU TRANZIT VIZAt NEPER KROACI TE N A HIQEN-

QFAR ABSURDI KOHORė KY NE KET SHEKKULL --
SA PRIMITIVE ANTINJERZORE SA ANTISHQIPTARE SJELLJET E DISA SHTETEVE -SI KA MUNDSI QE QEVERITė SHQIPTARE AS NDER MEND NUK JU SHKON---

TE BEJN AS VEPRIMIN MA TE VOGEL NE DOBI TE MIJLONA QYTETARVE TE TYRE NEPER EUROPė -
QE TE UA HEQIN VIZAT -SE PAKU MERGIMTARVE QE KAN QENDRIM TE PERHERSHEM NE SHTETE EUROPIANE -

PER TU HABITUR---


ATA PER VETE NUK KAN PROBLEM SE KAN PASAPORTA DIPLOMATIKE---


NDERSA PER NE NUK E QAJN KOKEN FARE AS TE BISEDOJN ME NDONJE QEVERI---

APO ME VENDET TE CILAT NA BLLOKOJNė NE KALIM TRANZIT DREJT ATDHEUT TONė KUR DUAM TE SHKOJMė TE UUDHTOJMė-
NE QDO HAP ME REGJIMIN ABSURD TE VIZAVE---


REGJIMI I VIZAVE ESHT LUFTė SPECIALE PSIKOLOGJIKE NDAJ SHQIPTARVE ---

NE JEMI POPULL KOMPLET I ZIOLUAR---
DHE I MALTRETUAR NE KET PLANET---


VUAJTJET QE JA SHKAKTOJN KTI POPULLI DUKKE MOS JA LėNė LEVIZJEN NE LIRė AS TRANZITE PRA ---

KJO MUND TE QUHET SADIZEM DHE RRACIZEM ANTISHQIPTARė---


TMERR I VERTET PER KOHEN E SOTIT---

PER KOHEN PER TE CILEN FLITET PER INTEGRIME LIRI E DEMOKRACI GJOJA POR NUK ESHT GJė TJETER VETEM MASKė E PSEUDOCIVILIZIMIT -

NDALIM QARKULLIMI I SHQIPTARVE--- KUR GREKT LIVADHISIN KAH TE DUAN NEPER EUROPė PA VIZA ---
ESHT PER TU HABITUR ---
QEVERIT TONA NUK BEJN KURFAR PERPJEKJESH PER TA NDRYSHUAR KET SITUATė---


A NUK E SHT TURP QE NJI POPULLI TI VEHEN VIZA ---

DHE PSE SHQIPERIA NUK VEN VIZA PER TE GJITHA KTO SHTETE---

QE NA VEJN NE VIZA---
POR TE NJEJETEN GJė DUHET TA BEJ EDHE KOSOVA---

TASH NESE TE KERKON VIZė KERKOJ EDHE TI VIZė QDO GJė RECIPROKE---


MENDOJ SE NE SE VAZHDON KY REGJIMI I VIZAVE NE JEMI POPULL PA ARDHMERI ---

PA PERSPEKTIVė---

ASNJIHER NUK DO TE INTEGROHEMI NE BASHKIMIN EUROOPIAN---


KALUAN DEKADA E DEKADA VITE DHE I NJEJTI QENDRIM NDAJ NESH---


ME VIZA---E BLLOKIME ---


MENDOJ SY KY ESHT TURP DHE ARMIQSI KRIMINALE KUNDER NJI POPULLI---


HABITEM PSE EDHE VENDET SI SHQIPERIA KOSOVA TURQIA NUK QESIN REGJIM VIZASH PER ATO VENDE QE SILEN KSHTU ME NE---


TE GJITHA SHTETET QE JAN TE BLLOKUARA ME SISTEM VIZASH DUHET TE BEJN NJI MARRVESHJE


TE PERBASHKT PER TE JU IMPONUAR ATYRE SHTETEVE QE NXJERRIN REGJIME VIZASH---


VETEM KSHTU TE BASHKUARA MUND TE DALIN NGA KTHETRAT E PAMESHIRSHME TE ATYRE SHTETEVE ---

QE SILLEN NE MENYR SI TE THEM MENYR MALTRETUESE SADISTE

MALTRETIMI I PA FUND I SISTEMIT T E VIZAVE ---

SIDOMOS I VIZAVE TE NE MERGIMTARVE--- QE KEMI QENDRIM TE PERHERSHEM NE SHTETET PERENDIMORE ---

KJO ESHT TEPER E PA KUPTIM TEPER ARMIQSORE---


PROVKUESE MALTRETIM---


MUND TE THEM LIRISHT---

DHE KY ESHT MENDIM I SHUM NJERZVE---

SE NE SHQIPTARVE QEVERIT TONA NA LėNė GJITHMON PAS DORE ---

DHE NUK KUJDESEN FARE PER NE ---

SIDOMOS PER MERGATEN
NUK E BESOJ NE BOTė QE KA SHTET QE SILLET KSHTU INDIFERENT
NDAJ MERGATES S E VET---

SI KOSOVA DHE SHQIPERIA ---- ME MERGIMTART E VET---

TE CILėT PLOTSISHT I I LARGON I MOHON
NUK INTRESOHET PER TA FARE ---

QUDI KJO E PAPARė DERI ME SOT MBI GLOB E
MBI TOKė------

REGJIMI I VIZAVE KY ANTISHQIPTARIZEM SIDOMOS KROACIA---

Q EME KA BEFASUAR FARE KU SHQIPTARėT DHAN KONTRIBUT PER KROAT---

ATA ME AQ PABESI NA E KTHYEN SHPINEN DHE SILLEN SOT
NDAJ NESH ME REGJIM VIZASH ---

SE PAKU TE NA JEPNIN VIZAT NE KUFI---
POR NA SOROLLATIN POSHT E LART NEPER KONSULLATA---


TE TYRE ---

MENDOJ SE KY ESHT KULMI PROVOKIM
NDAJ SHQIPTARVE---

DHE SJELLJE PERBUZSE E QELLIMSHME ANTISHQIPTARE ---

NDERSA QEVERITė TONA FARE NUK REAGOJNė AS NUK BEJN PERPJEKJE TE KERKOJNė AS MA TE VOGLIN SQARIM PER KET PUNė NGA KROATET ---


KISHA PROPOZUAR Q E TE GJITHA MALLRAT KROATE MARVESHJET APO KONTRATAT TE BOJKOTOHEN ---

DERI SA TE JET NE FUQI REGJIMI I VIZAVE NDAJ SHQIPTARVE---


IMPORTI KROAT TE BOJKOTOHET NE KOSOV E SHQIPERI---


OSE ATA TE NDRROJN SJELLJET NDAJ NESH PERFUNDIMISHT---

TI HEQIN VIZAT NDAJ SHQIPTARVE ---

VETEM ME TE TILLA KUSHTE ARRIHET DIQKA ---

PERNDRYSHE KSHTU DO TE NA MBAJN GJITH JETEN NE IZOLIM---


GJAT GJITH KOHES U INJORUA DIASPORA---

DHE U ND A PARTIAKISHT PER INTERESA TE KARRIERISTVE---

DIASPORA NUK ARRITI TA THEMELOJ LOBIN E VET ---

PER SHKAK TE PARTIAKIZMIT DHE NDARJEVE ME KLANE E INATE MESKINE PRIMITIVE --

PRANDAJ EDHE NUK ARRIN TI MBROJ INTERESAT E VETA ---

PRANDAJ
ESHT E DOBT--- DHE E SHPARTALLUAR---
PERNDRYSHE SIKUR TE ISHTE E FUQISHM E--
DHE E BASHKUAR NDRYSHE DO TE ISHTE POZICIONI I SAJ
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:14   #13
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

Kroacia nuk leJon nė kalim tranzit popullin shqiptarė pa viza -
dhe tallet me me ne shqiptarėt e diaspores qe jetojmė ne europė e kemi leje qendrimi te perhershme ne ato vende ku punojm e jetojmė-
kroacia na bllokon me viza-
ata na e kan bllokuar shtegun e levizjes sė lirė-
nuk na lejojn as tranzit kalimin ne drejtim te atdheut tonė shqiperisė dhe kosoves - a ėsht ky veprim i kroatve antishqiptarizėm-
nga ana e kroacisė siq po duket veprim i qellimshem antishqiptarė-

a duhen marrė masa ndaj kroacisė-
dhe qfar masash -
dhe a e ka populli shqiptarė kėt mundsi-
po mendoj dy shtetet shqiptare shqiperia dhe kosova -

qė ta kushtzojnė kroacinė ta detyrojn te ndryshoj sjellje -
ose liri kalimi -ose stop te gjitha kontratave te tregtisė e mallrave me kroacinė -
sanksionime te mallrave e tregtive -
apo qdo lloj marrveshje tjeter me koracinė derisa sa ajo sillet kshtu me ne -
dhe ku jan shkaqet qe kroacia sillet keshtu me ne dhe pse-
a mund te ja ndaloj dikush ket sjellje-a ka gisht europa ne ket lloj sjellje te kroacis ndaj shqiptarve apo rusi e serbia apo dikush tjeter -


ne duam kalim te lirė tranzit neper kroaci sepse andej e kemi rrugen e kalimit nga europa ne drejtim te atdheut tonė etnik -
me viza dhe kso lloj bllokimesh ku vetem ne shqiptarve na bllokoi nga te gjith popujt tjer europian -
me ket sjellje kroacia po tregohet qka tjeter per veq se antishqiptare
ju lutem jepni komentet tuaja gjerė e gjat e mirė pasi te jeni menduar mirė dhe me analizė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:18   #14
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

E nderuar moter shqiptare -
brigadat e trimave shqiptarė nga kosova kan ndihmuar kroacinė-
ne luften kunder serbve -
flitet se nuk ka pasė bir i nenes shkine-
qe ka mundur me hy ne teritoret -
ne zonat ku ishin vullnetaret shqiptar nga kosova-ne kroaci -

trimat Fehmi Lladrofci Bekim Berisha -Naim Shala-qe i rrezonin edhe helikopteret serb-
si rambo ne filma ndersa nga gjeneralėt intelegjent dhe trima shqiptar
nga gjeniu ushtarak trim -
RRahim Ademi nga kosova E Nga Ahmet Krasniqi -

-
e nga shum shqiptar tjer intelegjent te kosoves qe e njihnin artin e luftes -
kroacia ka marr konstruksione-
se si te merren kazermat serbe ne kroaci -
ata e shfrytzuan shqiptarin ne maksimum-
ne zonat ku luftuan shqiptarėt zadar benkovac shibenik grdaqac karlovac -
e zona tjera kroate ne teritore shum te veshtira te luftes ne kroaci-
tmerruan qetnikun serb duke lėn qetniket me mija te vrar ne beteja -
Bekim Berisha si rambo e Fehmi Lladrofci te dy Hero j te popullit shqiptar -
lan nam ne kroaci neper beteja si qindra tjer shqiptar ė vullnetarė nga kosova-
kunder qetnikve te millosheviqit ne frontin eluftes -
flitet se -
SE KETA DY NJERZ KAN VRA RRETH TREMIJ qetnik SERB NE BETEJA -
DHE TE DY JAN VRA HEROIKISHT PASTAJ NE KOSOVė-FEHMIU DHE BEKIMI
Parlamenti kroat mbajti nji minut heshtje kur jan vra kta dy rambo-
qe luftuan si neper filma ishin te jashtzakonshem -
pra sa ka shembuj te till te tjer qe kroacia disi i i heshtė-NUK I TREGON -


sa shqiptar nga kosova luftuan vullnetarisht ne kroaci -
deri sa keta e treguan fytYren e vertetė -
me sjelljet e tyre dhe u deshmuan qe ma teper jan me serbet se me te tjeret -
kroacia ja ktheu shpinen pastaj kosoves dhe bosnjes por ne nji far menyre edhe shqiperisė
sepse filloj te kthehet andej nga serbia pra e habitshme mbetem pa tekst -
masakrat te cilat ka bė serbija ne kroaci jan te llahtarshme dhunime prerje ne fyt te njerzve foshnje dhunime te grave por prap se prap kroacia serbet i pergdhelė sillet ndryshe me ta ndersa shqiptart qe ishin aleat
te pa hile i diskriminon -
pasaprta serbe kalon ne kroaci pa vizė kah te don ndersa ne shqiptaret qe i perkrahem me shekuj kroatet kunder serbve diskriminohemi ne ket menyrė e habitshme
leter e lirikut nje shqiptareje qe ka luftuar vullnetare ne kroaci kunder serbve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-01-10, 14:20   #15
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si Te Delet Nga Kthetrat E Vizave Kroate

Mė vjen keq i nderuar por shqiptarėt-
jan njerz tė gjallė -
duhet tė jetojnė- ata duhet te levizin te tregtojnė-
te ken jetė tregti e levizje te lira-
Arsyetimi se paska shqiptar shum ne kroaci-
kjo me duket disi jo arsyetim logjik -

me vend -
sepse ne ishim ne nji shtet-ather -
dhe kjo ishte tragjike ma se pari-
sepse shqiptarėt e mjerė per te siguruar kafshaten e bukes -
iknin neper serbi kroaci bosnje --
dhe punonin me kazma e lopata ---
duke hapur kanale si skllever ne slloveni vojvodinė kroaci e ku do--
duke punuar punė fizike e te llojllojshme duke mbajt gjithmonė nji person familjen dhjet antarshe e ma teper ne kosovė -
Kazma e lopata si dhe punė tjera qe benin shqiptarėt e disa ishin pemshites-
ishte tragjke ajo kohė -
sepse na e merrte ne potencialin njerzorė-
e krahun e punes ne kosovė dhe zbrazte trojet etnike shqiptare-
Neper vendet e punes ne kosovė rrinin vetem minierat e mjera deri ne themel te eksploatuara -
shkritoret e rrezikshme si vende te punes ku puntret shqiptar merrnin plumb ne gjak -

dhe goditeshin nga krizat e jashtzakonshme -
qe pregatisnin zinkun plumbin per shkrirje dhe eksoprt ne serbi -
dhe kutijat 50 kilogramshe te arit me vulen dhe firmen trepqa per ne serbi-

Kolonializmi dhe mjerimi ---
ku komplet pasuria e kosoves e energjija elektrike shfrytzoheshin -
ari minierat -
e puntori neper horizonte minierash qe merrte rrogen---
vetem per buken e gojes ---
me nji rrogė minimale--- mbante dhjet fmi me buk---

e hante buk euj e uj me kryp -
un jam deshmitar kohorė ku vet neper familje te mjera shqiptare kam pa buk e uj me kryp -
duke ngrenė ne at kohė.
ndersa pjesen ma te madhe e godiste mjerimi i varfrisė-

NE KOSOVė jetonin e punonin disa shtresa -
ata qe pregatisnin pasurinė neper miniera nxjerrnin arin -
per ta derguar ne serbi -
dhe burokracia lojale e shqiptarve qe ishte ne sherbim te shtetit jugosllav -
qe jetonte mbi kurrizin e punbtorve te mjer skllever-
Shqiptarėt meqense ishin mbrenda nji shtetti qe quhej jugosllavi-

iknin neper bosnje -
kroaci e kudo neper pjes tjera te ish jugosllavisė e ne gjermani austri zvicerr-

NE KOHRAT KUR ATA IKNIN LENIN GRA E FMI -
dhe vinin njiher ne vit ne familje e uqan jet ti ket jetė fmijt rriteshin pa dashurinė e babait dhe gruaja poashtu rrinte me vite pa burrė ne shtepi-
si skllever ju shkonte jeta e shfrytezimi-
femra ishte e detyruar me heshtė dhe me rritė fėmi-
ndersa nji pjesė e mirė e shqiptarve ne ish jugosllavi-
punonin si sklelver

per buken e gojes -
prandaj shqiptarėt qe punuan aty ne kroaci serbi vojvodinė-
mbeten edhe me pensione aty -
se nuk kan buken e gojes as te ardhura per tu kthyer ne kosovė -
aty kan mbetur-
poashtu me nga nji banesė te vogel -
ku e ndajnė buken e gojes nga ai pension i mjerė me i dergua gruas se mbetur t e mjerė
e fmijve buk-
trdhjet vjet pa burrė rrinte gruaja qe burri per te derguar para per nji pjatė qorbė e pak miell ne shtepi -

pra un e njihja njih situaten e mjerimin e kohes -
pse mbeten ata shqiptar ne kroaci-
shqiptaret ishin krahu ma i lirė i punes ne ish jugosllav-
i e mbaj ne mendė ne mal te zi askush nuk kėrkronte puntorė tjerė vetem shqiptarė-
sepse ishin ma te mirėt ne punė e ma tė lirėt -
E mbaj ne mend kur dihej thyer gur neper makina e duhej hapė kanale duhej qelė betonin-

e duhej hapė kanal tevshtira-
copat e betonit me i ngarkua ne at qerrzen e vogel -
e ku ishte kalimi i keq me kap at qerrezen dy persona -
ose nji person-
e me e qitė me e kalu andej me gjith at peshė-
por un habitem se sa te fortė fizikisht ishin shqiptarėt-
dhe qfar punesh perballonin per te mbajtur familjet -
dhe si mund te perballonin ato punė aq te rėnda-
prandaj i merrnin te gjoret si puntorė skllever -
qe i paguanin ma se liri --

se kush e kishte shqiptarin rrogtarė ai kalonte kodren prej gzimi-
sepse shqiptarėt nuk pinin alkool --

ishin te mirė ne punė -
ne at kohė punonin gjith diten-
dhe flenin ne mbremje --
me nji pjat qorb si ujė patate uj e qepė ushqeheshin-
aq kishin- ndeersa paratė nepermes postes i dergonin ne shtepi-
per miell nji her ne muaj --
kjo ishte jeta e tyre skallverie ne ish jugosllavi pra t e meremi vesh


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 17:14.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.