Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
User Name
Password
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-01-10, 17:50   #1
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Pite misri me djathė ...

Pėr 4-5 persona duhen:
* 1/2 kg miell misri
* 2 di qumėsht
* pak kripė
* 10 gr. sheqer
* l tharm i bukės;

Pėr yē:
* 1/2 kg djathė
* 250 gr sheqer
* 3 ve
* l qese vanilje
* 2 lugė miell
* rrush i tharė.

Pėrgatitja:
Mielli gatuhet me qumėsht tė vluar dhe i qitet sheqer e kripė, e pastaj edhe tharmi i bukės.
Pėrzihet dhe lihet tė vijė. Ndėrkohė tunden tė kuqtė e vesė bashkė me sheqer, nė tė hidhet djathi i copėtuar dhe mielli, nė fund rrushi i tharė dhe shkuma e fituar nga tė bardhėt e vesė.
Nė tepsinė e lyer me yndyrė hidhet gjysma e brumit tė pėrgatitur nga mielli i misrit, pastaj mbi kėtė sipėrfaqe hidhet yēi prej djathit si dhe pjesa tjetėr e brumit tė mbetur. Tėrė kjo piqet nė zjarr jo tė fortė.
Pasi tė jetė pjekur, i hidhet nė sipėrfaqe sheqer vanilje qė tė duket mė bukur dhe serviret.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 02-02-10, 01:18   #2
LuLjaa
Ferizajlike
 
LuLjaa's Avatar
 
Join Date: 06-03-07
Location: Ngat Kojshive..
Posts: 32,303
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Hiq s'po ma merr menja qe bahet e mire qe kjo pite ooj Jana :)
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-02-10, 08:20   #3
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Mė thuaj tė lutem ēfarė ėshtė yēi o Jana.
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-02-10, 10:14   #4
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Quote:
Originally Posted by Idila
Mė thuaj tė lutem ēfarė ėshtė yēi o Jana.
Kjo masasa tjeter...as une se kam lexu ne asnej recet tjeter...si met thon kjo masa per zbukurim...kshtu e kam kuptu une...

p.s Lule...s'po di valla se kam provu..amo mu dok interesant...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA

Last edited by Jana; 02-02-10 at 10:14.
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-10, 16:39   #5
Zeqiri
 
Join Date: 28-07-09
Posts: 474
Zeqiri has disabled reputation
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

ahfutkotizem hebace kurpothot fehmi ferati kushpobahet milioner edhe ktu futjani kot pite misri medjath dicka qenuk ukan asska mekan kurren ekurres hajgare papare

Last edited by Zeqiri; 07-03-10 at 16:39.
Zeqiri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-04-10, 08:52   #6
qekiqi
Banned
 
Join Date: 02-04-10
Posts: 62
qekiqi
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Quote:
Originally Posted by Zeqiri
ahfutkotizem hebace kurpothot fehmi ferati kushpobahet milioner edhe ktu futjani kot pite misri medjath dicka qenuk ukan asska mekan kurren ekurres hajgare papare
ho aaaaaaaaaaaaaaaa jum qkoq qitu ku haaaaaaaaaaaaaaaa qa ishit cirkuza ju t dardanis haaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
jahfutkotizem edhe qit fjal e niva ohaaaaaaaaaaaaa u qkoqa tu kesh
qitu pite me djath me miser
o kuku nona jem qa spo ni be pasha baben kopa qitash
po du me ra plast tu kesh ku ka pite me djath me miser
haa skom ni hala ku ku nona jeme be qfar foresh ku ka pite me djath me miser

haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa o ku ku nona jem qa po dalin do do cirkuza
qitu po t qkoqkan kejt o q m ka shti me kesh qikjo fjala ja futkotizem hala se kom ni jom qkoq
se mu m pilqen cirkuzi po t qkoqkan tu kesh qitu po t qkoqkan
me do fore ani pite me miser me djath haaaaaaaaaaaaa o jom tu ra per toke
tu kesh
me kqyr qitu n d ardani po t kputkan do do me do far foresh
qa s nin
eu bre qa s nin me lot kom kesh me qit far foren ja futkotizem

Last edited by qekiqi; 03-04-10 at 09:00.
qekiqi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-04-10, 09:00   #7
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Join Date: 06-01-08
Location: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Posts: 11,665
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Quote:
Originally Posted by Zeqiri
ahfutkotizem hebace kurpothot fehmi ferati kushpobahet milioner edhe ktu futjani kot pite misri medjath dicka qenuk ukan asska mekan kurren ekurres hajgare papare
jan mundu me e qytetrue krelanen e kallamojt pak se edhe kah na i qesim kto krelana me vo e me peciv djath shum te mira dalin kan me pak yndyr se krelana e thjesht qe qitet me miell misri (qe po i thojn) ose te kallamojt i themi kah ne

ja u shkruj qysh qitet nese eshte kush i interesuem
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-04-10, 13:24   #8
Zeqiri
 
Join Date: 28-07-09
Posts: 474
Zeqiri has disabled reputation
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Quote:
Originally Posted by teutaA
jan mundu me e qytetrue krelanen e kallamojt pak se edhe kah na i qesim kto krelana me vo e me peciv djath shum te mira dalin kan me pak yndyr se krelana e thjesht qe qitet me miell misri (qe po i thojn) ose te kallamojt i themi kah ne

ja u shkruj qysh qitet nese eshte kush i interesuem
pojam i interesum trego siqitet ajokrelan kah ju nashta ebaj zemren guri itham grus mema qite shtir qema qet veq doti tham veqshkruje receptin siduhet me pregadit

Last edited by Zeqiri; 08-04-10 at 13:24.
Zeqiri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-04-10, 00:33   #9
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Join Date: 06-01-08
Location: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Posts: 11,665
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Quote:
Originally Posted by Zeqiri
pojam i interesum trego siqitet ajokrelan kah ju nashta ebaj zemren guri itham grus mema qite shtir qema qet veq doti tham veqshkruje receptin siduhet me pregadit
ahhahaha zeqir un po e shkruj shqip se me kso grame e mililitra sdi

3 vo
1 taz (si te jogurtit ne ks ata tazat e plastikes) miell te gryt
3 taza miell te kallamojt
1taz vaj
1 cop djath
pak kryp
1 peciv edhe i perzien tona me kos i qet ne tepsi edhe e pjek

hahahhahah tash varet sa don me qit te madhe veq mesatarisht e dhash masen shum e mir del per bes edhe e shpejt
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-04-10, 00:44   #10
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
SANTANA-29's Avatar
 
Join Date: 26-09-06
Location: FRANKFURT
Posts: 16,504
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Quote:
Originally Posted by teutaA
ahhahaha zeqir un po e shkruj shqip se me kso grame e mililitra sdi

3 vo
1 taz (si te jogurtit ne ks ata tazat e plastikes) miell te gryt
3 taza miell te kallamojt
1taz vaj
1 cop djath
pak kryp
1 peciv edhe i perzien tona me kos i qet ne tepsi edhe e pjek

hahahhahah tash varet sa don me qit te madhe veq mesatarisht e dhash masen shum e mir del per bes edhe e shpejt

Tuti qka eshte kjo sup ,,
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-04-10, 00:45   #11
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Join Date: 06-01-08
Location: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Posts: 11,665
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Quote:
Originally Posted by SANTANA-29
Tuti qka eshte kjo sup ,,
hahahahha ooo sosht sup po krelan qy provoje
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-04-10, 00:47   #12
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
SANTANA-29's Avatar
 
Join Date: 26-09-06
Location: FRANKFURT
Posts: 16,504
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Quote:
Originally Posted by teutaA
hahahahha ooo sosht sup po krelan qy provoje
Me i perzi ato qka i permende sup del asqe tjeter,, veq mill kollomojt,ma pak mi qit,,hahahahahahahahhahahaa
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-04-10, 00:48   #13
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Join Date: 06-01-08
Location: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Posts: 11,665
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Quote:
Originally Posted by SANTANA-29
Me i perzi ato qka i permende sup del asqe tjeter,, veq mill kollomojt,ma pak mi qit,,hahahahahahahahhahahaa
po a e qysh qitet krelana sipas teje
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-04-10, 00:52   #14
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
SANTANA-29's Avatar
 
Join Date: 26-09-06
Location: FRANKFURT
Posts: 16,504
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pite misri me djathė ...

Quote:
Originally Posted by teutaA
po a e qysh qitet krelana sipas teje
vallahi me dek se kom menden,,,krelana,lype ne Google e qan,,hahahahahahah..


__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 01:27.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.