Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
User Name
Password
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 31-01-10, 18:04   #31
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
shkaku i nje gjykimi pararendes!!
Pas argumentave dhe reflektimit ngelet qendrimi, qe mund te jete gjykues. Prandaj, do te jepja te drejte sikur keto te ishin shkrimet e para te miat ne kete forum, dhe te parat perballje me "piktorin" dhe shembullin e "figures se pretenduar kombetare": qendrime para argumentave.

Me shume se te merremi me nejri-tjetrin, te drejtojme diskutimin tek tema sepse ka ende per te dikskutuar, gjithmone nese ky eshte qellimi.

Last edited by hawk; 31-01-10 at 18:04.
hawk Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 31-01-10, 18:32   #32
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Quote:
Originally Posted by Kercovari
Krist Gjinaj

Lexo artikullin

http://www.zemrashqiptare.net/article/Komente/12595/


Tė mos harron zoteriu se leje nga BIK nuk ėshtė kėrkuar nga askush qoftė pėr pranimin e figurave kombtare apo atė fetare, qoftė edhe pėr ndertimin e kishave dhe Katedrales anekend Kosoves.
Duhet ri-kujtuarė juve shumė deklarata qellimkeqija qofshin ndaj Nenes Tereze apo qofshin edhe kunder ndertimit tė Katedrales shqiptare, andej , nese ju pranuat Nenen Tereze si shqiptare sepse ajo ishte dhe mbetet shqiptare.Komuniteti i juaj, nuk ka tė bejė aspak me identifikimin e njerzve nė kombsi ,por ju duhet tė keni parasysh e tė i mėsoni sa mė shumė ata qė ju besojnė se ju jeni ish- krishteret paraislamit“
Ka apo nuk ka muslimanė shqiptarė?

Ja ēka ka thėnė Vuk Karaxhiqi i mbėrthyer nga imperijalizmi serb pėr tė paraqitur shqiptaret dhe boshnjaket e Sanxhakut serb..

Shembulli karakteristik ėshtė qortimi i Vuk Karaxhiqit me tė cilėn i drejtohet popullit serb: "Pse ne serbėt kemi urrejtje kaq tė madhe ndėrfetare sa atė qė nuk ėshtė i fesė sonė e quajmė tė huaj dhe armik. Pse nuk marrim shembull gjermanėt apo hungarezėt, ku si katoliku gjerman, si protestanti gjerman, veten e quajnė gjermanė dhe tė tillė e konsiderojnė njeri-tjetrin. E njėjta gjė ndodh edhe me hungarezėt. Po ne serbėt, rastin mė tė mirė qė tė marrim shembull e kemi tek fqinjėt tanė arbanasėt, tė cilėt u pėrkasin tė tri feve (myslimane, katolike, ortodokse). Arbanasėt jo vetėm qė e konsiderojnė njėri-tjetrin bashkėkombės, por tek ata shqiptari mysliman i vret 10 turq pėr njė shqiptar tė krishterė, ndėrsa shqiptari katolik i vret 10 italianė pėr njė shqiptar mysliman apo ortodoks dhe po ashtu shqiptari ortodoks i vret 10 grekė pėr njė shqiptar mysliman apo katolik"...

A jemi ne prag te urrejtes nderfetare per te shkatru kulturen tone kombetare,kur edhe armiqt tone me te medhenj na kan pas zili?
Kush janė disidentet qe duan te kethejne oren e botes mbrapa ashtu si e do shtriga Evrope e cila ndau evropen ne te katolike,ortodokse greko sllave,dhe muslimane,dhe keshtu integrimet ne evrope ecin sipas deiktatit te fese me pare katoliket u antarsuan,sot dhe neser sllavet ortodoks..muslaimanet evropian?
Jane shqiptaret te dalldisur te shkatrojne kulturen tone kombetare per qef te disa klerikeve te krishtere dhe klube te krishtrimit ne evrope?Kujte do te i duheshte intergimi ne evrope me krahe te thyer dhe me nje histori te re te krishtrimit mbarshqiptare?
Keto jan ceshtej qe duhet diskutuar seriozisht e jo konvertimet dhe dreqrite e filozofise religjoze qe udheheqet nga pseudoklericistet”Feja e shqiptarit eshte krishterimi ose islami” tė ngjashem me verdiktin e Enver Hoxhes”Partia eshte ZOT”,po as me ADN analizat e disa kur identiteti yne kombetare eshte zgjidhur mija vite me pare nga paganet Ilir deri tek tri besimet ne Zot dhe toleranca e cila eshte edhe shtylla kryesore dhe vitale e kombit.
Besimi ne Zot eshte pasuri shpirtrore e jo mjet sundimi!
O t lumte pena Krist Gjinaj Alias Psikologu... Koke permirsu bindshem. Thene te drejten kur e pashe se kush eshte autor i shkrimit hezitova te e lexoje por prap se prap me trathetoje kureshtja. Edhe ende spo muj me besu se a eshte qeky njeri qe me shkrimet e veta (neper forume) vite me ralle i kontribonte perqarjes nderfetare.
Nje pyetje per expertet - koheve te fundit jemi deshmitar se ka tendenca nga halil matoshet (kemi edhe ne forum halila mjaft) qe te formohet KOMBI KOSOVAR !!! A ka gjasa qe kjo te realizohet dhe ku do na mbetet shqiptarizmi atehere ???
mpuq e keni :D
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-01-10, 19:53   #33
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,527
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Quote:
Originally Posted by valiii
O t lumte pena Krist Gjinaj Alias Psikologu... Koke permirsu bindshem. Thene te drejten kur e pashe se kush eshte autor i shkrimit hezitova te e lexoje por prap se prap me trathetoje kureshtja. Edhe ende spo muj me besu se a eshte qeky njeri qe me shkrimet e veta (neper forume) vite me ralle i kontribonte perqarjes nderfetare.
Nje pyetje per expertet - koheve te fundit jemi deshmitar se ka tendenca nga halil matoshet (kemi edhe ne forum halila mjaft) qe te formohet KOMBI KOSOVAR !!! A ka gjasa qe kjo te realizohet dhe ku do na mbetet shqiptarizmi atehere ???
mpuq e keni :D500 vite tė sunduar nga Perandoria Osmane nuk mundi tė na asimiloj nė njė Komb tjetėr!

Ai qė ndjen veten Shqiptar e kupton se posikur Flamuri Kosovar prej 17 shkurtit ėshtė edhe Kombi Kosovar.

Asnjė shqiptar nė Kosovė, nuk e pėrqafojė Flamurin e detyruar, me kėnaqėsi!

Duhet tė nxjerrim dokumentet nėn kėtė flamur ashtu siē i kemi nxjerr nėn Flamurin Jugosllav, por, kėtu ėshtė ndryshimi se po lexon shqip.

Edhe 500 vite ndoshta do tė kalojnė e nuk do tė mund as Hashim Thaēi, as Ramush Haradinaj, as Fatmir Sejdiu, as Nexhat Daci e as ai Agani i PD-sė, tė na e zėvendėsojė ndjenjėn e shqiptarizmit me tė kosovarizmit.

Po e them edhe njėherė, prej shpalljes sė Pavarėsis u shpall edhe Kombi i ri, Kombi Kosovar.

Pra Kombi Kosovar vetėm nė letėr!


Pyes hawkun:

A ndjehesh krenar qė ke pranuar fenė e arabit Muhamed?


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-01-10, 20:44   #34
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Kėrkoj ndjesė...

Kjo pjese eshte e Zotri Gjinajt..

Lexo artikullin

http://www.zemrashqiptare.net/article/Komente/12595/


Tė mos harron zoteriu se leje nga BIK nuk ėshtė kėrkuar nga askush qoftė pėr pranimin e figurave kombtare apo atė fetare, qoftė edhe pėr ndertimin e kishave dhe Katedrales anekend Kosoves.
Duhet ri-kujtuarė juve shumė deklarata qellimkeqija qofshin ndaj Nenes Tereze apo qofshin edhe kunder ndertimit tė Katedrales shqiptare, andej , nese ju pranuat Nenen Tereze si shqiptare sepse ajo ishte dhe mbetet shqiptare.Komuniteti i juaj, nuk ka tė bejė aspak me identifikimin e njerzve nė kombsi ,por ju duhet tė keni parasysh e tė i mėsoni sa mė shumė ata qė ju besojnė se ju jeni ish- krishteret paraislamit“
Ka apo nuk ka muslimanė shqiptarė?
----------------------------------------Citimi nė vijim ėshtė marre nga blogu i:

Beqir Elshani

Shembulli karakteristik ėshtė qortimi i Vuk Karaxhiqit me tė cilėn i drejtohet popullit serb: "Pse ne serbėt kemi urrejtje kaq tė madhe ndėrfetare sa atė qė nuk ėshtė i fesė sonė e quajmė tė huaj dhe armik. Pse nuk marrim shembull gjermanėt apo hungarezėt, ku si katoliku gjerman, si protestanti gjerman, veten e quajnė gjermanė dhe tė tillė e konsiderojnė njeri-tjetrin. E njėjta gjė ndodh edhe me hungarezėt. Po ne serbėt, rastin mė tė mirė qė tė marrim shembull e kemi tek fqinjėt tanė arbanasėt, tė cilėt u pėrkasin tė tri feve (myslimane, katolike, ortodokse). Arbanasėt jo vetėm qė e konsiderojnė njėri-tjetrin bashkėkombės, por tek ata shqiptari mysliman i vret 10 turq pėr njė shqiptar tė krishterė, ndėrsa shqiptari katolik i vret 10 italianė pėr njė shqiptar mysliman apo ortodoks dhe po ashtu shqiptari ortodoks i vret 10 grekė pėr njė shqiptar mysliman apo katolik"...

http://floart-press.blogspot.com/200...uhs-serbe.html
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Last edited by Kercovari; 31-01-10 at 20:47.
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-01-10, 21:13   #35
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Quote:
Originally Posted by Kercovari
Komuniteti i juaj, nuk ka tė bejė aspak me identifikimin e njerzve nė kombsi ,por ju duhet tė keni parasysh e tė i mėsoni sa mė shumė ata qė ju besojnė se ju jeni ish- krishteret paraislamit
Ja deshtimi dhe hipokrizia e autorit.

I gjithe citimi, ka per qellim te kriminalizoje nje istitucion fetare me pretekstin se nuk eshte kombetare ne qendrime dhe se nuk meson komunitetin e vet per origjine fetare te ithtareve.

Se pari, as Katedralja e as Misioni fetare nuk jane elemete te nacionalizmit shqiptare, aq me pak kur i perkasin vetem nje pakice te popullsise.
Zoteria e nis argumentimin ne menyre te gabuar.

Perforcon hipokrizine ne pjesen finale te citimit ku flitet per origjina fetare. Ka dy probleme.
I pari, feja e krishtere paraislame vjen si produkt importi sepse nuk njohim Krisht shqiptare, dhe ērrenjos kulturen iliro-pagane. Le te me tregoje dikush nje objekt kulti pagan i ngelur ne kembe ne trojet shqiptare! Cdo gje pagane eshte integruar nga besimet fetare te mevonshme, ritheksoj te mevonshme. Krishterimi eshte nje nga ato te mevonshmit dhe nuk kam degjuar nga istitucionet e feve qe perbejne boten kristiane, t'u mesohet njerezve se me perpara ishin pagan. Kjo nuk eshte pune e teologjise.

I dyti problem eshte se per autorin Krist Gjinaj, origjina e popullit te tij i fillon me krishterimin, pra mbi 1.000-1.500 vite etnos ilir hidhen ne harrese sepse nuk jane te krishtera! Ato nuk kane te drejten te jene origjine? Kur origjina lidhet me fene ne kete menyre, eshte tragjike, pasi nocioni i Kombit (nocion laik dhe modern) zhduket nga fetarizimi i tij. Pretendimi, pastaj eshte qesharak, pasi kritikon te tjeret per antikombtarizem. Po kjo eshte normale, tek nje person qe e shikon kombin si dicka fetare te bazuar ne Katedrale e Misionare. Problemi im eshte se Ai qe ka sy vetem per origjina fetare te paraardhesve tane, nuk ka sy per realitetin demofetare, pra e thene shkurt, ato qe nuk identifikohen tek feja e etij, nuk jane pjese e ketij Kombi. Ky eshte fetarizim i nocionit Komb dhe (fese) Nacionalizmit, i ardhur nga ato, qe ne menyre hipokrite te vazhdueshme, dalin me parulla kombetare!
Ne kete menyre eshte njesuar identiteti fetare me ate kombetare dhe eshte perjashtuar nga Kombi cdo individ me fe te ndryshme nga ajo e autorit.


Nuk e di si i lexon percjellesi i ketij citimi, rreshtat qe trasporton!

Last edited by hawk; 31-01-10 at 21:20.
hawk Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-01-10, 21:37   #36
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Shumė nga tė krishterėt shqiptarė,ne veqanti komuniteti katolik i lexon rreshtat ashtu si ua sjelle pushteti klerikal i Vatikanit mbi to.Po tė ishte ndryshe dhe tė mos ishin tė mvarur nga Vatikani dhe Papa,dhe po te kishin autonomi tė plotė mbi besimtarėt e krishterė katolik vetė shqiptaret siē i kann tri Bashkesi Islame shqiptaret pa ndikim nga asnje Instance kleriko islamike nga jashte,punet do tė ecnin ndryshe dhe mbarre.Interesant eshte pohimi i Gjinajt se per ndertimin e Katedrales Nene Tereza nuk qenkan pyete bashkesite islame?Bashkesia eshte pyet dhe ka dhen leje duke pohuar se sa kann te drejte shqiptaret musliman po aq kann te drejte edhe shqiptaret katolik te ngrejen tempujt e tyre te besimit,,njeherit jan ato tempuj shqiptare po komente te hapura neper media dhe televizion duke i ik politizimit te situates e cila ne kohe ishte aq e gjalle sa qe fundamentalistet nga te dyja palet ishin te mprehte si shpata.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-01-10, 22:06   #37
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

"Nuk e di si i lexon percjellesi i ketij citimi, rreshtat qe trasporton!"
Shume me mire se cdo kush tjeter hawk..vone e kuptova se ka te tille qe nuk dine te kuptojne kur eshte ngre diga e tolerances fetare dhe kur mund te rrenohet.Dhe ne funde kuptova se i gjithe shkrimi i eshte pershkru Zotri Gjinajt edhe citati i elshanit dhe qendrimi im.Sidoqoft,dallime ka dhe do te kete edhe ne te menduarit dhe te shprehurit,por do et ishte mire qe te mos rrenojem digen e tolernces se do te na quajne armiq te kombit,dhe te mundohemi te i kuptojme ato te verbuarit nga jashte ose te paguar per te na be te keqen se vetem ashtu do te mund te i sherojme nga epidemia e mostolerances fetare.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Last edited by Kercovari; 31-01-10 at 22:07.
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-01-10, 22:18   #38
murrizi
 
murrizi's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Quote:
Originally Posted by Kercovari
"Nuk e di si i lexon percjellesi i ketij citimi, rreshtat qe trasporton!"
Shume me mire se cdo kush tjeter hawk..vone e kuptova se ka te tille qe nuk dine te kuptojne kur eshte ngre diga e tolerances fetare dhe kur mund te rrenohet.Dhe ne funde kuptova se i gjithe shkrimi i eshte pershkru Zotri Gjinajt edhe citati i elshanit dhe qendrimi im.Sidoqoft,dallime ka dhe do te kete edhe ne te menduarit dhe te shprehurit,por do et ishte mire qe te mos rrenojem digen e tolernces se do te na quajne armiq te kombit,dhe te mundohemi te i kuptojme ato te verbuarit nga jashte ose te paguar per te na be te keqen se vetem ashtu do te mund te i sherojme nga epidemia e mostolerances fetare.
Jo, ėshtė gabim, dhe do tė ishte papėrgjegjsi e madhe tė mendohėshe ashtu.
Pra tė mėndohej qė Shqiptarėt e besimit musliman na qenkan far Armiqėsh tė Kombit, kjo asesi nuk qėndron.
Mirpor kemi kėtu ca gjėra qė nuk duhen ngatėrruar, e ndėr to janė edhe "vetėdijėsimi" i ri i muslimanėve Shqiptarė, nga dhe disa burra mjekerrgjatė pėr qėllime personale, apo edhe interesa fanatike, e qė po i jep shėmti besimit islam ndėr Shqiptarėt.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-01-10, 22:42   #39
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Quote:
Originally Posted by Kercovari
"Nuk e di si i lexon percjellesi i ketij citimi, rreshtat qe trasporton!"
Shume me mire se cdo kush tjeter hawk..vone e kuptova se ka te tille qe nuk dine te kuptojne kur eshte ngre diga e tolerances fetare dhe kur mund te rrenohet.Dhe ne funde kuptova se i gjithe shkrimi i eshte pershkru Zotri Gjinajt edhe citati i elshanit dhe qendrimi im.Sidoqoft,dallime ka dhe do te kete edhe ne te menduarit dhe te shprehurit,por do et ishte mire qe te mos rrenojem digen e tolernces se do te na quajne armiq te kombit,dhe te mundohemi te i kuptojme ato te verbuarit nga jashte ose te paguar per te na be te keqen se vetem ashtu do te mund te i sherojme nga epidemia e mostolerances fetare.
Qata de, une u qudita fort kur e pash gjithe ate transformin e ne krye figuronte emri gabim i autorit. Nejse, sidoqofte artikulli ishte i mire :D
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-01-10, 23:37   #40
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

In Memoriam velersuesit dhe fyesit....me vjen keq se vdiqe si i tille..

Une nuk jetoj me kartona te kuq si ne fushen e sportit,dhe perderisa shoh armiq ne mesin tim dhe te tille qe kur u thuhet e verteta ne sy,i urrejne edhe te tjeret per te cilet kan mednu si i kan te dashur ka ana e fese kurse te dashurit e tyre i quajne pedera pse mbrojne idealin e kombit, nga kjo rruge nuk me largon asgje e jo nje karton i kuq i cili me jep forcen te ruje idnetitetin time kombetare dhe besimin ne Zotin tim Allahun.
..dhe..Por ajo qė nuk mund tė jetė e pranueshme ėshtė fakti se ky soj i keq i “misionarėve” katolikė duke u marrė me shpifje dhe propagandė rreth historisė dhe pėrhapjes sė Islamit nė Ballkan, posaēėrisht tek shqiptarėt, pra duke lansuar gėnjeshtra tė paskrupullta nė opinion ēdo ditė e mė tepėr po nxisin mostolerancėn fetare nė Shqipėri, Kosovė dhe vise tjera shqiptare, gjė qė drejtpėrdrejt mund tė fajsohėn pėr nxitje tė konflikteve tė mundshme me karakter ndėrfetar. Pra, me ofendimet dhe sjelljet e tyre arrogante ndaj ndje njave shpirtėrore tė muslimanėve shqiptarė janė duke hapur plagė tė reja mbi vlerat dhe tolerancėn fetare tek shqiptarėt e cila ishte shembull i rrallė se si dy fe monoteiste ndėrkomunikojnė me njėra tjetrėn, posaēėrisht kur besimtarėt e kėtyre dy konfesioneve ēėshtjen e kombit e kanė venė gjithmonė para fesė..
jam ne lufte me cdo misionare qe demton kombin time pa i cenuar besimin ne Zot te tije askujt,prandaj kartonat e kuq me japin kurrajo te reshtohem ne armaten time kombetare qe luftojne te keqen nga cila ane qofte...
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-01-10, 23:45   #41
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Feja dhe Kombi janė si buka me djathė - " na e mban shpirtin dhe na i bėn faqet e kuqe - n`a rrit". :-)
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-02-10, 00:49   #42
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Kombi esht grumbullim i familjeve,qe trashegojn nje gjuhe te njejt,shkon tuj u zgjeru.....krejt nga frika ndaj grumbullit tjeter,qe ne pa mundsi komunikimi (ne kohrat kure u krijuan gjuhet)..ata kan nje te folur tjeter.....Sot kure gjuha komunikuese po behet me e leht gjitheher po shkohet kahe nje gjuhe globale,edhe fet , cila me shume e cila me pak veq po e humbin randsin....keshtu qe jo larg s'do te ket shume kombe,do te ndahen ne Njerz te Vdekur dhe Njerz te gjall......edhe feja esht nje grumbullim nga frika.deri sa e para esht nje frik konkrete.e dyta esht fiktive..
Po ata qe nuk kan fe a kan komb?
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-02-10, 11:01   #43
hawk
 
Join Date: 12-07-07
Posts: 591
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Quote:
Originally Posted by sherri

Kombi esht grumbullim i familjeve,qe trashegojn nje gjuhe te njejt,

....Sot kure gjuha komunikuese po behet me e leht gjitheher po shkohet kahe nje gjuhe globale....keshtu qe jo larg s'do te ket shume kombe.
Persa i perket pohimit te pare, ka nje problem. Meqenese gjuha qenka karakteri dallues i kombit, atehere pse 6.000 gjuhe ne bote prodhuan vetem 200 kombe-shtete?! Brenda ketyre shteteve nodhen ato me gjuhe te njejte si Kosova me Shqiperine (ku, duhet thene, Kosova ben nje sforcim te jashtezakonshem per t'u njesuar me "gjuhen e Permetit" te imponuar nga enverizimi ne Shqiperi ne vitet '70), dhe shume te tjere, cka redukton akoma me shume dallimin gjuhe dhe shprehje politike e dallueshmerise. Kombi ka edhe karakteristika te tjera. Te ishte vetem gjuha do te kishim Kombe ne antikitet, gje e cila nuk rregjistrohet si nga ana historike as nga ana sociologjike. Pra Kombi eshte nocion i ri, madje shume i ri, ne krahasim me kulturen njerezore. Sa eshte real dhe jo fiktiv, kjo varet nga kendveshtrimi. Te nisur nga nje pozicion egocentrik dhe entnocenrik, sigurisht qe Kombi eshte real dhe superior, por ne nje reflektim objektiv dhe pa emocione, verejme mungesen e kombeve para dy shekujsh, qellimin politik te krijimit te tyre, superioritetin e munguar. Eshte ky i fundit, i cili qendron ne baze te fese se Nacionalizmit, qe ben kombin nje grumbullim njerezore, ne shume raste me pretendime rraciste. Me fiktiv se kaq...

Gjuha komunikuese nuk po behet aspak me e lehte, por po kalojme nje faze normale te zhvillimit politiko-social ku nje "perandori" ekonomike, ushtarake, trashegimtare e nje perandorie koloniale, sic ishte Britania, imponon sebashku me vullnetin politik edh gjuhen. Fakti se gjuha eshte fenomen klasore, merret si besueshem. Teoria e N.Marr, idete e N.Chomsky, apo me heret ne 1492, linguisti Nebrija, e vertetojne simbiozen e gjuhes me klasen sunduese brenda nje shteti si dhe ne nivel ndekrombetare. Sot, anglishtja na duket si gjuhe globale, por globalizmi i nje gjuhe eshte fenomen historik.

Pastaj, sipas te dhenave te S.Huntington, anglishtja nuk njihet nga me shume se 10% e botes. Gjuha kineze njihet nga 22% e globit, ajo spanjolle eshte e treta, e keshtu me rralle. Ne shqiptareve na duket sikur e gjithe bota njeh gjuhe te huaja, por e gjithe bota qe njoim ne, pra ajo evropiano-perendimore (pasi shumica vetem kete quajne "bote") ka nje klase eurodeputetesh, qe i shpenzojne miliona euro ne perkthyes. Nuk po hyjme ne detaje te popullsise se thjeshte, qe nuk e konsideron te rendesishem gjuhen e huaj.
Komuniteti Evropian, edhe nese bashkon shtete e kombe, nuk merr persiper te njesoje gjuhen. Nuk e beri dot Perandoria Romake, qe ishte shume me imponuese ne te gjitha nivelet, apo edhe ajo Osmane, jo me ta bejne metodat liberale!
Keshtuqe, globalizmi nuk do njesoje gjuhe, e aq me pak fe, maksimumi do njesoje te varfer dhe te pasur (sic po ben), sepse globalizmi kulturore, nuk eshte i ri per njerezimin. Ai ekonomik, ne keto permasa, eshte nje risi, me teper shfrytezuese se perparuese, ne nivel humano-global.

Per pohimin "feja esht nje grumbullim nga frika" kam shume rezerva, pasi jo vetem nuk korrespondon me asnje perkufizim mbi fene ne manualet sociologjike, por as nuk perben nje qendrim te menduar thelle.
Perpara nje force te pandalusheme natyrore, njeriu i dorezuar dhe i pafuqishem, pa rrugeshpetimi, kerkon Hyjnine, i motivuar nga fika se po vdes, por me deshiren dhe me shpresen e vetme per te shpetuar, pra njeriu shpreson. Eshte shpresa e jo frika, bruim i besimit. E ka sqaruar kaq mire Benedetto Croce...

Last edited by hawk; 01-02-10 at 11:06.
hawk Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-02-10, 13:15   #44
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

S'di perse shpenezoni energji s'koti dhe perpiqeni te kontestoni --> diq qe eshte e ditur/njohur boterisht ...Faktee keto te pakontestueshmee/PREZMUMIME TE PAKONTESTUESHME .
KOMBI eshte koncept, konstrukt (sajese, krijese) MODERNE

POASHTU DHE POLITIKA MODERNE eshte nje forme e organizimit dhe funksionimit shoqerore krejtesisht ndryshe nga AJO TRADICIONALE dhe ANTIKE.

ISHIN PIKERISHT FORCAT PROGRESISTE (shtresaa qytetare-intelektuale dhe borxhezia) qe SFIDUAN RENDIN SHOQERORE EKONOMIK dhe JURIDIK si dhe PUSHTETIN TRADICIONAL TE ASAJ KOHE... Keto rrethana dhe zhvillime IMPONUAN ---> ZHBENE RENDIN FEUDAL dhe ZBRITEN PUSHTETIN e KISHES dhe MONARKUT te DEMOSI- populli ... KONCEPTI I LAICITETIT dhe SEKULARIZIMIT jane NOCIONE qe perkojne me keto zhvillime ne funde te mesjetes (se vonshme ) dhe MODERNIZIMIT te hershem (shek XVIII-XIX).


MOS SHIQOO KISHE E XHAMIA, FEE E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIAAA...
(kjo ishte kauza e unifikimit dhe mobilitetit politik te popullit shqiptare ne asoo kohe)!
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-02-10, 01:02   #45
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Feja dhe Kombi!

Quote:
Originally Posted by hawk
Persa i perket pohimit te pare, ka nje problem. Meqenese gjuha qenka karakteri dallues i kombit, atehere pse 6.000 gjuhe ne bote prodhuan vetem 200 kombe-shtete?! Brenda ketyre shteteve nodhen ato me gjuhe te njejte si Kosova me Shqiperine (ku, duhet thene, Kosova ben nje sforcim te jashtezakonshem per t'u njesuar me "gjuhen e Permetit" te imponuar nga enverizimi ne Shqiperi ne vitet '70), dhe shume te tjere, cka redukton akoma me shume dallimin gjuhe dhe shprehje politike e dallueshmerise. Kombi ka edhe karakteristika te tjera. Te ishte vetem gjuha do te kishim Kombe ne antikitet, gje e cila nuk rregjistrohet si nga ana historike as nga ana sociologjike. Pra Kombi eshte nocion i ri, madje shume i ri, ne krahasim me kulturen njerezore. Sa eshte real dhe jo fiktiv, kjo varet nga kendveshtrimi. Te nisur nga nje pozicion egocentrik dhe entnocenrik, sigurisht qe Kombi eshte real dhe superior, por ne nje reflektim objektiv dhe pa emocione, verejme mungesen e kombeve para dy shekujsh, qellimin politik te krijimit te tyre, superioritetin e munguar. Eshte ky i fundit, i cili qendron ne baze te fese se Nacionalizmit, qe ben kombin nje grumbullim njerezore, ne shume raste me pretendime rraciste. Me fiktiv se kaq...

Gjuha komunikuese nuk po behet aspak me e lehte, por po kalojme nje faze normale te zhvillimit politiko-social ku nje "perandori" ekonomike, ushtarake, trashegimtare e nje perandorie koloniale, sic ishte Britania, imponon sebashku me vullnetin politik edh gjuhen. Fakti se gjuha eshte fenomen klasore, merret si besueshem. Teoria e N.Marr, idete e N.Chomsky, apo me heret ne 1492, linguisti Nebrija, e vertetojne simbiozen e gjuhes me klasen sunduese brenda nje shteti si dhe ne nivel ndekrombetare. Sot, anglishtja na duket si gjuhe globale, por globalizmi i nje gjuhe eshte fenomen historik.

Pastaj, sipas te dhenave te S.Huntington, anglishtja nuk njihet nga me shume se 10% e botes. Gjuha kineze njihet nga 22% e globit, ajo spanjolle eshte e treta, e keshtu me rralle. Ne shqiptareve na duket sikur e gjithe bota njeh gjuhe te huaja, por e gjithe bota qe njoim ne, pra ajo evropiano-perendimore (pasi shumica vetem kete quajne "bote") ka nje klase eurodeputetesh, qe i shpenzojne miliona euro ne perkthyes. Nuk po hyjme ne detaje te popullsise se thjeshte, qe nuk e konsideron te rendesishem gjuhen e huaj.
Komuniteti Evropian, edhe nese bashkon shtete e kombe, nuk merr persiper te njesoje gjuhen. Nuk e beri dot Perandoria Romake, qe ishte shume me imponuese ne te gjitha nivelet, apo edhe ajo Osmane, jo me ta bejne metodat liberale!
Keshtuqe, globalizmi nuk do njesoje gjuhe, e aq me pak fe, maksimumi do njesoje te varfer dhe te pasur (sic po ben), sepse globalizmi kulturore, nuk eshte i ri per njerezimin. Ai ekonomik, ne keto permasa, eshte nje risi, me teper shfrytezuese se perparuese, ne nivel humano-global.

Per pohimin "feja esht nje grumbullim nga frika" kam shume rezerva, pasi jo vetem nuk korrespondon me asnje perkufizim mbi fene ne manualet sociologjike, por as nuk perben nje qendrim te menduar thelle.
Perpara nje force te pandalusheme natyrore, njeriu i dorezuar dhe i pafuqishem, pa rrugeshpetimi, kerkon Hyjnine, i motivuar nga fika se po vdes, por me deshiren dhe me shpresen e vetme per te shpetuar, pra njeriu shpreson. Eshte shpresa e jo frika, bruim i besimit. E ka sqaruar kaq mire Benedetto Croce...
Z.hawk,une nuk po shfletoj as neper libra as neper internet te gjej kushe cka ka then.Thjesht nga logjika ime,por ideja jote esht e gabuar kure thu nga 6,000 gjuhe u krijuan 200 kombe-shtete! shtetet jane dicka tjeter e kombet dicka tjeter? duhet ta dish se shume gjuhe "vdiqen" shume te te tjera u jan bashkdyzu, nga nje gjuhe linden disa tjera si p.sh. anglishtja me te gjitha gjuhet e Shteteve Skandinave,holandishtja edhe disa tjera ne Europ jane pjell e gjuhes Gjermane?!.

Kombet jane te vona! medomose,"ne antikitet" edhe njerzimi ishte i paket,por pati familje-klane-fise......e keshtu u rriten deri ne kombe...bota mbahet mend qe kishte 5 mil.njerz,qe sot i ka nje qytet.
Quote:
Pastaj, sipas te dhenave te S.Huntington, anglishtja nuk njihet nga me shume se 10% e botes. Gjuha kineze njihet nga 22% e globit, ajo spanjolle eshte e treta, e keshtu me rralle
keshtu kure shkeput copeza shkrimesh e formon nje shkrim pa logjiken vetanake per cka je tuj fole......une thjesht e shofe si nje gjuhe globale ciladoqoft ajo,jo sot,as neser,po ne nje te ardhme relativisht te gjate.....ti flet per kombe pse nuk kishte ne antikitet,kure skishte njerz per nje qytet qe kemi sot.....
Nuke esht e kaluar e larget qe ne mesonim gjuhet e fqinjeve? ne p.sh.mesonim shkinishten,sot neper shkolla mesohet anglishtja gjuhe e nje fqinji shume me te larget,e me te cillen gjuhe ne te ardhmen do te komunikojm me fqinjet e afert!
Perzimje gjenetike mes kombeve e popujve ka shume..keshtu qe:i vetmi karakter dallues i nje Kombi esht gjuha(vet mos besofsh)


__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 15:17.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.