Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Biologji
User Name
Password
Biologji Veorit fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndrveprimi q kan njra me tjetrn n lidhje me mjedisin.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-03-10, 17:08   #1
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Default Permbajtja, Grupet dhe Roli i Gjakut!

Cila sht prbrja e gjakut?

Njeriu i rritur n qarkullimin e gjakut ka rreth 4-6 litra gjak n trup. N mes tjerash, gjaku bn transportimin e Oksigjenit n t gjitha pjest e trupit.
Gjaku prmban disa tipe t qelizave, t cilat notojn npr lngun e quajtur Plazma.

Eritrocitet (Qelizat e kuqe t gjakut) prmbajn hemoglobin, nj protein e cila e lidh oksigjenin. Qelizat e kuqe t gjakut transportojn oksigjenin dhe e largojn dioksidin e karbonit nga indet e trupit.

Leukocitet (Qelizat e bardha t gjakut) i luftojn infeksionet e ndryshme.

Trombocitet bjn mpiksjen e gjakut, p.sh. kur shkaktohet ndonje plag me gjakderdhje.

Plazma prmban kripra dhe proteina t ndryshme.Grupet e Gjakut, Prcaktimi i Grupeve t Gjakut dhe Transfuzioni i Gjakut
Zbulimi i Grupeve t Gjakut


Eksperimentet me Transfuzionin e Gjakut, transferimi i gjakut apo komponenteve t gjakut nga nj person n tjetrin, ka qen nj breng e madhe p qindra vjet. Shum pacient kan vdekur, por kjo ka ndodhur vetm deri n vitin 1901, kur shkenctari Austrian Karl Landsteiner zbuloi grupet e gjakut t njerzve, me t cilat transfuzionet e gjakut kan qen m t sigurta.
Przierja e gjakut t dy njerzve mund t shkaktoj bllokimin dhe aglutimin e gjakut. Kjo mund t shkaktoj reaksione toksike dhe mund t ket reaksione me pasoja fatale. Karl Landsteiner zbuloi se ky sht nj reaksion imunologjik, i cili ndodh kur marrsi i gjakut ka antitrupa kundr qelizave t gjakut t dhuruesit.
Puna e Karl Landsteinerit e bri t mundshme t prcaktohen grupet e gjakut dhe kjo e shtroi rrugn q transfuzioni i gjakut t jet i sigurt. Pr kt zbulim ai u shprblye me mimin Nobel n Mjeksi n vitin 1930.


__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Last edited by ~AnnA~; 01-03-10 at 17:13.
~AnnA~ Nuk sht n linj   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 01-03-10, 17:11   #2
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Default Titulli: Roli, Grupet dhe permbajtja e Gjakut!

Cilat jan grupet e gjakut?

Dallimet n gjakun e njeriut jan n prezencn ose mosprezencn e molekulave t caktuara proteinike t quajtura antigjene dhe antitrupa. Antigjenet jan t lokalizuara n siprfaqe t qelizave t kuqe t gjakut (eritrocite), ndrsa antitrupat jan n plazm t gjakut. Individt kan tipe dhe kombinime t ndryshme t ktyre molekulave. Grupi i gjakut, t cilit ju i prkisni, varet nga trashgimia prindrore.
Jan rreth 20 sisteme gjenetike t grupeve t gjakut t njohura deri m sot, por sistemi ABO dhe Rh i grupeve t gjakut sht m i rndsishmi i shfrytzuar pr transfuzionet e gjakut. Jo t gjitha grupet e gjakut jan kompatibile me njra-tjetrn. Przierja e grupeve jokompatibile t gjakut shkakton aglutinimin e gjakut, i cili mund ta rrezikoj jetn e pacientit.
Laureati i mimit Nobel, Karl Landsteiner ishte i prfshir n zbulimin e t dy sistemeve t grupeve t gjakut ABO dhe Rh.


Sistemi ABO i grupeve t gjakut

N pajtim me sistemin ABO t grupeve t gjakut, jan katr grupe t ndryshme t gjakut: A, B, AB apo 0 (zero).


Grupi i Gjakut A

Nse ju i takoni grupit A t gjakut, ather ju keni A antigjenet ne siprfaqen e qelizave t kuqe t gjakut dhe B antitrupat n plazmn tuaj t gjakut.


Grupi i gjakut B

Nse ju i takoni grupit B t gjakut, ather ju keni B antigjenet ne siprfaqen e qelizave t kuqe t gjakut dhe A antitrupat n plazmn tuaj t gjakut.

Grupi i Gjakut AB

Nse ju i takoni grupit AB t gjakut, ather ju keni t dy A dhe B antigjenet ne siprfaqen e qelizave t kuqe t gjakut ndrsa nuk keni as A as B antitrupat n plazmn tuaj t gjakut

Grupi i gjakut 0

Nse ju i takoni grupit O (zero) t gjakut, ather ju nuk keni as A as B antigjenet ne siprfaqen e qelizave t kuqe t gjakut,por ju keni t dy A dhe B antitrupat n plazmn tuaj t gjakut.Transfuzionet e gjakut

Natyrisht doher mund ti dhurohet gjak i grupit A personit q e ka grupin A t gjakut, gjakun e grupit B personit q e ka grupin B t gjakut dhe kshtu me radh. Por nganjher pacienti mund t merr gjak edhe t ndonj grupi tjetr.

Nj transfuzion do t ishte i sukseshm nse nj person, i cili do t merr gjak e ka nj grup t gjakut q nuk ka asnj antitrup kundr antigjeneve t gjakut t dhuruesit. Por n t kundrtn mund t ket pasoja pr pacientin.
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Reply With Quote
Old 01-03-10, 17:14   #3
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Default Titulli: Permbajtja, Grupet dhe Roli i Gjakut!

GJAKU-roli i tij


-Gjaku eshte ind i lenget i cili me qarkullimin e vet te panderprere siguron lidhjen humorale ne mes te organeve te organizmit tone.Qarkullimi i gjakut ne sistemin e eneve te gjakut eshte mundesuar me punen e drejt dhe punen ritmike te zemres,integritetin dhe elasticitetin e eneve te gjakut.Roli kryasore i gjakut eshte t'ua mundesoje jeten qelizave,njesive themelore,anatomike dhe funkisonale te oragnizmit tone.
Vellimi-Vellimi i gjithembarshem i gjakut te njeriut te rritur me pesh 70kg perafersishte arrine 5 litra.Nese njeriu eshte i trash,vellimi i gjakut eshte me i vogel,sepse ind vjamor ka fare pak ne enet e gjakut.Rritja e vellimit te gjakut (deri 30%) manifestohet gjate shtatzanise,edhe kjo ne tre muajt e fundit.Kjo rritje me te vertet kontribone qe lehona ti perballoje mire edhe humbjes se madhe te gjakut gjate lindjes.Nese humbja e gjakut eshte me e madhe se sa 30%,e sasise se tersishme te gajkut,atehere paraqiten simptomat e "shokut" psthemorragjike.
-Gjaku pra ka ngjyre te kuqe ne te cilin notojne qelizat e gjakut.Pamja e gjakut mvaret prej perqindjes se oksigjenit d.m.tm sasise se oksigjenit (HEMOGLOBINES),qe eshte e vendosur ne qelizat e kuqe.
Peberja-gjaku ndahet ne dy pjese perberese te veta:plazmen e gjakut dhe qelizat e gjakut.-Plazma e gjakut perben pjesen e lenget te gjakut.
Qelizat e gjakut-Ekzistojne tri lloje te qelizave:

ERITROCITET-(qelizat e kuqe)-paraqesin numrin me te madh te qelizave ne organizem.Numri i tyre eshte me i madh te meshkujt por numri i tyre mund te ndryshoje edhe ne kushte fiziologjike (rritja e punes muskulore,jeta ne lartesi te medha,klima etj)nderkaq ndikim me ta madh ka mosha e organizmit.
funksioni-me i rendesishme i qelizave te kuqe te organizmit eshte se bejne bartjen e oksigjenit prej mushkerive e deri ne inde,dhe bartjen e karbondioksidit pj indeve ne mushkeri.(hemoglobina)

LEUKOCITET-apo qelizat e bardha te organizmit,ndahen ne grupe te ndryshme te cilat ne menyra te caktuar marrin pjese ne mbrojtjen e organizmit.Deri te rritja e numrit te Leukociteve mund te vie ( ne kushte fiziologjike:gjat puneve te renda fizike,gjate shtatzanise etj.Leukocotet ne gjak jetojne 3-5 dite.

TROMBOCITET-apo pllakezat e gjakut,jane elementet me te imta te gjakut.Jeta e tyre eshte 4-8 dite.Ne organizem kane role shume te rendesishme,prej te cilave me i rendesishmi eshte roli ne pengimin e gjakederdhjes pas lendimit.
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Last edited by ~AnnA~; 02-03-10 at 11:36.
~AnnA~ Nuk sht n linj   Reply With Quote
Old 03-03-10, 13:14   #4
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Default Titulli: Permbajtja, Grupet dhe Roli i Gjakut!

Gjaku sht elementi krysesor n sistemin transportues t trupit t njeriut. Pasi pompohet nga zemra (deri n 100.000 rrahje n dit), nprmjet tubave q quhen en gjaku, ai hapet n t gjith trupin, duke shprndar oksigjenin, ushqimin dhe elementet kimike, t nevojshme pr qelizat. Llogaritet q njeriu mund t jetoj edhe pas humbjes s nj t trets t sasis s gjakut, do humbje e sasis m e madhe se kjo nga biologt llogaritet vdekjepruse.

Struktura e sistemit

Zemra
Ent e gjakut
Venat:
vena e qafs
vena zgavrore e poshtme
vena e krahut
vena e dores e gishtave
vena e kofshs
vena e krcirit
vena e kmbs e gishtave
Arteriet:
Aorta
arteria e koks
arteria e qafs
arteria e krahut
arteria e dors e gishtave
arteria e kofshs
arteria e krcirit
arteria e kmbs e gishtave
arteria e barkut
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Reply With Quote
Old 03-03-10, 13:16   #5
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Default Titulli: Permbajtja, Grupet dhe Roli i Gjakut!

Sistemi Kardio-Vaskular


Perberesit e sistemit te qarkullimit te gjakut jane te gjitha enet e gjakut qe ndodhen ne trup,zemra dhe mushkrite.
Sistemi i qarkullimit te gjakut eshte nje pjese shume e komplikuar e trupit te njeriut.Motori, pompa ose forca qe udheheq kete system eshte ZEMRA.Ajo peshon rreth 300 gr ka madhesine e nje grushti dhe eshte teper e fuqishme.Zemra duhet te dergoje gjakun me presion te larte ne te gjithe trupin njekohesisht duhet ta dergoje dhe ne mushkeri por me nje presion me te ulet.Kjo pune qe zemra eshte e afte te kryej e bene te gjithe sistemin e qakullimit te gjakut te perkryer.

Zemra eshte e perbere nga 4 dhoma.Dhomat e krahut te djathte marrin gjakun te varfer ne oksigjen nga gjithe trupi dhe e shtyjne ate drejt mushkrive(arkullimi i vogle i gjakut)ndersa dhomat e majta marrin gjakun te oksigjenuar nga mushkrite dhe e dergojne ate me force net e gjithe trupin.(qarkullimi i madh i gjakut).
Atriumet perbejne pjesen e siperme te zemres ndersa ventrikujt pjesen e poshtme.Gjaku i varfer ne oksigjen se pari kthehet ne atriumin e djathte te zemres per te shkuar me pas ne ventrikulin e djathte.Nderkohe qe ky ventrikul tkurret gjaku kalon detyrohet te shkoje drejt mushkerive nepermjet arteries polmonare.Ne mushkri pastrohet gjaku nga produktete e metabolizmt psh: sioksid karboni, dhe me pas furnizohet me oksigjen i cili lidhet me Hemoglobinen.Ky gjak i paster transportohet nepermjet venave polmonare per ne atriumin e majt, me pas ai kalon ne ventrikunin e majt.Qe ketej gjaku kalon ne aorte nepermjet et ciles trensportohet net e gjith trupin.
Kjo do te thote qe eshte ZEMRA qendra e gjithe sistemit te qarkullimit te gjakut.

Gjatsia e zemrs
15 cm
Pesha e zemrs
300 g
Volumi (i gjakut)
70 cm3
Volumi / min n qetsi
4900 cm3
Volumi / min gjat puns maksimale
bis 20-30 Litr
Volumi i gjakut gjat 70 vjetve
~180.000.000 Litr
Puna pr rrahje, ana e majt
~ 0,8 J
Puna pr rrahje, ana e djatht
~ 0,16 J
Puna gjat dits
~ 100.000 J
Numri i rrahjeve pr nj vit (mesatare)
36.000.000
Numri i rrahjeve pr 70 vjet
3.000.000.000


__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Last edited by ~AnnA~; 03-03-10 at 13:17.
~AnnA~ Nuk sht n linj   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:44.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.