Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-05-10, 17:39   #1
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Join Date: 06-09-07
Location: vushtrri
Posts: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Default Si ta kemi nje trup te shendetshem?

Si ta kemi nje trup total te shendetshem?Qka duhet te perdorim?Nga kush duhet te mbrohemi,Si te Reagojm ndaj Faktoreve cenues per shendet?Last edited by Afrimi_17; 27-05-10 at 17:42.
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 27-05-10, 17:45   #2
Qika^Me^Kule
Prap e fshehur pase Teje.
 
Qika^Me^Kule's Avatar
 
Join Date: 26-02-09
Location: Aty me gjene , nen hijen Tende qe me le amanet !!
Posts: 13,732
Qika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si ta kemi nje trup te shendetshem?

Quote:
Originally Posted by Afrimi_17
Si ta kemi nje trup total te shendetshem?Qka duhet te perdorim?Nga kush duhet te mbrohemi,Si te Reagojm ndaj Faktoreve cenues per shendet?
Kuuu Afrim agaaa une hyna te kjo tem me vulnet thash e gjej ndoj fjal te mir se si ta kem trupin e shendosh e ti sen bre nuk pase than?? aghaghaghagh

Rofsh sa kofsh gjall... hooooo...

Last edited by Qika^Me^Kule; 27-05-10 at 17:46.
Qika^Me^Kule Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-05-10, 17:17   #3
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Join Date: 06-09-07
Location: vushtrri
Posts: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si ta kemi nje trup te shendetshem?

Pasha Zotin um pren nfyt per qe di naj sen..Un thash mos po vjen naj kush si ti pom kallxon naj sen :P
Edhe ti rrofsh sa tmujsh e deri tpunojn komt e durt huahuha..!:Pbye
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-10, 14:10   #4
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Si ta kemi nje trup te shendetshem?

[IMG]file:///C:/DOKUME%7E1/Admin/LOKALE%7E1/Temp/moz-screenshot-6.png[/IMG]
[IMG]file:///C:/DOKUME%7E1/Admin/LOKALE%7E1/Temp/moz-screenshot-7.png[/IMG]
Shmangni peshat e rėnda, ruani aftėsinė e trupit pėr tė lėvizur nė mėnyrė organike
Shiatikėt, lumbalgjitė (kėputja e mishit), dhimbjet e mesit, tashmė janė bėrė tė njohura, veēanėrisht nė qytete tė mėdha, ku njerėzit punojnė nė ambiente tė mbyllura dhe tė automatizuara dhe ku pak kohė mbetet pėr tė bėrė lėvizje tė gjalla, qė mund tė mbajnė nė formė trupin, kolonėn vertebrore, aftėsinė e trupit pėr tė lėvizur nė mėnyrė tė shkathėt, tė shpejtė dhe organike. Ose nė tė kundėrt, njerėzit janė tė detyruar tė bėjnė tė njėjtat lėvizje, qė tė ēojnė drejt sėmundjeve profesionale dhe, sė pari, edhe tek sėmundjet e shiatikut.
Shumė njerėz, pėr vite me radhė, vuajnė nga dhimbjet e shpinės dhe tė kurrizit. Lumbalgjitė (kėputjet e mishit), shiatik, hernie… ajo qė njerėzit zakonisht e quajnė dhimbje tė mesit. Njė pėrqindje e madhe ankohen se vuajnė nga lumbalgjitė, dhimbje tė mesit rreth veshkave, etj. Por shkaqet mund tė jenė tė shumta. Sigurisht, ato nuk duhen lėnė pas dore: menjėherė duhet ndėrhyrė, qė jeta juaj tė mos bėhet e dhimbshme fizikisht.
Siē dihet, midis dy vertebrave tė shtyllės kurrizore ndodhet njė kėrci nė formė disku, disk ky qė ndihmon pėr mosfėrkimin e sipėrfaqeve tė kockave me njėra tjetrėn, duke siguruar njėkohėsisht elasticitetin, shpėrndarjen e peshės dhe lehtėsimin e lėvizjeve. Kur kjo mbėshtetje dėmtohet, ai zhvendoset dhe i humb funksionet e veta duke shtypur rrėnjėt e nervave dhe shkaktuar dhimbjet: ky ėshtė shiatiku.

Nga lumbalgjitė tek hernia diskale
Ju vuani nga njė nevralgji lumbare kur nyja e diskut vertebral, apo njė fragment i tij del nga unaza fijezore. Ky aksion ēliron enzima (fosfolipaze A2) me njė fuqi tė madhe inflamatore. Sėmundja, para sė gjithash, ėshtė shkak i inflamacionit tė rrėnjės nervore nga kėto enzima. Ēdo kompresion dhe shtypje e nervit tė ngacmuar sjell kėtė fenomen.
Nėse hernia ėshtė nė pjesėn e pasme (posteriore) tė diskut, ajo mund tė jetė nė kontakt me nervin e shtyllės kurrizore. Pra shkaktohet njė shkarkesė elektrike nga irritimi dhe shtypja e nervit dhe dhimbja mund tė pėrhapet nė tė gjithė zgjatimin e nervit.
Sipas shkallės vertebrale tė rrėnjės nervore mund tė bėhet fjalė pėr njė shiatik (nervi shiatik qė ēon nervat nė pjesėn e pasme tė kofshės dhe kėmbės), ose njė cruralgie (kryralgji - nervi “crural” qė gjendet nė pjesėn e pėrparme, nė rrėzė tė kofshės).
Lumbalgji apo dhimbje mesi?
Historia e lumbalgjisė ėshtė pothuaj e njėjtė. Ėshtė historia e atij, qė si tė thuash ka blerė biletėn e kinemasė, por para se tė hyjė, ajo i bie: ai ulet me rrėmbim ta marrė dhe nga kjo lėvizje e vrullshme ndjen dhimbje.
Rezultati: ai nuk arriti ta shohė filmin atė natė, pasi u bllokua nga dhimbja. Dhe kjo ndodh shpesh kur ngremė pesha tė rėnda. Nė kėtė rast nyja diskale shtypet nga njė peshė e rėndė dhe nė mėnyrė tė menjėhershme. Pikėrisht nė kėtė moment nyja diskale kėput disa shtresėza tė unazės fijezore.
Dhimbja shkaktohet nga irritimi i nervit sinu-vertebral qė ushqen me nerv periferinė e diskut. Dhimbja shkakton njė reaksion mbrojtės, ēka sjell si rezultat kontraktimin e dhimbshėm tė muskujve lumbarė.

Lumbalgjitė me origjinė artikulare tė pasme
Le tė kujtojmė qė vertebrat artikulohen midis tyre pėrmes diskut intervertebral dhe dy artikulacioneve. Nė tė gjitha lėvizjet kėto artikulacione luajnė rolin e drejtimit.
Lumbalgjitė, si pasojė e artikulacioneve tė pasme, korrespondojnė me mbingarkesa ose njė shtypje tė zgjatur nė njė pozicion tė keq. Ato mund tė shfaqen dhe tek fėmijėt e adoleshentėt me njė aksentim tė “lordozė” (gropė) lumbare, veēanėrisht te vajzat, ose nga mbingarkesa sportive.
Te personat e moshuar, mungesa e kombinimit tė kompresioneve dhe tė dekompresioneve tė diskut intervertebral keqėson me shpejtėsi sipėrfaqen e kėrcit tė artikulacionit dhe atėherė kemi fillimin e njė artroze. Mbingarkesa vjen shpesh me njė shtim nė peshė ose nga njė disk-artrozė (plakje e diskut). Pra disku nuk luan mė rolin e tij dhe pesha e trupit mbahet nga artikulacionet e pasme.
Lumbalgjia ėshtė njė krizė e dhimbjeve tė mesit, tė forta ose pak tė forta. Shpesh kriza vjen gjatė ngritjes sė peshave, kollės sė fortė, etj. Rrethanat e shkaktimit tė krizės janė identike me ato tė lumbo-shiatikut, por prekin gjithashtu dhe harkun e mbrapme vertebral dhe ku ēekuilibri ka efekt mbi disk. Ajo qė dallon lumbalgon nga lumbalgo-shiatiku i fortė ėshtė mungesa e dhimbjeve nga shiatiku. Shenjat lumbare janė tė njėjta.
Dhimbja e mesit, a ėshtė e trashėgueshme?
Degjenerimi i diskut intervertebral ndodh tek tė gjithė njerėzit dhe lidhet, pa dyshim, me moshėn. Tek fėmija, disqet janė shumė tė pasur me ujė dhe pak nga pak ato bėhen me fibra pėr t iu adaptuar rritjes sė shtyllės kurrizore dhe shtimit tė peshės trupore.
Tek i rrituri, disku fillon tė rrėnohet, pra degjenerohet pak ose shumė me shpejtėsi, ēka varet nga personi. Kjo vihet re mė shumė tek burrat sesa tek gratė. Kur disku intervertebral ėshtė i tejpėrdorur dhe i holluar ai nuk mund tė luajė rolin e tij si amortizator natyral.
Shiatiku, njė dhimbje e tmerrshme
Kur ju ndėrroni shtėpi dhe pėrpiqeni tė ngrini kartona tė rėndė, papritmas njė dhimbje e fortė paralizon kėmbėn tuaj. Dhimbja duket se kalon nga vithet, kofsha dhe kėmba, gjer nė shputėn e kėmbės. Madje njė tkurrje e kolonės mund ta pengojė personin tė pėrkulet pėrpara.
Ndonjėherė dhimbja shkon deri nė gju dhe faktori qė e shkakton kėtė nuk kuptohet lehtė. Dhimbja shtohet nga pėrpjekja qė bėjmė, kolla apo teshtimat. Presionet dhe forcat e pėrkuljes pėrqendrohen nė bazėn e kolonės vertebrale. Kėshtu, nervat qė preken mė shpesh janė ata tė rrėnjės lumbare tė parė dhe tė 5-tė (sacrale).
Shiatiku shkaktohet edhe nga shkaqe tė mjedisit, stresit, obeziteti, pirja e duhanit dhe rėnia psikologjike. Por nė tė shumtėn e rasteve mjekėt e lidhin shiatikun me disqet intervertebrale. /Telegrafi/Komente: 18 Dėrgo njė koment


  Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 08:26.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.