Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
User Name
Password
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-08-10, 20:59   #1
Dilaver
 
Dilaver's Avatar
 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Default Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

E kemi dėgjuar nga breza mė tė vjetėr kėtė mendim , por tė shprehur nė mėnyrė mė tė rezervuar. Tani ėshtė njė autore franceze, qė del nė kėtė konkluzion nė librin e saj mė tė ri ; "Burrat, dashuria dhe tradhėtia".

Marisa Vajan , kjo autore franceze , e divorcuar nga njė martese besnike, para shume vitesh dhe me shumė pėrvojė jetėsore , duket se ka pėr mision, rehabilitimin e tradhėtisė bashkėshortore me librin e saj.

Ajo shkon deri aty sa tradhėtinė nė ēift ta quajė si shenjė tė mirė, si diēka qė tregon se ēifti po jeton, po shijon, po konsumon, po gėzon
dhe fundja - thotė ajo - A nuk eshte kjo jeta?


Foto e shkėputur nga filmi qė ndezi shumė debate, "Tradhėtia"Statistikat e publikuara nė librin e saj, tregojnė sė katėr francezė nė dhjetė, e tradhėtojnė gruan dhe se:
Burrat besnikė janė ata qė kanė karakter tė dobėt, sepse tek ta babai s'ka qenė shumė i pranishėm fizikisht ose moralisht, qė t'iu formonte karakterin e burrit tė vėrtetė.

Besnikėt kanė nė mendjen e tyre nje imazh krejtėsisht tė idealizuar tė babait nė familje dhe tė rolit tė tij. Ata nuk janė aspak elastikė dhe ju mungon fantazia. Si rezultat i kėtij idealizmi dhe pėr kėtė arsye nuk janė ashtu siē duhet tė jenė, nė rolin e tyre tė vėrtetė.


Burrat nė pėrgjithėsi thekson ajo , nuk tradhtojnė sepse nuk i duan mė gratė e tyre , pėrkundrazi. Thjeshtė ngaqė kanė nevojė pėr mė shumė liri , mė shumė oksigjen, mė shumė adrenalinė edhe pse nė shpirt janė monogamė. Kėta burra nuk duhen ndėshkuar pėr tradhtitė e bėra , pasi nuk arrijnė ti shmangin dot ato dhe gruaja duhet ti pėrjetojė kėto tradhėti si ēliruse edhe pėr veten e saj dhe tė jetės sė ēiftit.


Do isha shumė kurioz pėr tė parė reagimet, qė do tė shkaktonte nė mentalitetin shqiptar, ky botim i kėsaj autoreje prestigjoze.


Hartini, forumivirtual.com, redaktoi: Stop Injorancės


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 19-08-10, 23:05   #2
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!Karakter tė dobėt?!
Ah tė krypsha mendt moj Marisa Vejane!
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-10, 23:13   #3
elvio
 
elvio's Avatar
 
Join Date: 21-01-10
Posts: 6,338
elvio has disabled reputation
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

sa do doja te kisha karakter te forte.


kot s'thone

bej dicka me te cmuar,sesa lexon kotesira
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-10, 23:40   #4
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Quote:
Originally Posted by Idila

Karakter tė dobėt?!
Ah tė krypsha mendt moj Marisa Vejane!


Une bash po kam deshir te lexoj se cka mendojn meshkujt e forumit tone per ket shkrim
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-10, 23:45   #5
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Une bash po kam deshir te lexoj se cka mendojn meshkujt e forumit tone per ket shkrim
Uroj tė mos e lexojnė se fillojnė ta fryjnė krahėrorin pastaj :D

U pėlqen, u pėlqen dukja e njė macho man-i por kam frikėn se arrijnė karakterin (jo tė dobėt) por skeletor. lol
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-10, 23:50   #6
elvio
 
elvio's Avatar
 
Join Date: 21-01-10
Posts: 6,338
elvio has disabled reputation
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Marisa Vajan , kjo autore franceze , e divorcuar nga njė martese besnike, para shume vitesh dhe me shumė pėrvojė jetėsore , duket se ka pėr mision, rehabilitimin e tradhėtisė bashkėshortore me librin e saj.nga pervoja e saj ,nxjerr konkluzion ajo si quhet..........

martese besnike thuhet.

c'mbjell korr.

pastaj ku e ka bere kete studim ajo.

besnikeria ka te beje me karakterin e njeriut,por kete te dobet tash po e degjoj.

nje burre qe qan,s'tradheton.

te shkruaj e une
hahahaha
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-08-10, 00:01   #7
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Quote:
Originally Posted by roadrunner
tash lypin makina thithese, sa me forcu "karakterin" hahahahaha

Moj kjo Marisa Vajan si me kon lind e rritė nė njė mjedis shqiptar tė ktyne herit!

"Burri qė nuk e rre gruan nuk ėshtė burrė."

"Po se rrehe gruan tri herė nė ditė nuk je burrė"

"Nė daq me tu tutė fėmijėt rrahjau nėnėn"


Mos ka studju kjo albanologjinė dhe i ka takuar kėto shprehje e ka dasht me e qitė njė version franqez se burri qė nuk tradhėton, gruan ka karakter tė dobėt, vetėm pėr inat tė shqipeve??
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!

Last edited by Murgesha; 20-08-10 at 00:01.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-08-10, 00:03   #8
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Jo bi po vet kta e kan kshtu faren e gabelit, sun i majn burrat per ma shume, qdo e dyta te thot e kom lon se e kom dasht, po sma dojke dashnorin hahahahahaha
Quote:
Originally Posted by Murgesha
Moj kjo Marisa Vajan si me kon lind e rritė nė njė mjedis shqiptar tė ktyne herit!

"Burri qė nuk e rre gruan nuk ėshtė burrė."

"Po se rrehe gruan tri herė nė ditė nuk je burrė"

"Nė daq me tu tutė fėmijėt rrahjau nėnėn"


Mos ka studju kjo albanologjinė dhe i ka takuar kėto shprehje e ka dasht me e qitė njė version franqez se burri qė nuk tradhėton, gruan ka karakter tė dobėt, vetėm pėr inat tė shqipeve??
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-08-10, 00:24   #9
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Nuk e ka pas keq, jo....! Nuk ka mashkull n'bote qe se lakmon nje tjeter nga ajo qe eka...ose, ose nuk ka mashkull n'bote qe po iu dha rasti nuk versulet n'femer edhe hyri me e pas gruen n'shtepi...! Pasha t'madhin Zot, plakut 90 vjeq me iu dhane rasti, ka me provue me prek me krryle n'mos i punofshin duart ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaa....,


ps; ajo nuk i paska inkludue ata qe trathetojne gruen, duke e genjyer t'jetren s'jam i martuem, jam i ndare etj etj...


Filozofi imja eshte, shuaj epshin/qefin mashkull vetem athere kur e perfiton tjetren ai qe je pa genjeshtra/premtime/manipulime ...!

psps: edhe profesori i fiziologjise na spjegonte ca gjera t'ngjashme si kjo francezja.....!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-08-10, 00:26   #10
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Moj kjo Marisa Vajan si me kon lind e rritė nė njė mjedis shqiptar tė ktyne herit!

"Burri qė nuk e rre gruan nuk ėshtė burrė."

"Po se rrehe gruan tri herė nė ditė nuk je burrė"

"Nė daq me tu tutė fėmijėt rrahjau nėnėn"


Mos ka studju kjo albanologjinė dhe i ka takuar kėto shprehje e ka dasht me e qitė njė version franqez se burri qė nuk tradhėton, gruan ka karakter tė dobėt, vetėm pėr inat tė shqipeve??

shqiptari, e le gruan menjehere bijo....!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-08-10, 00:27   #11
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Ah kto detaje munehs mi gjet ne kapitullin e XI dade hahaha, a ja ke lexu librin? hahahaahahah
Quote:
Originally Posted by Urata
ps; ajo nuk i paska inkludue ata qe trathetojne gruen, duke e genjyer t'jetren s'jam i martuem, jam i ndare etj etj...

__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-08-10, 00:29   #12
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Quote:
Originally Posted by roadrunner
Ah kto detaje munehs mi gjet ne kapitullin e XI dade hahaha, a ja ke lexu librin? hahahaahahah


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...jo se kam lexue, pse a e paske lexue ti a?!!


LY
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-08-10, 00:31   #13
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

paj osht mire me dit qysh me ja majt burrit karakterin sa ma ult, qe mos me marr tjerat, e pse jo/ kur e di qe perfitoj per vete hahahahahahahaha.....(joke)
IMY DEAR


Quote:
Originally Posted by Urata
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...jo se kam lexue, pse a e paske lexue ti a?!!


LY
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-08-10, 01:41   #14
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,253
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

Femrat na kan " filteruar" mendjen, ē' te them !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-08-10, 01:46   #15
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Burri qė nuk tradhėton kurrė gruan e tij, ka karakter tė dobėt!

do me than burrat prej tash e tutje paskan te drejt me aplikue per nji viz te till


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 07:55.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.