Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
User Name
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-12-10, 22:01   #1
murrizi
 
murrizi's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Default Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

Ēfar po ndodhė me Kosovėn qė ne njohim ?
Kush po e gėzon Kosovėn e pasluftės ?
Ėshtė dėshirė e popullit i Kosovės kjo qė po ndodhė ?
apo edhe
Kush do ta udhėheq Kosovėn nė decenien 2010-2020 ?!

Besoj qė ēdonjerit nga ne do ti vinin edhe qindra sosh pyetje nė kokė, por me frigėn qė kėto edhe do tė mbeten vetėm pyetje, pa marrė kurrė njė pėrgjegjie.

Nuk habitem me faktin qė fitoj Partia Demokratike e Hashim Thaēit, As nuk e kam problem tė pranoj kėtė realitet tė hidhur !
Nė fakt unė ndihem nė zemėr i ēliruar (siq do tė thoshte Bill Klinton) qė kėtė pėrgjegjėsi Partis Demokratike tė Hashim Thaēit ia besoj populli vetė.
Jo i vodhen votat kėtu, e jo atje votuan mė shumė sa ē'duhej....pallavra hesapi tė nderuar bashkuvendar kėtu. Populli ėshtė dash qė Partis Demokratike tė Hashim Thaēit tė mos i jap votė, sa qė ajo tė mos kaloj as pragun e zgjedhjeve !

*Mirė !

Krye sė gjithės tash kemi njė rregullim tė ri politik nė sken.

Pdk e Hashim Thaēit nuk e donė Vetėvendosjen, Nuk e don mesiguri as Ldk-en (se po ta deshje s'pati nevoj pėr zgjedhje), Kėndė e don Pdk e Hashim Thaēit nė tė vėrtetė ?!

Ja unė u'a themė:
34+7+27= mbi 50

E donė Pacollin, e don Haxhi Mergjen,Numan Baliēin, E don Mynir Turkun, e don edhe at shkavellin dhe me tė gjithė kėta ka mundėsi ti mėshoj Kosovės si tė t'ia doj qejfi.

Ldk, Vetėvendosje, AAK do tė kenė mundėsin ta shohin filmin nė 3D nga tribinat deri nė vitin 2020.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 15-12-10, 23:01   #2
Domira
 
Domira's Avatar
 
Join Date: 02-02-05
Posts: 16,792
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

Quote:
Originally Posted by murrizi View Post
Ēfar po ndodhė me Kosovėn qė ne njohim ?
Kush po e gėzon Kosovėn e pasluftės ?
Ėshtė dėshirė e popullit i Kosovės kjo qė po ndodhė ?
apo edhe
Kush do ta udhėheq Kosovėn nė decenien 2010-2020 ?!

Besoj qė ēdonjerit nga ne do ti vinin edhe qindra sosh pyetje nė kokė, por me frigėn qė kėto edhe do tė mbeten vetėm pyetje, pa marrė kurrė njė pėrgjegjie.

Nuk habitem me faktin qė fitoj Partia Demokratike e Hashim Thaēit, As nuk e kam problem tė pranoj kėtė realitet tė hidhur !
Nė fakt unė ndihem nė zemėr i ēliruar (siq do tė thoshte Bill Klinton) qė kėtė pėrgjegjėsi Partis Demokratike tė Hashim Thaēit ia besoj populli vetė.
Jo i vodhen votat kėtu, e jo atje votuan mė shumė sa ē'duhej....pallavra hesapi tė nderuar bashkuvendar kėtu. Populli ėshtė dash qė Partis Demokratike tė Hashim Thaēit tė mos i jap votė, sa qė ajo tė mos kaloj as pragun e zgjedhjeve !

*Mirė !

Krye sė gjithės tash kemi njė rregullim tė ri politik nė sken.

Pdk e Hashim Thaēit nuk e donė Vetėvendosjen, Nuk e don mesiguri as Ldk-en (se po ta deshje s'pati nevoj pėr zgjedhje), Kėndė e don Pdk e Hashim Thaēit nė tė vėrtetė ?!

Ja unė u'a themė:
34+7+27= mbi 50

E donė Pacollin, e don Haxhi Mergjen,Numan Baliēin, E don Mynir Turkun, e don edhe at shkavellin dhe me tė gjithė kėta ka mundėsi ti mėshoj Kosovės si tė t'ia doj qejfi.

Ldk, Vetėvendosje, AAK do tė kenė mundėsin ta shohin filmin nė 3D nga tribinat deri nė vitin 2020.
Mir e ke, se nuk ban me oratori manipulative me jav nencmu inteligjencen qytetareve, qata te dytit ne kete ekuacion me asnji te panjoftun!
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-12-10, 01:12   #3
Zeqiri
 
Join Date: 28-07-09
Posts: 474
Zeqiri has disabled reputation
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

boll mire ishalla edhe 30 vjet iman ner sunim pse joshiptar asht edhe pike
Zeqiri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-12-10, 23:13   #4
Besi:)
 
Join Date: 08-11-10
Posts: 451
Besi:) has disabled reputation
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

Quote:
Originally Posted by Zeqiri View Post
boll mire ishalla edhe 30 vjet iman ner sunim pse joshiptar asht edhe pike
rrokum e ndegjova nji degjues ku tha, e votoj Hashim Thacin me gjithe familje edhe 9 antar jemi pa Pune , Kur e pyeti ai po cka pot shtyne ty qe po e voton kur i paske krejt antaret pa pune ? Tha se ka punu mire ka shtru asfalt, kur e veti sa paret i ka marr borgj per ata asfalt edhe sa duhet me i kthy , Tha sdi veq ka punu mire.. edhe ti po thu ishalla edhe 30 vjet e man, po spo tregon pse ???
Besi:) Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-01-11, 15:44   #5
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

Maloku: Po PDK-sė


15-01-2011 10:47 CET
Nėnkryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės* Naim Maloku ėshtė pro njė koalicioni tė mundshėm pas zgjedhjeve me Partinė Demokratike tė Kosovės.
Maloku ėshtė pėrgjigjur pozitivisht nė njė intervistė pėr gazetėn Express* kur shumica e krerėve tė kėsaj partie kanė mohuar njė koalicion tė tillė* por duke shmangur pėrgjegjėsinė tek lideri i tyre* Ramush Haradinaj* si vendim pėrfundimtar.
“Unė i them ‘Po’ koalicionit me PDK-nė. AAK* nė cilindo variant* duhet tė jetė pjesė e Qeverisė sė ardhshme. Ne duhet tė marrim pėrgjegjėsinė pėr nxjerrjen e vendit nga situata aktuale. Sė pari duhet ta rregullojmė sistemin zgjedhor. Kėshtu nuk mund tė shkohet mė”* ka thėnė Maloku.
Maloku ka bėrė tė ditur se* nuk ka qėndrim zyrtar pėr koalicion nė partinė e tij* dhe ka shtuar se ky vendim do tė merret menjėherė pas certifikimit tė zgjedhjeve.
  Reply With Quote
Old 15-01-11, 16:13   #6
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

Quote:
Originally Posted by Zeqiri View Post
boll mire ishalla edhe 30 vjet iman ner sunim pse joshiptar asht edhe pike


se esht joshqptar po dihet me veprimet e tij e sidomos tash para disa ditve qe i shkepi do traktora ne komunen e klines se begut
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-01-11, 16:34   #7
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,513
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

Quote:
Originally Posted by murrizi View Post
Ēfar po ndodhė me Kosovėn qė ne njohim ?
Kush po e gėzon Kosovėn e pasluftės ?
Ėshtė dėshirė e popullit i Kosovės kjo qė po ndodhė ?
apo edhe
Kush do ta udhėheq Kosovėn nė decenien 2010-2020 ?!

Besoj qė ēdonjerit nga ne do ti vinin edhe qindra sosh pyetje nė kokė* por me frigėn qė kėto edhe do tė mbeten vetėm pyetje* pa marrė kurrė njė pėrgjegjie.

Nuk habitem me faktin qė fitoj Partia Demokratike e Hashim Thaēit* As nuk e kam problem tė pranoj kėtė realitet tė hidhur !
Nė fakt unė ndihem nė zemėr i ēliruar (siq do tė thoshte Bill Klinton) qė kėtė pėrgjegjėsi Partis Demokratike tė Hashim Thaēit ia besoj populli vetė.
Jo i vodhen votat kėtu* e jo atje votuan mė shumė sa ē'duhej....pallavra hesapi tė nderuar bashkuvendar kėtu. Populli ėshtė dash qė Partis Demokratike tė Hashim Thaēit tė mos i jap votė* sa qė ajo tė mos kaloj as pragun e zgjedhjeve !

*Mirė !

Krye sė gjithės tash kemi njė rregullim tė ri politik nė sken.

Pdk e Hashim Thaēit nuk e donė Vetėvendosjen* Nuk e don mesiguri as Ldk-en (se po ta deshje s'pati nevoj pėr zgjedhje)* Kėndė e don Pdk e Hashim Thaēit nė tė vėrtetė ?!

Ja unė u'a themė:
34+7+27= mbi 50

E donė Pacollin* e don Haxhi Mergjen*Numan Baliēin* E don Mynir Turkun* e don edhe at shkavellin dhe me tė gjithė kėta ka mundėsi ti mėshoj Kosovės si tė t'ia doj qejfi.

Ldk* Vetėvendosje* AAK do tė kenė mundėsin ta shohin filmin nė 3D nga tribinat deri nė vitin 2020.


Shumė i nderuari vllau i vogėl murrizi* busolla e Kosovės ėshtė prishur tej mase pėr atė edhe ata qė i ke pėrmend do ti shohin filmat nė 3 D.

murriz* unė u pėrgatita pak pėr kėtė prishje busolle* shkova nė Kino dhe shiqova filmin

SCHREK nė 4D.

Ishte tmerruese situata me 4D por duhet pranuar se ėshtė teknika mė e re qė ekziston deri mė tani.
Beso qė kur u pshtyjke kulshedra* na e gjujke nė fytyrė e tė gjithė trupin* vetėm nė sy nuk na binte asgjė* shkaku ishin syzet pėr 3D.

Ani kur teshke Kulshedra*qyerrat e saj qysh u kapshin se hahahahahahahaaa.

Po kur u ngėrmojke* karrika ku ishe ulur u dridhke saqė e kishe ndjenjėn qė me tė vėrtetė aty ishe nė film gjallė.

Prandaj le tė mėsohen LDK*AAK dhe Vetėvendosja me i bajtė qyerrat e kulshedrės e edhe pshtymen hahahahahahahaaa po edhe hunden e Pinokios duhet bėrė pėr 4D e tani dijnė tė formojnė Qeveri.


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Last edited by Artisti; 15-01-11 at 16:36.
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-01-11, 18:05   #8
gjini
 
gjini's Avatar
 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

Quote:
Originally Posted by Zeqiri View Post
boll mire ishalla edhe 30 vjet iman ner sunim pse joshiptar asht edhe pike
sa bukur e ke then ti zeqir per hashimin* pernjimend eshte joshqiptar dhe ashtu e dijn ma shum se 70 % e shqiptarve tu Kosoves.

Last edited by gjini; 15-01-11 at 18:06.
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-01-11, 23:31   #9
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

35 deputetėt e ardhshėm tė PDK


15-01-2011 22:28 CET
Lista e deputetėve tė PDK-sė* pėrfshirė kėtu rinumėrimin dhe rivotimin (pa Mitrovicėn)* tashmė ka qartėsuar se kush do tė jenė 35 deputetė tė ardhshėm tė PDK-sė.
Listėn e deputetėve tė PDK-sė qė kanė marr mė sė shumti vota nė zgjedhjet e jashtėzakonshme parlamentare tė 12 dhjetorit dhe rivotimit nė pesė komuna mė 9 janar ėshtė siguruar nga burime tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve (KQZ).
Listės i prin kryetari i PDK-sė Hashim Thaēi me 158 535 vota* i dyti ėshtė Fatmir Limaj me 72 741 vota* i treti mė i votuari radhitet Jakup Krasniqi me 34 147 vota* pastaj Azem Syla me 30 172 vota* Enver Hoxhaj 20 407 vota* Hajredin Kuēi 16 783 vota* Shaip Muja 15 544 vota* Elmi Reēica 15 290 vota* Bekim Haxhiu 13 682 vota* Fadil Demaku 13 641 vota* Bajram Rexhepi 13 452 vota* Latif Gashi 13 430 vota* Bedri Hamzaj 12 475 vota* Zenun Pajaziti 11 844 vota* Vlora Ēitaku 11 831 vota* Xhavit Haliti 11 496 vota* Behar Selimi 11 464 vota* Ramiz Lladrovci 11 077 vota* Idriz Vehapi 10 770 vota* Fatmir Xhelili 10 306 vota* Ramė Vataj 10 022 vota* Adem Grabovci 9 859 vota* Hydajet Hyseni-Kaloshi 9 613 vota* Flora Brovina 9 586 vota* Nait Hasani 9 528 vota* Nijazi Idrizi 9 506 vota* Sala Berisha-Shala 9 142 vota* Blerta Deliu-Kodra 8 278 vota* Hasime Krasniqi 6 774 vota* Justina Pula 6 692 vota* Lumnije Morina 6 055 vota* Salihe Mustafa 6 015 vota* Xhevahire Izmaku 5 533 vota* Valbona Dibra 5 495 vota dhe Zahrije Jusufi 4 626 vota.
Numrin e duhur tė votave pėr deputetė nuk e kanė siguruar figurat e njohura tė PDK-sė si Rrustem Mustafa-Remi* Fehmi Mujota* Arsim Bajrami* Memli Krasniqi* Blerand Stavileci e Ramė Buja* si dhe as pėrfaqėsuesit e medieve qė iu bashkuan PDK-sė - Ilir Mirena* Petrit Selimi e as Berat Buzhala.
Ajo qė bie nė sy nė kėtė listė ėshtė pėrfshirja e sė paku 6 ish-pjesėtarėve tė SHIK-ut. Kėshtu pėrveē Azem Sylės* deputetė tė PDK-sė me “prejardhje” nga SHIK-u janė Fatmir Xhelili* Latif Gashi* Bekim Haxhiu (komandant Kamishi) e Fadil Demaku. Tė gjithė kėta mė parė janė deklaruar se kanė qenė pjesė e strukturave tė SHIK-ut.

  Reply With Quote
Old 12-02-11, 17:39   #10
murrizi
 
murrizi's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fitorja e Vetvendosjes solli nė Tryezė Ambasadorin Dell dhe Contryman

Countryman u takua me Kurtin

Albin Kurti dhe Visar Ymeri nga lėvizja Vetėvendosje janė takuar mbrėmė me zyrtarin e lartė tė Departamentit tė Shtetit tė ShBA-sė, Thomas Countryman, si dhe me ambasadorin amerikan nė Kosovė, Christopher Dell, thuhet nė njė komunikatė tė lėvizjes Vetėvendosje....
rtklive postuar: 04:40:06 / 12.02.2011

Nė kėtė takim, sipas kėsaj komunikate, thuhet se ėshtė diskutuar pėr zhvillimet politike nė Kosovė si dhe pėr negociatat e reja qė po pėrgatiten tė ndodhin ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Nė mes tjerash thuhet se qėllimi i takimit ishte mė shumė informues, ku secila palė i shfaqi pikėpamjet dhe bindjet e veta pėr problemet politike qė i ka Kosova dhe zgjidhjet pėr to.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-02-11, 20:40   #11
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

PDK dhe AAK bisedojnė tinėz

Kreu i PDK-sė, Hashim Thaēi ėshtė shprehur se ėshtė i bindur se do tė krijojė qeverinė me AKR-sė, Listėn “Dr. Ibrahim Rugova” dhe me minoritetet.

E shtune 12 Shkurt 2011 13:17
Mirėpo zyrtarėt e lartė tė AKR-sė kanė hedhur poshtė edhe ofertėn e fundit tė Thaēit, sepse PDK dėshiron qė me ēdo kusht tė mbaj pėr vete edhe postin e presidentit tė vendit, tė cilin post AKR e kėrkon pėr liderin e vet Behgjet Pacolli.
Pėrkundėr deklaratave tė Thaēit se i ka numrat pėr krijimin e qeverisė kjo ende nuk po shihet. Por a po bisedon PDK njėkohėsisht edhe me parti tė tjera nė mėnyrė qe ta formojė qeverinė?
“Tė paktėn dy zyrtarė tė lartė tė PDK-sė tė enjten nė mbrėmje kanė mbajtur njė takim larg mediave me disa nga drejtuesit e AAK-sė pėr mundėsinė e pėrfshirjes dhe tė kėsaj partie nė koalicionin e ardhshėm qeveritar”, shkruan Epoka e Re, e afėrt me PDK-nė.
Ky takim, sipas burimeve tė kėsaj gazete, thuhet tė ketė ardhur me insistimin e zyrtarėve tė AAK-sė.
  Reply With Quote
Old 13-02-11, 13:57   #12
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

Qeverinė e bėjmė edhe pa AKR


Jeton Llapashtica | 13-02-2011 09:10 CET
Edhe nėse Aleanca Kosova e Re (AKR) vendos tė qėndrojė nė opozitė, kjo nuk do ta pengojė Partinė Demokratike tė Kosovės (PDK) qė ta formojė qeverinė e ardhshme. Kuvendi i Kosovės i ka 120 deputetė, nga tė cilėt PDK-ja do t’i gjejė votat pėr ta formuar qeverinė.
Kėshtu thotė nėnkryetari i PDK-sė, Rrustem Mustafa, i cili nė njė intervistė pėr “Zėrin” ka arsyetuar vendimin e partisė mė tė madhe nė vend qė postet e dy institucioneve kryesore nė vend, kryeministrin dhe presidentin, t’i mbajė pėr vete.
Ai nuk pajtohet se Partia Demokratike e Kosovės ėshtė fajtore pėr vonesat nė krijimin e qeverisė, faj ky tė cilin ai thotė se e kanė tė gjitha institucionet dhe partitė politike.
Derisa liderin e PDK-sė, Hashim Thaēi, ai e sheh si personin e vetėm qė do ta drejtojė qeverinė e ardhshme, pėr tė pėrfolurin pėr kėtė post, ministrin Ahmet Shala, ai ka krejtėsisht qėndrim tjetėr. “Ėshtė humor tė thuash qė Ahmet Shala ose dikush tjetėr tė jetė kryeministėr”, thotė ai.
Zėri: PDK ka deklaruar se i ka numrat dhe formulėn pėr formimin e Qeverisė, e cila do tė formohej menjėherė pas certifikimit tė rezultateve. Pse po zvarritet ky proces?
Mustafa: PDK-ja ka fituar tė drejtėn pėr tė fituar mandatarin pėr krijimin e qeverisė. Unė po mendoj qė nuk ka vonesė pėr krijimin e qeverisė, mirėpo ka njė varg modalitetesh, tė cilat duhet t’i bisedojmė, njė varg mundėsish tė cilat po i diskutojmė rend me rend dhe ne jemi duke i udhėhequr bisedimet tash pėr tash me njėrėn prej kėtyre mundėsive. Dhe tė shohim se si do tė rezultojė kjo mundėsi.
Vonesat, jo pėr fajin e PDK-sė
Zėri: Zvarritja e konstituimit tė institucioneve po e zgjat krizėn 6- mujore institucionale e politike nė Kosovė. A ėshtė pėrgjegjėse PDK-ja pėr kėtė zvarritje?
Mustafa: Unė po them se ėshtė pėrgjegjėsi e gjithė lidershipit nė vend. Por pas zgjedhjeve unė nuk them se ka vonesa, vonesat janė krijuar mė herėt. Problemi nuk ėshtė shkaktuar vetėm me krijimin e qeverisė tash pas pėrfundimit tė zgjedhjeve, ka stėrzgjatje tė procesit zgjedhor, ka kod zgjedhor mbi tė cilin i kemi kryer zgjedhjet, qė nuk ėshtė i rregullt dhe nuk ėshtė i kompletuar si duhet, kėshtu qė fajin mund tė shpėrndahet, faji nuk ėshtė vetėm te Partia Demokratike e Kosovės, por ėshtė te lidershipi i vendit.
Zėri: Nė tė gjitha koalicionet e kaluara posti i presidentit dhe ai i kryeministrit u kanė takuar dy partive tė ndryshme politike, pjesė tė koalicioneve. Si e arsyetoni vendimin e PDK-sė, qė kėsaj radhe, me gjithė kontestimin e zgjedhjeve, tė dy kėto poste t’i takojnė PDK-sė?
Mustafa: Bėhet fjalė nė vendin tonė pėr tri poste kryesore qė pak dallojnė njėra nga tjetra. Kėsaj radhe kemi vendosur qė tė dy postet t’i mbajė Partia Demokratike, mirėpo kemi zhvendosur njėrin post nga partia jonė, kemi dashur qė t’ia dhurojmė partisė qė do tė jetė nė koalicion me neve.
Zėri: Nė opinion kanė qarkulluar zėra se kandidatura e Behgjet Pacollit pėr president nuk ėshtė e preferuar pėr ndėrkombėtarėt. A do tė ishte zgjidhje qė ky post t’i jepet dikujt tjetėr nga partia e Pacollit, apo mjafton ky arsyetim qė edhe presidenti tė jetė i PDK-sė?
Mustafa: Nė forumet e Partisė Demokratike tė Kosovės nuk ėshtė biseduar kjo punė, ne kemi parė mediet e shkruara dhe vizuale nė pėrgjithėsi, i dinė kėto opinione, mirėpo ne nuk kemi folur fare pėr kandidaturėn e Behgjet Pacollit, apo dikujt tjetėr pėr president. Partia Demokratike e Kosovės ka kandidatin e saj pėr president. Nė kėtė radhė duam qė tė kontribuojmė me presidentin e vendit, ne vetė si Parti Demokratike e Kosovės.
Ahmet Shala kryeministėr- humor
Zėri: AKR-ja ka dalė sė fundi me qėndrimin se nėse s’i jepet posti i presidentit nuk hyn nė Qeveri. Ku do t’i gjeni numrat pėr formimin e koalicionit nė rast se edhe AKR-ja vendos tė mbetet nė opozitė?
Mustafa: Numrat janė brenda mandatarėve qė kanė fituar pėr Parlament tė Kosovės, janė njėqind e njėzet. Brenda kėtyre njėqind e njėzet numrave Partia Demokratike e Kosovės duhet t’i gjejė numrat, edhe secili qė dėshiron tė bėjė qeverinė duhet tė sillet brenda kėtyre numrave. Unė po besoj qė Partia Demokratike e Kosovės ka njė instrument tė fortė nė dorė dhe mund tė zgjedhė se me kėnd do tė jetė nė qeverinė e ardhshme.
Zėri: A ėshtė Thaēi kandidati i vetėm pėr kryeministėr apo mund tė ndodhė qė dikush tjetėr nga PDK-ja t’i prijė qeverisė sė ardhshme? Ėshtė pėrmendur emri i Hajredin Kuēit dhe ai i ministrit Ahmet Shala nė kėtė drejtim?
Mustafa: Pėr neve mbeten spekulime, ėshtė humor tė thuash qė Ahmet Shala ose dikush tjetėr tė jetė kryeministėr. Partia Demokratike e Kosovės ka nominuar pėr kryeministėr zotin Thaēi dhe vazhdon ai qėndrim. Asnjė ndryshim, asnjė vendim tjetėr nuk ėshtė marrė nė Partinė Demokratike, prandaj nuk flas pėr mundėsi tjera.
Zėri: A ka shans, qė institucionet tė konstituohen para datės 24 shkurt, ku edhe ėshtė caktuar seanca e Kuvendit?
Mustafa: Unė nuk jam i lidhur me data, me etapa, nuk do tė flas me data, nuk jam pjesė e bisedimeve pėr koalicion, por flas vetėm pėr mundėsi dhe po mundohem tė sillem brenda vendimeve tė Partisė Demokratike tė Kosovės, qė tani pėr tani janė marrė.
Zėri: A po ballafaqohet PDK-ja me probleme tė brendshme pėr shkak tė kėrkesės ultimative tė njė pjese tė deputetėve tė saj tė ardhshėm qė tė mos lėshohet pe nga posti i presidentit?
Mustafa: Nuk ka ultimatume, krejt kėto janė spekulime mediatike qė unė i kam lexuar sikurse ju, por brenda forumeve tė Partisė Demokratike tė Kosovės nuk ka kėsi ultimatumesh, unė nuk kam dėgjuar pėr kėtė.
Zėri: A ėshtė pėrfundimtare oferta e PDK-sė e miratuar nė Kryesisė para dy netėsh, karshi AKR-sė?
Mustafa: Nuk ėshtė pėrfundimtare, kanė kompetenca njerėzit qė udhėheqin kėto bisedime me nė krye kryeministrin qė tė shohin modalitetet brenda kornizės tė caktuar, qė unė nuk dua ta bėj publike sot me juve, pėr gazetėn e juaj dhe as pėr medie fare, por ėshtė njė kornizė brenda sė cilės ka mundėsi tė manovrohet.
  Reply With Quote
Old 13-02-11, 14:49   #13
Domira
 
Domira's Avatar
 
Join Date: 02-02-05
Posts: 16,792
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

Si po e shoh une tendencat jane qe rregullimi i ri politik ne Kosove te jete jo rregullim politik por rregullim qytetar i organizuar vetem me OJQ. E cka don te thote kjo e dijme besoj te gjithe. Duhet me mbete me shprsa se kjo do te tejkalohet por vetem me njerez qe hecin per toke, e duan ne rend te pare Kosoven, e pastaj vehten, me njerez qe e duan, e respektojne dhe nuk e harrojne te kaluaren e popullit te vet, me njerez qe punojne per ta avancauar politiken e shtetit te vet e jo me te tille qe thone se Kosova nuk ka nevoje per politike. Kosova eshte shtet, e shtet pa politike ska. Ata qe thone se politika ska rendesi jane kunder ndertimit te shtetit te Kosoves e qe i shkon sigurisht per shtati dikujt qe nuk e do Kosoven shtet!
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:19   #14
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

KD i PDK-sė pranon Pacollin pėr President


14-02-2011 19:08 CET
(E plotėsuar) Pas njė mbledhje maratonike prej rreth 3 orėve, Kėshilli Drejtues i partisė fituese tė zgjedhjeve tė 12 dhjetorit, Partisė Demokratike tė Kosovės, ka marrė vendim qė AKR-sė, pėrkatėsisht liderit tė kėsaj partie, Behgjet Pacolli, t’i takojė posti i Presidentit tė vendit.
Kėtė e ka konfirmuar nėnkryetari i PDK-sė, Hajredin Kuqi, pas pėrfundimit tė mbledhjes sė Kėshillit Drejtues.
“Kėshilli Drejtues ka vendosur qė posti i presidentit t’i takojė liderit tė AKR-sė, Behgjet Pacolli”, ka thėnė nė fund tė mbledhjes sė Kėshillit Drejtues tė PDK-sė, nėnkryetari i kėsaj partie, Hajredin Kuqi.
Ndėrkaq, ai ka shtuar se, bazuar nė vendimin e arritur nė kėtė mbledhje, posti i Kryetarit tė Parlamentit do t’i takojė PDK-sė, sikurse edhe ai i Kryeministrit.
  Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:51   #15
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,244
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Rregullim i ri politik nė Kosovė '10-'20

Eh ēfar filozofie e erret : Thuaj se jan ka bejne diē !! Po nje qeveri e kooruptur gjer ne fyt don te ve vemendjen e opinionit me ate qe ēfar po bene - Kontakte - marrveshje -JO me AKR, jo me AAK, Jo me LDK, jo me Palicat - phaaaaaaaaaaaaa ! Jo ky kryetar, jo ky ..... Phaaaaaaa luj luj se po ta paguje - ka thene i moēmi !!!!!


__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 00:43.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.