Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-01-11, 13:28   #1
Janna
 
Join Date: 26-12-10
Posts: 632
Janna i pazėvėndėsueshėmJanna i pazėvėndėsueshėmJanna i pazėvėndėsueshėmJanna i pazėvėndėsueshėmJanna i pazėvėndėsueshėmJanna i pazėvėndėsueshėmJanna i pazėvėndėsueshėmJanna i pazėvėndėsueshėmJanna i pazėvėndėsueshėmJanna i pazėvėndėsueshėmJanna i pazėvėndėsueshėm
Post Ilace natyrore per gripin dhe te ftohtin...

Luftėn kundėr ftohjeve dhe gripave mė sė miri ėshtė ta fillojmė me njė sasi tė madhe tė perimeve tė dimrit* siē janė portokajtė dhe grejpfruti. Portokajtė janė mė cilėsorė nėse lėvorja e tyre ėshtė e butė* e hollė dhe e pastėr* ndėrsa mė sė miri do tė kujdeseshit pėr to nėse i mbani nė temperaturėn e duhur. Luftėn kundėr ftohjeve dhe gripave mė sė miri ėshtė ta fillojmė me njė sasi tė madhe tė perimeve tė dimrit* siē janė portokajtė dhe grejpfruti. Portokajtė janė mė cilėsorė nėse lėvorja e tyre ėshtė e butė* e hollė dhe e pastėr* ndėrsa mė sė miri do tė kujdeseshit pėr to nėse i mbani nė temperaturėn e duhur. Edhe grejpfruti ėshtė mė i shijshėm nėse lėvorja ėshtė e butė dhe e hollė* ndėrsa nė frigorifer mundet tė qėndrojė edhe deri nė gjashtė javė.
Edhe bananet janė shumė tė shėndetshme dhe duhet t’i ruani nė temperaturėn e dhomės. Nėse ende nuk janė tė pjekura* atėherė vendosni nė njė qese dhe do tė zverdhen.
Vlerat e mira ushqyese
Qitro ėshtė njė frute me origjine greke* ne pamje tė parė ngjan me portokallin* por ka njė shije mė tė athet se agrumi tjetėr i ngjashėm. Aktualisht ky frutė ėshtė i pėrhapur edhe nė vendin tone dhe pak kujt mund ti ketė shkuar nė mendje se sa vlera kuruese ai ka. Mjekėsia popullore tregon se kjo lloj frute* e cila piqet plotėsisht gjatė stinės sė vjeshtės* ndihmon veēanėrisht nė tretjen e ushqimit. Gjithashtu* qitro pakėson rrjedhjen e gjakut nga mishi i dhėmbėve* si dhe shėron ftohjen dhe bėn tė mundur stabilizimin e kolesterolit. Ky frutė rekomandohet tė pėrdoret nga personat qė kanė mangėsi me sheqerin* pasi ndikon nė rritjen e nivelit tė tij nė organizėm. Ndėrsa pėr tė gjithė ata persona tė cilėt kanė vėshtirėsi nė tretjen e ushqimit* rekomandohet tė pėrdoret kėshilla qė vijon. Merren 100 grame rrėnje qitro zihen ne 500 ml ujė derisa tė avullohet gjysma e tij. Lėngu i pėrfituar* pasi filtrohet* pėrzihet me njė sasi tė barabarte verė tė kuqe tė vjetėr. Nga ky lėng kėshillohet tė merren njė deri nė dy gota nė dite. Edhe pse nė shije jo fort e ėmbėl* qitro iu rekomandohet edhe personave qė e kanė nivelin e sheqerit tė ulet. Pasi nė pėrbėrjen e tij* fruta ka shumė glukoze.


__________________
Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...
Janna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 14-02-11, 01:46   #2
Dardani_K1
 
Dardani_K1's Avatar
 
Join Date: 15-09-05
Posts: 425
Dardani_K1 has disabled reputation
Default Titulli: Ilace natyrore per gripin dhe te ftohtin...

Kure jemi te ilaqet natyrore e njeoh nje profesor i cili maron ilaqe natyrore dhe qe e ka edhe tradit familjare marimin e ilaqeve natyrore i ka ilaqet e mira nje kusheririt time i dilshin disa lisha ne fyt,shpin ne duar dhe ne koke qe sa vite ka qen te disa mjek Gjerman po pa sukses merrke ilaqe dhe mas 3 muajve ju shfaqshin prap por ky personi ja maroi nje ilaq e qe disa muaj ma sju kane lajmeruar ato lisha,pastaj mua ma dha nje qaj me e pi dhe dhimbjet qe i kisha nga kurrizi e qe me u perojshin ne tere trupin mi ka ndalur.

Andaj edhe do te jau shkeruaj Emrin e ti dhe telefonin e ndoshta dikushe e ka kysmet dhe i bane pune ky njeri.

BrahoMed

Profesor: Halil Braha ne Minhen te Gjermanis

tel: +49-17650809827
Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-02-11, 01:53   #3
Dardani_K1
 
Dardani_K1's Avatar
 
Join Date: 15-09-05
Posts: 425
Dardani_K1 has disabled reputation
Default Titulli: Ilace natyrore per gripin dhe te ftohtin...

Guret ne veshke, zorra e trashe, kapslleku etj:
Qepa (Allium cepa)
Qepa eshte bime dyvjegare e me koke.
Gjethet i ka si tuba, te blerta, kercell bosh, ne pjesen e poshtme i fryre. Rrenja e
saj eshte qepa.
Lulezon ne qershor deri ne gusht.
Perdoret rrenja e saj, qepa. Ajo eshte dieuritike, tretet mire dhe eshte
stimuluese. Mund te marrim doza te medha. Nga lengu i qepes 3-4 luge kafe.
Hedhim 30 perqind leng qepe ne 500 gr uje.
Perdorimi:
Perdoret nga ata qe vuajne nga zorra e trashe, kane gure ne veshka,
uje te mbledhur ne bark ose ne vend tjeter te trupit, nga kapslleku, ngjirja e
zerit, dhimbjet e fytit, gelbaza e organeve te frymernarjes, nga krimbat.
Gjithashtu perdoret ne pickimet e kandrave te hudhrave, puqrrat dhimbjet

reumatizmale dhe kunder puqrrave te shkaktuara nga infeksioni.
Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-02-11, 01:53   #4
Dardani_K1
 
Dardani_K1's Avatar
 
Join Date: 15-09-05
Posts: 425
Dardani_K1 has disabled reputation
Default Titulli: Ilace natyrore per gripin dhe te ftohtin...

Gėshtenja pėr zėmrėn dhe veshkat
Nga Bota Sot
Madhesia e germave:
28 December, 2009 05:26:22
Gėshtenja ėshtė shume efikase pėr shėrimin e venave te pezmatuara, mirėpo pasi qe pėrmban pak
natrium, preferohet edhe ne ushqimin e te sėmurėve nga zemra dhe nga veshkat. Gėshtenja ėshtė njė
artikull ushqimor me vlere te larte energjetike. Pėrbėrėsi i tij kryesor ėshtė amidoni, pastaj pėrmban
sheqer, proteina dhe yndyra. Gėshtenja ėshtė e pasur me vitaminat e grupit B, vitamine A dhe ka
edhe pak vitamine c. Pėrmban edhe minerale si kalium, fosfor, magnez, bakėr etj. Gėshtenja ėshtė
shume e s ...
Kunder hemoroideve, cregullimeve te
qarkullimit te gjakut, ndalimit te
menstruacioneve: Geshtenja e eger, geshtenja e
kalit: (Alesculus hippocastanum)
Geshtenja e eger eshte peme pyjore e zbukuruese ne parqe, me kurore te dendur e te rrumbullaket
dhe me sistemin rrenjor mjaft te shtrire. Gjethet e saj jane te medha, te perbera nga 5-7 gjethe mbi
bisk jane ovale, te dhembezuara nga ana e kundert, te blerta nga siper, te lemuara dhe me push nga
poshte ne cepat e gjetheve ose gjate gjatesise se tyre. Lulet jane te medha, mashkullore e femerore
bashke. Lulezon ne maj-korrik dhe nganjehere edhe ne vjeshte per se dyti. Fryti i saj i blerte eshte i
mbeshtjelle me gjemba me fare te madhe ovale, te shkelqyer e ngjyre kafe. Pemes i perdoret lekura
dhe gjethet. Lekura mblidhet ne shtator-tetor nga dege 3 vjeqare e lart- AJo eshte W tonike
dhe e athet.
Perdoret kunder tempera-turave te perkohshme e te perseritura. Si tinkturat sheron dobesine e
stomakut dhe dhimbje barku tek grate. Perdoret dhe si medikament neurotonik rezultativ.
Nga jashte: lekura, si antiseptike, forcon muskujt, pastron ulcerat dhe traumat. Gjethet veprojne
kunder kolles se bardhe.
Pergatitja: Ziejme per shume kohe nje liter me uje me 30 - 50 gr lekure te shtypur. Qe te mbetet po
nje liter uje shtohet-prape uje.
Me 30 - 50 gr lekure te shtypur ne 70 gr alkool qe lihen 24 ore, pastaj duke e perzier ne nje liter
vere te bardhe te mire per 10 dite behet nje pije e dobishme. Kullohet dhe pihet nje filxhan ne dite.
Tinkturati behet me perpunimin e 120 - 150 gr lekure te shtypur dhe lihet ne 500 gr. alkool 80
gradesh per 15 dite. Tundet shpesh, e kullojme dhe marrim dy luge gjelle diten, ne nje filxhan gaji.
Sot ka shume medikamente qe pergatiten nga lekura dhe bashke me bime te tjera mjekesore,
perdoren kunder hemoroideve, cregullimeve te qarkullimit te gjakut, ndalimit te menstruacioneve
etj.
Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-02-11, 01:54   #5
Dardani_K1
 
Dardani_K1's Avatar
 
Join Date: 15-09-05
Posts: 425
Dardani_K1 has disabled reputation
Default Titulli: Ilace natyrore per gripin dhe te ftohtin...

Kollen kronike, e nga jashte me lyerje ne
semundje te lekures: Lulesyni - Uiola tricolor
Manushaqja trengjyreshe eshte bime shume-vjecare, e cila kultivohet edhe ne
kopeshte. Ajo paraqitet ne lloje te shumta, e mbahet per lulet e saj shumengjyreshe e
zbukuruese.Gjethet e poshtme i ka ne forme zemre, ndersa ato qe ndodhen lart
ngjajne si bajonete e jane me bisht.Kercelli eshte i perkulur me shume kende dhe nga
brenda fyl.Lulet i ka te verdha, te hapura dhe ngjyre vjollce, me ere te kendshme.
Lartesia e saj arrin 60cm. Ajo shtohet me faza.Per perdorim i vlejne lastaret qe kane
lule qe mblidhen nga muaji maj deri ne shtator.Pergatitja behet : Ziejme nje gote uji,
nje luge kafeje lastaresh te grire. Marrim 1 - 2 gota diten. Duke patur kujdes se, doza
me te medha shkaktojne te vjella.Pergatitja duhet perdorur menjehere, pasi nuk duron
gjate.Perdorimi keshillohet ne kollen kronike, e nga jashte me lyerje ne semundje te
lekures, ne ekzemat kronike dhe ne pucrat e qelbezuara.
Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-02-11, 01:56   #6
Dardani_K1
 
Dardani_K1's Avatar
 
Join Date: 15-09-05
Posts: 425
Dardani_K1 has disabled reputation
Default Titulli: Ilace natyrore per gripin dhe te ftohtin...

Pezmatimin e udheve te frymemarrjes, ne
bronket, ne astmen e lagur, kollen e bardhe:
Manushaqja eremire - Viola odorata

Manushaqja, eshte bime shumevjecare me lule ngjyre blu te vogla, te holla me ere shume te
kendshme dhe zbukuru-ese, lule te cilat perdoren jo vetem ne indusrine farmaceutike, por edhe ne
ate te parfumerise, te pijeve e ne pastigeri. Gjethet e saj jane vezake, te rrumbullakosura dhe ne baze
te dhembezuara, te medha e me disk te gjate. Rrenja eshte ne ngjyre hiri dhe zvarritese.Manushaqja
lulezon ne maj - prill. Ajo arrin 29 cm lartesi. Gjendet ne kopshtet e gjerdhet e burimeve te fresketa.
Manushaqes i vlejne lulet pa kercell, si dhe e gjithe bima. Ajo mblidhet ne mars - prill bashke me
rrenjet' ose mblidhet vetem rrenja ne muajin shtator - tetor.Manushaqja eshte bime stimuluese,
djersitese, qetesuese, antispazmatike dhe antiftohese.Pergatitja e saj behet me pak lule ose gjethe qe
zjehen ne nje gote uje. Marrim dy gota ne dite.Lulet e saj behen edhe shurup.Perdorimi keshillohet
ne pezmatimin e udheve te frymemarrjes, ne bronket, ne astmen e lagur, kollen e bardhe, si gargare
si valese, por edhe si shurup per femijet e vegjel.Ka shume lloje manushaqesh qe lulezojne ne te
gjithe stinet e vitit.Ne Amerike dhe ne Evrope ajo kultivohet mjaft per vajin e saj, por edhe si lule
dekorative.
Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-02-11, 01:57   #7
Dardani_K1
 
Dardani_K1's Avatar
 
Join Date: 15-09-05
Posts: 425
Dardani_K1 has disabled reputation
Default Titulli: Ilace natyrore per gripin dhe te ftohtin...

Te gjitha sėmundjet qė shėron qumėshti i bletės
Qumėshti i bletės ėshtė tonik, energjik, antiseptik (kundra mikrobeve), etj. Ai ėshtė mjaft pozitiv pėr shėndetin meshkujt. Gjithashtu, pėrdoret edhe pėr maska bukurie. Qumėshti i bletės qė prodhohet nga gjėndrat e bletėve punėtore, ushqyer larvat gjatė tre ditėve tė para dhe pėr tė ushqyer mbretėreshėn. Ky ushqim e mban mbretėreshėn nė jetė interesant ky fakt duke ditur qė njė bletė e zakonshme, e cila ka lindur nga e njėjta vezė me mbretėreshėn jeton bletės ka ngjyrė tė bardhė nė tė verdhė, ėshtė si krem, ka shije tė thartė dhe me pak aromė.
Pėrmbajtja
Qumėshti i bletės pėrmban tė gjithė aminoacidet esenciale pėr njeriun. Enzima dhe derivatet e tyre. Sheqer: fruktozė Yndyrna 80-90 pėr qind, por ato janė neutrale dhe nuk i bėjnė dėm organizmit. Minerale: K, Ca, Na, Zn, Fe, Cu B2, B5, B6, acid folik, vitaminė H. Hormoni: progesteron, estrogjeni, testosteron.
Efektet kuruese
Ka efekt qetėsues dhe ēlodhės, ul nivelin e hormoneve tiroidian
Ndihmon zhvillimin, rritjen. Stimulon gjėndrat seksuale, ndihmon prodhimin e vezoreve, ndihmon nė mbajtjen nivelin e progesteronit nė gjak. Rrit nivelin e testosteronit nė gjak duke ndihmuar nė problemet e potencės mashkullore. gjėndrat mbiveshkore. Ndihmon nė sėmundje si artriti ose lodhja kronike. Ul zmadhimin e prostatės, ka tė njėjtin femėrore. Normalizon punėn e testikujve. Ndihmon nė funksionimin e mėlēisė dhe sėmundjet e saj, hepatite, rigjeneron mėlēisė. Ka efekt antiinflamator (si paracetamoli, advil). Pastron organizmin nga toksina. Ndihmon funksionimin jetėgjatėsinė e njerėzve duke ruajtur “rininė” e enėve tė gjakut. Zgjeron enėt e gjakut. Ndihmon nė uljen e kolesterolit Rrit imunitetin. Ndihmon nė formimin e rruazave tė kuqe tė gjakut, kėshillohet nė anemi. Ndihmon nė mikrohemoragji. rregullon prodhimin e yndyrės. Pėrdoret nė kozmetikė, sepse ndihmon nė pastrimin dhe rinimin e lėkurės. Pėrdoret dhe antivirusal lokal pėr probleme tė ndryshme tė lėkurės. Tek fėmijėt e sapolindur ndihmon nė rritjen nė peshė
Kur nuk duhet tė pėrdoret
Nė kriza astme, sepse qumėshti i bletės mund tė ngushtojė bronket gjė qė do ta rėndonte sėmundjen. Nė alergji qumėshtit tė bletės. Nuk duhet ta pėrdorin ata qė vuajnė nga
sėmundja Addison si dhe ata qė kanė kancer nė fazė akute.
Efektet anėsore
Dhimbje stomaku, tė vjella, diarre dhe pagjumėsi (kjo e fundit ndodh mė shpesh tek femrat). Nė tė tilla raste nė efektet anėsore nuk pėrmirėsohen ndėrprisni konsumimin. Kujdes: nėse nuk respektoni dozat mund tė jetė helmues. nė pėrdorim kur organizmi ėshtė tepėr i dobėsuar, ėshtė e pamundur tretja e qumėshtit. Kur vuani nga sėmundje kancer shumė tė pėrhapur nė lėkurė.
Kura
Kura duhet tė zgjasė 1 muaj, maksimumi 3 muaj, pėr dozat lexoni me kujdes letrat qė e shoqėrojnė dhe respektoni shkruara. Rezultatet e kurės mund tė shfaqen menjėherė ose pak me vonesė, sepse ndryshe nga poleni qumėshti ngadalė.
Sėmundjet nė tė cilat duhet tė pėrdoret
Hipertiroidisėm
Diabet
Hiperkolesterolemi, hipertrigliceridemi (kolesterol dhe trigliceride tė larta)
Sėmundje tė zemrės dhe enėve tė gjakut
Sėmundje kronike tė mushkėrive
Sėmundje tė gojės, probleme me mishrat e dhėmbėve, probleme tė fytit
Sėmundje tė veshkave
Artrite reumatoide
Probleme seksuale, probleme me riprodhimin, ndihmon nė periudhat e premenopauzės
Kancer
Nė pediatri ndihmon, sidomos pėr fėmijėt e lindur para kohe ose d
Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-02-11, 01:59   #8
Dardani_K1
 
Dardani_K1's Avatar
 
Join Date: 15-09-05
Posts: 425
Dardani_K1 has disabled reputation
Default Titulli: Ilace natyrore per gripin dhe te ftohtin...

Molla
Per qellime mjekesore perdoren frutat e molles dhe gjethet.
Frutat permbajne rreth 15 per qind sheqerna, acide organike e
sidomos acid malik, jane te pasura ne karotine (provitamine
A), me vitamina B1, C, E, P, B2, PP, te cilat ndodhen nen
lekure. Farat e molles permbajne albumina dhe yndyre. Molla
si frute ka veti freskuese, qetesuese dhe zbutese. caji i
pergatitur me molle te ziera pakeson etjen, zbut acarimin e
laringut. Ky caj perdoret per te zbutur e per te pakesuar te
kollurit, kunder zenies se zerit, lehteson dhimbjet e grykes
dhe acarimet e rrugeve te frymemarrjes dhe te vet
mushkerive. caji i molles ndihmon per funksionimin e mire te
veshkave dhe te fshikezes urinare; ai perdoret kunder
infeksioneve te ketyre organeve. Mollet rekomandohen te
perdoren nga njerezit me semundjet nervore, te cilat
shoqerohen me pagjumesi. Ato perdoren me efekt kunder
reumatizmave, artritizmit dhe kunder gureve. Rezultate te
mira japin edhe kunder semundjeve te melcise. Gjethet e
molles perdoren kunder helmimeve qe shkaktohen nga
ushqimet. Cipa e jashtme e frutave te molles ka permbajtje te
larte vitaminoze.
Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-02-11, 01:59   #9
Dardani_K1
 
Dardani_K1's Avatar
 
Join Date: 15-09-05
Posts: 425
Dardani_K1 has disabled reputation
Default Titulli: Ilace natyrore per gripin dhe te ftohtin...

4. Molla e eger
Molla e eger takohet si dru jo i larte ose si shkurre. Deget i ka
plot me gjemba. Ben pjese ne familjen e trendafiloreve.
Gjethet i ka vezake, te zgjeruara dhe pa push. Lulet qe celin
ne prill- maj jane te bardha dhe anash ngjyre trendafili. Fruta
e saj eshte e rrumbullaket, e vogel, me shije te tharte. Gjendet
rralle neper pyje e buze arash. Sherben ne shkalle te gjere si
nenshartese per te shartuar mbi te molle te buta. Ne mjekesine
popullore perdoren frutat e molles se eger, te cilat mblidhen
pasi piqen dhe marrin ngjyre verdhuke. Ato vihen nje nga nje
me dore, pa i demtuar, ne menyre qe te ruhen per nje kohe sa
me te gjate. Ruhen ne kashte. Perdoren edhe levoret e degeve.
Frutat e molles se eger, permbajne acide organike, por me
shumice kane acid malik. Mollet e egra kane veti rrudhese.
Ato perdoren me efekt ne rastet e diarrese, si dhe kunder
acarimeve te grykes e faringut, me ane gargarash (shpelarje e
gojes). Edhe levorja e degeve ka veti rrudhese dhe perdoret
me rezultate te mira kunder etheve. Rezultate shume te mira
mollet e tharta kane dhene kunder semundjes se sheqerit.
Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-04-12, 22:15   #10
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ilace natyrore per gripin dhe te ftohtin...

Nuk e kam idene si i thojne ksaj ne gjuhen Shqipe,sepse vitev te fundit ka ardhe dhe a perdore ne Kosove,ktu thirret INGWER, kjo rrenje duhet zi dhe kullu si qaj,mundet ti hidhet Limete ,mjalte dhe te pihet ne raste kure njeriu eshte i ftohur,ne rast ethesh,dhibje lukthi dhe shume e shume infektime tjera ,ku njihet si ilaqi me i mire natyrore qe eshte perdore gjithmone tek kinezet,,,e vitev te fundit kudo,,,,


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".

Last edited by emine; 17-04-12 at 22:17.
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:39.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.