Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
User Name
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-03-11, 13:13   #1
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Shėrbimet Sekrete

Shikuar nga kėndi i "absuriditetit"tim

E kam tė veshtirė tė pranoj se ne duhet tė mėsojmė nga popujt tjerė po edhe nga serbėt, se si duhet tė veprohet pėr ruajtur Shtetin,po nėse verpimet dhe mėsimet e tyre i shikojmė si lėndė fakultative,athere jemi vė nė shėrbim tė tyre pėr tė shkatruar veten.

Dr Andreja Saviē, nė librin e tij pėr policinė serbe tė vitit 1994,ka dhėnė pėrgjigje tė saktė, nė faktė ky edhe ishte Dr.Profesor disertacioni i tij ku me theks tė veēantė pasqyron shėrbimet sekrete, duke krijuar njė fotografi reale mbi ekzistencėn e tyre dhe aktivitetet. Shėrbimet sekrete janė tė shoqėrisė? Historikisht dhe nė formė klase janė tė kondicionuar(kushtezuar), njė organizatė e specializuar, e cila nė bazė tė punės dhe rrethit ku vepron,merret me zbulime tė fshehta dhe kundėrzbulime, dhe me aksione subverzive me theks tė veēantė interesat vitale tė kundėrshtarėve, duke pėrdorur, gjithashtu,metoda specifike dhe burime, me qėllim tė arritjes sė interesave tė caktuara politike pėr sigurinė e brendshme dhe tė e jashtme tė vendit.


Nė tė gjitha vendet e botės, ky shėrbim ėshtė resurs i vendosur nė Agjencinė e Sigurimit Kombėtar civil,diku edhe nė ministri ushtarake.Shėrbimet e fshehta tė informacionit veprojnė brenda dhe jashtė vendit nė tė gjitha rajonet e botės,prandaj nuk mund tė thuhet se ata janė tė orientuara vetėm nė interesat nacionale tė ngushta, por edhe ndėrkombėtare,prandaj ėshtė vėshtirė pėr tė pėrcaktuar kornizėn mė tė gjerė tė veprimit.Nė varėsi tė hapėsirės dhe organizimit policorė sekret tė tyre sa i pėrket juridiksionit tyre punės,teoretikisht dhe nė praktikė ato janė tė ndara nė formacione strategjike dhe taktike,civile dhe ushtarake,mbrojtėse dhe agresive brenda dhe jashtė,gjegjesisht,nė formacione zbulimi dhe kundėrzbulimi.Aktivitetet e inteligjencės janė tė lidhura me mbledhje dhe pėrpunim tė informacioneve, dhe paraqitja e tė dhėnave lidhur me aktivitetet e palės kundėrshtare,kurse formacioni i kundėrzbulimit merret me mbrojtjen e sistemit tė tyre, por edhe zbulimin e shėrbimeve sekrete tė huaja dhe pengimin e tyre, si dhe dezinformimin e tyre. Nė pėrputhje me rrethanat dhe veprimet kolektive si dhe numri i antarve,pėrcaktohen nė klasa tė ndara,nė sherbim sekret zbulimi ,dhe kundėrzbulimi.

Po tė zgjedhim mėnyrėn e njė analize tė mirėfilltė pėr tė gjitha ato qė ndodhin nė Kosovė dhe nė vise tjera shqiptare,ose pjesėrisht,nė vend qė aktivitetet e intelegjencės tė pėrqėndrohen nė mbledhje dhe pėrpunim tė informacione,dhe paraqitjen e tė dhėnave lidhur me aktivitetet e palės kundėrshtare,punė kjo e resurseve policorė sekrete ose policisė sė Shtetit,Internet faqet dhe disa protagonist tė shėmtuar,antarė ose simpatizantė tė ndonjė partie politike,gati i kan duartė plotė e pėrplot me "informacione",mė shumė tė gabuara tė dala nga personazhe politike me objektiv tė drejt- pėrsėdrejti, dėmtim tė kundėshtarit politikė,qė nė faktė,i bėjmė njė shėrbim senzacional oborrit tė sundimtarit tė deri djeshėm,serbit,po edhe disa resurse ndėrkombėtare tė stacionuar nė viset tona pėr tė cilėt nuk duhet tė na inkurajojė bindja e thellė se i kemi tė gjithė miq.

-Pra.me tė freskėt kemi rastin Limaj dhe tė arrestuarit pjestarė tė UĒK-ės,elaborat ky i pėrpunuar mirė dhe i sponzoruar nga qarqe serbe dhe ruse,qė etiketimit tė UĒK-es nga serbet si organizatė "terroriste",tė i jepet vula e merituar;"Organizatė terroriste",qė ky pohim tė u shėrbej serbeve gjatė negociatave pėr tė siguar serbeve Autonominė supstanciale pėr tė cilėn edhe flitet shumė,po edhe pėr tė dėmtuar qėshtjen shqiptare nėpėrgjithsi.

Pluralizmi politikė dhe demokracia nėpėrgjithsi,i ka nė axhendė edhe tė ashtuquajtaru polici politike po si resurse nėn ombrellėn qeveritare e jo si polici politke partijake,dhe edhe nėse,nė asnjė mėnyrė veprimtaritė e tyre nuk duhet tė pėrqėndrohen me aktiviete tė demshme pėr njėrėn ose tjetrėn palė,por tė veprojnė nė pėrputhje me dhe intereset e shtetit.

Kjo punė ,nuk duhet kryer nga njerėz politikisht tė uzurpuar nga partite politike dhe aq mė pak nga njerėz tė paaftė pėr tė kryer njė veprimtari tė tillė sa fisnike po aq edhe e rrezikshme dhe tradhtuese nė disa raste,por tė kryhet nga njerėz tė besueshėm dhe tė trajnuar mire e mirė politikisht, shpirtėrisht dhe fizikishtė.


Mė e rėndėsishmja, megjithatė, ėshtė te jenė resurse tė sigurisė kombėtare, si pjesė e aparatit shtetėror, padyshim institucion i rėndėsishėm qė ndikon nė vendimet politike tė pushtetit. Ndikimi i shėrbimit sekret nė veēanti policia politike ėshtė themeluar duke u mbeshtetur nė baza tė metodave tė tyre tė punės, kryesisht duke u pėrqėndruar nė monopolin mbi tė dhėnat mė delikate, pėr drejtimin e shėrbimeve pėr nevojat e shtetit dhe politikave tė qeverisė, si dhe krijimin e menjėhershėm tė politikės nacionale. Marrėdhėniet nė mes tė politikės dhe policisė sekrete tė shtetit , nė thelb mvaren nga detyra tė caktuara tė shėrbimit sekret nga udhėheqja politike nė njėrėn anė, dhe ndikimi policisė politike,me informacionet e tyre dhe analiza mbi autoritetet qeveritare,nė anėn tjetėr.Informatorėt me pėrvojė, megjithatė, janė tė prirur pėr tė thėnė se policia sekrete ėshtė gjithmonė vetėm nė shėrbimi tė lidershipit politik pėr tė luftuar armikun e brendshėm dhe tė jashtėm, ose pėr tė ruajtur rezhimin ekzistues.


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 19-03-11, 08:46   #2
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Kėto sherbime lidhen me histori tė mėhershme nė forma organizative tė kohės.


Dėshmia mė e hershme e shkruar e spiunazhit ėshtė gjet nė njė pjatė balte e shkruar para 4000 viteve, kur Banum zbulues informatori nga MAVI nė lumin Eufrat, erdhi te sundimtari i tij pėr tė i treguar se ka vėrejtur njė sinjal drite tė dyshimtė nė fshatin fqinj armiqėsor.Punėn e parė te madhe me shkrim te agjencive tė fshehta, megjithatė,e ka lėnė Sun Tzu Wu, nė Kinė pesėqind vjet para erės sė re. Nė veprėn e tij "Arti i luftės",ky udhėheqės ushtarak shkruan se spiunazhi ėshtė "... tėrheqje e pejve hyjnore ..." dhe "... e cilėsuar si diēka e ēmuar nga sundimtarėt ..." Kush dėshiron tė qeverisė, duhet tė ketė aftėsinė pėr tė parė dhe tė parashikojnė ngjarjet nė shtetin e tij dhe nė rajon.

Perandorėt kinezė kanė pėrdorur pesė lloje tė spiunėve. Bizantėt nė fillim tė mesjetės spiunazhin e kanė inkorporuar nė diplomacinė e saj,kurse Curia e papės nė politikėn e kishės.Janė tė vetėm franēezėt tė cilėt nė shekullin e trembėdhjetė kur edhe benė institucionalizimin e policisė, shėrbimin e tyre tė zbulimit e ndėrtuar nė aparatin shtetėror. Charles i pesti kishte edhe"agjentėt personal" dhe "punonjės tė fshehtė"(Tė besueshėm),kurse Louis i IX ,sherbimin e kundėrshpinazhit,(Sot kundėrzbulimi)

Nė epokėn e monarkisė absolute, lojra tė pėzgjedhura u zhvillua nė gjykata dhe nė mesin e fisnikėrisė, pėr tė krijuar qytet e parė-shtete nė Itali,kėshtu spiunimi u bė lojė argėtuese e rrezikshme sociale. Sundimtarėt mbanin nėn kontroll rendin me ndihmėn e njė milicie publike tė armatosur rėndė,kurse pushtetin e tyre me ndihmėn e policisė sekrete. Pėr shkak tė luftės fetare dhe civile,, operacionet e zbulimit qė nė shekullin e shtatėmbėdhjetė,u ndanė nė "tė brendshėm" dhe "tė jashtme". Mė konkretisht, detyrat e agjentėve, qė athere u pėrcaktuan nė mbėledhje tė informacione komploti shtėpijak dhe mbi planet ushtarake tė fqinjėve.


Nė vitin 1647,Parlamenti Anglez ka themeluar i pari organ shtetėror me funksionin e shėrbimit tė fshehtė. Ministri themelues dhe i parė i policisė sekrete moderne nė Angli, ishte Francis Volsingem. Nė Francė, nė shekullin e tetėmbėdhjetė,ministėr ishte Jozef Pruse, dhe Prusia, nė mes tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė,ku si kreu i sigurisė sė brendshme dhe tė jashtme u zgjodh Vilhelm Stibers.Ishte ky shekulli njėzetė kur edhe treguan forcėn e saj tė plotė dhe fuqinė e shėrbimeve tė fshehta, nė tė dy luftėrat botėrore. Kjo ishte njė kohė e spiunazhit total, kur vendet ndėrluftuese dhe nė konflikt bėnin ēka mos pėr tė mund kundėshtarin ne teren tė tij. Shėrbimi Sekret u zu mė pas nė mbledhjen te informacione tė inteligjencės ushtarake,dhe nga ana tjetėr, gjetja e informacionit mbi arritjet e reja teknike dhe shkencore, aktivizimin e lėvizjes sė rezistencės nė tokat e okupuara dhe veprime dezinformuese pėr tė mashtruar armikun. Paris, Londėr, Casablanca, Stamboll, Kairo, Berlin, Romė, gjatė luftės kan qenė qendra tė pėrbashkėta pė tė spiunuar palėt nė konflikt.


- Mish - qe i pėrdor okupuesi, kur edhe mbeshtetet nė shėrbimet e popullsisė sė njė qarku,

- Tė Brendshėm - ata qė zgjedhin nga mesi zyrtarė i armikut,

- Konvertues - spiunė armik tė cilėt janė kapur dhe pėrdorur pė qėllimet tona,

- Sakrifikues - informatorė tė dėnuar me dėshtim, dhe

- Tė mbijetuarit - ata qė kanė sukses me tė dhėna tė kthehen nė bazė nga kampi i armikut.

Mbreti Anglez,King Henry VII, megjithatė, dallon vetėm tre lloje zbulues:

- Agjent Sekret - njė njeri me pozicion tė mirė qė punon pėr ne, qė jeton nė njė vend tjetėr,

- Sneak(hundar) - ēdokush, madje edhe i njė origjinė tė ulėt, i cili na jep informacion pėr para, dhe

- Spiun - njė informator, profesion qė ka tė bėjė me publikun, si njė prift, berber, njė kirurg ose njė nėpunės, i cili nuk ka qėndrim tė pėrhershėm, dhe ėshte i njohur sa qė aj mund tė lėvizė nėpėr pallatet, kishat,xhami, sheshet dhe tė mbledhė informacion. Pa marrė parasysh se sa kohė ka kaluar, kėto lloje tė punonjėsve tė policisė sekrete kan ekzistuar dhe veprojnė pėr dekada tė tėra dhe nė tė gjitha vendet dhe sistemet, edhe pse shpesh nėn emra tė ndryshėm.

Fundi i shekullit 20 dhe fillimi i shekullit 21,shėrbimeve serkrete ua ka zgjatur dorėn syt dhe veshėt pa livizur vendit pėr tė mbledhur informacione konfidenciale.

Rjetet satelitore,telefonia,Internet rrjetet sociale,teknologjia dixhitale e mbikqyrjes, audio video paisjet,radio lidhės dhe transmetues paisje tė sotisfikuara me mundėsi magazinimi tė audio video materiale deri nė disa qindra orė,server tė fuqishėm nė Terabyt kapacitet magazinimi,u janė nė disponim sherbimeve sekrete dhe policisė publike,por edhe rreziku ėshtė mė i madh qė tė zbulohen nga sherbimet e kundėrzbulimi, tė huaja dhe vendase,andaj mėnyrat e veprimit klasik akoma shihen si me konfidenciale,kėshtuqė, bashkė mjetet e teknologjise sė pėrsosur,sot pėrdoren edhe metodat klasike tė zbulim-kundėrzbulimit nėn njė emėr tė ri,Shėrbim Informativ Kombetarė,po edhe si Shrbime Intelegjente......
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-03-11, 10:39   #3
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Pas UDB-ės SDB-e"Shtet pa polici"?

UDB-a nga qarqet serbe shikoheshte si organizatė qė vepron kundėr interesave serbe nė Federatėn Jugoslave,dhe pas transformimit tė UDB-ės nė SDB (Sluzba Drzavne Bezbednosti) Sherbim Sigurie tė Shtetit,dhe ndryshimi i Kushtetusės ,serbet kėto transformin e quajtėn,

"Shtet pa polici"

Gjatė vitit 1968 ,u miratuan amandmente ndryshimi nė Kushtetutėn e Jugoslavisė tė vitit 1963,ndryshime kėto pėrmes sė cilės krahina e Vojvodinės dhe e Kosovės dhe Metohisė, deri atėherė nė pėrbėrrje tė Republikes tė Serbisė,fituan tė drejtėn elementare shtetbėrės nė kuadėr tė Federatės, njėsi me tė drejtėn e plotė shkėputje nga Serbia.Nė pikė tė parė, Serbia kėthehet nė hapėsirė qė kishte para federatės Ballkanike, dhe se dyti,Serbia vendost nėn patronazhin politik tė krahinave, sepse Vojvodina dhe Kosova kishin tė drejtėn e votės dhe mbivotimi e Serbisė nė Parlamentin Federal, dhe nė tė gjitha forumet e tjera federale.Ky hapė nga serbėt u cilėsua si destabilizim politik i Srbisė, i realizuar vetėm pas dy viteve tė ekzekutimit tė famkeqit Aleksandar Rankoviqit dhe rrėnimin e UDB-ės,pėr serbėt ishte edhe zbulimi i qėllimit te vėrtetė tė plenumit tė Brionit.


Pėr tė njohurin Lekoviē ėshtė thėnė se duhet larguar sa mė parė pėr tė penguar influncėn destruktive te Republikes Serbe nė vendimarje politike,qė pėrderisa Tito ėshtė gjallė,tė arrihet forcimi i shtetit dhe provincave nė Jugosllavi. Nė kėtė shtet, ishte planifikuar qė Edvard Kardelj tė jetė njeriu numėr njė , i cili edhe u bė kur nė fillim tė viteve shtatėdhjetė,Tito e emėroi atė koordinatorė kryesorė nė kryesinė politike Federale.Nė vitin 1971 me miratimin e amandamenteve tė reja,hidhet edhe koncepti i ri i njė Federalizmi Jugosllav,sipas Dr.B.Todoroviē dhe Dushan Viliē,filloi ēmontimi i Jugoslavisė..


Sė fundi u vendos sistemi i decentralimit tė shėrbimit te sigurisė, sepse thiē thuhet,ishte nėn konpetenca tė Federatės,dhe sherbimi ekskluzivisht u transferua nė juridiksionin e republikave dhe krahinave.Sekretariati Federativ i Punėve tė Brendeshme u kthye nė trup koordinues i policisė jugoslove, ndėrsa SDB-e,Sherbimi Shtetorė i Sigurimit ka kontraktuar hapėsirėn e aktiviteteve ne Beograd , nė kufirin brenda Jugosllavisė dhe jashtė vendit,dhe sipas Todoroviē,kjo ndarje ka mundėsuar mos efikasitetin e SDB-es nė aktivitete, qė nė mėnyrė energjike tė kundėrvihet shėrbimeve sekrete tė huaja,dhe luftėn kundėr armiqve tė brendshėm tė organizuar.
Kėtu shihet kjartė se paniku i ka kapur sėrbėt kur flasin pėr armiqt e brendshėm.
Tė shohim se kush janė ato.


Pėr dymbėdhjetė vjet rradhasi, SDB dhe SSUP e nuk kann kapur snjė agjentė tė huaj. Nuk ėshtė as e pazakontė qė pas plenumit tė Brionit,gjegjėsishtė,federalizimi i RSFJ, filluan nė masė tė gjėrė tė shfaqen nacionalistėt e tė gjitha ngjyrave nė Jugosllavi, kryesisht nė Kroaci, Slloveni dhe Kosovė. Zgjedhje taktikė tė kadro tė dobėta tė autoritete federale, si dhe nė polici publike dhe sekrete, qendrat republikane qė nė vitet `70 filluan minimin e Federatės Jugoslave. Policia sekrete Jugoslave pas vitit 1966,ėshtė udhėhequr nga,Borēe Samonikov nga Prilepe, SilvioGorenc nga Krsko, Mitja Krajger nga Lubjana, Srdan Andrejeviq nga Beogradi, Zdravko Mustac nga Zagrebi, Pjer Misovic nga Titograd, Dragisha Ristivojevic nga Beogradi, vėllezrit Mihalj Kertes nga Beogradi dhe Miljan Ljaloviē nga Titogradi.


Nė vend tė UDBA,nė vitin 1966. u formua Sekretariati Federal i Punėve tė Brendshme, kurse Shėrbimi i Sigurimit tė Shtetit (SDB), si ?, instrument vetėqeverisje revolucionare socialiste i klasės punėtore dhe nevojat e popujve tė Jugoslavisė?. Agjencia Kombėtare e Sigurisė SSUP tė RSFJ-sė ishte e angazhuar nė ndjekje dhe zbulimin e armiqve tė jashtėm dhe tė brendshėm. Pėrgjegjėsitė dhe detyra tė caktuara me ligjie pėr SDB-e:


? luftė kundėr armikut tė brendshėm, mbrojtjen e kundėrzbulimit tė territorit si tė ndėrtesave, RSFJ-sė dhe strukturat nga ndikimet e shėrbimeve tė huaja tė zbulimit,
? kundėrpėrgjigje aktivitete subversive apo tė tjera ekstremiste dhe organizatave fashiste dhe grupe tė emigrimit armik,
? pėrfshirje tė drejtpėrdrejtė nė sigurimin e punėtorėve social-politik,
? Mbrojtje tė shtabeve tė kundėrzbulimit dhe njėsitė e Mbrojtjes Territoriale dhe objekte rėndėsi tė veēantė shoqėrore,
? ndjekjen nė emėr tė prokurorėve, personat e akuzuar pėr krime kundėr themeleve socialiste vetėqeverisėse dhe tė sigurisė sė RSFJ-sė dhe pjesėt mė komplekse tė bazave ekonomike shoqėrore,
?pėr tė njoftuar subjektet sociale shoqėrore mbi fenomenet e aktivitete armiqsore, , pėr kundėrshtimin e tyre.


Nė radhėt e saj mu pėr kėtė shkak ka patur shtatė departamente: kundėrinteligjencės, tė brendshme, mėrgimi,tė Funkcionerevė, mbrojtja territoriale, penale, dhe ka qenė organi i zbulimit. Organi SDB-ės nė republikat dhe krahinat,kanė qėnė pjesė tė policisė nė kuadėr tė Ministrive tė Brendshme republikane dhe krahinore, si dhe nė qytetet mė tė mėdha tė vendit, ndėrsa nė vise tė vogla kann vepruar vetėm komesariate ushtarake tė Shėrbimi Sekret......
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-03-11, 16:42   #4
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: AW: Shėrbimet Sekrete

Quote:
Originally Posted by lirik View Post
megjithat udb ja kishte synime pansllave dhe ishte e rrezikshme jashtzakonisht dhe qfar do transformimi i saj mbetet rrezik i madh per shqiperine etnike
Seriali ishte ne vazhdim lirik per te thene ti fjalen e fundit..me mire do te ishte te ma kishe lene mua mbase tashti me ngatrove epilogun me absurdin...tashti humba une rrugen per te gjete Rrahman Morinen se ku ishte athere..
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-03-11, 11:57   #5
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Vetė shėrbimi shtetror i Jugosllavisė, sipas Dr Obren Gjorgjeviē,gjegjėsisht,organizimi i saj dhe detyrat ishin nėn juridiksion tė SSUP-it.(Savezni Sekretariajat Unutrasnjih Poslova),shqip(Sekratiraiti Federativ i Punve tė Brendshme) dhe kėshtu u vendosen,qė ajo praktikisht krynte punėt e sherbimit shtetrorė tė sigurisė,(SDB)Sluzhba Drzavne Bezbednosti tė RFSJ.

?drejtimin dhe koordinimin,nė harmonizimin me punėn e SDB-es nė tėrė territorin e Jugosllavisė.
?nė luftėn kundėr armiqve tė brendshėm dhe tė brendshėm dhe tė jashtėm. Pas plenum tė Brionit edhe nė sherbimin sekret (SDB) nė Jugosllavi, si tė ashtuquajturit armiq tė brendshėm nė nivel ekspertėsh janė klasifikuar nė kategoritė e njėmbėdhjetė struktura;struktura klasash tė mbetura,
grupe klerike: ortodokse, katolike, islame,grupe religjioze tė vogla, grupe nacionaliste,Informbiro grupet,grupimet liberaleliberale, grupet anarholiberaliberale,dhe grupet burokratike-dogmatike; grupet civile tė sė djathtės, lėvizjet alternative: lėvizjet pėr paqes,lėvizja ekologjike, lėvizjet feministe dhe lėvizjet pėr kerkesa sociale.Nga armiq jashtėm,libra dhe tekste operative tė policisė sekrete tė klasifikuara nė dymbėdhjetė kategori.mė pas vjen emigracioni politik jugosllav,dhe me nė fund edhe lista e mbi tridhjetė organizata tė shėrbimeve serkret zbulimi tė huaja,nga CIA dhe DIA, deri te MI-5-shi,Mosad dhe Sigurimi shqiptarė.

Po tė gjurmojmė mė thellė ne dokumente dhe libra nga autorė tė ndryshėm serb,do tė shohim se pėr serbėt tė gjitha kėto organe sigurie te krijuara nga vetė qeveritarėt serb nė Federatė dhe nė Republikėn e Serbisė,shikohen si armiq mė tė mėdhenj tė tyre, po me aq influencė shkatruese tė kombit serb sa edhe organizatat e huaja tė zbulim-kundėrzbulimit.Pėrkrah emrave tė njohur tė politikės nė Federatėn Jugoslave,nuk figuron asnjė shqiptarė,dhe para se tė gjurmojmė se ku humbėn figurat politike shqiptare aq tė folur dhe pėrfoluar nga ne si agjent tė OZNA, UDB-es dhe SDB-es,tė shohim se ēka na sjellė Marko Lopušina nė librin e tij, UBIJ BLIŽNJEG SVOG“Vra tė afėrmin tėnd“,kushtuar Policise Sekrete Jugoslave 1945/1997.


Marko Lopusina
Vra tė afėrmin tėnd
Policia sekrete jugosllave, 1945/1997.

Fjala e Autorit


Fshehtėsia ėshtė parimi kryesor dhe themelor i egzistencės dhe veprimtarisė tė tė gjitha shėrbime tė inteligjencės nė botė,po edhe e policisė sekrete serbe dhe policisė sekrete jugosllave. Nė kėtė fshehtėsi tė tyre dhe tė tjerėve,fshihet,fuqia,forca dhe jetėgjatėsia e policisė politike e shtetit e cila nė rajonin tonė jeton pesėdhjetė vitet e fundit. Nė detyrė ėshtė qė nga viti 1945 e deri nė fillim tė viteve tė nėntėdhjeta ,po edhe mė vonė, gjithmonė pėr tė mbrojtur dhe ruajtjen e autoritetit tė shtetit, tė partisė dhe lidershipit tė saj politik, dhe tė ashtu-quajtur. armiqtė e brendshėm dhe tė jashtėm.


Ozn-ėn, Udb-ė, SDB.nė, udhėheqėsit politikė nga dashuria dhe mėshira i kanė quajtur "grusht i komunizmit"shpesh edhe mburojė e revolucionit. " Fakti qė shėrbimet sekrete jugosllave i kan krijuar dhe udhėhequr Kroatėt dhe Sllovenėt, zyrtarėt e tyre mė tė besueshėm ishin serbė,vetėm pėr ate,qė u pėrpoqė pėr tė dėshmuar besnikėrinė e tyre ndaj Titos dhe tė Partisė. Si njėroje besnike e Brozit dhe tė Jugosllavisė sė dytė, serbėt si "oznashi", "udbasi", "debejci" janė pėrndjekur, shumė herė, dhe pa asnjė gjykatė, jo vetėm nė parimin e njė numri tė madh dhe komb i madh, por vetėm si popull.Srbėt nė Jugosllavinė e dytė tė vete ishin ndjekės dhe tė pėrndjekur,saktėsisht,edhe gjelat edhe viktima tė policisė sekrete. Pak fjalė mund tė gjejmė nė gjuhėn serbe pėr tė pėrshkruar fytyrėn e vertet tė UDB-ės.


Ai pėrmban tė gjithė zemėrimin e njeriut dhe tė rezistencės ndaj jetės tė njė modeli tė qetė nė Jugosllavinė komuniste, e cila shtyu shumė prej banorėve tė saj, tė paktėn nė dukje,tė kenė nė kujtesa. UDB- edhe sot njerėzit u referohen tė gjitha organeve tė sigurisė jugosllave, sepse ata duan me ketė tė tregojnė se sa ata janė tė vetėdijshėm pėr tė keqen qė u ka shkaktuar policia politike popullit tė vet.Sipas vlerėsimet tim, shėrbimet sekrete jugosllave nė Jugoslavinė e dytė ,kanė pėrndjekur tė paktėn gjysmė milioni njerėz. Dėshmitarė edhe sot i pėrkujtojnė veprimet e policisė politike jugosllave nė Kocevje, Zelengora, terrorin e kuq, Goli otok, dhe procese tė detyrueshėm, „Dahauskih“frymarje e ngushtuar“, plenumi i katėrt,demostratat studentore, Maspoku, liberalizmi,drama Kosovare, pėrndjekja boshnjake, rastin e tetėve.


Ata ishin pasoja tė drejtpėrdrejta tė Luftės Civile nė mes Jugoslaveve dhe serbėve, por edhe njė luftė civile e padeklaruar,e cila mė vonė u shėndrua nė luftė kundėr kundėrshtarėve politikė.Nga kjo luftė u viktimizuan shkrimtarėt, artistėt, intelektualėt, dhe njerėzit e zakonshėm. Shteti dhe agjencitė e saja siē i i kan quatur vetė policėt, ajo memorie ėshtė pėrdorė pėr punėn e tyre nė emėr tė popullit,por kurė publikisht nuk flasin pėr vera e kryera kundėr popullit. Heshtja ėshtė pjesė e historisė se betimit.Tė lexuarat e policisė sekrete Ozne, UDBA, SDB, KOS, VOS dhe SID, mė shumė flasin pėr vepra e armiqve se sa pėr veprimet si roje tė shtetit dhe tė Jugoslavisė sė Titos.Pėr ate,tė gjitha te verteva nė lidhje me policia sekrete jugosllave,janė gjysmė tė vėrteta, dhe disa prej tyre, pėr shkak tė shkrimtarėve tė kėqija, ata u bėnė tė dyshimta dhe legjenda.


Synimi i autorit tė kėtij libri ėshtė pikėrisht pėrpjekja pėr tė zgjidhur enigmėn e shėrbimeve sekrete nė ish-Jugosllavi dhe, sė paku, pėr njė moment, tė gjurmojė tė vėrtetėn nė lidhje me serbet dhe policinė sekrete jugosllave.
Tė shohim se ēka shkruan autori mė tej,dhe kush janė puntorėt e sherbimeve sekrete jugoslave.Nuk ka politikan tė njohur tė Jugosllavisė i gjeneratave tė vjetra i cili nuk ka kaluar pragun e Ministrisė sė Brendshme gjatė ndėrtimit tė karierės politike.Tė jesh polic athere shikoheshte si detyrė nderi,kurse vitet e fundit turpi i policisė jugoslave dhe serbe.Mu pėr ate, disa prej tyre kanė gjetur asyen pėr tė fshehur informacionet dhe biografitė e tyre . Duke punuar nė sherbimet e kundėrzbulimit tė Shėrbimeve Informative tė (JNA) APJ-Armata popullore jugoslave,mė pas nė SID nė SSIP dhe SDB SSUP ose mė shkurtė e mė mirė Ozna dhe Udba, shpesh na dalin nė sipėrfaqe, shkallėt e karrierės politike te shumė prej zyrtarėve tė lartė tė kohės.


Nė KOS ndėrkohė punonin Dizdarevic Nijaz, Mitja Ribicic, Otmar KreacicKultura, Nikola Ljubiēiē, Budimir Loncar, Stane Dolanc, Josip Manolic, AntonTus,Sveto Letica, Bozhidar Grubisic, Boshko Siljegoviē. SID u themelua nga EdvardKardelj dhe oficerėt e tij tė zbulimit ishin diplomatėt, Maksimilian Bace, AntunVratusa, Zdenko Sveta, Edo Brajnik, Faik dhe Raif Dizdarevic, Velko. dhe ArsoMilatovic, Ales Bebler, Milivoje Maksic, Branko Mikasinovic, CvijetinMijatovic, Josip Vrhovec, Janko Smole, Borisllav Joviq.


Pėr Ozna, Udba,gjegjėsisht,SDB kanė punuar Josip Djerdja, Janez Zemljaric, Vladimir Rolovic, Svetlana Ceca Stefanovic, Franjo Herljevic, Joze Smole, Milan Mishkoviē, Josip Manolic, JosipBoljkovac.Rezidentėt (Banorėt)e Kominternė ishin Josip Broz Tito, Ivo Lola Ribar, JosipKopinic,Ivan--Stevo Krajacic, Zdenka Kidriē dhe Andrija Hebrang. Themeluesit e OZNA janė Josip Broz Tito, Aleksandėr Rankoviq dhe rusi, Kolonel Timofeev. Tė gjithė kėto pesėdhjetė vite me radhė ishin Zot tė jetės dhe tė vdekjes tė njerėzve nė Jugosllavinė e dytė…
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-03-11, 13:15   #6
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Njė koncentrim tė tillė tė lartė tė ish-agjentėve dhe oficerėt e policisė nė qeveri, mund tė sqarohet me vetė faktin, se Jugoslavia e dytė doli nga lufta,gjegjėsishtė,nga revolucioni.Nė kėtė liderėt e rinj ishin udhėheqės ushtarakė, ose punonjės tė sigurisė. Josip Broz Tito, Cvijetin Mijatoviē, Raif Dizdarevic dhe Bora Joviē si oficerė tė zbulimit, komandant, ministra, ambasadorė, njerėz tė mbėshtjellė edhe nė pozitė si president tė Jugosllavisė,kurse NikolaLjubicic njeriu i parė nė Serbi.

Nė varėsi tė rrethanave dhe ngjarjeve nė skenėn e brendshme politike nė Jugosllavi,pėr policinė sekrete janė dredhur tregime tė ndryshme, tė cilat nganjėherė edhe tė karkaterit mitoligjik.Edhe pėrgjatė luftės nė vend ka lindur nė lojė fjalėt?Ozna sve dozna?”Ozna i di tė gjitha”??,e cila nė zhargonin serb jeton edhe nė ditėt e sotme. Fraza e dytė, e cila u bė edhe moto politike ishte,? Udba je srpska sudba?.? UDBA ėshtė fati serb?. Ky ishti i tė kuptuarit mė piktoreskė qė mbajti gjallė enigmėm e njė shteti Kombėtarė,po edhe ajo qė mbuloj fuqinė dhe pafuqinė serbe, dhe policinė serkete jugosllave.Ka ndodhur qė tė jetė shėnuar,qė OZNA,dmth.,

Udba dhe mė vonė SDB-e,pėrkah fuqisė saj tė krahasohet edhe me fuqinė eKGB-es, dhe tė CIA-s,jehonė kjo e policisė jugosllave e paraqitur si shtet brenda njė shteti dhe shėrbimi i tij sekret UDBA, si armik publik numėr njė.Gjyqi politik siē e quajnė serbėt i Aleksandar Rankoviqit, u kthye nė njė pėstrim tė parė tė tė gjithė personelit nė policinė sekrete serbe. Kjo ka treguar se sa shteti mizor i Jugosllavisė ka treguar pėrkujdesjen ndaj agjentėve tė tyre tė zbulimit dhe kundėrzbulimit,strukturave operative, agjentėve dhe spiunėve.Kėshtu,u krijua bindja se,kur nuk i do shteti, nuk i do as populli..

Partia i ka shtyrė ata nė skrap te jetės dhe tė historisė, sė fėmi tė konsumuar tė njė revolucioni,po edhe si punėtorė tė pensionuar nė shėrbim tė personalizuar sekret, karaktere kėto, tė Josip Broz Tito, Ivana Steve Krajacic dhe Stane Dolanc.I pari njė jugosllav i madhė, tjetėri kroat i mėdhė, dhe e treti njė slloven i madhė. Tė tre kėto kurė nuk i kan dashur serbėt, mė saktė, ata kishin frikė nga Srbije.Ashtu si shkonin marrėdhėniet mes forcave politike nė federatė,nė mes te republikave, dhe provincave, sllovenėt, kroatėt dhe serbėt, nė mes tė pushtetarve dhe tė fortėve, i tillė ishte edhe fati i zyrtarėve tė policisė sekrete dhe strukturave operative.

Megjithate,pastrimet nė mes kanė qėnė drejruar kundėr Serbisė dhe kuadrove serbe, shpesh shkonin vetėm mbi shpinėn e policisė sekrete.Njėzet vitete fundit,nė shėrbimin sekret tė RSFJ-sė zhvilloheshte edhe njė luftė e heshtur nė mes. E para polici sekrete jugosllave ishte e ngritur sipas reēėtės komuniste internacionale nga Moska dhe NKVD, dhe u rrėnua sipas planit tė centralit tė Vashingtonit dhe satelitėve te Rendit tė Ri Botėror. Plani ka mbėshtetur njė koalicion tė ashtuquajtur, jo principiel nė kuadėr tė RSFJ-sė. Sigurimi i Shtetit Jugoslavė, nė veqanti policia sekrete e Serbisė, ka mbijetuar katėr dhunimė dhe katėr riorganizime,por nuk mbijetuan shpėrbėrjen e Jugosllavisė.Jugoslavia u shpėrbė nė pjesė tė panumėrta.

Serbėt kan autorė tė shkrime tė bukura dhe propagandues tė ēdo vlere ku edhe kan dhėnė kontributin e vetė, tė shėndrojnė nė kundėrvlerė duke fajėsuar tė gjithė, edhe bashkėpuntorėt e tyre mė tė ngushtė.Kėshtu,tė gjithė shikohen si armiq,po pėr qudi kur serbėt fajėsojnė policinė sekrete Federale se ua ka sjellė tė keqen edhe kur vetė kanė qėnė pjestarė tė ēdo aktiviteti kundėr tė ēdo jo serbi,vitet `80-90-tė i shikojnė si tragjedi kombetare serbe..tė gjithė bashkepuntorėt e tyre armiq tė klasit parė,sllovenė,kroatė,boshnjakėt dhe shqiptarėt…..

__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-03-11, 17:08   #7
Zanzi/M
mire ....
 
Zanzi/M's Avatar
 
Join Date: 12-01-10
Location: Prishtine
Posts: 1,776
Zanzi/M has disabled reputation
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

A nuk e kane vendin keto shkrime ke historia aa!
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-03-11, 19:52   #8
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Quote:
Originally Posted by Zanzi/M View Post
A nuk e kane vendin keto shkrime ke historia aa!
Nga baba e nena jam shqiptare...nga natyra i qete pa komplekse po exploziv kur e do rasti...profesioni elektronika e pergjithshme..preokupimi im siguria e pergjithshme ne veqanti ajo me e reja IT-Siguria..historia pika me e dobet dhe shkence e thurur me materie materialiste shume pake realiste...
Nje hsitorian e mirefillte do te thoshte se historia pa politike eshte nje fletore e bardhe pa shkronja,e kete histori lexoe ti ashtu si ta kan mesu...
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-03-11, 19:55   #9
Zanzi/M
mire ....
 
Zanzi/M's Avatar
 
Join Date: 12-01-10
Location: Prishtine
Posts: 1,776
Zanzi/M has disabled reputation
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Quote:
Originally Posted by Kercovari View Post
Nga baba e nena jam shqiptare...nga natyra i qete pa komplekse po exploziv kur e do rasti...profesioni elektronika e pergjithshme..preokupimi im siguria e pergjithshme ne veqanti ajo me e reja IT-Siguria..historia pika me e dobet dhe shkence e thurur me materie materialiste shume pake realiste...
Nje hsitorian e mirefillte do te thoshte se historia pa politike eshte nje fletore e bardhe pa shkronja,e kete histori lexoe ti ashtu si ta kan mesu...
Ju thate se jeni i qet, dhe me beri pershtypje per te mire. Edhe une qetesisht e thash se keto tema jane per te rubrika e historise, sepse mesa lexova ( lexova dicka nga keto ) i takojne historise.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-11, 07:18   #10
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Quote:
Originally Posted by Zanzi/M View Post
Ju thate se jeni i qet, dhe me beri pershtypje per te mire. Edhe une qetesisht e thash se keto tema jane per te rubrika e historise, sepse mesa lexova ( lexova dicka nga keto ) i takojne historise.
E ke ti iden se ku do te dal une me temen?Ti nese ke mare persiper kreun e redaktorit beje renditjen e rubrikave sipas temes mbasae une e kam pa se sherbimit sekrete jan pjese e politikes,natyrisht me elemnte historike te pergjakura.Apo ke frike se do te politizoj policet e tu sekret te kohes Isuf Karakushi,Selim Broshi etj.Jo jo,mos ki frike se serbi i shikon si polic sekret te Sigurimit,pra mashtrim i kulluar sa per te ve temen ne politike mbase edhe politika eshte mashtrim,dhe mos u lodh shume duke me korigjuar mua se e shoh se ti nuk i ke ato aftesi.Kalofsh mire ...a?!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-11, 08:39   #11
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

....... edhe ti Zanzi,po i tregone protagonistit te ketyre "filmave" qe ne shume prej tyre ishte aktori ...nese jo kryesori aty afer
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-11, 11:25   #12
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Quote:
Originally Posted by sherri View Post
....... edhe ti Zanzi,po i tregone protagonistit te ketyre "filmave" qe ne shume prej tyre ishte aktori ...nese jo kryesori aty afer
e ke gabim nese te dukem une kerpaq kotlova i vranjes si ti..mos e me keq kur nje gabel te shet filozofi..
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-11, 15:31   #13
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Babai im ,ndjese paste ,thoshte;
"Kurr mos u tute prej fishekeve te shprazet po kujdese prej atyre qe i ke ne RRETH -ATORE !!"
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Last edited by GURI SYLAJ; 23-03-11 at 15:31.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-11, 17:27   #14
Zanzi/M
mire ....
 
Zanzi/M's Avatar
 
Join Date: 12-01-10
Location: Prishtine
Posts: 1,776
Zanzi/M has disabled reputation
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Quote:
Originally Posted by Kercovari View Post
E ke ti iden se ku do te dal une me temen?Ti nese ke mare persiper kreun e redaktorit beje renditjen e rubrikave sipas temes mbasae une e kam pa se sherbimit sekrete jan pjese e politikes,natyrisht me elemnte historike te pergjakura.Apo ke frike se do te politizoj policet e tu sekret te kohes Isuf Karakushi,Selim Broshi etj.Jo jo,mos ki frike se serbi i shikon si polic sekret te Sigurimit,pra mashtrim i kulluar sa per te ve temen ne politike mbase edhe politika eshte mashtrim,dhe mos u lodh shume duke me korigjuar mua se e shoh se ti nuk i ke ato aftesi.Kalofsh mire ...a?!
Ti tani eskalove nga "ai personi i qet" ne nje njeri tjeter, duke me thene "lidhjet" e mia me selim broshin pfff.

A do vazhdosh edhe me sherbimet tjera sekrete a po do ndalesh vetem ne keto jugosllave? Si njohes qe cenke vazhdo me tutje bile mos te shkon mendja me shkru te historia "njeri i qet" dhe puro arab.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-11, 17:29   #15
Zanzi/M
mire ....
 
Zanzi/M's Avatar
 
Join Date: 12-01-10
Location: Prishtine
Posts: 1,776
Zanzi/M has disabled reputation
Default Titulli: Shėrbimet Sekrete

Quote:
Originally Posted by sherri View Post
....... edhe ti Zanzi,po i tregone protagonistit te ketyre "filmave" qe ne shume prej tyre ishte aktori ...nese jo kryesori aty afer
Ky ka qene si ata shpiunat lokal te bashkesive lokale hahah, folna per ate metode te spiunimit kercova


Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 06:38.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.