Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
User Name
Password


Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-04-11, 17:15   #1
murrizi
 
murrizi's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Default Bijtė e Shqipes

Pėrkujtohet 12 vjetori i Betejės sė Koshares

Publikuar: Sot, mė 09 prill 2011


 • Koshare, 9 prill - “Lufta ēlirimtare e popullit tonė ėshtė shquar pėr drejtėsi e pastėrtinė e saj, karakterin ēlirimtar, prandaj askush dhe kurrė nuk do tė arrijė ta njollos apo ta nėpėrkėmbė atė”, ka thėnė kryetari i Parlamentit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, sot nė 12 vjetorin e pėrkujtimit tė Betejės Koshares.
  “Lavdi nė tragjeditė e shumta na sollėn ata tė cilėt nuk kursyen as gjakun, e as jetėn e tyre pėr liri, pėr nderin e dinjitetin tonė. Tani radhėn e ka guximi, vendosmėria dhe kėmbėngulėsia politike e tė zgjedhurve tanė, pėr t’i kultivuar e mbrojtur vlerat ēlirimtare nga kushdo qė tenton t’i nėpėrkėmbė ato”, ka thėnė Krasniqi, para mijėra qytetarėve, familjarėve tė dėshmorėve dhe strukturave udhėheqėse nga qendra dhe ato komunale qė kishin ardhur pėr tė shėnuar kėtė datė tė rėndėsishme tė Kosovės. Krasniqi ka lavdėruar luftėtarėt trima tė kėsaj beteje dhe e ka cilėsuar atė si njėrėn nga betejat e lavdishme tė luftės sė UĒK-sė.
  Nė pėrkujtim tė kėtij ishte edhe ambasadori i Shqipėrisė nė Kosovė Islam Lauka i cili th se luftėtarėt e Koshares kanė qenė ata qė shemben muret e njė ndarje tė padrejtė njė shekulloret nė mes tė Shqipėrisė sė Kosovės..
  Deputeti i AAK-sė Daut Haradinaj tha sė Beteja e Koshares, falė guximit dhe sakrificės qė bėnė luftėtarėt e saj, u bė njė nga kapitujt mė tė fuqishėm tė luftės sonė pėr liri. Haradinaj pėrmendi luftėrat e kėsaj beteje Agim Ramadani e Sali Ēekaj.
  Njėri nga protagonistėt kryesorė tė kėsaj lufte Anton Quni, duke kujtuar ato ditė, tha se ”ata djem tė pėrgatitur, tė disiplinuar dhe tė motivuar, ishin shin tė gatshėm pėr tė sakrifikuar ēdo gjė, ashtu dhe si sakrifikuan pėr lirinė atdheut”.
  Beteja e Koshares qė nisi mė 9 prill tė vitit 1999 rrėzoi gurėt e kufirit ndėrmjet Kosovės e Shqipėrisė, tė njė populli tė ndarė padrejtėsisht.
  Nė kėtė betejė ranė dėshmorė 114 luftėtarė tė UĒK-sė, sė me komandantin e Brigadės 138, Agim Ramadani, emrin e tė cilit mė vonė e mori kjo brigadė.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Last edited by murrizi; 09-04-11 at 17:17.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 10-04-11, 15:28   #2
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Gjate gjithe luftes se fundit ne Kosove, jane zhvilluar vetem dy beteja:

Beteja e Loxhes,
edhe
Beteja e Koshares.

Te dyja keto te udhehequra nga ushtaret e Forcave te Armatosura te Republikes se Kosoves - FARK, Tahir Zema, Sali Cekaj, Agim Ramadani, etj.

Krejt pjesa tejer e luftes ka qene masakra klasike ndaj popullsise civile, ndaj shqiptareve.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-04-11, 18:27   #3
murrizi
 
murrizi's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Nuk e dijė si ndodhi nė betejat tjera tė luftės ēlirimtare, por beteja e kosharės thuhet tė ishte njėr ndėr betejat mė tė organizuara,
Ku edhe kur vdisje tė kishte hije.
Kjo ndoshta pse e gjitha ishte e organizuar nga jashta zonės sė luftės, dhe nga fakti qė matrijalisht qėndrohej mė mirė.
Panta_rhei si gjithmonė me "inat" pėr ata, mua me tė thėnė tė drejtėn mė kanė kaluar tė gjitha inatet, dhe me gjithėsecilin (nuk po ja vlejke).
Duhet vequar qė nė organizmin e Betejes sė Kosharės morėn pjes edhe ushtarak tė tjerė e ndėr ta edhe vetė Jakup Krasniqi (me uniform tė veshur).
Pėrkundėr faktit se kush luftoj, apo pse luftoj, asnjėri nuk e ka besuar qė lirin do ta shijonim kaq shpejt, ėshtė "pėrfolur" pėr njė luftė tė gjatė guerile tė llojit Kurdėt kunder Turqis, apo edhe mė keq.
Ēfar tė thuhet tjetėr pėr luftėn Shqiptari-Serbi ?!
Ne i'u pėrgjigjem shumė pak "kėrkeses" pėr liri, aq sa u pėrgjigjem, aq liri fituam.
Njė e vėrtetė e tmerrshme !
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-04-11, 19:20   #4
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

murrizi,
hiqe prej sodit marakin, jaranit,
nuk eshte e vertete kjo e fundit qe e the.

7 milion shqiptare me i pas rroke pushket e kallashat e brisqit... humbjet tona do te ishin 7 milion here ma te mdhaja... se pa nderhy Amerika, as Durresin nuk e ke pase te sigurte. Per kete kurre mos dysho.

E sa per kualitetin e lirise, Amerika ka nderhy, edhe t'ka ndihmu si burrat. Edhe ta ka perzan shkaun, ta ka cliru Kosoven.

Cka ka me ba ma shume Amerika ne Kosove.
Kend me e zgjedhe president?

Krejt politikanet aktual qe i ka Kosova sot me i mbledhe bashke ne njeren ane, veq vet rada trajkoviqi t'i ban rrotė.
Ky eshte realiteti yne. Tadiqi as qe po don me ndi qe ka politikan bile Kosova. Sepse realisht nuk ka. Po lype me bisedu direkt me Shqiperine. .

Eshte arsyetim qyqar, cdo tentim per ta arsyetuar mjerimin e sotem me rrjedhen e luftes.
S'ka lidhje me lufte hiq.

Sa per ate, shkijet kane qene ma te organizuar e ma te pergatitur, por e humben luften, bishtin nen kembe e shkuan ne serbi.

Por, bijte e Shqipes, e flliqen me ka krejt.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 02:56   #5
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Quote:
Originally Posted by panta_rhei View Post
Gjate gjithe luftes se fundit ne Kosove, jane zhvilluar vetem dy beteja:

Beteja e Loxhes,
edhe
Beteja e Koshares.

Te dyja keto te udhehequra nga ushtaret e Forcave te Armatosura te Republikes se Kosoves - FARK, Tahir Zema, Sali Cekaj, Agim Ramadani, etj.

Krejt pjesa tejer e luftes ka qene masakra klasike ndaj popullsise civile, ndaj shqiptareve.


duke mos e harruar kurre edhe AHMET KRASNIQIN...!Tahir Zema, Agim Ramadani,Ahmet Krasniqi,Sali Qeku-Koshare video

per kta trima kendohet kenga shqipe jehon e liris neper shtepijat tona
te cilet i vrane argat e shkaut ...!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Last edited by Urata; 11-04-11 at 03:06.
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 07:47   #6
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Paskit harru Gjeneral Kudusi Lama dhe UĒK-ėn,e sa per kete FARUKUN,mos e permendi se u takon diku Bllaca e u tregon mire ...haahahah
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 08:47   #7
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Mesova se Bllaces ja kan marre lirine,andaj solla kete shkrim te shohim se kush i demton Bijtė e Shqipes:

Kush po e dėmton Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės?!

PSE PO ARRESTOHEN DHE PO AKUZOHEN USHTARĖT E UĒK’sė

Shkruan: Mr.sc.Metush Zenuni

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės lindi, si pasojė e shtypjes sė vazhdueshme 100 vjeēare tė pushtuesit serb kundėr popullit shqiptar nė Kosovė. E inicuar nga grupe ilegale nė Kosovė dhe e formuar juridikisht nga Lėvizja Popullore e Kosovės - LPK, nė vitin 1994, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės deri nė fund tė vitit 1997, organizoi njė varg aksionesh guerile kundėr forcave policore dhe ushtarake serbe, por edhe kundėr tradhėtarėve dhe bashkėpunėtorėve tė pushtuesit Serb qė ishin nė kuadėr tė policisė lokale serbe, nė kuadėr tė partive serbe dhe si bashkėpunėtor tė sigurimit sekret serb.

Me fillimin e luftės sė armatosur nė Kosovė nė mars 1998, dhe rėnies sė Komandantit Adem Jashari, radhėt e UĒK’sė filluan tė shtohen me tė madhe dhe UĒK’ja filloi tė shtrihet njėkohėsisht nė tė gjitha fshatrat dhe qytetet e Kosovės. Gjatė aktivitetit tė shtrirjes dhe zgjerimit tė radhėve tė UĒK’sė bartėsit dhe misionarėt e propagandimit tė luftės shpeshherė kanė hasur nė vėshtirėsi veprimi sa nga policia dhe ushtria e okupatorit, po aq edhe nga bashkėpunėtorėt e tyre qė fatkeqėsisht ishte gjak i prishur i popullit shqiptar.Pėrkundėr faktit se ata bashkėpunonin me armikun, njė pjesė me tė kuptuar realitetin janė larguar nga rruga e dėmshme qė kishin hyrė me apo pa dėshirė, ndėrsa njė pjesė tjetėr edhe pėrkundėr vėrejtjeve me shkrim dhe me goje, tė sqaruara edhe pėrmes Komunikatave tė SH.P tė UĒK’sė, nuk kishin pranuar tė largohen nga rruga e tyre e gabuar dhe e dėmshme pėr popullin e tyre tė pushtuar.

Ėshtė rregull ndoshta i pashkruar qė secili popull qė lufton pėr ēlirim, ti denoj dhe vrasė sė pari tradhėtarėt e vet, andaj edhe gjatė luftės sė popullit shqiptar nė krye me UĒK’nė, njė pjesė e tradhėtarėve u vranė nė luftime tė armatosura kundėr Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės, ndėrsa njė pjesė tjetėr u ekzekutuan pėr.shkak se drejtėpėrsėdrejti dėmtonin dhe rrezikonin luftėm ēlirimtare tė UĒK’sė kundėr forcave serbe, duke dalur nė pėrkrahje tė forcat terroriste armike. Kėshtu kanė vepruar tė gjithė vendet Europiane kur kanė luftuar pėr ēlirim dhe ata nuk duhet tė na shesin mend neve tash kur dihet se kjo ėshtė praktikė e tė gjithė popujve qė luftojnė pėr ēlirim kombėtar.

Gabimi sipas mendimit tim ėshtė bėrė qė pas luftės, SHP i UĒK’sė duhet ta ketė pasur regjistrin e saktė se kush ishin bashkėpuntorėt e Serbisė, ēfarė nivelesh kanė qenė, kush ėshtė ekzekutuar, kush ėshtė falur dhe arsyetimet pse ka ndodhur kėshtu. Pse ėshtė dashur qė UĒK’ja tė ketė frikė ta thotė tė vėrtetėn, ndėrsa sot po ata bashkėpunėtorė tė armikut nuk po kanė frikė ta thonė tė pavėrtetėn dhe pa fije turpi shpifin e gėnjejnė me gjuhėn e nėperkės siē e kanė pasur zakon gjithėherė.

Ēka ndodhi pas pėrfundimit tė luftės sė armatosur nė Kosovė dhe ardhjes e forcave ndėrkombėtare. UNMIK’u dhe OSBE, duke pasur nevojė tė bashkėpunojė me shqiptar tė Kosovės, tė cilėt duheshin tė jenė pėrkthyes, shofer etj, punėsoi nė masė tė madhe ata qė ose ishin nė bashkėpunim me serbėt ose ishin anėtar tė LDK’sė dhe kishin propaganduar kundėr UĒK’sė. Nė anėn tjetėr, asnjė ushtar i UĒK’sė, pavarėsisht profesionit dhe njohjeve tė gjuhėve tė huaja, nuk ėshtė pranuar nė kėto institucione ndėrkombėtare. Shumica e tė punėsuarėve nė UNMIK, KFOR dhe OSBE, ishin tė pėrzgjedhur tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar me institucionet ndėrkombėtare dhe pėr tė propaganduar kundėr UĒK’sė e bartėsve tė tyre.

Tė trimėruar nga propaganda e madhe qė bėhej kundėr UĒK’sė, por edhe tė pėrkrahur nga UNMIKU e KFOR’i, ish bashkėpunėtorėt e armikut, filluan denoncimin dhe ndjekjen e luftėtarėve tė UĒK’sė, nė vend se tė ndodhte e kundėrta. Ata, hartuan lista me emra te ushtarėve dhe komandantėve tė UĒK’sė, i denoncuan para organeve tė UNMIK’ut pėr gjoja vrasjet dhe torturimet qė u kanė bėrė atyre luftėtarėt dhe komandantėt e UĒK’sė nė kohėn kur njė pjesė e tyre ishin burgosur gjatė luftės nga UĒK’ja. Shumė komandant dhe ushtar tė UĒK’sė u arrestuan nė mėnyrė spektakolare nga UNMIK’u dhe KFOR’i, nėn akuza tė rėnda pėr vrasje dhe keqtrajtim gjatė luftės, u mbajtėn me vite tė tėra nė burg dhe shumica nga ta, nė mungesė faktesh u liruan tė pa fajshėm, por kurrė nuk iu dha kurrėfar dėmshpėrblimi, siē ėshtė rregull nė vendet demokratike Evropiane prej nga vijnė KFOR-i dhe UNMIK’u.

Nė anėn tjetėr LDK e cila nė gjirin e saj pėrfshiu shumicėn nga anėtarėt e LKJ’sė dhe tė LKK’sė e tė strukturave tjera komuniste nė Kosovė, duke pretenduar tė jetė njė Lėvizje paqėsore deri nė fillim tė luftės nė vitin 1998, nuk pėrkrahu grupet e armatosura tė UĒK’sė, ndėrsa me fillimin e luftės nė Kosovė, LDK dhe Qeveria Bukoshi formuan FARK’un, gjoja pėr tė luftuar armikun nė mėnyrė institucionale dhe profesionale, por nė fakt FARK’u ishte formuar nga Qeveria e Kosovės pėr tė sabotuar luftėn ēlirimtare tė UĒK’sė.

Mė 19 Nėntor 1998, Kryesia e LDK’sė formoi njė komision pėr tė hetuar krimet e lufės tė kryera nga forcat serbe, vrasjeve enigmatike dhe kėrcėnimeve tė aktivistėve tė LDK’sė, i cili udhėhiqej nga Eqrem Kryeziu anėtar i Kryesisė sė LDK’sė. Qėllimi i kėtij komisioni ishte qė tė mbledhin sa mė shume fakte dhe argumente kompromituese kundėr UĒK’sė dhe sipas logjikės sė tyre pas luftės edhe tė denohen atdhetarėt qė kanė vrarė spiujt e serbisė dhe sabotatorėt e luftės, ēka nė fakt po ndodh nė Kosovė qe 12 vitė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

Pas pėrfundimit tė luftės, LDK dhe mbeturinat e FARK’ut poashtu sikur edhe mebturinat e serbisė dhe UDB’sė, hartuan lista e plane pėr tė denoncuar dhe etiketuar ushtarėt dhe komandantėt e UĒK’sė tek UNMIK’u dhe KFOR’i, duke shpresuar kėshtu qė do tė arsyetohen para popullit pėr dėshtimet e vijės sė tyre politike dhe sabotimin e tyre qė kishin bėrė gjatė luftės nė Kosovė.

Sipas propagandės sė LDK’sė dhe tė sabotatorėve tė luftės e bashkėpunėtorėve tė serbisė, vetėm dėshmorėt e rėnė ishin luftėtarė tė mirė, ndėrsa tė gjithė ata qė shpėtun tė gjallė janė kriminel dhe duhet tė etiketohen, tė shahen e injorohen, por edhe duhet tė arrestohen pėr gjoja sipas tyre dėmin qė i kanė shkaktuar Kosovės duke djegur dhe vrarė qytetar tė pa fajshėm, sepse prap sipas propagandės sė tyre Kosova do tė ēlirohej edhe pa luftė. Kjo politikė pacifiste, etiketonte luftėtarėt e UĒK’sė, se gjoja ata na qenkan marksist - leninist, Enverist, komunist e ēka jo tjetėr…ndėrsa veten e tyre kėta komunist tė rryer tė TITO’s e quajnė demokrat..!!!

Njė segment tjetėr me rėndėsi qė prishi mjaft shumė imazhin e luftės sė UĒK’sė, ėshtė edhe sjellja agresive e vet bartėsve tė luftės pas pėrfundimit tė saj dhe euforia qė kaploi ata pas triumfit tė tyre dhe pas krijimit tė partive legale dhe institucioneve Vetėqeverisėse tė Kosovės. Krijimi i partive politike tė dalura nga LPK’ja e paraluftės dhe nga ushtarėt e komandantėt e UĒK’sė, solli nė skenėn politike edhe njė frymė tė re tė bėrjes sė politikės tani legale tė pas ēlirimit. Partitė e ashtuquajtura ,,tė luftės” fillimisht nė radhėt e saja angazhuan shumicėn nga veprimtarėt e LPK’sė, ish tė burgosurit politik dhe luftėtarėt e UĒK-sė, por duke e ndjerė nevojėn dhe interesin e zgjerimit e tė masovizimit tė partisė nė radhėt e veta futėn intelektual, veprimtar, student e qytetar shtresave tė ndryshme.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 08:48   #8
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Mė vonė nėpėr nėndegėt, degėt e deri nė qendėr tė kėtyre partive ,,tė luftės”, depėrtuan edhe ish UDB’ash, LDK’istė, Farkist,e deri te biznesmenėt dhe kundėrshtarėt e luftės, tė cilėt duke qenė tė hendikepuar qė nuk kishin kontribuar gjatė luftės ose kishin qenė edhe kundėr saj, tani e konsideronin veten me fat tė jenė nė njė parti me njerėzit e luftės dhe bėheshin servil tė pushtetit dhe tė ish komandantėve tė luftės.

Njė pjesė e tyre kishte bėrė shumė mėkate nė tė kaluarėn dhe tani merrnin azil politik duke gjetur forma tė ndryshme pėr tu futur nė kėto parti, shpeshėherė edhe duke dhėnė para tė majme tek bartėsit kryesor tė kėtyre partive nė Prishtinė ose nėpėr komun tė ndryshme tė Kosovės. Kjo kategori, duke qenė shumica ish anėtar tė LKJ’sė, LDK’sė etj, kishin edhe qėllimet e tyre tė rrezikshme dhe djallėzore pėr tė realizuar nė tė ardhmen siē ėshtė tashti rasti me Bexhet Pacollin, njė proserb dhe njeri me tė kaluar shumė tė dyshimt qė arriti pa meritė, falė njerzve tė luftės tė bėhet Kryetar i Kosovės.

Kėsaj gjuetie kundėr vlerave tė UĒK’sė, i ndihmoi mjaft shumė edhe njė pjesė e qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt meqenėse po dilnin nga robėria 100 vjeēare nėn sundimin serb, nuk ishin nė nivelin e duhur tė vetėdijes pėr tė kuptuar drejtė bartėsit e luftės ēlirimtare, por si popull qė beson lehtė nga propaganda e rrugės dhe kafeneve, njė pjesė e madhe e tyre u pėrfshi nė propagandėn e fėlliqur qė filluan struktura tė LDK-sė dhe tė mbeturinave tė UDB’sė e frikacakė, tė cilėt shkruanin nė gazetėn ,, Bota Sot” dhe bėnin propagandė kundėr UĒK’sė dhe bartėsve tė luftės.

Tė gjitha kėto qė thamė lart dhe lakmia pėr pushtet dhe keqpėrdorimet e disa prej pjestarėve tė UĒK’sė, sollėn deri tek demonizimi i luftės sė UĒK-sė, rrėnimi dhe shkatėrrimi i vlerave tė luftės, shantazhimi dhe izolimi i bartėsve tė luftės nė Kosovė deri nė atė masė saqė tė identifikohesh si pjestar i UĒK’sė, ėshtė vėshtirė tė gjesh njė vend pune, tė inkuadrohesh nė jetėn institucionale, kulturore dhe politike tė Kosovės sė pasluftės. Kjo propagandė e pa skrupullt e segmentėve tė caktuar anti UĒK’sė tė LDK’sė, UDB’sė dhe forcave anti kombėtare dhe anti ēlirimtare nė Kosovė, sollėn Kosovėn nė njė krizė morale dhe politike deri nė atė masė saqė nė pushtet dhe nė Qeveritė e Kosovės erdhėn forca tė dyshimta politike, pa bagazh atdhetar, jo profesionalist, tė cilat Kosovės ia paraqitėn njė fytyrė dhe imazh tė keq para bashkėsisė nderkombėtare, ndėrsa atdhetarėt e vėrtetė ose mbetėn nė rrugė dhe tė izoluar, ose u burgosėn me shumė vite burg, me tė vetmin faj pse morėn armėt dhe i dolėn armikut nė ballė. Tash 12 vjet pas luftės, edhe vet bartėsit e luftės sė UĒK’sė, shpeshėherė po e harrojne luftėn dhe vetėm kur po arrestohet ndonjė Komandant po na kujtohet tė themi Rroftė UĒK. Nėse nuk jemi pėr ēdo ditė ushtar tė Atdheut, shqipėtarėt dhe Shqipėrinė nuk mund tė bėjmė kurrė !!!* ) Autori ėshtė Magjistėr i Historisė dhe Kryetar i Klubit Politik ,,Afrim Zhitia” Prishtinė.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 11:01   #9
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Quote:
Originally Posted by Kercovari View Post
Paskit harru Gjeneral Kudusi Lama dhe UĒK-ėn,e sa per kete FARUKUN,mos e permendi se u takon diku Bllaca e u tregon mire ...haahahah

Miku im i mire!
Nese qendron kjo qe thuani atehere thuajeni ktu ,pa as nje hezitim .Nuk ka rendesi kush e thot Bllaca apo Ju ,njesoj!
Te gjithe vrapojne mbas te vertetes por ,si duket,jo per t'a thene por per t'a fshehe !!?
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 11:14   #10
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Quote:
Originally Posted by Kercovari View Post
Paskit harru Gjeneral Kudusi Lama dhe UĒK-ėn,e sa per kete FARUKUN,mos e permendi se u takon diku Bllaca e u tregon mire ...haahahah

Miku im i mire!
Nese qendron kjo qe thuani atehere thuajeni ktu ,pa as nje hezitim .Nuk ka rendesi kush e thot Bllaca apo Ju ,njesoj!
Te gjithe vrapojne mbas te vertetes por ,si duket,jo per t'a thene por per t'a fshehe !!?

Kurse per autorin e shkrimit te me siperm nje porosi .
Nese jeni mr.i Historise atehere ,ju lutem , kini kujdese ne ruajtjen e emrit te profesioniot.
Nje plotesim .
Para vitit 94 ne Shqiperi ushtrojne tri grupe dhe ato pergaditen jo me mjelle kumpira por per lufte!!Nese nuk e dini ,nga keto grupe dalin edhe tre udheheqesit e grupeve guerile .Adem Jashari ne Drenice ,Sali Ceku ne Dugagjin dhe Zahir Pajaziti ne LLap .Atje nuk kan munde te shkojne pa pelqimin e dikujt qe as ataehere e as sot nuk flet fjale te medha sepse ishte kohe e puneve te mdha jo e fjaleve.
Numroj milioneret e mbas luftes dhe e sheh se ku jan sot LPK pa dasht me e kursy ne kete rast as LDK e as nje tjeter qe shkelen dhe u pasuruan mbi gjakun dhe luften per Clirim e Bashkim Kombtar!!
Lenja anash e fakteve me qellim qe shkrimi te merr konatacione politike ,e damton ,ne rend te pare ,shkrimin.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 11:21   #11
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ View Post
Miku im i mire!
Nese qendron kjo qe thuani atehere thuajeni ktu ,pa as nje hezitim .Nuk ka rendesi kush e thot Bllaca apo Ju ,njesoj!
Te gjithe vrapojne mbas te vertetes por ,si duket,jo per t'a thene por per t'a fshehe !!?
Kemi nevoje per informacione objektive Mik i dashur,po edhe kur realiteti eshte i hidhur.Populli yne eshte lodhur nga genjeshtrat dhe talljet me popullin nga kaskaderet partiak,dhe ka ardhe koha te mesoje te verteten.E verteta e Bllaces sipas tij qendron se ai paska likuidu disa njerez si puntore i SHIK-ut,por drejtesia dhe avokati i tij edhe sot qendron pas ketij mendimi:

A ėshtė normal Nazim Bllaca?
Shkruar nga KosPress E Mėrkurė, 02 Dhjetor 2009 11:00
Me akuza pėr vrasje, tentim vrasje dhe krim tė organizuar, Nazim Bllacės i caktohen 30 ditė arrest shtėpiak. Kėshtu vendosi Gjyqtari i EULEX’it, Francesko Florit. Ai nuk pėrfilli kėrkesėn e Prokurorit Mauricio Salustro, pėr njė muaj paraburgim. Avokati i Bllacės, Haxhi Millaku, ka kėrkuar qė tė akuzuarit t’i bėhet ekzaminimi mjekėsor, pėr tė parė nėse ai ėshtė psikikisht nė rregull. Sipas tij, njeriu qė i bėn akuza vetes dhe tė tjerėve, pėr vepra kaq tė rėnda, sė pari duhet tė mėsohet a ėshtė normal a jo.
Nazim Bllacės i ėshtė caktuar masa e arrestit shtėpiak nė afat prej tridhjetė ditėsh. Kėshtu ka vendosur Francesko Florit, gjyqtar ndėrkombėtar i Procedurės Paraprake. Kjo masė i ėshtė shqiptuar Bllacės, tė cilit i ėshtė konfiskuar pasaporta, pavarėsisht se mbi tė rėndojnė akuza tė rėnda si vrasje, tentim vrasje dhe pėrfshirje nė krim tė organizuar.

Nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, Bllaca ėshtė sjellė tė martėn nėn masa shumė tė rrepta tė sigurisė tė Policisė sė EULEX-it. Pėrveē Bllacės dhe avokatit tė tij, Haxhi Millakut, i caktuar sipas detyrės zyrtare, tė gjithė tė tjerėt kanė qenė ndėrkombėtarė. Madje edhe rojet te hyrja e gjykatės.

Avokati Millaku ka kėrkuar nga gjyqtari qė tė akuzuarit t’i bėhet ekzaminimi mjekėsor, pėr tė parė nėse ai ėshtė psikikisht nė rregull. "Unė paraqita konstatimet e mia. Kėrkova kontroll mjekėsor, tė vėrtetohet gjendja e tij psikike dhe t’i bėhet njė ekzaminim mjekėsor", thotė avokat Millaku pėr Express.

Ai tha se deklarime tė tilla tė cilat e inkriminojnė apo e involvojnė vetveten apo njė tė afėrm tė familjes, kėrkojnė qė tė sigurohet gjendja e tij mendore se a ėshtė i vetėdijshėm qė t’i kuptojė pasojat e njė deklarimi tė tillė. "Njeriu qė i bėn akuza vetes dhe tė tjerėve, pėr vepra kaq tė rėnda, sė pari duhet ta dimė a ėshtė normal a jo", ka thėnė avokati Millaku.

"Ligji thotė qė t’i sigurohet mbrojtje e efektshme profesionale qė ėshtė avokati mbrojtės dhe ekzaminimin mjekėsor, sepse natyra e kėtyre veprave ėshtė shumė e rėndė. Prandaj, njė deklaratė, qė tė pėrdoret nė gjykatė si provė duhet t’i plotėsojė parakushtet e nevojshme ligjore", shtoi Millaku.

Andaj une skam cka te them me shume pervec te presim fjalen e fundit te drejtesise.Nje duhet te dish se une kure nuk solidarizohem me vrastaret i kujdoqofte natyre qofshin ato,por jam per prurje para drejtesise te gjithe ato qe e kan demtuar qeshtjen dhe qenjen tone Kombetare.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 11:30   #12
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ View Post
Miku im i mire!
Nese qendron kjo qe thuani atehere thuajeni ktu ,pa as nje hezitim .Nuk ka rendesi kush e thot Bllaca apo Ju ,njesoj!
Te gjithe vrapojne mbas te vertetes por ,si duket,jo per t'a thene por per t'a fshehe !!?

Kurse per autorin e shkrimit te me siperm nje porosi .
Nese jeni mr.i Historise atehere ,ju lutem , kini kujdese ne ruajtjen e emrit te profesioniot.
Nje plotesim .
Para vitit 94 ne Shqiperi ushtrojne tri grupe dhe ato pergaditen jo me mjelle kumpira por per lufte!!Nese nuk e dini ,nga keto grupe dalin edhe tre udheheqesit e grupeve guerile .Adem Jashari ne Drenice ,Sali Ceku ne Dugagjin dhe Zahir Pajaziti ne LLap .Atje nuk kan munde te shkojne pa pelqimin e dikujt qe as ataehere e as sot nuk flet fjale te medha sepse ishte kohe e puneve te mdha jo e fjaleve.
Numroj milioneret e mbas luftes dhe e sheh se ku jan sot LPK pa dasht me e kursy ne kete rast as LDK e as nje tjeter qe shkelen dhe u pasuruan mbi gjakun dhe luften per Clirim e Bashkim Kombtar!!
Lenja anash e fakteve me qellim qe shkrimi te merr konatacione politike ,e damton ,ne rend te pare ,shkrimin.
Eshte mire te analizohet cdo shkrim i kujdoqoft autori ne veqanti Historian,dhe asesi nuk duhet te na iritoje asgje per hire te se vertetes e jo per interesa partiake mbase ato interesa na kan sjelle ne skajin e cdo durimi dhe besimi.
Jemi ne situata shume me te pafavorshme sot fale mos pjekurise dhe digjenerikeve partiak,dhe jemi ne armiqsi me veteveten e jo me armiqt e vertete.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 16:32   #13
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Quote:
Originally Posted by Kercovari View Post
Eshte mire te analizohet cdo shkrim i kujdoqoft autori ne veqanti Historian,dhe asesi nuk duhet te na iritoje asgje per hire te se vertetes e jo per interesa partiake mbase ato interesa na kan sjelle ne skajin e cdo durimi dhe besimi.
Jemi ne situata shume me te pafavorshme sot fale mos pjekurise dhe digjenerikeve partiak,dhe jemi ne armiqsi me veteveten e jo me armiqt e vertete.

Baca, jetoj/veproj ne brendesi te Kosoves dhe i din gjerat mire e kjarte...! Mos guxo te lejosh keqkuptimin n'kete rast....! Na trego/rrefe me shume per Kercoven,Kosove e jashtme pa fajin tende ,t'Baces , timin e te tjerve bije t'shqipes...!


S'mund "t'ekzaminohet tjetri duke e mbajte stetoskopin , dhe duke e bere palpimin fre nje tjeter...!

ps: u lodhem me pretekstin dhe thirrjet 'Partiak'.....!


R.I.P o Bir i shqipes DILAVER KOSOVA...!Ke ditur dhe ke pas shume per te thene per Kosharen dhe Trimat e saj....!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 17:23   #14
murrizi
 
murrizi's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bijtė e Shqipes

Ja edhe njė birė Shqiponje se ēfar thotė pėr Betejen e lavdishme tė Kosharės.


Moisiu: Kosova ėshtė krahinė e Shqipėrisė

Prishtinė, 11 prill 2011 (Kosovapress) Koha 14:19

Agim Ramadani ishte jo vetėm luftėtar dhe komandant i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, por ishte edhe vizionar dhe faktor unifikues i luftės sė Kosovės, u tha nė akademinė pėrkujtimore me rastin e 12-vjetorit tė rėnies sė Agim Ramadanit dhe dėshmorėve tė Betejės sė Koshares. Me kėtė rast ish-presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu ka kėrkuar qė termi “kosovar” mos tė pėrdoret pėr t’i dhėnė kuptim tjetėr, por vetėm atė kuptim qė ka, si krahinė e Shqipėrisė, ashtu siē ėshtė Labėria, ose Mirdita.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Last edited by murrizi; 11-04-11 at 17:25.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-11, 17:47   #15
Neferta
 
Join Date: 22-06-09
Posts: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Bijtė e Shqipes

PHOTOS UĒK LUFTĖ E KOSHARJA,PASHTRIKU, 1999


KOSHARJA99


LAVDI PER TE GJITHE TE RENET NE KOSHARE E PSHTRIKE.Last edited by Neferta; 11-04-11 at 17:51.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:58.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.