Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
User Name
Password
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-09-11, 19:40   #46
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kronika e zeze

Vetėvritet duke kėrcyer nga kati i pestėNga Express mė 17 shtator 2011 nė ora 18:41
Tė shtunėn rreth orės 17:00 ka ndodhur njė rast i vetėvrasjes nė lagjen “Tjegullorja” nė Mitrovicė.

Dėshmitarėt okularė kanė bėrė tė ditur tė kenė parė njė trup tė pajetė, i cili dyshohet se ka kėrcyer nga kati i pestė i njė ndėrtese tė kėsaj lagje.

Vdekjen e viktimės e ka konfirmuar mjekėt e repartit tė urgjencės nė Mitrovicė.

Rasti ėshtė konfirmuar edhe nga policia. Sipas zėdhėnėsit tė policisė nė Mitrovicė, Besim Hoti, viktima ėshtė rreth 40-vjeēar, ndėrsa nė lidhje me rastin ka pėrjashtuar ēdo mundėsi tė kryerjes sė veprės penale.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 19-09-11, 18:32   #47
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kronika e zeze

Vrasje nė qendėr tė Pejės


Kushtrim Isufaj nga fshati Radavc, ėshtė vrarė tė hėnėn nė mesditė nė qendėr tė Pejės, mbi trotuar nė udhėkryqin mes objektit tė komunės, postės dhe Hotel Dukagjinit, ndėrsa njė kalimtar rasti ėshtė plagosur para hyrjes sė postės.19 shtator 2011
. Vrasja ka ndodhur para orės 13:00, kur disa persona pėr motive ende tė panjohura kanė shtėnė me armė zjarri nė drejtim tė viktimės, duke e plagosur atė rėndė nė gjoks dhe pastaj janė larguar duke vrapuar nga vendi i krimit.

I pėrgjakur mbi tėrė trupin, ai ėshtė dėrguar me njė taksi nė Spitalin e Pejės, ku pėrkundėr pėrpjekjeve tė mjekėve qė ta shpėtojnė, siē konfirmoi pėr KosovaLive, drejtori i spitalit Skėnder Dreshaj, ai ka vdekur pas gjysmė ore, transmeton Koha.

Zėdhėnėsi i policisė rajonale tė Pejės, Xhevat Ibraj, e konfirmoi vrasjen dhe shtoi se janė identifikuar disa persona tė dyshuar dhe janė nė kėrkim tė tyre pėr t'i kapur.

Edhe pėr motivin, siē tha ai, policia ka disa njohuri, por nuk tregoi se cili ėshtė pėr shkak tė hetimeve qė janė nė zhvillim.

Nė kohėn kur ėshtė kryer kjo vrasje, tė dy anėt e rrugės nė qendėr tė qytetit kanė qenė pėrlotė nxėnės qė shkoni apo vinin nga shkolla.

Ka qenė njė fat i madh qė nga gjitha ata plumba tė shkrepur nuk ka pėsuar askush tjetėr nga kalimtarėt e rastit, pėrveē njė shtetasi tė Shqipėrisė, A. P., i cili i veshur nė rroba pune kanė qenė duke qarkulluar me biēikletė kur e ka goditur njė plumb nė kėmbė.

Ai ėshtė rrėzuar para postės kryesore kur ėshtė goditur dhe nė vendin e ngjarjes i ka mbetur biēikleta dhe disa dokumente personale, nė mesin e tyre edhe njė fletėpagesė e bėrė nė njė kompani pėr internet dhe TV kabllorė.

Sipas drejtorit tė spitalit, ky ka pėsuar lėndime mė tė lehta dhe ėshtė jashtė rrezikut pėr jetė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-09-11, 11:37   #48
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kronika e zeze

Arrestohen vrasėsit e Kreshnikut


Nė qendėr tė Pejės, e nė pikė tė ditės, dy grupe tė rinjsh kanė shkėmbyer breshėri plumbash mes veti. Asnjėri prej tyre nuk u lėndua. Por plumbat ranė mbi Kreshnik Isufajn, njė kalimtar i rastit. Njėzetenjė vjeēari vdiq, e njė tjetėr person i pafajshėm u plagos rėndė. Policia dyshon se vrasja u krye nga Fisnik Gashi.

Nga Nexhmije Ahmeti mė 20 shtator 2011 nė ora 08:36
(E plotėsuar) Hetuesit e Njėsitit Hetimeve Rajonale pėr Krime Serioze nė bashkėpunim mė hetuesit e Stacionit Policor tė Pejės kanė zhvilluar aktivitete intensive operativo-hetimore, duke mbledhur informata nė terren dhe duke bashkėpunuar ngushtė me qytetarė tė Pejės, kanė arritur qė tė arrestojnė tė dyshuarit e nė vrasjen e Kreshnik Isufajt.

Policia ka arritur qė tė lokalizojnė vendstrehimin e tė dyshuarve nė fshatin Shkrel tė Rugovės nė njė stan dhe mė datėn 20.09.2011 rreth orės 01:00 janė arrestuar personat e dyshimtė shtetasit Kosovar, D.K. rreth 25 vjeēar dhe B.K. rreth 21 vjeēar nga Peja.

Njė ditė me herėt ishte arrestuar F.G. rreth 22 vjeēar nga fshati Qyshkė i Pejės.

Policia e Pejės ka konfiskuar dy armė tė zjarrta (pistoleta) qė dyshohet se janė pėrdorur nė vrasjen e shtetasit kosovar, Kreshnik Isufaj dhe plagosjen shtetasit Shqipėrisė, Agim Peca. Tė dyshuarit mė vendim te Prokurorit janė ndaluar nė ndalimin policor dhe rasti do tė procedohet nga Njėsiti i Hetimeve Rajonale DRP Pejė.

Tronditet Peja

Kreshnik Isufaj ka mbetur i vrarė nė vend kur ėshtė qėlluar me armė zjarri.

Personi i cili dyshohet se i ka marrė jetėn 23-vjeēarit nga Radavci i Pejės, ėshtė njė bashkėmoshatar i tij.

Zyrtarė tė Policisė nė Pejė, jozyrtarisht kanė thėnė tė hėnėn pėr Express se personi qė dyshohet se ka shtėnė mbi kėtė tė ri, ėshtė Fisnik Gashi nga fshati Qyshk i Pejės.

Qė ngjarja tė jetė edhe mė e rėndė, sipas organeve tė rendit, viktima, nė kėtė rast, Kreshnik Isufaj, 21 vjeē, nuk ka pasur tė bėjė asgjė me kėtė rast.

I ndjeri ka qėlluar rastėsisht nė vendin e gabuar dhe nė momentin e gabuar, nė sheshin “Shkėlzen Haradinaj” nė qendėr tė Pejės.

Policia dyshon se Kreshniku ka qėlluar nė atė vend, pikėrisht nė momentin kur dy grupe rivale tė rinjsh, janė kacafytur ndėrmjet vete.

Sipas dyshimeve tė para, ata mendohet se ishin duke qėruar hesapet e tyre tė cilat pėr motiv kishin hakmarrjen.

Pėrveē tij, nė vendin e ngjarjes, policia thotė se ka mbetur i plagosur edhe njė person tjetėr, shtetas i Shqipėrisė. Ky person, i identifikuar si Agim Peca (1970) gjithashtu nuk ka tė bėjė fare me rastin e vrasjes dhe kacafytjen e tė rinjve pejanė ndėrmjet vete. Edhe ai, sikurse viktima, kishte qėlluar rastėsisht nė atė vend.

Ky person ėshtė dėrguar me urgjencė nė Spitalin rajonal tė Pejės dhe ėshtė duke u trajtuar nga mjekėt, ndėrkohė qė merret vesh se gjendja e tij shėndetėsore ėshtė jashtė rrezikut pėr jetėn. Ngjarja e rėndė e vrasjes sė tė riut Kreshnik Isufaj, sipas policisė, ka ndodhur rreth orės 13, kurse dėshmitarėt okularė tregojnė pėr Express, panikun qė ka pėrfshirė kalimtarėt tė cilėt kanė qėlluar aty afėr.

“Kam qenė brenda nė postė kur kemi dėgjuar gjashtė tė shtėna tė pandėrprera, kemi dalė menjėherė, kur kemi parė njeri tė shtrirė nė rrugė tė cilit i kishte dalė gjaku. Njė nga kalimtarėt e ka futur nė taksi dhe e ka dėrguar nė spital”, thotė ky dėshmitar pėr Express, i cili shton se kjo ishte njė pamje e frikshme dhe e tmerrshme.

Njė tjetėr dėshmitar qė e kishte parė ngjarjen thotė se kėso pamje i sheh vetėm nėpėr filma ku njerėz tė armatosur ndiqen nė mes vete nėpėrmes qytetit.

Por ky rast ka mundur tė jetė edhe mė tragjik, pavarėsisht se ėshtė humbur njė jetė e pafajshme dhe ėshtė plagosur njė tjetėr person.

Kjo pėr faktin se plumbat e armės qė dyshohet tė jetė pistoletė, kanė depėrtuar edhe brenda objektit tė Postės sė qytetit, pikėrisht nė kohėn kur brenda kishte punėtorė por edhe qytetarė tė rastit. Kjo pjesė ėshtė vend ku frekuentojnė shumė njerėz pasi qė pėrreth ka njė numėr tė madh tė kafiterive.

“Mė nuk guxoj tė vij me fėmijė nė kėtė pjesė, e sidomos nė postė”, thotė njė qytetar tjetėr pejan, i tronditur nga ky rast.

Ndėrkohė, gjaku i viktimės ka qėndruar mbi asfalt deri nė orėt e mbrėmjes tė sė hėnės, kur atė e kanė pastruar zjarrfikėsit e qytetit tė Pejės. Pėr kėtė rast qė tronditi qytetin e Pejės, policia arrestoi njė person, ndėrsa ėshtė nė kėrkim edhe tė dy tė dyshuarve tė tjerė. Kėta tre dyshohen se ishin duke u gjuajtur me armė ndėrmjet vete.

Zėdhėnėsi Xhevat Ibraj, konfirmoi pėr Express se rasti ka ndodhur rreth orės 13, derisa nė vendin e ngjarjes kanė mbetur dy tė plagosur, njėri prej tė cilėve ka ndėrruar jetė mė vonė.

“Rreth orės 13, tė hėnėn, Policia ka pranuar informatėn se nė Qendėr tė Qytetit ka tė shtėna nga armė tė zjarrit, dhe dyshohet se ka persona tė plagosur. Rasti ka ndodhur nė prezencėn e shumė qytetarėve dhe pastaj tė dyshimtit janė larguar nė drejtim tė panjohur”, thotė zėdhėnėsi Ibraj.

Personat e plagosur, sipas komunikatės zyrtare tė Policisė, menjėherė janė dėrguar nė Spitalin Rajonal nė Pejė pėr trajtim mjekėsor, por si pasojė e plagėve tė marra nga arma e zjarrit, ka ndėrruar jetė, Kreshnik (Enver) Isufaj (1988) lindur dhe banues nė fshatin Radavc tė Pejės. Personi i dytė i plagosur, Agim (Ukė) Peca (1970), lindur dhe banues nė fshatin Has, Republika e Shqipėrisė, ėshtė jashtė rrezikut pėr jetė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-09-11, 18:17   #49
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kronika e zeze

Njė tragjedi kosovare

Njė person i vrarė e dy tė plagosur ėshtė bilanci i njė pėrleshje tė armatosur nė qendėr tė Prishtinės pasditen e sė premtes. Gjithēka ka nisur kur, tashmė viktima, ka plagosur me armė zjarri pronarin e ri tė ndėrmarrjes “Ramiz Sadiku”. Mė pas, djemtė e kėtij biznesmeni e kanė ndjekur tė riun nga Kodra e Trimave derisa e kanė qėlluar pėr vdekje.Nga Nebih Maxhuni mė 24 shtator 2011 nė ora 08:26
Njė person i vrarė dhe dy tė plagosur ėshtė bilanci i njė pėrleshjeje tė armatosur nė orėt e pasdites nė Prishtinė, gjegjėsisht afėr Hotel Prishtina nė rrugėn Robert Dol.

“Policia ka arritur tė arrestojė shtatė persona si tė dyshuar pėr kėtė vrasje, nė mesin e tyre edhe dorasin”, ka thėnė zėdhėnėsi i policisė sė Kosovės, Baki Kelani.

Policia ka saktėsuar se kjo ngjarja ka ndodhur rreth orės 16 e 40 minuta.

Dėshmitarėt e shokuar kanė rrėfyer tėrė ngjarjen.

“Jena kon tu nejtė afėr vendit ku ka ndodh vrasja, kur kemi dėgjuar disa krisma. Gjithēka ka shkuar si nė filma aksion”, rrėfen njė dėshmitar okular.

Sipas tij, gjithēka ka ndodhur kur dy persona tė moshės sė re e qė besohet se janė nga Kodra e Trimave kanė ardhur nė atė pjesė tė qytetit, duke plagosur fillimisht njėrin nga pronarėt e ndėrtesės shumėkatėshe “Ramiz Sadiku”.

Gjatė kėsaj pėrleshjeje me armė qė ka rezultuar me njė tė ri tė vrarė, janė pėrdorur armė zjarri dhe thika.

Viktima, banues nė lagjen Kodra e Trimave, sipas burimeve tė Express, thuhet se fillimisht ka plagosur njėrin nga pronarėt e kėsaj ndėrmarrjeje pasditen e sotshme. Mė pas djemtė e pronarit, nė afekt, kanė ndjekur viktimėn dhe e kanė qėlluar atė nė pjesėn e majtė tė gjoksit.

Po, sipas kėtij dėshmitari, ka qenė djali i pronarit tė banesave qė ka shtėnė me armė zjarri drejt tashmė viktimės dhe njė shoku tė tij, i cili ka marrė plagė tė rėnda.

Gazeta ka mėsuar se viktima ka mbiemrin Kastrati, derisa dorasi ka mbiemrin Krasniqi.

Njė burim i gazetės nė polici ka treguar se nė bazė tė hetimeve tė para, vrasja ka ndodhur si pasojė e njė konflikti tė mėhershėm mes palėve.

Policia nuk ka mundur tė saktėsojė emrin e viktimės e as tė arrestuarve e po ashtu as motivet e kėsaj ngjarjeje tragjike.

Hetues tė policisė sė Kosovės dhe ata forenzikės kanė dalė menjėherė nė vendin e ngjarjes pėr tė hetuar nė detaje rrethanat qė kanė ēuar deri te kjo vrasje. Disa rrugė nė atė pjesė kanė qenė tė bllokuar pėr automjete.

Trupi i viktimės ėshtė bartur menjėherė nga policia dhe ėshtė dėrguar nė mjekėsinė ligjore pėr obduksion.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-09-11, 11:42   #50
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kronika e zeze

Vret tė fejuarėn dhe mė pas veten

Njė ngjarje tragjike ka ndodhur mėngjesin e sė hėnės, kur njė 27-vjecar qėlloi me armė zjarri tė fejuarėn, duke i shkaktuar asaj vdekjen dhe vetėm disa minuta mė pas i dha fund edhe jetės sė tij.

Ngjarja ndodhi nė Rrogozhinė nė rrethana ende tė pasqaruara, por dyshohet se ka qenė njė konflikt i castit shkak pėr fundin tronditės, mes ciftit te te rinjve, Kreshnik Selmani dhe tė fejuarės Marsida Hoxha, vetėm 22 vjec.

Selmani ka marrė armėn e zjarrit dhe ka qėlluar mbi Hoxhėn dhe nė kushtet e njė tronditjeje tė rėndė psikologjike ka qėlluar edhe mbi veten.

Policia ka shkuar nė vendngjarje dhe po heton pėr tė zbardhur motivet e plota tė kėtij akti.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-09-11, 15:10   #51
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kronika e zeze

Londėr, dėnohet vrasėsi shqiptarVrasjet e kryera nga shqiptari me origjinė nga Kosova, Hajdar Kasumaj kanė ndodhur nė datėn 8 dhe 9 korrik tė vitit te kaluar, kur biznesmeni Nezir Golaj, u vra afėr rrugės Hendon Ėay nė veri-perėndim tė Londrės.

Pas vrasjes se biznesmenit kosovar, serial-killeri Kasumaj ka vrarė njė tjetėr shqiptar, Osman Gėrbic dhe qėlloi pėr tė vrarė edhe njė shqiptar tė tretė, duke e plagosur rėndė atė.

Sipas anėtarėve tė familjes sė biznesmenit, Nezir Golaj nė datėn 8 korrik, Neziri ai ishte duke u nisur pėr nė punė nga shtėpia e tij kur u qėllua me armė zjarri, ndėrsa ishte brenda makinės sė tij disa qindra metra larg shtėpisė sė tij.

Gruaja dhe vajza e tij 9 vjecare e kishin gjetur trupin e pajetė tė tė ndjerit dhjetė minuta mė vonė. Pas kėsaj vrasje tė parė, Hajdar Kasumaj ka vrarė edhe58 vjecarin Osman Gėrbic nė njė lagje tjetėr tė Londrės.

Pėr kėto krime ai ka marrė 20 vjet pėr vrasje me paramendim me pėrgjegjėsi tė kufizuara dhe 10 tė tjera pėr tentativė vrasje pėr viktimėn e tretė.

Sipas sistemit anglez ai do tė duhet tė vuajė 18 vjet dhe afro 200 ditė nė burg pėrpara lirimit. Ky dėnim i dhėnė ka irrituar familijarėt e viktimave. Gruaja e biznesmenit tė ndjerė, Nezir Golaj, Besa Golaj i tha Top Channel pas mbarimit tė gjyqit se ajo ishte e pakėnaqur me sasine e dėnimit tė dhėnė.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-09-11, 20:34   #52
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kronika e zeze

Atentat nė Tiranė, vritet Arjan Selimi, bashkėshorti i Inis Gjonit


Tirane – Lajmifundit – Arjan Selimi, i akuzuar pėr trafik droge dhe i akuzuar si kapo i organizatės kriminale me emrin Kompas, ėshtė vrarė sot nė mbrėmje nė Tiranė.

Atentati me armė zjarri ka ndodhur tek ish-parku i autobusėve nė kryeqytet, sapo ka dale nga tuneli i pallatit ku banonte. Ne vendin ku eshte vrare Arjan Selimi mesohet se ka mbetur i plagosur edhe nje person tjeter mbremjen e sotme. Muajin e fundit Arjan Selimi publikisht kishte dalė nė krah tė regjisores Inis Gjoni me tė cilėn priste njė fėmijė.

Vrasja mesohet se ka ndodhur ne kohen kur Arjan Selimi ka qene i vetem ne unaze, prane ish-stacionit te Autobusave. Sipas policise viktima eshte qelluar me arme nga persona qe menjehere kane ikur nga vendi i ngjarjes.

Policia ka nisur hetimet nderkohe qe nuk ka nje version te qarte ne lidhje me ngjarjen. Ajo qe prjashtohet eshte mundesia e nje sherri banal. Ne vitin 2004, Arjan Selimi u arrestua ne vitin 2004 me akuzen e trafikut te droges pasi kishte qarkulluar 100 kilograme hashash ne SHBA. Mirepo Gjykata e Larte nje vit me pare rrezoi denimin e tij me 16 vjet burg ndaj Arjan Selimit dhe e ktheu dosjen e tij per rigjykim ne gjykaten e Shkalles se Pare tek Krimet e Renda.

Arjan Selimi u be i njohur publiksht ne vitin 2005, pas arrestimit te tij pasi ne celular iu gjet nje video intime me Inis Gjonin ne te cilen prezantuesja dhe i arrestuari shafqeshin lakuriq ne banesen e tyre prane ish-pallateve Agimi ne Tirane.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-09-11, 20:55   #53
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kronika e zeze

Babai vret djalin nė Shkup

Nga Express mė 26 shtator 2011 nė ora 20:00

Njė vrasje e rėndė sot ėshtė regjistruar nė Shkup, me ē`rast babai ka vrarė djalin e tij. Sipas policisė, vrasja ka ndodhur rreth orės 7:15 nė fshatin Ognjancė tė Shkupit, kur babai 74 vjeēar ka shkrepur armėn e gjuetisė nė trupin e djalit tė tij, duke e lėnė tė vdekur.

48 vjeēari nga plagėt e rėnda nga plumbat e armės sė gjuetisė menjėherė ka ndėrruar jetė. Sipas policisė, ēėshtjet e papastruara pronėsore kanė qenė arsyet qė kanė ēuar deri tek tragjedia familjare. Babai vrasės menjėherė ėshtė ndaluar dhe se ai posedonte pushkėn e gjuetisė me leje. (INA)
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-09-11, 11:38   #54
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Re: Kronika e zeze

Sherri pėr fejesėn e prishur, babai ekzekuton djalin

60-vjeēari Marash Lulaj ka qėlluar pėr vdekje djalin e tij 27-vjeēar Edmondin, i cili sapo ishte kthyer nga emigracioni dhe ishte ndarė nga e fejuara, gjė pėr tė cilėn nuk kishte marrė pėlqimin e babait
SHKODĖR Prishja e njė fejese ka qenė shkaku i zėnkave tė shpeshta mes Marash Lulajt dhe djalit tė tij Edmondit, 27 vjeē. Por ditėn e djeshme sherri mes tyre ka arritur kulmin, gjė e cila solli mė pas dhe vrasjen e tė riut. Ndėrsa familjarėt qė kanė qenė nė atė moment nė shtėpi nuk kanė mundur dot qė tė parandalonin ngjarjen. Sipas burimeve tė policisė, dyshohet se nė momentin e ngjarjes autori ka qenė nėn efektin e pijeve alkoolike.

..mė shumė: http://www.mapo.al/index.php?z=lexo&...zekuton-djalin
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-10-11, 12:32   #55
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kronika e zeze

Gani Sahiti vrau drejtorin e arsimit Remzi SalihunRemzi Salihu


Mė 03 tetor 2011 nė ora 10:41
(E plotėsuar) Burime tė Expressit tregojnė se personi i dyshuar pėr vrasjen e Remzi Salihut, drejtorit tė Drejtoratit tė Arsimit tė Komunės sė Prishtinės, ėshtė Gani Sahiti.

I dyshuari ėshtė nga fshati Graxhenik tė komunės sė Kamenicės, dhe ėshtė i lindur nė vitin 1981.

Muhamet Gashi, Zėdhėnės i Komunės sė Prishtinės, ka thėnė se dyshohet se dorasi ka qenė kandidat pėr drejtor nė njė shkollė fshati tė Prishtinės dhe qė nuk ėshtė pėrzgjedhur nė kėtė detyrė.

Policia nuk ka ende ndonjė adresė tjetėr tė kėtij tė dyshuari se ku ka jetuar nė Prishtinė.

Sidoqoftė, pas pak pritet qė policia tė lėshojė njė komunikatė pėr media ku do tė konfirmohet edhe zyrtarisht se I dyshuari Gani S, e ka plagosur me armė zjarri drejtorin Remzi Salihu, nė orėn 9 e 53 minuta, brenda nė zyrėn e tij.

Nė kėtė komunikatė do tė sqarohet se viktima ėshtė dėrguar me urgjencė nė QKUK, por ai ka vdekur nė orėn 10 e 20 minuta.

I dyshuari ėshtė arrestuar dhe hetimet do tė vazhdojnė.

Komuna ka njoftuar se procesi arsimor nė shkollat e Prishtinės do tė ndėrpritet pėr dy ditė - nė shenjė zie pėr kėtė vrasje makabre.

Vritet nė zyrėn e tij drejtori i arsimit tė Prishtinės

Drejtori pėr arsim nė Komunėn e Prishtinės, Remzi Salihu ėshtė vrarė sot rreth orės 10.

Vrasja ka ndodhur nė zyrėn e tij tė punės nė ndėrtesėn e re tė Komunės sė Prishtinės nė lagjen “Arbėria”.

Policia e Kosovės e konfirmon vrasjen. “I dyshuari nuk ėshtė dorėzuar, por ėshtė arrestuar nga policia“, tha Agron Borovci, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės pėr Express.

Sipas tij, ėshtė shumė herėt tė tregohet pėr motivet qė kanė ēuar personin e dyshuar tė kryejė kėtė vrasje.

Burime tė Expressit nga komuna tregojnė se vrasja ėshtė kryer me pistoletė, ndonėse ende mbetet e panjohur mėnyra se si ka arritur qė personi tė futet nė objektin e komunės, ashtu i armatosur.

Pavarėsisht kėsaj, dyshimet e para janė vrasja ėshtė kryer pėr motive tė cilat kanė tė bėjnė me punėsim.

Muhamet Gashi, zėdhėnės i komunės sė Prishtinės, nuk pranoi tė thotė asgjė nė lidhje me kėtė akt duke shtuar se ”pėr kėtė ēėshtje, pyesni nė polici“.

Kjo ėshtė vrasja e dytė e njė zyrtari tė lartė tė komunės sė Prishtinės. Para dhjetė vjetėsh, ishte vrarė edhe arkitekti Rexhep Luci, nė atė kohė, drejtor i Drejtoratit tė Urbanizimit nė Prishtinė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-10-11, 20:56   #56
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Kronika e zeze

Arrestohet kosovari, njė nga 5 mė tė kėrkuarit nė SHBA


04-10-2011 17:51 CETPolicia e Kukėsit ka arrestuar sot njė shtetas tė shumėkėrkuar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Nė pranga ra rreth orės 16:00 shtetasi nga Kosova, Haki Kelmendi, i shumėkėrkuar nga SHBA-ja pėr veprėn penale tė trafikut tė qenieve njerėzore.
Burime zyrtare tė policisė sė kufirit bėjnė tė ditur se ndalimi i tij ėshtė kryer ndėrsa ai tentonte tė hynte nė Shqipėri pas kontrollit tė dokumenteve tė tij nė sistemin TIMS, ku ėshtė konstatuar se ishte person shumė i kėrkuar nga SHBA-ja.
Ky person rezulton njė nga pesė personat mė tė kėrkuar tė SHBA pėr trafik tė qenieve njerėzore. Tė njėjta burime tregojnė se kėtij personi i janė gjetur sasi tė mėdha dollarėsh pėr tė cilat, policia po bėn verifikimet e duhura. Vetėm gjatė kėtij viti nė doganėn e Morinit janė ndaluar 8 persona tė shpallur nė kėrkim. /Start/
  Reply With Quote
Old 04-10-11, 20:58   #57
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Kronika e zeze

Itali, polici vret emigrantin shqiptar


04-10-2011 11:34 CET


Njė emigrant shqiptar 26 vjeē ka mbetur i vrarė nga njė polic italian pasi nuk i ishte pėrgjigjur urdhėr ndalimit nė njė postbllok policor. Viktima, i identifikuar nga media italiane si, Fatmir Xhafa, 26 vjeē ka qenė sė bashku me tre bashkatdhetarė tė tij, tė cilėt edhe ato nuk i janė ndaluar urdhrit tė policisė, nė Napoletano.
Policia thotė se vrasja ka qenė aksidentale.
Ngjarja ėshtė shėnuar nė orėt e para tė mėngjesit tė sė hėnės nė lokalitetin Paskarola tė Kaivanos nė Napoli.
Dy policė kanė qenė duke patrulluar pėr tė parandaluar vjedhjet e makinave dhe tė shtėpive gjatė natės, kur kanė parė 4 shqiptarė, tė hipur nė njė makinė, tip Pasat. Policive u janė dukur tė dyshimtė dhe i kanė bėrė thirrje pėr tė ndaluar pėr verifikim. Por nė vend qė tė ndalonin, shqiptarėt kanė braktisur makinėn dhe kanė tentuar tė largoheshin duke ecur nė kėmbė.
Tre prej tyre kanė arritur tė futeshin nė njė rrugicė qorre, i katėrti ėshtė ndaluar nga njėri prej karabinierėve.
Ndėrsa karabinieri i dytė ėshtė vėnė nė ndjekje tė 3 shqiptarėve tė tjerė, tė cilėt me leva hekuri kanė tentuar tė bėjnė rezistencė, qė mė pas tė arratiseshin.
Polici, duke qenė i vetėm pėrballė 3 shqiptarėve, mbante pistoletėn nė gatishmėri. “Duhet tė ketė qenė njė goditje me shufrėn e hekurit, mbi parakrahun e policit qė ka shkaktuar dhe shkrepjen e armės”- thuhet nė njoftimin pėr shtyp tė policisė. Plumbi ka qenė vdekjeprurės pėr 26 vjeēarin, ndėrsa ka plagė, nga goditje me levė hekuri dhe polici.
Dyshohet se shqiptarėt e ndaluar janė pjesė e njė bande hajdutėsh, pasi me vete i janė gjetur doreza dhe 1000 euro, tė cilat nuk kanė ditur tė justifikojnė prejardhjen.
Gjithashtu dhe makina ku po qėndronin shqiptarėt, nė momentin e ndalimit, ishte vjedhur njė muaj mė parė nė provincėn Avellino.
Dy shqiptarėt e tjerė tė arrestuar janė Altin Murrja, 22 vjec dhe Lupen Allēiu, 34 vjec. Dy tė arrestuarit ndodhen nė burgun e Napolit dhe akuzohen pėr tentativė vrasjeje dhe kėrcėnim. /Balkanweb/
  Reply With Quote
Old 06-10-11, 19:49   #58
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Kronika e zeze

Rrah gruan dhe nėnėn


05-10-2011 17:21 CET


Podujevė. Njė mashkull nga Sibofci tė martėn rreth mesnate ka sulmuar bashkėshorten dhe nėnėn e tij, duke u shkaktuar lėndime trupore.
Sipas policisė, incidenti ka ndodhur pėr shkak tė xhelozisė sė tė dyshuarit ndaj gruas sė tij.
Me urdhėr tė prokurorit i dyshuari lirohet nė procedurė tė rregullt.
1
  Reply With Quote
Old 07-10-11, 21:17   #59
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Kronika e zeze

Tre policė tė pėrfshirė nė rrėmbimin e biznesmenit


07-10-2011 10:08 CET


Rrėmbimi i njė biznesmeni, nė rajonin e Prizrenit, i ka qitur edhe njė ‘hije’ tė keqe Policisė sė Kosovės. Tė dyshuar pėr rrėmbim pėr pėrfitime materiale, janė arrestuar pesė veta, tre prej tyre policė tė Kosovės. Agjencia e lajmeve Ekonomisti, thotė se pėr shkak tė policėve rasti ėshtė mbajtur tepėr sekret.
Policėt nė dy operacione tė ndara kanė arrestuar pesė tė dyshuar, ndėr ta tre pjesėtarė tė policisė. “Saktėsisht dy policė, njėri nga ta me gradė rreshter dhe njė police femėr. Kėto informata rreth policisė sė pėrfshirė nė kėtė rast janė mbajtur tė mbyllura”, ka potencuar burimi i agjencisė.
Ekonomisti shkon edhe mė tej kur pėrmend emrat e policėve: Besim Paēarizi, Beqir Dangallaj dhe policja Fatmire Rexhbeqaj, me detyrė nė rajonin e Prizrenit.
Sipas agjencisė, rrėmbimi ka ndodhur ndėrmjet 10 e 14 shtatorit. I rrėmbyeri ėshtė mbajtur nė njė shtėpi nė rrethinėn e Prizrenit dhe rrėmbyesit kanė kėrkuar nga ai rreth 100.000 euro nė kėmbim tė lirimit.
I rrėmbyeri, dyshohet tė ketė paguar njė shumė tė tė hollave tė kėrkuara dhe me datėn 14 shtator, rreth mesnatės, ėshtė lėnė i lirė. Nė vijim, mė 23 shtator policia ka bėrė arrestimin e tė dyshuarve, si dhe kontrollimin e shtėpive dhe lokaleve pėrcjellėse tė tė dyshuarve nė Prizren.
Si pjesė e procedurės hetimore, siē edhe ėshtė njoftuar nga policia nė atė kohė, gjatė kontrollit policia ka konfiskuar dy armė automatike tė llojit AK 47, 39 fishekė tė kalibrit 7.62, 43 fishekė tė kalibrit 9 mm dhe njė kompjuter laptop, 3 telefona mobilė dhe sende tė tjera, tė cilat mund tė pėrdoren si prova materiale nė procedurė.
Personave tė arrestuar u ėshtė caktuar masa e ndalimit policor pėr 48 orė. I kontaktuar pėrmes telefonit, zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Baki Kelani, ka rekomanduar qė lidhur me rastin tė merren informacione nga zėdhėnėsi rajonal i Prizrenit, Hazir Berisha. Ky i fundit, sipas agjencisė, ishte e pamundur tė kontaktohet, sepse e kishte telefonin tė mbyllur.
4
  Reply With Quote
Old 08-10-11, 19:04   #60
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Kronika e zeze

Pogradec, babai vret me sopatė djalin 25 vjeē


08-10-2011 16:49 CET


Krimi brenda familjes ka goditur sėrish, kėtė herė nė qytetin e Pogradecit, ku njė baba i moshuar ka ekzekutuar me sopatė djalin e tij 25 vjeēar.
Sipas tė dhėnave paraprake mėsohet se ngjarja ka ndodhur nė fshatin Vėrdovė, ndėrsa si babai- vrasės ėshtė identifikuar Njazi Kromollari.
Mėsohet se vrasja makabre ka ndodhur pas njė debati mes viktimės dhe autorit, ku i moshuari e ka gjetur zgjidhjen te presa e sopatės, duke masakruar kėshtu djalin e tij.
Ndėrkaq viktima ėshtė identifikuar si Kudret Kromollari i moshės 25 vjeē.
Lidhur me kėtė rast uniformat blu mbėrritėn menjėherė nė vendngjarje ku dhe arrestuan tė moshuarin Kromollari, ndėrsa po punohet pėr zbardhjen e plotė tė rrethanave tė ngjarjes. /NOA/


  Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 01:35.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.