Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-06-11, 18:57   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

Dhėnia e tepruar ndaj seksit ėshtė njė patologji si shumė tė tjera, me rrėnjėt e ngulura thellė nė fėmijėri. Bėhet fjalė pėr sjellje qė ta nxjerrin jetėn jashtė kontrollit dhe ta fusin nėpėr hulli tė paimagjinueshme.Varėsia ndaj seksit nuk karakterizohet vetėm nga dobėsia e marrjes sė vendimit tė duhur kur je pėrballė njė tundimi apo njė joshjeje, por ka tė bėjė edhe me sjelljen seksuale nė tėrėsi.

Historia e Tiger Woods, sportistit mė tė pasur dhe mė tė famshėm tė botės dhe dramės sė tij tė fundit familjare dihet. Megjithatė, pėr ata qė nuk e kanė dėgjuar bėhet fjalė pėr publikimin e dhjetėra marrėdhėnieve dhe historive qė kampioni i golfit ka pasur me bukuroshe tė ndryshme, ndėrkohė qė ka qenė i martuar. Kėshtu, pėr tė shpėtuar emrin dhe ndoshta edhe martesėn, atij i rekomanduan qė tė shkonte tė “dezintoksikohej” nė njė shtėpi tė posaēme kure, ku rehabilitohen ata qė kanė probleme me varėsinė ndaj seksit, sepse rasti i Wood pa dyshim qė ka tė bėjė me njė patologji, edhe pse pėr disa ai mund tė jetė thjesht njė donzhuan i rėndomtė. Kėshtu, mė 16 janar, pas bujės sė madhe tė shtypit qė nuk la tė dashur pa i nxjerrė, po sipas shtypit djaloshi Wood u regjistrua pėr tė marrė pjesė nė programin e intoksikimit qė ofron njė spital i posaēėm nė njė cep tė Shteteve tė Bashkuara, pėr ata qė nuk mund tė frenojnė dot tundimet dhe joshjet. Por, ndėrsa Wood, nė tentativė pėr tė shpėtuar emrin dhe martesėn, mund tė ndodhet aktualisht brenda mureve tė kėsaj qendre, pakkush ka informacion dhe dijeni se me ēfarė konkretisht merret njė qendėr e tillė intoksikimi, qė tenton tė kthejė nė rrugė tė mbarė veē atyre tė dhėnė pas seksit, edhe ata qė nuk heqin dot nga alkooli, droga, apo vese tė tjera shkatėrrimtare. Dhėnia e tepruar ndaj seksit ėshtė njė patologji si shumė tė tjera, me rrėnjėt e ngulura thellė nė fėmijėri. Bėhet fjalė pėr sjellje qė ta nxjerrin jetėn jashtė kontrollit dhe ta fusin nėpėr hulli tė paimagjinueshme. Varėsia ndaj seksit nuk karakterizohet vetėm nga dobėsia e marrjes sė vendimit tė duhur kur je pėrballė njė tundimi apo njė joshjeje, por ka tė bėjė edhe me sjelljen seksuale nė tėrėsi. Ka shumė lloje varėsish seksuale, qė variojnė nga ata qė janė shumė tė dhėnė pas seksit, e deri tek ata qė nuk e ēojnė nėpėr mend marrėdhėnien apo kontaktin fizik me njė qenie tjetėr, mashkull apo femėr nuk ka rėndėsi. Ka edhe nga ata qė nuk kryejnė marrėdhėnie dot me partnerin e tyre, edhe pse mund ta dashurojnė, e ndėrkohė ėndėrrojnė gjatė gjithė kohės tė tjerė. Nė kėto fusha nuk ka kėrkime shkencore tė mirėfillta dhe si pasojė statistikat e sakta mungojnė dhe pikat e referencės nuk janė tė shumta, sepse deri pak kohė mė parė kjo ėshtė konsideruar si njė ēėshtje tabu e mbi tė gjitha si njė ēėshtje qė nuk ka nevojė pėr marrjen e masave. Ėshtė parė thjesht nė kuadrin e njė vesi e jo tė njė patologjie tė mirėfilltė, qė si ēdo patologji ka nevojė pėr kurėn e duhur pėr t’u shėruar. Por, pavarėsisht mungesės sė statistikave tė plota, pjesa mė e madhe e mjekėve dhe psikologėve qė janė marrė me kėrkime nė kėtė fushė janė tė mendimit se 90% e personave qė kanė krijuar varėsi seksuale janė meshkuj dhe vetėm 10% janė femra. Nuk dihet ende pseja e njė statistike tė tillė, por ndoshta kjo mund tė shpjegohet edhe me lirinė qė meshkujt kanė pasur dhe kanė tradicionalisht pėr tė bėrė disa gjėra dhe pėr tė mos u stigmatizuar e paragjykuar, ndryshe nga sa ndodh me femrat. Pėr sa i pėrket periudhės sė rehabilitimit, qė duhet t’i nėnshtrohet njė “i sėmurė” nė shtėpinė e rehabilitimit nga varėsitė seksuale, ajo mund tė nisė me njė periudhė 2-javore deri nė njė periudhė 6-javore. Tiger Woods thuhet se ka zgjedhur kėtė tė fundit. Trajtimi ka tė bėjė si me varėsinė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, ashtu edhe me gjetjen dhe kurimin e shkaqeve qė kanė ēuar nė njė sjellje tė tillė. Nė tė bėjnė pjesė terapi personale kokė mė kokė me psikologun, por edhe terapi nė grup, me persona tė tjerė me njė problem tė tillė. Pjesė e trajtimit ėshtė edhe konsultimi me familjen dhe puna me pjesėn tjetėr tė familjes, gjithmonė nėse ajo ėshtė e gatshme qė tė marrė pjesė nė shėrimin dhe ndryshimin e njeriut tė dashur, por qė ka njė zakon tė keq dhe tė “turpshėm”. Hapi i parė nė trajtimin e njė personi me varėsi seksuale ėshtė njė vlerėsim i plotė i historisė sė pacientit dhe mbi tė gjitha i traumės sė tij. “Tė gjithė meshkujt me tė cilėt kam punuar, kanė pasur pėrvoja tė hershme abuzimi apo kanė kaluar fėmijėri tė braktisur”, thotė njė mjek qė merret me rehabilitimin e personave me probleme varėsish. Sipas tij, nėse me kėtė ēėshtje nuk merret njė psikolog qė i shkon ēėshtjes nė rrėnjė, shpresat e shpėtimit janė tė pakta. Faza e dytė ka tė bėjė me pėrballjen e pacientit me atė ēka ai ka bėrė, ose mė mirė me kėndvėshtrimin e shtrembėr qė ka ai me realitetin. Por pacienti duhet tė jetė i sinqertė kur flet pėr dėshirat dhe veset e tij, pėr arsyet e nxitjeve dhe epsheve tė cilave ai nuk mund t’u rezistojė. Pacienti duhet tė dalė lakuriq para mjekut dhe tė rrėfejė nė detaje dhe pa turp gjithė ēka i shkon ndėr mend kur i jepet varėsisė sė tij. Pacientit nuk duhet t’i vijė zor nga pyetjet e paturpta qė mund t’i bėjė mjeku, sepse vetėm e vėrteta mund tė ēojė nė rrugė tė drejtė dhe nė zgjidhjen e problemit tė varėsisė. E rėndėsishme ėshtė qė pacienti tė kuptojė mekanizmat qė e kanė ēuar atė nė njė sjellje tė tillė. Ndėrsa faza e fundit e trajtimit ėshtė parandalimi i rikthimit tė zakonit. Terapistėt dhe pacientėt diskutojnė hapur pėr mėnyrat e rikthimit tė varėsisė dhe pėr mėnyrat e parandalimit e tė ndalimit tė tyre. Njė rol shumė tė madh, edhe pse kjo nuk ndodh shpesh, luan nė kurimin e varėsisė partneri, apo partnerja e pacientit. Nė rastin e Tiger Wood, bashkėshortja e tij, Elin Nordegen, i ka bėrė tė shoqit disa vizita nė qendrėn e intoksikimit. Terapia e kurės nuk ka vetėm pėr qėllim tė rehabilitojė personin qė ka varėsi, por edhe martesėn e tij, pra rehabilitimin dhe korrigjimin e marrėdhėnies nė ēift. Varėsia ndaj seksit ėshtė shumė e pėrhapur te meshkujt. Dikush e shpreh me vajtjen me shumė femra, tė tjerė janė tė varur nga pornografia dhe shpesh kjo nuk ka tė bėjė me faktin se kėta individė nuk e duan partneren, por thjesht janė tė varur dhe nuk e kanė veten nė dorė kur ėshtė fjala pėr njė gjė tė caktuar. Seksi nė kėtė rast ėshtė si alkooli, apo cigarja, vetėm se ato nuk bėhen shkaqe divorci, ndėrsa seksi bėhet. Kjo edhe pėr shkak se shpesh ata qė kanė varėsi ndaj seksit janė shumė tė fshehtė ndaj grave tė tyre dhe kur ato e marrin vesh njė gjė tė tillė trauma qė pėsojnė nga kjo e papritur ėshtė shumė mė e madhe se trauma qė mund tė pėsonin nga vetė bėmat. Por njė terapi intoksikimi nuk pėrfundon me 6 javė. Ajo ėshtė njė proces qė vazhdon dhe zgjat nė kohė dhe mbi tė gjitha duhet monitoruar e vetėmonitoruar qė situatat tė mos pėrsėriten. Dhe ja njė fjali e fundit, qė nė fakt pėrmbledh thelbin e terapisė. Dezintoksikimi nga varėsia seksuale nuk ka tė bėjė me shndėrrimin nė njė qenie qė nuk bėn seks, por nė njė qenie qė ndien lumturi nga tė bėrit seks, e jo vetėm epsh.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 07-06-11, 21:43   #2
tipi engjellor
tipi engjellor
 
tipi engjellor's Avatar
 
Join Date: 30-03-10
Location: aty ku jeton dashuria
Posts: 14,541
tipi engjellor has disabled reputation
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

valla me lexu se lexova se qenka gjate hahahahah po nje gje e di qe eshte semundje .....sikur droga .....se me hy e veq ne keto gjera duhet me ditur se ska familje me per ty......
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-06-11, 11:11   #3
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

.....e qka ka me kan?
  Reply With Quote
Old 10-06-11, 12:56   #4
VoOoglushja
VoOogluShja@
 
VoOoglushja's Avatar
 
Join Date: 27-03-10
Location: Germany
Posts: 2,121
VoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

... tregoja kur rritem edhe pak :P hahahaha
__________________
...:::VoOoglushja:::...
Jam Optimal Femer... Queen e Dashuries... nuk jam Femer.... e ...vetmise....!!!! ;)I had a strange dream like i was a Princess, i woke up and found out i am the Queen!
VoOoglushja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-06-11, 02:46   #5
Skyfter
 
Skyfter's Avatar
 
Join Date: 07-03-08
Posts: 3,242
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

Shembulli taze Ryan Giggs, idol i mijerave-milioneve te rinj.Ps. Keta te Wales-it (natyrisht jo te gjithe) e kishin ket sindrom, ket e ka pase edhe ajo kudra Lady DIE!
Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-06-11, 14:33   #6
Zanzi/M
mire ....
 
Zanzi/M's Avatar
 
Join Date: 12-01-10
Location: Prishtine
Posts: 1,776
Zanzi/M has disabled reputation
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

Nese e shikojme drejt dhe me sy realist me mire eshte te te kaploj kjo semundje (smundja sexit) se sa ..... psh: zhuga :d :)
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-06-11, 14:51   #7
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

Quote:
Originally Posted by Zanzi/M View Post
Nese e shikojme drejt dhe me sy realist me mire eshte te te kaploj kjo semundje (smundja sexit) se sa ..... psh: zhuga :d :)marova tuj u krue prej zhuges e kam gjet ilaqin me boq te kallamoqit po kruhna
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-11, 16:53   #8
tipi engjellor
tipi engjellor
 
tipi engjellor's Avatar
 
Join Date: 30-03-10
Location: aty ku jeton dashuria
Posts: 14,541
tipi engjellor has disabled reputation
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

Quote:
Originally Posted by Skyfter View Post
Shembulli taze Ryan Giggs, idol i mijerave-milioneve te rinj.Ps. Keta te Wales-it (natyrisht jo te gjithe) e kishin ket sindrom, ket e ka pase edhe ajo kudra Lady DIE!

per kete eshte gabim shume e shef qe shpesh del semundje....pra moskontrolli i epshit.....
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-11, 16:54   #9
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

qysh thirret qajo smunja qe sun bajsh sen
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-11, 16:58   #10
tipi engjellor
tipi engjellor
 
tipi engjellor's Avatar
 
Join Date: 30-03-10
Location: aty ku jeton dashuria
Posts: 14,541
tipi engjellor has disabled reputation
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

asaj smundje i thojn perdore veq per nevoje....
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-11, 17:28   #11
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

Quote:
Originally Posted by Zanzi/M View Post
Pse a ke ndegju ndonjehere se ka naj mashkull shqiptar qe vuan nga ajo smundje aa??? Te pakten jo deklarativisht. :d
jo skam degju,ke degju ti nojher se asnje mashkull se pranone qe o impotent qofte edhe 80 vjec,fjala ra per shqiptaret
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-06-11, 17:56   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Kur mashkulli humb interesin per seks

Kur mashkulli humb interesin per seksNese partneri juaj mohon seksin, nuk mund te jete vetem se ka nje grua tjeter ne jeten e tij, sepse do t’i jape fund marredhenies apo nuk i dukeni me e bukur dhe joshese. Shume burra vuajne me problemin e ereksionit kur ata jane te stresuar apo sepse ne jeten e tyre ka dicka qe i shqeteson.

Shpesh femrat fajesojne veten kur partneri nis te shfaqe shenjat e para ndaj deshires se ulet per seks. Ato ndjejne se ka dicka qe nuk shkon mire ne tekniken tyre te te berit dashuri apo se partneri nuk i pelqen me. Studiuesit mendojne se disa nga arsyet qe i bejne burrat te mos kene deshire seksuale jane:

Lodhja

Nese partneri juaj ka punuar shume, duke u perpjekur te arrije te pamunduren dhe te beje me te miren ne profesionin e tij, lodhja dhe merzia, nese gjerat nuk shkojne ashtu sic do ai, mund te shkaktoje probleme ne jeten tuaj seksuale. Kjo mund te shpjegoje humbjen e rastesishme te ereksionit, te cilen e vuajne te gjithe burrat, por ne kohe te ndryshme. Nese bashkeshorti juaj humbet ereksionin gjate aktit seksual, eshte shume e rendesishme qe te mbeshtesni ate dhe te menjanoni akuzat per humbjen e interesit ndaj jush, apo te nisni nje zenke, pasi kjo do te perkeqesonte gjerat. Ndonjehere nje pushim i shkurter para se te perpiqeni te rinisni akti seksual, eshte ajo cka nevojitet, por nese ai ende vazhdon te kete veshtiresi, ju thjesht tregoni mirekuptimin tuaj dhe faktin se ai eshte vertet i rendesishem per ju. Nese marredhenia juaj po kalon probleme parash, shqetesime me femijet, veshtiresi te tjera seksuale, apo zenkat e vazhdueshme, mund te jene arsye te tjera per humbjen e deshires per seks te partnerit tuaj.

Problemet emocionale mund te cojne ne veshtiresi te ereksionit, pasi besimi apo ndjenja e intimitetit me partnerin ndikohet drejtperdrejt. Te gjithe e dime qe eshte e veshtire te ndizesh nese dite pas dite borxhet shtohen. Nese merrni nisma per te kaluar keto probleme financiare, veshtiresite tuaja mund te parandalohen, sidomos nese nuk ka arsye te tjera psikologjike.

Vetevleresimi

Shqetesimi juaj, nese partneri juaj mendon se vazhdoni te jeni terheqese, ndikon shume ne deshiren tuaj per seks. Perpiquni te permiresoni vetevleresimin tuaj dhe do te shihni se edhe ai do t’u shoh me sy tjeter. Diskutimi i ndjenjave eshte gjithashtu e rendesishme te shpjegoni ndjenjat tuaja per ate qe ka ndodhur dhe te kerkoni ndihme ne perballimin e emocioneve qe mund te jeni duke perjetuar. Burimi i shqetesimit mund te jete marredhenia juaj dhe menyra se si ai ndihet me ju. Inkurajoheni te hapet per ato qe po ndodh me ju. Filloni duke thene dicka te tille si: “E di se me siguri mund te duket dicka koti, por...”. Mos vazhdoni me shqetesimet tuaja per humbjen e deshires se tij. Inkurajoheni ate te beje te njejten gje me ju, pasi ka gjasa qe personi tjeter te jete po aq i shqetesuar sa edhe vete ju. Ne kete menyre mund te veproni si nje skuader dhe ta zgjidhni problemin se bashku, ne menyre qe ta shmangni ceshtjen nga frika.

A eshte mire ai?

Nese partneri juaj vuan rregullisht nga mungesa e ereksionit, ai duhet te kontrollohet. Veshtiresia ne ereksion mund te jete nje tregues i semundjeve si diabeti apo semundjes e zemres. Mos e trembni partnerin tuaj, duke i thene se mund te kete nje semundje serioze, por sugjerojini nje kontroll per t’u siguruar se eshte mire. Ai duhet ta informoje doktorin per te gjitha simptomat e humbjes se ereksionit dhe cdo problem tjeter shendetesor qe mund te kete kaluar. Shpesh disa pilula, te rekomanduara nga doktori, mund ta risjellin ereksionin me lehtesi. Nese doktori rekomandon se ka nevoje per teste te tjera apo trajtime per nje semundje, eshte me mire te veproni me shpejtesi, pasi problemet e shendetit te pa kuruara mund te jene me te veshtira te riparohen ne nje faze me te larget. Nese e shtyni, pasi besoni se paaftesia e tij per te pasur ereksion vjen pasi ju nuk i dukeni terheqese, mund te mos e gjeni kurre zgjidhjen qe kerkoni. Tregoni kujdes per humbjen graduale te ereksionit per nje periudhe te gjate, pasi kjo ka gjasa te jete nje tregues semundjeje. Nje humbje e shpejte e ereksionit (per shembull ne nje rast), kjo ka gjasa te lidhet me shqetesime emocionale.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-09-11, 18:55   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ēka ėshtė varėsia ndaj seksit?

Edhe gratė e vuajnė varėsinė ndaj seksit


E dimė qė gratė vuajnė nga varėsia ndaj ushqimit, droga dhe alkooli, apo nga shoping-u. Por ka shumė pak kėrkime mbi varėsinė e grave ndaj seksit. Nė tė vėrtetė, edhe ato vuajnė nga kjo patologji


Kur flitet pėr varėsi ndaj seksit, e para gjė qė na vjen nė mendje lidhet me tė “sėmurin”, qė me patjetėr duhet tė jetė mashkull. Nė fakt, jemi mėsuar me kėtė gjė nga mediat. Nė tė vėrtetė, edhe gratė vuajnė nga kjo patologji. Njė terapeutist amerikane ka vendosur tė rrėzojė njė tabu qė pėr shumė kohė ka mbetur “nėn gjurmėt e shoqėrisė”. Njė studim i saktė ka nxjerrė nė pah tashmė detaje tė tjera. Sipas doktor Robert Weiss, drejtor i “Sexual Recovery Institute” nė Los Anxhelos, pėr kėtė lloj varėsie kanė gjetur shpėtim shumė gra. Po flasim pėr njė shifėr, ku numri i pacienteve gra, sipas periudhave kalon nga 8 deri nė 12 pėr qind. Edhe pse mund tė duken shifra shumė tė ulėta, nė tė vėrtetė nuk janė. Sipas mjekut ka shumė mundėsi qė tė bėhet fjalė pėr njė nėnvlerėsim tė situatės. Shumė gra, nga ana tjetėr, e frenojnė kėtė problem nga frika e paragjykimeve tė njerėzve qė i rrethojnė. Pjesa mė e madhe e femrave e jetojnė varėsinė nga seksi si tabu qė transformohet nė burim turpi dhe pengese ndaj kėrkesės pėr kėshillim. Ja se si e shpjegon doktor Weiss: “Mediat na thonė se varėsia seksuale godet vetėm burrat, tė paktėn kjo ėshtė ajo qė na bėjnė tė besojmė. Burrat tradhtojnė gratė, shkojnė me prostituta, shkojnė nė klube striptistesh, vizitojnė sajtet porno e shumė e shumė gjėra tė tjera. Dimė qė gratė vuajnė nga varėsia ndaj ushqimit, droga dhe alkooli, apo nga shoping-u. E vėrteta ėshtė se ka shumė pak kėrkime mbi varėsinė e grave ndaj seksit”.

Pasiguri dhe ankth

Sipas studimeve tė fundit, ata qė janė tė prekur nga varėsia ndaj seksit, kanė mė shumė ankth dhe janė mė tė pasigurt nė krahasim me tė tjerėt. Nė mėnyrė shkencore flitet pėr OOSCH, akronim i marrė nga anglishtja “Out of Control Sexual Behaviours”, ose ndryshe sjellje seksuale jashtė kontrollit. Kjo tipologji sjelljeje ėshtė nėn “lenten” e shumė seksologėve dhe psikologėve qė prej kohėsh po studiojnė pasojat dhe shkaqet. Mes tyre edhe psikologia klinike Karen Faislander, nga “Massey University” i Zelandės sė Re. Nė studimet e saj, doktoresha ėshtė interesuar pėr anėn emotive tė njė varėsie tė tillė, duke u pėrpjekur tė shpjegojė se si mund tė ndihet njė person i prekur nga varėsia ndaj seksit. “Fjala varėsi ndaj seksit shpesh nuk kuptohet si duhet dhe nėnvlerėsohet. Nuk ekziston asnjė trajtim i vlefshėm i njohur deri mė sot. Nuk e dimė se ēfarė e shkakton dhe si ta trajtojmė. Por ėshtė e mundur tė analizojmė efektet dhe e kemi bėrė kėtė”, shpjegon doktoresha. Ekipi i saj studioi rreth 600 persona tė prekur nga varėsia ndaj seksit, i nėnshtruan ndaj njė pyetėsori shumė tė gjerė dhe tė pėrqendruar te shqetėsimet e tyre dhe studiuan rezultatet. Vetėm 407 persona nga 600 gjithsej, pavarėsisht anonimatit tė pyetėsorit pėr motive tė ndryshme e pranuan varėsinė nga seksi. Faktori i dytė dhe mė i rėndėsishmi ishte se pothuajse tė 600 vullnetarėt pranuan se vuanin mė shumė nga ankthi dhe pasiguria pėr gjėrat, sidomos nėse u duhej tė nisnin njė lidhje tė re romantike. Tė dhėnat e marra nė konsideratė nė studim ishin tė shumta. Sjelljet seksuale u analizuan nga ēdo pikėpamje: ēdo vullnetari iu kėrkua, duke nisur nga seksi, sa kohė kalonin duke parė material pornografik online, nėse kishte qenė ndonjėherė protagonist i episodit tė prostitucionit aktiv ose pasiv, se kishte rėnė ndonjėherė pre e studimit pėr tė bėrė seks nė publik. Por mjekėt thonė se ajo qė duhet tė kujtojmė gjithmonė ėshtė se aktiviteti seksual normal nuk ėshtė vetėm kėnaqėsi, por mund tė na ndihmojė pėr njė jetė mė tė gjatė dhe sigurisht edhe mė tė lumtur. Mbi tė gjitha, seksi ėshtė njė analgjezik shumė i mirė. Kjo pėr meritė tė plotė tė hormonit ositoksinė, i cili prodhohet nga trupi ynė sa herė qė ne kryejmė marrėdhėnie seksuale dhe ėshtė pėrgjegjės pėr arritjen sa mė tė mirė tė njė orgazme. Falė ositoksinės arrihet realizimi i endorfinės, qė nė nivel trupor provokon ndjenjėn e kėnaqėsisė dhe kėrkon t’u japė mė shumė frymėmarrje edhe dhimbjeve artikulare e muskulore ose ndoshta tė zgjidhė dhe dhembjen e kokės. E kundėrta ndodh me personat sekosdipendentė. Mė shumė se sa kėnaqėsia nga njė marrėdhėnie, ata mund tė konsiderohen si tė sėmurė qė u ka ardhur ora e ilaēeve, nė tė kundėrt bėhen agresivė dhe tė dhunshėm.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 00:05.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.