Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Informatika
User Name
Password
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-06-11, 12:58   #1
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Informatika

Informatika

Informatika ėshtė njė miks fjalė nga informacioni dhe automatika. Kjo ėshtė teoria shkencore e pėrpunimit tė informatave me ndihmėn e kompjuterėve. Shkenca kompjuterike ka evoluar qė nga mesi i viteve 70 nė njė fushė tė pavarur tė njohurive dhe siguron kushtet teorike pėr pėrpunimin e informacionit, tė cilat drejtpėrdrejt varen me zhvillimin dhe zbatimin e softuar(software) dhe harduar(hardware) sė bashku. Informatika ėshtė e ndikuar pėrmes teknologjisė konstruktive teorike dhe praktike, nga teknika dhe elektronika, matematika dhe logjika,ecurit e procesit dhe sjellja njerėzore.

Baza logjike e Informatikės janė modelet logjike dhe matematikore tė shčndruara nė qarqe elektronike pėr t'u zbatuar, pėr shembull: sistemi dixhital i numrimit bazuar nė Boolean algjebėr,qė edhe ka formuar portat e zhvillimit.

Informatika mbulon tė gjitha aspektet e pėrpunimit tė informacionit, nga mbledhja e tė dhėnave, organizimin, magazinimi dhe llogaritjen e deri te prodhimi dhe shpėrndarja. Si shkencė e dallon informatikėn ana teorike, teknike, dhe praktikat e aplikimit tė pėrfaqsuara nė Informatikė,

Informatika teorike merret me themelet matematikore dhe logjike dhe teorinė e zhvilluar dhe modelet e shkencės Informatike. Kjo formon bazėn e programimit.Informatika teknike vendos Informatikėn teorike nė komponente logjike elektronike,pra nė bazėn e logjikės.Informatika praktike merret me softuer, sistemet operative dhe gjuhėt programuese dhe aplikim informatika pėrkujdest pėr mėnyrėn e zbatimit tė aplikacioneve.Informatika ka etabluar nė themele tė rėndėsishme zhvillimore nė industri dhe aktivitete pune, dhe mbėshtet ēdo lloj vendimarrje tė njeriut dhe punė me makinė. Nė shkencė dhe teknologji, hulumtim dhe mėsimdhėnie, prodhimi dhe testimt,menaxhim dhe mjekėsi ,botime dhe shtypje, planifikim dhe ekzekutiv, etj, kudo Informatika u lehtėson punėt njerėzve. Edhe nė Konsum sektorin,Informatika ėshtė kudo: nė makinė dhe video lojė, nė teknikė shtėpiake dhe tė komunikimit,nė kontrollin e trafikut, dhe tė elektronikės sė konsumit.


Shtylla kryesore sipas shkencave Informatike:
Kompjuteri,Logjika, Test ,Boolean algjebėr,Sistem numrimi,Konzum elektronika Gjuha e Programmit,Pėrmbajtjet, dhe komuniki i tė dhėnave...

Shtylla kryesore nga shkenca Informatike:
XML rruga e hierarkisė gjuhėsore,Strukturat e ndėrtimit,Hierarkia Chomsky,Data bank modeli,Konvengencat,Nyjet,,Gjuhėt formale,Kompjuter grafika,Paraqitja Ortogonale,dhe Instancat..

Ėshtė kjo njė histori e shkurtėr mbi Informatikėn si shkencė dhe disa nga shtyllat kryesore qė i pėrmbledh Informatika,por kjo nuk e obligon asnje person qė ulet para kompjutrit tė di se ēdo tė thotė Informatikė,prandaj...
nese dikush mendon se unė di vėtėm tė ulem para kompjutrit,do tė ndjehesha vertet i privilegjuar dikush tė mė sqaron se cila ėshtė formula qė i jepet e drejtė vetės tė paraqes nė Informatike edhe njė shtyllė kryesore tė saj"Nėnvlersimin"sepse pėr mua kjo ėshtė njė risi pėr tė cilėn jam i mendimit se tė rrallė jan ato qė e njohin "Nėnvlersim Informatiken"e krypur me urrejtje dije- dhe mosdije.


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Last edited by ~AnnA~; 19-06-11 at 20:33.
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 20-06-11, 11:13   #2
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Informatika

Shkrimi origjinalal paska pėsuar ndryshime pėr hatėr tė askujt ose dikujt,por pėr tė zbardhė se nė Informatikė nuk ka zbrazti "Nėnvlersimi",dhe pėr tė qėndruar konstant nė kėmbė Informaticientėt e dardanise dhe tė gjitha trojeve shqiptare,i ftojė tė gjithė tė kyqen nė kėtė projekt krucial diturie i cili e mban botėn nė majė tė egsistencės.Informatika ėshtė njė shkencė e pafund i cila nėn sundim tė saj ka tė gjithė globin,ka ushtrinė mė tė madhe se tė ēdo sundimtari dhe agresori pa dallim pėrkatsie kombėtare ngjyre dhe fe.

Informacioni dhe Arithmetika janė prindėr tė shkencės Informatikė, e cila pėr ēdo ditė s a vjen, rritet e rritet me njohuri dhe zbulime te reja duke i dhėnė botės pamje tė re senzacionale si kurdoher mė parė,dhe pėr kėtė,termi Informatikė, asesi nuk mund tė pėrshkruhet me dy fjalė dhe nuk le tė kuptohet me njė thirje"Me lexo ti mua"ose "Ti nuk mė paske lexuar mua",pėr tė u marrė me problemin e rastit,ose"Unė nuk i lexoj shkrimet e tua sepse janė tė gjatė dhe tė marzitshėm".Keto dhe sjellje tė ngjashme shprehin arogancėn ndaj atyre qė e kan kuptuar rėndėsinė e Informatikės se nuk mund tė shprehet me njė fjalė asnje nyje e Informatikės po qoftė ajo edhe mė e thjeshta njė file malicioze"trojan"jo qėllimkeq.
Informatika u referohet piknisjeve konstruktive tė ndėrtimit tė njė objekti ose paisje duke dhėna sqarime tė detajuara qė nė zanafilėn e ndėrtimit,pėrdorimin,raste tė mundėshme havarie ose dėmtimi, deri nė shkatrim tė obvjektit ose paisjes,prandaj ēdo gjė qė na rrethon ne,po edhe njė paisje qė e mbajmė nė dorė qė na lidh nė tė gjithė botėn me tė afėrmit dhe miqt tanė,ėshtė frut i Informatikės,ku shpesh na qmall po edhe mė shpesh na krijon emocione deri nė vajė,nuk duhet nė asnjė rast tė shėndrohet nė temė diskutimesh,si garė diturie nė shkolla po, po jo edhe nė garė inatesh,dhe tė pėrqafohet si kulturė kombėtare dhe tė shtrohet nė tavolinėn e arsimit sepse ėshtė shkencė qė lidhet me ardhmėrinė e ēdo populli, e jo shkencė e kallabrimit tė inateve dhe keqkuptimive.

Edhe nė hapsirėn Multimediale,Informatika ėshtė ēelsi kryesorė qė ēel ēdo portė ku ndėrtohen paisjet,vehėn nė pėrdorim,pėrpunuohen informacionet,shpėrndahen,dhe kėtu pėrfshihet edhe Kompjutri pėr tė cilin jemi duke diskutuar ēdo ditė,fatkeqsisht,mė shumė diskutohet pėr tė treguar dikujt se "ai nuk di" dhe se ja "unė" jam "ai qė di",nė vend qė bashkėrisht tė sjallim shkrime tė besueshme dhe interesante me karakter edukativo-arsimorė duke u fut thellė nė bėrthamėn e Informatikės dhe shtyllave kryesore tė detajuara nė forma dhe shtigje referencash:

Informatika nė ose pėr?
Informatika nga?

Janė dy nga shtyllat kruesore qė e bėjnė Informatikėn tė Kompletuar pėr tė cilat duhet patur kujdes nė sjellje tė informacione nga ajo"Informatika nė ose pėr"dhe "Informatika nga",dy terme jashtėzakonisht tė rėndėsishėm dhe kuptimplotė nė Informatikė.
Shtylla,ose kyq refernca nga informatika pėr shembull pėr Kompjuter,na udhėzon se pėr tė ndėrtuar njė kompjutėr,aty ėshtė Informatika si nė teori poashtu edhe nė praktikė pėr tė ngritė nė gjendje tė pėrsosur fizike njė Kompjutėr.

Tani futemi nė botėn e kompjutrit me,"Kompjutėr kyq refernca nga",e cila na jep mundėsi tė mėsojmė pėr standardet e njė kompjutri,aplikim performanca,orientim i objekteve,programe Softuerike dhe Harduer etj, qė e bėjnė kompjutrin funkcional,duke mos harruar se kėtu nuk pushon sė ecuri Informatika,por vetėm qė ka lėnė pas njė pjesė tė kapitalit tė saj pėr kėnaqsinė tonė.
Dhe kėnaqsia ime dhe e juaj,do tė ishte edhe mė e madhe kur bashkėrisht tė merrni nė dorė Informatikėn duke na sjelle shkrime mbi referncat nė vazhdim,korse unė do tė qėndrojė anėsh mė parė pėr tė mos mėrzitur askėnd me shkrmet e mi tė gjata,dhe mė pas,gjendja ime shėndetsore nuk me lejon tė qė dikush tė mohoj mundin tim,dhe mu pėr ate ua lė kėtė tėmė tė hapur pėr diskutim nė shenjė nderi dhe respekti pėr tė gjithė.

Kyq refernca nga informatika pėr Kompjuter;
Personal kompjuter. Tabletė PC,Notebook,Mikroprozessor,Memorizues,Qarqe tė integruara,Super kompjuter,Netbook,Njėsi qendrore,Korniza.

Kompjutėr kyq refernca nga:
ISO-Standarde nga IS 31 deri nė IS 10181,ECMA standarde, ATM standarde dhe ANSI, standardet VESA, standardet PICMG, aplikim performancat,Data baza Orientim i objekteve,Java kit zhvillimet JDK (Java development kit)
. Kabllo,Kompjuter personal.

Referencat kyqe e Tablet PC pėr:
Touch Screen,Internet,Kompjiter personal,Iphone,Fletore shėnimesh,Akumulatori,Bluetouch,Wireless LAN,Ekrani,Procesor ARM.

Kyq referencat tė Tablet PC nga:
Kompjutri pesonal,SQL Server,Iphone,Kompjuter,Web Tab,Flesh Memori,Meego,Netbook,
Subnotebook,Lexuesit Elektronik.

Kyq refernca nga fletore shėnimesh(Notebook):
Kreatori 802.11,HDMI.Ndėrfaqe,USB.Nėrfaqe,Hard Driver-shofer,Bluetouth,Wireless LAN,Ekran,Ndėrfaqe,Anitivibratorė,Demodulatorė,Cac h.

Refernca kyqe pėr fletore shėnimesh(Notebook):
Vesa,Komp.Personal,OLED-dioda,,Tablet PC,Litium Bateri,Mecintoch,Hard driver,Hard disk,Bluetooth standard,Bluetooth

Microprocessor refernca kyqe pėr:
Kompjutėr,Qarqe tė integruara,Automatika e ndertesave dhe pajisje,Transistor,Cach,Njėsi qendrore,Procesori 80386,Procesor bėrthamorė shumfunkcional,Elektronikėn e konsumit,Qendra komanduese.

M-Procesor kyq referenca nga:
CHip kartela pa kontakt,I2C-Bus,RFID,Alfa procesor,Kompjutėr,ARM-Procesor,RFID.Paisje leximi,Identitet karta elektronike-biometrike,Z.Wave,Transistorė


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Last edited by Kercovari; 20-06-11 at 11:14.
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 18:49.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.