Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-06-11, 21:39   #1
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Arrow 9 gjera qe duhet ti dini per stresin...

Stresi ėshtė armiku qė duhet tė luftoni? Pėrpara se tė merrni ēdo masė, uluni tė reflektoni pėr tė njohur mė mirė stresin tuaj. Ja cilat janė 9 gjėrat qė duhet tė njihni pėr stresin: 1. Ekzistojnė dy tipe stresi; stresi i mirė dhe stresi i keq. Stresi i mirė ėshtė stresi qė provojmė para ndonjė ngjarje tė rėndėsishme i cili na stimulon qė tė pėrpiqemi pėr njė performancė mė tė mirė. Stresi i keq ėshtė dalja jashtė kontrollit e emocioneve i cili na bėn tė kemi njė performancė tė ulėt.
2. Stresi manifestohet vetėm nė formė psikologjike dhe fizike. Simptomat e dukshme tė stresit janė psh. ankthi, irritimi, humbje e pėrqendrimit, apo edhe simptoma fizike si djersitja, skuqja etj.
3. Pėrballimi i stresit ėshtė i ndryshėm nė persona tė ndryshėm. Ka persona qė e pėrballojnė atė duke bėrė njė shėtitje, ka tė tjerė qė hanė thonjtė apo qė mbajnė nė dorė topa sfungjeri me tė cilėt mund tė luajnė.
4. Stresi mund tė kontrollohet. Situatat stresante mund tė kontrollohen nė mėnyra tė ndryshme si psh. duke bindur apo qetėsuar veten.
5. Ushqyerja e mirė luan njė rol tė madh nė pėrballimin e stresit. Ushqimet qė janė tė pasura me magnez apo ushqimet e freskėta ndikojnė nė njė gjendje mė tė mirė psikologjike.
6. Vitaminat ndihmojnė nė pėrballimin e stresit. Magneziumi, vitamina B6 dhe Omega 3 ndihmojnė nė njė pėrballim mė tė mirė tė stresit.
7. Pilulat antistres nuk ndihmojnė gjithmonė. Pėrdorimi i pilulave antistres nuk japin gjithmonė rezultatet e duhura. Mjekimet natyrale si ēajrat e ndryshėm janė mė tė vlefshėm.
8. Rutina shkakton stres. Aktiviteti i pėrditshėm i pėrsėritur, ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishėm qė shkakton stres. Prishja e rutinės sė pėrditshme ul nivelin e stresit.
9. Stresi kronik ėshtė mjaft i dėmshėm pėr trupin. Ky tip stresi duhet luftuar pasi ėshtė shkaktar i kėputjeve nervore.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 27-06-11, 23:18   #2
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: 9 gjera qe duhet ti dini per stresin...

Quote:
Originally Posted by Jana View Post
Stresi ėshtė armiku qė duhet tė luftoni? Pėrpara se tė merrni ēdo masė, uluni tė reflektoni pėr tė njohur mė mirė stresin tuaj. Ja cilat janė 9 gjėrat qė duhet tė njihni pėr stresin: 1. Ekzistojnė dy tipe stresi; stresi i mirė dhe stresi i keq. Stresi i mirė ėshtė stresi qė provojmė para ndonjė ngjarje tė rėndėsishme i cili na stimulon qė tė pėrpiqemi pėr njė performancė mė tė mirė. Stresi i keq ėshtė dalja jashtė kontrollit e emocioneve i cili na bėn tė kemi njė performancė tė ulėt.
2. Stresi manifestohet vetėm nė formė psikologjike dhe fizike. Simptomat e dukshme tė stresit janė psh. ankthi, irritimi, humbje e pėrqendrimit, apo edhe simptoma fizike si djersitja, skuqja etj.
3. Pėrballimi i stresit ėshtė i ndryshėm nė persona tė ndryshėm. Ka persona qė e pėrballojnė atė duke bėrė njė shėtitje, ka tė tjerė qė hanė thonjtė apo qė mbajnė nė dorė topa sfungjeri me tė cilėt mund tė luajnė.
4. Stresi mund tė kontrollohet. Situatat stresante mund tė kontrollohen nė mėnyra tė ndryshme si psh. duke bindur apo qetėsuar veten.
5. Ushqyerja e mirė luan njė rol tė madh nė pėrballimin e stresit. Ushqimet qė janė tė pasura me magnez apo ushqimet e freskėta ndikojnė nė njė gjendje mė tė mirė psikologjike.
6. Vitaminat ndihmojnė nė pėrballimin e stresit. Magneziumi, vitamina B6 dhe Omega 3 ndihmojnė nė njė pėrballim mė tė mirė tė stresit.
7. Pilulat antistres nuk ndihmojnė gjithmonė. Pėrdorimi i pilulave antistres nuk japin gjithmonė rezultatet e duhura. Mjekimet natyrale si ēajrat e ndryshėm janė mė tė vlefshėm.
8. Rutina shkakton stres. Aktiviteti i pėrditshėm i pėrsėritur, ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishėm qė shkakton stres. Prishja e rutinės sė pėrditshme ul nivelin e stresit.


9. Stresi kronik ėshtė mjaft i dėmshėm pėr trupin.

" Nč jetč krijohen disa lidhje qč asgjč dhe askush nuk mund ti ndaje "
Krijohen ( lidhjet ) lehte e me krijimin e tyre krijohet dhe stresi ........Krijimi nuk eshte aq i veshtire sa mirembajtja e lidhjeve e cila quhet : mirembajtja e stresit........
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-06-11, 23:23   #3
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: 9 gjera qe duhet ti dini per stresin...

Quote:
Originally Posted by turisti View Post
Krijohen ( lidhjet ) lehte e me krijimin e tyre krijohet dhe stresi ........Krijimi nuk eshte aq i veshtire sa mirembajtja e lidhjeve e cila quhet : mirembajtja e stresit........

... qe qe kta ... ka njerz qe i mbajn edhe pa stres ... se jan t'zot djalo qyyy kta...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-06-11, 23:29   #4
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: 9 gjera qe duhet ti dini per stresin...

Quote:
Originally Posted by Jana View Post
... qe qe kta ... ka njerz qe i mbajn edhe pa stres ... se jan t'zot djalo qyyy kta...

Seriozisht e kam,sepse asgje ne jete nuk ti modelon nervat siq ti ban dashuria .........
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-06-11, 23:34   #5
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: 9 gjera qe duhet ti dini per stresin...

Quote:
Originally Posted by turisti View Post
Seriozisht e kam,sepse asgje ne jete nuk ti modelon nervat siq ti ban dashuria .........

...edhe une seriozisht mer e kam ...

... secili njeri i ban stres vetit ...varet krejt si e marrin c'do sen ne jet ... krejt kjo varet nga ne ... keshtu qe ...

Popull mund te jetoni jeten te qet dhe pa stres...

..stres duhet me pas kur kemi ndonje provim e qe s'kemi msu mir ...se per gjerat qe i bojm ne jet e per te cilat jemi te sigurt s'ka vend per stres...pa marr parasysh sha jan ato ...ps ky eshte mendimi im ...

..pershetndetje per ty ..
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-06-11, 23:41   #6
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: 9 gjera qe duhet ti dini per stresin...

Quote:
Originally Posted by Jana View Post
...edhe une seriozisht mer e kam ...

... secili njeri i ban stres vetit ...varet krejt si e marrin c'do sen ne jet ... krejt kjo varet nga ne ... keshtu qe ...

Popull mund te jetoni jeten te qet dhe pa stres...

..stres duhet me pas kur kemi ndonje provim e qe s'kemi msu mir ...se per gjerat qe i bojm ne jet e per te cilat jemi te sigurt s'ka vend per stres...pa marr parasysh sha jan ato ...


ps ky eshte mendimi im ...

..pershetndetje per ty ..
Hhahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha. Nejse...secili e ka mendimin e vet dhe secili e vėren paradimin e stresit ( neper jeten tone ) - ne menyren e vet.......

Pershendetje dhe per ty .


__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 16:51.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.