Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
User Name
Password
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-06-11, 21:54   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default A jemi ne Shqiptarėt populli mė i lashtė?

Pas kaq shekujsh a mos ėshtė i mbivlerėsuar roli i grekėve nė historinė e Gadishullit Ballkanik?

http://livre.fnac.com/a1448248/Mathi...pre-hellenique
A jemi ne Shqiptarėt populli mė i lashtė????


Ekskluzive/ Mathieu Aref, studiuesi i
njohur francez, rrėfehet pėr "Shqip" pas botimit tė librit tė tij,
"Shqipėria, odiseja e pabesueshme e njė populli parahelen"


A
mos ėshtė i mbivlerėsuar roli i grekėve nė historinė e Gadishullit
Ballkanik? Pas kaq shekujsh, pas imazhit tė mrekullueshėm qė grekėt i
kanė dhėnė sė kaluarės sė tyre, ėshtė pak e vėshtirė tė ngresh
pikėpyetje pėr kulturėn e madhe klasike tė helenėveā€¦ Por, prej kohėsh,
studiues tė ndryshėm nuk kanė ngurruar tė ngrenė pikėpyetje mbi
qytetėrimin e lashtė grek. Vetėm pak kohė mė parė, njė studiues amerikan
botoi librin "Athina e zezė", ku perėndesha e bardhė me sy ngjyrė deti,
perėndesha e diturisė, mbrojtėse e Athinės, sipas tij ka njė tė kaluar
afrikaneā€¦ Mathieu Aref, njė studiues, qė tashmė ka tentuar t‘i kthejė
pėrgjigje me studimin e tij prej vitesh kėtyre pikėpyetjeve, nuk denjon
tė vihet nė qendėr tė diskutimeve akademike, duke thėnė se "ėshtė
Shqipėria, ajo ēfarė ai e quan odiseja e pabesueshme e njė populli
parahelen". Dhe ky popull i vogėl, sipas tij, ka qenė populli i madh qė
ka ekzistuar para grekėve. Duket si njė guxim nga ana e Aref, njė
"guxim" tė cilin ai e argumenton me prova shkencore, tė cilat kėrkojnė
tė hapin njė debat, qė, sipas tij, synon rishkrimin e historisė.
Historia e pabesueshme e pellazgėve, qė, sipas tij, janė ilirėt e
mėvonshėm, tė cilėt u hodhėn nė njė cep tė historisė dhe shumė pak
studiues u rrekėn tė merreshin me ta. Por, pikėrisht nga pellazgėt nis
shpjegimi i gjithė asaj historie "tė shkruar keq", sipas Aref, qė e bėn
rolin e grekėve tė mbivlerėsuar ende nė ditėt e sotme. Mė poshtė, Aref,
pas debateve qė ka ngjallur nė nivele tė ndryshme akademike, rrėfen disa
nga tezat, qė, sipas tij, vėrtetojnė studimin e nisur kohė mė parė, qė i
bėn tė ndihen mirė shqiptarėt, por qė "trazon" kulturėn tashmė tė
konsoliduar greke.

"Shqipėria, odiseja e pabesueshme e njė
populli parahelen". Libri juaj sapo ėshtė pėrkthyer nė shqip. Mund tė na
rrėfeni se ēfarė do tė thotė kjo pėr ju?

Qėllimi kryesor i
kėtij libri ėshtė vėnia nė vend e sė vėrtetės. Asaj tė vėrtete, mbi tė
cilėn rėndojnė plumb 2500 vjet. Nuk kemi tė bėjmė asfare me trallisje
dhe teka personale, as me fantazime fluturake, aq mė pak me shovinizėm,
por me njė tezė tė pėrpunuar shkencėrisht, me argumente tė forta, nė mos
tė patundshme, fakte historike tė shėnjuara, analiza dhe hulumtime tė
thelluara nė disa fusha shkencore, bazuar nė referenca tė verifikueshme.
Ky libėr mė ka kushtuar vite tė tėra studimesh, mjaft mund e djersė,
gjithashtu para. Pra, nuk e kam bėrė kėtė vėllim tė madh pune pėr tė
Ēfarė e shtyu Aref tė
merret me njė studim tė tillė, qė nė shumė qarqe letrare ėshtė quajtur
edhe si njė provokim, qė ju kėrkoni t‘i bėni historisė greke?

Si
dhe pėr ēfarė e kreva gjithė kėtė punė? Para sė gjithash, natyra mė
pajisi qysh fėmijė me njė shpirt kritik, tė zhvilluar dhe me kureshti tė
madhe. Tė jetuarit nė Egjipt, nė njė shoqėri kozmopolite, mė ka dhėnė
pėrparėsinė e vėshtrimit elektrik. Nė themel ishte terreni pjellor dhe
premisat e njė rrugėtimi qė do ta nisja disa vite mė vonė. Njohja e
gjuhės shqipe, e folur qysh nė djep (sidomos dialekti gegė) e qė zura ta
shkruaj fare i ri, mė dha shumė dorė. Studimet nė gjuhėn frėnge
(letėrsi, filozofi, greqisht, latinisht, artet e bukura, gjuhėt e huaja,
arabe, angleze, italiane) po ashtu nuk janė tė huaja ndaj kėtyre lloj
studimesh e kėrkimesh. Shkėndija fillestare ishte dalja nė dritė e
librit tė parė tė Za////ēharie Mayani, "Etruskėt nisin tė flasin", nė
1961-in, pasuar nga i dyti, "Fundi i misterit etrusk" nė 1970-ėn. Ja njė
dijetar, joshqiptar, qė ia mbėrriti tė hedhė dritė mbi misterin e
popullit tė madh etrusk, falė gjuhės shqipe, qė pėr mė tepėr nuk ishte
as gjuha e tij mėmė. Kjo gjė mė tundoi, mė befasoi dhe mbi tė gjitha mė
mrekulloi. Qysh atėherė, e pėrgjatė tridhjetė vjetėve, jam vėnė nė
pėrndjekje tė kėtij populli misterioz parahelenik, qė, nga zbulimi nė
zbulim, mė ka udhėrrėfyer kah shqiptarėve. Pas kėsaj periudhe tė gjatė
mė ėshtė dashur mė shumė se pesė vjet pėr tė kryer pareshtur studime e
hulumtime tė thelluara nė fusha nga mė tė larmishmet: histori antike,
arkeologji, antropologji, etnologji, gjuhėsi dhe mitologji. Tė thuash tė
vėrtetėn nuk pėrbėn nė asnjė rast provokim. Ajo mund tė lėndojė, tė
fyejė, por gjithnjė ia vlen ta thuash. Kėtu, veēse vė nė vend kėtė tė
vėrtetė, ēiltėrsisht pa paragjykime dhe me rigorozitetin mė tė madh
intelektual. S‘kemi tė bėjmė me larje hesapesh apo me sulme tė
paramenduara kundėr Greqisė dhe popullit grek, pėr tė cilin ruaj sqimėn
mė tė lartė. Njė kėrkues duhet tė mbetet krejt i paanshėm. Ajo qė kam
bėrė ėshtė njė punė vetėm shkencore dhe jo keqdashėsi ndaj cilitdo
qoftė. A mos vallė ėshtė faji im qė shqiptarėt rrjedhin prej pellazgėve,
tė cilėt pėr mendimin e tė gjithė autorėve tė Antikitetit kanė
pararendur grekėt nė Ballkan, Egjipt e nė Azinė e Vogėl dhe qė kėta tė
fundit u detyrohen pėr njė pjesė tė madhe tė qytetėrimit tė tyre? Ta
quash kėtė njė provokim pėrbėn nė vetvete njė provokim.
Cilat janė pikat e forta, qė, sipas jush, argumentojnė atė qė shqiptarėt janė mė tė vjetėr se helenėt?
Idetė e
hedhura nga ju janė interesante pėr shqiptarėt. A mund tė ketė
iniciativa tė tjera, jo thjesht libra, tė cilat do tė mund tė bėnin njė
ndryshim tė historisė sė shkruar?


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 30-06-11, 21:55   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: A jemi ne Shqiptarėt populli mė i lashtė?

Unė mendoj qė aktualisht
ka argumente tė mjaftueshme, prova dhe elemente tė spikatura, qė u
lejojnė historianėve, studiuesve dhe dishepujve tė tyre tė rishkruajnė
historinė e Greqisė parahelenike. Nėse mund tė them Greqia
"parahelenike", kjo ndodh sepse historia e Greqisė "strico sensu" (ajo
para shekullit VIII para Krishtit) ėshtė e njohur dhe e klasifikuar
pothuajse saktė. Praktikisht ėshtė thėnė gjithēka pėr atė Greqi "strico
sensu", tė cilės unė nuk mund t‘i shtoj dot asgjė. Pra, unė nuk kam
absolutisht asgjė ēka tė them mbi kėtė lloj Greqie (atė tė Solonit, atė
tė Pizistratit apo Perikliut), veē faktit tė tė qenit tė admirueshme dhe
se njerėzimi i detyrohet pėr gjithė ēka mė tė bukur e mė me vlerė.
Mirėpo pellazgėt diē kanė lėnė aty. Pikėrisht kėtė diēka historianėt,
linguistėt dhe arkeologėt tanė modernė nuk kanė denjuar ta shquajnė.
Madje, njė Greqi e tillė (pas shekullit VIII: arkaike, klasike, e
helenistike) as nuk bėn pjesė nė studimet dhe hulumtimet qė unė kam
kryer nė dy librat e mi. Kėshtu, nuk ka asnjė tregues qė tė provojė se
Greqia ekzistonte para shekullit VIII para Krishtit. Ndėrtimi i
"tempujve", shfaqja e qytezave ("Polis"), konfederatat religjioze
(amfiktionet), shpalosja e stileve arkitekturore (dorik, jonik,
korintas), zhdukja e mbretėrimeve dhe shfaqja e tiranisė, ekspansioni
kolonial (emporion=tregje dhe apoikoi=koloni), krijimi i tempullit tė
Delfit, shfaqja e alfabetit dhe e tė parave shkrime greke, shfaqja e
lojėrave olimpike, shekulli i artė i thėnė i "Perikliut": gjithė kėto
ngjarje marrin jetė pas shekullit VIII. Sa pėr Homerin, tė shumtė janė
ata qė mendojnė se nuk ka ekzistuar ose qė nuk ka shkruar kurrė asgjė.
Fakti thotė se ai nuk ka shkruar, pasi gjuha greke ėshtė shkruar vetėm
nga fundi i shekullit VII. para Krishtit. Ai mundi tė ekzistojė si
rapsod. Pėr rrjedhojė, poemat e Homerit ("Iliada" dhe "Odiseja") mundėn
tė shkruhen vetėm nė shekullin VI, nė epokėn e Pizistratit. Kėto poema
epike kanė pėr origjinė traditėn gojore, tė pėrēuar nga brezi nė brez
prej rapsodėve pellazgė. Grekėt i morėn dhe i kėnduan (duke i pėrpunuar
pėr kauzėn e tyre) me rapsodėt e tyre. Keqkuptimi vjen prej faktit se
ngatėrruam gjithēka: Greqinė parahelenike (para shekullit VIII) me
Greqinė nė bllok (pas shekullit VIII). Le tė mos harrojmė as faktin se
studimet mbi pellazgėt jo vetėm sikur u harruan, por edhe u mėnjanuan
plotėsisht. Le tė themi se disa studiues modernė (historianė, arkeologė
dhe gjuhėtarė) kanė vėnė nė dukje se pellazgėt pėrbėheshin prej popujsh
tė ndryshėm, mandej tė zhdukur trup e shpirt, pa lėnė as mė tė voglėn
gjurmė: etni e gjuhė! Ndėrkohė qė kjo etni vijoi me ilirėt nė Perėndim
dhe trakėt nė Lindje. Ndėrkohė qė tė gjithė autorėt e lashtė lanė gjurmė
tė shkruara, sipas tė cilave ky popull parahelenik ka pas qenė shumė i
lashtė (njerėzit e parė) dhe qė nė kohėn e Herodotit nė shekullin V para
Krishtit popullonin ende krahina tė tėra (Arkadia, Argolida, Atika,
Tesalia, Lakonia etj.), tė kuptojmė ishujt (Kreta Lemnos, Lezbos dhe
veēanėrisht Samosin)!
Si e shihni historinė e Ballkanin sot?

Ka
pak kohė qė u konfirmua shprehja "baruti i Ballkanit" me luftėn dhe
problemin e Kosovės (e mbetur ende pezull). Mendoj se shpirtrat dhe
mendėsitė kanė evoluar ndopak dhe fantazma e luftės po largohet gjithnjė
e mė tepėr, veē nėse qėllimėsitė dhe pozicionet politike tė Fuqive tė
Mėdha, sidomos Bashkimit Evropian, ashpėrsohen ose ndryshojnė.
Aktualisht, Kosova ėshtė njė nga problemet mė tė thekshme nė Ballkan. Pa
rregullim paqėsor, tė barabartė dhe tė drejtė, ndoshta s‘do tė ketė
kurrė paqtim nė rajon. Sa pėr vete, jam pėr pavarėsinė e Kosovės, sepse
pas gjithė atyre fatkeqėsive dhe krimeve (le tė themi etnocid) dhe
urrejtje mes dy popujve (serbė e kosovarė) nuk mund tė bashkėjetojnė dhe
tė ndėrtojnė sė bashku njė /////shtyhet qė tė mund tė funksionojė. Me
t‘u rregulluar ky problem, Ballkani mund tė pėrfytyrojė nė gjirin e
Evropės sė bashkuar njė forcė dinamike dhe ndėrtimtare pėr ardhmėrinė e
kėtij rajoni tė mbetur fatkeqėsisht pa trashėgimi, i shqyer, i
tollovitur dhe i izoluar pas shumė shekujsh pushtimi otoman dhe dekadash
komuniste.

Shumė njerėz mendojnė se e kaluara nuk duhet trazuar

pėr hir tė sė ardhmes, ndėrsa ju e trazoni atė. Pėr

ēfarė shėrben kjo?
Nė kohėt e sotme,
idetė ndryshe apo pėrgėnjeshtrimi i historisė ėshtė bėrė si nė modė. A
keni pasur frikė se do tė paragjykoheshit, kur nisėt ta shkruanit kėtė
libėr?

Jo, unė nuk jam tipi qė ndjek modėn. Kam aq karakter
dhe personalitet sa pėr t‘u bėrė ballė sirenave tė demagogėve,
paragjykimeve apo "publikisht e mirėnjohur", sidomos kur pėrpiqen tė tė
largojnė prej sė vėrtetės. S‘ndiej asnjė influencė nė lidhje me kėtė
ēėshtje. Njė proverb francez thotė: "Me ba ēka duhet, me ngja ēka
mundet". Kur nisa tė shkruaj librat, mendova fill rezultatin
pėrfundimtar dhe i thashė vetes: nėse gabohesh, nėse argumentet e tua
nuk janė bindėse, nėse referencat nuk janė tė verifikueshme, do tė
pėsosh kundėrshtinė dhe poshtėrimin! Ndaj fillova tė kėrkoj "provėn e sė
kundėrtės", atė ēka mund tė vinte e tė shqetėsonte tezėn dhe vėrtetimet
e mia shkencore. E pasi shkoqita gjithēka hollė-hollė, s‘gjeta provė
pėr tė kundėrtėn. Trondita qetėsisht njė seri tė tėrė studimesh dhe
kėrkimesh. Me ndėrgjegje tė lehtė dhe zemėr tė qetė, karvani im vazhdon
mė tej bindshėm.
Cili ėshtė Aref, jeta qė ju bėni?

Ėshtė
e vėshtirė pėr tė folur pėr veten. Gjithė ē‘mund tė them ėshtė se jeta
ime s‘ka tė bėjė me veprėn time. Gjithsesi, do tė flas qartė, veē pėr tė
thėnė se pėrherė kam qenė ndėr ata "tė drejtėt", nė kuptimin mė tė
fisėm tė fjalės. Nė jetėn time private dhe profesionale e kam dėnuar
gjithnjė padrejtėsinė prej nga vinte dhe cilado qė tė ishte. Integriteti
dhe kėmbėngulja ime, lehtėsitė nė pėrshtatje, bagazhi kulturor, guximi
dhe korrektėsia nė punė mė mundėsuan tė ushtrojė funksione interesante e
tė rėndėsishme. Posti i fundit ishte drejtor i njė filiali tė njė
shoqėrie tė madhe franceze. Kam lindur nė Kajro (ku kam kaluar njėzetė e
tre vitet e para tė jetės sime dhe kam kryer pjesėn mė tė madhe tė
studimeve. Prindėrit e mi kanė lindur nė Shqipėri nė krahinėn e Matitm,
mė saktė nė Rrembull. Kam dy vėllezėr dhe njė motėr. Gjithashtu katėr
fėmijė, nga mosha 33 deri nė 39 vjeē (tre djem dhe njė vajzė). Jam
pensionist qė prej 1999-ės. Kam pasur disa probleme shėndeti ndaj dhe
bėj kujdes. Merrem me administrimin e publikimeve tė mia, me
letėrkėmbime e marrė pjesė herė pas here nė konferenca. Kam shkruar dhe
disa ese metafizike e filozofike (tė pabotuara). Merrem, jo me shumė
vrull me pikturė dhe poezi klasike (rreth 250 poema tė pabotuara).
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-06-11, 21:57   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: A jemi ne Shqiptarėt populli mė i lashtė?

Mund tė na flisni pak pėr lidhjet me Shqipėrinė?

Lidhjet
e mia me Shqipėrinė kanė qenė tė dobėta (ne kemi vetėm lidhje
epistolare me familjenā€¦ veē nėse posta pėrgjohej prej autoriteteve
shqiptare dhe nuk mbėrrinte nė destinacion) pėr arsye tė largimit e tė
kėputjes sė shkaktuar prej komunizmit nė Shqipėri dhe qė nuk lejonte
kollaj tė vizitonte vendin. Sjell ndėrmend kujėn e nėnės, kur mori
lajmin e vdekjes tė nėnės sė saj, motrės, vėllait e tė tė tjerėve. E
s‘mund tė rrija pa qarė bashkė me tė. Por mbeta shumė i lidhur me
mėmėdheun, pėr shkak tė edukimit, rrėnjėve dhe me gjithė ē‘mban barku.
Nė Egjipt, komuniteti shqiptar ka qenė mjaft i rėndėsishėm (shpesh nė
pėrmbajtje kish njerėz me vlera tė larta). Babai im ka pas njohur poetėt
Ēajupin, Asdrenin, shkrimtarin Ernest Koliqi, kumbar i vėllait tim tė
vogėl, Isa Boletinin (njė nga heronjtė e pavarėsisė sė Shqipėrisė),
Mbretin Zog dhe familjen e tij etj. Mos mendoni as edhe njė ēast qė i
shkruaj librat e mi i ngarkuar me ndonjė ndjenjė shovinizmi. Po e
pėrsėris atė qė thashė mė sipėr, puna ime ėshtė para sė gjithash
shkencore dhe nuk pėrket brenda aspak prej ndjenjave. E dua Shqipėrinė,
por jam i drejtė dhe i paanshėm me historinė e saj, intransigjent me tė.
A keni pasur kėrcėnime pas botimit tė librit?
Tė flasėsh pėr
Shqipėrinė sot, nė njė moment kur ajo ende nuk e ka marrė veten nga
plagėt e komunizmit, kur ecejakja e saj drejt vendeve perėndimore sa
vjen e bėhet mė e vėshtirė, ēdo tė thotė ta paraqesėsh kėtė popull tė
vogėl, si njė popull nga mė tė hershmit e njerėzimit?

Mendoj
se nė mėnyrė tė tėrthortė iu pėrgjigja kėsaj ēėshtjeje pėrgjatė kėsaj
interviste. Sipas gjithė asaj ēka thashė, ripohoj se nėse Shqipėria
ėshtė njė nga vendet mė tė vogla, mė pak e qytetėruara ose mė e
shpronėsuara e Evropės, s‘duhet harruar se ėshtė "njė popull i madh".
(Shtet i vogėl, por popull i madh!) S‘kemi aspak antinomy. Mund tė jesh i
varfėr, por i fisėm. Sė fundi, mund tė thuhet se vijimėsia etnike (me
gjithė pėrzierjet) kulturore dhe gjuhėsore (me gjithė ndėrfutjet dhe
neologjizmat) nuk reshti kurrė nė kėtė zonė ballkano-danubiane, me
gjithė mėsymjet e ndryshme dhe pushtimet romake, bizantine e otomane:
shqiptarėt jetojnė bash aty ku kanė qenė tė paktėn qysh prej neolitit.
Por, fatkeqėsisht historia shtangu nė atė ēka deshėn tė na bėnin tė

G.Shqip

Pasi
kam botuar dy librat e mi (2003-2004) nuk kam marrė asnjė kundėrshti
zyrtare pėr sa u pėrket tezave prej ndonjė sektori universitar apo
shkencorā€¦ Sigurisht qė asistoj shpesh andej-kėtej me ndonjė reagim
//////epidermik personash dyshues e madje armiqėsorė, por pa nivelin e
duhur e tė mjaftueshėm kulturor pėr tė debatuar mbi kėto ēėshtje tė
mprehta. Kritika ėshtė e thjeshtė, por arti i vėshtirė, thotė njė
proverb i famshėm. Zakonisht mbizotėron habia. Por, pėrmbajtja e librave
tė mi del prej shtigjesh tė rrahura. Pedagog universiteti apo studiues
rishtar ėshtė shumė normale qė ata tė shqetėsohen prej kėtij subjekti qė
i tejkalon: se kanė ndeshur nė amfiteatrot e tyre universitarė kėtė
lloj teze. Ē‘nuk ėshtė normale ėshtė tė kundėrshtosh tezėn pa sjellė as
mė tė voglėn "provė" tė sė kundėrtės".
Sigurisht
qė do tė mė bėhet pyetja se pėrse i trazoj kujtimet e vjetra, kur e
ardhmja ka vlerė mė tepėr? Po, por e ardhmja ėshtė gjithherė e lidhur me
tė shkuarėn. Nėse ne ekzistojmė, kjo ndodh sepse tė tjera kanė
ekzistuar para nesh dhe na lejuan tė jemi ata qė jemi, duke na dhėnė atė
qė kemi mė tė ēmuar. Kur kjo e shkruar mbetet nė hijen ku ėshtė
degdisur, e ardhmja mbetet e errėt. Pėr ēfarė shėrben tė zgjosh tė
shkuarėn? Sigurisht pėr tė kuptuar mė mirė tė ardhmen. Ēėshtja qė na
intereson kėtu, nuk ėshtė tė flasim pėr njė tė kaluar tė qartė dhe tė
kthjellėt, por pėr njė tė shkuar qė na mbahet e fshehur dhe qė

Ju
mė pyesni pėrse i konsideroj shqiptarėt njė popull mė tė lashtė se
grekėt! Thjesht sepse ata rrjedhin prej pellazgėve, tė cilėt, sipas
vėshtrimit unanim tė autorėve mė tė vjetėr grekė (Hekateu i Miletit,
Helanikos i Mitilenės, Herodotit, Tuqididit, pėr tė pėrmendur kėtu mė tė
shquarit), u transmetoi grekėve mitologjinė, kultet, si dhe njė pjesė
tė madhe tė kulturės e gjuhės sė tij. Do mė kthehen e tė mė thonė se
pėrse ata rrjedhin prej pellazgėve e jo prej ilirėve. Sepse, nė fakt,
s‘ėshtė veēse i vetmi dhe po i njėjti popull. Pėr shumė shqiptarė dhe
pėr njė pjesė tė mirė tė specialistėve tė epokės komuniste, shqiptarėt
mund tė rridhnin vetėm e vetėm prej ilirėve! Faktikisht, e pėr ēudi, pak
specialistė kanė ndėrmarrė udhėn e studimeve mbi pellazgėt. Edhe pas
pothuaj njėqind vjetėsh vetėm tre shqiptarė kanė shkruar mbi kėtė
popull, Adhamidhi, Spiro Konda dhe Dhimitėr Pilika. Dhe ėshtė shumė pak!
Kur shumė studiues tė huaj kishin kuptuar ndėrkohė rolin dhe rėndėsinė e
pellazgėve para mbėrritjes sė grekėve. Pėrse pra ilirėt e kanė
prejardhjen prej pellazgėve? Kėta tė fundit kishin trevat e tyre nga
Atlantiku deri nė Detin e Zi dhe prej dy brigjeve tė Danubit deri nė
Egje dhe nė Azinė e Vogėl. Emri i pellazgėve mbetet "njė emėrtim
pėrgjithėsues", duke qenė i pėrshkruar si popull i lashtė parahistorik, i
quajtur emėrtim pėrgjithėsues" dhe duke qenė i pėrshkruar si popull i
lashtė parahistorik i quajtur "shpellagji", qė do tė thotė njerėzit e
guvave. Egjiptianėt i quanin "pelesėt" dhe hebrenjtė "peleshtim". Kėto
etnonimi na kujtojnė filistinėt (pellesh...et, peleshetā€¦im, domethėnė
"shpellagji"), qė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse emri qė u ėshtė dhėnė prej
semito-egjiptianėve. Ky popull i pėrbėrė nga tribu tė shumta mbante
mjaft emra, por fliste tė njėjtėn gjuhė dhe kishte tė njėjtat tradita:
trojanėt, dardanėt, ligurėt, lelegėt, karientė, likenėt, iberėt,
frigjanėt, moskėt, filistinėt, trakėt, ilirėt, pikenėt, daunientėt etj.
Pėr kėtė arsye, (autorėt modernė) i kanė konsideruar si popuj tė
ndryshėm. Sidoqoftė, ne do tė gjejmė prova tė shumta pėrmes emrave tė
mitologjisė (tė shpjegueshme prej shqipes) dhe miteve parahelenike, qė
grekėt i kanė pronėsuar dhe pėrshtatur sipas nevojave tė tyre prej
kolonizatorėsh, duke i bėrė elementet themelore tė qytetėrimit tė tyre:
Zeusi u lind nė njė "shpellė" nė Kretė. "I pari njeri" qe "pelazgos" i
pjellė prej dheut, "kurerėt" ishin rojet e foshnjės Zeus (ku u
rritā€¦Zeusi), emri "autochone" shpjegohet sipas shqipes "Tokėt tonė),
Jonėt (Herodoti) ishin pellazgė tė shndėrruar nė helenė pas mbrujtjes me
gjuhėn greke etj. Pėr sa i pėrket emrit "Ilir", ai e ka bazėn ashtu si
dhe pėr Palasges prej "njė emėrtimi tė pėrgjithshėm", qė i pėrket tė
vetmit e tė njėjtit popull me "tribu tė panumėrta": Peonėt, Dardanėt,
Tribalėt, Pelagonėt, Penestėt, Autoriatėt, Enkelėt, Thesprotėt, Molosėt,
Kaonėt, Panonėt, Istrianėt, Venetėt (Enetėt e Herodotit), Dalmatėt etj.
Faktikisht, autorėt e antikitetit, si Herodoti i kanė klasifikuar
banorėt e Veriut tė Greqisė si njė "popull i pavarur" (popull i lirė).
Ky emėrtim ėshtė pėrgjithėsuar pėr tė na dhėnė pėrshkrimin e kėsaj mase
tė madhe tribuje, siē kanė qenė "ilirėt", qė do tė thotė "libres": I
lirė, tė lirėt? A nuk ka rrėfyer Plini i lashtė se populli ilir pėrbėhej
nga mė se 300 kombėsi?! Herodoti, a nuk ka thėnė pėr trakėt (degėzimi
lindor i pellazgėve): Trakėt janė, pas Induve, populli me numėr mė tė
madh nė botė, i cili, nėse do tė ishte bashkuar mesvedi do tė kishte
dominuar botėn. E kjo nuk ėshtė njė stisje: ka fakte historike tė
pakundėrshtueshme. E vetmja provė flagrante e ekuacionit
pellazgė=ilirė=shqiptarė ėshtė gjuha. Nėse shqiptarėt e sotėm do t‘ia
mbėrrinin tė deshifronin shumė prej emrave tė mitologjisė, toponime dhe
gojėdhėna qė qarkullojnė nė Evropė, ky do tė ishte pėrfaqėsimi mė i mirė
i kėsaj trashėgimie mijėvjeēare. Ilirėt (degėzimi perėndimor i
pellazgėve) kanė qenė kėsisoj pellazgėt e vėrtetė, pėr sa qė gjuha e
kėtyre tė fundit ėshtė pėrcjellur te pasardhėsit e tyre tė
drejtpėrdrejtė, ilirėt e mandej shqiptarėt, ku gjuha (sidomos dialekti
gegė) flitet ende sot e kėsaj dite, qysh prej mė se 3000 vjetėsh. Pėr sa
i pėrket "mikenasve" hipotetikė, nė fakt ata ishin veēse pellazgė, pėr
sa grekėt ende nuk ishin shfaqur. Ky emėrtim u krijua artificialisht nga
Schliemann gjatė shkarjeve tė tij pėr "mikenėt". Nė fakt, nėse ai do tė
kishte zbuluar gjurmėt e tyre nė Athinė, ata do tė ishin quajtur
"Qytetėrim Athinas". Nuk ka asgjė shkencore nė njė tė tillė pėrshkrim tė
njė populli, qė nuk ka ekzistuar kurrė nėn kėtė emėrtim. Ndėrsa pėr sa i
takon linjės B, deshifruar prej Ventris e Chadwick, ajo bėn fjalė pėr
"pellazgjishten e lashtė" tė ngatėrruar me greqishten antike. Veē tė
tjerash, nė njė farė mase mund tė thuhet se greqishtja antike (sidomos
jonike, meqė jonėt ishin pellazgė) ka rrjedhur drejtpėrsėdrejti nga
pellazgjishtja e lashtė me prurje greke, domethėnė semito-egjiptiane.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-06-11, 23:01   #4
elvio
 
elvio's Avatar
 
Join Date: 21-01-10
Posts: 6,338
elvio has disabled reputation
Default Titulli: A jemi ne Shqiptarėt populli mė i lashtė?

A eshte popull me i lashte?????

Te shprehesh ne mynyren me popullore duhet thene qe dikush therriste se ja ku jane gjurmet e ujkut,kur ujkun e kish para syve.
Gjithcka ecen me supozime,edhe hamendje perderisa vetem venitje ne ato materiale qe paraqesin tregojne.

Mathieu Aref (shkrimtar nga Egjypti i perkushtohet me nje krijimtari te tijen te cilen se kam lexuar akoma,por ne pritje jam me librin)
''Odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen,,.


elvio Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 07:57.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.