Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-11-11, 08:12   #76
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Quote:
Originally Posted by 4peace View Post
Kjo eshte ajo qe kemi debatuar (me Makreshin bile)...
...shpata me dy teha.


Cili Islam?
1. Islami si perkatesi fetare/ komunitet apo
2. Islami sipas kuptimit te fjales "Islam" (Nenshtrueshmeri ndaj Zotit, Ligjeve te tij, ne kuptimi me te gjere te kesaj fjale).


Nese thenia i atribohet te pares (1.) - gabim
Nese... te dytes (2.) - drejtė
P.S.
Shpjegimi i kesaj gjeje, nje kohe te gjate ka qene prezent edhe neper faqe te ndryshme islam(ik)e...E kerkova nje dite por, ja, s'munda ta gjeje.


***

Pajtohem !!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 23-11-11, 08:28   #77
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

A jane njesoj ata qe dine dhe ata qe nuk dijne ? (Kur'an)
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-11-11, 11:43   #78
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Jo ,nuk jan , per kete edhe kemi Mesuesin dhe Nxenesin!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-11-11, 12:16   #79
Kosova19
 
Kosova19's Avatar
 
Join Date: 29-11-07
Posts: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Default AW: Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Quote:
Originally Posted by panta_rhei View Post
Po mbijetimin e krishterimit mbi 2000 vjet???!!!
Po mbijetimin e hebraizmit mbi 6000 vjet???!!!
si t'i quajme?!

"....fakti se ekzistenca e tyre, adhurimi i tyre dhe ruajtja e legjislacionit tė tyre ėshtė njė argument se profetėt dhe legjislacionet kanė ekzistuar, dhe se Profeti ynė (salallahu alejhi ue selem) nuk ėshtė njė risi nė sėrėn e profetėve. Xhinėt janė mbledhur duke vėrtetuar Krijuesin dhe duke pranuar tė dėrguarit, e kjo bėri tė qartėsohej se ne nuk sollėm asnjė tė re qė nuk ekzsitonte mė parė." Abdurrahman ibn Xheuzi

Last edited by Kosova19; 23-11-11 at 12:17.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-11, 22:54   #80
e-uritura
 
e-uritura's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Posts: 1,879
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Unė e konsideroj pjesė tė pėrgjegjėsisė sime si President i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr tė luftuar kundėr stereotipeve negative tė Islamit kudo qė ato shfaqen.

Barack Obama
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-11, 00:32   #81
e-uritura
 
e-uritura's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Posts: 1,879
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Asgjė e gjallė s’duhet vrarė , as insekti apo kafsha mė e vogėl , sepse ēdo jetė
ėshtė e shenjtė .
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-11, 10:14   #82
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Ne oazin e lumturise njeriu duhet te mendoje edhe per vuajtjen ne menyre qe te jete i pregatitur dhe te kujtoje se cdo gje ka nje fillim por ka edhe nje fund ne kete bote....
__________________
Koha ndryshon shume gjera , por nuk fshin asgje...
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-11, 10:37   #83
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Ishte 63 vjeēar, nuk mund u falej me ne kemb dhe u falte ulur, e kur e pyesnin : "Ēfar ke Ja Resul'Allah ?"
Ai a.s., u pergjigjte : "Jam lodhur nga brenga qė kam pėr njerėzimin" Ishte fort i lodhur dhe kishte dhene shume ! Ishte jetim, e kishte humbur babain, nenen, gjyshin, xhaxhain, 7 femije (4 vajza e 3 djem). E kan rrahur, e kan fyer me te gjitha emrat, e kan plagosur rend ne koke, e kan larguar nga 26 fise, gruaja me te cilen ndau 25 vite te jetes, i kishte vdekur, i beri 29 beteja ne nxehtesin e shkretetires, dhe kishte udhetuar qindra kilometra nen diellin e Arabise ! Dhe e gjithe kjo, qe ne te behemi musliman ! I dashuri ynė, Muhamedi sal'Allahu alejhi we selam !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-11, 16:02   #84
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme


"Ishte njė njeri me shkėlqim tė dukshėm, me fytyrė tė ndritshme, me moral tė lartė…

Me fytyrė tė bukur, shumė tė bukur, me sy tė zinj…


Me flokė tė zinj, me qafė tė dukshme e mjekėr tė dendur.


Kur heshte, kishte prezencė e kur fliste, bukur…


fliste ėmbėl e qartė…


Mė i bukuri i njerėzve nga larg, mė i ėmbli dhe mė i miri i tyre nga afėr…


Mesatar, jo i gjatė, as i shkurtėr,


si degė nė mes dy degėsh…


Kur fliste e dėgjonin,


e kur urdhėronte


vraponin pėr ta zbatuar…"


[ Kėshtu e pėrshkruante Resulull-llahun (Muhamedin a.s.), Ummi Ma'bed ]
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-12-11, 11:56   #85
Kosova19
 
Kosova19's Avatar
 
Join Date: 29-11-07
Posts: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Vellezerit e Jusufit (alejhi selam) deshen ta vrisnin ate, por ai nuk vdiq!
Pastaj deshen te fshihnin gjurmet e tij, por fama e tij u rrit me shume!
Me pas e shiten qe te behej skllav, e megjithate u be mbret!
Ne fund deshen ta fshinin dashurine e tij nga zemra e babait, por atij iu shtua me shume!
Prandaj mos u brengos nga kurthet e njerezve sepse deshira e Allahut eshte mbi cdo gje…
__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-12-11, 12:02   #86
Kosova19
 
Kosova19's Avatar
 
Join Date: 29-11-07
Posts: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Cdo mbret .... dikur ka qene femije
Cdo ndertese madheshtore... dikur ishte vetem plan i vizatuar
Nuk eshte e rendesishme kush je sot
Por e rendesishme eshte kush do jesh ti neser


__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:59   #87
Kosova19
 
Kosova19's Avatar
 
Join Date: 29-11-07
Posts: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Nuk eshte i lumturi ai i cili nuk ka dhimbje dhe siklete ne jeten e tij,por i lumturi i vertete eshte ai i cili arrin te nderveproje me dhimbjet dhe sikletet me pranim te caktimit te Zotit te tij

__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-01-12, 11:16   #88
Kosova19
 
Kosova19's Avatar
 
Join Date: 29-11-07
Posts: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Nuk ka Mirėsi nga Syri qe S'loton , Veshi qe S'ndegjon, Mendja qe S'mendon , Zemra qe S'Meshiron dhe Njeriu qe ne ALLAH S'beson.......
__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-01-12, 11:17   #89
Kosova19
 
Kosova19's Avatar
 
Join Date: 29-11-07
Posts: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Nese therret ne te mira... do te te urrejne te shthururit
Nese do ftosh per arritjen e sukseseve.... do te te urrejne deshtaket
Nese do ftosh ne permiresim...do te te urrejne crregulluesit
Ndaj....
Mire se te vije ai qe do te me urreje per keto arsye....sepse kjo me ben te ndjej qe jam ne rrugen e drejte
__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-01-12, 11:18   #90
Kosova19
 
Kosova19's Avatar
 
Join Date: 29-11-07
Posts: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Mėso qė dhimbjen ta shkruash nė rėrė ndersa pervojat t`i gdhendėsh nė gur..!


__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:00.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.