Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-07-11, 16:40   #1
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Qysh ne fillim:
e dij qe "disa qe me dojne fort" ketej pari, do te me gjuhen e sulmojne kah femrat "e mija"
por qysh ne fillim atyre do t'u pergjigjem "mos ma teshni fort, po kqyr merruni me temen"

Mirė.

Teoria bazė. Dmth teoria themelore:

Ai njeri qe e ka perdore fjalen e pare fyese, ne historine e njerezimit, ai eshte themeluesi i kulturės dhe i civilizimit.

Qe pse:

Sepse, kur eshte bere nervoz, ai ne vend se me e kape shigjeten ose thiken e me e mbyte tjetrin, thjesht e ka sha, edhe eshte pajtu me vazhdu me jetu prap bashke me te.


Nejse,
Besoj se pėr keto e shumecka tjeter rreth, fjaleve te ndyta, fjaleve te pista, do te kemi mundesi te shprehemi ne vazhdim.

Gjithsesi, sic mund ta keni verejte edhe nga titulli, theksin, kesaj radhe do ta vendosim te femrat qe perdorin fjale te ndyta.

Ēka mendoni pėr to?
Sa ka qe perdorin?
A eshte normale?
A eshte shenje e nje thellimi te degjenerimit shoqeror?

E ty qera, e ty qera :)

Personalisht, rastesisht, qateher pas luftes kur e pata ndi nje femėr duke i thene shoqes se vet, me ze te ngritur, "mos ma shatirat", pata mbet qaty njo dy sahat duke mendu. Si hut

Hajde pra me kembe te mbare diskutimi, e mundesisht te na sillni sa me shume raste dhe shembuj nga perditshmeria jone, tashme, shume e pasur me te tilla.


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 08-07-11, 18:25   #2
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Jo nuk shaj me ra rasti pahiri si njeher me darku ne nje feste me naj bir shkine e me mprek ka puna shqiptaris ateher ,aktivizohet ndytsina ma e poshter e qnjerzore ne mu,tybeh aj bir shkine ish kan qaj hune madhi malalzez ,pahiri e pashe ne Tv mas nje kohe se skisha pas dite me ka dreqi jam perla e kuje dreqi ja kam thy hendyn per kry,,amo pant me qejf kisha kallxu qato fjal,po diqka teper jan te ndyta,te pista
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-07-11, 18:37   #3
desert
Great Challenger
 
desert's Avatar
 
Join Date: 25-08-08
Location: Gjermani
Posts: 4,413
desert i pazėvėndėsueshėmdesert i pazėvėndėsueshėmdesert i pazėvėndėsueshėmdesert i pazėvėndėsueshėmdesert i pazėvėndėsueshėmdesert i pazėvėndėsueshėmdesert i pazėvėndėsueshėmdesert i pazėvėndėsueshėmdesert i pazėvėndėsueshėmdesert i pazėvėndėsueshėmdesert i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Ēka mendoni pėr to?
Sa ka qe perdorin?
A eshte normale?
A eshte shenje e nje thellimi te degjenerimit shoqeror?


mire nuk eshte me sha, po me sa kam lexu une mire eshte me heq mllefin me ckado qe te liron nga ai mllef.
se pari duhet klasifiku se cka eshte e shamje, ndodnje shprehje e keqe tolerohet, une per vete zakonisht them magar, lope, coban e kesi shprehje po me sha nuk jam mesu kurr me perdor.
Une kam degju shume femra qe shajne fjale me te bajtshem qe eshte e mundur, me ka ardhe shume e rande dhe disi aspak jo e kendshme.
sa i perket degjenerimit, une mendoj qe nuk eshte degjenerim shoqeror po familjar. Kjo eshte dicka qe rritet njeri, kur degjon ne familje qe shajne nuk te duket rende edhe vete me sha e kur nuk degjon mundet me ndodhe ndonjhere po thjesht nuk je vetja dhe hiqet ose rrenqethesh edhe vete me ate qe e thua.
mendoj si fund krejt e kesaj varet nga edukata familjare krejt. si je vete me pas e gjene edhe shoqerine.
__________________
There are three types of people in this world: those who make things happen, those who watch things happen and those who wonder what happened.
desert Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-07-11, 19:01   #4
Antika
 
Antika's Avatar
 
Join Date: 05-03-09
Location: ..n'kryeveni.
Posts: 1,907
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

..edhe ti panta ēkas po nine!Ate sharje nuk e paskam ndegju kurr as nga meshkujt as nga femrat,nejse ...

Ēka mendoni pėr to?

-Jane disa femra ashtu nga natyra mashkullore dhe shajne pa nguruar fare.Shoqeria i pranon shume normal,thua se nuk i veren sharjet.Ne pergjithsi mendoj se ai grup i femrash me teper shoqerohen me meshkuj.
Sa ka qe perdorin?
-Tash perdorin mjaft,por nje moshe e re!

A eshte normale?

-Jo e kendshme ! Eh,normele?!Aq normale as per mashkuj e lere per femra.Nime ,pse mashkulli me u "shfry" me shamje e femra jo?!
Me cka ish dashte pra? ...me sjell me cka ti qellon afer apo me sha ?!
A eshte shenje e nje thellimi te degjenerimit shoqeror?-

PO ,pikerisht degjenerimi i shoqerise.Shane ,shoqeia qeshet ,apo edhe e mer shume normale.Ndoshta te duket pak me "cool" edhe shan.Pra,shoqeria eshte ajo qe pranon,pajtohet me kete veti tash te shprehur ne shoqerine tone ....
__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-07-11, 21:32   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Tybe, shpresoj qe mos te me keqkupton as mua askush, veq nga pervoja ime, qeto qe perdorin fjale te ndyta , jane ma te mira ne shtrat
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-07-11, 22:07   #6
romansa
 
romansa's Avatar
 
Join Date: 25-07-08
Location: larg vendlindjes
Posts: 15,931
romansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

sdi per mua ato femra qe shajn me duket shume me nivel te ulte(mashkullit si ka hije e mo femres)s'mi ban karakteri hiq bash hiq..
skam ēka mendoj ..mendoj se femra mundet me shpeh mllefin me fjale me te buta e me te qeta
sdi a eshte norlmale a jo ,por une skam shoqeri te tille edhe familjare shyqyr zotit deri tash..
nese nje femr shan ..e dihen pasojat e saj ne te ardhmen kurr rrit nje femij ēfare edukate merr ai nga nena qe eshte shtylle e edukimit te nje femije
thash ashtu siq e mendoj une.
__________________
Lejo gezimin e sė ardhmes..le te fshije dhembjen e sė kaluares!!!
romansa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-07-11, 10:40   #7
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

...pse me shajt ni femen s'koka femen e mir ... e mashqit qe shajn sha kokan ..ncncncncnc...

... une personalisht jam person shum spontan ... amo krejt varet ku jam dhe me kand jam ...

..... kur jemi me shoqei ndodh qe shajm ... edhe kjo e shajtnja e ka at far lezetin e vet ...

... per mue so normale nje mashkull qe shan edhe qe e ndin krejt kojshit ty shajt ... se ni femer qe shan ose thjesht e perdor ndonje fjal me banale ne nje rreth te caktuar krejt normale eshte ...ani mo me shoqe ...aiii ...

...ka persona qe edhe personit t'zemres ja shprehin dashurin ne nje form pak ma "banale" ...krejt varet nga tipi i njeriut dhe raportit qe kan ....

..nje femer mundet me kon shum e menqur dhe me shum rrespekt amo me persona te caktun edhe shan ...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-07-11, 13:52   #8
elvio
 
elvio's Avatar
 
Join Date: 21-01-10
Posts: 6,339
elvio has disabled reputation
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Edhe si Theron qofte ne pamje kur perdor fjale per tema c'ka flet me duket sikur kam nje mashkull para.

Pike femenizmi mbi te!!!
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-07-11, 16:21   #9
Daglasi
 
Join Date: 17-07-10
Posts: 4,923
Daglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Quote:
Originally Posted by Jana View Post
...pse me shajt ni femen s'koka femen e mir ... e mashqit qe shajn sha kokan ..ncncncncnc...

... une personalisht jam person shum spontan ... amo krejt varet ku jam dhe me kand jam ...

..... kur jemi me shoqei ndodh qe shajm ... edhe kjo e shajtnja e ka at far lezetin e vet ...

... per mue so normale nje mashkull qe shan edhe qe e ndin krejt kojshit ty shajt ... se ni femer qe shan ose thjesht e perdor ndonje fjal me banale ne nje rreth te caktuar krejt normale eshte ...ani mo me shoqe ...aiii ...

...ka persona qe edhe personit t'zemres ja shprehin dashurin ne nje form pak ma "banale" ...krejt varet nga tipi i njeriut dhe raportit qe kan ....

..nje femer mundet me kon shum e menqur dhe me shum rrespekt amo me persona te caktun edhe shan ...
Nime intersant esht femra kur tshan ...
__________________
Nga te gjithe pasionet dashuria esht me e fuqishmja.
Daglasi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-07-11, 16:32   #10
taraku-1
Banned
 
Join Date: 20-06-11
Posts: 1,208
taraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Quote:
Originally Posted by Daglasi View Post
Nime intersant esht femra kur tshan ...
qka po te thot, qajo te veshi....,qka po te qet kusht per nje seks te mire...(a po ta permend nonen hahaha a po ankohet prej saj )
taraku-1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-07-11, 16:37   #11
Daglasi
 
Join Date: 17-07-10
Posts: 4,923
Daglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėm
Smile Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Quote:
Originally Posted by taraku-1 View Post
qka po te thot, qajo te veshi....,qka po te qet kusht per nje seks te mire...(a po ta permend nonen hahaha a po ankohet prej saj )
Nuk esht ka me thote asgjevec qafen pak po ma gic,asi veshin....
__________________
Nga te gjithe pasionet dashuria esht me e fuqishmja.
Daglasi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-07-11, 17:51   #12
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Quote:
Originally Posted by Daglasi View Post
Nuk esht ka me thote asgjevec qafen pak po ma gic,asi veshin....


ndash mos ta gic qafen duhesh mi ngjit grrepat si ktynehere
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-07-11, 19:02   #13
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Quote:
Originally Posted by panta_rhei View Post
Qysh ne fillim:
e dij qe "disa qe me dojne fort" ketej pari, do te me gjuhen e sulmojne kah femrat "e mija"
por qysh ne fillim atyre do t'u pergjigjem "mos ma teshni fort, po kqyr merruni me temen"

Mirė.

Teoria bazė. Dmth teoria themelore:

Ai njeri qe e ka perdore fjalen e pare fyese, ne historine e njerezimit, ai eshte themeluesi i kulturės dhe i civilizimit.

Qe pse:

Sepse, kur eshte bere nervoz, ai ne vend se me e kape shigjeten ose thiken e me e mbyte tjetrin, thjesht e ka sha, edhe eshte pajtu me vazhdu me jetu prap bashke me te.


Nejse,
Besoj se pėr keto e shumecka tjeter rreth, fjaleve te ndyta, fjaleve te pista, do te kemi mundesi te shprehemi ne vazhdim.

Gjithsesi, sic mund ta keni verejte edhe nga titulli, theksin, kesaj radhe do ta vendosim te femrat qe perdorin fjale te ndyta.

Ēka mendoni pėr to?
Sa ka qe perdorin?
A eshte normale?
A eshte shenje e nje thellimi te degjenerimit shoqeror?

E ty qera, e ty qera :)

Personalisht, rastesisht, qateher pas luftes kur e pata ndi nje femėr duke i thene shoqes se vet, me ze te ngritur, "mos ma shatirat", pata mbet qaty njo dy sahat duke mendu. Si hut

Hajde pra me kembe te mbare diskutimi, e mundesisht te na sillni sa me shume raste dhe shembuj nga perditshmeria jone, tashme, shume e pasur me te tilla.
-Mllefi i kontrolluar dhe i shfaqur me fjale "miradije" eshte me i mire se me qkep force fizike "stupca",por disa shprehin Mllefin eksploziv qe nuk ka kurfar kontrolli duke shprazur gjithe fjalorin e ndytur dhe kjo tregone per edukaten qe ka fituar si femije dhe plaket me te njejtat mend.

Ngatrresat sociale,paknaqesit jane te perditsheme thuaja tek qdo shoqeri,gjykimi i tyre eshte edhe individual ne te shumten e rasteve i shpejte dhe jo adekuat.

Tani po i kthehem temes,
Ēka mendoni pėr to?---tregone pa aftesin per tu perballur me mllefin,ju mungon edukata e mirefillte qe nga femijeria dhe produkti i pa fajshem.

Sa ka qe perdorin?.......ne munges te studimeve nuk mund te japim ndonje perqindje.
Por kam hasur te ndegjoje me teper formen e mllefit-duke nemur"te hangte dreqi""te hubte fara""te vrafte zoti"......................

A eshte normale?.......JO,kjo eshte me e shprehur tek shtresat e dobta sociale.

A eshte shenje e nje thellimi te degjenerimit shoqeror?.....PO,do te ishte mire qe shoqerija jone te investoje me teper ne edukimin e femijeve qysh nga kopshti i femijeve se per moshat e pjekura gjitheqka eshte vone.

Dje isha ne Ajroportin e Frankfurtit duke percjellur familjaret e mi,duke pritur ne rende per te dorzuar koferat, ndegjoje nga mbrapa duke qortuar nje familjar femijet e tij ne gjuhen shqipe rrini urte nanen.....,thash vete me veti edhe ketu midis ajroprtit nderkombetar po shahet nana shqiptare.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-07-11, 19:03   #14
guriko
 
Join Date: 01-11-08
Posts: 243
guriko i vlerėsuar mirė
Default Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

haha mos ma shatirat.femna plot me fantazi kemi!
__________________
miku i mirč ,nč ditč tč včshtira!
guriko Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-07-11, 23:20   #15
Daglasi
 
Join Date: 17-07-10
Posts: 4,923
Daglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėm
Smile Titulli: Femra qė pėrdorin fjalė tė ndyta?!

Quote:
Originally Posted by panta_rhei View Post


ndash mos ta gic qafen duhesh mi ngjit grrepat si ktynehere
Mire esht me ta gic veshin kajher,se nalesh para se te veprosh naj budallak


__________________
Nga te gjithe pasionet dashuria esht me e fuqishmja.
Daglasi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 18:11.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.