Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-07-11, 19:44   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Aloe vera - ęloʊ vɪrə

Aloe vera (ęloʊ vɪrə)


Aloe Vera eshte nje bime tropikale me gjethe te tulta ne forme shtize. Keto gjethe kane nje shumellojshmeri te perdorimeve mjekesore, aq shume saqe i kane siguruar asaj epitetet si "bime e pavdekesise" dhe "shkop magjik i qiellit". Kjo bime eshte e njohur edhe si "aloe mjekesore” dhe identifikohet lehtesisht me ane te nje tufeze me lule portokalli ose te kuqe te dala ne maje. Gjethi si shtize e tulte ka nje varg dobish mjekesore dhe kozmetike.


Cfare e ben Aloe Veran aq unikeGjethet e Aloe Veras permbaje nje numer te madh te perberesve aktive biologjike, si mannanin e acetiluar, polimananin, antrakuionet dhe lecitine te ndryshme. Aloe Vera po ashtu permban pothuajse 75 perberes te njohur dhe me shume se 200 lende perberese qe e bejne bime potente mjekesore. Ketu perfshihen:

•Enzimat qe ndihmojne ne tretje dhe zvogelojne inflamacionin;

•Te gjitha vitaminat, pervec D;

•Mineralet e nevojshme per funksionimin e enzimave;

•Sheqerna me zinxhir te gjate per te ri-balancuar sistemin e tretjes;

•Saponinet, te cilat kane efekt anti-mikrobik;

•20 nga te 22 aminoacidet.


Dobite e Aloe Veres

1.Detoksifikimi:
Lengu i Aloe Veras eshte detoksifikues (largues i helmeve) natyral, e po ashtu eshte plot me vitamina e minerale qe ndihmojne trupin tone te merret me streset e jetes se perditshme.

2.C’rregullimet e tretjes: Eshte i dobishem ne rastet e thartires ne stomak, sindromes se zorres se irrituar dhe te thatit (ulceres). Qeteson ezofagun dhe cliron refleksin e acidit.

3.Shendeti i gojes: Eshte jashtezakonisht i dobishem per goje dhe mishin e saj.

4.Perkujdesja ndaj lekures: Eshte zbuluar te jete jashtezakonisht efektiv ne pastrimin e psoriazes ne testet laboratorike. Ka po ashtu disa dobi te tjera per lekuren, perfshire:

• Heqje natyrale e akneve;

• Ben lekuren te lengshme;

• Heq helmet nga lekura;

• Largon gervishtjet dhe shenjat;

• Zvogelon inflamacionin;

• Ndreq dhe riperterin lekuren.

5.Diabeti: Nje gjysme luge e lengut e konsumuar per 14 jave eshte deshmuar te zvogeloje nivelin e sheqerit ne gjak per 45 per qind.

6.Ndihmon zorret: Aloe late permban glukozidesaloinin e antrakuinon A dhe B, qe jane laksative te fuqishem.

7.Menaxhon peshen: Lengu i Aloe Veras eshte perdorur per shume vite si ndihmese per humbjen e peshes.

8.Ndihmon imunitetin: Eshte perplot antioksidante te cilet kundershtojne radikalet e lira dhe fuqizojne sistemin e imunitetit.

9.Ndihmon tek djegiet: Gjethja e Aloes mund te sheroje dhe rregulloje lekuren pas djegieve, perfshire djegiet nga dielli.

10.Zbokthi: Ndihmon ne lehtesimin e kruarjeve dhe zbokthit. Gjethja aloe vera mund te perdoret si nje trajtim paraprak para aplikimit te shamponit.

Eshte e qarte se duke perdorur kete bime te mrekullueshme padyshim qe do te kemi dobi ne nje menyre ose tjeter. Mund te rritet edhe ne vazo. Ka shume lloje te aloe veres, disa nga te cilat jane shume te dobishme. Produktet e krijuara nga aloe vera jane ne dispozicion qe nga barnatorja e deri te dyqanet e kozmetikes, madje edhe ne dyqane ushqimore.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 14-07-11, 11:43   #2
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Aloe vera - ęloʊ vɪrə

Kjo bime ka vlera unike ne natyre nga shkaku se permban me shume se 200 perberes aktiv te provuar shkenctarisht...vetem se ditet e sodit po spekullohet shume me emerin Aloe Vera!
Ka shume produkte qe pembajne kete bime, mirepo jo te gjithe produktet kan cilesine dhe sasine e larte te Aloe veres...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Last edited by ~AnnA~; 14-07-11 at 11:45.
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-12-11, 19:59   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Aloe vera - ęloʊ vɪrə

Dhjete perdorimet me te mira te bimes Aloe VeraE njohur si " bima e pavdekesise" dhe e perdorur qe nga kohet e lashta per te trajtuar pothuajse cdo semundje, Aloe Vera vazhdon te ofroj mundesi te reja perdorimi.

Perdoret ne menyra nga me te ndryshmet, e pranishme ne shume produkte bukurie dhe farmaceutike dhe njeherazi nje bime e bukur dekorative, eshte shume e keshillueshme te perdoret sidomos ne 10 raste spesifike.

1 - Relaksimi i trupit: Nga bima e Aloes keshillohe te merret nje gjethe e saj, e cila duhet te pritet ne forme gjatesore dhe te perdoret per te lyer trupin gjate dushit.

2 - Trajtimi i djegieve: Aloa vera eshte nje bime shume e dobishme ne rastet e djegies per shkak te incidenteve ne shtepi dhe pune. Produkti me i keshillueshem eshte perzierja e kesaj bime me nje ekstrakt yndyrnash esenciale dhe vitamine E.

3 - Kunder mavijosjes: Ne raste te tilla keshilohet vendosja e gjethes se Alo Veres per disa minuta ne zonen e mavijosur dhe me pas shplarja e kesaj zone me uje te ngrohte.

4 - Skuqje dhe djegiet nga dielli: Me i keshillueshmi ne keto raste eshte sprai freskues ose kremi pas djegies me baze bimen e Aloe Vera, produkte keto qe mund te gjenden lehtesishte ne farmaci dhe supermarket dhe jane te pasura me mente.

5 - Pickimet e insekteve: Sidomos gjate veres trupi yne eshte shume i ekspozuar ndaj pickimeve te insekteve dhe infeksioneve te ndryshme. Per te qetesuar pickimet dhe per te dezinfektuar zonene e irrtuar mund te perdoret nje preparat me permbajtje te kesaj bime ose vete gjethet e Aloe Veras.

6 - Kunder te ftohtit: Jo vetem kunder djegieve, por edhe kunder acarimit te lekures nga i ftohti bima Aloe Vera luan nje rol shume te rendesishem ne rigjenerimin e lekure te demtuar nga temperaturat e uleta.

7 - Pastrimi i fytyres: Aloe Vera ndihmon ne theksimin e pigmentiti te lekures dhe i shton asaj shkelqimin dhe elasticitetin. Gjithashtu keshillohet perdorimi i nje maske te perbere nga aloe vera, sheqeri dhe lengu i limonit per nje pastrim shume te efektshem te fytyres.

9 - Forcimi i flokeve: Sygjerohet masazhimi i lekures me ekstrat te bimes Aloe vera per rreth 30 minuta cdo dite.

10 - Efekti tretes: Pini nje gote me leng Aloe Vera per te luftuar crregullimet gastrointestinale dhe per te nxitur tretje. Gjithashtu kjo bime permireson frymemarrjen dhe zbukuron buzeqeshjen tuaj duke zbardhur dhe fortesuar dhembet.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-12-11, 19:59   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Aloe vera - ęloʊ vɪrə

Aloe vera: Te gjitha vetite e dobishmeLengu i aloe-s eshte nje ilac natyral shume i rendesishem qe del nga bima e aloe vera-s.
Jane te shume njerezit qe pohojne te mirat e saj te shumta persa i perket semundjeve: te tilla si kapslleku, djegjet ne stomak, kolesteroli i larte, diabeti dhe infeksioni i kyceve.

Nga ana tjeter duket se ajo ka edhe efektin e lehtesimit te dhimbjeve te brendshme.
Por nese aloe merret rregullisht duket se eshte e dobishme edhe per stimulimin e sistemit imunitar, gje e nevojshme ne kete periudhe te vitit dominuar nga gripi sezonal si ftohjet dhe kollitja.

Nese merret ne periudhe afatgjate rrit edhe fuqine muskulore dhe permiresimin e gjendjes shendetesore, si dhe bukurine e lekures dhe te flokeve.

Sic ndodh shpesh, megjithate kur flitet per ilace natyrore, nuk ekzistojne akoma studime shkencore qe deshmojne vlefshmerine e tyre, keshtuqe me siguri lengu i aloes nuk mund dhe nuk duhet te zevendesoje trajtimin mjeksor (si per shembull ai i diabetit, apo kolesteroli i larte), por me siguri mund te jete e dobishme si mbeshtetje plotesuese, ose si forme e parandalimit ne nje regjimi te stilit te jetes se shendetshme.

Kerkimet shkencore te bera deri me tani jane vetem paraprake, akoma nuk jane mbeshtetur nga testimet klinike tek njeriu. Disa teste laboratorike mbi qelizat humane, kane identifkuar ne lengun e aloe vera-s, nje substance e afte per te rritur aktivitetin e NF-kappa B (nje kompleks i proteinave qe ka treguar se ka nje rol kyc ne proceset imunologjike). E njohur si aloeride, kjo substance eshte klasifikuar si nje polisakaride (nje lloj karbohidrati).
Se fundi, per te dalluar lengun e aloes nga xheli aloe vera (zakonisht perdoret per aplikime aktuale si, ne rastin e djegjes nga dielli).
Ku mund ta gjeni? Me siguri ne farmaci, por edhe ne dyqanet dhe supermarket ushqimore.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 22:33.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.