Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-09-11, 19:28   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Analfabetizmi nė Kosovė

6 pėr qind analfabeta


Analfabetizmi ėshtė ende ēėshtje shqetėsuese pėr shoqėrinė kosovare edhe pse ajo nuk ėshtė dukuri alarmante, thonė pėrfaqėsues tė organizatave tė ndryshme joqeveritare. Zyrtarė tė Ministrisė sė Arsimit thonė se ky institucion ėshtė duke bėrė pėrpjekje maksimale pėr ērrėnjosjen e kėtij fenomeni, i cili ėshtė rritur ndjeshėm te komuniteti rom, ashkali, egjiptian, dhe personat me aftėsi tė kufizuara.

Numri i atyre qė nuk dinė shkrim-lexim dhe numri i atyre qė kanė pasur fatin tė jenė pėr njė kohė nė bankat shkollore dhe mė vonė ta ndėrpresin mėsimin pėr shkaqe tė ndryshme, ėshtė ende shqetėsues.

Dukagjin Pupovci, drejtor i Qendrės Kosovare pėr Edukim ka thėnė pėr Kosovapress se ndėr arsyet kryesore tė analfabetizmit ėshtė edhe cilėsia jo e mirė e arsimimit. Ai po ashtu thekson se shpeshherė ndėrprerja e shkollimit vinte edhe si pasojė e pasigurisė sė mjaftueshme dhe si rezultat i varfėrisė.

“Njė ndėr arsyet ėshtė faktikisht cilėsia jo e mirė e arsimit, sepse ndodh qė njeriu shkon tetė vjet nė shkollė, nėntė vjet nė shkollė dhe pėrsėri nuk e arrin atė standardin tė lexim-shkrimit, pastaj shkaku qė ne e kemi trashėguar me tė madhe nga vitet e 90-ta ėshtė braktisja e shkollimit, qė atėherė ka qenė pak mė e pėrhapur, mirėpo tash ėshtė nė njė masė mė tė vogėl si rezultat i situatės sė sigurisė, e cila ka qenė nė vitet e 90-ta, mirėpo po ashtu nė periudhėn e para luftės po edhe pas luftės. Kjo ka ndodhur edhe si rezultat i varfėrisė tė njė pjese relativisht tė madhe tė shoqėrisė dhe ne e dimė qė kemi diku njė varfėri prej 40 pėr qind, ndėrsa njė varfėri ekstreme prej 16 pėr qind nė Kosovė, dhe thjesht nė ato familje te kjo kategori e qytetarėve tanė analfabetizmi ėshtė mė i pranishėm, sepse e braktisin shkollėn, pastaj edhe nėse kanė mėsuar diēka nga lexim-shkrimi nuk i praktikojnė ato shkathtėsi nuk lexojnė nuk shkruaj dhe me kohė normalisht ato shkathtėsi zhduken”, ka thėnė Pupovci.

Pupovci thotė se ėshtė shumė e rėndėsishme qė shkathtėsitė e shkrim-leximit tė pėrmirėsohen, sepse ėshtė mėkat qė njė njeri tė mos mund ta kuptojė njė udhėzim tė thjeshtė pėr pėrdorimin e njė pajisjeje ose tė njė kontrate pune tė cilėn e nėnshkruan.

Zyrtarėt e arsimit thonė se me gjithė pėrparimet e deritashme nė Kosovė, analfabetizmi ka qenė dhe ėshtė i pranishėm, por nuk ėshtė dukuri alarmante.

Sipas statistikave tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), shkalla e analfabetizmit nė vend ėshtė diku rreth 5.9 pėr qind, mirėpo sipas tyre kjo shifėr ėshtė ndjeshėm mė e rritur te komuniteti rom, ashkali, egjiptian dhe personat me aftėsi tė kufizuara.

Afėrdita Jaha, zyrtare pėr arsim joformal nė MASHT, ka thėnė pėr Kosovapress, se ky institucion ėshtė duke bėrė pėrpjekje maksimale pėr ērrėnjosjen e kėtij fenomeni pėrmes programeve tė ndryshme pėr shkrim-lexim.

“Ministria e Arsimit pėr tė rritur shkallėn e arsimimit nė Kosovė ka bėrė shumė. Nga viti 2001 nė bashkėpunim me UNICEF-in kemi hartuar programet pėr shkrim-lexim bazik ku kemi hartuar kurikulin dhe kemi botuar katėr libra “Drite jete”, libra kėto, tė cilat i kanė shėrbyer kryesisht grave nėpėr viset rurale pėr tė mėsuar shkrim-lexim dhe aftėsi dhe shkathtėsi tjera pėr jetė”, ka thėnė Jaha.

Ministria e Arsimit nė bashkėpunim me Shėrbimin Gjerman pėr Zhvillim (GTZ), tashmė kanė nėnshkruar njė vendim nė bazė tė cilit thuhet, se tė gjithė ata nxėnės qė kanė braktisur shkollimin qė nga viti 1999 kanė tė drejtė tė kthehen nė shkollim dhe ta kryejnė shkollimin e obliguar.

“Meqė numri i analfabetėve ėshtė i lidhur kryekėput me numrin e braktisjes nė shkolla, Ministria e Arsimit nė bashkėpunim me shėrbimin gjerman dje ka nėnshkruar njė vendim nė bazė, tė cilėt tė gjithė ata nxėnės tė cilėt kanė braktisur shkollimin qė nga viti 1999 kanė tė drejtė tė kthehen nė shkollim, dhe ta kryejnė shkollimin e obliguar, dhe kjo ėshtė njė prej formave qė Ministria e Arsimit po e ngrit shkallėn e arsimimit nė vend dhe po shkon nė zhdukjen e analfabetizmit”, ka thėnė Jaha.

Jaha ka pėrmendur edhe shkaqet kryesore, tė cilat vinė deri te braktisja e shkollimit, ku sipas saj janė shkaqet ekonomike, migrimi i shpeshtė fshat- qytet, migrimet e ndryshme jashtė vendit dhe niveli i ultė i arsimit nė familje. Ndėrkohė ka theksuar se numri mė i madh i analfabetėve gjendet nė viset rurale dhe diku rreth 3/4 e kėtyre analfabetėve i pėrkasin gjinisė femėror.

Albanologu Rexhep Doēi thotė se faktorėt kryesorė tė analfabetizmit nė Kosovė kanė qenė pushtuesit, qė nuk kanė lejuar tė shkollohen shqiptarėt nė pėrgjithėsi.

“Kur ėshtė fjala e analfabetizmit mund tė themi se analfabetizmi neve na ka kushtuar shumė. Na ka lėnė pėr mbrapa, ndoshta ndėr faktorėt kryesor ėshtė pėr shkak se pushtuesit apo sundimtaret nuk na kanė lejuar tė shkollohemi, sidomos gjithė shqiptarėt qofshin djem apo vajza, por sidomos femrat kanė mbetur shumė mbrapa, ndonėse nė periudhat e hershme kemi pasur shume femra tė afta. Edhe sot nuk ka aq kujdes, sepse pa barazimin e gjinive me pėrparim nė ēdo fushė tė jetės nuk ka pėrparim tė kombit dhe pėr kėtė duhet ta kemi gjithė pėrparėsinė qė ta zhdukim analfabetizmin, por analfabetizmi ende ėshtė i madh te ne”, ka thėnė Doēi.

Ērrėnjosja e analfabetizmit nė Kosovė duhet tė bėhet sa mė parė, si njėri ndėr standardet qė duhet pėrmbushur nė nivelin e arsimit, pėr integrimin e vendit nė Bashkimin Evropian.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 17-09-11, 19:49   #2
elvio
 
elvio's Avatar
 
Join Date: 21-01-10
Posts: 6,338
elvio has disabled reputation
Default Titulli: Analfabetizmi nė Kosovė

Interesant edhe shqetesues sigurisht.

Albanologu Z Doci e ka shpjeguar edhe ka gjet ate arsyen kryesore persa i perket Kosoves,por edhe ne Maqedoni kjo ceshtje ish shume shqetesuese pasi diku lexova qe shume s'dijne shkrim edhe lexim.

Po ne Shqiperi perse???

S'ka kerkese-s'ka standarte??
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-09-11, 10:39   #3
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,409
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Analfabetizmi nė Kosovė

Interesant !
Nė Gjermani kėtė vit numėrohen diku rreth 4% analfabet total dhe diku 14% analfabet funksional .
Ata TOTAL quhet personat tė cilėt nuk i njohin shkronjat , s'kane haber hiq .
Ndėrsa kėta FUNKSIONAL janė pjesa e popullatės tė cilėt i njohin shkronjat ,dinė edhe me i lidhė mes veti ,mirėpo nuk janė nė gjendje tė shkruarėn ,por as tė lexuarėn ta pėrdorin ashtu siē e kėrkojnė normat e zhvillimit socialo-kulturor tė sotit .Thjeshtė nuk funksionojnė .

Do tė ishte shumė interesant tė dijmė se sa analfabet funksional kemi nė Kosovė .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-09-11, 11:35   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Analfabetizmi nė Kosovė

Analfabetizmi nė rritje


Dashurie K. nga Ferizaj (21) ėshtė analfabete. Shkolla pėr vajzat ashkalike ka pak rėndėsi, kurse gjetja e burrit nė shumicėn e rasteve, ėshtė brenga kryesore e tyre. Kėshtu ka vepruar edhe Dashuria, e martuar nė moshėn 16-vjeēare. Sikurse ajo, analfabetė janė edhe 6 pėr qind e popullatės nė Kosovė.

Nga Nexhmije Ahmeti mė 19 shtator 2011 nė ora 19:32
Fatbardhi sivjet ka filluar klasėn e parė. Ky vogėlush duhet tė mbajė mend krejt ēka i thotė mėsuesi, nė tė kundėrtėn, nė shtėpi nuk ka kush t’ia mėsojė asnjė germė.

Prindėrit e tij, e sidomos nėna, nuk e dinė asnjė shkronjė tė alfabetit. Dashurie K. ashkalike nga njė fshat i Ferizajt, ishte vetėm 16 vjeē kur braktisi familjen pėr t’u martuar me Esatin, burrin me tė cilin tashmė i ka katėr fėmijė.

Dashuria, si shumica e vajzave tė komunitetit tė saj, nuk e di asnjė shkronjė tė alfabetit, kurse numrat qė tregojnė vlerėn e parave, pėr tė janė vetėm disa vija tė pakuptimta.

Megjithėkėtė, kjo ashkalike edhe pse kurrė nuk ka shkuar nė shkollė, nuk mėrzitet aq shumė. Pėr tė mjafton qė ka gjetur burrin dhe ka edhe fėmijė.

Nė kėtė komunitet, martesat e vajzave tė reja janė diēka normale dhe tė shpeshta, ndonėse ato nga shumė prindėr nuk lejohen tė dalin as nė qytet.

Por nėse pyetet Dashuria, ajo jetėn e ka rregulluar ashtu siē ėshtė mė sė miri, ngase e ka burrin qė shumica e moshatareve tė tjera do ta dėshironin.

Pėr Dashurien, ky ka qenė synimi kryesor nė jetėn e saj- tė martohet me njeriun qė e dashuron. Kjo e re tash e ndjen vetėn keq kur pyetet pėr shkollim dhe mungesėn e dijes sa pėr shkrim dhe lexim.

“Paj, ma mirė me lexu, po edhe si jam martu, nuk ėshtė keq”, thotė ajo. Dashuria ėshtė pajtuar me faktin se ėshtė njė vajzė analfabete, ngase thotė se tė gjitha vajzat e tjera, duke pėrfshirė edhe shoqet e saj, e kanė ndėrprerė shkollimin.“Jo veē unė, po asnjė ēikė nuk ka shku nė shkollė”, tregon ajo, qė vetėm njė herė nė jetėn e saj e ka parė klasėn me sy. Ndryshe, shumica e vajzave tė kėtij komuniteti, shkojnė vetėm deri nė klasėn e katėrt tė shkollės fillore, apo nuk shkollohen fare. Ato nga prindėrit e tyre rriten ashtu si munden, ngase janė tė destinuara pėr martesė sapo tė arrijnė njė moshė pak mė tė madhe, edhe pse nė fakt janė ende tė mitura.

Pėr Dashurien dhe prindėrit e saj, mė e rėndėsishme ėshtė qė vajza nga mosha 16 vjeē ta gjejė, siē thonė ata “nafakėn e vet”. Shumė prej vajzave tė komunitetit rom dhe ashkali, e fillojnė shkollimin, por e ndėrpresin shumė herėt.

Pėr kėtė ndikojnė shumė faktorė, prej tė cilėve mė i theksuar ėshtė ai tradicional, sipas tė cilit, femrave nuk iu duhet shkollimi, por vetėm martesa.
Analfabetizmi ėshtė ende ēėshtje shqetėsuese pėr shoqėrinė. Zyrtarė tė Ministrisė sė Arsimit thonė se ky institucion ėshtė duke bėrė pėrpjekje maksimale pėr ērrėnjosjen e kėtij fenomeni, i cili ėshtė rritur ndjeshėm te komuniteti rom, ashkali, egjiptian, dhe personat me aftėsi tė kufizuara. Numri i atyre qė nuk dinė shkrim-lexim dhe numri i atyre qė kanė pasur fatin tė jenė pėr njė kohė nė bankat shkollore dhe mė vonė ta ndėrpresin mėsimin pėr shkaqe tė ndryshme, ėshtė ende shqetėsues.

Sipas statistikave tė MASHT-it shkalla e analfabetizmit nė vend ėshtė diku rreth 5.9 pėr qind, mirėpo sipas tyre, kjo shifėr ėshtė ndjeshėm mė e rritur te komuniteti rom, ashkali, egjiptian dhe personat me aftėsi tė kufizuara.
Afėrdita Jaha, zyrtare pėr arsim joformal nė MASHT, ka thėnė se ky institucion ėshtė duke bėrė pėrpjekje maksimale pėr ērrėnjosjen e kėtij fenomeni pėrmes programeve tė ndryshme pėr shkrim-lexim.

“Ministria e Arsimit pėr tė rritur shkallėn e arsimimit nė Kosovė ka bėrė shumė. Nga viti 2001, nė bashkėpunim me UNICEF-in kemi hartuar programet pėr shkrim-lexim bazik, ku kemi hartuar kurrikulin dhe kemi botuar katėr libra ‘Dritė jete’, libra kėto, tė cilat u kanė shėrbyer kryesisht grave nėpėr viset rurale pėr tė mėsuar shkrim-lexim dhe aftėsi dhe shkathtėsi tjera pėr jetė”, tha Jaha.

Ministria e Arsimit nė bashkėpunim me Shėrbimin Gjerman pėr Zhvillim (GTZ), tashmė kanė nėnshkruar njė vendim nė bazė tė cilit thuhet, se tė gjithė ata nxėnės qė kanė braktisur shkollimin qė nga viti 1999 kanė tė drejtė tė kthehen nė shkollim dhe ta kryejnė shkollimin e obliguar.

Jaha ka pėrmendur edhe shkaqet kryesore, tė cilat vijnė deri te braktisja e shkollimit, ku sipas saj, janė shkaqet ekonomike, migrimi i shpeshtė fshat-qytet, migrimet e ndryshme jashtė vendit dhe niveli i ulėt i arsimit nė familje. Ndėrkohė ka theksuar se numri mė i madh i analfabetėve gjendet nė viset rurale dhe diku rreth 3/4 e kėtyre analfabetėve i pėrkasin gjinisė femėrore.

Ērrėnjosja e analfabetizmit nė Kosovė duhet tė bėhet sa mė parė, si njėri ndėr standardet qė duhet pėrmbushur nė nivelin e arsimit, pėr integrimin e vendit nė Bashkimin Evropian.

Analfabetizmi rom dhe ashkali

Ngjashėm me vajzat e komunitetit ashkali, janė edhe vajzat rome, tė cilat nga prindėrit e tyre janė tė pėrjashtuara nga e drejta pėr shkollim. Njė hulumtim i bėrė nė Kosovė nga organizata joqeveritare ndėrkombėtare “Luledielli Ballkan” jep shifra alarmante pėr analfabetizmin e kėtij komuniteti. Nga 177 vajza tė anketuara, ka dalė se 105 prej tyre nuk kanė shkuar kurrė nė shkollė kurse prej tyre vetėm 22 kanė arritur nivelin fillestar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-06-13, 20:46   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Analfabetizmi nė Kosovė

Kosova ka 137 mijė analfabetė


Magbule Neziri
25.05.2013Ndonėse jemi nė vitin 2013, megjithatė analfabetizmi nė Kosovė vazhdon tė mbetet njė dukuri tejet shqetėsuese. Sipas statistikave zyrtare tė Agjencisė sė Statistikave tė Kosovės, nė bazė tė regjistrimit tė popullsisė, janė 55 mijė qytetarė analfabetė tė plotė, qė nuk dinė tė lexojnė dhe tė shkruajnė, ndėrsa 82 mijė qė dinė tė lexojnė dhe tė shkruajnė.

Eksperti i arsimit, Dukagjin Popovci, ka thėnė se analfabetėt e regjistruar nė mes tė moshės 10 dhe 24 vjeē, janė mė shumė tė gjinisė mashkullore. “Njė fakt qė brengos ėshtė numri prej 5,178 analfabetėve tė regjistruar tė moshės 10-24 vjeē. Nėse analizohet mė mirė kjo shifėr vėrehet se nė grupmoshėn 10-19 ka mė shumė djem analfabetė sesa vajza, qė flet se mė nuk bėhet fjalė pėr konzervativizėm tė familjeve siē mendohet shpesh tek ne, por pėr probleme ekonomike me tė cilat pėrballen ato familje. Pra, djemtė duhet tė punojnė pėr ta ndihmuar familjen dhe mbeten analfabetė. Kjo ėshtė moshė e re pėr tė mos ditur lexim-shkrim, sepse nga kėta tė rinj pritet tė punėsohen dhe tė mbajnė familje”, ka thėnė Popovci.

Gjithashtu ai ka thėnė se analfabetizmi nė vend zhduket duke ofruar mėsim cilėsor. “Kėtu ėshtė roli i shtetit. Ndėrkaq, organizimi i kurseve pėr lexim-shkrim mund tė ndihmojė nė zbutjen e problemit, por nė Kosovė problemi i analfabetizmit nuk ėshtė as i pėrmasave as i natyrės sė tillė qė kurset tė jenė zgjidhja e preferuar”, ka thėnė ai.

Ndėrsa, Jonuz Salihaj ka thėnė se shkak i analfabetizmi nė vend ėshtė Ministria e Arsimit e cila nuk ėshtė duke bėrė sa duhet pėr kėtė kategori. “Asnjėherė deri mė tani nuk kanė organizuar kurse speciale pėr kėtė kategori. Nuk janė tė interesuar pėr ta zhdukur analfabetizmin, e gjitha ēka ata janė duke bėrė janė duke u munduar qė pėrmes fakulteteve tė shumta qė i kanė hapur, ta mashtrojnė opinionin qė gjoja nuk ka analfabetizėm nė vend”, ka thėnė Salihaj.

Ndėr tė tjera Salihaj ka deklaruar se duhet qė tė ndryshohet sistemi i arsimit nė vend, sepse nė kėtė mėnyrė vendi ėshtė duke prodhuar analfabetizėm dita-ditės.

Kurse Arbėr Morina, zėdhėnės i Ministrisė sė Arsimit, ka thėnė se gjitha shqetėsimet pėr kėtė ēėshtje Ministria i merr shumė seriozisht. “Tė gjitha tė gjeturat qė lidhen me sferėn e arsimit, MAShT i merr seriozisht dhe mu pėr kėtė MASHT nė Planin Strategjik tė Zhvillimit tė Arsimit nė Kosovė 2011-2016, objektivė ka gjithpėrfshirjen dhe mėsimin gjatė gjithė jetės si bazė tė tėrė sistemit arsimor dhe si tė drejtė dhe obligim ndaj qytetarėve”, ka thėnė Morina.

Sipas tij, analfabetizmi ėshtė i lidhur me numrin e braktisjes sė shkollimit. “Sipas Statistikave tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė nė vitin shkollor 2002/2003 shkollimin e kanė braktisur 1,67 % e nxėnėsve, ndėrsa nė vitin shkollor 2011/2012 braktisja e nxėnėsve ka rėnė nė 0,5 %, qė d.m.th se shkalla e braktisjes ka rėnė shumė”, ka thėnė ai. Ndėr tė tjera Morina ka thėnė se shumica e atyre qė e braktisin shkollimin kėtė e bėjnė pėr shkaqe ekonomike, migrimi i shpeshtė fshat-qytet.

Kurse psikologia, Jeta Rexha, ēėshtjen e analfabetizmit nė vend e ka arsyetuar me situatėn e rėndė ekonomike nė vend. “Shkaqet e braktisjes janė tė shumta dhe tė ndėrlidhura mes vete. Nė Kosovė situata ekonomike ėshtė e rėnduar. Kjo situatė pasqyrohet me shkallėn e lartė tė varfėrisė (45 % varfėri dhe 15 % varfėri ekstreme), qė i vė shumė familje nė sfidėn e dėrgimit tė fėmijėve nė shkollė, e pėr mė tepėr mbajtjes sė tyre nė shkollė sė paku gjatė shkollimit tė obliguar. Po ashtu, situata e kėtillė ekonomike nuk krijon mundėsi pėr investime nė fushėn e arsimit, si nė aspektin e cilėsisė, ashtu edhe nė aspektin e infrastrukturės. Lėvizjet e pakontrolluara demografike fshat?qytet e kanė vėshtirėsuar procesin e mėsimit, duke stėrngarkuar shkollat urbane. Sistemi i arsimit, pasluftės nuk ka pasur trajtimin e duhur institucional”, ka thėnė Rexha.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-10-13, 20:26   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Analfabetizmi nė Kosovė

Analfabetėt me diplomėNė pazarin e veturave, shiten punime diplomash pėr 1 euroTash edhe dija shitet shumė- shumė lirė. Sidomos nė Kosovė, ku punimet e diplomave universitare shiten vetėm pėr njė euro.

Nė njė fotografi tė postuar nė Facebook nga njė qytetar i Prishtinės shihet se nė pazarin e veturave nė Fushė Kosovė, qė mbahet ēdo tė diele e ku shitet shumė ēka tjetėr, tash po shiten edhe punime diplomash, transmeton reporteri.

Sipas postimit, njė punim shitet pėr 1 euro dhe se tregtari ka mė mijėra tė tillė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-10-13, 23:36   #7
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,251
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Analfabetizmi nė Kosovė

Quote:
Originally Posted by Zero Cool View Post
Analfabetėt me diplomėNė pazarin e veturave, shiten punime diplomash pėr 1 euroTash edhe dija shitet shumė- shumė lirė. Sidomos nė Kosovė, ku punimet e diplomave universitare shiten vetėm pėr njė euro.

Nė njė fotografi tė postuar nė Facebook nga njė qytetar i Prishtinės shihet se nė pazarin e veturave nė Fushė Kosovė, qė mbahet ēdo tė diele e ku shitet shumė ēka tjetėr, tash po shiten edhe punime diplomash, transmeton reporteri.

Sipas postimit, njė punim shitet pėr 1 euro dhe se tregtari ka mė mijėra tė tillė.


Bet me kerr -

Me u kujtua kur dikur nje roman sherbente per farashitesit para Teatrit ne Pr me i mbeshtjelle farat!
Sa leht e kishte ai, ne librarine e Teatrit blente nje roman, ne at kohe te them per 10 cent te sotme, dhe ja sherbimi efikas !

Made in KS !


__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 01:54.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.