Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-10-11, 00:10   #1
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default Edukata seksuale

sa eshte tek shqiptaret ende teme Tabu? Dhe sa e nevojshme eshte qe populli yne te jete me mire i informuar? Tregoni nga perspektiva e juaj si e shihni dhe per ju prinder sa eshte e pranishme tek familjet e juaja?

urdheroni diskutoni.......


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 01-10-11, 08:55   #2
Hajra
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Edukata seksuale

.......mund te theme qe edhe ne qe u rritem pa edukaten seksuale, asgje keq nuk mbetem. Sa i perket asaj se a eshte e pranishme kjo tem ne familje, tek une eshte ende tabu sepse femijet ende jane te mitur, ndersa kur te vije koha sigurishte qe do te flas me djalin dhe do ti them biro te kesh kujdes "nur mit gumi" do te ia spjegoi arsyet, rreziqet, smundjet dhe pasojat, ndersa me gjinin femrore do te bisedoi bashkshortja.
Gjithmone do te aludoi qe jeta e tyre sexuale te mos te filloi para moshes 18 vjeqare, pastaj te tjerat do ti mesoin vet.

P.S. Do te ishte mire qe nikoqirja e temes te shfaqte edhe ajo mendimin e saje dhe te na tregonte si qendron puna ne familjen e saj ne lidhje me kete ceshtje mjaft te ndjeshme.

Last edited by Hajra; 01-10-11 at 09:02.
  Reply With Quote
Old 01-10-11, 12:07   #3
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Nė familjen time nuk ėshtė tabu.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!

Last edited by Murgesha; 02-10-11 at 16:45.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-10-11, 21:17   #4
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Quote:
Originally Posted by Hajra View Post
.......mund te theme qe edhe ne qe u rritem pa edukaten seksuale, asgje keq nuk mbetem. Sa i perket asaj se a eshte e pranishme kjo tem ne familje, tek une eshte ende tabu sepse femijet ende jane te mitur, ndersa kur te vije koha sigurishte qe do te flas me djalin dhe do ti them biro te kesh kujdes "nur mit gumi" do te ia spjegoi arsyet, rreziqet, smundjet dhe pasojat, ndersa me gjinin femrore do te bisedoi bashkshortja.
Gjithmone do te aludoi qe jeta e tyre sexuale te mos te filloi para moshes 18 vjeqare, pastaj te tjerat do ti mesoin vet.

P.S. Do te ishte mire qe nikoqirja e temes te shfaqte edhe ajo mendimin e saje dhe te na tregonte si qendron puna ne familjen e saj ne lidhje me kete ceshtje mjaft te ndjeshme.

Aty eshte edhe problemi, kame femije qe sapo kane hyre ne moshen e adoleshences dhe shpeshhere se di si te reagoj apo sdi te nis nje teme te tille, tjetra eshte se nga ana profesionale kame te bej me femije qe kane mungese ne kete drejtim dhe shoh pasojat para syve. Pra e shoh se nese tash une si Prind gaboj nuk e gjej menyren e pershtatur qe te jua hap kete teme femijeve te mije, mund te sjell gabime te pafalshme.
E sa per ate qe thua ne u riitem ne mungese te edukates seksuale dhe mire jemi, tu kisha lute ta reflektosh kohen prapa kur kjo teme ishte shume presente per ty dhe nuk ishe ne gjendje ta shprehesh ate qe ndjen, dhe tani me trego swe si ishte. Kurse tjetra se do te adulosh qe femijet e tu te mos kene jete seksuale deri ne moshen 18 vjeq eshte deshire jo vetem e jotja po edhe e imja e besoj se eshte e qdo prindi. Por e dine ti e di une e edine edhe te tjeret se ne nuk vendosim+


Faleminderit juve per qasje ne teme.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-10-11, 21:45   #5
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,415
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

E nderuara DEA,

Po jetojmė nė njė kohė ku edukimi i fėmijve nga prindėrit ėshtė i nevojshėm si kurrė mė parė .Mosha pėr tė cilėn ju flisni gjithashtu ėshtė njė moshė shumė e ndieshme .As peshk , as mish .Nėse ju nuk flisni vet me fėmijėn nuk duhet tė ēuditeni nese vereni ērregullime nė zhvillimin e tij .Sot fėmija qysh ne moshen e re i ekspozohet njė vrulli tė informacione nga tė gjitha llojet ;tv , facebook ,gazeta ,reklama neper ēdo qyshe tė rrugeve etj ,etj....
Se kur duhet tė filloni tė flisni me tė , kjo besoj qė nuk varet nga ju por nga fėmija i juaj .Do tė vėreni me kohė kur tė fillojnė me pyetjet e tyre , qė shpesh edhe ēuditeni se ku po i din fėmija im kėto.Nėse prindi nuk merret me femiun e vet , merret i treti , nė kėtė rast shoqeria e fėmijve , mjetet e informimit , dhe fėmija vet .
Thjesht fėmija askėnd mė tė afėrt se prindin nuk e ka .....
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-10-11, 22:18   #6
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Quote:
Originally Posted by DEA View Post
Aty eshte edhe problemi, kame femije qe sapo kane hyre ne moshen e adoleshences dhe shpeshhere se di si te reagoj apo sdi te nis nje teme te tille, tjetra eshte se nga ana profesionale kame te bej me femije qe kane mungese ne kete drejtim dhe shoh pasojat para syve. Pra e shoh se nese tash une si Prind gaboj nuk e gjej menyren e pershtatur qe te jua hap kete teme femijeve te mije, mund te sjell gabime te pafalshme.
E sa per ate qe thua ne u riitem ne mungese te edukates seksuale dhe mire jemi, tu kisha lute ta reflektosh kohen prapa kur kjo teme ishte shume presente per ty dhe nuk ishe ne gjendje ta shprehesh ate qe ndjen, dhe tani me trego swe si ishte. Kurse tjetra se do te adulosh qe femijet e tu te mos kene jete seksuale deri ne moshen 18 vjeq eshte deshire jo vetem e jotja po edhe e imja e besoj se eshte e qdo prindi. Por e dine ti e di une e edine edhe te tjeret se ne nuk vendosim+


Faleminderit juve per qasje ne teme.
Pėrshėndetje Dea!

E kuptoj fare mirė shqetėsimin tėnd por mė sė shumti po ta kuptoj drojtjen si ta gjesh mėnyrėn tė flasėsh me ta.
Sė pari duhet tė krijoni besimin tek fėmijėt qė po qe se ju pyesin nuk do ti qortoni si tė vegjėl pėr tė ndėgjuar ato punė.
Indirekt ama nė sy tė fėmijėve nisjani njė bisede ti dhe shoku yt si ngacmim me fjalė ndaj njėri tjetrit. Mos e lėrni vetėm me njė herė.
Ndoshta do tė ju thonė menjėherė o mam o bab ēka jeni ka flisni kėshtu, ama tė jesh e sigurtė se do i hapin veshėt pėr tė ndėgjuar ēdo imtėsi. Kjo ėshtė njė mėnyrė qė ata sigurohen se ju nuk e kini pėr gjė tė flisni edhe pėr ato gjėra. Vajzės do ti vijė mė shumė turp, ama kur tė shofėsh ndryshimet nė sjelljet e saja dhe e shef se po tė vjen rrotull me mijėra komente pa lidhje dije se ka ardhė koha ti hapėsh rrugėn tė flasė lirshėm. Ėshtė e kundėrta me djalin, njė pyetje a ki tė dashur, a tė ka puth ende ndoj vajzė apo a e ke puthur ti ndonjė nuk ėshtė fundi i botės, por ėshtė njė shtytje pėr pyetje tjera nga ana e tij.

Mbase nuk jan kėshilla profesionale, por jan gjėra qė i kam praktiku me fėmijėt e mij.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-10-11, 22:26   #7
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Femija edukohet 20 vjet para lindjes.
Dmth, prinderit duhet me qene se pari vet te edukuar.

Si i tha ai djali prindit te vet kur ky e thirri "hajde djali im se tash je rritė i madh edhe du me fol me ty diēka pėr seks"?
"Po, babė, fol lirisht, ēka po ki qef me t'msu", iu pergjigj djali.

I tejkaluar ėshtė sforcimi i femijeve ne drejtim te edukimit seksual.

Kryesorja eshte qe femija mos te kete prind te degjeneruar, shembujt ne jete te mos i kete te degjeneruar.


p.s.

Po m'intereson,
Ēka mendoni kur thoni me iu dhanė femijeve edukate seksuale???

Me i msu qysh duhet me ba seks?!
Me i msu kur duhet me t'pelqy dikush e kur jo?!


Gjithashtu, jemi qe jemi kėtu:
Sa i besoni edukimit qe merr femija ne kuader te sistemit edukativo-arsimor, brenda shoqerise (shtetit) perkates? (Sigurisht me theks tek edukimi seksual) sepse, mjaft heret nxenesit fillojne te mesojne pėr "shumimet ne menyre seksuale" "raportet ne mes te gjinive" "dallimet organike gjinore" etj.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-10-11, 22:29   #8
e_martumja
Merita
 
e_martumja's Avatar
 
Join Date: 13-04-05
Location: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Posts: 19,509
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Quote:
Originally Posted by Murgesha View Post
Pėrshėndetje Dea!

E kuptoj fare mirė shqetėsimin tėnd por mė sė shumti po ta kuptoj drojtjen si ta gjesh mėnyrėn tė flasėsh me ta.
Sė pari duhet tė krijoni besimin tek fėmijėt qė po qe se ju pyesin nuk do ti qortoni si tė vegjėl pėr tė ndėgjuar ato punė.
Indirekt ama nė sy tė fėmijėve nisjani njė bisede ti dhe shoku yt si ngacmim me fjalė ndaj njėri tjetrit. Mos e lėrni vetėm me njė herė.
Ndoshta do tė ju thonė menjėherė o mam o bab ēka jeni ka flisni kėshtu, ama tė jesh e sigurtė se do i hapin veshėt pėr tė ndėgjuar ēdo imtėsi. Kjo ėshtė njė mėnyrė qė ata sigurohen se ju nuk e kini pėr gjė tė flisni edhe pėr ato gjėra. Vajzės do ti vijė mė shumė turp, ama kur tė shofėsh ndryshimet nė sjelljet e saja dhe e shef se po tė vjen rrotull me mijėra komente pa lidhje dije se ka ardhė koha ti hapėsh rrugėn tė flasė lirshėm. Ėshtė e kundėrta me djalin, njė pyetje a ki tė dashur, a tė ka puth ende ndoj vajzė apo a e ke puthur ti ndonjė nuk ėshtė fundi i botės, por ėshtė njė shtytje pėr pyetje tjera nga ana e tij.

Mbase nuk jan kėshilla profesionale, por jan gjėra qė i kam praktiku me fėmijėt e mij.
Murgesha a ban ti perdori edhe une kto kshillat ne praktik
Une jam rrit me nje familje qe s'ka qen Tabu. Shpresoj qe edhe femijet e mi rriten me pergjigjjen e pyetjet e tyre
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-10-11, 22:38   #9
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Quote:
Originally Posted by panta_rhei View Post
Femija edukohet 20 vjet para lindjes.
Dmth, prinderit duhet me qene se pari vet te edukuar.

Si i tha ai djali prindit te vet kur ky e thirri "hajde djali im se tash je rritė i madh edhe du me fol me ty diēka pėr seks"?
"Po, babė, fol lirisht, ēka po ki qef me t'msu", iu pergjigj djali.

I tejkaluar ėshtė sforcimi i femijeve ne drejtim te edukimit seksual.

Kryesorja eshte qe femija mos te kete prind te degjeneruar, shembujt ne jete te mos i kete te degjeneruar.


p.s.

Po m'intereson,
Ēka mendoni kur thoni me iu dhanė femijeve edukate seksuale???

Me i msu qysh duhet me ba seks?!
Me i msu kur duhet me t'pelqy dikush e kur jo?!


Gjithashtu, jemi qe jemi kėtu:
Sa i besoni edukimit qe merr femija ne kuader te sistemit edukativo-arsimor, brenda shoqerise (shtetit) perkates? (Sigurisht me theks tek edukimi seksual) sepse, mjaft heret nxenesit fillojne te mesojne pėr "shumimet ne menyre seksuale" "raportet ne mes te gjinive" "dallimet organike gjinore" etj.

Fėmijėt gjatė rritės sė vet jan tė mbushur pėrplot me pyetje pėr prindėr.

E besoj qė edhe ti ke pas shum pytje pėr prindėrit e tu, dhe thuaje tė vėrtetėn a do tė kishe pas dėshirė ti pyetje edhe ti pėr shum gjera seksuale kur ke pas nevojė tė dish diēka mė tepėr??
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-10-11, 23:30   #10
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Quote:
Originally Posted by Murgesha View Post
Fėmijėt gjatė rritės sė vet jan tė mbushur pėrplot me pyetje pėr prindėr.

E besoj qė edhe ti ke pas shum pytje pėr prindėrit e tu, dhe thuaje tė vėrtetėn a do tė kishe pas dėshirė ti pyetje edhe ti pėr shum gjera seksuale kur ke pas nevojė tė dish diēka mė tepėr??
Murgesha,

ne menyre qe me ne fund te hyjme ne teme, (e te mos kendojme "oh rreth e rreth bahces u solla" vec tuj u sjelle),
a na i sillni dikush, ose ti, ju lutem, vetem nja 5 pyetje edhe/ose pergjigje qe i bejne femijet e qe po kerkokan tretman te vecante (pale edhe tabuja e shtabuja u permenden ksajde)???

pyeta edhe pak me pare:

Cka edukohet, konkretisht???
Cka konsistoni kur thuni "edukata seksuale" konkretisht???

Hajde pra, mbase po keni qejf plus me theksu "nuk kemi tabu",
Cka nuk paskeni tabu, konkretisht???

p.s.

hala nuk jam bo nervoz jam i qete jam i qete
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-10-11, 23:40   #11
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Quote:
Originally Posted by panta_rhei View Post
Murgesha,

ne menyre qe me ne fund te hyjme ne teme, (e te mos kendojme "oh rreth e rreth bahces u solla" vec tuj u sjelle),
a na i sillni dikush, ose ti, ju lutem, vetem nja 5 pyetje edhe/ose pergjigje qe i bejne femijet e qe po kerkokan tretman te vecante (pale edhe tabuja e shtabuja u permenden ksajde)???

pyeta edhe pak me pare:

Cka edukohet, konkretisht???
Cka konsistoni kur thuni "edukata seksuale" konkretisht???

Hajde pra, mbase po keni qejf plus me theksu "nuk kemi tabu",
Cka nuk paskeni tabu, konkretisht???

p.s.

hala nuk jam bo nervoz jam i qete jam i qete
Nė kofsh ti i qetė, mua mė bane shumė nervoz me insistimin tėnd fėmijėror, qė tė dish krejt ēka flitet nėpėr familjet e tė tjerėve.

Kur tė bahesh prind atėherė eja e na i trego jo vetėm 5 po 50 pyetje qė do tė ti bajn fėmijėt e tu, dhe tė jesh shumė i sigurtė qė ato do tė ti bėjnė qė nė moshėn mė tė hershme!

p.s. mos mė fol njėherė, po prit qaty sa tė mė kalojnė nervoza
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!

Last edited by Murgesha; 02-10-11 at 23:41.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-10-11, 23:59   #12
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Quote:
Originally Posted by Murgesha View Post
Nė kofsh ti i qetė, mua mė bane shumė nervoz me insistimin tėnd fėmijėror, qė tė dish krejt ēka flitet nėpėr familjet e tė tjerėve.

Kur tė bahesh prind atėherė eja e na i trego jo vetėm 5 po 50 pyetje qė do tė ti bajn fėmijėt e tu, dhe tė jesh shumė i sigurtė qė ato do tė ti bėjnė qė nė moshėn mė tė hershme!

p.s. mos mė fol njėherė, po prit qaty sa tė mė kalojnė nervoza
kush bohet nervoz qitu, nana baba i dekt

qysh bre mos mu bo nervoz qe t'thojn "kur te bahesh prind", a une u mbyta tu kallzu prralla ktu si babgjysh :((
plus kam tregu publikisht ktu qe i kam tre djem (ani faleminderit, edhe ti i paq me ymer) (njanin ma kini perjashtu, po vet i kam fajet se e kom pas eduku teper flliqt me sha) :))

tash back to tema:

mbase nuk po bojka ketu me tregu e me fol cka po u flitka neper shtepi te te tjereve, pashe allahile percka u hap kjo teme???

ah, po:
let me guess:

tema u hape per me shkru:
une i kam femijet me t'mir n'bot
une jam prindi ma i mir n'bot
kqyre, a p'e shihni une qysh kujdesna qysh duhet m'i eduku femijet
jaaa, duhet m'i eduku patjeter femijet
mir osht m'i eduku femijet

...

nejse,
qito qe tuk osht mir m'i eduku femijet, e kuptova edhe m'u duk mjaft e dobishna, se nuk e kisha pas ni ma heret.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-10-11, 00:15   #13
lovely
SuperAdmunininistratore
 
lovely's Avatar
 
Join Date: 04-12-07
Posts: 33,862
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Quote:
Originally Posted by panta_rhei View Post
Murgesha,

ne menyre qe me ne fund te hyjme ne teme, (e te mos kendojme "oh rreth e rreth bahces u solla" vec tuj u sjelle),
a na i sillni dikush, ose ti, ju lutem, vetem nja 5 pyetje edhe/ose pergjigje qe i bejne femijet e qe po kerkokan tretman te vecante (pale edhe tabuja e shtabuja u permenden ksajde)???

pyeta edhe pak me pare:

Cka edukohet, konkretisht???
Cka konsistoni kur thuni "edukata seksuale" konkretisht???

Hajde pra, mbase po keni qejf plus me theksu "nuk kemi tabu",
Cka nuk paskeni tabu, konkretisht???

p.s.

hala nuk jam bo nervoz jam i qete jam i qete

valla mos u bo nevroz me ingjen, se kur po bohesh ti nevroz, une pej tutes pej shpise tem po dal hahahahahahaa

Ylli jem, 6 vjet, vjen n shpi edhe me thote;

Mam, qysh bohet beba?
Une i thom; je i vogel me dit pllum, kur t rritesh edhe pak t kallxon mami.
Ai; Mam, une e di qysh bohet beba.
U; qysh e din ti?
Ai; e kam msu n shkolle.
Edhe e dike, veq do detaje i mungojshin.

Kur te rriten fmija, na nuk mujna me i nal me pas marrdhanje, po duhet bile me i msu qysh mos me lan fmi udhve, secilen here ka njo
Tash une kondomat nuk muj me ia ble e me ia lane ne kulete, veq menoj se mas pari me kan vet shembull, nejse une fmije udhve nuk kam lan , po du me thane familjen me e vleresu lart, me e respektu njani tjetrin, i madh e i vogel ne nje familje.. fmija me kan i lidht, me ia dit rendesine familjes, si t nanes si t babes.

Me shembuj te tjereve me i kallxu, psh qe ky fmija, nuk jeton me babin e vet, se baba i vet nuk o kan i kujdesshem kur o kan i ri, e njerzit e ri gabojne, e duhet me kan shume t kujdesshem djemt e ri e blla blla blla... Pak a shume me i kallxu edhe per smundjet ngjitese, qysh me e ru shendetin, e shume e shume sene te tjera :)

Me i kallxu se fmija nuk duhet me bo fmi, se njeri duhet me u pjek vet nihere per me kan gati me u bo prind. Se kur t bohesh prind, jeta jote ndryshon pergjithmone.
Prej vaktit me u mundu me e ndertu ni mendje t shendoshe :)
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*

Last edited by lovely; 03-10-11 at 00:22.
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-10-11, 00:29   #14
lovely
SuperAdmunininistratore
 
lovely's Avatar
 
Join Date: 04-12-07
Posts: 33,862
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Quote:
Originally Posted by lovely View Post
valla mos u bo nevroz me ingjen, se kur po bohesh ti nevroz, une pej tutes pej shpise tem po dal hahahahahahaa

Ylli jem, 6 vjet, vjen n shpi edhe me thote;

Mam, qysh bohet beba?
Une i thom; je i vogel me dit pllum, kur t rritesh edhe pak t kallxon mami.
Ai; Mam, une e di qysh bohet beba.
U; qysh e din ti?
Ai; e kam msu n shkolle.
Edhe e dike, veq do detaje i mungojshin.

Kur te rriten fmija, na nuk mujna me i nal me pas marrdhanje, po duhet bile me i msu qysh mos me lan fmi udhve, secilen here ka njo
Tash une kondomat nuk muj me ia ble e me ia lane ne kulete, veq menoj se mas pari me kan vet shembull, nejse une fmije udhve nuk kam lan , po du me thane familjen me e vleresu lart, me e respektu njani tjetrin, i madh e i vogel ne nje familje.. fmija me kan i lidht, me ia dit rendesine familjes, si t nanes si t babes.

Me shembuj te tjereve me i kallxu, psh qe ky fmija, nuk jeton me babin e vet, se baba i vet nuk o kan i kujdesshem kur o kan i ri, e njerzit e ri gabojne, e duhet me kan shume t kujdesshem djemt e ri e blla blla blla... Pak a shume me i kallxu edhe per smundjet ngjitese, qysh me e ru shendetin, e shume e shume sene te tjera :)

Me i kallxu se fmija nuk duhet me bo fmi, se njeri duhet me u pjek vet nihere per me kan gati me u bo prind. Se kur t bohesh prind, jeta jote ndryshon pergjithmone.
Prej vaktit me u mundu me e ndertu ni mendje t shendoshe :)

Harrova me shtu se kto sene nuk jane qe msohen mrena nje ore edukate seksuale, kjo pune merr kohe, merr vjet, gradualisht, po sigurt.
Kurqysh nuk dmth qe garantohum se fmise tone nuk i ndodh ajohja, po na si prind me e bo punen tone! :)
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-10-11, 00:31   #15
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,415
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Edukata seksuale

Quote:
Originally Posted by panta_rhei View Post
nejse,
qito qe tuk osht mir m'i eduku femijet, e kuptova edhe m'u duk mjaft e dobishna, se nuk e kisha pas ni ma heret.

Bac ,

Tema ėshtė me vend .Kėtė po e dėshmon mė sė shumti prezenca jote .Pytjet e tua janė dėftuesi mė i mirė ,qė fėmija pyesin gjithėēka .Ata nuk kanė marre ,qysh nuk kie as ti .Atyre duhet me ju dhanė pėrgjigje , qysh duhet me tė dhanė edhe ty , pėrndryshe ju japin kojshia e pastaj te dalin prej dore , qysh mundesh edhe ti me na dalė prej dore . Nuk guxojmė me tė lanė pa edukate deri dy orė para se tė shtijmė dhandėrr .

Edukatė seksuale me fėmijė nuk ka , por ka shpjegime ,sqarime .Pikė.

Diku ma lartė vete a mjaftojne informatat qe femija i marrin ne shkollė , ne vendet ku na jetojmė .Mendoj se jane baze e mire per secilin femije ......

Kur te arrijshe moshen me hy detale, hiq mus ta nien se nuk kemi me te lanė mangut , krejt kemi me ti shpjegue ....


__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .

Last edited by LOJETARI; 03-10-11 at 01:14.
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 21:27.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.