Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-09-12, 22:41   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Gjakmarrja

Gjakmarrja, njė plagė e pashėrueshme pėr shoqėrine Shqiptare. Njė traditė e lashtė qė viteve dhe decenjeve tė fundit ka marr hov.

Tė gjithė e dijmė qė ėshtė e shkruar ne Kanun ( Kanuni i Lekė Dukagjinit) por aty ėshtė vetėm forma e shkruar e saj, rrėnjet janė shumė mė thellė.

Si te reagojmė ndaj kėtij fenomeni, si tė zbutet nėse s`mund tė shėrohet kjo plagė?Ja njė shembull:


Kisha shqiptare nuk do t'i varros personat qė vrasin pėr gjakmarrje


Shkodėr, 19 shtator - Arqipeshkėvia e Shkodrės, Sapės dhe Lezhės shpalli dje dekretin qė shkishėron tė gjithė katolikėt shqiptarė tė cilėt kryejnė vrasje pėr gjakmarrje.

Reagimi “ekstrem” i Kishės Katolike u ndėrmor duke parė numrin e lartė tė vrasjeve pėr gjakmarrje qė janė shėnuar nė muajt e fundit sidomos nė zonėn veriore tė vendit.

Arqipeshkvi i Arqipeshkėvisė sė Shkodėr- Pultit, Imzot Angelo Massafra, tha se, ky akti i Kishės Katolike vjen pas vrasjeve tė shumta qė vazhdojnė tė ndodhin nė territorin tonė, ku shumė prej tė cilave janė pėr gjakmarrje.

“Disa vrasin nganjėherė pa asnjė ngurrim ose hakmerren nė mėnyrė tė pėrgjakshme e barbare. Ata shpesh ar-syetojnė veprimet e tyre, duke u mbėshtetur nė njė traditė shekullore, duke thėnė se, zbatojnė Kanunin. Ata i japin mė shumė rėndėsi traditės sė njerėzve se sa ligjit tė Hyjit. Tė gjithė ata qė vrasin, me sjelljen e tyre, janė duke i vėnė shkelmin Ungjillit tė Jetės dhe Kryqit tė Zotit tonė Jezu Krishtit. Sjellja e tyre pra ėshtė njė fyerje ndaj Krishtit”,- tha Imzot Massafra.

Ai shpalli dekretin, sipas tė cilit kushdo qė bėn njė vrasje ose bashkėpunon me vrasėsin, nė bazė tė nenit 1331 tė Kodit tė sė Drejtės Kanonike, do ndėshkohet me shkishėrim.

Sipas Arqipeshkvit tė Shkodrės, kjo nismė ekstreme e Kishės Katolike merret me qėllim qė tė arrihet pendimi i vrasėsve. Lidhur me mundėsinė e shtrirjes sė kėtij dekreti dhe nė dioqezat e tjera, Imzot Angelo Masafra, deklaroi pėr “Shekulli”-n se:

“Kjo mund tė ndodhė, por ne e kemi pėrshpejtuar, pasi situata nė zonėn tonė ėshtė mė e rėndė dhe ka dy muaj qė punojmė pėr tė. Pas vrasjes sė vajzės 17-vjeēare nė Dukagjin, u binda se duhet shpejtuar. Ne jemi dy Arqipeshkvi, e Shkodrės dhe e Tiranės, por ky ėshtė vendim i Arqipeshkėvisė sė Shkodrės”.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 20-09-12, 23:40   #2
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gjakmarrja

A vlen kjo edhe per ne Kosove ?
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-09-12, 23:55   #3
Bajlozi i Zi
 
Join Date: 22-02-12
Posts: 944
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Titulli: Gjakmarrja

Quote:
Originally Posted by Makresh View Post
A vlen kjo edhe per ne Kosove ?
Sa dij une, kjo nuk mund te vleje as pėr gjithe territorin e Shqiperise. Sepse ēdo Kishė e ka komunitetin e vet te caktuar. Sikur cdo Xhami (imam) qe e ka xhematin e vet te caktuar pėr t'i sherbyer.
(Njė kishe nuk mund te shkisheroje njė anetar te njė kishe tjeter. Aq sa e dij une.)

p.s.

Sa i perket kesaj nismes se ketyre kishave, pėr shkisherimin e vrasesve: vrasesi nuk ka as fe as ndjenja njerezore, zor qe ia ndin pėr shkisherimin. Megjithate do te kete ndonje efekt indirekt si linēimin nga shoqeria e renja ne sy te keq nga komuniteti, pra mund te kete si efekt njefare vetedijesimi pėr pasojat etj.

Gjithsesi, edhe nėse veē njė jete njeriu arrin te shpetohet nga kjo nisme, une e quaj te suksesshme.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-09-12, 11:25   #4
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Titulli: Gjakmarrja

Quote:
Originally Posted by Bajlozi i Zi View Post

Gjithsesi, edhe nėse veē njė jete njeriu arrin te shpetohet nga kjo nisme, une e quaj te suksesshme.
Ndaj mendimin me ju dhe pajtohem plotesisht.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-09-12, 11:34   #5
Lona
 
Lona's Avatar
 
Join Date: 06-12-03
Location: tetove
Posts: 3,906
Lona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėm
Send a message via MSN to Lona
Default Re: Gjakmarrja

Quote:
Originally Posted by Zero Cool View Post
Gjakmarrja, njė plagė e pashėrueshme pėr shoqėrine Shqiptare. Njė traditė e lashtė qė viteve dhe decenjeve tė fundit ka marr hov.

Tė gjithė e dijmė qė ėshtė e shkruar ne Kanun ( Kanuni i Lekė Dukagjinit) por aty ėshtė vetėm forma e shkruar e saj, rrėnjet janė shumė mė thellė.

Si te reagojmė ndaj kėtij fenomeni, si tė zbutet nėse s`mund tė shėrohet kjo plagė?Ja njė shembull:


Kisha shqiptare nuk do t'i varros personat qė vrasin pėr gjakmarrje


Shkodėr, 19 shtator - Arqipeshkėvia e Shkodrės, Sapės dhe Lezhės shpalli dje dekretin qė shkishėron tė gjithė katolikėt shqiptarė tė cilėt kryejnė vrasje pėr gjakmarrje.

Reagimi “ekstrem” i Kishės Katolike u ndėrmor duke parė numrin e lartė tė vrasjeve pėr gjakmarrje qė janė shėnuar nė muajt e fundit sidomos nė zonėn veriore tė vendit.

Arqipeshkvi i Arqipeshkėvisė sė Shkodėr- Pultit, Imzot Angelo Massafra, tha se, ky akti i Kishės Katolike vjen pas vrasjeve tė shumta qė vazhdojnė tė ndodhin nė territorin tonė, ku shumė prej tė cilave janė pėr gjakmarrje.

“Disa vrasin nganjėherė pa asnjė ngurrim ose hakmerren nė mėnyrė tė pėrgjakshme e barbare. Ata shpesh ar-syetojnė veprimet e tyre, duke u mbėshtetur nė njė traditė shekullore, duke thėnė se, zbatojnė Kanunin. Ata i japin mė shumė rėndėsi traditės sė njerėzve se sa ligjit tė Hyjit. Tė gjithė ata qė vrasin, me sjelljen e tyre, janė duke i vėnė shkelmin Ungjillit tė Jetės dhe Kryqit tė Zotit tonė Jezu Krishtit. Sjellja e tyre pra ėshtė njė fyerje ndaj Krishtit”,- tha Imzot Massafra.

Ai shpalli dekretin, sipas tė cilit kushdo qė bėn njė vrasje ose bashkėpunon me vrasėsin, nė bazė tė nenit 1331 tė Kodit tė sė Drejtės Kanonike, do ndėshkohet me shkishėrim.

Sipas Arqipeshkvit tė Shkodrės, kjo nismė ekstreme e Kishės Katolike merret me qėllim qė tė arrihet pendimi i vrasėsve. Lidhur me mundėsinė e shtrirjes sė kėtij dekreti dhe nė dioqezat e tjera, Imzot Angelo Masafra, deklaroi pėr “Shekulli”-n se:

“Kjo mund tė ndodhė, por ne e kemi pėrshpejtuar, pasi situata nė zonėn tonė ėshtė mė e rėndė dhe ka dy muaj qė punojmė pėr tė. Pas vrasjes sė vajzės 17-vjeēare nė Dukagjin, u binda se duhet shpejtuar. Ne jemi dy Arqipeshkvi, e Shkodrės dhe e Tiranės, por ky ėshtė vendim i Arqipeshkėvisė sė Shkodrės”.


Ndoshta ne kete menyre do te zvoglohet numeri i gjakmarrjeve!!
__________________
Kur me dhe dashurin zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturin..Uppsss
Lona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-09-12, 18:20   #6
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Re: Titulli: Gjakmarrja

Quote:
Originally Posted by Bajlozi i Zi View Post
Sa dij une, kjo nuk mund te vleje as pėr gjithe territorin e Shqiperise. Sepse ēdo Kishė e ka komunitetin e vet te caktuar. Sikur cdo Xhami (imam) qe e ka xhematin e vet te caktuar pėr t'i sherbyer.
(Njė kishe nuk mund te shkisheroje njė anetar te njė kishe tjeter. Aq sa e dij une.)

p.s.

Sa i perket kesaj nismes se ketyre kishave, pėr shkisherimin e vrasesve: vrasesi nuk ka as fe as ndjenja njerezore, zor qe ia ndin pėr shkisherimin. Megjithate do te kete ndonje efekt indirekt si linēimin nga shoqeria e renja ne sy te keq nga komuniteti, pra mund te kete si efekt njefare vetedijesimi pėr pasojat etj.

Gjithsesi, edhe nėse veē njė jete njeriu arrin te shpetohet nga kjo nisme, une e quaj te suksesshme.
Nje gjest i tille eshte pak sa i vonuar per kishen. Megjithate, ky hap eshte i pamjaftueshem. Ajo para se t'i shpall katoliket si jobesimtar, ben mir nese nderrmerr nje kampanje ashtu sic benen muslimanet e shkodres ne pajtimin e gjaqave, ne faljen e gjakut dhe mos te heqin dor perderisa kjo nuk arrihet.

Te jetosh i mbyllur ne nje vend kaq te bukur sic eshte shqiperia, nuk duhet te jet e leht jeta per kete femi.

http://www.dailymotion.com/video/x83...l-honneur_news

Megjithate, nuk duhet fajesuar kishen ēka duhet fajesuar shtetin i cili nuk eshte me i rrept dhe me aktiv ne kete drejtim.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-09-12, 20:26   #7
Bajlozi i Zi
 
Join Date: 22-02-12
Posts: 944
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Titulli: Re: Titulli: Gjakmarrja

Quote:
Originally Posted by Makresh View Post
Nje gjest i tille eshte pak sa i vonuar per kishen. Megjithate, ky hap eshte i pamjaftueshem. Ajo para se t'i shpall katoliket si jobesimtar, ben mir nese nderrmerr nje kampanje ashtu sic benen muslimanet e shkodres ne pajtimin e gjaqave, ne faljen e gjakut dhe mos te heqin dor perderisa kjo nuk arrihet.

Te jetosh i mbyllur ne nje vend kaq te bukur sic eshte shqiperia, nuk duhet te jet e leht jeta per kete femi.

http://www.dailymotion.com/video/x83...l-honneur_news

Megjithate, nuk duhet fajesuar kishen ēka duhet fajesuar shtetin i cili nuk eshte me i rrept dhe me aktiv ne kete drejtim.
Po eshte, moti, ne Shqiperi, Keshilli per Pajtimin e Gjaqeve. Bile kryetari eshte katolik (ndjese nese s'jam i sakte). Por, bash ky keshill eshte ēerdhja e ketij krimi, dhe nxitesi kryesor. (deshte s'deshte keshilli i gjaqeve, e legjitimon gjakmarrjen. Ia lehteson jeten vrasesit dhe familjes se vrasesit. Viktimat nuk i ngjallė, por ia ban presion me e falė gjaksorin. Gjaksori jep ryshfet keshillit... E keshtu me radhe, poshtersia pa fund, cikėl vicioz.).

Kohet e fundit, Qeveria (vet Berisha), ka iniciuar nje ligj per denim maksimal (burg te perjeteshem) per ata qe vrasin polic dhe ata qe vrasin per gjakmarrje.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-09-12, 20:49   #8
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default Titulli: Gjakmarrja

Gjaku nuk eshte uj edhe duhet mu marr, varsishte nga kryerja e krimit. lehte e kemi ne ketu me shkep moralizma mos shko hic ma larg se ne Shkoder i ke mbi 900 familje te hasmuara qe skane bese as gra as femije e hakmaresit synojne ate "ma t'mirin e shtepise" sa me ja djege me se shumti zemren. Qe ku na ka pru kanuni... Duhet mu hakmarr vetem ne vrasesin .

Ai qe e vrete dike me paramendim, ai duhet vrare e jo te mshelen me dhjetra familje e tani kjo pune te shkoje zingjire ku deri sa ju "bjen zhitoni" me u pajtu ose me "fal" i ke te vrare ka 5-6 persona nga te dyja taboret sikurse kemi shume raste ne cdo qytet e fshat.

Ka shume edhe prej atyne "burrave t'mire" qe "e falin" pasi qe s'kan kacik me kthy...


tungatjeta !
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-09-12, 20:59   #9
Bajlozi i Zi
 
Join Date: 22-02-12
Posts: 944
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Titulli: Gjakmarrja

Quote:
Originally Posted by valiii View Post
Gjaku nuk eshte uj edhe duhet mu marr, varsishte nga kryerja e krimit. lehte e kemi ne ketu me shkep moralizma mos shko hic ma larg se ne Shkoder i ke mbi 900 familje te hasmuara qe skane bese as gra as femije e hakmaresit synojne ate "ma t'mirin e shtepise" sa me ja djege me se shumti zemren. Qe ku na ka pru kanuni... Duhet mu hakmarr vetem ne vrasesin .

Ai qe e vrete dike me paramendim, ai duhet vrare e jo te mshelen me dhjetra familje e tani kjo pune te shkoje zingjire ku deri sa ju "bjen zhitoni" me u pajtu ose me "fal" i ke te vrare ka 5-6 persona nga te dyja taboret sikurse kemi shume raste ne cdo qytet e fshat.

Ka shume edhe prej atyne "burrave t'mire" qe "e falin" pasi qe s'kan kacik me kthy...


tungatjeta !
valiii,

Kanuni, eshte libri ma i permendur ne historine e shqiptareve. Kanuni< eshte libri ma se pakti i lexuar nder shqiptare.

Tregusi ma i sakte i paditurise rreth Kanunit, eshte asociimi i tij direkt me gjakmarrjen. Si te permendet gjakmarrja, te kujtohet Kanuni. Kjo eshte injorance.

Kanuni eshte "kushtetute". Rregullon funksionimin total te nje shoqerie.
Kur ka dale kanuni i Lek Dukagjinit, ka qene Kodi ma i perparuar ne Evrope per rregullimin e shoqerise. (Franca nja 100 vjet mbas Kanuni te Lekes e ka apliku nje kanun te vetin, shume ma te prapambetur. Kjo nga sociologet, etnologet e juristet evropiane. Tjetergje qe e shkeli turku edhe e keputi ne mes e e zhduku zingjirin natyral te kalimit te shqiptareve prej kanunit ne ligj e shtet, si francezet).
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-09-12, 21:06   #10
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default Titulli: Re: Titulli: Gjakmarrja

Quote:
Originally Posted by Bajlozi i Zi View Post
valiii,

Kanuni, eshte libri ma i permendur ne historine e shqiptareve. Kanuni< eshte libri ma se pakti i lexuar nder shqiptare.

Tregusi ma i sakte i paditurise rreth Kanunit, eshte asociimi i tij direkt me gjakmarrjen. Si te permendet gjakmarrja, te kujtohet Kanuni. Kjo eshte injorance.

Kanuni eshte "kushtetute". Rregullon funksionimin total te nje shoqerie.
Kur ka dale kanuni i Lek Dukagjinit, ka qene Kodi ma i perparuar ne Evrope per rregullimin e shoqerise. (Franca nja 100 vjet mbas Kanuni te Lekes e ka apliku nje kanun te vetin, shume ma te prapambetur. Kjo nga sociologet, etnologet e juristet evropiane. Tjetergje qe e shkeli turku edhe e keputi ne mes e e zhduku zingjirin natyral te kalimit te shqiptareve prej kanunit ne ligj e shtet, si francezet).

A e ke lexu ti ???

Na i sqaro pra ligjet e hakmarjese sipas kanunit...
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-09-12, 21:21   #11
Bajlozi i Zi
 
Join Date: 22-02-12
Posts: 944
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Titulli: Re: Titulli: Gjakmarrja

Quote:
Originally Posted by valiii View Post
A e ke lexu ti ???

Na i sqaro pra ligjet e hakmarjese sipas kanunit...
Nje karakteristike, prej te shumtave:

Kanuni ka koduar per here te pare formen e denimit: sy per sy, dhembe per dhembe. Dmth, nje njeri per nje njeri, nje dash per nje dash, nje qen per nje qen, etj.

Deri ne ate kohe ka qene ne funksion Kodi i (ashtuquajtur) Taljonit: 100 per 1. Ki me e pagu shumezuar me 100, cdo krim qe e ban.

Kanuni nuk e stimulon gjakmarrjen. Askush nuk e ka obligim te hakmerret, bile ai qe gjakmerret izolohet dhe leqitet nga rrethi. (Si e shpjegon ti qe cikli i vrasjeve nuk mbyllet as kur familjet barazohen 1 me 1 ???).

Kanunit "i ka ra me u marre me hakmarrjen". Nuk eshte krijuar per te rregulluar hakmarrjen. Se hakmarrje ka pase prej sekondes se pare te ekzistences se njerezimit, edhe hakmarrje ka edhe sot ne New York, e ne Paris e ne Berlin e Damask. Pra ndash me kanun ndash pa kanun, ti del e vret ate qe ta ngushton shpirtin, a qe ta djege shpirtin (as nuk ndjen per kanun as per shtet as per zot).

Edhepse, hakmarrja dhe gjakmarrja nuk jane 100% e njejta gje.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-09-12, 01:39   #12
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gjakmarrja

Ti e paske lexuar shkrimin e Mustafa Nano's.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-09-12, 02:04   #13
Bajlozi i Zi
 
Join Date: 22-02-12
Posts: 944
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Titulli: Gjakmarrja

Quote:
Originally Posted by Makresh View Post
Ti e paske lexuar shkrimin e Mustafa Nano's.
Nuk eshte krim leximi, pike se pari.

Se dyti, shkrimin e tij me ra ta lexoj para 1 ore. Edhepse cdo justifikim i imi eshte absurd, por, nese don, mund te gjesh dhjetera analiza te shkruara rreth dallimit mes hakmarrjes dhe gjakmarrjes, ose pergjithesisht rreth Kanunit. Ne, (shqipet), po diskutojme pergjithesisht rreth gjakmarrjes koheve te fundit, per permasat qe ka marre ne Shqiperi, vendimi i kishes, shkrimet neper gazeta, vendimi i qeverise per ligj te veqante etj. Eshte teme dhe jane shkrime per gjakmarrjen, dhe s'ka cka zbuloet risht ketu, sigurisht se do te sillemi rreth te njejtave gjera.

baj dhe uej, mustafa nano ia ka fut fort kot.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-09-12, 14:23   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gjakmarrja

Ēka me bo nė ksi rasti ????Ekzekutohet e tėrė familja nė Lezhė


Lezhė, 25.09.2012

Njė familje e tėrė mbrėmė ėshtė ekzekutuar nė fshatin Blinisht tė Lezhės. Sipas policisė, nė njė pritė pranė shtėpisė sė tyre ėshtė ekzekutuar me armė zjarri familja tre anėtarshe: njė ēift bashkėshortor dhe djali i tyre, transmeton Koha.

Policia informoi se viktimat e kėsaj familje janė: Rrok Shtjefni, Mira Shtjefni dhe djali i tyre Fatjon Shtjefni.

Ekipe policore po kryejnė ekspertizėn nė vendin e ngjarjes pėr tė zbardhur motivet e kėsaj vrasje.

Policia e Lezhės, deklaroi fillimisht se autori i ngjarjes dyshohet tė jetė fqinji i tyre, i identifikuar dhe i shpallur tashmė nė kėrkim.

Sipas policisė autori i dyshuar i vrasjes ėshtė Kastriot Zhupa, dyshohet se nė momentin e krimit ishte nė gjendje tė dehur. Efektivėt e policisė kanė rrethuar zonėn, me qėllim ndalimin e tij.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-09-12, 00:42   #15
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gjakmarrja

Lezhė, shkishėrohet e mallkohet nė meshė vrasėsi i trefishtė


Rasti i parė pas dekretit, 6 priftėrinj nė ceremoni.
Kastriot Zhuba dėnohet nga feja pėr ngjarjen tragjike nė Blinisht.
Mallkohet nė meshė autori i vrasjes sė trefishtė, Kastriot Zhuba. Tė mbledhur nė kishėn e fshatit Blinisht tė Lezhės, 6 priftėrinj, nė emėr tė familjarėve tė viktimave tė familjes Shtjefni dhe banorėve tė tjerė tė zonės, kanė lexuar pjesė tė Biblės, duke theksuar faktin se kush kryen vrasje, shkishėrohet dhe mallkohet nga kisha. Rreth orės 10:00 tė paradites sė djeshme, tė afėrm dhe banorė tė Blinishtit u kanė dhėnė lamtumirėn e fundit tre pjesėtarėve tė familjes Shtjefni, tė cilėt u vranė mbrėmjen e sė hėnės nga komshiu i tyre, Kastriot Zhuba.

Panorama


__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 08:04.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.