Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-10-12, 23:16   #1
AlbaSoft
 
AlbaSoft's Avatar
 
Join Date: 28-04-08
Posts: 1,673
AlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėm
Default LIVE Eshte duke rene shume shi ne New York

Eshte duke rene shume shi ne New York, mund ta shikoni edhe ju drejtperdrejte ne kete link: http://aws1.earthcam.com/


__________________
99% t'bukuris t'1 femnes munesh me fshi , me 1 Pallom t'lagt !
AlbaSoft Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 29-10-12, 23:31   #2
AlbaSoft
 
AlbaSoft's Avatar
 
Join Date: 28-04-08
Posts: 1,673
AlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: LIVE Eshte duke rene shume shi ne New York

Nė ndėrkohė njė shqiptar nė New York, ku uragani ‘Sandy’ po shkatėrron gjithcka.


__________________
99% t'bukuris t'1 femnes munesh me fshi , me 1 Pallom t'lagt !
AlbaSoft Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-12, 23:49   #3
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: LIVE Eshte duke rene shume shi ne New York

A thua paska dal me i deshiru mireseardhje Sandy-sė?
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-12, 23:51   #4
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
vjeshta's Avatar
 
Join Date: 01-05-05
Location: neutrale
Posts: 24,909
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: LIVE Eshte duke rene shume shi ne New York

Quote:
Originally Posted by Murgesha View Post
A thua paska dal me i deshiru mireseardhje Sandy-sė?

Qka eshte amerikane eshte e mireseardhur per shqiptarin .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-12, 23:53   #5
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: LIVE Eshte duke rene shume shi ne New York

Quote:
Originally Posted by vjeshta View Post
Qka eshte amerikane eshte e mireseardhur per shqiptarin .

Me duhet ta pranoj te drejte ket mendim tendin.

Aq shum e kam ndegju sot e dje Sandy sa qe mendja vetem te ajo po me rrin.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-10-12, 01:24   #6
LuLjaa
Ferizajlike
 
LuLjaa's Avatar
 
Join Date: 06-03-07
Location: Ngat Kojshive..
Posts: 32,303
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: LIVE Eshte duke rene shume shi ne New York

Rritet Uragani “Sandy”, mbi 50 milion lėshojnė vendinMiliona banorė, nė SHBA tashmė janė goditur nga Uragani Sandy ku mbi 50 milion prej tyre kanė lėshuar vendin.

Uragani “Sandy” nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ėshtė drejtuar nė bregun lindor me erėra tė fuqishme, reshje tė renda dhe stuhi, duke bėrė qė autoritetet tė vėnė alarmin pėr pasojat qė mund tė ketė. Madje thuhet qė shkatėrrimet do tė jenė tė paprecedentė. Guvernatori i Konektikat, Den Malloi ka thėnė se kjo ėshtė katastrofa mė e madhe me tė cilėn janė pėrballur ndonjėherė dhe se askush nuk do tė kishte imagjinuar gjatė gjithė jetės. Rreth 300 mijė banorė janė pa energji elektrike. Me qindra mijėra banorė janė evakuuar dhe nė Nju Jork ēdo gjė ka qenė e zbrazėt. Metereologėt kanė bėrė tė ditur se uragani Sendi qė ėshtė pėrplasur me njė front ajri tė ftohtė ka krijuar nėj super stuhi qė pritet tė gjenerojė pėrmbytje, stuhi dėbore dhe ndėrprerje tė energjisė elektrike nga Karolina e Veriut deri nė Mein. Burime zyrtare thonė se mund tė jenė 60 milionė banorėt qė mund tė jenė pa energji elektrike. Uragani Sendi deri tani ka shkaktuar 67 viktima. Sipas qendrės kombėtare tė uraganave Sendi ėshtė 140 km larg Nju Xhersit dhe Delauer dhe pritet tė godasė pas tre ose pesė orėsh. Uragani mbetet nė kategorinė pesė me erėra qė arrijnė nderi nė 150 km/h.
Kryebashkiaku i Nju Jork, Blumberg ja urdhėruar evakuimin e zonės A dhe u ka thėnė banorėve se nėse nuk largohen do tė vėnė nė rrezik jetėt e tyre dhe tė atyre qė punojnė pėr ndėrhyrjen e shpejtė. Ėshtė njė stuhi e madhe dhe e fuqishme qė mund tė ketė pasoja vdekje prurėse. Presidenti amerikan Obama e ka pėrshkruar kėshtu uraganin nė daljen e tij mė tė fundit pėr tė dhėnė informacione mbi situatėn. Parashikohet qė uragani tė godasė nė orėt e para tė mėngjesit me orėn tonė. Uragani ka paralizuar tashmė jetėn e miliona personave nė tė paktėn tetė shtete amerikane.


PS. Ēka koka tu ndodh atjee more, une tash e pash :S
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●

Last edited by LuLjaa; 30-10-12 at 01:28.
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-10-12, 11:12   #7
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: LIVE Eshte duke rene shume shi ne New York

Quote:
Originally Posted by AlbaSoft View Post
Nė ndėrkohė njė shqiptar nė New York, ku uragani ‘Sandy’ po shkatėrron gjithcka.


Eshte mesu shqiptari me protesta. Masi si paska qu edhe gishta, me lyp "demokraci", mir o puna.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-10-12, 22:46   #8
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: LIVE Eshte duke rene shume shi ne New York

“Sandy”, 38 viktima, alarm bėrthamor nė New Jersey (Foto/Video)

23:00 / 29.10.2012E plotėsuar (21.30) - Uragani “Sandy”, i shndėrruar tashmė nė njė stuhi tropikale, arriti tė gjunjėzojė New Yorkun, duke shkaktuar pėrmbytjen mė tė madhe tė shekullit tė fundit. Deri nė orėn 20:00 raportohen 38 viktima. Presidenti Barack Obama shpalli sot "gjendjen e njė katastrofe tė jashtėzakonshme". Alarm bėrthamor nė shtetin e New Jersey, qė ka probleme nė dy centrale jo shumė larg nga qyteti.


Mes viktimave raportohet se ka edhe 3 fėmijė. Sipas tė pėrditshmes 'Usa Today' mėsohet se viktimat janė shėnuar nė pjesėn mė tė madhe nga rėnia e pemėve, nė New Jerseiy, New York, Maryland, North Carolina, West Virginia, Pensilvania dhe Connecticut dhe 1 nė Kanada.

Nė New York qindra mijėra njerėz kanė vuajtur mungesėn e energjisė elektrike, ndėrprerja mė e madhe kjo qė prej vitit 2003. Nė Battery Park, uji arriti mbi katėr metra, duke thyer rekordin e arritur nė Manhattan nė vitin 1960, ku gjatė stuhisė Donna uji arriti nė njė metėr.

Ka arritur nė 38 bilanci i viktimave nga uragani “Sandy” nė brigjet lindore tė SHBA-sė. Ekipet e emergjencės vijojnė kėrkimet pėr tė mbijetuar, ndėrkohė qė 7.5 milionė banorė janė ende pa energji elektrike. Autoritetet kanė nisur punėn pėr tė bėrė vlerėsimin e dėmeve tė shkaktuara nga uragani Sandy.

Kalimi i uraganit ''Sandy'' detyroi autoritetet amerikane tė mbyllin tre centrale bėrthamore, mes tyre centralin bėrthamor ''Indian Point'', nė periferi tė Nju Jorkut, njoftoi botimi elektronik i ''Wall Street Journal''.''Njė tjetėr central bėrthamor i mbyllur pjesėrisht ėshtė edhe 'Hancock Bridge' nė Nju Xhersi'', shton gazeta amerikane. /Telegrafi/
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-10-12, 10:56   #9
LaCoStA
Rяėmbyeя
 
LaCoStA's Avatar
 
Join Date: 28-12-07
Location: N'katun t'moēėm :P
Posts: 14,081
LaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: LIVE Eshte duke rene shume shi ne New York

S`ka viktima shqiptare nga stuhia SandyNga stuhia Sandy qė pėrfshiu bregun lindor tė SHBA-ve nuk ka pėsuar dhe humbur jetėn asnjė pjesėtarė i komunitetit shqiptarė.
Nė zonat e banuara me komunitetin shqiptar nė Nju Jork dhe Nju Xhersi nuk ka asnjė viktimė, ndėrsa bėhet e ditur pėr dėme materiale dhe tė pasurive.
Njoftimet e tilla jozyrtare vijnė edhe nga ambasadat e Shqipėrisė dhe Kosovės nga Uashingtoni dhe zyrat konsullore nė Nju Jork, raporton INA. Gjithashtu edhe konsullata e Maqedonisė nė Nju Jork dhe ambasada nė Uashington nuk kanė bėrė tė ditur pėr ndonjė viktimė eventuale qė mund tė ketė pėsuar nga stuhia Sandy.
Nė Brooklyn ku u dogjėn 80 shtėpi nga shkėndijat e energjisė elektrike pėr fat tė mirė nuk ėshtė pėrfshirė asnjė nga shtėpitė e komunitetit shqiptarė, qė jeton nė atė zonė. “Ne kemi shpėtuar pėr fat tė mirė dhe jemi shėndosh e mirė, kjo ėshtė me rėndėsi, presim normalizimin e situatės”, theksoi njė pjesėtar i komunitetit nė Brooklyn.
Dėmet e shkaktuara janė shtėpitė e dėmtuara, me ēati tė humbura dhe dėme tjera materiale, makinat e pėrfshira nga uji dhe vėrshimet si dhe dėme tjera materiale. Por edhe ajo qė kemi pėrjetuar ėshtė presioni psikik dhe paniku.
Edhe nga Nju Xhersi raportohet pėr familje tė prekura shqiptare nga uragani. Por edhe ata kanė pėsuar vetėm dėme materiale. Tė gjitha familjet qė ishin pranė bregut janė evakuuar dhe janė tė vendosur akoma nėpėr qendrat emergjente, deri nė pėrmirėsimin e situatės.
“Unė banoj nė lagjen Nju Drop – Hylan Bulevard dhe jemi mirė me shėndet, nuk ka viktima, por vetėm dėme materiale. Janė fotografi rrėqethėse tė vini tė shikon shtėpinė e fundosur, orenditė shtėpiake dhe autoveturat nėn ujė qė janė akoma”, theksoi Gafur Mjeshtri, njė emigrant nga Dibra e Maqedonisė. Ai thekson se sė bashku me familjen e tij pesė anėtarėsh ishte strehuar nė strehimore para se tė fillonte stuhia.
Nga informacionet e pėrgjithshme mėsohet se numri i viktimave nga uragani ka kaluar nė 51. Nga terreni raportohet se shiu dhe vėrshimet edhe sot janė tė pritshme. Stuhia e fuqishme, shiu dhe bora kanė goditur njė hapėsirė prej 1.600 km, ndėrsa efekti i kėsaj ėshtė ndjerė tek banorėt e 17 shteteve federale amerikane. Vlerėsimet pėr dėmet janė 20 miliardė dollarė. Deri tani pa energji elektrike kanė mbetur 8,5 milion njerėz, ndėrsa janė anuluar mė shumė se 18 mijė fluturime.
Tė paktėn 18 prej tė vdekurve raportohet tė jenė nga Nju Jorku, njė prej qyteteve tė goditura mė rėndė nga stuhia Sandy.
Linjat e metrove nė qytetin e Nju Jorkut vazhdojnė tė jenė jo funksionale, pėrderisa shumė aeroporte, linja hekurudhore, rrugė dhe porte mbesin tė mbyllura, nė rajonet e prekura nga stuhia.
Zyrtarėt thonė se bursa e Nju Jorkut dhe Aeroporti Ndėrkombėtar John F.Kennedy nė Nju Jork pritet tė hapen gjatė ditės sė sotme, pasi qėndruan tė mbyllura pėr dy ditė radhazi.
Presidenti amerikan, Barack Obama, i cili e ka shtyrė fushatėn e tij pėr zgjedhjet presidenciale, pritet t’i vizitojė sot tė mbijetuarit e stuhisė nė Nju Xhėrsi.
E paralajmėruar si Uragan, Sandy ėshtė dobėsuar para se tė pėrplaset me brigjet lindore tė SHBA-ve. Stuhia e njėjtė sot pritet tė mbėrrijė nė Penslivania, ku priten reshje masive tė shiut


__________________
Nėse e sheh dike pa buzėqeshje, jepja njė tėnden!
LaCoStA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:07.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.