Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
User Name
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-01-13, 12:55   #1
Januzbrahimi
 
Januzbrahimi's Avatar
 
Join Date: 11-05-08
Posts: 62
Januzbrahimi i dashurJanuzbrahimi i dashurJanuzbrahimi i dashurJanuzbrahimi i dashur
Default Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Adem Jashari e ka deklaruar hapur veten ushtar i Ibrahim Rugovėshttp://i721.photobucket.com/albums/w...20jashari1.jpg

Me Adem Jasharin jam takuar dhe kam biseduar disa herė nė zyrat e Pėrfaqėsisė sė Kosovės qė ishin nė godinėn e Muzeut Kombėtar, dhe jashtė tyre.

“Bota sot”: Kam njė pyetje e cila shtrohet nga shumė shqiptarė, e kjo ėshtė: rreth fotografisė e cila shumėzohet me mijėra kopje, ku ėshtė Presidenti Rugova, Adem Jashari, Ju dhe disa tė tjerė. Ēfarė keni pėr t’ju thėnė lexuesve tė shumtė rreth kėsaj fotografie?

Skender Zogaj: Ėshtė fjala pėr njė fotografi me origjinalitet tė pakontestueshėm, e cila ėshtė bėrė nė Aeroportin e Tiranės, mė 15 mars 1993, gjatė vizitės sė Presidentit Ibrahim Rugova nė Shqipėri, me rastin e takimit me gazetarėt, ku Mehmet Kraja, si pėrfaqėsues i Zyrės sė Republikės sė Kosovės, unė si bashkėpunėtor ndihmės i z.Kraja dhe Adem Jashari qė nė Shqipėri ndodhej me rastin e pėrgatitjeve ushtarake, ishim aty zyrtarisht, si delegacion pėr pritjen e Presidentit Rugova. Publikimi i parė i kėsaj fotografie, pėr ēudinė, i shqetėsoi shumė disa kuluare tė UĒK-sė, qė foton u pėrpoqėn ta quajnė foto-montazh! Gėnjeshtra rrugaēėsh smirėzinj dhe primitivė, qė nuk mund ta duronin Adem Jasharin afėr dr. Ibrahim Rugovėn. Tė kėtillėve mė duhet t’ju them, Adem Jashari e ka deklaruar hapur veten ushtar i Ibrahim Rugovės, me fjalė e me shpirt. Nė pritje ishte me dėshirėn e tij dhe me gėzim tė flaktė pėr ardhjen e Presidentit, qė, me sa mbaj mend, e quante “Komandanti”! E di saktė, sepse nė Tiranė kam vajtur mė 24 shkurt 1993 dhe, me Adem Jasharin jam takuar dhe kam biseduar disa herė nė zyrat e Pėrfaqėsisė sė Kosovės qė ishin nė godinėn e Muzeut Kombėtar, dhe jashtė tyre. Kjo ėshtė e vėrteta e kėsaj fotografie, qė padyshim ėshtė historike, sepse i ka dy burrat mė tė mėdhenj tė historisė sė Kosovės, Ibrahim Rugovėn dhe Adem Jasharin, deshėn apo nuk deshėn dikushėt!Last edited by Januzbrahimi; 30-01-13 at 12:58.
Januzbrahimi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 30-01-13, 17:24   #2
murrizi
 
murrizi's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Njė e vėrtetė ndryshe.

Adem Jashari ėshtė faktė qė ishte ushtarak nėn komanden e njeriut tė parė tė shtetit i zgjedhur me vota tė popullit, tė gjithė ishi(m)n ushtarė tė presidentit tė atėhershem !
Pyetje tė mėdha shtrohen:
  1. I pranonte presidenti Rugova luftėtarėt e liris si ushtarė tė tijė, apo mė mirė tė themi si ushtarė tė shtetit qė ai pretendonte ta shkėpuste nga serbia ?
  2. Si mendonte ta arrinte ish presidenti Rugova rrugen e ēlirimit tė popullit tė tijė ?
  3. Nėse jo ushtarakisht, si ndryshe ???
apo kjo e fundit,

4. Kosova e pavarur, vizion ky i presidentit Rugova pėr 100 vitet e ardhshme ???

Njė gjė nuk guxon ti mohohet ish presidentit Rugova:

Ai ishte i pari qė do tė krijonte kombin Kosovarė, filozofia e tijė bėri jehon tė madhe pėr egzistimin e kombit kosovarė, njė kombė i ri ky sipas I. Rugovės, e qė mė vonė Hashim Thaēi do ti quante "evropjanėt e rinjė".
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Last edited by murrizi; 30-01-13 at 17:29.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-01-13, 17:28   #3
tipi engjellor
tipi engjellor
 
tipi engjellor's Avatar
 
Join Date: 30-03-10
Location: aty ku jeton dashuria
Posts: 14,541
tipi engjellor has disabled reputation
Default Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

realisht kur u vrane luftetaret e lirise edhe familjet e tyre i ndjeri Rugova nuk e pranoi ushtrine si ushtri ...e si sherr edhe na quajten terrorist ....
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-02-13, 23:37   #4
King Street
Jeta Eshte TEATER
 
King Street's Avatar
 
Join Date: 17-05-12
Location: Dardani e Lashtė
Posts: 262
King Street i pazėvėndėsueshėmKing Street i pazėvėndėsueshėmKing Street i pazėvėndėsueshėmKing Street i pazėvėndėsueshėmKing Street i pazėvėndėsueshėmKing Street i pazėvėndėsueshėmKing Street i pazėvėndėsueshėmKing Street i pazėvėndėsueshėmKing Street i pazėvėndėsueshėmKing Street i pazėvėndėsueshėmKing Street i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Quote:
Originally Posted by tipi engjellor View Post
realisht kur u vrane luftetaret e lirise edhe familjet e tyre i ndjeri Rugova nuk e pranoi ushtrine si ushtri ...e si sherr edhe na quajten terrorist ....
Per cillen ushtri e ke fjalen ? keta qė bėnė luft nė ROGER tė tiranes apo ate qė jepte deklarata nga cassinot e zvicrres.
Presidenti Rugova pėr familjen Jashari shpalli 3 dite zie nė Kosove dhe ishte i pari qė dekoroi Ademin mė urdherin "Hero i Kosoves" , keta qė hartuan vrasje tė shqiptarve nė tiranė po mundohen qė ta ndryshojn historin duke dhė deklarata tė ndryshme se gjoja Presidenti Rugova ishte kunder UĒK-s por faktet po flasin ndryshe ata qė deri dje thirreshin nė emer tė UĒK-s dhė bashkluftetar tė Adem Jasharit sot e kan tė ndalume mė hy nė kullė tė Jasharajve e per cilen arsyje ata e dine fort mire.
Adem Jashari ishte ushtar i Sali Ēekut qė nga vitet 90 kur mė urdher tė Presidentit Rugova u formua Forca e Armatosur e Kosoves dhė ata pergaditenin nė Shqiperi.
Mė vonė erdhen keta hajnat dhė fillun mė perqarje, por populli gjithmonė ishte nė perkrahje tė Presidentit Rugova.

__________________
Fitova Pavarsin emrin e ka Kosova ,Faleminderitnga Zemra Ibrahim Rugova
King Street Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-13, 16:57   #5
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,527
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Re: Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Quote:
Originally Posted by King Street View Post
Per cillen ushtri e ke fjalen ? keta qė bėnė luft nė ROGER tė tiranes apo ate qė jepte deklarata nga cassinot e zvicrres.

Presidenti Rugova pėr familjen Jashari shpalli 3 dite zie nė Kosove dhe ishte i pari qė dekoroi Ademin mė urdherin "Hero i Kosoves" , keta qė hartuan vrasje tė shqiptarve nė tiranė po mundohen qė ta ndryshojn historin duke dhė deklarata tė ndryshme se gjoja Presidenti Rugova ishte kunder UĒK-s por faktet po flasin ndryshe ata qė deri dje thirreshin nė emer tė UĒK-s dhė bashkluftetar tė Adem Jasharit sot e kan tė ndalume mė hy nė kullė tė Jasharajve e per cilen arsyje ata e dine fort mire.
Adem Jashari ishte ushtar i Sali Ēekut qė nga vitet 90 kur mė urdher tė Presidentit Rugova u formua Forca e Armatosur e Kosoves dhė ata pergaditenin nė Shqiperi.
Mė vonė erdhen keta hajnat dhė fillun mė perqarje, por populli gjithmonė ishte nė perkrahje tė Presidentit Rugova.


Ēka, kur ?
.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-13, 17:07   #6
Besi:)
 
Join Date: 08-11-10
Posts: 451
Besi:) has disabled reputation
Default Titulli: Re: Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Rugova ka gabu se skisha marr inciativ mi bashku hiq Shqiptaret, ish bo njė luft e rrept en Kosovė ishin vra Drenicakt mes veti edhe llapiont qashtu, ja kishum lan serbis fajin per vrasje edhe mas luftes si kishum pas kta ndytsira en Kosovė hiq..

Last edited by Besi:); 06-02-13 at 17:08.
Besi:) Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-13, 17:16   #7
AmonRa
 
Join Date: 14-12-12
Posts: 163
AmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Titulli i temes dhe i gjithe shkrimi eshte ne kundershtim me politiken vdekjeprurese te ish kryetarit te LDKse. Nje politikan dhe nje parti e cila ne programin e vet nuk e perfshine edhe mbrojtjen dhe clirimin e vendit edhe me mjete te luftes eshte utopi, utopi e njejte sikur qe eshte ky shkrim me kete teme: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės.

Iluzion i qorrave!
AmonRa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-13, 17:17   #8
AmonRa
 
Join Date: 14-12-12
Posts: 163
AmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Re: Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Quote:
Originally Posted by Besi:) View Post
Rugova ka gabu se skisha marr inciativ mi bashku hiq Shqiptaret, ish bo njė luft e rrept en Kosovė ishin vra Drenicakt mes veti edhe llapiont qashtu, ja kishum lan serbis fajin per vrasje edhe mas luftes si kishum pas kta ndytsira en Kosovė hiq..
Kan tentonte me bashku ai ? Shqiptaret me Serbet ?
AmonRa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-13, 17:34   #9
Besi:)
 
Join Date: 08-11-10
Posts: 451
Besi:) has disabled reputation
Default Titulli: Re: Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Quote:
Originally Posted by AmonRa View Post
Kan tentonte me bashku ai ? Shqiptaret me Serbet ?
1 komandant qe ja leshojke kroacia serbis , 100 ushtar i kerkojke, por serbia me kvalitete te larta e dike se sa ka vler komandanti edhe ja leshojke 100 ushtar kroat per njė komandant, kurse Hashim Thaci jepke uredhera me vra komandanta shqiptar..
Nuk quditem pse Thaci kerkon pushtetin tu vra shqiptar se po me merr pare te popullit u knaq, ama po qudidem se qysh ka "njerz" qe e perkrahin
Besi:) Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-13, 17:38   #10
Besi:)
 
Join Date: 08-11-10
Posts: 451
Besi:) has disabled reputation
Default Titulli: Re: Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Quote:
Originally Posted by AmonRa View Post
Kan tentonte me bashku ai ? Shqiptaret me Serbet ?
i Pari ka qen Rugova qe ka than jo serbis, ti edhe shume te tjer injoranta mendoni se Rugova edhe gjith ata qe sod ende jan neper burgjet apo varrezat e serbin kan shku me deshir.. Turpi ska fund te ju
Besi:) Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-13, 17:42   #11
AmonRa
 
Join Date: 14-12-12
Posts: 163
AmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Re: Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Quote:
Originally Posted by Besi:) View Post
1 komandant qe ja leshojke kroacia serbis , 100 ushtar i kerkojke, por serbia me kvalitete te larta e dike se sa ka vler komandanti edhe ja leshojke 100 ushtar kroat per njė komandant, kurse Hashim Thaci jepke uredhera me vra komandanta shqiptar..
Nuk quditem pse Thaci kerkon pushtetin tu vra shqiptar se po me merr pare te popullit u knaq, ama po qudidem se qysh ka "njerz" qe e perkrahin
Cili komandant u vra me urdher te Hashimit?
AmonRa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-13, 17:46   #12
AmonRa
 
Join Date: 14-12-12
Posts: 163
AmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Re: Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Quote:
Originally Posted by Besi:) View Post
i Pari ka qen Rugova qe ka than jo serbis, ti edhe shume te tjer injoranta mendoni se Rugova edhe gjith ata qe sod ende jan neper burgjet apo varrezat e serbin kan shku me deshir.. Turpi ska fund te ju
Historia shqiptare sipas teje fulluaka me Rugoven? Mos me ofendo sepse une nuk te ofendova me asnje shkronje, por nese ka injoranta dikund atehere jane keta qe sjellin kesi tema dhe keta qe edhepse i kan syte ne balle nuk shohin.
Turpi i takon LDKse me gjithe kryetarin e tanishem dhe te dikurshem.
Perderisa populli po luftonte ai bente marrveshje me Millosheviqin, per shkolla dhe per autonomi substanciale se bashku me Aganovicin.
AmonRa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-13, 18:22   #13
Izraeliti
surf maniac
 
Izraeliti's Avatar
 
Join Date: 09-08-09
Location: Proxy Server
Posts: 203
Izraeliti has disabled reputation
Default Titulli: Re: Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

Quote:
Originally Posted by AmonRa View Post
Historia shqiptare sipas teje fulluaka me Rugoven? Mos me ofendo sepse une nuk te ofendova me asnje shkronje, por nese ka injoranta dikund atehere jane keta qe sjellin kesi tema dhe keta qe edhepse i kan syte ne balle nuk shohin.
Turpi i takon LDKse me gjithe kryetarin e tanishem dhe te dikurshem.
Perderisa populli po luftonte ai bente marrveshje me Millosheviqin, per shkolla dhe per autonomi substanciale se bashku me Aganovicin.
Jo histria e shqiptare, por historia e Kosovёs fillon me Rugoven. Ai i bazuar nё konceptin e lirisё, demokracisё dhe pavarёsisё i vuri themelet e shtetit tё Kosovёs, dhe politika e tij ishte dhe ёshtё udhёrrёfyese pёr tё gjithё shqiptarёt tjerё jashtё shtetit Shqiptar, qё akoma vuajnё nga mospёrfillja e tё drejtave tё tyre elementare. Zatёn ёshtё udhёrrёfyese edhe pёr popujt tjerё qё akoma shtypen.

Ndёrsa sa i pёrket Ministrisё sё Mbrojtjes dhe stafit ushtarak tё rekrutuar nё vitet e 90-ta e dijnё shumё njerёz, e ata qё nuk e dijn kanё mundёsi ta mёsojnё, sepse disa tё dhёna ruhen tё shkruara, e pёr disa tё tjera mund tё pyeten vetё tё rekrutuarit e asaj kohe qё akoma jetojnё nё Kosovё.
__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-02-13, 03:14   #14
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

mcs,qka eshte dashur te thuhet per te e paskan then dhe tjeret,(ne kundershtim te-AmonRa,Artistit.Murrizit/si dhe Tipit Engjellor) rreth te vertetes ndaj te ndjerit Dr.Rugovs
E kur as ne varr s'duan te len te qet "Injorantet"!
ku do neper forume shqiptare me te njejta fjale,dhe pretendime
P.s/duke i huazuar nga njeri tek-tjetri,e qe po harroin se "Turpi" jen vet per deri sa mundohen te zhdukin te vertetat e Tij.Cili me qdo kusht ishte per ni liri ndaj vendit dhe "Popullit te Kosoves si president i par.

Andaj I pakrahasueshem/Lider.
Dr.Rugov
LAVDI


N.

Last edited by natyra; 07-02-13 at 03:22.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-02-13, 03:45   #15
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Adem Jashari ushtar i Ibrahim Rugovės

...................

Dhe,"
Jeto gjithemon ne frymen e Popullit te Kosoves si president i par qe ishe.Ku me voten e lire te popullit e fitove Mandatin 4 vjeqar qeverises pa bere asni lshim ndaj qdo figure me aqe mundesi qe te eshte dhan per ta ngritur vepren e tyre,e veqmas ndaj Figures "Adem Jasharit"gje qe te dhenat mbi te verteten nuk mundet askush ti mohoi ne asni te ardhme as te kalueres.

"Prandaj le te ngritet Zeri mbi te Vertetat e Tij me merita me te larta Qeveritare nder Istuticione te Kosoves.
(e jo genjeshtrave)

Falemnderit.Last edited by natyra; 07-02-13 at 03:53.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 00:11.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.